הגר"ד לנדא באמצע בדיקה יסודית על התכלת

יושבי יעבץ
נתן תודה: 237 פעמים
קיבל תודה: 406 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: הגר"ד לנדא באמצע בדיקה יסודית על התכלת

שליחה על ידי יושבי יעבץ » 17 יוני 2022, 12:55

מיניה וביה כתב:
17 יוני 2022, 00:49
יושבי יעבץ כתב:
30 מאי 2022, 14:24
כמו כן המרדעת מסיביר - ג"כ יש בה כחול אשר מופק מהמורקס, ולא יפה להתעלם ממנה
מצער מאד שקובעים עובדות מדברים לא בדוקים
שלחתי לפרופ' צבי קורן שנסע במיוחד לסנט פטרסבורג לבדוק את הממצא, וזאת היתה תשובתו:
הטקסטיל המדובר הוא בד אוכף רב-צבעים לרוכבי סוסים מתרבות הפּאזיריק של המאה הרביעית לפני הספירה מסיביר הרחוקה ברוסיה, וכעת הבד שוכן במוזיאון ההרמיטאז' בסנט פטרסבורג. נסעתי לשם להביא דוגמאות מהבד הזה למעבדתי בישראל כדי לבצע אנליזות מחודשות עם מכשור מתקדם.

על בד האוכף יש אזורים שצבעם כחול-שמיים לאור יום, אבל הטקסטיל כולו מורכב מהרבה צבעים אחרים. בפרסום הרוסי המקורי דווח כי כמה חוטים של טקסטיל זה נצבעו עם חלזון מורקס כלשהו. האנליזות הכימיות שלי הראו שחלק מהחוטים הסגולים והאדומים-סגולים אכן נצבעו במורקסאבל לא החוטים הכחולים, שנצבעו ממקור צמחי, למשל איסטיס. לכן, החוטים הכחולים האלה אינם תכלת!

ראשית - תודה על המידע החדש אבדוק אותו בהמשך

שנית - ארצה להתייחס לעוד דברים בסגנון ההודעה ובתוכנה

הלשון מאוד מצער שקובעים עובדות מדברים לא בדוקים
קצת מוזרה
- מפני שהסתמכנו על מחקר שפרסמה האוניברסיטה הנ"ל, ולא נראה לי שבאמת ציפית שנטוס לסט. פטרבורג לבדוק זאת
כך שזה סתם על מנת לקנטר
בעוד שמי שלא היה מודע לכך שיש בכלל מרדעת כזו, שהתפרסמה בכל קונטרס מצוי, זה לא אני.

כמו כן לגבי התוכן
עצם הויכוח האם מרדעת זו ממורקס או מאיסטיס
לא ישכנע לא אותי ולא אותך
מפני שגם אם פרופסור קורן היה כותב לך שהוא בדק ומצא שזה ממורקס, לא היית משנה את דעתך
וגם לובשי התכלת - הולכים איתה (חלקם עכ"פ) לפני ממצא זה
גם פרופסור קורן עצמו משוכנע באופן מוחלט שהתכלת הופקה מחלזונות אלו (דעתו המדוייקת לא משנה כעת לנידון זה)

לגבי הנידון על מרדעת זו
כבר כתבתי שאבדוק בהמשך
ועכ"פ תודה על המידע

משה בער
נתן תודה: 21 פעמים
קיבל תודה: 79 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי משה בער » 17 יוני 2022, 13:36

יושבי יעבץ כתב:
17 יוני 2022, 12:55
מיניה וביה כתב:
יושבי יעבץ כתב:
שלחתי לפרופ' צבי קורן שנסע במיוחד לסנט פטרסבורג לבדוק את הממצא, וזאת היתה תשובתו:
הטקסטיל המדובר הוא בד אוכף רב-צבעים לרוכבי סוסים מתרבות הפּאזיריק של המאה הרביעית לפני הספירה מסיביר הרחוקה ברוסיה, וכעת הבד שוכן במוזיאון ההרמיטאז' בסנט פטרסבורג. נסעתי לשם להביא דוגמאות מהבד הזה למעבדתי בישראל כדי לבצע אנליזות מחודשות עם מכשור מתקדם.

על בד האוכף יש אזורים שצבעם כחול-שמיים לאור יום, אבל הטקסטיל כולו מורכב מהרבה צבעים אחרים. בפרסום הרוסי המקורי דווח כי כמה חוטים של טקסטיל זה נצבעו עם חלזון מורקס כלשהו. האנליזות הכימיות שלי הראו שחלק מהחוטים הסגולים והאדומים-סגולים אכן נצבעו במורקסאבל לא החוטים הכחולים, שנצבעו ממקור צמחי, למשל איסטיס. לכן, החוטים הכחולים האלה אינם תכלת!

קצת מוזרה
- מפני שהסתמכנו על מחקר שפרסמה האוניברסיטה הנ"ל, ולא נראה לי שבאמת ציפית שנטוס לסט. פטרבורג לבדוק זאת
כך שזה סתם על מנת לקנטר
בעוד שמי שלא היה מודע לכך שיש בכלל מרדעת כזו, שהתפרסמה בכל קונטרס מצוי, זה לא אני.

כמו כן לגבי התוכן
מפני שגם אם פרופסור קורן היה כותב לך שהוא בדק ומצא שזה ממורקס, לא היית משנה את דעתך
וגם לובשי התכלת - הולכים איתה (חלקם עכ"פ) לפני ממצא זה
גם פרופסור קורן עצמו משוכנע באופן מוחלט שהתכלת הופקה מחלזונות אלו (דעתו המדוייקת לא משנה כעת לנידון זה)

לגבי הנידון על מרדעת זו
כבר כתבתי שאבדוק בהמשך
ועכ"פ תודה על המידע

פרופסור קורן הוא האחרון שנאמן על זה כיון שהוא יחיד נגד כל המומחים שטוען שלא השתמשו במיורקס לכחול, אז ברור שיעשה הכל כדי להוכיח כדעתו, לא בחינם נסע עד שם כדי לנסות להפריך את הראיה שמפריך את התיאוריה שלו.

משולש
נתן תודה: 1203 פעמים
קיבל תודה: 691 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

שליחה על ידי משולש » 17 יוני 2022, 15:16

קומי אורי כתב:
14 יוני 2022, 06:57
הרב בעלסקי, הרב מאזוז, הרב קוק, הרב זילברמן, הרב חיים רבי, הרב ינון מלאכי, הרב קארפ, הרב זלמן נחמיה גולדברג, הרב שטרנבוך, הרב מרמרוש, הרב יצחק ברקוביץ, הרב עמרם הופמן, הרב נתן רוטמן, הרב פרבשטיין, הרב בערל פוברסקי, הרב לובין, הרב משה שאול קליין, האדמור מערלוי, ועוד עשרות רבנים שאני מכיר אישית ומנוע מלכתוב שמם מעודדים או לובשים בפועל.
סליחה על חוסר הסדר, אבל כיום בשורה השניה של גדוילי ישראל המציאות טופחת על פניהם של מתמהמהי התכלת וקובעת שיש יותר רבנים בעד מנגד.
אל תגזים
רק בספר טלפונים של ביתר יש יותר רבנים ברגע זה, יותר מאשר כל הרשימה שליקטת בעמל רב רבנים מכל העולם ומכל הדורות.
Screenshot_103.png
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

קומי אורי
נתן תודה: 26 פעמים
קיבל תודה: 31 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי קומי אורי » 17 יוני 2022, 15:59

משה בער כתב:
17 יוני 2022, 01:50
אלו מניין לך?
מידיעה ברורה.

מיניה וביה
נתן תודה: 10 פעמים
קיבל תודה: 100 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מיניה וביה » 17 יוני 2022, 16:49

יושבי יעבץ כתב:
17 יוני 2022, 12:55
מיניה וביה כתב:
יושבי יעבץ כתב:

קצת מוזרה
כך שזה סתם על מנת לקנטר

כמו כן לגבי התוכן
חבל על ההודעות הארוכות המיותרות שאינן עוסקות בגופו של ענין.
מה שכתבתי שמאד מצער שקובעים עובדות מדברים לא בדוקים, כיון שכמו שאתה כותב כל הקונטרסים של תומכי התכלת מביאים את האוכל הצבוע בתכלת כממצא שמעיד על השתמשות במורקוס לתכלת, בשעה שהאוכף צבוע באדום סגול וכחול, וגם אם המוזיאון מפרסם שמקור הצבע ממרקוס צריך לברר קודם או הוא מתיחס לכחול או רק לשאר הצבעים, דברים אלו מעידים שוב ושוב כי "המחקרים" שעליהם בנו תומכי התכלת אינם מבוססים ואין פרט מכל ההוכחות שנוגעים בהם  מגלים שאינם מבוססים, ובודאח לא בכדי הוכחה שאפשר לבנות עליה.

וכעת לגופו של ענין את הדברים הבאתי כהמשך למה שהוכחתי שאין מקור לכך שהפיקו מהמורקס בעבר צבע כחול, כפי שהבאנו כל הציטוט מפלוניוס שכביכול מופיע שם גם תכלת, אך זזה החלטה של חוקר תכלת בעבר אבל בתרגומים רגילים שאינם באים במטרה כלשהי לא קיים כל איזכור של תכלת.

בנוסף כתבנו שכל הממצאים שנמצאו המיוחסים למורקוס הם אך ורק בגוון סגול ולא תכלת, וכיון שטענת שיש בממצא של האוכף גם צבע תכלת ממורקס, ע"ז הבאתי את דברי הפרופ' שבדק ומצא שדוקא הכחול הוא ממקור צמחי ולא מהמורקס, מסקנת הדברים כמו שכתבתי, אין אפילו ממצא אחד בצבע כחול שמקורו מהמורקס.

אלא שממצא זה מחזק את הדברים שבעתיים כיון חוטי אריגת האוכף האדומים, הסגולים הופקו, ממורקס, אם היה ניתן בעבר להפיק מהמורקס גם גוון כחול, ודאי היו מפיקים גם את החוטים, הכחולים ממנו, ומכך שהוצרכו למקור אחר צמחי מוכח שמהמורקס לא הפיקו בעבר גווון תכלת רק ארגמן וסגולץ
[והוכחה זו היא הרבה יותר מ"ההוכחה" שעליה בנויה כל תאורית מוכיחי התכלת שאם אצל הגויים השתמשו במורקס לתכלת "כנראה" גם אצל היהודים השתמשו בו לתכלת]

דניאלי
נתן תודה: 699 פעמים
קיבל תודה: 696 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

שליחה על ידי דניאלי » 18 יוני 2022, 23:29

יושבי יעבץ כתב:
27 מאי 2022, 09:30
וביחוד בדבר שהוא לא עסק בו - ולא הכריע בו הכרעה מבוססת
[ואני מדבר כאן - על הגרי"ש והגר"ח

עברתי על הקונטרסים וחלק מהאשכול, אינני רוצה להתערב בויכוח שלא נגמר ומלא באמוציות ובאינטרסים..
דבר אחד ממש הרגיז אותי.
אתה מנסה כל הזמן להכניס מכל הכיוונים כאילו הגרי"ש והגר"ח לא ידעו ולא שמעו ולא עסקו ולא כתבו דברים ברורים.
זוהי הטעיה מכוונת -
כל מי שקורא את מכתב הגריש"א רואה מעל לכל ספק את הוראתו הברורה והחד משמעית ללבוש אך ורק לבן!
לצטט 3 מילים 'ואנא לא ידענא' בלי לבדוק על מה הוא כותב את זה זוהי חוסר יכולת קריאה או הטעיה מכוונת
(וכמו שרואים כמה וכמה פעמים בקונטרס ציטוטים מראשונים ואחרונים של כמה מילים מתוך טקסט שלם בהטעיה גמורה)..
זה דבר ראשון ואני ממליץ לך לעבור שוב על התשובה הנ"ל ובדברי הישועות מולכו שהוא מצטט שאין עליהם שני פנים
[גם אם תרצה להתווכח איתם בהבנת הספרי וד' האריז"ל וכו']
זאת ועוד, עבר מאז המכתב כ20 שנה עד לפטירתו וגם אם לדבריך המצב השתנה, דעתו לא השתנתה כלל וכלל.
(גם אם תמצא כל מיני 'נייעס' כפי שהגדירו... שאינם משנים את המציאות, ולא אפרט מידי מפני כבודם של ת"ח) 

מיניה וביה
יצירת קשר:

שליחה על ידי מיניה וביה » 19 יוני 2022, 00:49

.
בספר משיכיר עמוד 427 הביא מהממצאים ההיסטוריים שנמצאו בצור ובהם מופיע שהיו צובעים בסגול ולא מוזכר כחול מה שמוכיח שבעבר לא צבעו במורקס בכחול.

image.png

אברהם זינגר
נתן תודה: 617 פעמים
קיבל תודה: 392 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברהם זינגר » 19 יוני 2022, 21:12

רק למקרה שמישהו משתכנע:
קומי אורי כתב:
ה[גר"מ] שטרנבוך,
לא נכון
קומי אורי כתב:
ה[גרב"ד] פוברסקי, ה[גרמ"מ] לובין, ה[גרמ"ש] קליין
אתה דוחף את כל השמות שאתה מכיר? (כל מי שלא ציטטתי כאן או שמסכים עם התכלת או שאיני מכירו)
קומי אורי כתב:
האדמו["]ר מערלוי,
תכלת ראדזין, לא קשורה בכלל למה שאתה מנסה לקדם.

נותן טעם לשבח
קיבל תודה: 352 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נותן טעם לשבח » 20 יוני 2022, 01:47

אברהם זינגר כתב:
19 יוני 2022, 21:12
רק למקרה שמישהו משתכנע:
קומי אורי כתב:
ה[גר"מ] שטרנבוך,
לא נכון
קומי אורי כתב:
אתה דוחף את כל השמות שאתה מכיר? (כל מי שלא ציטטתי כאן או שמסכים עם התכלת או שאיני מכירו)
קומי אורי כתב:
האדמו["]ר מערלוי,
הגר"מ שטרנבוך לובש בביתו מפעם לפעם
כנ"ל הגרב"ד
הגרמ"מ לובין לא ידוע לי וקשה להאמין 
הגרמ"ש קליין יתכן שמדרבן קצת את העוסקים בזה, אבל בעצמו עוד לא לובש כפי הידוע
האדמו"ר מערלוי לבש בתחילה של ראדזין, ואח"כ החליף לאמיתי, ולבש רק בט"ק (ואף בפרהסיא). וחלק מבניו לובשים אף בט"ג בפרהסיא ומעודדים לנהוג כן.

א. ל. חנן
נתן תודה: 1116 פעמים
קיבל תודה: 604 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי א. ל. חנן » 20 יוני 2022, 09:26

אברהם זינגר כתב:
קומי אורי כתב:
האדמו["]ר מערלוי,
למה רק אני לא מצליח למצוא תשובה ברורה עם איזה צביעה השתמש האדמו"ר מערלוי?
[אגב; אגודת פתיל תכלת בפרסומיה פרסמו הנצחה לזכר האדמו"ר מערלוי זצ"ל, 'אשר החמיר להטיל תכלת בבגדו'].

מתיקות אינסופית
נתן תודה: 58 פעמים
קיבל תודה: 112 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מתיקות אינסופית » 20 יוני 2022, 13:05

אברהם זינגר כתב:
רק למקרה שמישהו משתכנע:
קומי אורי כתב:
ה[גר"מ] שטרנבוך,
לא נכון
קומי אורי כתב:
קומי אורי כתב:
האדמו["]ר מערלוי,
רבי @אברהם זינגר היקר!!
אני אישית יודע בידיעה ברורה שדעת הגרמ"ש קליין שליט"א שהמורקס כשר בוודאי למצוות תכלת! והוא אומר זאת בהרבה הזדמנויות, לך ותשאל אותו! בדר"כ הוא יושב בבית ההוראה בשעה 7 בערב עד בערך 8
גם הגאון רבי עמרם פריד שליט"א אמר לי שלדעתו המורקס כשר לקיום המצווה, אלא שבמנין החוטים הוא חושש לגריעותא בהטלת התכלת, ומעדיף להטיל כולו לבן שלפחות ברור שמצוות לבן הוא מקיים, כיון שאין הכרעה במנין החוטים. תתקשר לבית ההוראה שלו 0733260800 ותשאל אם מתיר להטיל תכלת מהמורקס ושיאמר אסור תשאל מה הסיבה ויאמר לך משום חוסר ההכרעה במנין החוטים.

לגבי הגאון אדמו"ר מערלוי אתה ממש טועה, הדבר ברור וידוע שהטיל תכלת מהמורקס תשאל כל אחד מבניו שליט"א 
הגרב"ד שליט"א לובש פעם ביום
הגאון ר' משה שטרנבוך שליט"א קנה מזה ואינני יודע מתי או אם בכלל הוא משתמש אבל ברור שהוא קנה.
לגבי הגרמ"מ לובין כיון שלא הבנתי דעתו במאה אחוז אבקש שמי שיוכל ישאלהו ויפרסם תשובתו כאן.

מיניה וביה
יצירת קשר:

שליחה על ידי מיניה וביה » 20 יוני 2022, 17:48

מתיקות אינסופית כתב:
20 יוני 2022, 13:05
לגבי הגאון אדמו"ר מערלוי אתה ממש טועה, הדבר ברור וידוע שהטיל תכלת מהמורקס תשאל כל אחד מבניו שליט"א 
בהנהגותיו של האדמו"ר מערלוי זצ"ל מופיע שלבש תכלת רדזין בגלל ששמע מסבו ההתעוררות תשובה שנהנה מראיותיו של הרדזינר

משה בער
יצירת קשר:

שליחה על ידי משה בער » 20 יוני 2022, 20:01

מתיקות אינסופית כתב:
גם הגאון רבי עמרם פריד שליט"א אמר לי שלדעתו המורקס כשר לקיום המצווה, אלא שבמנין החוטים הוא חושש לגריעותא בהטלת התכלת, ומעדיף להטיל כולו לבן שלפחות ברור שמצוות לבן הוא מקיים, כיון שאין הכרעה במנין החוטים..
למה עדיף לקיים מצוות לבן ממצוות תכלת?
גם אם עושים כהראבד יוצאים מצוות לבן לרוב ככל הראשונים חוץ מהרמב״ם אז מה הבעיה

מיניה וביה
יצירת קשר:

שליחה על ידי מיניה וביה » 20 יוני 2022, 22:54

מיניה וביה כתב:
20 יוני 2022, 17:48
מתיקות אינסופית כתב:
בהנהגותיו של האדמו"ר מערלוי זצ"ל מופיע שלבש תכלת רדזין בגלל ששמע מסבו ההתעוררות תשובה שנהנה מראיותיו של הרדזינר
מבירור שנעשה אצל בנו הרה"צ רבי עקיבא סופר שליט"א
האדמו"ר מערלוי זצוק"ל הלך עם טלית קטן עם ציציות תכלת של הדיויון של הרדז'ינר.
ושוב חבל שקובעים עובדות ע"פ דברים לא מוסמכים.

מיניה וביה
יצירת קשר:

שליחה על ידי מיניה וביה » 21 יוני 2022, 00:00

מצאתי חידוש עצום באברבנאל יחזקאל מד יז
כפי שכבר כתבנו לעתיד לבא בעת שיבוא משיח צדקינו ויבנה בית מקדשינו מוכרח שימצא חלזון התכלת כדי שיוכלו הכהנים לעבוד את העבודה
כעת מצאתי בהנ"ל שיתכן שגם אז לא יתגלה החילזון ועבודת הכהנים יהיה בבגדי פשתן.
והיה בבואם אל שערי החצר הפנימית שהיא עזרת הכהנים והמזבח ומשם לשער האולם בגדי פשתים ילבשו ולא יעלה עליהם צמר, וזהו חידוש לעתיד כי הנה בבגדי כהונה שהיו משמשים צמר היה בהם כי התכלת הוא צמר צבוע אבל לעתיד אמר שלא יהיה כן אלא שילבשו בגדי פשתים בשעת עבודה, וכו' שבשעת עבודה לא ילבשו אלא בגדי פשתים והוא חידוש לעתיד.

א. ל. חנן
יצירת קשר:

שליחה על ידי א. ל. חנן » 21 יוני 2022, 09:47

מיניה וביה כתב:
21 יוני 2022, 00:00
כפי שכבר כתבנו לעתיד לבא בעת שיבוא משיח צדקינו ויבנה בית מקדשינו מוכרח שימצא חלזון התכלת כדי שיוכלו הכהנים לעבוד את העבודה
והיה בבואם אל שערי החצר הפנימית שהיא עזרת הכהנים והמזבח ומשם לשער האולם בגדי פשתים ילבשו ולא יעלה עליהם צמר, וזהו חידוש לעתיד כי הנה בבגדי כהונה שהיו משמשים צמר היה בהם כי התכלת הוא צמר צבוע אבל לעתיד אמר שלא יהיה כן אלא שילבשו בגדי פשתים בשעת עבודה, וכו' שבשעת עבודה לא ילבשו אלא בגדי פשתים והוא חידוש לעתיד.
חידוש עצום. ולהעיר שבמדרש אי' שנגנז לצדיקים לעתיד לבוא, ואי' ג"כ שהתגלות התכלת קשורה לגילוי המלכות בשלמות.
ואוסיף עוד שהנה אצל מרדכי אי' שצהלו ושמחו בראותם יחד תכלת מרדכי, וראיתי מחידושי מהר"י ט"ב זי"ע מסאטמר שחידש שגם בגלות בבל ומדי לא היה תכלת, וכשראו שחזרה התכלת הבינו קרוב עת התנוצצות הגאולה.

דרומאי
נתן תודה: 2165 פעמים
קיבל תודה: 2427 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דרומאי » 21 יוני 2022, 12:22

מיניה וביה כתב:
21 יוני 2022, 00:00
תמוה ביותר הלא קרא זה מיירי ביוה"כ, כמבואר ברש"י ביבמות דף ד, וביומא דף לה.

קומי אורי
נתן תודה: 26 פעמים
קיבל תודה: 31 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי קומי אורי » 21 יוני 2022, 13:42

מיניה וביה כתב:
20 יוני 2022, 22:54
מיניה וביה כתב:
20 יוני 2022, 17:48
מתיקות אינסופית כתב:
מבירור שנעשה אצל בנו הרה"צ רבי עקיבא סופר שליט"א
האדמו"ר מערלוי זצוק"ל הלך עם טלית קטן עם ציציות תכלת של הדיויון של הרדז'ינר.
ושוב חבל שקובעים עובדות ע"פ דברים לא מוסמכים.

מה אתה מרויח מלפרסם חצאי אמת? האדמור באת לבש ראדזין עד לפני כ15 שנה או אולי קצת פחות כשהביאו לו את הראיות. ואז החליף לאמיתי. אני יודע בוודאות מי הביא לו, ואני אישית הבאתי לאדמור הנוכחי לפני כשש שנים וכנל לעוד 2 מבניו.

לגבי כל הרבנים שניסו להכחיש ואף טענו שאני שם משקפת חסומה. המציאות היא הרבה יותר מאשר אני יכול לתאר והכל בידיעה ברורה. אפשר לזלזל (איסור חמור של ליצנות) ואפשר לטמון את הראש בחול אבל זה לא יעזור.

חבל לפספס קיום מצוה חשובה בגלל טיעונים שאולי זה לא.

מיניה וביה
יצירת קשר:

שליחה על ידי מיניה וביה » 21 יוני 2022, 17:57

קומי אורי כתב:
21 יוני 2022, 13:42
מה אתה מרויח מלפרסם חצאי אמת? האדמור באת לבש ראדזין עד לפני כ15 שנה או אולי קצת פחות כשהביאו לו את הראיות. ואז החליף לאמיתי. אני יודע בוודאות מי הביא לו, ואני אישית הבאתי לאדמור הנוכחי לפני כשש שנים וכנל לעוד 2 מבניו.
האדמו"ר זצוק"ל לבש רק תכלת של הרדז'ינר חד משמעי!, בנו יודע קצת יותר ממך.
לגבי 2 בניו אתה צודק, שלובשים ממורקס, האדמו"ר שליט"א לא לובש תכלת.

מיניה וביה
יצירת קשר:

שליחה על ידי מיניה וביה » 22 יוני 2022, 02:25

כידוע תומכי התכלת מרבים להזכיר מקור קדום, לכך שהתכלת נעשתה מפרופורה, מספר  שלטי הגיבורים לרבי אברהם הרופא
אמנם המעיין היטב שם יראה שנוקט שהשחלת-הציפורן מסממני הקטורת, נעשה מהציפוי (הקונכיה) של רמש הפרפורא שממנו 
צובעים את התכלת. וכתב שציפוי זה ריחו טוב ולכך נלקח לקטורת.
ומכיון שכך ברור באופן שאין מקום להסתפק בו, שאין כוונתו לארגמון קהה קוצים, שלקונכיתו אין שום ריח טוב אלא ליצור ימי אחר
ונפל כל ראיה זו בבירא עמיקתה
(מלבד שדבריו תמוהים ביותר שלא יוזכר בחז"ל שהציפורן הוא ציפוי החלזון של התכלת)

משה בער
יצירת קשר:

שליחה על ידי משה בער » 22 יוני 2022, 07:28

מיניה וביה כתב:
21 יוני 2022, 17:57
קומי אורי כתב:

הבנים יודעים יותר טוב ממי שהביא לו בעצמו?

אייל גלבוע
נתן תודה: 809 פעמים
קיבל תודה: 524 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אייל גלבוע » 22 יוני 2022, 10:40

משה בער כתב:
22 יוני 2022, 07:28
מיניה וביה כתב:
21 יוני 2022, 17:57
קומי אורי כתב:

הבנים יודעים יותר טוב ממי שהביא לו בעצמו?
שאלה קצת תמימה...
ודאי שכן!
זה שנתן, יודע שנתן, ויודע שהרבי לקח.
אבל בניו יודעים אם לקח כי רצה לקחת, והשתמש בכך, או שלקח מפני הנימוס כי דחפו לו, (בלחץ פיזי מתון...) ולא השתמש בכך לאחר מכן.
מי ידע זאת אם לא בניו?

יושבי יעבץ
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושבי יעבץ » 22 יוני 2022, 11:53

מיניה וביה כתב:
22 יוני 2022, 02:25
כידוע תומכי התכלת מרבים להזכיר מקור קדום, לכך שהתכלת נעשתה מפרופורה, מספר  שלטי הגיבורים לרבי אברהם הרופא
אמנם המעיין היטב שם יראה שנוקט שהשחלת-הציפורן מסממני הקטורת, נעשה מהציפוי (הקונכיה) של רמש הפרפורא שממנו 
צובעים את התכלת. וכתב שציפוי זה ריחו טוב ולכך נלקח לקטורת.
ומכיון שכך ברור באופן שאין מקום להסתפק בו, שאין כוונתו לארגמון קהה קוצים, שלקונכיתו אין שום ריח טוב אלא ליצור ימי אחר
ונפל כל ראיה זו בבירא עמיקתה
(מלבד שדבריו תמוהים ביותר שלא יוזכר בחז"ל שהציפורן הוא ציפוי החלזון של התכלת)

מחילה מכבודו
אך ננסה לסכם את דבריו:

הוא מביא שציפורן היא 'בלאטה'
ו'בלאטה' הוא ב' פירושים, או עש בלטינית או פורפירא ביוונית
ומעיר שהשר דון יצחק אבארבאנילו השמיט שציפורן הוא בלאטה
ואח"כ כותב שפאולו אינינטה הרופא היווני קרא בהשאלה לציפורן 'בלאטה'
ומוסיף שיש מן היוונים לקרותו בלאטה ביזאנציון לפרש שאינה הפורפירא
ובכך מסביר את השמטתו של השר אבארבאנילו

כלומר - ציפורן הוא לא פורפירא רק בהשאלה...

ה' הוא האלוקים
נתן תודה: 852 פעמים
קיבל תודה: 806 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ה' הוא האלוקים » 23 יוני 2022, 00:28

אלוקים!
מי נתן לכזה אשכול להגיע ל66 עמודים?
לגופש"ע - אני לא הצלחתי להבין, מה עוזר שיש גדולים שלובשים פעם ביום 2 דקות ציצית תכלת?
בשאר היום הם הולכים עם ציצית שלדעתם יש פה ספק של איסור דאורייתא?

מיניה וביה
יצירת קשר:

שליחה על ידי מיניה וביה » 23 יוני 2022, 03:52

כידוע תומכי התכלת מרבים להזכיר מקור קדום, לכך שהתכלת נעשתה מפורפורא, מספר  שלטי הגיבורים לרבי אברהם הרופא
אמנם המעיין היטב שם יראה שהפרופורא שמתכון שם אינו הארגמון קהה קוצים.

ע"יש היטב שכתב שהציפורן הוא מכיסוי של מין רמש הים ז"ל "הציפורן הריחנית היא מכסה רמש אחד דומה לקונקיליאו ההוא הנקרא פורפורא"
וכתב שהסיבה שנקרא ציפורן משום שדומה לציפורן אדם או ציפורן אריה (חלק) ומכסה הארגמון ק"ק הקוצני אינו דומה כלל לציפורן
תיאור שתואם לחלזון כסוג הינקטינה שחלקותו דומה לציפורן

בנוסף השלטי גיבורים כותב ששם החלזון ביוונית הוא בלאטה והשם שקורא לו, פורפורא הוא לא ביוונית וכבר הזהיר באותו מקום שאין ללמוד מילה משפה אחת לשניה, בנוסף היכן נמצא שלארגמון קראו ביוונית בלאטה, וכן היכן מצאו שקראו לו קונקיליאו

וכבר רואים ביעב"ץ שמתאר את פורפורא זו כותב שעשוי כמין שתי קליפות, תיאור שאינו תואם את הארגמון, ומוכח שמתכוון לפורפורא אחר

א. ל. חנן
יצירת קשר:

שליחה על ידי א. ל. חנן » 23 יוני 2022, 10:00

ה' הוא האלוקים כתב:
23 יוני 2022, 00:28
אלוקים!
לגופש"ע - אני לא הצלחתי להבין, מה עוזר שיש גדולים שלובשים פעם ביום 2 דקות ציצית תכלת?
א. מה הבעיה שהאשכול גם יגיע ל1000 עמודים, מה הזדעקת???
ב. ספק איסור דאורייתא בלבן בלא תכלת??? באר נמק פרט.

יושבי יעבץ
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושבי יעבץ » 23 יוני 2022, 10:01

מיניה וביה כתב:
יושבי יעבץ כתב:

בדקתי את הנושא לעומק

אינני יכול להכחיש את מה שכתב פרופ' קורן, 
אך אכתוב את הנתונים כדלהלן

המידע פורסם בשנת 2006
ב:
(Polosmak, N.V., Kundo, L.P., Balakina, G.G., Mamatyuk, V.I., Vasilyev, V.G., Karpova, E.V., Malakhov, V.V., Vlasov, A.A., Kraevskaya, I.L., Dovlitova, L.S., Korolyuk, E.A., Tsareva, E.G., 2006. Textiles from the “Frozen” Tombs in Gorny Altai 400–300 BC: An Integrate Study. Publishing House of the Siberian Branch of the Russian Academy of Sciences, Novosibirsk (in Russian))

כמו כן - יצרו קשר עם החוקרים עצמם, והם אמתו את הדברים.
כך - שכל הטענות ביחס לרצינות הממצא, אינן במקומן

הואיל והחוקרים הללו פרסמו את ממצאיהם, ואלו פרופ' קורן לצערינו לא פרסם את ממצאיו לציבור
לעת עתה קשה להתייחס לדבריו אלו שנכתבו בתכתובת פרטית 

על כל פנים העמדה המקובלת בקרב העוסקים בעניין
שדעתו של פרופ' קורן היא עמדת יחיד
הואיל ולפי מה שידוע עד עתה היו לו הסתייגויות על הבדיקה אך לא ממצאים חדשים
ואם יש ממצאים - נשמח שיפרסמם לרבים, ובמידה ויוכח אחרת, כמובן יש להיצמד למה שיוכח.

יושבי יעבץ
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושבי יעבץ » 23 יוני 2022, 12:41

מיניה וביה כתב:
17 יוני 2022, 16:49
מסקנת הדברים כמו שכתבתי, אין אפילו ממצא אחד בצבע כחול שמקורו מהמורקס.
מלבד המרדעת מסיביר - שכתבתי לך מה העמדה לגבה
ישנם שתי פיסות אריג נוספות שנמצאו בארץ ישראל
א. בואדי מורבעת - ע"י ד"ר נעמה סוקניק

ואדי מורבעאת.PNG

ב. במצדה - הבדיקה נעשתה ע"י פרופסור קורן

מצדה.JPG

אפשר להתווכח מהיום עד מחר אם הפרופ' יקרא לזה סגול או כחול
אבל ה'סגול' שלו הוא ה'כחול' שלנו

על כל פנים, הקביעות הנחרצות, והזלזול הבוטה בצד שכנגד
אינו מעלה ולא מוריד לעצם הנושא

ה' הוא האלוקים
נתן תודה: 852 פעמים
קיבל תודה: 806 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ה' הוא האלוקים » 23 יוני 2022, 13:19

א. ל. חנן כתב:
23 יוני 2022, 10:00
ה' הוא האלוקים כתב:
23 יוני 2022, 00:28
אלוקים!
א. מה הבעיה שהאשכול גם יגיע ל1000 עמודים, מה הזדעקת???
ב. ספק איסור דאורייתא בלבן בלא תכלת??? באר נמק פרט.
א. אין לי כ"כ יכולת להסביר, זה מהדברים שמי שמבין - מבין, מי שלא - לא.
ב. אם יש חיוב לשים תכלת, ואתה לא שם, אתה מבטל בידים עשה בכל שנייה ושנייה. בדיוק כמו מי שהולך עם בגד ד' כנפות ללא פתילי ציצית.

יושבי יעבץ
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושבי יעבץ » 23 יוני 2022, 14:36

מיניה וביה כתב:
17 יוני 2022, 16:49
אלא שממצא זה מחזק את הדברים שבעתיים כיון חוטי אריגת האוכף האדומים, הסגולים הופקו, ממורקס, אם היה ניתן בעבר להפיק מהמורקס גם גוון כחול, ודאי היו מפיקים גם את החוטים, הכחולים ממנו, ומכך שהוצרכו למקור אחר צמחי מוכח שמהמורקס לא הפיקו בעבר גווון תכלת רק ארגמן וסגולץ
[והוכחה זו היא הרבה יותר מ"ההוכחה" שעליה בנויה כל תאורית מוכיחי התכלת שאם אצל הגויים השתמשו במורקס לתכלת "כנראה" גם אצל היהודים השתמשו בו לתכלת]
זה לא טענה
מפני שחלק מן החוטים הסגולים באותו מרדעת
צבועים בתערובת של איסטיס ואדום
כך שגם בחוטים הסגולים הם 'התקמצנו' ולא השתמשו במורקס מקורי
שים לב שגם בדברים שהבאת משם פרופ' קורן הוא כתב "חלק מן החוטים הסגולים"

בעצם העניין
כתבתי את העמדה המקובלת כפי שכתבה לי ד"ר נעמה סוקניק
אולם אני ממשיך את הבירור
ואם יהיו לי מסקנות שונות
אכתוב אותן

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים