האם לעשות מנגל ביום השואה

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום

פותח הנושא
לומד מכל אדם
נתן תודה: 68 פעמים
קיבל תודה: 56 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: האם לעשות מנגל ביום השואה

שליחה על ידי לומד מכל אדם » 07 אפריל 2021, 23:34

בנציון כתב:
07 אפריל 2021, 17:21
אחד מן הגולה כתב:
07 אפריל 2021, 15:01
זוטרא כתב:
07 אפריל 2021, 14:03
תלמיד חכם שנמצא רבב על בגדו בכלל משניאי,
לכאורה זה תפיסת עולם מסולפת שהמראה החיצוני הוא חשוב
אך כיון שהיא קימת, עלינו להתחשב בה
רבב על בגדו הוא דרך חשיבות וכבוד, והוא נוהג בביזוי עצמו, שהוא השנאת ה', לא בגלל ערכים מסולפים ואנטי תורניים, רבב על בגדו לפי האמת הוא דבר מבוזה.
כל החילוקים שלך מוכיחים שאתה לא מבין מה הוא חילול ה'. ראה לשון הרמב"ם (יסודי התורה ה, יא):  ויש דברים אחרים שהן בכלל חילול השם, והוא שיעשה אותם אדם גדול בתורה ומפורסם בחסידות דברים שהבריות מרננים אחריו בשבילם, ואף על פי שאינן עבירות הרי זה חילל את השם כגון שלקח ואינו נותן דמי המקח לאלתר, והוא שיש לו ונמצאו המוכרים תובעין והוא מקיפן, או שירבה בשחוק או באכילה ושתיה אצל עמי הארץ וביניהן, או שדבורו עם הבריות אינו בנחת ואינו מקבלן בסבר פנים יפות אלא בעל קטטה וכעס, וכיוצא בדברים האלו
ופשוט שלא צריך עכשיו לדון מה הגדר של אדם גדול בתורה ומפורסם בחסידות, ומה הגדר של אינו מקבל בסבר פנים יפות, ולא משנה כמה הוא צודק במה שהוא עושה, וכמה הערכים של השני מסולפים, העיקר שבסופו של דבר אנשים אומרים: פלוני שלמד תורה ראו כמה מכוערים דרכיו, הרי מי שגרם להם לומר כן, הוא בכלל משניאי ה'.
וראה ביבמות (עט, א):  אמר רבי חייא בר אבא אמר רבי יוחנן מוטב שתעקר אות אחת מן התורה ואל יתחלל שם שמים בפרהסיא.
[אני לא כל כך נכנס לנושא הספציפי של מנגל, והאם הוא גורם חילול ה', אלא יותר לנושא הכללי ולגישה שלך כלפי הנושא של חילול ה' שעולה מהודעותיך כאן ובמקומות נוספים].
כבר הזכירו לעיל דברי הרמב"ם וכבר נתבאר ע"י כמה מן הלומדים שאין לזה שייכות לכאו' לעניינו, דהר"מ מיירי בדברים שבאמת יש בהם עניין כגון שלא לילך ד"א בלא תפילין וכו', אבל בדבר שאין בו שום משמעות ועניין אמיתי מי אמר שאני צריך להתחשב במה שהם קבעו,
אגב יש לציין עוד נקודה שבשלמא ביום הזכרון לחללי צה"ל אפשר להבין שיש כאן עניין לא לדרוך על פצעים של אחרים וכדו', אבל בשואה הרי גם אבותינו נהרגו וסבלו ואני לא חוגג ביום צער של השני אלא אני מייחד את זכרון השואה בצורה אמיתית רוחנית ומועילה ע"י לימוד וכו', וממילא אני לא רואה שום עניין ביום הזה, וזכותי להחליט איך אני רוצה לזכור את האסון הזה שאירע לעם היהודי שאני חלק ממנו.

תלמיד מחכים
נתן תודה: 48 פעמים
קיבל תודה: 61 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי תלמיד מחכים » 07 אפריל 2021, 23:40

לומד מכל אדם כתב:
07 אפריל 2021, 00:09
ראיתי באחד האתרי חדשות החרדים שקוראים לבחורי הישיבות שמטיילים עכשיו בבין הזמנים, להמנע מלערוך מנגל ביום השואה, היות ובשנים עברו זה גרם להסתה וכו' בעקבות תיעודים שהיו וכו'. השאלה היא אם באמת מוטל עלינו להתחשב בזה, או שכיון שאין שום משמעות ליום השואה מבחינה יהודית, ובודאי שבמשך השנה אנו עושים דברים יותר מועילים לעילוי נשמת הנספים כגון לימוד תורה וקדישים וכו', וממילא עכשיו זכותינו לנצל את בין הזמנים להנות קצת ואיננו צריכים לחשוב מה יאמרו המלעיזים, ובפרט שגם מבחינה חוקית אין איסור כזה.
יצויין כי במגזר החרדי רבים קיבלו על עצמם את קביעת הרבנות הראשית לישראל כי עשרה בטבת הוא "יום הקדיש הכללי" לזכר קורבנות השואה ומציינים זאת אז.באוגוסט 1977, מספר חודשים לאחר שנבחר לראשות ממשלת ישראל, הציע מנחם בגין לבטל את יום הזיכרון לשואה ולגבורה. הוא הציע לציין את זכר השואה בתשעה באב, המציין כמה וכמה אסונות לאומיים בתולדות העם היהודי, ואילו את מרד הגטאות וגבורת הפרטיזנים הציע לציין ביום העצמאות. אולם הצעתו של בגין עוררה סערת רוחות והוא ויתר עליה.

גמרא מפורשת יומא פו, ואהבת את השם אלוקיך, שיהיה שם שמים מתאהב על ידך וכו' וכו' וברור ופשוט לכל מי שיש קצת מח בקודקודו שדבר זה הוא ההיפך והוא גורם לבריות לומר אוי להם שלומדים תורה ופוגע ברגשות אנשים באמת ובתמים זה לא מצחיק בכלל [בלי להיכנס לדיון כמה קיבלו על עצמם וכו']

פותח הנושא
לומד מכל אדם
יצירת קשר:

שליחה על ידי לומד מכל אדם » 07 אפריל 2021, 23:50

תלמיד מחכים כתב:
07 אפריל 2021, 23:40
לומד מכל אדם כתב:
07 אפריל 2021, 00:09
ראיתי באחד האתרי חדשות החרדים שקוראים לבחורי הישיבות שמטיילים עכשיו בבין הזמנים, להמנע מלערוך מנגל ביום השואה, היות ובשנים עברו זה גרם להסתה וכו' בעקבות תיעודים שהיו וכו'. השאלה היא אם באמת מוטל עלינו להתחשב בזה, או שכיון שאין שום משמעות ליום השואה מבחינה יהודית, ובודאי שבמשך השנה אנו עושים דברים יותר מועילים לעילוי נשמת הנספים כגון לימוד תורה וקדישים וכו', וממילא עכשיו זכותינו לנצל את בין הזמנים להנות קצת ואיננו צריכים לחשוב מה יאמרו המלעיזים, ובפרט שגם מבחינה חוקית אין איסור כזה.
יצויין כי במגזר החרדי רבים קיבלו על עצמם את קביעת הרבנות הראשית לישראל כי עשרה בטבת הוא "יום הקדיש הכללי" לזכר קורבנות השואה ומציינים זאת אז.באוגוסט 1977, מספר חודשים לאחר שנבחר לראשות ממשלת ישראל, הציע מנחם בגין לבטל את יום הזיכרון לשואה ולגבורה. הוא הציע לציין את זכר השואה בתשעה באב, המציין כמה וכמה אסונות לאומיים בתולדות העם היהודי, ואילו את מרד הגטאות וגבורת הפרטיזנים הציע לציין ביום העצמאות. אולם הצעתו של בגין עוררה סערת רוחות והוא ויתר עליה.

גמרא מפורשת יומא פו, ואהבת את השם אלוקיך, שיהיה שם שמים מתאהב על ידך וכו' וכו' וברור ופשוט לכל מי שיש קצת מח בקודקודו שדבר זה הוא ההיפך והוא גורם לבריות לומר אוי להם שלומדים תורה ופוגע ברגשות אנשים באמת ובתמים זה לא מצחיק בכלל [בלי להיכנס לדיון כמה קיבלו על עצמם וכו']

אף אחד לא אמר שיש כאן משהו מצחיק, וכדאי שתעבור על האשכול לפני שאתה מגיב, באנו לנהל כאו דיון ענייני ואמיתי שמכיון שהימים האלו ימי בין הזמנים וזה הזמן שלנו להתאורר ובדיוק באותו יום  מסתדר לי לעשות מנגל האם אני צריך להתחשב במה שהם החליטו, ולכאו' כמו שאין שם שמים מתאהב על ידי כשאני הולך עם כובע וחליפה ברחוב ונמנע מלשבת ליד אשה באוטובוס וכו' וכו', מי שמחליט לעצמו דברים מוזרים אני לא אמור לדאוג לא לפגוע ברצונותיו לכאורה גם אם אני חרדי והוא חילוני.

לבי במערב
מיקום: לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה־פרטית. בתודה מראש.
נתן תודה: 1821 פעמים
קיבל תודה: 1563 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי לבי במערב » 08 אפריל 2021, 00:08

לומד מכל אדם כתב:
07 אפריל 2021, 23:24
באמת לא מצאתי עדיין תגובה אחת עם דעת תורה חותכת וברורה בעניין
לבי במערב כתב:
07 אפריל 2021, 12:01
לא מחפשים צרות עם ה'פריץ'.

אחד מן הגולה
נתן תודה: 45 פעמים
קיבל תודה: 174 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד מן הגולה » 08 אפריל 2021, 00:12

בנציון כתב:
אחד מן הגולה כתב:
זוטרא כתב:
07 אפריל 2021, 14:03
תלמיד חכם שנמצא רבב על בגדו בכלל משניאי,
לכאורה זה תפיסת עולם מסולפת שהמראה החיצוני הוא חשוב
אך כיון שהיא קימת, עלינו להתחשב בה
רבב על בגדו הוא דרך חשיבות וכבוד, והוא נוהג בביזוי עצמו, שהוא השנאת ה', לא בגלל ערכים מסולפים ואנטי תורניים, רבב על בגדו לפי האמת הוא דבר מבוזה.
כל החילוקים שלך מוכיחים שאתה לא מבין מה הוא חילול ה'. ראה לשון הרמב"ם (יסודי התורה ה, יא):  ויש דברים אחרים שהן בכלל חילול השם, והוא שיעשה אותם אדם גדול בתורה ומפורסם בחסידות דברים שהבריות מרננים אחריו בשבילם, ואף על פי שאינן עבירות הרי זה חילל את השם כגון שלקח ואינו נותן דמי המקח לאלתר, והוא שיש לו ונמצאו המוכרים תובעין והוא מקיפן, או שירבה בשחוק או באכילה ושתיה אצל עמי הארץ וביניהן, או שדבורו עם הבריות אינו בנחת ואינו מקבלן בסבר פנים יפות אלא בעל קטטה וכעס, וכיוצא בדברים האלו
ופשוט שלא צריך עכשיו לדון מה הגדר של אדם גדול בתורה ומפורסם בחסידות, ומה הגדר של אינו מקבל בסבר פנים יפות, ולא משנה כמה הוא צודק במה שהוא עושה, וכמה הערכים של השני מסולפים, העיקר שבסופו של דבר אנשים אומרים: פלוני שלמד תורה ראו כמה מכוערים דרכיו, הרי מי שגרם להם לומר כן, הוא בכלל משניאי ה'.
וראה ביבמות (עט, א):  אמר רבי חייא בר אבא אמר רבי יוחנן מוטב שתעקר אות אחת מן התורה ואל יתחלל שם שמים בפרהסיא.
[אני לא כל כך נכנס לנושא הספציפי של מנגל, והאם הוא גורם חילול ה', אלא יותר לנושא הכללי ולגישה שלך כלפי הנושא של חילול ה' שעולה מהודעותיך כאן ובמקומות נוספים].

כבר כתבתי לעיל באריכות בי' דברי הרמב"ם הללו, והדבר פשוט שמי שמנסה להעמיס על הרמב"ם את הדבר שלא כתב מעולם שעושים סקר אצל החילונים והכופרים מה הם חושבים ולפי"ז נקבע ההגדרה של חילול ה' זהו ממש בגדר מגלה פנים בתורה שלא כהלכה.
מש"כ מרננים אחריו בשבילם אין הכונה שע"פ הערכים ועקרונות שלא ע"פ רוח התורה הבריות מרננות, כי זה לא מעניין אותנו בכי הוא זה, הכונה היא שע"פ ערכי תורתנו זה נראה דבר שאינו מתאים לפי דרגתו, כהגמ' של ר' יוחנן שהולך ד"א בלא תורה ותפילין, שאף שבשיקוליו הוא אין הדבר עבירה מ"מ בעיני הבריות הדבר נראה כעבירה, וכמו"כ שלקח ואינו נותן דמי המקח מיד הבריות מרננות לחשוב שגוזל וכן להרבות שחוק או אכילה עם עמי הארץ וכו', כל אלו הם דברים שהבריות מרננות, אבל אילו עושה דבר שרק ע"פ ערכים מסולפים שהם קבעו לעצמם, ח"ו לומר שדברים אלו הם בכלל חילול ה', וזהו ממש גילוי פנים בתורה שלא כהלכה, דבר שלא הוזכר בשום מקום!

אחד מן הגולה
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד מן הגולה » 08 אפריל 2021, 00:14

שו"ר שכבר הקדימני הרב @לומד מכל אדם

שאר לעמו
נתן תודה: 773 פעמים
קיבל תודה: 1514 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 08 אפריל 2021, 00:57

אחד מן הגולה כתב:
08 אפריל 2021, 00:12
בנציון כתב:
אחד מן הגולה כתב:

כבר כתבתי לעיל באריכות בי' דברי הרמב"ם הללו, והדבר פשוט שמי שמנסה להעמיס על הרמב"ם את הדבר שלא כתב מעולם שעושים סקר אצל החילונים והכופרים מה הם חושבים ולפי"ז נקבע ההגדרה של חילול ה' זהו ממש בגדר מגלה פנים בתורה שלא כהלכה.
מש"כ מרננים אחריו בשבילם אין הכונה שע"פ הערכים ועקרונות שלא ע"פ רוח התורה הבריות מרננות, כי זה לא מעניין אותנו בכי הוא זה, הכונה היא שע"פ ערכי תורתנו זה נראה דבר שאינו מתאים לפי דרגתו, כהגמ' של ר' יוחנן שהולך ד"א בלא תורה ותפילין, שאף שבשיקוליו הוא אין הדבר עבירה מ"מ בעיני הבריות הדבר נראה כעבירה, וכמו"כ שלקח ואינו נותן דמי המקח מיד הבריות מרננות לחשוב שגוזל וכן להרבות שחוק או אכילה עם עמי הארץ וכו', כל אלו הם דברים שהבריות מרננות, אבל אילו עושה דבר שרק ע"פ ערכים מסולפים שהם קבעו לעצמם, ח"ו לומר שדברים אלו הם בכלל חילול ה', וזהו ממש גילוי פנים בתורה שלא כהלכה, דבר שלא הוזכר בשום מקום!
אעפ"כ אם אדם מרגיז את רעהו - זה חילול ה', אף עם רעהו סכל או תמים וכו'.
השאלה אם מרגיז.. או מצאו בקעה להתרגז בה בכדי להביע שנאתם.

נתנאל_ב
נתן תודה: 238 פעמים
קיבל תודה: 123 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נתנאל_ב » 08 אפריל 2021, 01:04

אחד מן הגולה כתב:
08 אפריל 2021, 00:12
הדבר פשוט שמי שמנסה להעמיס על הרמב"ם את הדבר שלא כתב מעולם שעושים סקר אצל החילונים והכופרים מה הם חושבים ולפי"ז נקבע ההגדרה של חילול ה' זהו ממש בגדר מגלה פנים בתורה שלא כהלכה
לא עושים סקר אצל החילונים והכופרים. אלא שאצל האנשים האחרים הוא דבר פוגע.
הגע עצמך, האם היית עושה מנגל בפרהסיא בארמניה, ביום שבו מציינים אבל על השואה הארמנית?
אני חושב שלא היית עושה, וזה גם אם התקשורת שם שבאה לחפש את היהודים שעושים מנגל, הייתה מאוד אנטישמית, ולא היה נחשב שאתה עכשיו "מיישר קו עם האנטישמים".
אלא מאי, שם היית מכבד כי צריכים לכבד את הגויים שאנו חיים בתוכם ולא לפגוע ברגשותיהם סתם, ובפרט שאין איזו מצווה לעשות מנגל דווקא ביום הזה. הוא הדין כאן את אותו המשפט, אותו הדבר בדיוק כשלא עסקינן בגויים אלא בחילונים.

אחד מן הגולה
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד מן הגולה » 08 אפריל 2021, 05:34

זוטרא כתב:
07 אפריל 2021, 16:13
עכ"פ לא נראה לי ש @אחד מן הגולה יעשה מנגל ביום האבל הלאומי של הגולה בה הוא נמצא,
ועל כרחך שגם אתה לא באמת מרגיש @אחד מן הגולה

לצערי הגולה בה אני נמצא כעת היא הגולה עליה אנו מדברים, שכמובן שלא הייתי עושה זאת רק בכדי להכעיס ולקומם, אך לא הייתי נמנע מלעשות זאת אילו היה לי רצון או סיבה לכך מצד עצמי.

חימקו
נתן תודה: 137 פעמים
קיבל תודה: 99 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חימקו » 08 אפריל 2021, 08:39

אני לא עושה מנגל ביום השואה רק מסיבה אחת, לא רוצה שיצלמו אותי שידברו עלי וכו..
יש כאן כפיה חילונית תקשורתית, והם מצליחים בזה.

בנציון
נתן תודה: 389 פעמים
קיבל תודה: 488 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בנציון » 08 אפריל 2021, 10:46

לומד מכל אדם כתב:
07 אפריל 2021, 23:34
בנציון כתב:
אחד מן הגולה כתב:

כבר הזכירו לעיל דברי הרמב"ם וכבר נתבאר ע"י כמה מן הלומדים שאין לזה שייכות לכאו' לעניינו, דהר"מ מיירי בדברים שבאמת יש בהם עניין כגון שלא לילך ד"א בלא תפילין וכו', אבל בדבר שאין בו שום משמעות ועניין אמיתי מי אמר שאני צריך להתחשב במה שהם קבעו,
אגב יש לציין עוד נקודה שבשלמא ביום הזכרון לחללי צה"ל אפשר להבין שיש כאן עניין לא לדרוך על פצעים של אחרים וכדו', אבל בשואה הרי גם אבותינו נהרגו וסבלו ואני לא חוגג ביום צער של השני אלא אני מייחד את זכרון השואה בצורה אמיתית רוחנית ומועילה ע"י לימוד וכו', וממילא אני לא רואה שום עניין ביום הזה, וזכותי להחליט איך אני רוצה לזכור את האסון הזה שאירע לעם היהודי שאני חלק ממנו.

מדבריך נראה שלא קראת את כל ההודעה שלי. לכן אשמח מאד אם תקרא שוב. ואזכיר שוב בתמצות: חילול ה' זה לא ענין של התחשבות בשני, אלא שאם בגללך אדם אומר: פלוני שלמד תורה כמה מכוערים דרכיו, הרי זה חילול ה'. וממילא לא משנה כתב אתה צודק וכמה הערכים שלו מסולפים, אם בגללך הוא אומר את זה חיללת את ה', משום שלה' חשוב שיכירו כל יושבי תבל כי לך תכרע כל ברך, וגם אם בעיניך האדם הזה לא מוצא חן ולא אכפת לך מה הוא יחשוב.
כנ"ל ל@אחד מן הגולה 

פותח הנושא
לומד מכל אדם
יצירת קשר:

שליחה על ידי לומד מכל אדם » 08 אפריל 2021, 10:58

השאלה איפה הגבול??
כי כמו שכבר כתבו גם כשאתה הולך עם כובע וחליפה ברחוב הם אומרים ראו כמה מכוערים דרכיהם של החרדים החשוכים וכו'..
אגב לא מזמן יצא לי איך שהוא לשמוע מאיזה חילוניה שסיפרה שהיתה בקבוצה של חברים שלומדים תורה וכו', (מסתבר שיש דבר כזה, ה"י) ולא התייחסו אליה כ"כ יפה, ואח"כ עברה לקבוצה עם חסידי חב"ד ולומדים תניא וכו' והם מקבלים אותה כמו שהיא, עם הלבוש וכו', והיא באה לומר בזה שחב"ד יותר מקבלים את האחר והם אנושיים משא"כ שאר החרדים יותר חשוכים וכו'. אני שואל אותך האם בגלל זה אני צריך לעשות את מה שהם עושים?? לשבת עם בנות פרוצות ולקרבם לתורה ע"י לימוד בחברותא ה"י, ברור שלא,
אף שיתכן שעי"ז ש"ש מתאהב על ידי ואולי גם אזכה להחזיר בתשובה, אבל ודאי שאני לא צריך ליישר קו עם הצורה שבה הם מתנהגים ולהראות להם שאין לי בעיה עם זה ולהתקרב אליהם, ההגיון הבריא אומר שאני צריך להתנהג בדרכי עבודת ה' האמיתית ואדרבה להסביר להם בצורה יפה למה זה האמת, ועי"ז יתקרבו באמת לתורה.

דרומאי
נתן תודה: 902 פעמים
קיבל תודה: 844 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דרומאי » 08 אפריל 2021, 11:16

בעיקר ענין המנגל, הנה עצם עשיית המנגל בראש חוצות על ידי מי שחזותו כבן תורה, הוא לענ"ד הרבה יותר גרוע מרבב על בגדו...
ולכן, לכה"פ ביום זה יש להמנע ממנגל, שהרי כל העושה מנגל בעל כרחו נמשכים אליו עיני העוברים ושבים, ואולי אף העיתונאים.
ומכאן תשובה גם להודעה זו https://www.tora-forum.co.il/posting.ph ... 8#pr281265

שאר לעמו
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 08 אפריל 2021, 11:18

רק אני מרגיש שהמילה 'מנגל' היא כה רחובית עד שיש סלידה ממנה?

במבי
נתן תודה: 843 פעמים
קיבל תודה: 1112 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי במבי » 08 אפריל 2021, 11:23

במבי כתב:
17 יוני 2020, 23:34
ב. כותב זאת הגליון אפרים במפרשי הדף.

וכן יש פתגם חז"ל אֲזַלְתְּ לְקַרְתָּא הַלֵּךְ בְּנִימוּסֶיָה (מ"ר שמות מז') והוא כביטוי - ברומא התנהג כרומאי.

ואיתא במסכת דרך ארץ 

לא ישמח אדם בין הבוכים ולא יבכה בין השמחים. ולא יהא ער בין הישינים ולא ישן בין הערים. ולא עומד בין היושבים ולא יושב בין העומדים. כללו של דבר אל ישנה אדם דעתו מדעת חביריו ובני אדם:

כויסף
נתן תודה: 31 פעמים
קיבל תודה: 8 פעמים

שליחה על ידי כויסף » 08 אפריל 2021, 11:36

במבי כתב:
08 אפריל 2021, 11:23
ואיתא במסכת דרך ארץ 

לא ישמח אדם בין הבוכים ולא יבכה בין השמחים. ולא יהא ער בין הישינים ולא ישן בין הערים. ולא עומד בין היושבים ולא יושב בין העומדים. כללו של דבר אל ישנה אדם דעתו מדעת חביריו ובני אדם:
בטוחני שתמחק הודעה זו עד יום העצמאות...

במבי
נתן תודה: 843 פעמים
קיבל תודה: 1112 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי במבי » 08 אפריל 2021, 11:39

כויסף כתב:
08 אפריל 2021, 11:36
במבי כתב:
08 אפריל 2021, 11:23
ואיתא במסכת דרך ארץ 

בטוחני שתמחק הודעה זו עד יום העצמאות...

לא אמחק גם ביום העצמאות.

ומה הקשר ?! גם אם אפגוש בערבי החל מיום שלישי הבא אאחל לו "רמדאן כרים"

שאר לעמו
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 08 אפריל 2021, 12:04

יש בעיה! אתה לא תודה ותאחל לאיש חילוני על פתיחת קניון בבעלותו 24/7

כויסף

שליחה על ידי כויסף » 08 אפריל 2021, 12:14

במבי כתב:
08 אפריל 2021, 11:39
לא אמחק גם ביום העצמאות.

ומה הקשר ?! גם אם אפגוש בערבי החל מיום שלישי הבא אאחל לו "רמדאן כרים"
באמת יהיה מעניין לראות חרדי מברך חילוני "חג עצמאות שמח"
אם כי סטית מהנושא לא דיברנו על איחולים אלא על "לא יבכה בין השמחים"
האם תעשה מנגל ביום העצמאות??!!

כויסף

שליחה על ידי כויסף » 08 אפריל 2021, 12:16

שאר לעמו כתב:
08 אפריל 2021, 12:04
יש בעיה! אתה לא תודה ותאחל לאיש חילוני על פתיחת קניון בבעלותו 24/7
תגובתך לא ברורה
או שאתה חושב שלאחל יום עצמאות שמח זה לאחל על איסור דאורייתא??

שאר לעמו
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 08 אפריל 2021, 12:17

לא משנה מה האיסור. זה טעות בדעת, ולפעמים זה חמור מעבירה, כי זה שורשי.

שאר לעמו
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 08 אפריל 2021, 12:18

כויסף כתב:
08 אפריל 2021, 12:14
האם תעשה מנגל ביום העצמאות??!!
זו הקצנה, שהרי אמרו שבמקום שנהגו לעשות מלאכה מותר שלא לעשות מלאכה, כי הרבה בשוק בטלים.....

לבי במערב
יצירת קשר:

שליחה על ידי לבי במערב » 08 אפריל 2021, 15:24

אין צורך לאחל להם ברכת יום אידם, אך גם יציאה לשוק בלבוש שק ואפר אינה דרך יהודית.

לבי במערב
יצירת קשר:

שליחה על ידי לבי במערב » 08 אפריל 2021, 15:26

לומד מכל אדם כתב:
08 אפריל 2021, 10:58
האם בגלל זה אני צריך לעשות את מה שהם עושים?
לא הצלחתי להבין את הקשר לנדון, וגם לא את צדדי הספק כשלעצמו.

לבי במערב
יצירת קשר:

שליחה על ידי לבי במערב » 08 אפריל 2021, 15:29

סתם, למתענינים בשרש המילה (המאוסה) 'מנגל':
כנראה מערבית مَنْقَل (מַנְקַל) בהגייה בדואית, שבה הצליל "ק" (q) נהגה כמו "ג" (g)- במובן של כירה ניידת. מקור המילה מנגל הוא בשורש הערבי نَقَلَ (נַקַלַ), שממנו נגזרת גם המילה נגלה, משום שצולים את הבשר ב"נגלות". המילה התגלגלה לשפה התורכית‏‏, ומשם לעברית, במשמעות זהה.
עדיף כבר לבחור בהצעת האקדמי': 'מַצְלֶה'.

איש הישראלי
נתן תודה: 144 פעמים
קיבל תודה: 45 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש הישראלי » 08 אפריל 2021, 15:29

לבי במערב כתב:
08 אפריל 2021, 15:24
אין צורך לאחל להם ברכת יום אידם, אך גם יציאה לשוק בלבוש שק ואפר אינה דרך יהודית.
מדוע?
וכי אסון המדינה הוא פחות מגזירת המן?

לבי במערב
יצירת קשר:

שליחה על ידי לבי במערב » 08 אפריל 2021, 15:35

ראשית, מפני האמור במס' דרך־ארץ, כנ"ל.
ומלבד זאת, ישיבה בשק ואפר כל ימינו לא תועיל מאומה. חֵלֶף זעקות בשולי־‏הדרכים - צאו והצילו בלעם מפיהם, להוציא יקר מזולל.
גם בזמן גזרת המן - ישב מרדכי בשקו ותעניתו ג' ימים בלבד; על ההשוואה לגזרות־השמדה כבר פסק נכרי אחד את 'חוק גודווין' (וחכמה בגוים תאמין).

איש הישראלי
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש הישראלי » 08 אפריל 2021, 15:36

לבי במערב כתב:
08 אפריל 2021, 15:35
ראשית, מפני האמור במס' דרך־ארץ, כנ"ל.
ומלבד זאת, ישיבה בשק ואפר כל ימינו לא תועיל מאומה. חֵלֶף זעקות בשולי־‏הדרכים - צאו והצילו בלעם מפיהם, להוציא יקר מזולל.
גם בזמן גזרת המן - ישב מרדכי בשקו ותעניתו ג' ימים בלבד; על ההשוואה לגזרות־השמדה כבר פסק נכרי אחד את 'חוק גודווין' (וחכמה בגוים תאמין).
מהו חוק זה?

לבי במערב
יצירת קשר:

שליחה על ידי לבי במערב » 08 אפריל 2021, 15:40

ר' '@איש הישראלי', יעוין נא במה שקישרתי (ערכו ב'המכלול' יצ"ו).

איש הישראלי
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש הישראלי » 08 אפריל 2021, 15:46

די לי בדברי חכמינו ז"ל
גדול המחטיאו יותר מן ההורגו
ומומלץ לקראת יום אידם
לקרוא את דברי רבינו הגרמ"ש זיע"א
בספר זהב משבא ח"א עמ' מ"ח בסוף העמוד