מקור שנס נעשה רק אחרי שהאדם מצד עצמו כבר עשה הכל

כללי הפורום
פותח נושא חדש? שים לב! למען שמירת הסדר הטוב, יש לציין בכותרת הנושא את שם הפרשה ו/או את שם הספר והפרק שבו הדיון עוסק

פותח הנושא
אשרי העם
נתן תודה: 183 פעמים
קיבל תודה: 95 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

מקור שנס נעשה רק אחרי שהאדם מצד עצמו כבר עשה הכל

שליחה על ידי אשרי העם » 20 אוקטובר 2020, 22:02

אני מחפש מקור למה שידוע שנס בא מהקב"ה רק אחרי שהאדם מצד עצמו עשה ככל יכלתו.

ראיתי כן ברבינו בחיי בפ' נח (בראשית ו, טז) שכתב שזה שהתיבה החזיקה את כל הבע"ח והחיות היה דרך נס ממש. והקשה אם הי' נס, אז שיעשה להם נס שינצלו גם בלי תיבה שילכו על פני המים או שיפרחו באויר וכדו'.

וכתב שם רבינו בחיי: "כי דרך התורה לצוות על האדם שיעשה כל יכלתו בדרך הטבע ומה שיחסר הטבע בהן ישלים הנס. וע"ד זה תמצא בכל הנסים בתורה אם תסתכל בהם, כי אף על פי שהם נסים מפורסמים יש בהם טבע במקצת וכו'", עיי"ש עוד. ושוב ראיתי כעת שכדברי רבינו בחיי מפורש ברמב"ן שם להדיא. 

ואני מחפש מקורות נוספים לכך. 

זכורני שכן מבואר במלבי"ם (מלכים ב, ד, ב)במעשה דאשה אחת מנשי הנביאים ואלישע והשמן, שקודם כל היה צריך שיהיה את הכדים ורק אח"ז יהיה נס שהשמן יתברך.

אם ידוע לחברים מקורות נוספים, אשמח מאד לדעת.

נבשר
נתן תודה: 976 פעמים
קיבל תודה: 936 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: מקור שנס נעשה רק אחרי שהאדם מצד עצמו כבר עשה הכל

שליחה על ידי נבשר » 20 אוקטובר 2020, 22:10

אשרי העם כתב:
20 אוקטובר 2020, 22:02
אני מחפש מקור למה שידוע שנס בא מהקב"ה רק אחרי שהאדם מצד עצמו עשה ככל יכלתו.

ראיתי כן ברבינו בחיי בפ' נח (בראשית ו, טז) שכתב שזה שהתיבה החזיקה את כל הבע"ח והחיות היה דרך נס ממש. והקשה אם הי' נס, אז שיעשה להם נס שינצלו גם בלי תיבה שילכו על פני המים או שיפרחו באויר וכדו'.

וכתב שם רבינו בחיי: "כי דרך התורה לצוות על האדם שיעשה כל יכלתו בדרך הטבע ומה שיחסר הטבע בהן ישלים הנס. וע"ד זה תמצא בכל הנסים בתורה אם תסתכל בהם, כי אף על פי שהם נסים מפורסמים יש בהם טבע במקצת וכו'", עיי"ש עוד. ושוב ראיתי כעת שכדברי רבינו בחיי מפורש ברמב"ן שם להדיא. 

ואני מחפש מקורות נוספים לכך. 

זכורני שכן מבואר במלבי"ם (מלכים ב, ד, ב)במעשה דאשה אחת מנשי הנביאים ואלישע והשמן, שקודם כל היה צריך שיהיה את הכדים ורק אח"ז יהיה נס שהשמן יתברך.

אם ידוע לחברים מקורות נוספים, אשמח מאד לדעת.
ר' חיים שמואלביץ בשיחות מוסר תמצא את זה שם, הוא מביא מ"ותשלח את אמתה" מה עלה בדעתה וכמדומה עוד מקורות.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “בראשית”

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח