מילי דמעליותא מהגאון רבי אביגדור מילר

נושאים שונים
סמל אישי של משתמש

אברך
משתמש ותיק
נתן תודה: 494 פעמים
קיבל תודה: 284 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: מילי דמעליותא מהגאון רבי אביגדור מילר

שליחה על ידי אברך » 18 אפריל 2018, 23:42

מדהים איזה בהירות מחשבה!!! יישר כח @סבא !

פותח הנושא
סבא
משתמש ותיק
נתן תודה: 511 פעמים
קיבל תודה: 690 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 19 אפריל 2018, 23:15

ש: האם צריך לומר הלל ביום העצמאות? ואם כן, האם נאמר זאת ברכה או ללא ברכה?
ת: השאלה הראשונה היא באמת, צריך לומר הלל ביום קולומבוס? כאשר קולומבוס גילה את אמריקה, זו היתה ברכה גדולה לעם היהודי. זה היה הכנה לאחת הקהילות היהודיות הגדולות בהיסטוריה.
ולכן, ביום קולומבוס הבא, כשהם מתהלכים בשדרה החמישית במנהטן, קחו את המחזור שלכם, או את הסידור שלכם, וצאו החוצה. ואם אתה מרגיש כל כך מרגש לומר הלל תאמר, רק תיזהר אז לומר את זה בלי ברכה.
וב- ה' בחודש אייר, אל תגיד הלל אפילו ללא ברכה. כי ה -ה' באייר אינו יום של שמחה. ואני אספר לך על זה בהזדמנות. אבל בינתיים עניתי על השאלה שלך.
TAPE 70 (אפריל 1975)
ש: איך אחגוג את יום העצמאות?
ת: התשובה היא כי אסור לך לעשות כן. ואני אגיד לך למה. יום זה אינו יום שיוסד על ידי חכמי התורה. זה הומצא על ידי קבוצת אתאיסטים שנקראת "כנסת". עכשיו ב"כנסת" יש גם כמה אנשים הגונים למדי, אבל הרוב הם אתאיסטים. כאשר אתאיסטים נפגשים יחד ומחוקקים חוק שבזה היום צריך העם היהודי לחגוג, אנו מכבדים אותם עם התעטשות... אנו פשוט מתעלמים מהם לחלוטין.
היחידים שיכולים לחוקק חוקים עבור העם היהודי, הם אלו ששומרים על החוקים של העם היהודי. אנשים שלא אוכלים כשר, ולא מאמינים בתורה אין להם זכות להגיד לנו מה לעשות. לכן אנו חוגגים את יום זה על-ידי התעלמות לגמרי!
עכשיו, אנו מתפללים תמיד עבור אחינו היהודים באשר הם. אם הם בבואנוס איירס או בפולין או בארץ ישראל, אנו מתפללים עבור אחינו היהודים. אבל כשמדובר על לחוקק חוקים, אנחנו לא מקשיבים בכלל לאתיאיסטים! וכך אנו מתעלמים ההיום לחלוטין. זה חסר משמעות.
TAPE # 821 (April 1991)

פותח הנושא
סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 21 אפריל 2018, 23:52

ש: הרב תמיד אומר לנו שהעולם הזה הוא עולם נפלא של הטבות. אבל אם כך, מדוע רבינו הקדוש השתבח בעצמו באומרו כי הוא לא נהנה מכל העולם הזה בכלל (כתובות קי"ד)?
ת: התשובה היא שזהו גופא אחד היתרונות של להיות בעולם הזה. זו אחת הסיבות לכך שהעולם הזה הוא דבר כל כך טוב! אתה חי בעולם הזה של כל כך הרבה יתרונות וטובות, ואתה צריך להכשיר את עצמך להגיד לא לעצמך. והיכולת והכוח לומר לא לעצמך, הוא הצלחה אדירה.
בעולם הבא יהיה מאוחר מדי. לא יהיו עוד הזדמנויות לומר לא לעצמך. אין עוד הזדמנויות לרכוש "גדלות". בעולם הזה אתה עדיין יכול להגיד לא לעצמך. אני רוצה לעשות את זה אבל אני לא אעשה!
"הו," אומר השם, "עכשיו אתה משתמש נכון בעולם הזה!" כי זה בשביל זה באמת נברא העולם.
TAPE 143 (אוקטובר 1976)

מבין ענין
משתמש ותיק
נתן תודה: 237 פעמים
קיבל תודה: 100 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבין ענין » 22 אפריל 2018, 09:16

סבא כתב:להיאלץ להישאר בארץ זרה בניגוד לרצונך, זה מאסר . וזה עבדות! "עבודה" פירושה "עבדות" . מי אמר שעבדות צריכה להיות עם "לבנים"? ה"לבנים" הוא רק תוצאה של ההתערבבות עם הגויים. כאשר אתה מתחיל להתערב איתם, אז אתה מקבל לבנים. כאשר הם נותרו נפרדים מן המצרים, זה לא היה עבודה משעבוד של טיט ולבנים. זו הייתה עבדות מסוג אחר. ורק אז, כאשר הם התחילו ללמוד את דרכיהם של המצרים, אז אומר הכתוב "הפך לבם לשנוא עמו" - השם הפנה את לבם לשנוא את עמו, להתנכל בעבדיו - לתכנן, עלילה, נגד משרתים שלו ". אם הם לא היו מעורבים, היה עבדות של כבוד - עבדות, אבל בלי לבנים. Tape # 26 (אפריל 1973)
לחזק את הדברים -
למעשה לא צריך להגיע למציאות של 'גלות' דוקא בארץ לא להם, אנו רואים שחז"ל הגדירו את מציאות האבות באר"י כהתחלת הגלות, שחז"ל מונים אותה כבר מלידת יצחק, שמימיו לא יצא מן הארץ. ומבואר בספרים שכל עוד חשו האבות שהם "גולים" כאן בעוה"ז, היה די בכך להחשב להם לגלות. ברגע שהתחילו להרגיש טוב בארץ, כתושבי קבע, הוצרכו לגלות בפועל ושתתקיים בהם הגזירה של "בארץ לא להם".

דבר נוסף -
הזוה"ק אומר ששבט לוי גם כן היה בגלות במצרים, והיכן נתקיים בהם "בחומר ובלבנים וגו'"? בחומר - דא ק"ו, בלבנים - דא ליבון הלכה. וכו'. [ציטוט בערך]. למדת שניתן להיות בגלות ולהשתעבד "בקדושה" - לשעבד עצמו ללימוד התורה ואז על ידי לימוד וק"ו וליבון ההלכה - מקבלים את שנגזר על כלל ישראל.

פותח הנושא
סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 22 אפריל 2018, 19:40

ש: האם זה נכון עבור בן תורה לחפש בחורה עם כסף כאשר מחפשים שידוך?
ת: התשובה היא שאם יש לה את כל השאר [מידות טובות וכו'], אז למה לא? אם יש לך שתי הצעות, אחת עם כסף ואחת בלי, ושתיהם זהים, אז מטבע הדברים כסף חשוב. למה לא? אין שום דבר רע בכסף, וכי אם יש כסף זה חטא ?! אין שום דבר רע בכסף.
אבל נניח שיש לך הצעה טובה, בלי כסף. והשניה היא לא כל כך טובה אבל יש לה כסף. אז זו טיפשות כסף משמעותו שום דבר לעומת אופי.
אך השאלה היא באמת - לפעמים, אחת טובה מאוד בלי כסף בכלל, והשניה הוא כמעט טובה מאוד, עם כסף. אז אתה צריך לשאול תלמיד חכם מה צריך לעשות במצב הספציפי שלך [כי בכל זאת יש בזה הקרבה לוותר על הכסף, והשאלה כמה צריך להקריב, וזה כבר תלוי בכל אחד לפי מדרגתו הרוחנית].
TAPE # E-212 (אוקטובר 1999)

פותח הנושא
סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 22 אפריל 2018, 23:14

ש: מה דעתך על הרב מאיר כהנא?
ת: אני לא מתכוון להגיד עליו הרבה כי לא הכרתי אותו אישית. אבל דבר אחד אומר בכל זאת. דברי שבח, כן. אני רוצה להגיד עליו דווקא דברי שבח.
הוא היה המבקר הבוטה ביותר של היהודים הרפורמים, אותם רשעים המייסרים ומלקים את העם היהודי, כאן באמריקה, ובכל העולם כולו. אנשים לא יודעים את זה עליו. הוא דיבר נגד יהודים רפורמים, ונגד שאר היהודים שאינם נאמנים לתורה, יותר מכל אחד אחר. ובגלל זה הוא היה שנוי!!!
אל תחשוב שהוא היה שנוי כל כך בגלל דעותיו הפוליטיות - בגלל מה שהוא אמר על הערבים. לא, הוא היה שנוי על ידי הממסד משום שהוא מתח ביקורת על הרפורמים ועל הקונסרבטיבים. הוא דיבר מאוד בחריפות נגד הנ"ל, וזה שרף אותם. וזה דבר טוב! אף אחד לא דיבר נגד הרשעים בעם ישראל, כמו שהוא עשה בארבעים וחמש השנים האחרונות.
TAPE # 806 (אוקטובר 1990)

הפקדתי שומרים
משתמש ותיק
נתן תודה: 180 פעמים
קיבל תודה: 729 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 23 אפריל 2018, 00:17

ואם הזכרתם את ה' מאיר כהנא, יצא לי פעם להסתכל מעט בספרו, אם נעזוב לרגע את השקפותיו והנהגותיו יוצאות הדופן (שלא לומר ההיפך מדעת רבותינו בחלק גדול מהשקפותיו ועוד) ונתמקד אך ורק בידיעת התורה, הוא היה פשוט תלמיד חכם. (כך מתקבל הרושם כבר ברפרוף קל בספרו)

פותח הנושא
סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 24 אפריל 2018, 18:51

ש: מה צריך אדם לעשות כדי להיות מאושר תמיד?
ת: כדי להיות מאושר תמיד, אדם צריך קודם כל לבחור דבר אחד ולהתרכז בטובתו, עד שזה עושה אותו מאושר. אתה צריך לעבוד על דבר אחד. אחרי כמה זמן תהיה מאושר עם דבר אחד. ואז יש להוסיף עוד דבר. ולעבוד על זה. אחרי כמה זמן לעבוד על משהו נוסף. אחרי כמה זמן יהיו לך כל כך הרבה דברים שאתה תהיה "עשיר". אתה באמת תרגיש אושר על כל כך הרבה דברים.
הבה ניקח את הדוגמא הבאה: תתחיל להתרכז ב- "אני שמח שיש לי משהו לאכול". למד איך להיות מאושר שיש לך אוכל. עבוד על זה. זה לוקח קצת מאמץ. תרגל את זה במשך זמן מה ללא היחלשות של הנחישות שלך.
לאחר מכן: הלכת לשירותים. הכל עבד? למד איך להיות מאושר עם זה. אתה שומע את זה?! למד איך להיות מאושר עם זה. אתה לא חושב על זה?! כשאתה תהיה בן שמונים תתחיל לחשוב על זה. תאמין לי, אז בגיל שמונים כבר תחשוב על זה... ותתגעגע לאותם ימים של אושר כשהכל עבד כה טוב. אז למה לא להתחיל לחשוב על זה עכשיו. לעבוד על להיות מאושר שאתה יכול ללכת לשירותים ב"ה.
לאט לאט, להוסיף. זו עבודה. זה לוקח זמן. כמו שאמרתי קודם, זה לא בא מעצמו. לאט לאט, תוסיף. ואחרי כמה זמן יהיו לך ארבעים, חמישים דברים. וזה עדיין שום דבר, כי יש הרבה יותר מזה. אבל אתה תהיה מאושר עם ארבעים דברים ואתה תהיה עשיר. אתה כבר עשיר. ואם אתה עדיין צעיר - אפילו צעיר בן שישים - אתה תמשיך בדרך הזאת, ב"צבירת ההון" הזאת, עד שתהיה בשנות התשעים שלך ותהיה אדם עשיר מאוד.
אבל אתה חייב לעשות את זה. כי רק לשמוע אותי אומר את זה, זה לא מספיק. אתה צריך להחליט כי אתה הולך להמשיך את מהלך צבירת ההון של האושר, ואתה תמיד תאמר- "אני מודה לך השם." תמיד- "אני מודה לך ה' על שנתת לי את ארוחת הבוקר הזאת, אני מודה לך על השם על שאני יכול ללכת לשירותים". ואל תסמוך על הברכות שאתה עושה. אתה חייב להגיד את זה עם הפה שלך בשפה שלך תמיד. ו"המחשבה נמשכת אחר הדיבור" - המוח שלך ישתנה בגלל הדיבור שלך, ואתה תהפוך לאדם מאושר. אתה תהיה מאושר עם כל כך הרבה דברים נפלאים שיש לך תמיד ונלקחו אצלך כמובן מאליו. ובזה אתה תהפוך למשרת השם, ואדם גדול. אכן כן, לא רק תהפוך לאדם מאושר, אבל אתה תהפוך גם לאדם גדול.
TAPE # E-202 (יולי 1999)

אוריאל
משתמש ותיק
נתן תודה: 564 פעמים
קיבל תודה: 381 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אוריאל » 24 אפריל 2018, 18:55

@סבא יישר כח על הדברים הנפלאים!

פותח הנושא
סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 25 אפריל 2018, 19:24

ש:למה אנחנו טורחים להתפלל אם כל מה שקורה לנו הוא לטוב, לכאו' אין אנו צריכים רק לנצל את הזמן בלהודות לה', או לכל היותר לבקש ממנו לעזור לנו לקבל את הכל כמו שצריך [ומי כמוהו יודע מה שצריך]?
ת: התשובה היא שוודאי התודה לה' היא חלק מהתפילה שלנו, תודה רבה היא חלק גדול מהתפילה שלנו, דרך אגב חלק גדול מאוד!
עם זאת, גם להתפלל עבור הצרכים שלנו - והרצונות שלנו - הוא מאוד חשוב גם כן, כי אנו מתפללים, לא כי יש צורך לספר לה' מה שאנחנו צריכים - אבל בגלל שיש צורך לספר לעצמנו מה אנחנו צריכים ממנו.
תקשיב לי המילה "להתפלל" הוא מבנין "התפעל", שהוא פעולה כלפי עצמו, ואם "פלל" פירושו לחשוב, א"כ, "להתפלל" פירושו לגרום לעצמך לחשוב, להפוך את עצמך מודע לדבר, כלומר אתה מתפלל כי הפונקציה החשובה ביותר בחיים שלך היא להפוך את עצמך מודע למציאות בורא עולם.
אתה מבקש מה' - בבקשה השם, תן לי בריאות טובה- זה גורם לך לחשוב - זה גורם לך להיות מודע - כי השם הוא האחד שנותן לך בריאות טובה.
כלומר, למרות שאתה יכול ללכת לישון בזמן – [וזה מאוד חשוב ללכת לישון בזמן] ואתה מקבל אוויר צח כל יום כן, ולוקח כל יום הליכה מהירה במשך חצי שעה בערך, ואתה אוכל רק מזונות בריאים, כל זה בהחלט טוב מאוד. אבל אתה עלול לתת לעצמך ה"קרדיט", שבריאותך בזכות מעשיך.
לכן אתה צריך להתפלל לשם על מנת לקבל את הגישה, כי הוא הנותן לך את כל הדברים הטובים, ועל ידי שאתה שואל אותו ומתחנן אליו, אתה מקבל את הגישה כי הוא זה שנותן לנו את כל מה שיש לנו, אחרת נמשיך לחשוב שכוחי ועוצם ידי עשה לי את החיל הזה, שהכוח שלי - היכולת שלי - נתן לי את בריאותי הטובה, ולא כך הם פני הדברים, הבריאות הטובה שלך מגיעה מהשם כמובן, אמנם, אתה צריך להשתדל לשמור על הבריאות שלך, לעשות מה שאתה יכול כדי להישאר בריא, אבל אתה צריך לבקש את השם - "בבקשה השם, אנא שמור אותי בריא".
הגמרא אומרת "לעולם יבקש אדם שלא יחלה " -אדם צריך תמיד לבקש רחמים - תמיד, תמיד הוא צריך לשאול מהשם שהוא אינו רוצה להיות חולה, תמיד גם כשאתה אדם בריא, ואתה אפילו לא חושב על מחלות, תמשיך לבקש, תמשיך לבקש תמיד, ואם אתה חכם תעשה את זה כל יום אפילו ברחוב, עצור לרגע ואמר, "אני מבקש ממך השם, בבקשה שמור אותי היטב", ואם אתה נשוי, תאמר: "שמור גם את אשתי היטב, שמור על הילדים שלי טוב" תמיד תבקש את זה, זה מאוד חשוב כי השם אומר - "אם אתה לא מבקש את זה, זה אומר שאתה חושב שאתה יכול להסתדר בלעדי", אז אולי הוא יזכיר לך... הוא עשוי להזכיר לך זאת, גם אם אתה מאוד זהיר עם הבריאות שלך, לדוגמא, אדם יכול לעבור על ידך, -לא יהודי, רוסי בוא נגיד- והוא מתעטש ישר לתוך הפנים שלך, ואתה "חוטף" משהו, ולפעמים חלילה משהו רציני, הנה טיפלת בבריאותך אבל לא יכולת לעזור לה – כי הוא התעטש ישר לתוך הפנים שלך ועכשיו אתה במיטה כמה שבועות.
ולכן, על מנת להיות מודעים ולשמור על האושר שלנו, אנחנו צריכים להתפלל לשם כדי להפוך את עצמנו, להתחיל לחשוב, ולהיות מודעים לכך שהוא מקשיב, חשוב מאוד להבין שהוא מקשיב לעם ישראל, הוא מקשיב לנו ברחמים, הוא רוצה לשמוע את הקול שלך, ולכן הפוך זאת ל"עסק" שלך, לדאוג כי הבורא ישמע את הקול שלך תמיד.
TAPE # E-244 (October 2000)

סמל אישי של משתמש

אברך
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברך » 25 אפריל 2018, 19:48

זה נושא חשוב, ואני פותח עליו עכשיו אשכול בפ"ע.

פותח הנושא
סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 26 אפריל 2018, 18:12

ש: מה צריך לחשוב על יום הולדתו?
ת: אההה! יש כל כך הרבה מה לחשוב! הדבר הראשון הוא להקדיש זמן בכדי להעריך את זאת שאתה עדיין בחיים. זה "תענוג" להיות בחיים. אני מסתכל אחורה על ההיסטוריה שלי ואני רואה הרבה אנשים שהכרתי, שנפטרו. חלקם צעירים מאוד, איזו רחמנות. חבר אחד שלי, נפטר בן ארבע-עשרה, כן, בגיל ארבע-עשרה נעלם. חבר אחר - כשהיה קצת יותר מבוגר. אז אתה צריך להודות לשם בכל יום הולדת על המתנה הנפלאה של שנה נוספת. עכשיו, אין כוונתי שתעשה מסיבת יום הולדת. לא לא. אל תעשה לעצמך מסיבה. אבל תחשוב על המתנה הזו שנקראת חיים ביום ההולדת שלך.
והדבר השני לחשוב עליו, הוא שאתה חייב להבין כי יום ההולדת אומר שאתה כבר "בעל חוב" גדול יותר של הקב"ה. ככל שאתה מבוגר יותר, גדולה היא החובה שלך לשרת את הקדוש ברוך הוא ולהודות לו. אז אם הקדוש ברוך הוא נתן לך עוד שנה, כדאי שתעסוק ב"השגים" [רוחניים]. כי החיים "עוברים עליך". עושר החיים הוא בגיל צעיר כי יש לך עוד זמן רב. ככל שאתה מתבגר אתה עני יותר כי יש לך פחות זמן להשיג. ויש כל כך הרבה שאתה צריך להשיג בחיים. כל כך הרבה דברים חשובים לעשות; יש כל כך הרבה דברים לעשות והזמן אוזל. עוד שנה פשוט עברה!
אם היית לומד למשל "קצות" אחד בכל שבוע, עם השנים שעוברים אתה תהפוך לבקי בקצות החושן. האם אתה יודע איזה סוג של שמחה ואושר זה ?! אני מבטיח לך שזה אושר. אושר אמיתי! אבל אתה צריך להתחיל מתי שהו.

ולכן, ככל שחולפים השנים, אתה צריך להיות מודאג יותר ויותר להשיג. אני יודע שאולי אתה לא מאמין, אבל אתה לא הולך לחיות לנצח... יש כל מיני הישגים שאתה צריך לחתור אליהם. כל מיני הישגים! והחיים הם אושר, כי זה הזדמנות להשיג את השלמות בשירותו של בורא עולם. וזו ההזדמנות היחידה שיש לך!
TAPE # E-234 (יוני 2000)
נ.ב. הייתי מוסיף [אולי] ההזדמנות היחידה שיש לך, כי הרי יתכן שיוכל עוד לרדת בגלגול, אבל אולי לא זאת הייתה כוונת המחבר, ואיני יכול להוסיף על דעתי.

הפקדתי שומרים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 26 אפריל 2018, 18:30

ר' @סבא אם כבר בענין יום הולדת, שמעתי לפני זמן מה ששאלו את ר' חיים אם צריך לעשות ביום ההולדת ענין מיוחד, והשיב שלא מצינו מקור בתורה ובחז"ל לכל הענין של יום הולדת, כך שאין ענין בזה. ושאלו חתנו הרי מצינו בתורה שעשו יום הולדת לפרעה, ור' חיים השיב לו..פרעה הלא היה רשע ואין למדים מהנהגותיו.. כך זכרוני מבלי לדייק..
ומ"מ מצינו בספרי הפוסקים התיחסות ליום הולדתו של האדם ראה מש"כ הבא"ח-
יש הנוהגים ביום הולדתם להתלבש כמו ביום חג, ואף להתחדש בבגד חדש, לאכול פרי חדש וכן הלאה - זאת על מנת לברך 'שהחיינו', ומנהג זה הוא טוב מאוד. כמו כן, מומלץ ביום זה להתברך מפי כהן.

פותח הנושא
סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 27 אפריל 2018, 18:30

ש: האם זה ראוי להזמין זוג נשוי בנישואין מעורבים לארוחה לשבת, כדי אולי עי"ז לקרב אותם?

ת: זוג מעורב ?! בהחלט לא! לא; אתה לא צריך לתת ליחסים שלהם איזהי הכרה רשמית על ידי שאתה מזמין אותם כמו זוג. בהחלט לא. אין דבר כזה! זה כבר יהיה ויתור, וזה אומר שאתה נכנע לרשעות של זמנינו.

אבל אתה יכול לעשות את זה: עליך לסדר להם מנוי של אחד העיתונים היהודים, ואז בלי שירצו יש להם את זה בדואר כל שבוע. זה יכול להביא להשפעה טובה עליהם. מדי שבוע יגיע העיתון אל דלתם. זה מה שאתה צריך לעשות.

או, אם אתה רוצה, אתה יכול להזמין אותם לבית שלך סתם לדיבורים, כאשר אין ילדים בסביבה. רק כאשר אין ילדים בסביבה. ואז אתה יכול לדבר איתם. אולי תוכל להשיג משהו.
אבל אל תכניס אותם לביתך בשום דרך רשמית ותיתן להם הכרה. אתה צריך תמיד לזכור שיש לעשות מחאה - מחאה והפגנה גלויה - נגד הרשעות של נישואי תערובת. נישואי תערובת גרועים ממוות. זה גרוע מאלף מקרי מוות.
TAPE # E-234 (מאי 2000)

פותח הנושא
סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 29 אפריל 2018, 18:03

ש: האם אתה יכול להסביר את היחסים בין היהדות לבין הציונות?

ת: היהדות והציונות אינן זהות. דוברי השקר האלה מנסים לערב אותנו בעניינם, אז הם מנסים לומר שכל מדינות ערב וכל שאר המדינות [המתנגדות לישראל] הן אויבות היהודים. זה שקר!
אתה וודאי תטען, "וכי הגויים הערבים אינם אויבים של היהודים?" זה יכול להיות, אבל הם לא שונים מכל גוי אחר. העובדה שהם מתנגדים למדינת ישראל, היא משום תועלתיות פוליטית, שאין לה שום קשר אלינו. ועל כן, אל לנו להרשות לעצמנו להיגרר למערבולת זו של שנאה פוליטית, כפי שהציונים היו רוצים. הם רוצים שכולנו נהיה מחויבים לפרויקט שלהם, ואז כולנו צריכים להיות באותה סירה, שחס ושלום! כולנו נשקע יחד. אין שום סיבה לכך! אנחנו ישות נפרדת! אנחנו יהודים, לא ישראלים.

והאמת היא שאנחנו יותר מנפרדים. אנחנו מנוגדים להם לחלוטין. הם נגד התורה! הם אתאיסטים! גולדה מאיר היא אתאיסטית! יהודי נתן לי השבועון מגזין. שם ראיתי כתוב, כי גולדה מאיר כתבה ספר זיכרונות. והיא כתבה שם כי בשנת 1917 היא התחתנה. והיא הכריזה שהיא לא רוצה להיות נשואה על ידי רב, כי היא סוציאליסטית, ולכן היא סירבה לקיים טקס דתי. היה לה מאבק ארוך וממושך עם אמה במילווקי. האם אמרה: "את תהרסי אותי אם תתחתני בעירייה [נישואים אזרחיים]". אבל גולדה מאיר התעקשה. היא לא רצתה. לבסוף, אמרה לה אימה, "תראי, רק בגלל חמש-עשרה דקות מתחת לחופה שאת לא רוצה לעשות, את מוכנה להרוס את שמי במילווקי? ". אז היא הסכימה. היא נישאה על ידי רב. אבל גולדה מאיר לא רצתה שום חלק בכל העניין. היא לא רצתה לעשות שום דבר לפי התורה. האם זהו מנהיג שלנו ?! לעולם לא! לעולם לא!

הם האויבים שלנו, האנשים האלה. הם שונאים את היהדות! זה לא שהם פשוט אדישים לתורה. לא, הם שונאים את התורה! אתה יודע שכאשר סאדאת הגיע לאמריקה, אז הם הגישו לו ארוחה "כשרה למוסלמים". המוסלמים לא יכולים לאכול כמה דברים, והם שירתו רק ארוחה שמוחמד יכול לאכול. ארוחה מוסלמית "גלאט כשר". אבל כשהגיעו האנשים האלה, מהכנסת, הם הגישו שרימפס! אז אתה רואה שהאנשים האלה לא מייצגים אותנו. אז הקשר שלנו עם האנשים האלה הוא אותו קשר כמו עם הנוצרים. וכאשר התורה אומרת שאתה אח של אחיך היהודי, "אחיך" פירושו אחיך במצוות, אח במצוות. רק מי שיש לו את אותה מחויבות למצוות כמוך, הוא "אחיך".

Tape # 99

הפקדתי שומרים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 29 אפריל 2018, 18:08

לא בסתם ר' אביגדור מביא את גברת ג"מ ומאריך להזכיר את סיפור נשואיה. שכן בתחילה הוא נוקט על שכמותה "אתאיסטים", הוי אומר כופרים, ומה עם תינוקות שנשבו? לזה מביא ר' אביגדור, את הרקע היחסית טוב ממנו יצאה הגב' הנ"ל, ועם זאת עשתה אותה פרי באושים את שעשתה..

פותח הנושא
סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 30 אפריל 2018, 19:08

ש: האם זה בסדר ללכת לברוקלין קולג' [אוניברסיטה] כדי להשתלם לצורך פרנסה?

ת: אני לא הולך לפסוק כאן שום שאלה. אבל אני אספר לך זאת. הייתי צריך ללכת לאחרונה לברוקלין קולג'. הלכתי לשם כדי לסייע בהפגנה נגד הקמת המקלט לחסרי בית בשכונה שלנו. זה היה מפגש מחאה קהילתי והוא התקיים בברוקלין קולג'.

וכשנכנסתי פנימה המקום הריח ריח נורא. במקום פשוט היה "ריח רע". מסריח! כן, לכל המכללה היה ריח נורא. אתה באמת צריך מסכת גז כאשר אתה הולך לקולג'. אין מקום באמריקה שמריח רע כמו קולג' [אוניברסיטה]! אם אתה הולך לבקר את המבנה של המאפיה, אורוות המאפיה, הריח שם הוא בושם לעומת מכללה. אני מתכוון לזה. זאת לא הגזמה.

ולכן, אם אדם צריך ללכת לקולג'; נניח שהוא שרברב, והוא הולך לקולג' כדי לתקן את הצנרת שם, אז הוא צריך להיכנס. הוא לא יכול להימנע, זה הפרנסה שלו. אז הוא צריך להחזיק את האף ולהיכנס. הוא צריך ללכת לשם. מה הוא כבר יכול לעשות?

אבל ללכת לשם, ולתת לעצמך להיות שקוע ב"בית הכסא" שלהם, זה סיפור אחר לגמרי. תראה, אם אתה רוצה להיות שקוע בשירותים שלהם עבור פרנסה, אני לא אומר לך מה לעשות. לך אל הרבי שלך - הוא מכיר אותך טוב יותר. תן לו לפסוק בשבילך. לא הייתי מחקה את זה. אני צריך לפסוק בשבילך אם אתה צריך לטבול את הראש שלך בשירותים מלאים צואה עבור פרנסה? זה יותר מדי, להיות מסוגל להגיד לך את זה!

TAPE # 852 (נובמבר 1991)

פותח הנושא
סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 30 אפריל 2018, 22:13

עוד בעניין הקודם-
ש: הרב הזכיר בשבוע שעבר כי קורסים רבים בקולג' ובכלל עצם סביבת המכללה יש בכוחה להרעיל את המוח נגד עמדות התורה הנכונות. אבל א"כ איך יהיה לקהילה שלנו רופאים יהודים, עורכי דין ורואי חשבון?

ת:
ראשית, אני באמת לא אומר שאף אחד לא צריך ללכת לקולג'. אם מישהו מקבל רשות מהאוטוריטה הרבנית שלו - סמכות תורנית שמכירה אותו היטב - אם הרבי שלו אומר לו שעבורו הקולג' טוב, זה סיפור אחר. אני לא אומר שום דבר בנושא הזה.

עם זאת, יש לדמיין - ותצטרך לסלוח לי על נתינתי את הדוגמה הבאה- נניח שמישהו הוא שרברב. זה פרנסתו - אינסטלטור. הוא מקבל שיחת טלפון והוא מגיע לבית מסוים, והוא מגלה שזה לא מקום שבו אדם הגון אמור להיכנס [בלשון נקיה]. אכן הוא בא רק לתקן את השירותים, לתקן את הצנרת. אבל הוא שומע את המתרחש. הוא שומע והוא רואה, וכשהוא יוצא מהמקום הזה, הוא מריח רע - ולא בגלל האסלה בשרותים.

אין ספק שהוא היה צריך לשלם משהו - הוא נאלץ לוותר על משהו - לפרנסתו. בבחינת- "בנפשו יביא לחמו" - עם נשמתו הוא מביא את הלחם שלו. הוא חייב להביא לחם למשפחתו, אבל הוא נאלץ למסור לו חלק מנשמתו. ברגע שהוא נכנס למקום כזה, למרות שהוא לגמרי תמים, הריח כבר חלק ממנו. ואני לא יודע אם הוא יוכל אי פעם להוציא את זה מעצמו.

עכשיו, אם אדם צריך ללכת לקולג' -אין דרך אחרת בשבילו והוא מקבל היתר- למרות שזה מותר, הוא חייב להבין שהוא ישלם על זה. כן, הוא שילם על כך. אין ספק שכאשר אתה מקושר עם אנשים נמוכים הדבר הולך לעשות סימן, רושם, על דעתך והשקפותיך רושם אשר לא יימחק. לא משנה כמה אתה תנסה אתה לעולם לא תיפטר ממנו. וזה מחיר יקר מאוד לשלם -
[בנקודה זו הקלטת נקטעת – וחבל על דאבדין]
טייפ # 119 (אפריל 1976)

פותח הנושא
סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 01 מאי 2018, 19:24

ש:כאשר אנו מתפללים על האפיקורסים אנחנו אומרים וכל המינים כרגע יאבדו. האם זה אומר שהם עצמם צריכים להיהרס, או שאנחנו מדברים על המחשבות שלהם, על הרעיונות שלהם?

ת: כשאנחנו אומרים וכל הרשעה כרגע תאבד, אתה צריך לדעת מה אנחנו מבקשים. הדבר הראשון שאנחנו רוצים זה שכל הרשעים יעשו תשובה. אבל מהר! אנחנו לא יכולים לחכות לזה! ואם הם יתעכבו, אז תנו להם למות בינתיים.

לכן בברכה זו אנו אומרים שלוש פעמים "מהרה". שלוש פעמים אנחנו מבקשים את השם: "תעשה את זה מהר!" יותר מבכל ברכה אחרת. כי רשעים הם סכנה גדולה לכולם. לא כל ברכה היא דחופה כמו ברכה זו. אז שלוש פעמים אנחנו מבקשים: מהרה, מהרה, מהרה!
אז בוא נגיד שפלוני מעביר יהודי ליושקה [לשמד] ומחלק חוברות ברחוב; הוא רוצה שיהודים יהפכו למשומדים. אז אתה אומר: "ריבונו של עולם, בבקשה להוביל אותו בדרך התשובה, אבל בינתיים, אם הוא לא עושה את זה מיד, תן לו למות כי-."אנחנו לא יכולים לחכות! בינתיים הוא מזיק לנו.
TAPE # E-183

פותח הנושא
סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 02 מאי 2018, 19:04

ש: מהו היחס של התורה לגבי השאלה - איך אנחנו צריכים להסתכל על גוי בעל מעלות טובות במיוחד?

ת: אם אתה נתקל בגוי עם תכונות טובות מאוד, אתה צריך לדעת שאתה עושה טעות גדולה מאוד! גוי לא יכול להיות בעל תכונות טובות מאוד, תכונות טובות מאוד צריכות להיות תוצאה של שני דברים: אחד הוא ה"אימון" שע"י התורה והשני הוא המצוינות היהודית שבאה בירושה,
כלומר, כאשר אדם לומד תורה ומבין מה שה' אומר לו, אז הוא מקבל ידע על ערכי החיים האמיתיים, אך אם אדם לא לומד את ה', זה בלתי אפשרי בשבילו לדעת מה האידיאלים הנכונים, ושתהיה לו עמדה נכונה בכל ענייני החיים, זה פשוט בלתי אפשרי. שנית, כל יהודי ירש מצוינות מסוימת מאבותיו, זה בגנים, זוהי הבטחה של ה', לנו בתור צאצאי אבות שעמדו בהר סיני, שיהיו לנו בגנים שלנו מצוינות מסוימת, וזה תלוי בנו להביא את המצוינות הזאת מפוטנציאל למציאות, אבל לגוי אין אחד משני גורמים אלה, ולכן אין לו פוטנציאל זה.
עכשיו, יכול להיות גוי עם אופי טוב, ואם הוא נעשה גר צדק הוא יכול לנסות לעשות משהו מעצמו כמובן - אין ספק, אבל לפני שהוא הופך להיות גר צדק, ואם הוא עדיין לא למד תורה הוא החמיץ את ההזדמנות הגדולה, והוא גם לא ירש מאבותיו את השלמות של הגנים שאבותינו הורישו לנו - כך שזה בלתי אפשרי
ובכן אומר לך ברורות-לא, אתה רק עושה טעות, זה הכול! ראיתי הרבה גויים - הרבה יותר ממה שראית, אני גם מכיר גויים יותר ממך, וגם קראתי את הספרות שלהם, ובאתי במגע איתם אישית, ואני אומר לך - אתה עושה טעות גדולה
TAPE # E-255 (דצמבר 2000)

פותח הנושא
סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 03 מאי 2018, 19:09

ש: איך אעבוד על תוכנית של צעד אחר צעד בכדי לשבור את התכונה של יהירות?

ת: ובכן, דבר זה לא טעון רק הרצאה אחת, אלא הרצאות רבות. אבל אגיד לך בקצרה. אם אדם הוא יהיר, אז כדי להתמודד עם זה, בהחלט יעזור לו לבלות כל יום זמן מסויים כדי לחפש ולמצוא את התכונות הטובות של אנשים אחרים.

הנה מה שאתה אמור לעשות. קח אדם אחד בכל פעם, והחל לראות את הטוב בו. בהתחלה זה לא כל כך קל, כי אתה עיוור לאיכויותיו הטובות של האחר, כי הרי רק לך יש תכונות טובות! אתה מודע רק למעלות שלך, לאיכויות שלך. עם זאת, אם אתה מוכן לחשוב קצת, אחרי כמה זמן אתה תתחיל לראות שלא רק אתה הצדיק היחיד בעולם - אנשים אחרים מלאים דברים טובים למדי. לאט לאט, אתה מתחיל להסתדר עם אנשים אחרים. אולי אפילו בסופו של דבר תרגיש נחות כלפי אנשים רבים.

תראה למשל כמה אנשים טובים יש שהם מוסרי נפש, עבור מצווה צדקה. הנה נודע לי על אישה שהיא לא מרגישה טוב, והיא חוזרת הביתה, והיא מוצאת שישה משולחים מארץ ישראל בביתה, מחכים לארוחת ערב! שישה אספני צדקה הזקוקים לארוחה. היא חלשה, היא לא מרגישה טוב, אך היא הולכת בכל זאת ומכינה ארוחת ערב לשישה משולחים!
הרגשתי כששמעתי זאת כמו צורך לכרוע ברך לפניה, הרגשתי כל כך שפלות. אדם צריך לעשות ארוחת ערב עבור שישה זרים אשר התפרצו בלי להתקשר מראש ?! זה מדהים! לאישה הזאת יש גם עשר מיטות נוספות בביתה. זה לא בית גדול, אבל יש להם עשר מיטות נוספות לאנשים הזקוקים לכך. אני לא מבין את זה! זה לא יאומן.
ודעו: היא אדם שקט; השם שלה היה צריך להיות בכותרות העיתונים! [אבל הוא כלל לא שם] עשר מיטות נוספות נמצאות בבית שלהם עבור אנשים שיבואו לישון!!! וזה בית יהודי שקט, צנוע. ועכשיו אתה יודע עד כמה אתה נחות מהם. וכשאתה מתבונן בזה אתה לא צריך לדאוג ליהירות, כי אין לך שום דבר להיות יהיר. הנה, היא לא מפורסמת, אף אחד לא יודע עליה. זה מדהים!
כאשר אתה מתחיל להתבונן בטובם של אנשים, אתה תהיה מופתע ממה שהם עושים. הנה לדוגמא נוספת אדם מבוגר, איש זקן ושקט. הוא הולך קצת כפוף, נראה שהוא אדם צנוע. האם אתה יודע כמה אלפי דולרים הוא שולח לתלמידי חכמים בארץ ישראל ?! נדהמתי כשפגשתי את האיש הזה. אלפי ואלפי דולרים! הוא תומך במשפחות רבות מרובות ילדים. ואף אחד [שלא צריך לדעת] לא יודע עליו.
אז כאשר אתה מתחיל ללמוד להכיר את הטוב שבאנשים, אתה תהיה מופתע מהתכונות הטובות של אנשים. ולאט לאט, הגאווה ויהירות, יתחילו לסור ממך. זוהי אחת הדרכים לעבוד על להתגבר על גאוה - על ידי התמקדות במעלות של אחרים.
טייפ # 613

סמל אישי של משתמש

אברך
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברך » 03 מאי 2018, 23:01

סבא כתב:ש: מהו היחס של התורה לגבי השאלה - איך אנחנו צריכים להסתכל על גוי בעל מעלות טובות במיוחד?

ת: אם אתה נתקל בגוי עם תכונות טובות מאוד, אתה צריך לדעת שאתה (עושה) [טועה] טעות גדולה מאוד! גוי לא יכול להיות בעל תכונות טובות מאוד, תכונות טובות מאוד צריכות להיות תוצאה של שני דברים: אחד הוא ה"אימון" שע"י התורה והשני הוא המצוינות היהודית שבאה בירושה,
כלומר, כאשר אדם לומד תורה ומבין מה שה' אומר לו, אז הוא מקבל ידע על ערכי החיים האמיתיים, אך אם אדם לא לומד את ה', זה בלתי אפשרי בשבילו לדעת מה האידיאלים הנכונים, ושתהיה לו עמדה נכונה בכל ענייני החיים, זה פשוט בלתי אפשרי. שנית, כל יהודי ירש מצוינות מסוימת מאבותיו, זה בגנים, זוהי הבטחה של ה', לנו בתור צאצאי אבות שעמדו בהר סיני, שיהיו לנו בגנים שלנו מצוינות מסוימת, וזה תלוי בנו להביא את המצוינות הזאת מפוטנציאל למציאות, אבל לגוי אין אחד משני גורמים אלה, ולכן אין לו פוטנציאל זה.
עכשיו, יכול להיות גוי עם אופי טוב, ואם הוא נעשה גר צדק הוא יכול לנסות לעשות משהו מעצמו כמובן - אין ספק, אבל לפני שהוא הופך להיות גר צדק, ואם הוא עדיין לא למד תורה הוא החמיץ את ההזדמנות הגדולה, והוא גם לא ירש מאבותיו את השלמות של הגנים שאבותינו הורישו לנו - כך שזה בלתי אפשרי
ובכן אומר לך ברורות-לא, אתה רק (עושה) [טועה] טעות, זה הכול! ראיתי הרבה גויים - הרבה יותר ממה שראית, אני גם מכיר גויים יותר ממך, וגם קראתי את הספרות שלהם, ובאתי במגע איתם אישית, ואני אומר לך - אתה (עושה) [טועה] טעות גדולה
TAPE # E-255 (דצמבר 2000)

הפקדתי שומרים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 03 מאי 2018, 23:43

סבא כתב:ש: מהו היחס של התורה לגבי השאלה - איך אנחנו צריכים להסתכל על גוי בעל מעלות טובות במיוחד?

ת: אם אתה נתקל גוי עם תכונות טובות מאוד, אתה צריך לדעת שאתה עושה טעות גדולה מאוד! גוי לא יכול להיות בעל תכונות טובות מאוד, תכונות טובות מאוד צריכות להיות תוצאה של שני דברים: אחד הוא ה"אימון" שע"י הורה והשני הוא המצוינות היהודית שבאה בירושה,
ובכן אומר לך ברורות-לא, אתה רק עושה טעות, זה הכול! ראיתי הרבה גויים - הרבה יותר ממה שראית, אני גם מכיר גויים יותר ממך, וגם קראתי את הספרות שלהם, ובאתי במגע איתם אישית, ואני אומר לך - אתה עושה טעות גדולה
(דצמבר 2000)
ר' אביגדור התייחס בתשובה על מה שנשאל -איך להסתכל על גוי בעל מידות טובות.
ייתכן להוסיף ולהקפיץ את השאלה למקום גבוה יותר. שם גם תשובתו של ר' אביגדור לא תעלה מזור.
איך מסתכלים על יהודי העובר בשאט נפש על כל איסורי תורה שידו מגעת, ומאידך הוא דמות מופתית מנומסת ובעלת מידות.
(החילוק ברור. יהודי שעובר על מצוות השם ואכילת דברים טמאים וכו', היה מצופה שגם מידותיו יתערערו בשונה מגוי שאינו מצווה בזה ועל כן אין הנהגותיו סתירה לאי קיום המצוות)
ונוסיף עוד "בשאלה", למה רבים מבין החרדים לדבר ה' אינם נזהרים בדרכי הנימוס ודשים הם בעקבותיהם גופי הלכות של דרך ארץ ואורחות עולם. לעומת 'חילונים', אף שמזלזלים הם במצוות, מדקדקים הם בהלכות דרך ארץ כחוט השערה?
שאלה זו האחרונה, נשאל ר' אייזיל חריף מסלונים זצ"ל ע"י משכיל.
ורבי אייזיל השיב לו כך: "הסיבה לכך פשוטה, כשבאו ישראל לקבל את התורה, הזדרזו החרדים ויראי השם, השכימו קום ורצו בזריזות להר סיני, הם הגיעו במועד וקיבלו את התורה כולה בין שבכתב ובין שבעל פה.
ואילו אתם ה'משכילים' אבירי הנימוס לא מהרתם כלל. קמתם בעיצומו של יום התרחצתם, התלבשתם לפי מיטב האופנה, סעדתם פת שחרית ויצאתם לטיול להר סיני. אך באתם מאוחר מדי כי אחזו כבר בסיום קבלת התורה לא נשתייר לכם אפוא אלא אחת המסכתות האחרונות שבגמרא: מסכת 'דרך ארץ"....

רק להוסיף אם כי הסיפור הוא נפלא, אבל תשובה אמיתית לשאלתנו הנז' לא מצאנו.

פותח הנושא
סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 04 מאי 2018, 00:15

כבר אמר הגר"א שרוב המינים יש להם טבע טוב, וראה בהערות שהביא הוספה שלהיפך התלמידי חכמים יצה"ר מתגרה בהם כדי להרחיק מהם.
הגרא על המינים_עמוד_1.jpg
הגרא על המינים_עמוד_2.jpg
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

הפקדתי שומרים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 04 מאי 2018, 00:32

סבא כתב:כבר אמר הגר"א שרוב המינים יש להם טבע טוב, וראה בהערות שהביא הוספה שלהיפך התלמידי חכמים יצה"ר מתגרה בהם כדי להרחיק מהם.
ר' סבא, קראתי את הדברים כולל ליקוטי הגר"א שם, לכאו' אין בדבריו הכרע לשאלה הנז', ומש"כ "הם לפי נראה טובים בטבע" כוונתו לדברי הפיתויים שבפיהם, נשמעים כדברים נכונים, ולזה גם מזכיר את ענין החנפנות שבפיהם, אבל הגר"א שם לא עוסק במידות ובנימוסים שלהם. והשאלה חוזרת למקומה. היאך מצינו. אלא"כ נאמר שגם זה בכלל עצת הייצר.

אוריאל
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אוריאל » 04 מאי 2018, 00:41

לשונו הפשוט של הגר"א שבאבן שלמה, משמע שמדבר על הטבע שלהם והיינו על עצם סבעם ולא רק על החנפנות והשכנועים שלהם.
ויש לציין גם למש"כ השל"ה בפרשת שלח על מה שאמרו המרגלים שראו את הכנענים "אנשי מידות" -היינו שהיה בהם מידות טובות, ודו"ק היטב.

הפקדתי שומרים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 04 מאי 2018, 02:08

אוריאל כתב:לשונו הפשוטה של הגר"א באבן שלמה, משמע שמדבר על הטבע שלהם והיינו על עצם טבעם ולא רק על החנפנות והשכנועים שלהם.
ויש לציין גם למש"כ השל"ה בפרשת שלח על מה שאמרו המרגלים שראו את הכנענים "אנשי מידות" -היינו שהיה בהם מידות טובות, ודו"ק היטב.
א. אילו הגר"א היה משתמש בדבריו הללו רק באבן שלמה ייתכן, אולם שם בליקוטים הגר"א מזכיר ממש את המילים "ולכן רוב המינים טובים בטבע" ועם זאת מפרש מצד דיבוריהם וחנפנותם. ודו"ק בזה.
ב. השל"ה עוסק בגויים ואנו בשאלתנו כפי שתראה שאלנו בכל הנוגע ליהודיים.

נ.ב ר' אוריאל ד' השל"ה שהזכרת סותרים קצת את ד' ר' אביגדור הנז' בעניין וצ"ב.

משה הלוי-שחור
משתמש ותיק
נתן תודה: 84 פעמים
קיבל תודה: 86 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי משה הלוי-שחור » 04 מאי 2018, 11:49

אוריאל כתב:לשונו הפשוט של הגר"א שבאבן שלמה, משמע שמדבר על הטבע שלהם והיינו על עצם סבעם ולא רק על החנפנות והשכנועים שלהם.
הפנים אינו מהגר"א אלא הגר"י מלצן סידר הפנים ע"פ דברי הגר"א שמובאים מסביב [במהדורה הישנה רק מצויין המקור ללא הציטוט], אכן באמת מדברי אדוננו הגר"א יב,יב כן משמע בפשוטו כהבנת הגר"י מלצן.

אוריאל
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אוריאל » 04 מאי 2018, 12:00

משה הלוי-שחור כתב: אכן באמת מדברי אדוננו הגר"א יב,יב כן משמע בפשוטו כהבנת הגר"י מלצן.
אפשר בבקשה להעלות את דבריו שם?

פותח הנושא
סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 04 מאי 2018, 12:54

בבקשה-
הגרא שטבעו הוא טוב.jpg
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה
  • רֶבִי / רִבִי / או אולי בכלל רַבִי ???
    על ידי ים סוף » 12 דצמבר 2018, 02:13 » ב סידור התפילה
    21 תגובות
    425 צפיות
    הודעה אחרונה על ידי יצחק בל
    14 מאי 2019, 23:30
  • מדוע קילל רבי אליעזר את תלמידו - רבי עקיבא???!!
    על ידי טוב וחסד » 17 אוקטובר 2018, 10:17 » ב בית המדרש
    4 תגובות
    160 צפיות
    הודעה אחרונה על ידי טעם ודעת
    04 אפריל 2019, 14:51
  • עזרה | דברי רבי נחמן למתחילים
    על ידי בחור_צעיר » 13 יולי 2018, 00:45 » ב בית המדרש
    12 תגובות
    319 צפיות
    הודעה אחרונה על ידי איש
    16 יולי 2018, 01:17
  • איך 'תלמיד' וכבר כונה 'רבי' - ואילו 'בן עזאי' ללא תואר?
    על ידי טוב וחסד » 28 יולי 2018, 21:50 » ב בית המדרש
    13 תגובות
    260 צפיות
    הודעה אחרונה על ידי אליהו בורטמאן
    31 יולי 2018, 11:52
  • תמונתו של הגה''צ רבי איצלה בלאזר
    על ידי יעקב. ב » 19 אוגוסט 2018, 11:41 » ב דעת דורות
    16 תגובות
    398 צפיות
    הודעה אחרונה על ידי אברעמעלע
    25 דצמבר 2018, 23:34

מי מחובר