תולעים בסכך קיינעס

ענייני שבת חג ומועד, ושאר ענינים הבאים מזמן לזמן

פותח הנושא
תלמיד צעיר
נתן תודה: 23 פעמים
קיבל תודה: 41 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

תולעים בסכך קיינעס

שליחה על ידי תלמיד צעיר » 21 ספטמבר 2018, 17:51

תולעים בסכך
הייתי רוצה להתריע על תופעה שראיתי השנה על פי הראותיו של הרב וויא צריך לנער את הסכך על גבי דף לבן ושם לראות האם יש תולעים השנה עשיתי זאת וראיתי בעיני עשרות ג׳וקים החל מכאלה קטנים בקןשי גרגיר אורז ועד עכבישים ושאר מריעין בישין
להרב ישנם הוראות קצת מסןבכות והייתי רוצה לדעת האם מישהוא שמע על פיתרון יותר מעשי וכן האם מבחינה דינית יש בכלל. בעיה או שזה מוגדר כחששא דחששא

אריך
משתמש ותיק
נתן תודה: 108 פעמים
קיבל תודה: 322 פעמים
יצירת קשר:

Re: תולעים בסכך קיינעס

שליחה על ידי אריך » 22 ספטמבר 2018, 23:27

גם אני ערכתי את הניסוי הזה וחשכו עיניי. [הצד להתיר הוא שאולי הם לא נופלים סתם כך, וגם אם נופלים מדי פעם, לא ברור שיפלו לתוך האוכל בדיוק, ולכן צריך תלמוד ובירור.]

מה שעשיתי הוא לקנות סכך אחר, שנקרא 'רפיא', שאינו בעל נפח כמו קיינעס (אשר הג'וקים חופרים שם ומקננים), אלא הוא במבוק פרוס דק, וגם יש לו מעלה נוספת שהוא יותר כבד. ומאז שהחלפתי, הסכך הרבה הרבה יותר נקי. אמנם זה קצת הוצאה.

סמל אישי של משתמש

דוד ריזל (הפרסומאי)
משתמש ותיק
נתן תודה: 175 פעמים
קיבל תודה: 199 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דוד ריזל (הפרסומאי) » 23 ספטמבר 2018, 00:26

אני מבין שמי מצא, זה כשהוא לא ריסס.
השאלה היא אם מרססים לפני האריזה, ושוב מרססים כשפותחים את האריזה,
האם צריך גם לעשות בדיקה זו ?

אור זרוע
משתמש ותיק
נתן תודה: 215 פעמים
קיבל תודה: 280 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אור זרוע » 23 ספטמבר 2018, 00:56

לפי הרב וויא כאשר הנגיעות היא של חרקי ליקטוס - חרקים בצבע חום כהה באורך של 3 מילימטר, לא מועיל שום ריסוס, אלא אידוי על ידי מדביר מקצועי [חוץ מעזרה ראשונה של שטיפה במים חמים או שימוש בקיטורן מקצועי]. אני ניסיתי לרסס לפני אריזה ולהניח כדורי עש ולא הועיל כלום.
אני חושב שחשוב לנער היטב את הסכך כדי לסלק את החרקים המתים, ולהתבונן היטב בשעת האכילה. באמת לא ברור כמה חרקים שלומיאלים עלולים ליפול מהסכך, אם בכלל. הרי ברור שאין עץ בעולם שלא מצויים עליו כמה וכמה מיני חרקים ויצורים חיים, ומעולם לא שמענו שאסור לאכול תחת העצים, וכנראה מן הטעם הזה שאין דרך החרקים ליפול סתם כך ללא סיבה, ואם כבר נופל חרק אפשר להבחין בו בנקל.
כמובן שכל דברי הם השערה בעלמא, ובאמת כדאי לשמוע מניסיונם של אחרים אם הדבר מצוי שימצאו חרקים באוכל או על השולחן.

שאר לעמו
משתמש ותיק
נתן תודה: 259 פעמים
קיבל תודה: 515 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 23 ספטמבר 2018, 01:11

לא רוצה לצנן, אבל נפשי בשאלתי, אבותינו מאות שנים מסככים בקנים. לדבריו בכל קיינעס מכל סוג שהוא יש תולעים.
ובכלל כמו שהגיב אור זרוע לפני, האם יש סכך מן הגורן ומן היקב שאין בו חרקים? ולא חוששים לנפילה כזו.
לא הדבירו ולא כלום.
אגב, מנסיון לחרקים החומים מועיל הדברה רגילה של תרסיס K2000 על כל המשטח לפני שאורזים את הסכך, אפילו שהוא לא מאוכסן במקום יבש אלא במרתף רגיל.
בפסח אחלו תמיד פסח כשר ושמח.. נו נאחל גם לכל החוששים סוכות כשר ושמח.

ברל
נתן תודה: 11 פעמים
קיבל תודה: 37 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברל » 23 ספטמבר 2018, 01:43

והאמץ שלהלכה ממה שאני למדתי בנושא זה של תולעים. למעשה הנידון בכל הנושא הזה של תולעים הרי יש הלכה שמיעוט שאינו מצוי לא צריך בדיקה. אומנם יתכן שכן יהיה תולעת אבל אין דין חיוב בדיקה כיון שזה מיעוט שאינו מצוי עכשיו ממילא בעניין הסכך איןדרך בכל אופן טכנית כמעט לבדוק האם יש מיעוט המצוי או מיעוט שאינו מצוי בתולעים שכאשר אדם ישב בסוכה מה הסיכוי שתכנס אליו תולעת לצלחת ואני מדבר בהנחה שיש תולעים בסכך ואז ממילא לדון האם יש חיוב לדאוג שלא יכנסו תולעים לסכך. ובנוסף מתי זה יקרה מיעטו המצוי האם בכמה ארוחות שהוא נמצא שם? התשובה היא לא האדם צריך לבוא לבדוק האם במאכל המוגש לפניו יש מיעוט המצוי או לא (לגבי תירס למשל יש מחלוקת האם מסתכלים על כל גרגר וגרגר או על כל הקלח דעת הגרי"ש זצ"ל שמסתכלים על כל הקלח מפי הגר"י אפרתי).
ולכן למעשה לענ"ד אם אדם יושב תחת הסוכה אפילו שיתכן ותיפול תולעת מהסכך וישר לצלחת שלו עדיין אין צריך בדיקה.

אור זרוע
משתמש ותיק
נתן תודה: 215 פעמים
קיבל תודה: 280 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אור זרוע » 23 ספטמבר 2018, 02:36

בימי קדם היו אנשים יושבים בסוכה עם כובע רחב שוליים כדי למנוע מהתולעים ליפול מהסכך לקערה, וכך כותב הפמ"ג (משבצות זהב שטו, יא): יש בסוכות מעוטפים ברייט"ל שלא יפול תולעים מסכך לקערה, יש לומר זה רק לאהל אסור.

פותח הנושא
תלמיד צעיר
נתן תודה: 23 פעמים
קיבל תודה: 41 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי תלמיד צעיר » 23 ספטמבר 2018, 03:23

אור זרוע כתב:לפי הרב וויא כאשר הנגיעות היא של חרקי ליקטוס - חרקים בצבע חום כהה באורך של 3 מילימטר, לא מועיל שום ריסוס, אלא אידוי על ידי מדביר מקצועי [חוץ מעזרה ראשונה של שטיפה במים חמים או שימוש בקיטורן מקצועי]. אני ניסיתי לרסס לפני אריזה ולהניח כדורי עש ולא הועיל כלום.
אני חושב שחשוב לנער היטב את הסכך כדי לסלק את החרקים המתים, ולהתבונן היטב בשעת האכילה. באמת לא ברור כמה חרקים שלומיאלים עלולים ליפול מהסכך, אם בכלל. הרי ברור שאין עץ בעולם שלא מצויים עליו כמה וכמה מיני חרקים ויצורים חיים, ומעולם לא שמענו שאסור לאכול תחת העצים, וכנראה מן הטעם הזה שאין דרך החרקים ליפול סתם כך ללא סיבה, ואם כבר נופל חרק אפשר להבחין בו בנקל.
כמובן שכל דברי הם השערה בעלמא, ובאמת כדאי לשמוע מניסיונם של אחרים אם הדבר מצוי שימצאו חרקים באוכל או על השולחן.
אני ריססתי את הקיינעס כאשר ראיתי בהם בערך עשר חרקים או פחות ריססתי בk600 וחיכתי רבע שעה ולא היה עוד שום חרק. כנראה שלשמור למשך שנה הריסוס לא מועיל.
אגב לגבי מה שכתבת שאם יפול אל תות המרק ישימו לב פחות נראה לי כיון שהם קטנים וכמעט שקופים ולגבי זה שאם כך יהיה אסור לאכול תחת העצים יכול להיות שיש הבדל כיון שבסוכה הם אמורים ליפול יותר כיון שהם נוערו על ידי הסיכוך ולכך יש יותר חשש שיפלו מה שלא בעץ שנמ במקומו.
הרב וויא כותב שאם יש חרקים צריך לשטוף במים חמים (עשיתי וזה עזר) ואם יש חרקים שחורים משוערים צריך לרסס ולעטוף בננילון למשת שעתיים ואז לשטוף.
עבודה קשה אבל איך אומרים שמה שהתוודנו לפני ארבעה ימים לא יהיה וידוי פה. חג שמח.

יהושע
משתמש ותיק
נתן תודה: 9 פעמים
קיבל תודה: 94 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהושע » 23 ספטמבר 2018, 09:23

פעם סיככתי עם סכך מתולע קצת, כלומר נערתי כמה פעמים וכל פעם יצא פחות תולעים עד ששיערתי שלא נשאר כמעט, ובמשך החג ראיתי כמה פעמים על השלחן תולעים.

אלימלך
משתמש ותיק
נתן תודה: 110 פעמים
קיבל תודה: 356 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אלימלך » 23 ספטמבר 2018, 13:48

מה שעשיתי בשנים האחרונות הוא
לפני סוכות כשהיו חרקים
ריסוס בK600 משני הצדדים, לאחמ"כ סגרתי את הסכך עם שרוול פלסטיק לכמה שעות, ואז שטפתי עם הצינור של הבנין שלא ישארו חרקים מתים.
אחרי סוכות
ריסוס הסכך, לאחמ"כ עטיפה בנילון נצמד היטיב, ואז עטיפה עם שרוול מפלסטיק [נמכר בשווקים בכ10 שקלים] ואז סגירה בשרוול הצהוב/ירוק.
השנה לפני סוכות ברוך ה' לא נמצא אף חרק בכל הסככים ולא נצרכתי לטפל בסככים לפני סוכות.

נקודה למחשבה
קיבל תודה: 1 פעמים

שליחה על ידי נקודה למחשבה » 29 יולי 2019, 23:26

כיום ישנם חרקים שנקראים "פסוקאים" והם מאוד נפוצים בסכך הנ"ל, כפי הנראה רוב המתואר כאן זה חרקים אלו, בטיפול נכון אפשר לשמור על הסכך וחבל לזורקו כי אינם מזיקים לסכך, אני כבר כמה שנים עושה כך, מגלגל את הסכך כשאני מפזר בין הגילגולים כדורי נפתלין, עוטף טוב טוב בנילון נצמד, בסוכות הבא פעמים הסכך נשאר נקי לגמרי, ופעמים ישנם כמה חרקים בודדים שנופלים בכמה דפיקות, מי שעושה כך,חוסך ריסוס ויבוש של הסכך, ומסתבר שזה שומר על הסכך גם מנגיעות אחרות (אני מחזיק את הסכך כך הרבה שנים).

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה
  • תולעים במוזלי
    על ידי אליקו » 05 נובמבר 2018, 21:06 » ב כשרות
    16 תגובות
    451 צפיות
    הודעה אחרונה על ידי פעלעד
    07 נובמבר 2018, 00:16
  • ידיעות נחוצות בענין בדיקת תולעים בפירות וירקות