הקניית ד' מינים לאשתו ולבנו קטן

ענייני שבת חג ומועד, ושאר ענינים הבאים מזמן לזמן

פותח הנושא
פרלמן משה
משתמש ותיק
נתן תודה: 201 פעמים
קיבל תודה: 117 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

הקניית ד' מינים לאשתו ולבנו קטן

שליחה על ידי פרלמן משה » 06 אוקטובר 2019, 19:06

איך נוהגים בזה?

מיקי
נתן תודה: 52 פעמים
קיבל תודה: 24 פעמים
יצירת קשר:

Re: הקניית ד' מינים לאשתו ולבנו קטן

שליחה על ידי מיקי » 06 אוקטובר 2019, 20:53

מה השאלה, מדין להקנות ביו"ט (לכם) ? (שו"ע תרנ"ח) או האם לקנות לילד ד' מינים (מדין חינוך)? (שו"ע תרנ"ח)

פותח הנושא
פרלמן משה
משתמש ותיק
נתן תודה: 201 פעמים
קיבל תודה: 117 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פרלמן משה » 07 אוקטובר 2019, 12:06

השאלה היא בקטן האם נוהגים לקנות עבורו ד' מינים לעצמו כדי שיתקיים מצוות חינוך לכל הדעות.
ובאשתו השאלה איך חל הקנין, הרי אשתו כגופו, ולא זכור לי בשו"ע ומ"ב מזה, אדרבא @מיקי יציין מ"מ.

איש ווילנא
משתמש ותיק
נתן תודה: 244 פעמים
קיבל תודה: 254 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 07 אוקטובר 2019, 13:56

פרלמן משה כתב:
07 אוקטובר 2019, 12:06
השאלה היא בקטן האם נוהגים לקנות עבורו ד' מינים לעצמו כדי שיתקיים מצוות חינוך לכל הדעות.
ובאשתו השאלה איך חל הקנין, הרי אשתו כגופו, ולא זכור לי בשו"ע ומ"ב מזה, אדרבא @מיקי יציין מ"מ.

הלכה פסוקה היא שבעל שנתן מתנה לאשתו קנתה [ובמתנה מאחר על מנת שאין לבעלה רשות בה הוא מחלוקת הפוסקים איך לפסוק בזה]

zxc
נתן תודה: 55 פעמים
קיבל תודה: 56 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי zxc » 07 אוקטובר 2019, 22:54

לפני כמה שנים ראיתי רב גדול ומקובל, שהיו לו עוד ילדים קטנים בבית, והוא נתן להם לברך ביום הראשון לפני אשתו.
לשאלתי, הרי ידוע הכלל שביום הראשון נותנים קודם לגדולים
ענה, אני איני מקנה לילדי הקטנים, כי מצד חינוך, הרי הם התחנכו והם אינם יודעים החילוק בין 'לכם' ללא שלהם (אני יודע שיש בזה נידוןבפוסקים, אם בחינוך מותר להוריד משלימות המצוה, כשהקטנים לא יודעים וכדו')
ומצד הגדול, עדיף יותר שביום השני זה גם יהיה 'לכם' ולא יצטרך לשאול מהקטן. (על אף שמותר)

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 192 פעמים
קיבל תודה: 669 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 08 אוקטובר 2019, 09:17

פרלמן משה כתב:
07 אוקטובר 2019, 12:06

יעויין תוס' בערכין ב,ב שדייקו מהגמ' שאין צריך לקנות משום שיוצא בלולבו של אביו (אך לא נתברר בדבריהם האם משום שאביו מקנה לו הלולב, או משום שאין מצות חינוך בתנאי המצוה, ונחלקו בזה אחרונים, יעויין משנ"ב תרנח,כח), ומהרש"ל (מובא במשנ"ב סי' תרנז) פסק כדבריהם. אמנם הטור ושו"ע פסקו שצריך לקנות לו לולב, וביאר הט"ז טעמם משום שצריך שהקטן יוכל לנענע בשעת ההלל (ויל"ע האם התוס' סבורים שאין מצות חינוך בנענועי ההלל, או שסוברים דהגמ' מדברת דווקא בקטן שאינו יודע לקרות הלל, וכמו שנקטו בסוכה לז,ב, ולפי ההבנה הב' יצא שבקטן שיודע לקרות הלל גם הם מודים שיש לקנות לו, ודלא כמהרש"ל).

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח