פרשת בשלח- שאלה דברי החזקוני בענין המזלות

גבריאל פולארד

משתמש ותיק
ידועים דברי החזקוני סו''פ בשלח
''בחר לנו אנשים שנולדו באדר השני ואין להם לירא ממכשפות שהרי אין בו מזל ובני עמלק מכשפנים הם ויש להם יכולת בי״‎ב מזלות ובעת שאין בו מזל אין כשוף מצליח. ד״‎א בחר לנו אנשים כדי שיהא מספר חיל שלנו ושלהם שוים''.
וזמן רב שאני מתקשה, הרי י''ב מזלות תלוים בשנת חמה, כמבואר ברמב"ם הלכות קידוש החודש, וכן בשו"ע או"ח תקע"ה ס"ז מבואר דמזל שור הוא חודש אחרי ניסן של תקופה, הרי שענין המזלות תלוי בחדשי חמה (וידוע שחדשי חמה הוא לשון מושאל שכן אין שום חידוש בחמה במהלך של חודש), וא"כ מה שייך לומר שלחודש אדר ב' אין מזל, הרי פעמים שיפול אדר ב' במזל דגים ופעמים בטלה.

במבי

משתמש ותיק
ידוע בשם הבני יששכר שישנם 12 צירופים שם ה' לחודשי השנה, ולחודש העיבור זה צירופי כל השמות וא"כ אף שישנם את ה"מזלות" הרגילים ישנו זמן שהוא מעבר להם.
וכן ר' אפרים כותב ששנים עשר השבטים הם כנגד 12 שעות היום והלילה וכנגד 12 חודשי השנה וכנגד 12 גבולות האלכסון,
וא"כ משמע שוב שחודש ה13 הוא מעל המזל.
(אני מחכה להסבר ל12 גבולות האלכסון, נראה לי שהגעתי לפתרון בס"ד אך אני מחכה לראות מה אחרים חושבים)

משה אהרן

משתמש רשום
הפשט הוא שאין השפעה מצד הכוכבים באותו חודש.
ולא משנה אם החודש מתייחס למזל זה או אחר.
הרי כל שנה יש הרש של 11 יום בין חדשי הלבנה לימי החמה.
מה המזל של אותם ימים, לא ברור, אלא הכוונה שאין לימים אלו השפעה ממילא ימים אלו שהתקבצו לכדי חודש אין השפעה ממרומים.
וראה עוד ביערות דבש שהביא כזה מדרש לגבי בחר לנו אנשים

חלק עליון תַחתִית