בנים שיצאו לתרבות רעה, האם תמיד יש אשמה בהורים?

בן אבנר
נתן תודה: 55 פעמים
קיבל תודה: 49 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: בנים שיצאו לתרבות רעה, האם תמיד יש אשמה בהורים?

שליחה על ידי בן אבנר » 01 מאי 2021, 23:48

משיב כהלכה כתב:
29 אפריל 2021, 13:52

ה. בעלי התעמולה רגילים לומר "הרבה ילדים התקלקלו כתוצאה מזה שההורים כך וכך". האמת היא הפוכה לגמרי. בדרך כלל שבבניקים יוצאים להורים מחמירים וקיצוניים, והרבה פעמים אתה רואה שבבניק ומתקשה להאמין שהוא הגיע ממשפחה פלונית, והכרתי הרבה הורים "מודרנים" שיצאו מהם ילדי חמד, בחורי ישיבות לתפארת. פשוט לא יאומן. ואיני מדבר על החזקת אייפון מסונן, מאן דכר שמיה, אלא על דברים הרבה יותר גרועים, ובכל זאת הילדים יצאו לתפארת. מה שמחזיר אותי בחזרה לסעיף א' דלעיל.
השבבניקים שאני מכיר כמעט אף אחד מהם לא יצא ממשפחות של מחמירים וקיצוניים אלא ממשפחות פתוחות שלא יודעות לשמור על הילדים, המקרים הבודדים של משפחות מהסגנון הנ"ל שאני מכיר שהתקלקלו להם ילדים זה מבתים שההורים הם טיפוס "קשה" מאד, וזה סיבה לקלקול בכל סוג של בית, [אולי בבתים כאלו זה יותר סיבה לקלקול כיון שאי הגמישות של ההורים יותר מתבטא בדברים רוחניים, ואילו במשפחות פחות מחמירות אי הגמישות מתבטא בדברים אחרים, אך כיון שבכל משפחה חרדית הדברים הרוחניים חשובים מאד, בדר"כ כל התרחקות מההורים גוררת התרחקות משמירת תו"מ.

ולכתוב שהכרתי הרבה הורים מודרניים עם דברים גרועים מאיפון מסונן שיצאו מהם ילדים לתפארת הרי זה כמו לכתוב שאני מכיר בעלי תשובה רבים שגדלו במשפחות חילוניות לחלוטין, וא"כ מה אנו טורחים כ"כ בחינוך הילדים, נשאיר זאת ביד המקרה והם יצליחו כמו אותם בעלי תשובה...

חימקו
נתן תודה: 152 פעמים
קיבל תודה: 113 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חימקו » 02 מאי 2021, 00:26

משיב כהלכה כתב:
בעלי התעמולה רגילים לומר "הרבה ילדים התקלקלו כתוצאה מזה שההורים כך וכך". האמת היא הפוכה לגמרי. בדרך כלל שבבניקים יוצאים להורים מחמירים וקיצוניים, והרבה פעמים אתה רואה שבבניק ומתקשה להאמין שהוא הגיע ממשפחה פלונית, והכרתי הרבה הורים "מודרנים" שיצאו מהם ילדי חמד, בחורי ישיבות לתפארת. פשוט לא יאומן. ואיני מדבר על החזקת אייפון מסונן, מאן דכר שמיה, אלא על דברים הרבה יותר גרועים, ובכל זאת הילדים יצאו לתפארת. מה שמחזיר אותי בחזרה לסעיף א' דלעיל.

לדעתי בעבר היה יותר מצוי כמו שכבודו מתאר, היום רוב הנושרים (לא אלו שהולכים לישבות של מתמודדים) הם ממשפחות ששיכות למצב סוציו אקונומי נמוך.

משיב כהלכה
נתן תודה: 595 פעמים
קיבל תודה: 742 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 02 מאי 2021, 00:40

בן אבנר כתב:
01 מאי 2021, 23:48
השבבניקים שאני מכיר כמעט אף אחד מהם לא יצא ממשפחות של מחמירים וקיצוניים אלא ממשפחות פתוחות שלא יודעות לשמור על הילדים, המקרים הבודדים של משפחות מהסגנון הנ"ל שאני מכיר שהתקלקלו להם ילדים זה מבתים שההורים הם טיפוס "קשה" מאד, וזה סיבה לקלקול בכל סוג של בית, [אולי בבתים כאלו זה יותר סיבה לקלקול כיון שאי הגמישות של ההורים יותר מתבטא בדברים רוחניים, ואילו במשפחות פחות מחמירות אי הגמישות מתבטא בדברים אחרים, אך כיון שבכל משפחה חרדית הדברים הרוחניים חשובים מאד, בדר"כ כל התרחקות מההורים גוררת התרחקות משמירת תו"מ]. ולכתוב שהכרתי הרבה הורים מודרניים עם דברים גרועים מאיפון מסונן שיצאו מהם ילדים לתפארת הרי זה כמו לכתוב שאני מכיר בעלי תשובה רבים שגדלו במשפחות חילוניות לחלוטין, וא"כ מה אנו טורחים כ"כ בחינוך הילדים, נשאיר זאת ביד המקרה והם יצליחו כמו אותם בעלי תשובה...[/align]

זהו הרושם שנוצר אצלי, כל אחד והמקרים שהוא פוגש. אחד אפילו אמר לי במפורש שההורים הקיצוניים שלו הובילו אותו לכך. לפיכך היה בדבריי רמז עדין להימנע מחומרות מיותרות, ובפרט כפייתם על הילדים.

אין לי מושג איך הגעת למסקנה המעוותת שצריך לוותר על חינוך הילדים. אדרבה צריך לעשות כל טצדקי כדי לחנכם, גם בדוגמא האישית, גם בהרחקה שלהם מכל פגעי הטכנולוגיה, גם בשיחות איתם על החיים החילוניים הריקים מתוכן וממשמעות. לבדוק כל הזמן היכן הם נמצאים ומי החברים שלהם. ולהוסיף לכל זה הרבה תפילות.

כי הם חיינו
נתן תודה: 165 פעמים
קיבל תודה: 190 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כי הם חיינו » 02 מאי 2021, 13:17

א. ברור שלא הכל תלוי רק בהורים, שאל"כ ביטלנו את ענין הבחירה שיש לכל אדם,
ב. גם כשהדברים נגרמים ע"י התנהגות לא נכונה של ההורים, ברוב המקרים א"א להאשים את ההורה, שהרי החינוך צריך הרבה חכמה, ואין בה כללים, לעיתים יש ללחוץ, לעיתים אדרבה יש לשחרר, לעיתים ליסר, לעיתים לחבק, והכל תלוי על בלימה, לפי הילד וההורים והסביבה וכו' וכו', ונראה לי שאפשר לומר שאין הורה שלא עושה טעיות [קטנות לפחות] מדי יום בעניני חינוך,
ולכן גם אם ההורים טעו ומחמת כן הילד יצא לתרבות רעה, עדיין א"א להגיד שיש כאן אשמה, [וכבר העירו החכמים כאן שחז"ל יחסו טעיות בחינוך כביכול גם לאבות הקדושים]
וחינוך תמיד מורכב מהרבה טעיות, ומעשים שבכל יום אצל כל הורה ומחנך שבודק את עצמו, שהרבה פעמים אחרי תגובה של ענישה או להיפך תגובה של סלחנות, במחשבה שניה רואים שעשינו טעיות,
ולכן אע"פ שחובה גמורה על כל הורה לחשוב ולשאול ולהתייעץ מה היא הדרכה הראויה בהנהגה של חינוך, הרי ברור שיהיו גם יהיו טעיות, ואין הקב"ה בא בטרוניה עם הבריות, והנקיפות מצפון של ההורים בהרבה מקרים יש בהם יותר מנזק מתועלת,
והעצה לזה הוא להרבות תפילה לרבש"ע בכל עת שלא תצא תקלה תחת ידינו בחינוך הילדים,

בן אבנר
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן אבנר » 04 מאי 2021, 23:56

משיב כהלכה כתב:
02 מאי 2021, 00:40
בן אבנר כתב:
השבבניקים שאני מכיר כמעט אף אחד מהם לא יצא ממשפחות של מחמירים וקיצוניים אלא ממשפחות פתוחות שלא יודעות לשמור על הילדים, המקרים הבודדים של משפחות מהסגנון הנ"ל שאני מכיר שהתקלקלו להם ילדים זה מבתים שההורים הם טיפוס "קשה" מאד, וזה סיבה לקלקול בכל סוג של בית, [אולי בבתים כאלו זה יותר סיבה לקלקול כיון שאי הגמישות של ההורים יותר מתבטא בדברים רוחניים, ואילו במשפחות פחות מחמירות אי הגמישות מתבטא בדברים אחרים, אך כיון שבכל משפחה חרדית הדברים הרוחניים חשובים מאד, בדר"כ כל התרחקות מההורים גוררת התרחקות משמירת תו"מ]. ולכתוב שהכרתי הרבה הורים מודרניים עם דברים גרועים מאיפון מסונן שיצאו מהם ילדים לתפארת הרי זה כמו לכתוב שאני מכיר בעלי תשובה רבים שגדלו במשפחות חילוניות לחלוטין, וא"כ מה אנו טורחים כ"כ בחינוך הילדים, נשאיר זאת ביד המקרה והם יצליחו כמו אותם בעלי תשובה...[/align]

זהו הרושם שנוצר אצלי, כל אחד והמקרים שהוא פוגש. אחד אפילו אמר לי במפורש שההורים הקיצוניים שלו הובילו אותו לכך. לפיכך היה בדבריי רמז עדין להימנע מחומרות מיותרות, ובפרט כפייתם על הילדים.
פשוט שאין עדותו כלום, ואחר שהתקלקל הוא מוכרח לתת לעצמו סיבה לזה והוא מאשים את החומרות של הוריו, צורת הבדיקה היחידה היא לבדוק אחוזים מקבוצה גדולה של נושרים, ומלבד זאת לא הכחשתי שיש נושרים שבסופו של דבר סיבת נשירתם קשורה לחומרות, והרי מה שכתבתי:
בן אבנר כתב:
המקרים הבודדים של משפחות מהסגנון הנ"ל שאני מכיר שהתקלקלו להם ילדים זה מבתים שההורים הם טיפוס "קשה" מאד, וזה סיבה לקלקול בכל סוג של בית, [אולי בבתים כאלו זה יותר סיבה לקלקול כיון שאי הגמישות של ההורים יותר מתבטא בדברים רוחניים, ואילו במשפחות פחות מחמירות אי הגמישות מתבטא בדברים אחרים, אך כיון שבכל משפחה חרדית הדברים הרוחניים חשובים מאד, בדר"כ כל התרחקות מההורים גוררת התרחקות משמירת תו"מ.
ומה ששאלת היכן ראיתי בדבריך הטפה לא לחנך, ראיתי זאת במילים הבאות:
משיב כהלכה כתב:
 והכרתי הרבה הורים "מודרנים" שיצאו מהם ילדי חמד, בחורי ישיבות לתפארת. פשוט לא יאומן. ואיני מדבר על החזקת אייפון מסונן, מאן דכר שמיה, אלא על דברים הרבה יותר גרועים, ובכל זאת הילדים יצאו לתפארת.

[הסיבות שעל פי הבנתי גודמות לסיכון גדול יותר לנשירה במשפחות פתוחות הם א' שהרבה פעמים יש אצלם פחות מודעות לשמירה מפני הרחוב (לדאוג שלא ישוטט כל היום באופניים, לבדוק באילו בתים הוא הולך לשחק, עם אילו ילדים הוא משחק כדורגל במגרש), ב' במשפחה שמורה כשילד לא מוצא את מקומו והוא מנסה לבדל את עצמו מהבית מספיק לו קצת "להפתח", אך אם הוא כבר פתוח מעיקרא לא נותר לו אלא לנשור].

משיב כהלכה
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 05 מאי 2021, 15:09

בן אבנר כתב:
04 מאי 2021, 23:56
דברים הרבה יותר גרועים, ובכל זאת הילדים יצאו לתפארת
[הסיבות שעל פי הבנתי גודמות לסיכון גדול יותר לנשירה במשפחות פתוחות הם א' שהרבה פעמים יש אצלם פחות מודעות לשמירה מפני הרחוב (לדאוג שלא ישוטט כל היום באופניים, לבדוק באילו בתים הוא הולך לשחק, עם אילו ילדים הוא משחק כדורגל במגרש), ב' במשפחה שמורה כשילד לא מוצא את מקומו והוא מנסה לבדל את עצמו מהבית מספיק לו קצת "להפתח", אך אם הוא כבר פתוח מעיקרא לא נותר לו אלא לנשור]

המטרה לא היתה "לא לחנך" אלא להדגיש שכל האומרים "הוא יצא שבבניק כי הוריו לא הקפידו על כך וכך" זה הבל.

ומה שאתה אומר זה נכון אבל תלוי במידת הפתיחות של ההורים (הורים שהם בעצם מסורתיים וחרדים רק בלבושם, הילדים כבר יהיו חילוניים גמורים), והמעלה של הורים מודרנים היא בעיקר שהם לא לוחצים את הילד (היות ואין להם כלל שאיפות שיהיה רב בישראל...) ואז הילד מעצמו ומרצונו החופשי בוחר בטוב, וממילא הסיכוי שיתקלקל הוא נמוך.

משיב כהלכה
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 05 מאי 2021, 15:11

בן אבנר כתב:
פשוט שאין עדותו כלום, ואחר שהתקלקל הוא מוכרח לתת לעצמו סיבה לזה והוא מאשים את החומרות של הוריו

אכן, כל שבבניק מאשים את כולם חוץ מאת עצמו. אבל את זה הבאתי כ"יהודה ועוד לקרא", עיקר מה שהדגשתי היה שרוב השבבניקים שנתקלתי בהם היו מבתים כאלה.

בן אבנר
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן אבנר » 05 מאי 2021, 20:31

משיב כהלכה כתב:
05 מאי 2021, 15:09
בן אבנר כתב:
דברים הרבה יותר גרועים, ובכל זאת הילדים יצאו לתפארת
[הסיבות שעל פי הבנתי גודמות לסיכון גדול יותר לנשירה במשפחות פתוחות הם א' שהרבה פעמים יש אצלם פחות מודעות לשמירה מפני הרחוב (לדאוג שלא ישוטט כל היום באופניים, לבדוק באילו בתים הוא הולך לשחק, עם אילו ילדים הוא משחק כדורגל במגרש), ב' במשפחה שמורה כשילד לא מוצא את מקומו והוא מנסה לבדל את עצמו מהבית מספיק לו קצת "להפתח", אך אם הוא כבר פתוח מעיקרא לא נותר לו אלא לנשור]

המטרה לא היתה "לא לחנך" אלא להדגיש שכל האומרים "הוא יצא שבבניק כי הוריו לא הקפידו על כך וכך" זה הבל.

ומה שאתה אומר זה נכון אבל תלוי במידת הפתיחות של ההורים (הורים שהם בעצם מסורתיים וחרדים רק בלבושם, הילדים כבר יהיו חילוניים גמורים), והמעלה של הורים מודרנים היא בעיקר שהם לא לוחצים את הילד (היות ואין להם כלל שאיפות שיהיה רב בישראל...) ואז הילד מעצמו ומרצונו החופשי בוחר בטוב, וממילא הסיכוי שיתקלקל הוא נמוך.

צריך הרבה רחמי שמים שמי שהוריו לא לחצוהו לעשות משהו בכ"ז יבחד בטוב מרצונו הטוב, וכתיב כי יצר לב האדם רע מנעוריו, וכל השאלה היא מה מידת הלחץ הרצויה, וממתי זה מעיק וגורם לדברים רעים.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “נושאים בפיקוח [הודעות בפורום זה יפורסמו רק לאחר אישור]”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] | 3 אורחים