אודות "בית מדרש הגר"א"

בפורום זה הודעות מאושרות על ידי מנהל

אברהם העברי
משתמש ותיק
נתן תודה: 18 פעמים
קיבל תודה: 154 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: אודות "בית מדרש הגר"א"

שליחה על ידי אברהם העברי » 02 מאי 2020, 23:50

מממממ כתב:
02 מאי 2020, 23:15
אברהם העברי כתב:
02 מאי 2020, 22:17
אי"ז נכון
הגרמ"ה נפגש עם מו"ר הגר"נ רוטמן ועם הרב אוריה לפני פורים (לא הספקתי עדיין לברר אצל הגר"נ מה עלה בעניין עקב המגפה) ובינתיים הנושא הושתק (בכוונת מכוון ואכמ"ל) ומפני כבוד כמה מהנוגעים בעניין  לא יצא מכתב בעניין וד"ל ומדשתקו רבנן ש"מ דניחא להו
אז אולי תברר אצל הגר"נ לפני שאתה כותב שזה לא נכון מה היה שם....
(אם אתה צריך את המספר שלו תפנה אלי באישי)
זה שהיה פגישה זה לא אומר שהגרמ"ה תומך בהם...  גם אם הגרמ"ה לא יוצא נגד זה לא אומר שניחא ליה.

יש לי את המספר שלו ואני אף עומד עמו בקשר יומיומי ב"ה גם בתקופה זו(הוא רבי המובהק) אלא שאין לי כ"כ היכולת לשאול אותו על עניין זה כשאי"ז פנים בפנים
לא כתבתי שהגרמ"ה תומך בהם אלא שהוא נכנס לעניין וגם אם לא משגיח באופן אישי מ"מ א"א לומר שאין ע"ז פיקוח כלל
אם הגרמ"ה לקח האחריות ונכנס לעניין ומ"מ לא יוצא נגדם הרי שניח"ל (או עכ"פ לא חושב שהעניין עד כדי כך גרוע שמצדיק לצאת נגדם)
כך נראה לי פשוט
(גילוי נאות - אינני מיושבי ביהמ"ד הנ"ל ואף הבאתי ביקורת נגדם ממו"ר בעבר אך לדייק העובדות באתי)

בחור
נתן תודה: 9 פעמים
קיבל תודה: 2 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בחור » 03 מאי 2020, 15:03

אאבבגג כתב:
15 מרץ 2020, 03:43

כך ביחס לציטוט נוסף שם אפשר לקרוא כאן

אולי תעלה את הציטוט עצמו לטובת אלו שחסום להם פורום אוצה"ח

שיתא אלפי
נתן תודה: 14 פעמים
קיבל תודה: 42 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שיתא אלפי » 05 מאי 2020, 19:03

מסורת אבותינו כתב:
03 אפריל 2020, 03:58
מה הפשט שביה"מ הגר"א לא עושה שיעורים בימים אלו ? לכה"פ בטלפונים או באתר? 
האתר לא מתפקד !
איפה כל הרבנים ?!
יום העיון על סידור התפילה התקיים בבין הזמנים בזום. בטח יש להם הקלטות והסרטות.
ועכשיו פתחו כמין כולל. ראה כאן - keter/

לעניות דעתי
משתמש ותיק
נתן תודה: 48 פעמים
קיבל תודה: 54 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי לעניות דעתי » 14 מאי 2020, 00:33

מכתב מהרב דוד לייבל
הרב דוד לייבל.pdf
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

לעניות דעתי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי לעניות דעתי » 18 מאי 2020, 13:38

הרב ראובן לויכטר בבית מדרש הגר_א.mp3
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

נבשר
משתמש ותיק
נתן תודה: 444 פעמים
קיבל תודה: 486 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נבשר » 18 מאי 2020, 14:32

לעניות דעתי כתב:
18 מאי 2020, 13:38
הרב ראובן לויכטר בבית מדרש הגר_א.mp3
אני מנסה להבין למה חתכו את ההקלטה ומה הכוונה המרומזת בזה. זה קטע מתוך שעתיים של פאנל רבנים רב לויכטר ורב פייבלזון ורב רוזנבלום.
הקישור פתוח ביוטיוב לצפייה https://www.youtube.com/watch?v=1CHq7kJ ... e=emb_logo

אלף זעירא
נתן תודה: 8 פעמים
קיבל תודה: 25 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אלף זעירא » 18 מאי 2020, 15:21

אם אפשר להעלות קישורים או הקלטות מהתקופה האחרונה שעדיין לא עלו באתר ביהמ''ד.

בעל אוצר
משתמש ותיק
נתן תודה: 34 פעמים
קיבל תודה: 45 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בעל אוצר » 18 מאי 2020, 17:05

נבשר כתב:
18 מאי 2020, 14:32
אני מנסה להבין למה חתכו את ההקלטה ומה הכוונה המרומזת בזה. זה קטע מתוך שעתיים של פאנל רבנים רב לויכטר ורב פייבלזון ורב רוזנבלום.
הקישור פתוח ביוטיוב לצפייה https://www.youtube.com/watch?v=1CHq7kJ ... e=emb_logo

מאד פשוט זה נשמע בהקלטה וכך אני הבנתי אותה שהוא מתנגד חריף לבי"מ הגר"א

ספר וסופר
משתמש ותיק
נתן תודה: 205 פעמים
קיבל תודה: 386 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ספר וסופר » 18 מאי 2020, 17:27

אין שום קשר.

הנושא היה 'אמונה', ונשאלה שאלה, למה בשמעתתא צריך ללמוד גם רשב"א וגם רמב"ן וגם רמב"ם וגם רבנו יונה וכו' וכו', ובנושאי אמונה ועבודת השם כל 'משגיח' 'מתחבר' למשהו אחר, זה לכאורה לא במהלך הלימוד הרגיל.

והרב לויכטר שליט"א הסביר בטוב טעם, שאמונה וחיים בתוך עבודת השם - לא בנוי רק על 'דעות', אלא בצורה של 'הזדהות', כמובן לא הזדהות רגעית, אלא הזדהות כהתאמה לסגנון החיים והחשיבה וכו' וכו'. ולכן בלתי אפשרי להיות נטוע בתוך שתי בתי מדרש בו זמנית.

הוא הביא לדוגמא, את השוני הגדול שבין בית מדרשו של הרמב"ם באמונה לבין בית מדרשו של הרמב"ן, ואין ספק שבית מדרשו של הרמב"ם הוא בית מדרש שלם באמונה, וכל דבריו דברי תורה, אולם זה נוטע בעולם שמאוד זר לרוב הציבור, ולכן אנחנו לא מתחברים לעולמו של המו"נ והרלב"ג ור' חסדאי וכו' וכו' [הוא הדגיש שגם הרבה מאוד לא מבינים את המו"נ] על אף שזה בודאי בית מדרש שכל כולו תורה, ועולם הישיבות וסגנונו משקף יותר את מהלך הרמב"ן והגר"א בנושאים אלו.

והוא הדין, בית המדרש המוסרי/ליטאי - הוא בית מדרש שלם, ואם תעמול ותלמד, תמצא מענה לכל צורך ולכל סוגיא בעבודה [שזה מגדיר בית מדרש], בעוד בית המדרש החסידי מטפל באותם עניינים בצורוה שונה, ואף שם יש בתי מדרש שונים, בין חב"ד לברסל"ב, פשיסחא ושלוחותיה [שגם שם יש בתי מדרש שונים, קוצק איזביצא], רוזין ושלוחותיה וכו' וכו' וכו'.

ועל זה יצא קצפו למה כל כך הרבה מדברים על מה 'אין' אצל הליטאים, וכאשר אתה שואל אם יודעים לחזור על יסודות של ר' ישראל או של קלם אנשים נאלמים דום. יש לציין שרוב הנוכחים בחדר לא הבינו אותו, וממילא גם כמובן 'לא הסכימו איתו'.

כללו זה דבר, לא נגע בכלל בבית מדרש הגר"א לכאן או לכאן, אני רק יכול להעיד שהוא לא הכיר את בית המדרש לפני זה, הזמינו אותו לפאנל שנערך על יד ביתו והוא בא.

מממממ
נתן תודה: 30 פעמים
קיבל תודה: 53 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מממממ » 18 מאי 2020, 17:41

לא שמעתי את כל הפנל, אבל מההקלטה הנ"ל נשמע ברור מאוד שהוא לא מסכים עם הבית מדרש הזה, גם אם הוא לא מכיר, עכ"פ נבואה נפלה מפיו, זה בדיוק הבעיה שם שמערבבים את כל הבתי מדרשות. והעיקר מבקרים את עולם הישיבות שאין להם תשובות...

צעקתו של הרב לויכטר עדיין מהדהדת 'זה לא אינטלגנט'... והבעיה היא שלא לומדים...

מה שמיוחד בהרב לויכטר שהוא לא התבלבל, ומהר מאוד הבין עם מי יש לו עסק, ונתן להם בשנים כמו שצריך. "זה הבעיה שלכם שאתם חושבים שזה אינטלגנט להתעניין בכל הצדדים אבל זה לא אינטלגנט"

נבשר
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי נבשר » 18 מאי 2020, 20:36

מממממ כתב:
18 מאי 2020, 17:41
לא שמעתי את כל הפנל, אבל מההקלטה הנ"ל נשמע ברור מאוד שהוא לא מסכים עם הבית מדרש הזה, גם אם הוא לא מכיר, עכ"פ נבואה נפלה מפיו, זה בדיוק הבעיה שם שמערבבים את כל הבתי מדרשות. והעיקר מבקרים את עולם הישיבות שאין להם תשובות...

מה שמיוחד בהרב לויכטר שהוא לא התבלבל, ומהר מאוד הבין עם מי יש לו עסק, ונתן להם בשנים כמו שצריך. "זה הבעיה שלכם שאתם חושבים שזה אינטלגנט להתעניין בכל הצדדים אבל זה לא אינטלגנט"
אם לא שמעת אז איך אתה מגיב?
בככל לא קשור יש שם בחורים ששואלים אותו שאלות על הדרך הישיבתית, והוא אומר להם שלא קרואים בכלל את הספרים, וכו' וכו', דעת הרב רוזנבלום שם היתה שהאדם ראוי וצריך לעסוק בעוד סגנונות ובתי מדרש, וע"ז נסובים דברי הרב לויכטר. לא להגיב בלי ששומעים.

פותח הנושא
נחפשה דרכינו
משתמש ותיק
נתן תודה: 38 פעמים
קיבל תודה: 55 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נחפשה דרכינו » 19 מאי 2020, 20:36

כלפי ליא כתב:
09 ינואר 2020, 22:42
בוודאי שאין לביהמ"ד הגר"א שום קשר, אפילו לא קלוש, לדרך של ר' יצחק שלמה זצ"ל.
מי טען שיש לזה קשר?

הרב שך היה הרבה יותר שלילי על ר' יצחק שלמה ודרכו, מאשר רד"כ שיבלחט"א שלילי על ביהמ"ד הגר"א, כך שערבך ערבא צריך

אשמח מאוד לפירוט על התנגדותו של הרב שך

מממממ
קיבל תודה: 53 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מממממ » 19 מאי 2020, 21:20

נבשר כתב:
18 מאי 2020, 20:36
מממממ כתב:

אם לא שמעת אז איך אתה מגיב?
בככל לא קשור יש שם בחורים ששואלים אותו שאלות על הדרך הישיבתית, והוא אומר להם שלא קרואים בכלל את הספרים, וכו' וכו', דעת הרב רוזנבלום שם היתה שהאדם ראוי וצריך לעסוק בעוד סגנונות ובתי מדרש, וע"ז נסובים דברי הרב לויכטר. לא להגיב בלי ששומעים.

ראיתי את הפאנל הנ"ל,
נכון שהנושא הוא אמונה.
אבל עדיין אני חושב שזה מאוד קשור ההקלטה הנ"ל  לדבריו של הרב לויכטר,
הרב לויכטר גם אם הוא לא הכיר את הבית מדרש הזה, לא צריך להיות פיקח גדול להבין עם מי יש לו עסק...
ותקף אותם בחריפות גדולה.
הייתי ממליץ לכל אחד לצפות בהנ"ל (זה נמצא בדקה 44) בראיה זה הרבה יותר חי...

מסיח לפי תומו
קיבל תודה: 96 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מסיח לפי תומו » 19 מאי 2020, 22:20

הרב לויכטר תמיד מדבר בחריפות ובתקיפות.

בתור אחד שמכיר אותו היטב אני יכול לספר שאת רוב המתנגדים לביהמ"ד הגר"א הוא מבקר בחריפות הרבה יותר גדולה.

הרב לויכטר הוא האוריה ענבל של לפני 20 שנה. והביקורת שלו על ביהמד הגרא (אם ישנה) מזכירה את הביקורת של רממ שולזינגר על הרב לויכטר עצמו. 

שיתא אלפי
נתן תודה: 14 פעמים
קיבל תודה: 42 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שיתא אלפי » 20 מאי 2020, 01:54

מממממ כתב:

תמיד מעניין לדעת את ההקשר
הרב לויכטר לא דיבר שם עם "תלמידים" של בית מדרש הגר"א, האירוע התקיים ב"המשך הזמן" בטלז סטון, בערב הראשון, הגיעו לשם חבורה נמרצת של בחורים מבית מתיתיהו ובעיקר מחברון, תלמידים קרובים מאד של ר' דוד כהן (היו ימים).
הם אלו שדברו עם הרב לויכטר ולא אף אחד אחר
הם שבהקלטה/הסרטה שם מתלוננים על כך שבבית המדרש הליטאי לא מספיק יש כתבים ומאמרים על נושאים יסודיים באגדה - והוא צועק עליהם שיש ועוד איך, והם סתם רצים לחפש בחסידות וכדומה, בזמן שהוא בטוח שהם לא למדו את אור ישראל ור' ירוחם.
אז אם יש לרב לויכטר שם איזו ביקורת על התפיסה שאצל ממשיכי הגר"א אין מספיק התייחסויות לאגדה, (ובגלל זה רצים לספרי ביהמ"ד החסידי) - אז כנראה הוא זועק שם על ראשי ישיבות חברון ובית מתיתיהו, ועל מה שחינכו שם...
הוא טוען בתקיפות עצומה שאצל בית המדרש הליטאי יש די והותר ביאורי היסודות והפרטים ב"מחשבת היהדות" !!!
מעניין באמת למה הביאו כאן 3 דקות מתוך הסרטה של שעה.... שם אפשר גם לראות כנראה עם מי בדיוק הוא מדבר....

ספר וסופר
משתמש ותיק
נתן תודה: 205 פעמים
קיבל תודה: 386 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ספר וסופר » 20 מאי 2020, 10:30

מסיח לפי תומו כתב:
19 מאי 2020, 22:20
בתור אחד שמכיר אותו היטב אני יכול לספר שאת רוב המתנגדים לביהמ"ד הגר"א הוא מבקר בחריפות הרבה יותר גדולה.

נכון מאוד
הרב לויכטר הוא האוריה ענבל של לפני 20 שנה. והביקורת שלו על ביהמד הגרא (אם ישנה) מזכירה את הביקורת של רממ שולזינגר על הרב לויכטר עצמו.
לא מדויק

כי הביקורת של רמ"מ היא ביקורת מבחוץ, ולכן גם אם לו יצוייר היא תהיה צודקת היא אף פעם לא תהיה מעניינת.
אולם אם לרר"ל יש ביקורת, זה ביקורת מבפנים, ולכן זה הרבה יותר מעניין.

[אני אומר מעניין, כי ביקורת היא לא 'פסילה', אלא 'טענה', וכאשר יש טענה טובה, יש על מה לחשוב ויש משהו לנתח].

מסיח לפי תומו
קיבל תודה: 96 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מסיח לפי תומו » 20 מאי 2020, 14:44

ספר וסופר כתב:
20 מאי 2020, 10:30
מסיח לפי תומו כתב:
19 מאי 2020, 22:20
נכון מאוד
לא מדויק

כי הביקורת של רמ"מ היא ביקורת מבחוץ, ולכן גם אם לו יצוייר היא תהיה צודקת היא אף פעם לא תהיה מעניינת.
אולם אם לרר"ל יש ביקורת, זה ביקורת מבפנים, ולכן זה הרבה יותר מעניין.

[אני אומר מעניין, כי ביקורת היא לא 'פסילה', אלא 'טענה', וכאשר יש טענה טובה, יש על מה לחשוב ויש משהו לנתח].

אני מסכים עם דבריך. אבל אם כבר מזכירים את הביקורת אזכיר כמה דברים שידועים לי.

א. אנקדוטה מעניינת. לא יודעתי שהאירוע הנ"ל עם הרב לויכטר היה בהמשך הזמן אבל זה הזכיר לי שגם מה שאמר רמ"מ שולזינגר על הרב לויכטר היה בהמשך הזמן בביתר.

ב. אני מבין את מה שאתה אומר שהביקורת של רממ היא מבחוץ, אם כי אני בתמימותי ניגשתי לרממ לשאול אותו הכצעקתה אז הוא אמר לי תשמע כמה הקלטות ואחר כך תדבר. מזה הבנתי שהוא שמע אותו כמה פעמים ולא ניזון משמועות. אך אני מבין את דבריך שלמרות זאת הביקורת שלו נקראת ביקורת 'מבחוץ'.

ג. כשהרב לויכטר שמע שהרב שולזינגר דיבר נגדו הוא התייחס לדברים בכובד ראש, והלך לר' שמואל אויערבאך ושאל אותו מה עליו לעשות והוא הורה לו לא לחשוש. (סיפור שביררתי והוא מאומת אצלי, אני מתאר לעצמי שלא כולם יאהבו אותו)

פותח הנושא
נחפשה דרכינו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי נחפשה דרכינו » 24 מאי 2020, 23:01

לאחר עיון מאוחר במרחבי האשכול, נדמה לי שאפשר לסכם את הדברים בקצרה:
באשר לעצם קיומו של בית המדרש, נחלקו הדעות בקרב גדולי התורה, יש המחייבים ויש השוללים. אך מה שמוסכם, שכו"ע מודים שאין זה המצב האידיאלי, ולא מיועד לכלל הציבור, ואף המחייבים סבורים שמיועד לאנשים מסויימים מאוד, שקיבלו היתר מיוחד ללכת לשם [כפי שאמר לי הגר"י אייכנשטין שליט"א, ובלשונו "בחורים שיש להם שאלות", והוסיף שלכלל הציבור זה "מסוכן"]. ולא כפי שמנסים לייצג רבים מאנשי בית מדרש זה והדומים לו, כביכול כך הצורה האידיאלית של היהדות, ואלו שאינם נוהגים כך זה נובע מרדידות מחשבתית וכדומה

נבשר
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי נבשר » 25 מאי 2020, 00:43

אני רק רוצה להוסיף נקודה קטנה,
שאמנם בית המדרש זה הוא מחודש ולאו כל מח סביל סגנון זה, אבל הנקודה שאנשים צריכים לדעת שהבית מדרש הזה הוא חלק מהעולם התורני שלנו, וחלק מעולם התורה המפואר שלנו והוא מצטרף לכל הבתי מדרש שהיו בהיסטוריה של עם הנצח. כמו כל הבתי מדרש הרגילים שבהם נמסרה תורה בדרך הרגילה והמקובלת יחד עם בית מדרש של רש"ר של ר' שמעון הגר"ח פחד יצחק קלם ושאר המחודשים. בסוף כולם נכנסים לבית המדרש של כלל ישראל, ואותם אנשים שייכים לעולם התורה שהוא מקיף כל קצוות ישראל.

ד.מ.
נתן תודה: 18 פעמים
קיבל תודה: 50 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ד.מ. » 25 מאי 2020, 09:25

נבשר כתב:
25 מאי 2020, 00:43
שאמנם בית המדרש זה הוא מחודש ולאו כל מח סביל סגנון זה, אבל הנקודה שאנשים צריכים לדעת שהבית מדרש הזה הוא חלק מהעולם התורני שלנו, וחלק מעולם התורה המפואר שלנו והוא מצטרף לכל הבתי מדרש שהיו בהיסטוריה של עם הנצח. כמו כל הבתי מדרש הרגילים שבהם נמסרה תורה בדרך הרגילה והמקובלת יחד עם בית מדרש של רש"ר של ר' שמעון הגר"ח פחד יצחק קלם ושאר המחודשים. בסוף כולם נכנסים לבית המדרש של כלל ישראל, ואותם אנשים שייכים לעולם התורה שהוא מקיף כל קצוות ישראל.

לא כ"כ מובן - הלא זהו כל הנושא באשכול כאן האם הוא חלק מהעולם התורני והאם הוא מצטרף לכל בתי המדרש שהיו בהיסטוריה של עם הנצח?
ובלי להשוות ח"ו הלא היו ג"כ הרבה בתי מדרשות נוראים כמו בית מדרשו של ש"ץ וחבר מרעיו, או להבדיל אלף אלפי הבדלות "ישיבה אוניברסיטה", ועוד [חובבי ההיסטוריה שבינינו ודאי יביאו רשימה שלימה של בתי מדרשות שהוקעו מכלל ישראל], האם עליהם לא היינו יכולים לכתוב את משפט המחץ שכתבת "בסוף כולם נכנסים לבית המדרש של כלל ישראל" ?

להתעמק
נתן תודה: 29 פעמים
קיבל תודה: 10 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי להתעמק » 25 מאי 2020, 13:01

נחפשה דרכינו כתב:
24 מאי 2020, 23:01
אך מה שמוסכם, שכו"ע מודים שאין זה המצב האידיאלי, ולא מיועד לכלל הציבור, ואף המחייבים סבורים שמיועד לאנשים מסויימים מאוד, שקיבלו היתר מיוחד ללכת לשם [כפי שאמר לי הגר"י אייכנשטין שליט"א, ובלשונו "בחורים שיש להם שאלות", והוסיף שלכלל הציבור זה "מסוכן"]. ולא כפי שמנסים לייצג רבים מאנשי בית מדרש זה והדומים לו, כביכול כך הצורה האידיאלית של היהדות, ואלו שאינם נוהגים כך זה נובע מרדידות מחשבתית וכדומה
אני לא יודע אם עד כדי כך שרק אם יש לך התר מותר ללכת לשם. אבל אפשר לשמוע בסרטון תדמית שהוציאו בית מדרש הגר"א כאן את דברי הגר"י אייכנשטיין ור"נ רוטמן שמדגישים שהם צריכים להבין שאלו שלא הולכים בגישה שלהם הם לא פחות עובדי השם. ובנוסף זכור לי שהגר"י אייכנשטיין אומר שם שזה דבר חשוב שיש את בית מדרש הגר"א כי כך יש לאן לשלוח בחורים שיש להם שאלות.

לעניות דעתי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי לעניות דעתי » 25 מאי 2020, 14:18

ירושלמי כתב:
11 אפריל 2019, 18:31
לא הבנתי. ר' יהושע אייכנשטיין לא מספיק?
נחפשה דרכינו כתב:
24 מאי 2020, 23:01
כפי שאמר לי הגר"י אייכנשטין שליט"א, ובלשונו "בחורים שיש להם שאלות", והוסיף שלכלל הציבור זה "מסוכן"אז

פותח הנושא
נחפשה דרכינו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי נחפשה דרכינו » 25 מאי 2020, 14:40

נבשר כתב:
25 מאי 2020, 00:43

כפי שכתב הרב נבשר, זה גופא המחלוקת בין גדולי התורה, ולדעת הגר"ד כהן, בית מדרש זה דוקא אינו חלק מהעולם התורני

שומע ומוסיף

שליחה על ידי שומע ומוסיף » היום, 08:24

הרושם שאני מקבל אחר העלעול בחומר היוצא מבית מדרש זה, הוא שמחנכים לחשוב להבין כל דבר בחשיבה עצמית. ז"א לחשוב בכל סוגיא מה 'השכל שלי' אומר על זה, ולא רק לקבל את הדברים בגלל ש'כך כתוב'... ובכך נכנסנים לבאר ולברר את הסוגיא.
אולם לענ"ד הבעיה בזה היא, דעל אף דבאמת דרך זה בלימוד הוא דבר נכון מאד - אבל הוא כרוך בתנאי אחד: שאם בסוף, אחר שהבננו את הדברים כפי הנראה לנו, אנו חוזרים שוב לדברי המקרא, המשנה, הגמרא או הראשונים ומדקדקים היטב לראות אם גם הם הבינו כך, ואם אכן כתוב כפי שאנו הבננו מראש אז מה טוב חלקנו ומה נעים גורלנו שזכינו לכוין לאמיתה של תורה. אבל אם נביט ונראה שהם כתבו אחרת מדעתנו אז אנו מחוייבים לכופף עצמנו לדברי רבותינו הק' ולעמול להבין מדוע הם לא למדו כפי הנראה לנו, ובאיזו נקודה טעינו וכו', עד שבסוף נבין את הדבר לאשורו ולאמיתתו בס"ד. 
וכן צריך לזכור שלא כל דבר אנו מבינים מיד, ואדרבה מקובלנו מרבותינו שבדר"כ ה'מושכל ראשון' של הסוגיא איננו נכון, וצריך הרבה עמל ויגיעה עד שזוכים לראות אור האמת של התוה"ק. (ואם אחר כל זאת עדיין לא באנו לידי הבנה ברורה ולא נתיישב לנו הכל, אפשר גם להישאר בצ"ע, ומי לנו גדול מרבנו הגרע"א זצוק"ל...).
ומשום מה, בקראי דברי הלומדים מבימ"ד זה לא נראה שהם הולכים כ"כ בדרך הנ"ל, אלא בדר"כ לוקחים סברותיהם ופירושיהם הם ומנסים להכניסם בתוך דברי המקרא והמשנה וכו'.
האם זה לא כך? 

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “אקטואליה - פנימי”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אסף | 2 אורחים