היכן אפשר למצוא את מאורעות היום?

אאא

משתמש ותיק
אני מחפש לדעת על כל יום בשנה מה היה היום.
לדוגמא: ביום כ"ד כסלו, היה נבואה לחגי (חגי ב י). ביום ד' כסלו היה נבואה לזכריה (זכריה ז א). ביום א' אב, הגיע עזרא הסופר לירושלים (עזרא ז ט). ביום ה' תמוז, היה נבואה ליחזקאל (יחזקאל א א). ביום כ"ד ניסן, ראה דניאל את המלאך (דניאל י ד).

יש איזה ספר או משהו שליקט את הדברים?

רוצה לדעת

משתמש ותיק
יעי' בלוח שנה בינה לעיתים של הרב סופר מציין כמה פעמים מאורעות
וביותר יש לוח שנה של הרב גנוט [לא זוכר שמו] שמפרט הרבה
יש באוהצה"ח ספר בשם "דבר יום ביומו"

נדיב לב

משתמש ותיק
אאא אמר:
לדוגמא: ביום כ"ד כסלו, היה נבואה לחגי (חגי ב י). ביום ד' כסלו היה נבואה לזכריה (זכריה ז א). ביום א' אב, הגיע עזרא הסופר לירושלים (עזרא ז ט). ביום ה' תמוז, היה נבואה ליחזקאל (יחזקאל א א). ביום כ"ד ניסן, ראה דניאל את המלאך (דניאל י ד).

המכלול:אירועים בלוח היהודי
https://www.hamichlol.org.il/%D7%94%D7%9E%D7%9B%D7%9C%D7%95%D7%9C:%D7%90%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A2%D7%99%D7%9D_%D7%91%D7%9C%D7%95%D7%97_%D7%94%D7%99%D7%94%D7%95%D7%93%D7%99

דוגמא אחת משם. על ד' כסליו כתב החתם סופר (דרשות חלק ב') שיום זה הוא יום שמחה, לפי ביאורו שא' בכסלו שקול כנגד יום כיפור, ולפיכך יום זה מכוון כנגד חג הסוכות ולכן יש לתת צדקה ומתנות לאביונים ביום זה. לדבריו, לכן ביום זה שאלו עם ישראל את הנביא זכריה (ספר זכריה, פרק ד') האם לנהוג את הצומות, כיוון שראש חודש כסלו היה יום צום, ולאחר מכן ארבעה ימים המתינו "לבקש את פני ה'" כמו ארבעת הימים שבין יום כיפור לסוכות שיש לחכות בהם ל"פני ה'", ולאחר מכן ניגשו לשאול את שאלתם.

אם אתה בין המצטרפים למיזם של מכלול לך זה לא יועיל...

נדיב לב

משתמש ותיק
העבר הוא העיצוב של ההווה. ובכלל כל המאורעות שהשפיעו על האומה לא נמוגו עד היום. ראה דברי החתם סופר למשל.

רוצה לדעת

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
העבר הוא העיצוב של ההווה. ובכלל כל המאורעות שהשפיעו על האומה לא נמוגו עד היום. ראה דברי החתם סופר למשל.

וכמש"כ הרמח"ל הידוע שהשפעת המועדים הם בכל שנה ושנה

אאא

משתמש ותיק
פותח הנושא
מי מכיר ספרים נוספים או משהו שמלקטים הכל?
נחוץ לי דברים וזמנים הכתובים בתנ"ך ובמשנה ובגמרא.

האם יש ליקוט כזה מאת הכף החיים או רבי חיים פלאג'י או הבן איש חי?

עמוס חדד

משתמש רגיל
שאר לעמו אמר:
עמוס חדד אמר:
שאר לעמו אמר:
סתם נראה לי שאנחנו צריכים לחיות את ההווה יותר מאשר את האתמול.
עם ששוכח את עברו גם עתיד אין לו.
כשהטפל נהיה עיקר גם טפל איו גם עיקר אין
עברו של העם היהודי לעולם אינו טפל, כל (רוב) יהדותנו היא זכר ליציאת מצרים, זכר למעשה בראשית, הודאה על ניסים בדורות עברו (חנוכה פורים ועוד.)

יהודה1

משתמש ותיק
עמוס חדד אמר:
עברו של העם היהודי לעולם אינו טפל, כל (רוב) יהדותנו היא זכר ליציאת מצרים, זכר למעשה בראשית, הודאה על ניסים בדורות עברו (חנוכה פורים ועוד.)
ועדיין אני אומר אין להפוך את העיקר לטפל. יש לשים לב שבטלה מגילת תענית ומשום שצרות אחרונות משכחות את הראשונות, ואכן לא ראינו שעסקו הרבה בנושא זה בספרים המקובלים. (מלבד הימים המנויים בשו"ע שיש מצווה להתענות בהם) ומ"מ אין בעיה בהעשרת הידע, ואיני רואה סיבה להימנע מלעסוק בנושא זה.

שאר לעמו

משתמש ותיק
רק התכוונתי שזה לא צריך להיות אובססי.. שיהיה לי כל יום בלוח מה אירע היום.
אגב, לוח עיתים לבינה מלא וגדוש לכל מי שמתעניין

chagold

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
אאא אמר:

https://www.hamichlol.org.il/%D7%94%D7%9E%D7%9B%D7%9C%D7%95%D7%9C:%D7%90%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A2%D7%99%D7%9D_%D7%91%D7%9C%D7%95%D7%97_%D7%94%D7%99%D7%94%D7%95%D7%93%D7%99

דוגמא אחת משם. על ד' כסליו כתב החתם סופר (דרשות חלק ב') שיום זה הוא יום שמחה, לפי ביאורו שא' בכסלו שקול כנגד יום כיפור, ולפיכך יום זה מכוון כנגד חג הסוכות ולכן יש לתת צדקה ומתנות לאביונים ביום זה. לדבריו, לכן ביום זה שאלו עם ישראל את הנביא זכריה (ספר זכריה, פרק ד') האם לנהוג את הצומות, כיוון שראש חודש כסלו היה יום צום, ולאחר מכן ארבעה ימים המתינו "לבקש את פני ה'" כמו ארבעת הימים שבין יום כיפור לסוכות שיש לחכות בהם ל"פני ה'", ולאחר מכן ניגשו לשאול את שאלתם.

אפרופו, יש שם שגיאה, שכ' שהגר"ח שמואלביץ נפטר בג' כסלו, ולמעשה הוא נפטר בג' טבת. לא יודע איך מעירים למי שאחראי שם.

יהודה1

משתמש ותיק
chagold אמר:
נדיב לב אמר:
אאא אמר:

אפרופו, יש שם שגיאה, שכ' שהגר"ח שמואלביץ נפטר בג' כסלו, ולמעשה הוא נפטר בג' טבת. לא יודע איך מעירים למי שאחראי שם.
אפשר להעיר גם פה. אבל בעצם אין אחראי מסויים. כל מי שמצטרף לשם יכול לתקן. בתנאי שיהיו לזה סימוכים.

חלק עליון תַחתִית