האם יש מקור בחז"ל למושג "חשיבה חיובית"?

מבין ענין

משתמש ותיק
שלום
בזמן האחרון ישנן הרבה הרצאות בנושא "חשיבה חיובית" על פי מושגים שבאו מן הגויים כמו ספר "הסוד" ו"כוחו של התת מודע" ושיטת סילבה ו- NLP ודומיהן.
בשנים האחרונות המושגים הללו נכנסו לציבור שלנו והם משווקים כדברים המבוססים על היהדות.
ברצוני לדעת האם מישהו מכיר מקור יהודי [אני מתכוון למקור קדום - גמרא - מדרש - ירושלמי, לא אחרונים או ספרי חסידות, מבלי לזלזל חלילה] ממנו משתמע שבחשיבה חיובית ניתן להשפיע על הסביבה, או שדברים יתגשמו כפי רצוני, גם ללא תפילה, אמונה ובטחון בה'?
איני שואל על חשיבה חיובית בנוגע ליכולותי - רפואתי - הישגי - שבזה אין ספק שבכח חשיבה חיובית לעורר אמביציה ואמונה ביכולותי שיכולים לסייע בידי להגשים רצוני. אני מדבר על חשיבה חיובית בנוגע להשפעה על אחרים בכח מחשבתי על מנת שיעשו את רצוני, או שיקרה דבר מה [לדוגמא - שמספר יעלה בגורל, או אניה תנצל מטביעה וכדו'] מכח חשיבה חיובית בלבד.
תודה!

מבין ענין

משתמש ותיק
פותח הנושא
שואל ומשיב אמר:
מאירי שבת סז.
דר' הר''ן הדרוש השישי בהסב על ''לא תסור מן הדבר אשר יגידו לך ימין ושמאל''

תודה.

המאירי והר"ן אינם ענין לכאן, הם מדברים מענייני חולי ורפואה.
ללא ספק כשאדם מאמין ברפואה מסוימת - הוא יתרפא על ידה, [ולהיפך - להיפך, כמעשה שהיה עם הרמב"ם שנתן לא' משונאיו לשתות מים כשהלה היה סבור שזה רעל, ומת מזה]. משתמשים בזה היום כשרוצים לבדוק יעילותה של תרופה, נותנים לקבוצת המבחן השניה כדורי פלאצבו, כדי ליצור אצלם רושם שגם הם קיבלו משהו מרפא, שאם לא כן המבחן לא יוכיח מאומה, שיתכן שהקבוצה שקיבלה כדור תתרפא מעצם אמונתם שהם הולכים להחלים מפאת הכדור שלקחו, ולא בגלל שהכדור מועיל.

לכן הדגשתי בשאלתי "איני שואל על חשיבה חיובית בנוגע ליכולותי - רפואתי - הישגי - שבזה אין ספק שבכח חשיבה חיובית לעורר אמביציה ואמונה ביכולותי שיכולים לסייע בידי להגשים רצוני".

אגב - בנוגע לדברי הר"ן - בדרוש הששי לא מצאתי דבר הנוגע לענין. אתה מתכווין מן הסתם לדרשות הר"ן דרשה י"א:
"וכיוצא בדבר זה בעצמו יקרה בגוף. כי המאכל המזיק כשיאכלהו על דעת שמועיל אליו. הנה מחשבתו תפעל באוכל ההוא ויסור ממנו היזקו אם לא שיהיה מופלג, כן הענין כשימשך האדם אחר מצות הסנהדרין. גם כי שגו ויכירו בדבר האסור שהוא מותר. המשכו אחר עצתם והיותו נמשך אחריהם יסיר מנפשו כל אותו רוע שהיה ראוי שיתיילד מצד אכילת הדבר האסור ההוא כו'". עכ"ל.

טרוצער

משתמש רגיל
מבין ענין אמר:
שלום
בזמן האחרון ישנן הרבה הרצאות בנושא "חשיבה חיובית" על פי מושגים שבאו מן הגויים כמו ספר "הסוד" ו"כוחו של התת מודע" ושיטת סילבה ו- NLP ודומיהן.
בשנים האחרונות המושגים הללו נכנסו לציבור שלנו והם משווקים כדברים המבוססים על היהדות.
ברצוני לדעת האם מישהו מכיר מקור יהודי [אני מתכוון למקור קדום - גמרא - מדרש - ירושלמי, לא אחרונים או ספרי חסידות, מבלי לזלזל חלילה] ממנו משתמע שבחשיבה חיובית ניתן להשפיע על הסביבה, או שדברים יתגשמו כפי רצוני, גם ללא תפילה, אמונה ובטחון בה'?
איני שואל על חשיבה חיובית בנוגע ליכולותי - רפואתי - הישגי - שבזה אין ספק שבכח חשיבה חיובית לעורר אמביציה ואמונה ביכולותי שיכולים לסייע בידי להגשים רצוני. אני מדבר על חשיבה חיובית בנוגע להשפעה על אחרים בכח מחשבתי על מנת שיעשו את רצוני, או שיקרה דבר מה [לדוגמא - שמספר יעלה בגורל, או אניה תנצל מטביעה וכדו'] מכח חשיבה חיובית בלבד.
תודה!
זה נקרא היום 'מחשבה יוצרת מציאות' אני גם התעניינתי למצוא מקורות לזה בחז"ל
יש נושא אחר של לחשוב חיובי לזה יש אינספור מקורות בחז"ל

מבין ענין

משתמש ותיק
פותח הנושא
טרוצער אמר:
זה נקרא היום 'מחשבה יוצרת מציאות' אני גם התעניינתי למצוא מקורות לזה בחז"ל
יש נושא אחר של לחשוב חיובי לזה יש אינספור מקורות בחז"ל

אני אכן מחפש מקור לכך שמחשבה יוצרת מציאות. לא שהאדם צריך להיות בשמחה ולקוות לה'... לזה יש לי מקורות אין סוף.

אלימלך

משתמש ותיק
בדיבור מצאנו "ברית כרותה ללשון". במחשבה אמנם מצאנו שאדם עצב מזלו נחלש, אבל שהמחשבה עצמה משנה מציאות לא זכור לי.
והנה בברכות ס'. אמרו שרב יהודה בר נתן נאנח וא"ל רב המנונא "יסורים בעי ההוא גברא לאתויי אנפשיה דכתיב כי פחד פחדתי ויאתני א"ל והכתיב אשרי אדם מפחד תמיד, ההוא בד"ת כתיב" וצ"ע אם ניתן להוכיח משם לאחד מהצדדים.

מבין ענין

משתמש ותיק
פותח הנושא
אלימלך אמר:
בדיבור מצאנו "ברית כרותה ללשון". במחשבה אמנם מצאנו שאדם עצב מזלו נחלש, אבל שהמחשבה עצמה משנה מציאות לא זכור לי.
והנה בברכות ס'. אמרו שרב יהודה בר נתן נאנח וא"ל רב המנונא "יסורים בעי ההוא גברא לאתויי אנפשיה דכתיב כי פחד פחדתי ויאתני א"ל והכתיב אשרי אדם מפחד תמיד, ההוא בד"ת כתיב" וצ"ע אם ניתן להוכיח משם לאחד מהצדדים.

אכן הנושא שם לא מהווה ראיה, כיון שללא ספק פחד של אדם גורם להתרועעות המזל שלו, ויכול לגרום לכשלונו.
מעבר לכך שהמהר"ל נוקט בביאור הסוגיה שם שאין זה מפני שהמחשבה מביאה רע, אלא "דכיון שאין בך ביטחון אתה גורם ליסורים שיבואו". [נתיבות עולם נתיב הבטחון פרק א].

שואל ומשיב

משתמש ותיק
אכן התכוונתי לדברי הר'''ן שציטטת זה לא מספק?
דברי המאירי מדוקדקים שמדבר על התרופה עצמה שמשתנית ולא על דמיון האדם

מבין ענין

משתמש ותיק
פותח הנושא
שואל ומשיב אמר:
דברי המאירי מדוקדקים שמדבר על התרופה עצמה שמשתנית ולא על דמיון האדם

ז"ל המאירי: "מצד שהיו ההמון באותו זמן בטוח באותם הענינים היה טבעם מתחזק ונמצא מצד ההרגל עזר טבעי בהם"

אני מבין שהיה טבעם של ההמון מתחזק, וזה מאד מתאים להסבר הפסיכולוגי.

שואל ומשיב

משתמש ותיק
טבעם הולך לכאו' על הסגולה וכך מדויק מההמשך ''עזר טבעי בהם''
וכן מהמילה ''טבעי'' כלומר כמו כל תרופה שמטבעה היא מרפאה

עפר ואפר

משתמש ותיק
הנה הקונטרס שניסיתי להעלות באיזה מקום, הוא שולל את המושג הזה, ולכן תוכל למצוא כאן את כל המקורות האפשריים.

קבצים מצורפים

• KOACH.pdf
    11.7 MB · צפיות: 86

מבין ענין

משתמש ותיק
פותח הנושא
עפר ואפר אמר:
הנה הקונטרס שניסיתי להעלות באיזה מקום, הוא שולל את המושג הזה, ולכן תוכל למצוא כאן את כל המקורות האפשריים.

תודה ויישר כח! דבר כזה ממש חיפשתי!!

מבין ענין

משתמש ותיק
פותח הנושא
אברך כולל אמר:
עי' רמב"ן עה"ת בראשית יט יז
במדבר כא ט

ז"ל הרמב"ן בבראשית יט-יז:
"כי הראות באויר הדבר ובכל החליים הנדבקים יזיק מאד וידביקם וכן המחשבה בהם ולכן יסגר האיש המצורע וישב בדד (ויקרא יג מו) וכן נשוכי חיות השוטות ככלב השוטה וזולתו כאשר יראו המים וכל מראה יחזו בהם דמות המזיק וישתטו וימותו כמו שאמרו במסכת יומא (פד) והזכירוהו אנשי הטבע":

וז"ל הרמב"ן בבמדבר כא - ט:
"וידוע מדרכי הרפואות שכל נשוכי בעלי הארס יסתכנו בראותם אותם או בראות דמותם עד כי נשוכי הכלב השוטה וכן שאר הבהמות השוטות אם יביטו במים יראה להם שם בבואת הכלב או המזיק וימותו כמו שכתוב בספרי הרפואות ומוזכר בגמרא במסכת יומא (פד) וכן ישמרו אותם הרופאים מהזכיר בפניהם שם הנושך שלא יזכרו אותם כלל כי נפשם תדבק במחשבה ההיא ולא תפרד ממנה כלל עד שתמית אותם וכבר הזכירו דבר מנוסה מפלאות התולדה כי נשוך הכלב השוטה אחרי שנשתטה בחליו אם יקובל השתן שלו בכלי זכוכית יראה בשתן דמות גורי כלבים קטנים ואם תעביר המים במטלית ותסננם לא תמצא בהם שום רושם כלל וכשתחזירם לכלי הזכוכית וישתהו שם כשעה תחזור ותראה שם גורי הכלבים מתוארים וזה אמת הוא בפלאי כחות הנפש":

כאן מדובר בחולי, וכבר סוכם לעיל שבנוגע לחוליים יש לזה הסבר פסיכולוגי.
אני מדבר על כח המחשבה ככזה שאם כעת תחשוב [לא תבטח בה'!] תחשוב שמגיע אליך כוס קפה, הוא יגיע...

אלימלך

משתמש ותיק
מבין ענין אמר:
אכן הנושא שם לא מהווה ראיה, כיון שללא ספק פחד של אדם גורם להתרועעות המזל שלו, ויכול לגרום לכשלונו.
אולי ניתן להביא ראיה מ"ההוא בד"ת כתיב" לאידך גיסא [ועיין תוס' גיטין נה: שהוא הדין כל דבר שראוי להתפחד ממנו].
ובאבות דר' נתן [סוף ט'] "אל תתייאש מן הפורענות כיצד, מלמד שיהא ליבו של אדם מתפחד בכל יום, ויאמר אוי לי שמא יבוא עלי פורענות היום ושמא למחר"
ובספר הישר [ש"ו] כתב "וצריך לו להכין לב חזק ואמיץ לקבל המאורעות ויחשוב בהם קודם בואם וימתינם בכל יום ובכל שעה וכו' יעויי"ש. ובברכות מצאנו- הרואה איוב ידאג מהפורענות, ולא חששו שתשפיע מחשבתו. ויש להקשות דהא אמרינן בגמ' [הוריות יב.] שחלישות דעת גורמת דאיתרע מזליה, וי"ל דהיינו דוקא עצבות ולא דאגה ופחד.
בעניין הקונטרס שהעלה הרב @עפר ואפר יש להעיר
א. מה שכתב שאין כח במחשבה להשפיע על אהבה, אכן צדק בכך שאין כח בשכל ב'כח המחשבה', אבל כח בנפש ברור שיש וזה ענין 'נפשו קשורה בנפשו'.
ב. במה שטען שאין כח במחשבה כלל גם להשפיע על ענין גופו, זה לא מדויק, אדם שיחשוב [יותר נכון ידמה] שקר לו יתקרר, וכן אדם יכול לגרום לעצמו מחלות עי"ז וכמו דכתב הרמב"ן [בראשית יט' יז], אמנם השפעה זו בד"כ חלשה ביותר ולכן הרופאים לא חולים.
ג. מה שחידש שעין הרע היא רק מעוררת קטרוג ואין לה כח סגולי זה מחודש ולא הביא ראיה לדבריו, גם אין בזה נפק"מ.
ד. מה שכתב שהשתמשות בכח על טבעי זה ע"ז תמוה, וכי כישוף הוא ע"ז?
בהערת אגב אומר שברור שאסור לנסות להשתמש ב'כח המחשבה' משום חשש קוסם ודרכי האמורי, ומשום שעי"ז שוכחים את ה', ואם חז"ל גנזו ספר רפואות בגלל שמסירים ביטחונם מה', מה נאמר על אנשים שאומרים חמישים פעם ביום 'אני אהיה עשיר' ומדמינים שזה משפיע, במקום לומר 'ריבונו של עולם אנא תעשה אותי עשיר'.
והנה יש סגולה מפורשת בחז"ל והיא כח הברכה וכמו שאמרו "אל תהי ברכת הדיוט וכו' " ולמה לא שמענו שיבקשו 'נא לברך את פלוני'? מכאן רואים שמעולם לא הלכו אחר סגולות,
אלא הוסיפו שיעורי תורה פרקי תהילים וכדומה, שזוהי הסגולה האמיתית.

כותר

משתמש ותיק
אדמו8"רי חב"ד אמרו זאת באידיש:
טראכט גוט וועט זיין גוט

מבין ענין

משתמש ותיק
פותח הנושא
דוד העיתונאי אמר:
אדמו8"רי חב"ד אמרו זאת באידיש:
טראכט גוט וועט זיין גוט

לא קשור לכח המחשבה. האדמו"ר מחב"ד הסביר זאת "תבטח בהשם" ולא מחשבה גרידא.

מבין ענין

משתמש ותיק
פותח הנושא
אלימלך אמר:
ד. מה שכתב שהשתמשות בכח על טבעי זה ע"ז תמוה, וכי כישוף הוא ע"ז?

הרמב"ם במו"נ [ח"ג פל"ז] כתב "כי המכשף הוא 'עובד עבודה זרה' בלא ספק, אבל בדרכים מיוחדים זרים כו'". ובשו"ת רדב"ז [ח"א סי' תפה] כתב ג"כ דכשפים בכלל אביזריהו דע"ז עי"ש, ונ"מ להתרפא בכשפים בחולה שיב"ס, דאין מתרפאין באביזריהו דע"ז. [ועי' ב'קריינא דאגרתא' להגר"י קנייבסקי זצ"ל ח"ג אגרת ו' שהשיב בענין זה].
וכן מביאים בשם רשב"י בזהר שבן נח נהרג על הכישוף והטעם הוא מפני שמכחיש פמליא של מעלה וחשיב כע"ז שנאסרה גם על בני נח.

אברהם העיברי

משתמש ותיק
אני רואה את מה שנאמר ונכתב, אני רואה את הקונטרס שצורף למעלה. (לא עברתי עליו בעיון, אלא ברפרוף קל).

ואני רוצה להאיר זוית אחרת,
במידה ולא יתנו לזה שם יהודי, האם הדברים האלו נכונים לכשעצמם, או לא?
אני סבור שכן. זה כח שהקב"ה שם בטבע.
אני אתן לזה שם שונה, 'כח הריכוז'. כשם שישנם אנשים שביכולתם להגיע לריכוז עצום בהפעלת שריריהם ע"י מוחם (דוגמא קלאסית, ר' רפאל הלפרין ז"ל), כך ישנו הפעלת כח ריכוז ביצירת טלפתיה, ודומיהם.
ידוע שאדם מנצל את מוחו באחוזים קטנים.
ידוע שישנו מושג של טלפתיה.
ידוע שישנם אנשים שיש להם כח יותר מלאחרים לחוש את הזולת. (אשה מכרת באורחים). חלק מאוד קטן מהפסיכולוגים, זה כח טבעי שיש להם, לראות את הזולת ממקום ובמקום הרבה יותר עמוק.
כלומר, ישנם מתוך מכלול החושים כאלו שיותר חזקים, אצל חלק מהאנשים.
אותו דבר גם בשאר כשרונות, חריפות, זיכרון צילומי, חוש ההתמצאות, וכן הלאה.
כשאדם מאמן את עצמו, כמו בחדר כושר, אדם נכנס וביכולתו להרים רק 10 קילו, לאחר זמן הוא יכול להרים יותר, אם אדם מפעיל ומתאמן על חלקים ממוחו, בצורות כאלו ואחרות, יתכן שהוא יגיע ליכולות חזקות.

התאפקתי מלהגיב עד עכשיו, כי לפני שבא מישהו ולימד את התורה הזו, וגם לא למדתי את זה עד היום.
אני מבין למה מתכוונים כי זה דבר שאני חש אותו.
אני סבור שמי שמלמד את זה, זה כאלו שפשוט יש להם את זה.
אני התייאשתי מלשכנע אנשים סביבי שיש כזה כח. כי במקום להאמין לי ולנסות, הם רואים בי משוגע.
ומעולם לא חשבתי שזה קשור ליהדות, כמו ששאר החושים הקב"ה ברא, וזהו. צריך להשתמש איתם לעבודתו.
אך אני מעיד שאמת יש בדבר, ושינוי השם הוא הנצרך 'כח הריכוז'.

מבין ענין

משתמש ותיק
פותח הנושא
מהיכן העדות הזו שהכח הזה קיים? תתפלא לשמוע שבעולם הרוח יצאה מהמפרשים של "הסוד" ורק בציבור החרדי היא צוברת תאוצה מפני שאנשים מתפרנסים מזה...
דבר נוסף - אני מכיר מרצה שמדבר בכל הרצאותיו על בטחון ובנה שיטת פירמידה להתפרנס מהנושא הזה... אם יש לך בטחון - למה להשקיע בהשתדלות כל כך גדולה?? לא קצת מגוחך? תחשוב חיובי ותפעיל את הכסף שיזרום כולו לכיס שלך!
דבר שלישי - גם אם באמת הכח הזה קיים - זו הדרך של היהודי? החפץ חיים דיבר כך? הסטייפלר? הבן איש חי? ר' חצקל לוינשטיין?
אם לא תדעי לך... צאי לך בעקבי הצאן ורעי את גדיותיך על משכנות הרועים!

שלום עולם

משתמש ותיק
מבין ענין אמר:
מהיכן העדות הזו שהכח הזה קיים? תתפלא לשמוע שבעולם הרוח יצאה מהמפרשים של "הסוד" ורק בציבור החרדי היא צוברת תאוצה מפני שאנשים מתפרנסים מזה...
דבר נוסף - אני מכיר מרצה שמדבר בכל הרצאותיו על בטחון ובנה שיטת פירמידה להתפרנס מהנושא הזה... אם יש לך בטחון - למה להשקיע בהשתדלות כל כך גדולה?? לא קצת מגוחך? תחשוב חיובי ותפעיל את הכסף שיזרום כולו לכיס שלך!
דבר שלישי - גם אם באמת הכח הזה קיים - זו הדרך של היהודי? החפץ חיים דיבר כך? הסטייפלר? הבן איש חי? ר' חצקל לוינשטיין?
אמת ויציב!
רק צריך אולי למצוא היתר/או לימוד זכות על אלה שרגיל על לשונם: אין ברירה מצב הדור... וכו' וכו'...

אברהם העיברי

משתמש ותיק
מבין ענין אמר:

זהו שזה לא סוד. ישנם ספרים רבים לא תורניים שעוסקים בזה.
וזה מה שבאתי לנסות להבין מדוע צריך לחפש לזה מקורות יהודיים?
לזיכרון צילומי יש מקור ביהדות בשביל להוכיח את זה?
בשביל יכולת ריכוז כמו שהיה לר' הלפרין צריך מקור מהיהדות.
זה דבר שקיים.
דרך היהדות מובילה לכח הזה גם כן.
אם הבנתי נכון, חולקים על המושג בהקשר תורני יהודי.

ולזה אני מפנה את המעיינים לספר "שיחות מוסר" שערי חיים לר' חיים שמואלביץ זצ"ל מאמר לב' "יחד לב".

ולמשנה באבות פרק ב משנה ד'.

מבין ענין

משתמש ותיק
פותח הנושא
אברהם העיברי אמר:
זהו שזה לא סוד. ישנם ספרים רבים לא תורניים שעוסקים בזה.
וזה מה שבאתי לנסות להבין מדוע צריך לחפש לזה מקורות יהודיים?
לזיכרון צילומי יש מקור ביהדות בשביל להוכיח את זה?
בשביל יכולת ריכוז כמו שהיה לר' הלפרין צריך מקור מהיהדות.
זה דבר שקיים.
דרך היהדות מובילה לכח הזה גם כן.
אם הבנתי נכון, חולקים על המושג בהקשר תורני יהודי.

ולזה אני מפנה את המעיינים לספר "שיחות מוסר" שערי חיים לר' חיים שמואלביץ זצ"ל מאמר לב' "יחד לב".

ולמשנה באבות פרק ב משנה ד'.

לא קראת את ההודעה שלי מלמעלה. אני מחפש מקור לכך שאם תחשוב עכשיו שיוגש לך כוס קפה, הוא יוגש. רק בגלל שחשבת. לא בטחון, לא אמונה, לא ריכוז [אגב גם בריכוז - איך מקבלים כוס קפה??]
הדוגמא של ייחד לב - אינה רלוונטית. היא מדברת על כוחות הטמונים באדם. זה מוכר בפסיכולוגיה. אין כאן שום דבר מיסטי.

אברהם העיברי

משתמש ותיק
[/quote] לא קראת את ההודעה שלי מלמעלה. אני מחפש מקור לכך שאם תחשוב עכשיו שיוגש לך כוס קפה, הוא יוגש. רק בגלל שחשבת. לא בטחון, לא אמונה, לא ריכוז [אגב גם בריכוז - איך מקבלים כוס קפה??]
הדוגמא של ייחד לב - אינה רלוונטית. היא מדברת על כוחות הטמונים באדם. זה מוכר בפסיכולוגיה. אין כאן שום דבר מיסטי.[/quote]

אתה מחפש מקור, מתוך הנחה מוקדמת שקיים כזה דבר.
באיזה מקום נתנו לך להבין, שקיים כזה דבר? שתצנח לך כוס קפה מן השמים בכוח המחשבה בלבד?
אני חושב שאתה קצת מצמצם את שאלתך הפותחת. ששם מובן יותר הנושא הכללי של חשיבה חיובית. לא נראה לי שיש מישהו שטוען שבחשיבה חיובית ניתן לבנות מערימת לבנים בית ללא מגע.

אור זרוע

משתמש ותיק
אברהם העיברי אמר:
באיזה מקום נתנו לך להבין, שקיים כזה דבר?
ואם שמעת. מי שמוכר את המוצר, גם ימכור לך מקור. ואם לאו. אז אין מקור.
לא חייבים למצוא מקור גלוי בתורה לתופעת החשמל, אבל לדבר בסיסי העוסק בכוחה של המחשבה, אמור להיות מקור בתורה או בדברי חכמים. אם לא מוצאים מקור, יש להסיק שהתופעה לא קיימת.

אברהם העיברי

משתמש ותיק
אור זרוע אמר:
אברהם העיברי אמר:
באיזה מקום נתנו לך להבין, שקיים כזה דבר?
ואם שמעת. מי שמוכר את המוצר, גם ימכור לך מקור. ואם לאו. אז אין מקור.
לא חייבים למצוא מקור גלוי בתורה לתופעת החשמל, אבל לדבר בסיסי העוסק בכוחה של המחשבה, אמור להיות מקור בתורה או בדברי חכמים. אם לא מוצאים מקור, יש להסיק שהתופעה לא קיימת.

האם אתה אור זרוע, סבור שיש מי שטוען שניתן להזיז כוס קפה בכוח המחשבה?
האם מישהו טען כזאת באוזניך?
הבה נדון כיצד מצא ראובן דודאים בשדה, והביא לאמו בעודו נכה וקטוע רגל? אז לא היו כסאות גלגלים?
אכן מסכים אני איתך שאין מקור, כי אין תופעה כזו.

מבין ענין

משתמש ותיק
פותח הנושא
אברהם העיברי אמר:
באיזה מקום נתנו לך להבין, שקיים כזה דבר? שתצנח לך כוס קפה מן השמים בכוח המחשבה בלבד?
אני חושב שאתה קצת מצמצם את שאלתך הפותחת. ששם מובן יותר הנושא הכללי של חשיבה חיובית. לא נראה לי שיש מישהו שטוען שבחשיבה חיובית ניתן לבנות מערימת לבנים בית ללא מגע.

אנשי ה"סוד" אכן טוענים שאם אתה תחשוב חזק כיצד מישהו כעת מגיש לך כוס קפה, ותדמיין את זה, מישהו יגש ויגיש לך כוס קפה! [לא אם אתה בבית נעול כמובן... לדוגמא אם אתה בעבודה או בכולל...]

אברהם העיברי

משתמש ותיק
למה כוונתך "אנשי הסוד"?
גם 'שלום עולם' הזכיר את זה?
כנראה שיש משהו שאינו ידוע לי. אשמח להסבר.

מבין ענין

משתמש ותיק
פותח הנושא
אברהם העיברי אמר:
למה כוונתך "אנשי הסוד"?
גם 'שלום עולם' הזכיר את זה?
כנראה שיש משהו שאינו ידוע לי. אשמח להסבר.

להלן מה שמצאתי [זו סקירה על "ספר הכח" - הספר שיצא לאחר ספר הסוד]
מאת: רונדה בירן
תרגום: גיא הרלינג
הוצאת: כנרת

שנת 2004 היתה שנת מפנה בחייה של רונדה בירן האוסטרלית. עד אז נאבקה בירן בקשיים כלכליים, בריאות לקויה וקריירה קורסת, עד כי חייה נראו חסרי תקנה. בעקבות קריאת הספר "מדע העושר" שנכתב לפני כמאה שנה, הבינה שקיים סוד כלשהו שעבר מדור לדור במשך מאות שנים ומעטים נחשפו אליו. המסע לחיפוש הסוד הוביל להפקת הסרט "הסוד" אותו ראו מיליונים ברחבי העולם, לאחר הצלחת הסרט כתבה בירן את הספר שתורגם עד כה ל-46 שפות. מאז התהפכו חייה ב-180 מעלות, כיום היא חיה בעושר ועושר בארה"ב. עכשיו הופיע הספר החדש "הכוח" שכנראה עולה על קודמו.

הסרט והספר הסוד הביאו רעיון אשר שבה את לבם של מיליונים, לפיו "העולם הוא קטלוג ואתה יכול לקבל כל מה שתבחר". בעקבות הספר נפתחו קורסים וסדנאות שהציעו ללמד ולתרגל את הסוד, אך בפועל מעטים הצליחו ליצור את החיים שדמיינו לעצמם. בספר הכוח בירן הרבה יותר מעשית ונותנת לקורא כלים להפנים את הדברים ולהכניסם לשגרת חייו.

בירן מדברת על "כוח האהבה" הכוח החזק ביקום והכוונה היא לכל קשת הרגשות החיוביים: הכרת תודה, שמחה, תשוקה, התרגשות, התלהבות, תקווה ושביעות רצון. הרגשות השליליים לעומתם: שעמום, רוגז, אכזבה, דאגה, כעס, ביקורתיות, שנאה, קנאה, אשמה, ייאוש ופחד, נובעים מהעדר אהבה. על מנת למשוך לחיינו אירועים חיוביים, כל שנדרש מאיתנו הוא להיות לפחות 51 אחוז מהזמן בטווח הרגשות החיוביים. בכדי להעצים את התוצאות וליצור הישגים גדולים יש להגביר את ייצור הכוח ולהפיץ אותו סביבנו בכל יכולתנו. איך עושים זאת? הפעם יש הנחיות ברורות ואפשריות לביצוע עם דוגמאות מהחיים. עם קצת רצון ומודעות כל אחד יכול (הלוואי).

למשל: אנשים המתמודדים עם קשיים או מחלה, שחושבים ומדברים על כך ללא הפסקה ימשכו לחייהם עוד ועוד קשיים. אנשים מצליחים לדבריה של בירן נמצאים רוב הזמן על סקלת הרגשות החיוביים. לכן יש למצוא דרכים להיות בתדר של האהבה. זה נכון לגבי כסף, מערכות יחסים, בריאות וכל תחום אחר בחיים. רונדה בירן מעידה על עצמה שאינה מתחילה את היום לפני שהביאה את עצמה לתדר חיובי. עד כאן מאתר http://www.mantra.co.il/book-the-power/

על פי הספר הזה באו מרצים מעולם התשובה וניסו "לגייר" את הספר ולהכניס את המתודות שלו לציבור החרדי במעטפת של אמונה ובטחון, על מנת שהחומר יהיה "נח ללעיסה" לציבור החרדי...

חלק עליון תַחתִית