יצר הרע

ענייני שבת חג ומועד, ושאר ענינים הבאים מזמן לזמן

פותח הנושא
שלומי טויסיג
הודעות: 553
הצטרף: 16 ינואר 2020, 22:08
מיקום: ירושלים
נתן תודה: 79 פעמים
קיבל תודה: 97 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

יצר הרע

שליחה על ידי שלומי טויסיג » 21 ינואר 2020, 23:03

ראיתי את מאמרו של הרב אליעזר סילבר באתר http://ketertorah.vikidrasha.site/2020/ ... %a8%d7%a2/בענין יצר הרעגדול המחטיאו יותר מן ההורגו, הלא לך לדעת כי יש ב' בחי' שהם ד', והם טוב ורע מתוק ומר, וכמו שכתוב בישעיה הוי האומרים לרע טוב ולטוב רע וגו' מר למתוק ומתוק למר, ולהבין זה עי' רמב"ם בהלכות דעות פ"ג ה"ב וז"ל לְפִיכָךְ לֹא יֹאכַל כָּל שֶׁהַחֵךְ מִתְאַוֶּה כְּכֶלֶב וַחֲמוֹר אֶלָּא יֹאכַל דְּבָרִים הַמּוֹעִילִים לַגּוּף אִם מָרִים אִם מְתוּקִים. וְלֹא יֹאכַל דְּבָרִים הָרָעִים לַגּוּף אַף עַל פִּי שֶׁהֵן מְתוּקִים לַחֵךְ, עכ"ל, והנה המות שהאדם הורג את חבירו הוא מר כמו שכתוב בקהלת ומוצא אני מר ממות, מכלל דמות נמי מר הוא, אבל הוא גם טוב כמ"ש שם (ז א) טוֹב שֵׁם מִשֶּׁמֶן טוֹב וְיוֹם הַמָּוֶת מִיּוֹם הִוָּלְדוֹ, אבל החוטא הוא נקרא עוזב ה' ואז הוא גם רע וגם מר, כמ"ש בירמיה (ב יט) תְּיַסְּרֵךְ רָעָתֵךְ וּמְשֻׁבוֹתַיִךְ תּוֹכִחֻךְ וּדְעִי וּרְאִי כִּי רַע וָמָר עָזְבֵךְ אֶת יְהוָה אֱלֹהָיִךְ וגו', ה' ישמרנו.
 ודע כי ליצר אין הנאה בהנאתך, כי אם בהיפך מזה שהוא הסבל והעונש, אם כן איך הוא נהנה בהנאתך הרעה, וכי למה מפתך איליו, ולמה הוא רצונו ומשוש לבו, הטעם דע, כי הוא סוחר ערום גדול מאד מאד, ואי אפשר לידע עד היכן יגיעו מחשבותיו, אלא כלל זה יהא לקוח אצלך תמיד בעסקך עמו, שבכל ענין שהוא מרוצה דוקא שתכנוס בו, דע שהוא מזיק לך, אלא עשה דוקא ההיפך, ואל תהיה בטלן ופתי כדרך רוב העולם שנכשלין ברמאותו ונאבדין, וכמו שאמרו ברבה קהלת (פ"ד) אֵין קֵץ לְכָל הָעָם לְכֹל אֲשֶׁר הָיָה לִפְנֵיהֶם, אֵין קֵץ לְכָל הַדּוֹרוֹת שֶׁאִבֵּד יֵצֶר הָרָע. גַּם הָאַחֲרוֹנִים לֹא יִשְׂמְחוּ בוֹ, שֶׁנִּשְׁמָעִין לוֹ, אתה אל תהי טיפש ושוטה כמוהם, אלא הוי חכם וישר ותנצל ממנו.
 ועוד ראה אחי איך שכל התאוות אינן מפיקים שום הנאה לאדם באמת, כי כל בעל תאווה, יהיה לממון או לכבוד או לעריות וכיוצא בזה, איננו שבע לעולם, ותמיד הוא בצער ויסורים איך למלאות תאוותו, משא"כ אם מחליט בלבו בהחלטה שאינו הולך אחריהם, עד שנתברר ליצרו שאין לו במה לצערו, ותמורת זה הוא נוטל על עצמו את הממלא לבו של אדם חדוה ואורה ספוק ומנוחה זו תורה וזו שכרה, אז נעשה בן חורין מכל הצער והיסורים הנ"ל, ועד דרך הלציי יתפרש זה במקרא הזה שנאמר כפירים רשו ורעבו אלו הבטלנים השוחרים לתאוות, שתמיד יחשו לא ישקטו למלאת תאוותם, זה יש לו מנה בעי דיעבד יתהון ארבע מאוון, וזה יש לו מאתים איש מכבדין אותו, רוצה שייעשו ד' מאות כורעים ומשתחוים להמן, וזה יש לו חמת מלאה צואה ופיה מלא דם רוצה שתהיינה לו כולן, וכן בכל התאוות, ודורשי ה' אלו המתמידים שהם דורשי ה' כמ"ש במדרש תנחומא נח סימן ג' לְפִי שֶׁאֵין לוֹמֵד אוֹתָהּ אֶלָּא מִי שֶׁאוֹהֵב הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא בְּכָל לִבּוֹ וּבְכָל נַפְשׁוֹ וּבְכָל מְאֹדוֹ, לא יחסרו כל טוב.
 ואם תאמר הלא הבעל תאוה הוא נהנה, וכן מבואר כמה פעמים בתורה, תשובה, זה הנהנה לא הנאה אמתית נהנה, כי אם הנאת הגוף, אבל ההנאה העיקרית שיש אל האדם היא הנאת הנפש, ואם יש לך דבר שהוא צער לגוף והנאה לנפש עושהו, ואם הנאה לגוף וצער לנפש אל תעשהו, כי מה התכלית בהנאה אלא השמחה והסיפוק, וזה אינו לא בזה ולא בזה כי אם בהפכיהם, הוי אומר שכל ימיו בצער ויסורי הנפש עד אין קץ, והמציאות תוכיח שיש רשעים שמרוב תאוה הם מאבדין עצמם לדעת לסיבת צער הנפש, חדא ועוד, כי כל דבר שאדם נהנה מן העולם שלא ברשות הנה מלבד שיתן עליו את הדין ומלבד העונש שהוא עתיד להיענש, הלא גם בעולם הזה הוא מפסיד, כמו שאמרו בסוטה דף ט. שכל הנותן עיניו במה שאינו שלו מה שמבקש אין נותנין לו ומה שבידו נוטלין הימנו, ואיירי שם על סוטה שבקשה לזנות, ועל הנחש שנתן עיניו בחוה, הא למדת שהבעל תאוה יוצא בספיקולא, והרוצה לינצל ולהיות בן חורין ישקע עצמו בתורה ויתרחק מכל התאוות העולמיות.
 והנה התאוות משל למה הדבר דומה, למלך שרצה לנסות את בניו, וישלחם אל ארץ ציה ועייף כשהם צמאים ורעבים, וישלח אצלם אחד ואמר להם אם אתם חפצים אני נותן לכם הרבה סיג"רין כמו שתרצו, ובלבד שתעמדו ותחברו עמי למקטרת ולא תלכו אנה ואנה, אחד אמר בואו ונחפש אוכלין ומשקין וכל צרכינו בקצת טורח, ולא נייגע אם הטיפש הזה, וחבירו אמר מה לי לטרוח, ארגיע את גופי המצוער במקטרת, וכן עשו, לימים חזרו לבית המלך אביהם, ויראו המה ואביהם בבירור איך שזה שהלך ונתפרנס ואכל ושתה והראה את נפשו טוב בעמלו, איש חיל בריא ושמח לפני אביו ואביו שמח לקראתו, וזה ששגג והלך חשכים אין נוגה לו, רק מוגה ונמרט עצב ורעב וצמא ופנים כבושים, מצטער מאד מעצם חוסר הסיג"רין שהתמכר אליהם, ולא פנה אל אביו ברוב בשתו, וגם אביו שלחו מעל פניו, ולא נותר לו אלא לצאת ולסבול בעצמו את שגרם לו, כן הדבר הזה, כי החכם עיניו בראשו, וטורח לעשות הנצרך ומצופה ממנו בזה העולם ויוצא ממנו בטובה, ובא לפני המקום שמח, והקדוש ברוך הוא שמח בו, ונותן לו שכר טוב עם הצדיקים, וטוב לו בשני עולמות, ואילו הטיפש לא שת לבו כי אם למה שצמיע לו היצר, עד אשר התמכר לעשות הרע בעיני ה', כיון שבא עתו באין מלאכי חבלה אצלו ואינן נניחין אותו לראות פני המלך, רק הוא יושב עם חבריו בחשך באותן קליפות שהיה דבק בם, ה' ישמרנו ויצילנו, לכך אחי עשה הנה והנה, וראה כי טוב, קום משחהו כי הוא זה, והנצל כצבי מיד ואל תהי נרדם ורכב וסוס, אזור כגבר חלציך ותראה ההנאה האמתית בין בזה ובין בבא.


פותח הנושא
שלומי טויסיג
הודעות: 553
הצטרף: 16 ינואר 2020, 22:08
מיקום: ירושלים
נתן תודה: 79 פעמים
קיבל תודה: 97 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: יצר הרע

שליחה על ידי שלומי טויסיג » 21 ינואר 2020, 23:04

ראיתי את דברייו של הרב יעקב שטיר
עם כל מה שרצית לדעת על היצר הרע
בטח שאלתם את עצמכם, האם יש בכלל דבר כזה שנקרא יצר הרע? ואם יש אכן דבר כזה, מה זה בדיוק?
אנסה לענות תשובה:
בתורה נאמר "כי יצר לב האדם רע מנעוריו" (בראשית ח', כ"א), ובדברי חז"ל ובשאר ספרות הקודש מוצאים אנו רבות התייחסות ליצר הרע. אם כן, ללא ספק היצר הרע הוא אכן דבר אמיתי וקיים.
כשמדברים על יצר הרע, מתכוונים לכוח ולמשיכה החומרית והתאוותנית שיש באדם. נסביר בעזרת השם עניין זה ביתר הרחבה:
כל יהודי מורכב מגוף ונשמה. גוף הכוונה הן לגוף החומרי שלנו והן לחלק הנמוך של הנפש שנמצא בתוכנו, אשר מושך אותנו להנאות הגופניות. נשמה הכוונה לחלק רוחני אלוקי גבוה הנטוע בנו, חלק אשר נמשך רק לרוחניות, לקדושה, לעשיית רצון ה' יתברך ולדבקות בבורא עולם.
מכיוון שהגוף והנשמה סותרים ומנוגדים זה לזה, ישנה מלחמה עיקשת ביניהם. כל אחד מהם מנסה למשוך את האדם לכיוון שלו. מלחמה זו היא היא המושג הידוע של מלחמת היצר הטוב עם היצר הרע.
היצר הרע נקרא גם בשם שטן או בשם נחש, וכפי שכתב הספורנו בספר בראשית (ג', א'): " והנחש הוא שטן הוא יצר הרע, רב החזק עם מעוט היותו נראה". ישנם גם כינויים נוספים ליצר הרע, כגון שונא, מלך זקן וכסיל ועוד.
ליצר הרע ישנה גם יכולת להכנס לתוך מישהו אחר ודרכו להחטיא את האדם, דהיינו שהוא יכול להכנס למישהו אחר ולגרום לו לגרות ולמשוך את אותו אדם שהיצר הרע שייך אליו לדבר עבירה.
תפקידנו בעולם הוא להלחם ולהתגבר על היצר הרע, וה"נשק" שקיבלנו מהבורא יתברך בכדי להצליח במשימה קשה זו היא התורה הקדושה. לתורה יש כח עצום בכדי לקדש אותנו ולטהר אותנו מהיצר הרע.
כתוספת לדברים, נביא כמה מאמרים על היצר הרע והמלחמה כנגדו מהגמרא במסכת קידושין דף ל' עמוד ב': "הקב"ה אמר להם לישראל, בני בראתי יצר הרע ובראתי לו תורה תבלין, ואם אתם עוסקים בתורה אין אתם נמסרים בידו, שנאמר (בראשית ד', ז') 'הלא אם תטיב שאת', ואם אין אתם עוסקין בתורה אתם נמסרים בידו, שנאמר 'לפתח חטאת רובץ', ולא עוד אלא שכל משאו ומתנו בך, שנאמר 'ואליך תשוקתו', ואם אתה רוצה אתה מושל בו שנאמר 'ואתה תמשל בו'".
"קשה יצר הרע שאפילו יוצרו קראו רע שנאמר (בראשית ח', כ"א) 'כי יצר לב האדם רע מנעוריו'".
"יצרו של אדם מתחדש עליו בכל יום, שנאמר (בראשית ו', ה') 'רק רע כל היום'. ואמר ר"ש בן לוי, יצרו של אדם מתגבר עליו בכל יום ומבקש המיתו, שנאמר (תהלים ל"ז, ל"ב) 'צופה רשע לצדיק ומבקש להמיתו', ואלמלא הקב"ה עוזרו אין יכול לו, שנאמר 'אלקים לא יעזבנו בידו'".
"בני, אם פגע בך מנוול זה משכהו לבית המדרש, אם אבן הוא נימוח, ואם ברזל הוא מתפוצץ, שנאמר (ירמיהו כ"ג, כ"ט) 'הלא כה דברי כאש נאם ה' וכפטיש יפוצץ סלע'. אם אבן הוא נימוח, שנאמר (ישעיהו נ"ה, א') 'הוי כל צמא לכו למים', ואומר (איוב י"ד, י"ט) 'אבנים שחקו מים'".


פותח הנושא
שלומי טויסיג
הודעות: 553
הצטרף: 16 ינואר 2020, 22:08
מיקום: ירושלים
נתן תודה: 79 פעמים
קיבל תודה: 97 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: יצר הרע

שליחה על ידי שלומי טויסיג » 21 ינואר 2020, 23:04

משהו יכול להגדיר לי מה זה יצר הרע?!


מבית לוי
הודעות: 52
הצטרף: 30 מרץ 2020, 22:28
נתן תודה: 18 פעמים
קיבל תודה: 7 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: יצר הרע

שליחה על ידי מבית לוי » 06 אפריל 2020, 22:26

יצר הרע הוא ביטוי לכח הרע שיש באפשרות האדם לחטוא. והיינו לבחור ברע, והוא מסית האדם ואת רצונו לצד הרע שיש בבריאה.


תורה תמימה
הודעות: 299
הצטרף: 05 אפריל 2020, 09:27
נתן תודה: 47 פעמים
קיבל תודה: 77 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: יצר הרע

שליחה על ידי תורה תמימה » 06 אפריל 2020, 22:33

שלומי טויסיג כתב:
21 ינואר 2020, 23:04
משהו יכול להגדיר לי מה זה יצר הרע?!
אחרי כל מה שציטטת זה עדיין לא מובן?
 


חיים דוד
הודעות: 24
הצטרף: 06 אפריל 2020, 13:35
נתן תודה: 5 פעמים
קיבל תודה: 12 פעמים
סטטוס: לא מחובר

Re: יצר הרע

שליחה על ידי חיים דוד » 06 אפריל 2020, 22:48

בענין יצר הרע, ענין יצר שורשו יצירה. יצירה של דבר רע. הרע הוא כוח של פירוד וריחוק שקיים בבריאה. ולאדם יש בחירה בין ב' צורת אדם. בין צורת האדם האמיתית, שהוא האחדות והחיבור, והוא הוא הקדושה. לבין הטומאה, שהוא כוח של פירוד והרחקה, והוא מציאות של אי מציאות. מציאות של העדר. הרמח"ל כבר עמד ע"ז איך יתכן שכביכול יצא מהקב"ה דבר רע. והבחירה הוא בין ב' צורות אדם אלו. האמיתית והמזויייפת. שמעתי זה ממורי ורבי מרן הגר"ש אויערבאך זצוק"ל. וממו"ר הגר"מ שפירא זצוק"ל שמעתי , דענין הגהינום הוא הוא ההעדר, של כוחות הרע. שתמיד מחפה על ההעדר העונג, שיונק מהקדושה, בחינת אחוריים, כדברי התניא. ובגהינום קיים ההעדר לבדו.


יאיר
הודעות: 1280
הצטרף: 28 דצמבר 2015, 20:26
נתן תודה: 301 פעמים
קיבל תודה: 381 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: יצר הרע

שליחה על ידי יאיר » 06 אפריל 2020, 23:27

י"א שהוא מלאך ממש וי"א שהוא כח הנמצא באדם עצמו וי"א גם וגם


פותח הנושא
שלומי טויסיג
הודעות: 553
הצטרף: 16 ינואר 2020, 22:08
מיקום: ירושלים
נתן תודה: 79 פעמים
קיבל תודה: 97 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: יצר הרע

שליחה על ידי שלומי טויסיג » 24 אפריל 2020, 17:11

רש"ר הירש, בפירושו לתורה, מתייחס למהו "יצר הרע". אך לפני כן, הוא מיצר על הבנה שאינה נכונה, והרי לשונו:

"יש להצטער על כך שפרשו את יצר הרע כ'כח דוחף', כאילו יש כוח באדם הממריץ אותו לעשות רע. מכאן התפתחה אותה דעה נואשת ... ההשקפה על כח הרע שהאדם מסור לידיו ... (זהו) חבל שווא הכובל את האנושות. אך אין לך דבר רחוק מהשקפה זו ..." (רש"ר הירש, בראשית ו, ה)


אליעזר ג
הודעות: 1905
הצטרף: 30 מרץ 2020, 00:09
נתן תודה: 63 פעמים
קיבל תודה: 399 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: יצר הרע

שליחה על ידי אליעזר ג » 24 אפריל 2020, 18:10

שלומי טויסיג כתב:
21 ינואר 2020, 23:04
משהו יכול להגדיר לי מה זה יצר הרע?!

ישנם שני סוגים של ייצר הרע האחד אפשר לקרוא לו טבעי .
להסביר אותו נקדים ונאמר שביסוד האני האנושי יש את הרצון בהנאה ודחיה מכאב .
ישנם הנאות ברורות קלות להשגה צעקניות וישנן כאלו פנימיות עדינות . ללא התערבות השכל האדם ימשך אחרי הצעקניות וכל שירבה להמשך אחריהן כן יהיה שקוע בהן באופן שכל חלקי האישיות האחרים שלו ואותן הנאות עדינות לא תוכלנה לבוא לידי ביטוי ויתנוונו ויתרה מכך בכוחם של ההנאות למשוך אחריהן את הרצון שמעוות את השכל וגורם לאדם עיוות של ראיית המציאות-וכמובן גורם לעבירות ויכול להביא גם לכפירה כדי לשחרר את האדם מכבלים כלשהם לתאוותיו. זה מה שנקרא יצר הרע הגופני שנמצא בנפש הנקראת הבהמית וההתגברות עליו היא למצוא את האיזון הנכון בין כל חלקי האישיות ולא לתת דווקא לצעקנים את המקום הראשון.

בנוסף ברוח שהיא האני של האדם יש את הרגשת הנפרדות מהשם והעצמאות ללא קבלת עול חיצוני מעצם היות האני מה שהוא וזו שוב תכונה טבעית שיכולה למצוא את תיקונה המלא באהבת השם .

אבל מעבר לכל האמור ישנו כוח רוחני שמטרתו להכשיל את האדם הוא מנפח את תחושת האני הטבעית והופך אותה לגאווה ובהמשך לגסות רוח ומפריד את האדם מהשם ומאנשים אחרים ויוצר בו כוח עצום שנקרא כוח המרד שבגללו אומרת הגמרא שאם היה נכנס יצר הרע בעובר היה פורץ ויוצא והורג את עצמו. וזה אולי הכוח המוביל בספר תולדות האדם, השאור שבעיסה. בנוסף הוא מבלבל את האדם מפעיל את דמיונו בשרותו וגורם לו לעיוות ראיה ומכוון את כל הכוחות והתאוות לרעה. וגם שהאדם כבר הולך להקיא מהליכה אחרי תאוותיו הוא שולט עליו בכוח ומקשה עליו מאוד את ההשתחררות.   ועליו מדבר בעל חובת הלבבות בקטע הנפלא בן אדם עליך  לדעת...

אבל כוחו הוא בשקר  ואם אדם בוחר בעומק ליבו בטוב ומשתמש בשכלו השכל מברר את האמת ודוחה את השקר שאין לו קיום והקב"ה עוזרו ויכול לו.
 דברי מבוססים בחלקם על הספר עלי שור ומה ששמעתי בע"פ מהרב וולבא זצ"ל בלי לקחת אחריות ולחייב שאכן זו כוונתו התייחסות מפורטת לעניין אפשר למצוא בעלי שור א.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
 • נושאים דומים
  תגובות
  צפיות
  הודעה אחרונה
 • יצר העריות הינו יצר של חיים
  על ידי מחשב מסלול » 19 פברואר 2021, 16:34 » ב בית המוסר
  26 תגובות
  571 צפיות
  הודעה אחרונה על ידי רחמים
  21 פברואר 2021, 11:51
 • יצר הטוב ויצר הרע והמלחמה ביניהם
  על ידי נבשר » 05 יוני 2020, 02:15 » ב בית המוסר
  19 תגובות
  204 צפיות
  הודעה אחרונה על ידי נבשר
  07 יוני 2020, 14:26
 • דף סא. - יצר הרע בבהמה
  על ידי הכהן » 02 יולי 2020, 10:37 » ב ברכות
  5 תגובות
  170 צפיות
  הודעה אחרונה על ידי HaimL
  02 יולי 2020, 13:51
 • מדוע יש לבן/לבת שלי יצר הרע יותר גדול מאחרים? הרב יחיאל פליסקין
  על ידי מתאהב על ידך » 10 דצמבר 2020, 00:01 » ב ואת עמלנו - אלו הבנים
  4 תגובות
  415 צפיות
  הודעה אחרונה על ידי מוחל וסולח
  30 דצמבר 2020, 21:02
 • הצרעת באה רק על לשון הרע או גם על אבק לשון הרע?
  על ידי אברהם משה » 04 יוני 2020, 17:22 » ב תזריע
  4 תגובות
  78 צפיות
  הודעה אחרונה על ידי אברהם משה
  08 יוני 2020, 17:16

חזור אל “ענינו של יום”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: קפלן | 4 אורחים