חלת מפתח

ענייני שבת חג ומועד, ושאר ענינים הבאים מזמן לזמן

על פי הדיבור
נתן תודה: 5 פעמים
קיבל תודה: 13 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: חלת מפתח

שליחה על ידי על פי הדיבור » 28 אפריל 2022, 11:47

דוד ריזל (הפרסומאי) כתב:
28 אפריל 2022, 10:14
על פי הדיבור כתב:
28 אפריל 2022, 08:36
ראיתי שיש הטוענים ש"חלת מפתח" אינה אלא "גיור" של חלה בצורת צלב אותה מכינים נוצרים בתקופת פסח שלנו (לכבוד הפסחא שלהם), כשאפילו החור במפתח מקורו בחור שבחלתם בו מניחים ביצה כמנהגם באידם זה.
ראיתי תמונות בגוגל ויש אכן דמיון רב, היש מי שכתב כן במקורותינו?
היש טוענים הם ברי פלוגתא עם ה'אוהב ישראל' מאפטא ?

יש הבדל אם האוהב ישראל ייסד את המנהג לבין אם בא לתת טעם ותוכן יהודי למנהג שכבר קיים.

במבי
נתן תודה: 1621 פעמים
קיבל תודה: 2325 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי במבי » 28 אפריל 2022, 11:48

ובכן כתב:
28 אפריל 2022, 11:44
במבי כתב:
28 אפריל 2022, 11:43
(אבל אמרו חז"ל שהמציאות מעל לכל דמיון)
חכמים זכרונם ל...מה?

זה משפט שגור בפי העם, אבל משפט מקביל שאמר ספר החינוך ש"יש לאפשרות רוחב גדול"

במבי כתב:
17 אוגוסט 2021, 14:46
ספר החינוך:

שלא יהרגו בית דין הנידון כי אם בעדים מעידין על אותו ענין שהוא נהרג עליו שראוהו שעשה אותו בעיניהם ממש, [לא] שיעידו עליו מצד אותות חזקות, ועל זה נאמר [שמות כ"ג, ז'] ונקי וצדיק אל תהרוג, כלומר הזהר עד מאד לבל תהרוג אדם שיהא באפשרות שלא עשה מה שאמרו עליו שעשה. וכן הוא מפורש במכילתא, שאמרו שם, ראוהו רודף אחר חברו להרגו והתרו בו ישראל הוא, בן ברית הוא, אם הרגת אותו תהרג, והעלימו עיניהם שלא ראו בהכותו אותו, ומצאוהו מיד הרוג ומפרפר והסייף מנטף דם מיד ההורג. שומע אני יהא חייב, תלמוד לומר ונקי וצדיק אל תהרוג. הרי שמפני שהעלימו עיניהם בעת ההכאה נפטר זה. וכשר הדבר וראוי להיות כן, שאילו התירה התורה להקים גבולי העונש באפשרות הקרוב יצא מן הענין לפעמים להקים גבולי העונש באפשרות רחוק עד שנמית בני אדם לפעמים על מה שלא עשו, כי יש לאפשרות רוחב גדול. ודע זה והבינהו כי דבר ברור הוא, ולפיכך סגר יתעלה זה השער וצוה אותנו על זה, וכל פקודי השם יתברך ישרים (מצוה פב)

סמל אישי של משתמש

ובכן
נתן תודה: 1886 פעמים
קיבל תודה: 5266 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ובכן » 28 אפריל 2022, 11:51

במבי כתב:
28 אפריל 2022, 11:48
וואו.
הייתי בטוח שחז"ל לא אמרו את זה, אבל הנה, המציאות עולה על כל דמיון! ספר החינוך אומר מפורש שיש לאפשרות רוחב גדול.

במבי
יצירת קשר:

שליחה על ידי במבי » 28 אפריל 2022, 11:52

ובכן כתב:
28 אפריל 2022, 11:51
במבי כתב:
וואו.
הייתי בטוח שחז"ל לא אמרו את זה, אבל הנה, המציאות עולה על כל דמיון! ספר החינוך אומר מפורש שיש לאפשרות רוחב גדול.

אגב כותב הגליון אפרים שמשל העם הווי ראש לשועלים ולא זנב לאריות הוא מאמר יוליוס קיסר שעדיף להיות הראשון בכפר ולא השני ברומי

במבי כתב:
17 יוני 2020, 23:21
הדוגמא הכי בסיסית זה דמא בן נתינא

אך כל הגמרות מביאות "מתלא אמר" המשל זה פתגמים עממיים שלאו דווקא מקורם מהיהדות ואביא דוגמא אחת מובא בירושלמי סנהדרין (באיזור דף כג.) מתלא אמר הוי ראש לשועלים ולא זנב לאריות ומביא שם אחד מהמפרשים שהכוונה למה שאמר האימפרטור הגדול יוליוס קיסר שעדיף להיות הראשון בכפר ולא השני ברומי.

סמל אישי של משתמש

ובכן
יצירת קשר:

שליחה על ידי ובכן » 28 אפריל 2022, 11:54

על פי הדיבור כתב:
ראיתי שיש הטוענים ש"חלת מפתח" אינה אלא "גיור" של חלה בצורת צלב אותה מכינים נוצרים בתקופת פסח שלנו (לכבוד הפסחא שלהם), כשאפילו החור במפתח מקורו בחור שבחלתם בו מניחים ביצה כמנהגם באידם זה.
תוכל לקשר או משהו?

כי עד כמה שאני יודע, ה'אוהב ישראל' לא דיבר על מה שנהוג היום לעשות את החלה עצמה כצורת מפתח, אלא שמנקדים את החלה עם מפתח.
באמצע האפיה תוחבים מפתח, ובגמר האפיה מוצאים אותו, ונשאר על החלה חקק בצורת מפתח.

בשלמא
נתן תודה: 1403 פעמים
קיבל תודה: 3098 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בשלמא » 28 אפריל 2022, 12:03

ובכן כתב:
28 אפריל 2022, 11:54
על פי הדיבור כתב:
תוכל לקשר או משהו?

כי עד כמה שאני יודע, ה'אוהב ישראל' לא דיבר על מה שנהוג היום לעשות את החלה עצמה כצורת מפתח, אלא שמנקדים את החלה עם מפתח.
לבד מהבחילה שתוקפת אותי מעצם ההשוואה וכדרכם של רשעי ישראל שלכל מנהג יהודי קדוש הם מתעקשים למצוא סממן נוצרי רח"ל.

מנהג השליסל חלה המקורי הוא בשתי אופנים, או הטבעת מפתח בחלה כפי שכתבת, או לנקד חורים בחלה (כמו מצה) ע"י חודו של המפתח.
עשיית חלה בצורת מפתח הוא שדרוג של של ימינו.
(ויש נוהגים לעשות בצורת מפתח שבדי...)

במבי
יצירת קשר:

שליחה על ידי במבי » 28 אפריל 2022, 12:11

ובכן כתב:
28 אפריל 2022, 11:51
במבי כתב:
וואו.

תאמין לי שעצם המציאות שהכלל הזה כתוב בחז"ל זה עולה על כל דמיון, כי כשכתבתי זאת סתם נפלט מקולמוסי המילה חז"ל וזה לא עלה על דעתי כלל.

סמל אישי של משתמש

ובכן
יצירת קשר:

שליחה על ידי ובכן » 28 אפריל 2022, 12:14

במבי כתב:
28 אפריל 2022, 12:11
תאמין לי שעצם המציאות שהכלל הזה כתוב בחז"ל זה עולה על כל דמיון, כי כשכתבתי זאת סתם נפלט מקולמוסי המילה חז"ל וזה לא עלה על דעתי כלל.
ועכשיו, המציאות כבר עולה על כל דמיון והזיה וכל שום וחניכא דאית ליה.
כי אני הייתי בטוח שתבין שאני צוחק מההשוואה שלך, והנה המציאות עלתה כל דמיון, ו...

במבי
יצירת קשר:

שליחה על ידי במבי » 28 אפריל 2022, 12:17

ובכן כתב:
28 אפריל 2022, 12:14
במבי כתב:
28 אפריל 2022, 12:11
ועכשיו, המציאות כבר עולה על כל דמיון והזיה וכל שום וחניכא דאית ליה.
כי אני הייתי בטוח שתבין שאני צוחק מההשוואה שלך, והנה המציאות עלתה כל דמיון, ו...

למה,

עצם העובדה שאדם נכנס לחורבה ורואה הרוג מפרפר עם סכין בגב ואדם נמצא לידו עם סייף שדם נוטף ממנו, ההגיון אומר לך שהוא הרוצח והחינוך כותב שע"פ התורה זה לא כך כי יש לאפשרות רוחב גדול, והפירוש שהמציאות עולה על כל דמיון וייתכן מקרה אחר שלא העלת על דעתך כלל ואין הוא הרוצח.

על פי הדיבור
יצירת קשר:

שליחה על ידי על פי הדיבור » 28 אפריל 2022, 12:18

בשלמא כתב:
28 אפריל 2022, 12:03
ובכן כתב:
על פי הדיבור כתב:
תוכל לקשר או משהו?

לבד מהבחילה שתוקפת אותי מעצם ההשוואה וכדרכם של רשעי ישראל שלכל מנהג יהודי קדוש הם מתעקשים למצוא סממן נוצרי רח"ל.

מנהג השליסל חלה המקורי הוא בשתי אופנים, או הטבעת מפתח בחלה כפי שכתבת, או לנקד חורים בחלה (כמו מצה) ע"י חודו של המפתח.
המנהג הנוצרי הוא בשני אופנים: הטבעת צורת ע"ז על החלה או שהחלה עצמה בצורת ע"ז.

למי שיש גישה לגוגל אפשר בחיפוש פשוט למצוא תחת ההגדרה Easter cross bread תמונות לרוב, בעיקר של הטבעת צורה ע"ג הלחם/חלה.

בשלמא
נתן תודה: 1403 פעמים
קיבל תודה: 3098 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בשלמא » 28 אפריל 2022, 12:22

על פי הדיבור כתב:
28 אפריל 2022, 12:18
בשלמא כתב:
ובכן כתב:

תוכל לקשר או משהו?

למי שיש גישה לגוגל אפשר בחיפוש פשוט למצוא תחת ההגדרה Easter cross bread תמונות לרוב, בעיקר של הטבעת צורה ע"ג הלחם/חלה.
אין שום סיבה אמיתית לקשור בין השניים.
רק הרצון לחלל ולחלן מנהג יהודי

על פי הדיבור
יצירת קשר:

שליחה על ידי על פי הדיבור » 28 אפריל 2022, 12:29

בשלמא כתב:
28 אפריל 2022, 12:22

ח"ו.

הקשר בין השניים ברור, בפרט לצורות המפתחות הישנות שברבים מהם החלק העליון היה מורכב משלושה חלקים המזכירה מאוד צורת ע"ז.
מה גם שמנהגם הוא בדיוק באותה תקופה של פסח דידן.

לעניות דעתי, ישנם כמה מנהגים שנוצרו ע"י "עמך" ישראל שחיקו או רצו לחקות נוהגים של שכניהם הנוכרים, וחכמי ישראל בתבונתם במקום להילחם בתופעה שראו שיתקשו להפסיק אותה, לקחו את המנהג ה"עממי" החדש ושינו אותו במעט או בהרבה ויצקו לתוכו תוכן וסגולות יהודיות.

סמל אישי של משתמש

ובכן
יצירת קשר:

שליחה על ידי ובכן » 28 אפריל 2022, 12:29

בשלמא כתב:
28 אפריל 2022, 12:22
קודם כל, אל באפך.
לא בהכרח שזה רצון לחלל, גם אם זה חולשה מסויימת.

לגופו של ענין, עשיתי @על פי הדיבור... ומצאתי שהלחם הלז הינו לחם אנגלי, שהיה נפוץ רק בשטחי האימפריה הבריטית.
אלא שכמדומה שהיה גם כעין זה בצ'כיה וסלובקיה.

וגם אם יש איזשהו קשר, לא רחוק בעיני לומר, שהגם שלאורך השנה הקילו יהודים בעצמם לקנות חלות מוכנות מהשוק, ושמא אף מנכרים [ראה משנ"ב תחילת הלכות שבת בזה], דווקא בשבת שאחר הפסח נמנעו מלקנות מפני המיאוס. וגם אם הציעו אלו למכירה גם חלות פשוטות, לא רצו לקחת מאותה עיסה שממנה אולי עשו גם הלחמניות המאוסות.
וישראל גוי קדוש שיקץ כל סרך עבודה זרה, וערך בצקו ואפהו בביתו. ולציין זאת, שיקעו בבצק מפתח, זה לעומת זה, לפתח מסגרות אסיר, להגאל גאולת עולמים.
וענין קשר חג הפסח עם ביעור עבודה זרה דווקא, ידוע כבר מספרים.

שמעון ברנר
נתן תודה: 28 פעמים
קיבל תודה: 77 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעון ברנר » 28 אפריל 2022, 12:32

יש תיארוך כלשהו מתי התחיל מנהג הנוצרים?
והאם היה באיזור בו פעל ה''אוהב ישראל''?

סמל אישי של משתמש

דוד ריזל (הפרסומאי)
נתן תודה: 3387 פעמים
קיבל תודה: 1746 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דוד ריזל (הפרסומאי) » 28 אפריל 2022, 12:47

על פי הדיבור כתב:
28 אפריל 2022, 11:47
דוד ריזל (הפרסומאי) כתב:
28 אפריל 2022, 10:14
על פי הדיבור כתב:
היש טוענים הם ברי פלוגתא עם ה'אוהב ישראל' מאפטא ?

יש הבדל אם האוהב ישראל ייסד את המנהג לבין אם בא לתת טעם ותוכן יהודי למנהג שכבר קיים.

כשהוא בא לתת טעם, זה אומר שהוא סבר ששורשו בקודש,
לכן שאלתי מי הם הטוענים שבאים לחלוק עליו.

המצפה
נתן תודה: 295 פעמים
קיבל תודה: 86 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי המצפה » 28 אפריל 2022, 12:55

על פי הדיבור כתב:
28 אפריל 2022, 12:18
בשלמא כתב:
ובכן כתב:

תוכל לקשר או משהו?

באוהב ישראל ובאמרי פנחס משמע רק שהיו מנקדים את החלה עם מפתח, זאת אומרת כמו שהיו מחוררים פעם את המצות (לא עם רעדלעך, אלא עם קיסמים ועושים חור חור). ואכן כך נהוג בחצרות קרעטשניף ונדבורנה (אגב, שם עושים זאת עם מפתח של ארון קודש - ובשעת הניקוד אומרים "ופתח לנו וכו' שערי" של מוצ"ש).
חלק מנהג זה, בוודאי אין לו שום שייכות עם מנהגי שאינם מצד הקדושה.

כדי להשוות את הדבר בכלל לזלעו"ז צריך למצוא מקור למנהג להטביע צורת מפתח על גבי החלה. (יתכן שיש מקור. לא חיפשתי).

משתדל לעשות רצון ה'
מיקום: אני ממעט את הזמן שלי בפורום בתקופה הקרובה עקב עומס.
נתן תודה: 2292 פעמים
קיבל תודה: 2183 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי משתדל לעשות רצון ה' » 28 אפריל 2022, 17:27

קבלתי במייל:

# לשבת שלאחר הפסח, בה מברכים את חודש אייר, נהגו ישראל להכין חלות בצורת מפתח כסגולה לפרנסה.

# ניתן לקלוע את החלה עצמה בצורת מפתח. בחסידות באבוב נוהגים לאפות חלה רגילה, שעליה מטביעים צורת מפתח. יש הנוהגים להטמין מפתח בתוך החלה.

# המקור הראשון שבו נזכרה הסגולה הוא בספרו של רבי אברהם יהושע העשיל מאפטא בעל ה"אוהב ישראל" וזהו לשון קדשו: "המנהג הוא מימים קדמונים לנקוב את החלות בשבת שלאחר פסח במפתחות. ונעשה על החלה צורת מפתח, ומנהג ישראל תורה הוא". (אוהב ישראל לקוטים דף קט)

# הטעם למנהג הוא שהמן, המאכל השמימי, אותו אכלו בני ישראל בהיותם במדבר, פסק ממחרת הפסח. מני אז החלו ישראל לאכול מתבואת הארץ, ולעמול לשם פרנסתם. לשונו של ה"אוהב ישראל" היא: "אנחנו מתפללין שיפתח לנו השי"ת שערי פרנסה. ומזה נשתרבב המנהג להיות עושין צורת מפתח על החלות לרמז שיפתח לנו השי"ת שערי פרנסה".

המפתח מרמז על כך שלמרות ההשתדלות הטבעית, בה אנו מחויבים, מפתח הפרנסה נמצא בידיו של הבורא. המפתח מזכיר לנו כי כדי להתפרנס, יש לעשות את רצונו של הבורא, שהרי מפתח הפרנסה נתון בידיו.

# טעם נוסף, על דרך הסוד: המפתח מסמל את העבודה שהאדם עושה מצידו, בבחינת "פתחו לי פתח כחודו של מחט ואני אפתח לכם כפתחו של אולם". אנו פותחים על ידי מצוות השבת, ומצוות ספירת העומר, והקדוש ברוך הוא מצדו יפתח לנו את אוצרו הטוב, ויקוים בנו הפסוק: "ויצו שחקים ממעל ודלתי שמים פתח".

סמל אישי של משתמש

פיילוט 0.4
נתן תודה: 1616 פעמים
קיבל תודה: 1915 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פיילוט 0.4 » 29 אפריל 2022, 02:43

בשלמא כתב:

אפשר גם ע''י אמירת מילת מפתח ליד החלה

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. בתודה מראש.
נתן תודה: 20515 פעמים
קיבל תודה: 13683 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי לבי במערב » 29 אפריל 2022, 04:44

ובכן כתב:
תוכל לקשר או משהו?
פורום אוצר החכמה • חלת מפתח - שליסל חלה.pdf
גם לפענ"ד אין בטענה ממש.
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

משיב כהלכה
נתן תודה: 1099 פעמים
קיבל תודה: 1294 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

שליחה על ידי משיב כהלכה » 29 אפריל 2022, 09:46

הגבתי כבר בתחילת האשכול, אך מסיבות טכניות זה עדיין לא נכנס. ואני כותב שוב.

המנהג מוזכר לראשונה בספר "אמרי פנחס" ושם מדובר על ניקוב החלות כעין מצות, זכר לפסח שני. בשלב מסויים באו המנקדים ועל מנת שלא יהיה משעמם הוסיפו להטביע צורת מפתח על החלות. אבל בימינו זה הגיע לחלה בצורת מפתח, או חלה המכילה מפתח.

יש שמצאו לזה הקבלה בנצרות, וכנ"ל. הדבר גורם לזעזוע אצל הנוהגים כך מימים ימימה. מסתבר שגם אם הדבר מזכיר סממנים נוצריים, אין בזה משום "בחוקותיהם", כי פשט המנהג בישראל, ואדרבה חלת שליסל הפך להיות מושג יהודי לכל דבר, אבל תימה גדולה על המפיצים בכל אתר ואתר "חלת מפתח - סגולה לעשירות" כאשר לא מיניה ולא מקצתיה.

לכן יש להדגיש מספר דברים:

א. מנהג זה לא היה ברוב הקהילות. בקהילות הספרדים אין לו זכר, וגם בקהילות האשכנזים, ברוב המקומות ברוסיה ופולין לא שמעו על מנהג זה כלל (כך כתב החוקר התורני המפורסם, הרב מונדשיין זצ"ל).

מי שאבותיו הק' נהגו לעשות חלה בצורת מפתח - מוזמן להמשיך במנהגו ואין בו שום פסול.

ב. ספרי החסידות שהם המקור למנהג, מדברים כולם על ניקוב החלות, או לכל היותר ניקוב החלות בצורת מפתח. אבל "חלה בצורת מפתח" מאן דכר שמיה. מי שאכן רוצה לקיים את המנהג המקורי, אז המנהג כיום אינו המנהג המקורי.

ג. אין שום איזכור בספרי החסידות שמדובר ב"סגולה לעשירות". לא מיניה ולא מקצתיה. כולם כאחד מדברים על רמזים. "לרמז שה' יפתח לנו שערי פרנסה", או רמזים אחרים - לרמז שאנו צריכים לפתוח שערי הקדושה ע"י עבודתנו, לרמז שפסח הוא מפתח התעוררות לכל השנה, לרמז שהחמץ היה סגור בפסח ועתה נפתח, לרמז שבפסח נמסר לנו מפתח הפרנסה.

יש איזכור של המילה 'פרנסה' אבל אין שמץ סגולה.

לכן מי שרואה חובה לעצמו להפיץ לכל חבריו וידידיו את הסגולה הנפלאה לעשירות, שידע שמדובר בשקר מוחלט; זה לא המנהג המקורי, וגם לא סגולה.

סמל אישי של משתמש

ובכן
יצירת קשר:

שליחה על ידי ובכן » 01 מאי 2022, 01:27

משיב כהלכה כתב:
29 אפריל 2022, 09:46
...ועל מנת שלא יהיה משעמם הוסיפו להטביע צורת מפתח...
לא ידעתי שאתה כל כך זקן. ועוד עם זכרון חזק כל כך.
:)

אשדת לעמו
נתן תודה: 341 פעמים
קיבל תודה: 293 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אשדת לעמו » 01 מאי 2022, 03:11

אנחנו ספרדים,
ונוהגים כך מאז ומתמיד.

פונצע'ר בנשמה
נתן תודה: 71 פעמים
קיבל תודה: 35 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פונצע'ר בנשמה » 01 מאי 2022, 03:56

למה יקרה, הם שמרו קמח של נכרי לכאו'

משיב כהלכה
נתן תודה: 1099 פעמים
קיבל תודה: 1294 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

שליחה על ידי משיב כהלכה » 01 מאי 2022, 06:02

אשדת לעמו כתב:
01 מאי 2022, 03:11
אנחנו ספרדים,
ונוהגים כך מאז ומתמיד.

סבתא שלך נהגה בזה?

רפי מאמאן
נתן תודה: 2 פעמים
קיבל תודה: 47 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי רפי מאמאן » 01 מאי 2022, 10:21

אני שמעתי באוזני מהרה"ג ר' שמעון חירארי זצוק"ל יליד תוניס שהם נהגו בזה עוד מקדמת דנא בחו"ל כסגולה לפרנסה,
אמנם אין בזה כדי לשלול שמקור המנהג הגיע מבעלי החסידות, וכידוע רבותינו הספרדים עוד בהיותם בחו"ל בארצות ערב גם לפני 120 שנה ידעו גם ידעו מספרי החסידות, ולדוגמא נציין לבא"ח.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “ענינו של יום”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 2 אורחים