ויגל יעקב את האבן - באצבע קטנה?.

עלה מבבל

משתמש ותיק
מקובל [עכ"פ בפי המלמדים] לומר שיעקב אבינו הסיר את האבן מעל פי הבאר באצבע קטנה, האם יש מי שיודע מקור לכך
[רש"י כתב ויגש יעקב ויגל. כמי שמעביר את הפקק מעל פי צלוחית,  להודיעך שכחו גדול. אבל לא כתב שהורידה באצבע קטנה.

עלה מבבל

משתמש ותיק
פותח הנושא
אחד הלויים אמר:
המקור הוא מתורת הגננות
את זאת אני יודע  שאלתי אם יש לזה מקור קדום, כי בדרך כלל  תורת הגננות כפי שאתה קורא לה, מבוססת אף הוא על תורת משה ואינה תורה חדשה, ומאוד כאב לי לשמוע על מלמד אחד שהחליט על דעת עצמו שלא לומר זאת לתלמידים [מדובר בתלמידים בני ארבע] כיון שלא מצא מקור, ולדעתי אין זה נכון כלל ולא אאריך כעת.

אחד הלויים

משתמש ותיק
עלה מבבל אמר:
כי בדרך כלל  תורת הגננות כפי שאתה קורא לה, מבוססת אף הוא על תורת משה ואינה תורה חדשה,
בדרך כלל ורבים היוצאים מהכלל
רק בפרשה כל התיאורים של עשיו כדוב שכול אינם תואמים לחז"ל שלא היה ניכר בינו לבין יעקב עד יום הבר מצוה
מהי כתונת פסים לפי הגננות? פרעה בפיג'מה? ועוד

יחיה

משתמש ותיק
עלה מבבל אמר:
מקובל [עכ"פ בפי המלמדים] לומר שיעקב אבינו הסיר את האבן מעל פי הבאר באצבע קטנה, האם יש מי שיודע מקור לכך
[רש"י כתב ויגש יעקב ויגל. כמי שמעביר את הפקק מעל פי צלוחית,  להודיעך שכחו גדול. אבל לא כתב שהורידה באצבע קטנה.

כעין העניין, נמצא בתרגום ירושלמי (יונתן):
והוה כדי חמא יעקב ית רחל ברת לבן אחוהא דאימיה, וקריב יעקב, וגלגיל ית אבנא בחדא מן אדרעוי מעילוי פם בירא...

עלה מבבל

משתמש ותיק
פותח הנושא
יחיה אמר:
עלה מבבל אמר:

והוה כדי חמא יעקב ית רחל ברת לבן אחוהא דאימיה, וקריב יעקב, וגלגיל ית אבנא בחדא מן אדרעוי מעילוי פם בירא...
היינו ביד אחת, ומשמע דל"ד באצבע אחד

יחיה

משתמש ותיק
עלה מבבל אמר:
יחיה אמר:
עלה מבבל אמר:
היינו ביד אחת, ומשמע דל"ד באצבע אחד

כמובן.

רואים שקוף

משתמש ותיק
עלה מבבל אמר:
מלמד אחד שהחליט על דעת עצמו שלא לומר זאת לתלמידים [מדובר בתלמידים בני ארבע] כיון שלא מצא מקור, ולדעתי אין זה נכון כלל ולא אאריך כעת
ומה שמלמדים שיצחק היה טיפש וכדו', על ה'תמימות' של האבות, גם טעות זו צריכים אנו להנחיל לילדינו?

דברי יושר

משתמש ותיק
רואים שקוף אמר:
עלה מבבל אמר:
מלמד אחד שהחליט על דעת עצמו שלא לומר זאת לתלמידים [מדובר בתלמידים בני ארבע] כיון שלא מצא מקור, ולדעתי אין זה נכון כלל ולא אאריך כעת
ומה שמלמדים שיצחק היה טיפש וכדו', על ה'תמימות' של האבות, גם טעות זו צריכים אנו להנחיל לילדינו?
מי מלמד שיצחק אבינו היה טיפש ח"ו?????????????

תולעת ספרים

משתמש ותיק
עלה מבבל אמר:
את זאת אני יודע  שאלתי אם יש לזה מקור קדום, כי בדרך כלל  תורת הגננות כפי שאתה קורא לה, מבוססת אף הוא על תורת משה ואינה תורה חדשה, ומאוד כאב לי לשמוע על מלמד אחד שהחליט על דעת עצמו שלא לומר זאת לתלמידים [מדובר בתלמידים בני ארבע] כיון שלא מצא מקור, ולדעתי אין זה נכון כלל ולא אאריך כעת.
לא הייתי חותם על כך שדברי הגננות הם בדרך כלל מסיני.
אציין דוגמה אחת שהתברר שהשגור בפי העולם נכון:
מורגל בפי הגננות שהמלאך מלמד את העובר תורה וכשיוצא סוטר על פיו.
אכן בגמרא נאמר ש'מלמדין אותו תורה', ושמלאך סוטר על פיו כשיוצא.
שאלו את הגרח"ק למקור בחז"ל על כך שהמלאך מלמד, ואמר שאין [ב'שאלת רב' או 'דולה ומשקה']
אכן אחרי שנים מצאתי בביאור הגר"א למשלי שכתב במפורש שמלאך מלמד את העובר תורה.

אדיר במרום

משתמש ותיק
עלה מבבל אמר:
קובל [עכ"פ בפי המלמדים] לומר שיעקב אבינו הסיר את האבן מעל פי הבאר באצבע קטנה, האם יש מי שיודע מקור לכך
יש ללמד זכות שהתכוונו להמחיש גודל הקלות בגלילת יעקב

עלה מבבל

משתמש ותיק
פותח הנושא
רואים שקוף אמר:
עלה מבבל אמר:
אני לא שמעתי דברים כאלו ממלמדים שלי, [אם בניך שמעו כזאת, עצתי שתשקול להעבירם לת"ת אחר]

רואים שקוף

משתמש ותיק
דברי יושר אמר:
רואים שקוף אמר:
עלה מבבל אמר:
אם עשיו יכול היה לקנות אותו ב'איך מעשרים' כפשוטו, מה זה אומר? שהוא היה חכם יותר מהרבה בחיידר, או מהילד בן ארבע..

עלה מבבל

משתמש ותיק
פותח הנושא
רואים שקוף אמר:
דברי יושר אמר:
רואים שקוף אמר:
אם עשיו יכול היה לקנות אותו ב'איך מעשרים' כפשוטו, מה זה אומר? שהוא היה חכם יותר מהרבה בחיידר, או מהילד בן ארבע..
אני לא מבין, אז אתה אומר שחז,ל אומרים שיצחק היה טיפש ח,ו???

דברי יושר

משתמש ותיק
כשמלמדים מסבירים לילדים בכיתה א' את מה שחז"ל אומרים כפשוטו, לא שייך לומר שזה נקרא להציג את יצחק כטיפש ח"ו,
הם מעבירים להם בדיוק את מה שחז"ל אמרו לנו.

זה שלך ולי יש כל מיני הסברים עמוקים מה הי עומק הנושא שם, וכיצד המלח מתקשר לעניין, לא אומר שזה מה שאמור להבין ילד בכיתה א',
הוא מבין את זה לפי דעתו, ולפי דעתו אין בזה שום חיסרון, וכשהוא יגדל ויוסיף דעת הוא יבין גם את העומק במה שהיה שם.

יחיה

משתמש ותיק
תולעת ספרים אמר:
עלה מבבל אמר:
לא הייתי חותם על כך שדברי הגננות הם בדרך כלל מסיני.
אציין דוגמה אחת שהתברר שהשגור בפי העולם נכון:
מורגל בפי הגננות שהמלאך מלמד את העובר תורה וכשיוצא סוטר על פיו.
אכן בגמרא נאמר ש'מלמדין אותו תורה', ושמלאך סוטר על פיו כשיוצא.
שאלו את הגרח"ק למקור בחז"ל על כך שהמלאך מלמד, ואמר שאין [ב'שאלת רב' או 'דולה ומשקה']
אכן אחרי שנים מצאתי בביאור הגר"א למשלי שכתב במפורש שמלאך מלמד את העובר תורה.

וכן הגהות יעבץ - סנהדרין צא, ב:
גמ' כל המונע הלכה מפי תלמיד אפילו עוברין כו'. נ"ב שהמלאך מלמדן כל התורה:
ושם מראית העין - חיד"א:
אפי' עוברין שבמעי אמן מקללים אותו, שנאמר ומונע בר יקבוהו וכו' אפשר דעוברין שהם אינם חייבים בתורה, ועם כל זה, הקדוש ברוך הוא שולח מלאך ומלמדן, ומשו"ה מקללין לזה, שהם חייבים בת"ת, וזה חייב ללמדן, ומונע בר. ובפתח עינים כתבתי בסגנון אחר:
שם פתח עינים - חיד"א:
אפילו עוברין שבמעי אמן וכו' כלומר, אפילו עוברין דאין להם צורך ללמוד דבמעי אמן, מלאך מלמדן כל התורה, כמ"ש בנדה דף ל', וגם אי אפשר להם ללמוד שהם במעי אמן, אפי' הכי מקללין אותו, וכ"ש התלמידים והחברי' ואפילו הגדולים דמקללין אותו, דאפילו גדול זימנין דגמיר מילתא, וכמ"ש איזהו חכם הלמד מכל אדם:

חלק עליון תַחתִית