פרשת כי תשא - חטא העגל והתגלות ה' למשה

חטא העגל הוא אחד מהמאורעות הקשים ביותר שידע ויודע העם.
וביום פקדי ופקדתי וכו', עד היום החטא הנ"ל מלפפינו.
ודוקא משה, בעקבות החטא, מגיע לדרגא הגבוהה ביותר בה יכול לזכות ילוד אשה: וראית את אחורי.
הלא דבר הוא, שחסרונות של העם מקביל לגדלותו של המנהיג.

היש משהו שיודע הסבר לקשר בינהם?

ציון הלא תשאלי

משתמש ותיק
א. לא נראה לי שזה קשור אחד לשני עקב סמיכותם, והעניין הוא שהקב"ה ביקש ממשה רבנו להראות לו גם הלפנים ומשה סירב ואז בחטא העגל שמשה גילה לעם ישראל את י"ג המידות של רחמים של הקב"ה, כביכול הוא רצה לעורר בזה רחמים גמורים ולהראות את כל הנהגותיו של הקב"ה ולכן ביקש מהקב"ה להראות את פניו (כביכול) ואז ענה לו הקב"ה : "כשרציתי לא רצית, עכשיו שאתה רוצה אני אינני רוצה" זאת אומרת עדיין היתה מידתו של הקב"ה מתוחה, וכל מה שראה משה מאחריו זה היה על הזכויות הקדומות לזה החטא, ועל עצם טהרתו שעלה 3 פעמים 40 יום והכיר בגדולת י"ג מידותיו של הקב"ה !
ב. שאלתך נשאלה בעלון של אז נדברו ועיין שם מה שתירץ בכמה אנפין ובידו הרחבה והמיוחדת !

בת עין

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:
ודוקא משה, בעקבות החטא, מגיע לדרגא הגבוהה ביותר בה יכול לזכות ילוד אשה: וראית את אחורי.

יותר יש לתמוה, על כלל ישראל שזכו בכמה דברים לאחר חטא העגל.

שהרי אותם ארבעים יום מר"ח אלול ועד יום הכפורים, הפכו מאז לימי הרחמים והרצון, בעקבות התרצותו והתפייסותו של הקב"ה לאחר חטא העגל ונתינת הלוחות שניות.

ובכלל כל ההתגלות של י"ג מידות הרחמים, שסודם גדול ונישא (סוד תיקוני דיקנא), היה לאחר חטא העגל.

והרי מבואר ברש"י בפרשתנו, שהסיבה שמשה רבנו בקש 'הראנו נא את כבודך' היה משום שראה שזה עת רצון כאשר הקב"ה לימדו את הי"ג מידות של רחמים.

אבל באמת כבר לימדונו חז"ל שישראל 'לא היו ראויים לאותו מעשה', ובסופו של דבר נתגלגל כל חטא העגל להורות תשובה לדורות, ולגלות רחמיו של הקב"ה 'הוי"ה הוי"ה' אחד קודם החטא ואחד לאחר החטא. וודאי שלאחר גילויים עצומים שכאלה יכול משה רבנו לזכות למה שזכה.

יושב אוהלים

משתמש ותיק
בת עין אמר:
פינחס רוזנצוויג אמר:

יותר יש לתמוה, על כלל ישראל שזכו בכמה דברים לאחר חטא העגל.

שהרי אותם ארבעים יום מר"ח אלול ועד יום הכפורים, הפכו מאז לימי הרחמים והרצון, בעקבות התרצותו והתפייסותו של הקב"ה לאחר חטא העגל ונתינת הלוחות שניות.

ובכלל כל ההתגלות של י"ג מידות הרחמים, שסודם גדול ונישא (סוד תיקוני דיקנא), היה לאחר חטא העגל.

והרי מבואר ברש"י בפרשתנו, שהסיבה שמשה רבנו בקש 'הראנו נא את כבודך' היה משום שראה שזה עת רצון כאשר הקב"ה לימדו את הי"ג מידות של רחמים.

אבל באמת כבר לימדונו חז"ל שישראל 'לא היו ראויים לאותו מעשה', ובסופו של דבר נתגלגל כל חטא העגל להורות תשובה לדורות, ולגלות רחמיו של הקב"ה 'הוי"ה הוי"ה' אחד קודם החטא ואחד לאחר החטא. וודאי שלאחר גילויים עצומים שכאלה יכול משה רבנו לזכות למה שזכה.
אולי זה קשור לענין של "במקום שבעלי תשובה עומדים וכו', שהתשובה מביא את האדם למקום שלא היה מגיע לו לולא שנפל וקם מנפילתו.

אור זורח

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:
חטא העגל הוא אחד מהמאורעות הקשים ביותר שידע ויודע העם.
וביום פקדי ופקדתי וכו', עד היום החטא הנ"ל מלפפינו.

היש משהו שיודע הסבר לקשר בינהם?

מה היה אילו לא היה חטא העגל
בודאי היה מדרגות יותר גדולות
דוגמא לדבר
משל בעלמא
החיילים צוברים נסיון ממלחמות
כי אז הם מוכרחים להוציא את כל היכולות שלהם הלא רגילות

וכן כאן משה היה צריך להגיע ליכולות לא שגרתיות כדי להוציא את העם מהמצב הקשה
אך אם לא היה חטא העגל היו מגיעים לזה ויותר מזה באופן אחרת ודרך יותר פשוטה

אור זורח

משתמש ותיק
הערשלה אמר:
אשמח לקבל מקור לדברים אלו.
[/quote
מקובלנו מרבותינו שמחטא לא מרויחים אלא מפסידים.
גם ידוע לי מה שכתוב בספרים שהקב''ה עושה לאדם הסתר פנים לפני שנותן לו עליה
וכמדומה שאין סתירה בדברים
בענין מקור לדברים שכתבתי
אין לי מקור לפני
ואולי כך הבנתי מדרשות
או הבנות מסוימות שראיתי
עכ''פ עיקר מה שכתבתי
בא לומר שאין אנחנו
יכולים להבין בדברים האלן
כי אולי אדרבה היה
אחרת יותר טוב מאוד

הערשלה

משתמש ותיק
אור זורח אמר:
הערשלה אמר:
אשמח לקבל מקור לדברים אלו.
מקובלנו מרבותינו שמחטא לא מרויחים אלא מפסידים.
גם ידוע לי מה שכתוב בספרים שהקב''ה עושה לאדם הסתר פנים לפני שנותן לו עליה
וכמדומה שאין סתירה בדברים
בענין מקור לדברים שכתבתי
אין לי מקור לפני
ואולי כך הבנתי מדרשות
או הבנות מסוימות שראיתי
עכ''פ עיקר מה שכתבתי
בא לומר שאין אנחנו
יכולים להבין בדברים האלן
כי אולי אדרבה היה
אחרת יותר טוב מאוד

מקובלנו ש'שבע יפול צדיק וקם'.
רק ע"י הנפילה קמים ומתקדמים,
רק ע"י החושך בא האור,
רק ע"י הגלות באה הגאולה,
רק ע"י הריקבון יש צמיחה,
וכן ע"ז הדרך.

לכן ביקשתי מקור ברור לדבריך

אור זורח

משתמש ותיק
הערשלה אמר:
רק ע"י החושך בא האור,
רק ע"י הגלות באה הגאולה,
רק ע"י הריקבון יש צמיחה,
וכן ע"ז הדרך.

הרי ודאי שהיה יותר נח לאדם הראשון שלא לאכול מעץ הדעת ולא לומר שעל ידי הנפילה הוא התרומם יותר
וזה גופא מקור נכבד
וכמו שכתבתי שאין זה סתירה שהאור מגיע אחרי החושך
ואני מודה שהדברים עמוקים בשבילי להבינם היטב

הערשלה

משתמש ותיק
אור זורח אמר:
הערשלה אמר:
רק ע"י החושך בא האור,
רק ע"י הגלות באה הגאולה,
רק ע"י הריקבון יש צמיחה,
וכן ע"ז הדרך.

הרי ודאי שהיה יותר נח לאדם הראשון שלא לאכול מעץ הדעת ולא לומר שעל ידי הנפילה הוא התרומם יותר
וזה גופא מקור נכבד
וכמו שכתבתי שאין זה סתירה שהאור מגיע אחרי החושך
ואני מודה שהדברים עמוקים בשבילי להבינם היטב
נראה לי שאף בחטא אדם הראשון יש את המהלך של 'ירידה לצורך עליה'.

הערשלה

משתמש ותיק
אור זורח אמר:
הערשלה אמר:

כעת התור שלי לשאול האם יש לכם מקור או שמא על פי סברא
בעז"ה אחפש לכך מקור.
אבל אם כך רואים את כל המהלכים מבריאת העולם בכל שלב, מסתבר מאוד שזה גם בחטא אדם הראשון.
כל ירידת הדורות בכל הדורות מטרתה לבירור המציאות עד למקומות הנמוכים להביא לימות המשיח, שאז המציאות תהיה מבוררת.
לעתיד לבוא נחיה שוב כאדם הראשון בגן עדן מקדם, אבל ממקום שהגענו לכך מכח בחירתנו ולא מכח ההארת ה' שבאה מלמעלה.

אור זורח

משתמש ותיק
הערשלה אמר:
אור זורח אמר:
הערשלה אמר:

בעז"ה אחפש לכך מקור.
אבל אם כך רואים את כל המהלכים מבריאת העולם בכל שלב, מסתבר מאוד שזה גם בחטא אדם הראשון.
כל ירידת הדורות בכל הדורות מטרתה לבירור המציאות עד למקומות הנמוכים להביא לימות המשיח, שאז המציאות תהיה מבוררת.
לעתיד לבוא נחיה שוב כאדם הראשון בגן עדן מקדם, אבל ממקום שהגענו לכך מכח בחירתנו ולא מכח ההארת ה' שבאה מלמעלה.
להרב הערשלה שליט''א
אם אפשר ולא קשה עליכם הדבר אנא בארו לי עומק דבריכם כי אני מאוד מאוד נבוך בסברתכם

לא מובן לי כלל אם זה לצורך עליה דהיינו חטא אדם הראשון היה ירידה לצורך עליה למה הוא נענש כלל הרי זה היה לצורך עליה
וכמו שמבארים שהיה כונתו של אדם הראשון להגיע להשגות יותר גדולות והקב''ה פסק שהיה עדיף שלא לאכול ולכן נענש

וכי אם הקב''ה אומר שהיה צריך שלא לאכול זה יגרום הפסד הרי בודאי שהיה מגיע לכל ההשגות ואדרבה השמיעה בקול ה' הוא ההשגה הגבוהה ביותר

נקודה נוספת אם חיים בהרגשה שהכל לצורך עלייה אז איך אפשר לעשות תשובה דהיינו להתחרט הרי כל דבר אדם לא יתחרט כי הדבר אדרבה ירידה לצורך עלייה ויש כאן אפילו הכנה רבתא לעלייתא שלימתא

הערשלה

משתמש ותיק
אור זורח אמר:
הערשלה אמר:
אור זורח אמר:
בעז"ה אחפש לכך מקור.
להרב הערשלה שליט''א
אם אפשר ולא קשה עליכם הדבר אנא בארו לי עומק דבריכם כי אני מאוד מאוד נבוך בסברתכם

לא מובן לי כלל אם זה לצורך עליה דהיינו חטא אדם הראשון היה ירידה לצורך עליה למה הוא נענש כלל הרי זה היה לצורך עליה
וכמו שמבארים שהיה כונתו של אדם הראשון להגיע להשגות יותר גדולות והקב''ה פסק שהיה עדיף שלא לאכול ולכן נענש

וכי אם הקב''ה אומר שהיה צריך שלא לאכול זה יגרום הפסד הרי בודאי שהיה מגיע לכל ההשגות ואדרבה השמיעה בקול ה' הוא ההשגה הגבוהה ביותר

נקודה נוספת אם חיים בהרגשה שהכל לצורך עלייה אז איך אפשר לעשות תשובה דהיינו להתחרט הרי כל דבר אדם לא יתחרט כי הדבר אדרבה ירידה לצורך עלייה ויש כאן אפילו הכנה רבתא לעלייתא שלימתא
שאלה יפה ומתבקשת.

הביאור לדעתי לגבי שתי הנקודות יחד, שאכן הבחירה תמיד ניתנת לאדם לטוב ולמוטב והיא חופשית לחלוטין.
האדם בבחירתו קובע את התייחסותו למציאות ה' בעולם המתבטאת בבחירה וע"כ יש גמול של שכר ועונש.

ברור שמצד הבחירה על האדם תמיד מוטלת החובה של בחירה בטוב.
אבל כדי שתהיה בחירה מוכרח להיות שהבחירה ברע תהיה יכולה להיעשות באותה רמה כבעשיית הטוב.
רק כך הבחירה חופשית.

כעת אוסיף לך את דברי הרב דסלר הידועים על נקודת הבחירה שיש לכל אחד בעולמו ששם המשיכות לטוב ולרע שווים אצל האדם.
כלומר במקום שרחוק מנקודת הבחירה לטוב ולרע, אין כאן בחירה חופשית בעצם וממילא אין מקום לגמול של שכר ועונש.
עד כאן לגבי הבחירה.

כעת אשאל אותך מה לדעתך התועלת בתשובה?
הרי אם תמיד אחרי התשובה האדם נחשב לסוג ב' עדיין, א"כ מה הועילה לו התשובה?

והביאור בזה לענ"ד שתשובה משמעותה כפשוטה לחזור למקום הקודם.
כעת אולי תשאל מה היתה המשמעות של החטא??

והביאור שהתשובה כידוע מעוררת כוחות מחודשים ומגלה כוחות שקודם אדם לא ידע שקיימים בתוכו.
כהמשך לדברים שלמעלה נמשיך ונאמר שהבחירה בתשובה מבטאת הבנה מחודשת על המציאות שלא כבזמן החטא.

ובהתייחסות לדברי הרב דסלר שהבאתי, כשאדם בוחר בחטא מעבר למעשה החטא גופא, יש כאן גם ירידת בנקודת הבחירה שלו למקום נמוך.
ממילא כשבוחר בתשובה נקודת הבחירה שלו משתנה ועולה.

ממילא מתברר כעת שהירידה היתה לצורך עליה.
שים לב, רק אחרי התשובה כלומר החזרה למקום הקודם, מתברר שהירידה היתה צורך עליה.

לסיכום, לא רק שזה לא סותר את החזרה בתשובה, אלא רק כך יש הבנה נכונה לחזרה בתשובה.

כנראה שיש מה להאריך עוד
בכ"א מקווה שהבנת

נ.ב. בפרספקטיבה רחבה על כל התהליכים מבריאת העולם רואים בהתבוננות שה' רוצה את בחירת האדם בטוב ולא את המעשה גופא.
שהרי לא נתן את התורה למלאכי מרום עושי רצונו, אלא לבעלי יצה"ר שיבחרו בטוב.

חלק עליון תַחתִית