סיפורים שלא היו

בפורום זה הודעות מאושרות על ידי מנהל

נפתולי
משתמש ותיק
נתן תודה: 242 פעמים
קיבל תודה: 184 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: סיפורים שלא היו

שליחה על ידי נפתולי » 21 אפריל 2020, 14:14

יש באוצר החכמה קונטרס נפלא בשם "פתי יאמין לכל דבר" שחיברו הרב נחום אבראהם מארה"ב
ובו הרבה סיפורים, בעיקר חסידישע מעשיות, שהוא פורכם אחת לאחת
אמנם לדעתי יש שם כמה וכמה סיפורים שהוא מבטלם כלאחר יד ללא ראיה חזקה ואולי צריך להתייחס לכך בעתיד

אחד מן הגולה
משתמש ותיק
נתן תודה: 30 פעמים
קיבל תודה: 119 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד מן הגולה » 21 אפריל 2020, 14:19

בחור כתב:
21 אפריל 2020, 14:13
נ"ל ששם התחבא עם הרבה תלמידיו
ר' אלחנן התחבא בביתו של המשגיח הג"ר אברהם גרודז'ינסקי הי"ד בסלבודקה. [הרי היה גר בברנוביץ.] ומשם נלקח להריגה. ר' אברהם עצמו ניצל באותו העת עקב אשפוז בביה"ח, ונרצח רק אח"כ כאשר הרוצחים ימ"ש העלו את ביה"ח באש על כל יושביו, ושלושת בנותיו שהיו במקום הצליחו להתחבאות. [לא ידוע על תלמידים ששהו במקום עמו.

עפר ואפר
משתמש ותיק
נתן תודה: 336 פעמים
קיבל תודה: 274 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי עפר ואפר » 21 אפריל 2020, 14:37

נפתולי כתב:
21 אפריל 2020, 14:14
יש באוצר החכמה קונטרס נפלא בשם "פתי יאמין לכל דבר" שחיברו הרב נחום אבראהם מארה"ב
ובו הרבה סיפורים, בעיקר חסידישע מעשיות, שהוא פורכם אחת לאחת
אמנם לדעתי יש שם כמה וכמה סיפורים שהוא מבטלם כלאחר יד ללא ראיה חזקה ואולי צריך להתייחס לכך בעתיד

אכן קונטרס יפה, ואכן הגזים,
ויש שם הרבה דוגמאות, על תופעה הרבה יותר מצויה מאשר סיפורים מומצאים מן האצבע, והם סיפורים שבפרט קטן משתנה עד מתהפך כל הסיפור.

המכיר את מקומו
נתן תודה: 5 פעמים
קיבל תודה: 11 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי המכיר את מקומו » 21 אפריל 2020, 16:06

היה יהודי טוב שפעם אמר למרן הגרי"ז על הזידיטשויבער שמספרים עליו שהיה רואה את האושפיזין,
והגיב הגרי"ז כיצד אפשר לומר שאחד מן הדורות האחרונים ראה את האבות הקדושים...
ולאחר מכן הלך להויואל משה מסאטמאר וסיפר לו על הגר"א שלמד עם יעקב אבינו (כפי שסיפר הגר"ח מוולוזין),
והגיב ר' יואליש כיצד אפשר לומר שאחד מן הדורות האחרונים ראה את האבות הקדושים...

פותח הנושא
איש ווילנא
משתמש ותיק
נתן תודה: 435 פעמים
קיבל תודה: 507 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 21 אפריל 2020, 17:07

לחסידים שבינינו אין צריך לדבר...

אבל למתנגדים שבינינו. למען האמת צריך לדעת שהרבה דיבורים לא נאמרו על דרך הפשט אלא על דרך מליצה וחידוד. או דרך גוזמא
ולכן גם הציטוטים הם מדוייקים. המשמעות של ההבנה הפשוטה שלהם היא לא נכונה.. וחלק מהסיפורים זה ברור שכל מי ששמע אותם לא הבין שהם התכוונו כפשוטו אלא זה שפה וצריך להכיר את השפה הזו.
ואמנם החטא הראשון אולי היה במה שנדפסו הסיפורים הללו בספרים כשלא תמיד הקורא התמים יבין כוונתם. ועתה החטא נשנה כשנלקטו כל הציטוטים הללו.

[ואני יגיד את זה באופן גס בשביל שכל אחד. תדמיינו לעצמייכם שהדברים יוצאים עם חיוך רחב ואידיש עסיסית ובקול מבודח. רק שכיון שהחסידים קדשו כל אמרה של הרבה הכל עלה על הכתב] 

כדי
משתמש ותיק
נתן תודה: 31 פעמים
קיבל תודה: 41 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כדי » 21 אפריל 2020, 17:10

איש ווילנא כתב:
21 אפריל 2020, 17:07
פשוט לך שהם לא מבינים את הכל כפשוטו?
איש ווילנא כתב:
אלא זה שפה וצריך להכיר את השפה הזו.
גם חסידי חוני המעגל וכדו' הסבירו שאין כוונתו כפשוטו ובכ''ז א''ל חוני אתה גוזרני עליך נידוי.
ואגב, הליקוט שם הוא לא רק התבטאויות מזעזעות שמסתמא אליהם כיוונת דבריך, אלא גם ספורים משונים.

יחצאל
נתן תודה: 6 פעמים
קיבל תודה: 30 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יחצאל » 21 אפריל 2020, 17:29

איש ווילנא כתב:
19 אפריל 2020, 16:35
הערשל כתב:
19 אפריל 2020, 16:21
איש ווילנא כתב:
19 אפריל 2020, 16:11
השאלה אינה מובנת כי הקנאה לגזלן עצמו מהני
אמנם הלשון של מחילה צ"ב, דלכאו' צ"ל לך חזק וקני וכיו"ב, ואם מהני זה מדין יאוש דל"מ מאחר דאתא לידי' באיסורא.
וכי יש קפידא על הלשון 
ואם אומר לשון מחילה לא יועיל 

זאת מלבד שי"ל שהמספר לא הקפיד על הלשון 

מלבד זאת לא הבנתי נניח שהגזלן לא זכה בגזילה 
ועל כל פנים כל שהנגזל מוחל מכאן ולהבא אינו עובר באיסור 
כי על כל פנים מוחל לו ואינו תובע ממנו להחזיר את הגזילה 

בגמ' קידושין י"ג. ונ"ב: קידשה בגזל אינה מקודשת ואפילו בגזל דידה, ולא אמרי' מדקבילתה אחילתה, ובקהלת יעקב לנתיבות הוכיח משם שמועילה מחילה על גזילה כמו על חוב.

פותח הנושא
איש ווילנא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 21 אפריל 2020, 17:33

כדי כתב:
21 אפריל 2020, 17:10
ואגב, הליקוט שם הוא לא רק התבטאויות מזעזעות שמסתמא אליהם כיוונת דבריך, אלא גם ספורים משונים.

לא באתי ליישב את כל הסיפורים אלא להוציא את העוקץ מרבים מהם...
גם ביחס לחלק מהמעשים זה נכון אבל אין רצוני להכנס לפרטים.

אברהם העברי
משתמש ותיק
נתן תודה: 18 פעמים
קיבל תודה: 154 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברהם העברי » 21 אפריל 2020, 17:44

איש ווילנא כתב:
אברהם העברי כתב:
21 אפריל 2020, 16:56
ב, חבל שלא עיינת במה שכתב שלא הוסיף מדיליה כלום אלא הכל מצטט מספריהם (בעבר בדקתי מעל עשרה מובאות אקראיות והכל היה נכון)

אבל למתנגדים שבינינו. למען האמת צריך לדעת שהרבה דיבורים לא נאמרו על דרך הפשט אלא על דרך מליצה וחידוד. או דרך גוזמא
ולכן גם הציטוטים הם מדוייקים. המשמעות של ההבנה הפשוטה שלהם היא לא נכונה.. וחלק מהסיפורים זה ברור שכל מי ששמע אותם לא הבין שהם התכוונו כפשוטו אלא זה שפה וצריך להכיר את השפה הזו.
ואמנם החטא הראשון אולי היה במה שנדפסו הסיפורים הללו בספרים כשלא תמיד הקורא התמים יבין כוונתם. ועתה החטא נשנה כשנלקטו כל הציטוטים הללו.

[ואני יגיד את זה באופן גס בשביל שכל אחד. תדמיינו לעצמייכם שהדברים יוצאים עם חיוך רחב ואידיש עסיסית ובקול מבודח. רק שכיון שהחסידים קדשו כל אמרה של הרבה הכל עלה על הכתב] 
ולך יקרא איש ווילנא???...

פותח הנושא
איש ווילנא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 21 אפריל 2020, 17:48

אברהם העברי כתב:
21 אפריל 2020, 17:44

מה אני יעשה
אני רואה שהחסידים לא נחלצו להגנתם
אז אני עושה להם קצת את העבודה
ובפרט שכתב הגנה מהסוג שכתבתי יכול לצאת דווקא מפי ווילנאי...
אבל כך אני חושב שזה האמת על חלק מהסיפורים 
ואני לא כתבתי זאת מתוך רצון לטייח. 

אברהם העברי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברהם העברי » 21 אפריל 2020, 18:03

איש ווילנא כתב:
21 אפריל 2020, 17:48
אברהם העברי כתב:

מה אני יעשה
אני רק התבדחתי אני לא חדש בפורום ואני מכיר את דעותיך (זו כבר פעם שניה שאני כותב לך את המשפט הזה הפעם הקודמת היה איזה ויכוח במע"ר...)

לודאי
נתן תודה: 3 פעמים
קיבל תודה: 1 פעמים

שליחה על ידי לודאי » 21 אפריל 2020, 18:11

איש ווילנא כתב:
פשיטא
כי לחסיד אמור לקחת זמן לתפוס אומץ לענות אחרי כאלה ציטוטים

שמח בחור
משתמש ותיק
נתן תודה: 207 פעמים
קיבל תודה: 45 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמח בחור » 21 אפריל 2020, 18:12

מהבהב בחושך כתב:
20 אפריל 2020, 11:17
מעשה נוסף שהתפרסם על הח"ח והכחישו הגר"ה זצ"ל. שהיה לו לח"ח בגד מיחוד מוכן ללובשו כשיבוא משיח צדקנו.
ואמר ע"כ הגר"ה כי אם היה לח"ח בגד מיותר הרי שהיה נותנו לצדקה. ולא מניחו לריק.
המעשה היה כדלהלן, הגאון ר' יחזקאל סרנא הזכיר בשיחתו בדרך אגב, את המעשה הנ"ל מהח"ח. נעמד הגאון ר' הלל זקס ודפק על הסטנדר, "לא יכול להיות" יש הלכה שאת הבגד הכי יפה צריך לשמור לשבת. אם יש שני בגדים יפים הדין הוא שאת הבגד יותר יפה צריך לייחד ליום טוב. אלא מה, זה היה בגד פחות יפה מהבגד של שבת. נו נו, איך הבגד שלו לשבת היה נראה אנחנו יודעים. אז הבגד שהוא ייחד למשיח היה עוד פחות יפה, אנחנו מבינים כבר איזה בגד זה היה.

עמנואל
משתמש ותיק
נתן תודה: 257 פעמים
קיבל תודה: 122 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי עמנואל » 21 אפריל 2020, 18:24

חלק מהביקורת של הרב ענבל שליט"א היא בבחינת מעשה שלא ייעשה. הוא ביקר ואף לגלג על ציבור ספציפי המספר סיפורים תמוהים, בעוד שבאותה הצורה ניתן ללגלג על מופתים שמוזכרים בחז"ל ובראשונים. וכן על גוזמאות או דברים תמוהים שמצינו חכמי הדורות, על סיפורים עממים על חכמי המזרח. וכן, גם על סיפורי המופתים של הליטאים.

בחור צעיר
משתמש ותיק
נתן תודה: 10 פעמים
קיבל תודה: 117 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בחור צעיר » 21 אפריל 2020, 18:50

בעניין סיפורי חסידים.
צריך להבדיל בין הערכות ותיאורים שהם לבטח לא תיאורי עובדות, לבין סיפורי מעשים שנחזים להיות כעובדות.
כי תיאורים כמו היה קרוב לדרגת אליהו הנביא ויותר, או גדלה מעלתו ממעלת אדה"ר קודם החטא, הם לכל היותר תיאורים והערכות, ואינם מעידים על שיפוט מציאות לקוי של אומרם אלא על משהו אחר, וביחוד שהפרזות הם דבר שכיח בחלקים נרחבים מן הציבור.
אבל תיאור מעשים שהיו הוא הנידון כאן.
ולכן הקובץ של ענבל ברובו אינו עניין כאן.
ומומלץ אם מאן דהוא היה בכוחו לערוך קובץ תיאורים והערכות נפרזות מן הצד המתנגדי של המפה, והיינו מוצאים שם כמה מיני פיקנטריה.

ד.מ.
קיבל תודה: 50 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ד.מ. » 21 אפריל 2020, 21:26

איש ווילנא כתב:
אברהם העברי כתב:
ב, חבל שלא עיינת במה שכתב שלא הוסיף מדיליה כלום אלא הכל מצטט מספריהם (בעבר בדקתי מעל עשרה מובאות אקראיות והכל היה נכון)

אין זה אישי הרב איש וילנא
יש בידי כמה וכמה מאמרי קונטרסי בדיחות של הרב הנ"ל, ואף אחד לא ניצל מיד קולמוסו, החל במהר"ל עובר אל המקובלים ברסלב וגם על תלמידי החזו"א [מוזר], ועוד ועוד

אברהם העברי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברהם העברי » 21 אפריל 2020, 21:45

ד.מ. כתב:
21 אפריל 2020, 21:26
איש ווילנא כתב:
אברהם העברי כתב:

אין זה אישי הרב איש וילנא
יש בידי כמה וכמה מאמרי קונטרסי בדיחות של הרב הנ"ל, ואף אחד לא ניצל מיד קולמוסו, החל במהר"ל עובר אל המקובלים ברסלב וגם על תלמידי החזו"א [מוזר], ועוד ועוד

הקובץ המדובר קיים גם בידי (לגימת הסתר) ולידיעתך הוא נכתב בהומור וביום הפורים
הוא מתלוצץ ברוח טובה מכל המגזרים ויוכיחו ע"ז מה שכתב על תלמידי החזו"א - רבותיו
כל מי שמכיר אותו באופן אישי יודע שזה סגנונו וחלילה הוא לא מתכוין לזלזל בהם ולהיפך הוא מכבדם מאד באופן יוצא דופן (רק תזכר במה שכותב על הגרג"נ ותלמידיו במאמרו על השדים)
(משא"כ בחסידים - שכן הוא רציונל גדול)

אברהם העברי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברהם העברי » 21 אפריל 2020, 21:53

צר לי שהאשכול נהפך לדיון על הרב ענבל כל כוונתי היתה להעיר על זלזול בוטה בכבוד ת"ח (כן שדעותיו שונות משלך מה לעשות?)
וזה רק גורר דיון בגופו של איש שאין כאן המקום להאריך בזה
יש לי הרבה ביקורת על הרב ענבל והשמעתי אותה גם לו באופן אישי אך מכאן ועד זלזול ע"כ הוצרכתי להעיר
ויותר בעז"ה לא אגיב בנושא זה שכן נראה לי שהערתי מוצתה

ב. זעירא
משתמש ותיק
נתן תודה: 454 פעמים
קיבל תודה: 135 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ב. זעירא » 21 אפריל 2020, 22:24

איש ווילנא כתב:
אברהם העברי כתב:

מה אני יעשה
'לא נחלצו להגנתם', כי נמאס כבר כאן בפורום לענות על וויכוחים שסיימנו בכיתה ג' ('החסידים אוכלים קוגל...').
'לא נחלצו להגנתם', כי אי אפשר לענות על כזו כמות רפש מבלי להשיב מנה אחת אפיים, ואת זה אני לא מוכן לעשות.
'לא נחלצו להגנתם', כי טוב לנו במה שאנו, חיינו חיים ואנו לא עסוקים בשנת תש"פ להסביר לנו ולבנינו 'מה יש לנו נגד הליטאים'.
'לא נחלצו להגנתם', כי אני לא מפחד שבני יקרא את זה וירוץ לגלח את הזקן וללבוש חליפה קצרה, משא"כ...
'לא נחלצו להגנתם', כי בקטע זה של 'מופתים' ו'אמונת חכמים' נראה שהמתנגדים של 2020 הם אלו שצריכים להגן על עצמם.
--------
ודרך אגב אני עוקב כבר זמן ארוך בעניין רב אחר האשכול על בימ"ד הגר"א, ועכשיו שנחשפתי לפרצופו של אותו תינוק בן יומו דל גאה, אני מתחיל להבין...

ב. זעירא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ב. זעירא » 21 אפריל 2020, 22:33

ברו כתב:
21 אפריל 2020, 22:24
--------
ודרך אגב אני עוקב כבר זמן ארוך בעניין רב אחר האשכול על בימ"ד הגר"א, ועכשיו שנחשפתי לפרצופו של אותו תינוק בן יומו דל גאה, אני מתחיל להבין...

עכשיו שלחו לי בפרטי שלא מדובר באותו עינבל, ואתל"מ.

אברהם העברי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברהם העברי » 21 אפריל 2020, 22:54

ערבבת לגמרי
יש הרב אוריה ויש הרב יהושע
שניהם ת"ח גדולים אך עוסקים במקצועות שונים לגמרי
ראוי אם תתנצל מע"ג במה זו

וחי בהם
משתמש ותיק
נתן תודה: 88 פעמים
קיבל תודה: 159 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי וחי בהם » 21 אפריל 2020, 23:45

לא ברור מדוע אותו לץ שכתב הקונטרס 'חסידין ענבל', התחיל את ליצנותיו רק מימות הבעש"ט, הייתי מציע לו להתחיל ממשה רבינו אשר היה בטוח שהוא ואהרן הם אלו שאמר עליהם הקב"ה 'ונקדש במכובדי' (ואולי כבר קרח מן הסתם הזכיר טענה זו בין דברי הליצנות שלו נגד משה רבינו), ורשב"י שהעיד על עצמו שיכול לפטור את העולם מן הדין ואם יש בני עלייה בדור הרי זה הוא ובנו והם מסתכלים באספקליא המאירה ויכולין להכנס לפני הקב"ה בלא רשות (עיין סוכה מה:).
כמו"כ היה יכול להתלוצץ מהאר"י הק' אשר תלמידו מהרח"ו כותב עליו (הקדמה לעץ חיים): יודע בכל מעשי בני אדם שעשו ושעתידים לעשות, יודע במחשבות ב"א טרם יוציאום מן הכח אל הפועל ,יודע עתידות וכל הדברים ההווים בכל הארץ ולמה שנגזר תמיד בשמים, יודע בחכמת הגלגול מי חדש ומי ישן ואיפת האיש ההוא באיזה מקום תלויה באדם העליון ובאה"ר התחתון, יודע בשלהבת הנר ולהבת אש דברים נפלאים, מסתכל וצופה בעיניו נשמות הצדיקים הראשונים והאחרונים ומתעסק עמהם בחכמת האמת, מכיר בריח האדם כל מעשיו ע"ד ההו' ינוקא בפ' בלק, וכל החכמות הנזכרים היו אצלו כמונחים בחיקו בכל עת שירצה בלתי יצטרך להתבודד ולחקור עליהם, ועיני ראו ולא זר דברים מבהילים לא נראו ולא נשמעו בכל הארץ מימי רשב"י ע"ה ועד הנה. עכ"ל מהרח"ו.
[וע"פ דרכו יכל הלץ להקשות איך בזמן שהיתה אשת המהרח"ו מעוברת, לא ידע אז האריז"ל אם הולד יהיה זכר או נקבה, כמו שמספר מהרח"ו עצמו בשער הגלגולים (הקדמה לט), הרי כאמור האריז"ל ידע עתידות?]
וגם על עצמו מספר מהרח"ו (בשער הגלגולים): חזרתי לשאול לו [-להאר"י הק'] על ענין נשמתי, ואמר לי שהייתי יכול להשיג יותר מן המלאכים, מצד גודל ערך נשמתי. עכ"ל. ונלאתי להעתיק משם קטעים בלתי רגילים ומפליאים (עיי"ש הקדמה לח-לט) ורק אני כותב לאותו לץ שאם יעיין שם יוכל להוציא קונטרס מעניין מאוד. ובפרט אם יעיין בספר החזיונות למהרח"ו.
ומדוע לא נציע לאותו לץ להעתיק קצת ממה שכתב הרמח"ל על עצמו בספריו?
ואני מעתיק כאן קטע אחד מהתיקונים חדשים של הרמח"ל, כדי שלא יצטרך אותו הלץ לטרוח מידי הרבה:
קם סבא דסבין אדם קדמאה פתח ואמר, זכאה חולקך וכו'. עלך כתיב הנשאר בציון והנותר בירושלים קדוש יאמר לו. דשאר בני עלמא בזמנא דנחתין לעלמא, מתפרשאן מאתר עלאה דלהון, כמאן דאזיל לאתר רחיק. אבל אנת אע"ג דאנת בעלמא, לית אנת מתפרש משכינתא כלל, כגונא דמשה רעיא מהימנא, דאתמר ביה ואתה פה עמו.
אוכל להאריך את היריעה עוד הרבה, אבל די בזה להבין, כי לץ יוכל להתלוצץ מכל 'קדוש וטהור', משא"כ מי שיודע שמדובר בקדושי עליון אין לו שום קושיא עליהם.

ב. זעירא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ב. זעירא » 21 אפריל 2020, 23:46

אברהם העברי כתב:
21 אפריל 2020, 22:54
ערבבת לגמרי
יש הרב אוריה ויש הרב יהושע
שניהם ת"ח גדולים אך עוסקים במקצועות שונים לגמרי
ראוי אם תתנצל מע"ג במה זו

כבר כתבתי לעיל שהתברר לי שמדובר על שני אנשים אחרים,
שאגב, את שניהם איני מכיר ואת שמעם לא שמעתי מחוץ לכתלי הפורום,
ואכן על אותו אחד שכתב את מאמר השטנה הנ"ל איני רואה צורך להתנצל, יהיה ת"ח כאשר יהיה, הרי עליו ועל שכמותו אמרו ז"ל: 'ת"ח שאין בו דעת נבילה טובה הימנו' (ויק"ר ט"ו), מלבד מה שהוא אפי' אינו כזבוב נגד הפיל בהשוואה לאלו שהוא פער עליהם את פיו!

אברהם העברי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברהם העברי » 21 אפריל 2020, 23:54

כתבתי את הודעתי לפני שהתנצלת רק שהתנתק לי האינטרנט וזה נשלח אחריך
עמך הסליחה אכן מודה ועוזב ירוחם
(ולגבי הרב יהושע אינני חושב שזה המקום לנהל דיון עליו - אתה יכול לחפש את ספריו באוצה"ח ולגבש לך את דעתך עליו - אם עדיין יהיו לך שאלות אתה יכול לשוחח איתי בפרטי)

סמל אישי של משתמש

פיילוט 0.4
משתמש ותיק
נתן תודה: 202 פעמים
קיבל תודה: 143 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פיילוט 0.4 » 21 אפריל 2020, 23:59

אברהם העברי כתב:
21 אפריל 2020, 18:09
איש ווילנא כתב:
21 אפריל 2020, 18:01
בחור כתב:
21 אפריל 2020, 17:59
אכן כן
זה ממה שלקחו לו מהמחשב בפריצה בלי רשותו
אז ברור שאינו מודה

אז באיזה זכות העלית את זה בפורום
ומפרסם בפני כל שהוא כתבם ??

אני מצטרף לטענתך אך משום מה הסיפור הנ"ל נראה לי מצוץ מן האצבע כיון שיש לי את הקונטרס הזה שנים וקבלתי אותו בדרך קונבנציונאלית לגמרי מאחד הפורומים של הרב ענבל

איני יודע מה מקורו אבל הוא קיים במחשבי אולי למעלה מתריסר שנים, ניתן לראות גם ע''פ הגופן שהיה מצוי בשימוש באותן שנים.
וכל אותן השנים הוא מתגלגל מהכא להתם וכו'.

ומש''כ אחד המגיבים שנכתב בפורים תמיה לי מתי מצא זמן לכתוב ולערוך כל הני מילי ביום הפורים?

חיים ושלום
נתן תודה: 28 פעמים
קיבל תודה: 31 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חיים ושלום » 22 אפריל 2020, 00:07

הוא כתב את זה במקומות שאסור ללמוד בהם

אברהם העברי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברהם העברי » 22 אפריל 2020, 00:13

פיילוט 0.4 כתב:
21 אפריל 2020, 23:59
ומש''כ אחד המגיבים שנכתב בפורים תמיה לי מתי מצא זמן לכתוב ולערוך כל הני מילי ביום הפורים?
זה ידוע לי באופן אישי שזה נכתב בפורים (מסתמא נערך אח"כ מה גם שהעריכה שם לא מוצלחת בכלל)
זה סיפור שלם התהוותו של הקונדרוס הזה אם מעניין אותך אני אכתוב לך באישי

ד.מ.
קיבל תודה: 50 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ד.מ. » 22 אפריל 2020, 00:14

חיים ושלום כתב:
22 אפריל 2020, 00:07
הוא כתב את זה במקומות שאסור ללמוד בהם

אכן מלא קיא צואה

ב. זעירא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ב. זעירא » 22 אפריל 2020, 00:20

וחי בהם כתב:
21 אפריל 2020, 23:45
לא ברור מדוע אותו לץ שכתב הקונטרס 'חסידין ענבל', התחיל את ליצנותיו רק מימות הבעש"ט, הייתי מציע לו להתחיל ממשה רבינו אשר היה בטוח...
או למצער ציטוטים כמו:
"שמעתי מפיו הקדוש שפעמים רבות השכימו לפתחו כמה מגידים מן השמים בשאלתם ובקשתם שרוצים למסור לו רזין דאורייתא בלא שום עמל ולא הטה אזנו אליהם כלל ואחד מן המגידים הפציר בו מאד עם כל זה לא הביט אל מראהו הגדול וענה ואמר לו איני רוצה..."

"ופעם אחת אמר לי הראוני מן השמים גודל עניין התפילה..."

"פעם אחת ביום ראשון של פסח...אמר מוכרחני לגלות לכם מה שאין דרכי מעולם... כי בזו הלילה בא אלי אליהו (כמדומה בזכרוני שאמרו משמו שהיה אליהו ואפשר חד ממתיבתן עילאין), וגילה לי עניינים וחידושים נוראים...ובעמדי בבוקר מרוב הפלגת השמחה לא יכלתי להתאפק והרהרתי בהם קודם ברכה"ת, ונענשתי שתיכף נתעלמו ממני ואינם... ואחר זמן שאלו אחד מהם אם כבר הוחזרה אבידתו, והשיב ב"ה שנתגלו לי שנית והמה עשרים ושתים מאות ושישים אופנים, וכאשר ידעתי מפני מה נתעלמו ממני כן אני יודע מפני מה נתגלו לי שנית, ואמר לו שבאופן אחד מהם אני יודע כחות כל הבריות וכל אבר מה עניינו..."

"גם מכל אשר מצאתי ראיתי בעיני בכתבי קדשו... מה שגילה לו יעקב אבינו ע"ה, ואליהו ז"ל..."
(הגר"ח מוואלאזין בהק' לסד"צ)
או:
 "אנו מתייחסים להגר"א בשורה של משה רבנו, עזרא, רבנו הקדוש, רב אשי והרמב"ם. הגר"א שנתגלה תורה על ידו כקדוש מעותד לכך שהאיר במה שלא הואר עד שבא ונטל חלקו, והוא נחשב כאחד מן הראשונים ... ומדרגתו ברוח הקודש..."
(החזו"א בקו"א א,לב)

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 251 פעמים
קיבל תודה: 891 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 22 אפריל 2020, 00:24

דנים כאן האם אלו יותר גרועים או אלו, והאם ראוי לכתוב כאלו דברים או לא, אבל צריך לברר את הדברים לגופו של ענין, שכן בציטטות המובאות (וגם בהרבה אחרות שאינן מובאות שם) יש דברים בעייתיים מאד, בלשון המעטה.

לענ"ד צריך להפריד בין דרך החסידות לבין רבים מהאנשים שהצטרפו אליה, וכדלהלן:

דרך החסידות הציבה סולם ערכים שונה ממה שהיה מקובל עד אז*, ועיקר ההתנגדות לה התמקדה בשינוי זה. אחד מהערכים שהחסידות שמה עליו דגש רב הוא ענין החיבור לצדיק, וכמובן כדי לבסס ערך זה הגדילו מאד את חשיבות הצדיק ותפיסתו כבעל כוחות רוחניים מיוחדים וכיו"ב. כדרכו של עולם הדברים איבדו פרופורציה, וכך ענין סיפורי הצדיקים ונפלאותיהם תפס תאוצה רבה. (תפיסה זו זלגה במידת מה גם לציבור הליטאי מאז קום המדינה, אלא שבמקום המושג "חיבור לצדיק" השתמשו במושג "דעת תורה". המעניין הוא שמי שנטל חלק לא קטן בהחדרת דרך חשיבה זו בציבור הליטאי הוא דווקא החזו"א, שהתנגד לחסידות מבחינה עקרונית. בשנים האחרונות בכלל התפתחה תעשייה זו בציבור הליטאי באופן שאף עוקף את סיפורי החסידים, ולא אכנס לפרטי הגורמים לזה).

חוץ מדרך החסידות עצמה, יש גם נתון אחר שהוא סגנון האנשים שהצטרפו אליה. בדורות הראשונים החסידות התמקדה בעיקר בעובדי ה' מופלגים, אבל עם הזמן פשוטי העם בעיירות מזרח אירופה הצטרפו לתנועה והיוו את רובה המוחץ. דרך החסידות התאימה מאד להמון העם שהצליח להתחבר לעבודת ה' דרך חיבור לצדיק ולקהילה סביבו, השמחה ואחוות רעים, הרבה יותר מאשר דרך עיון בסוגיות הש"ס ופלפולים למדניים, וכנראה שזו באמת היתה חלק גדול ועיקרי בכוונת הבעש"ט מייסד החסידות, ובאמת הצליחה דרכו עד למאד. אלא שמטבע הדברים המון העם נוטה לתמימות ואינו חריף מחשבה וביקורתי, ולכן התפתחה אצלו תעשייה ענפה של סיפורי אותות ומופתים ניסים ונפלאות שלא היו ולא נבראו, כדרכם של המוני העם בכל מדינה ומדינה בכל העולם כולו. תעשייה זו התפתחה הרבה יותר אצל המון העם שהשתייך לתנועת החסידות בגלל הדגש הרב ששמו על מקום הצדיק ועל האמונה הפשוטה והתמימה, כאמור לעיל.

לעניות דעתי, הביקורת המוצדקת על ההגזמה הפראית במעלת צדיקי החסידות שחוצה כל גבול אפשרי, מכוונת בעיקר כלפי טבע האנשים שמפתחים אמונות טפלות ודמיונות שווא, טבע שמקורו מהמנטליות של המון העם בעיירות גליציה ואוקראינה. יתכן שגם חלק מהצדיקים הושפעו ממנטליות זו, אך מן הסתם חלק גדול מהציטטות הם בדותות מצוצות מאצבע הכותבים, או חוסר הבנה בדברים ששמעו, או חוסר דיוק במקור הדברים, כפי שמצוי מאד גם בדורינו. מקצת מן הביקורת אכן יכולה להיות מופנית כלפי הדגש הרב שנתנה החסידות למעלת הצדיק ושימתו במרכז החיים היהודיים, אבל לגבי זה אפשר להתווכח ולטעון שבפועל התועלת שיצאה מזה (לכה"פ בעבר) גדולה מן הנזק, ולדעתי יש סברא גדולה לומר כן.
*החסידות איננה היחידה בזה. גם ההתנגדות ללימוד המוסר ולדרך הלימוד של הגר"ח נסובה סביב ענין זה שינוי הדרך הישנה. במידה מסויימת גם הויכוח סביב הפילוסופיה בזמן הראשונים היה קשור לזה, ואכמ"ל.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “אקטואליה - פנימי”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: צביקה 88 | 2 אורחים