חידות וחידודים תורניים - האשכול המרכזי (לש"ס ומקרא ישנן אשכולות ייעודיים, נא להקפיד על החלוקה)

מאן דהו

משתמש ותיק
מחשבות אמר:
כל נדרי??
א"כ לא בכל תפוצות ישראל.
לכה דודי??
כנ"ל וגם שהוא פיוט ככל הפיוטים שהתחברו הרבה הרבה אחרי אנשי כנה"ג

כל נדרי כבר דנו בה הגאונים למעלה מאלף שנה אם לאומרה

לכה דודי הוא פיוט לא תפילה או בקשה

שמעיה

משתמש ותיק
מאן דהו אמר:
@יחזקאל כחלי הוא איש רב פעלים

מה הפתרון של משפט סתום זה?

הבן איש חי, רבינו יוסף חיים חיבר את ספר רב פעלים.
יחזקא''ל כחל''י בגימטריא של שמו, והוא השם שבחר להשתמש בו לספרו 'תורה לשמה'.

בעלבוס

משתמש רגיל
טעם ודעת אמר:
ת]פסדר התפילות של עם ישראל יסדותו מאנשי כנסת הגדולה, מ"מ מי יודע יש תפילה מסויימת שנתחברה רק לפני כמה מאות שנה, ואפילו הכי התפשטה בכל תפוצות עם ישראל כמו תפילות אנשי הכנסה"ג, מי יודע?

תפילת השל"ה?

טעם ודעת

משתמש ותיק
לא ולא,

תפילה שנהיה ממש חלק מן הסידור שכולם בלי יוצא מן הכלל אומרים אותו בכל החוגים כולל התימנים.

שמעיה

משתמש ותיק
טעם ודעת אמר:
לא ולא,

תפילה שנהיה ממש חלק מן הסידור שכולם בלי יוצא מן הכלל אומרים אותו בכל החוגים כולל התימנים.
בריך שמיה?

טעם ודעת

משתמש ותיק
הפיתרון כל כך פשוט תפילת לכה דודי שכל כך נתקדש והופך בכל קהילות הקודש.

יאיר

משתמש ותיק
זו לא ממש תפילה. לעומת זאת 'מודה אני' היא גם תשובה לשאלה (וגם אומרים אותה בכל יום).

שמעיה

משתמש ותיק
yosf אמר:
שמעיה אמר:
yosf אמר:
איזו שאלה?
אני כבר לא זוכר...
כמדומה "איך יתכן שמי שמחוייב מיתה יפטר ע"י שילך לחכם"
ואם ע"ז קאי תנא היינו תורה לשמה ס' תכט ע"ש

תודה. אך אם כבודו לא זוכר, איך יבין הקורא אשר לא דגר ולא ילד?
להבא, יש לצטט את ההודעה עליו ניסובים דברי המגיב על ידי שימוש בכפתור ציטוט, ובכך יבוא הכל על מקומו בשלום...

טעם ודעת

משתמש ותיק
יאיר אמר:
זו לא ממש תפילה. לעומת זאת 'מודה אני' היא גם תשובה לשאלה (וגם אומרים אותה בכל יום).

אם זו לא תפילה החכימני מה זו תפילה,

זו לא נמצא בסידור ? זה תפילה שנתחברה ע"פ רוח הקדש לרבינו רבי שלמה אלקבץ מבית מדרשו של רבינו האר"י זיע"א, אשר נתקבל בכל תפוצות ישראל,

הפלא הנפלא הוא שתפילה שנתייסדה סך הכל לא מזמן ושכל כך נתקבלה,

מאן דהו

משתמש ותיק
2 חידות של ראש ישיבת מיר שקראתי

לפני שלוש שנים במהלך שיעור שמסר ראש ישיבת מיר הגרא"י פינקל בימים האחרונים, הוא שלף לפתע שטר של 200 ש"ח ואמר לתלמידים ש"מי שעונה על שאלתו יקבל את הכסף במקום". לאחר כמה דקות של דממה, שאל הגרא"י פינקל שאלה נוספת ושלף שטר של 100 דולר אותם הבטיח למי שיענה תשובה.

השאלה הראשונה הייתה "כיצד ייתכן מקרה ובו יהודי הלך לעיר העתיקה בפסח לחנות של אינם יהודים וקנה חמץ והגיע לליל הסדר כיצד יכול להיות שהוא לא עבר על איסור חמץ". הוא תיאר בפרוטרוט כיצד היהודי קנה פיתה פלאפל והגיע הביתה עם הפיתה ביד ושאל את בנו מה נשתנה מכל הלילות עם הפיתה ביד "ובכל אופן לא עבר על איסור".

שאלתו השנייה היתה "איפה כתוב שמותר לאכול חמץ כל השנה? משמע שצריך היתר מסויים"

נדיב לב

משתמש ותיק
מוחל וסולח אמר:
אני חדש. לא עברתי על כל האשכול. אני לא יודע איך לציין מספר, אך נראה לי שזו חידה 33. חידה 31, הזכירה לי את החידה הבאה:
שתי דמויות מרכזיות מהגמרא, אחד אומר על חברו שהוא טיפש. לא בציניות, אלא שכך הוא חושב. והוא אומר זאת בעקיפין, לא דוגרי.
אגב. ממש מרתק האשכול הזה.

רבי אבהו לרבי זירא ירוד נאלא -תנין שוטה סנהדרין נט:

חלק עליון תַחתִית