סיפורים שלא היו

בפורום זה הודעות מאושרות על ידי מנהל

עפר ואפר
משתמש ותיק
נתן תודה: 335 פעמים
קיבל תודה: 264 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: סיפורים שלא היו

שליחה על ידי עפר ואפר » 19 אפריל 2020, 06:17

שירת הלווים כתב:
29 מרץ 2020, 00:05
המעשה אם הגר"א שלא הושג בשבילו אתרוג עד שהסכים אחד בתנאי שהמצווה תהיה שלו ושמח הגר"א שסוף סוף יוכל לעשות מצווה לשם שמים לא היה ומנוגד לכל שיטתו

זה גם דוגמא לנוהג הלא מיושב (אינני רוצה לכתוב חריף) של פסילת סיפורים
צריך להסתכל ב"הגאון", אבל אכן לעת עתה אין לי מקור ראשוני לסיפור הזה
אבל הסיפור הזה היה מקובל בליטא (על אתרוגים או על הדסים)

אבל כמה עזות ובטחון עצמי צריך לכתוב "לא היה". אפשר להקשות, אפשר לטעון, אבל לכתוב "לא היה"?

אני, למשל, לא זכיתי כ"כ להכיר את הגר"א ואיני יכול לומר אם זה "מתאים" לו או לאו, אבל דווקא מצאתי לשון ממש דומה במקור מוסמך:
(מתוך תוספת מעשה רב ובית יעקב, המתאר מו"מ בין הגר"ח מואלזין להגר"א בעניין תפילין דר"ת. לפני במע"ר זלושינסקי עמ' רפ"ז)
"אמר לו הגר"ח, רבינו, הלא נמצא בזוהר על תפילין דר"ת שהם עולם הבא? (...)
והשיב לו רבינו, אין אני מהדר אחר עולם הבא, ומי שמהדר אחר עולם הבא, יניח תפילין דר"ת, וגם פשט הזוהר אינו כן"

כמובן שאין הדברים כפשוטם (שאינו מהדר כלל), אבל המסר ברור, שהעיקר הוא מה היא מצוות תפילין ולא איך משיגים עולם הבא.

חילך לאורייתא
משתמש ותיק
נתן תודה: 15 פעמים
קיבל תודה: 47 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חילך לאורייתא » 19 אפריל 2020, 08:08

פיילוט 0.4 כתב:
19 פברואר 2020, 20:46
הרבה סיפורים נשתלשלו מאגדות ערביות ונוצריות ושאר סיפורי עם מארצות שנדדו בהם יהודים.
אין לי לא פנאי נפשי ולא פנאי בזמני [מלבד מה שאני נופש קמעה בין כתלי הפורום] בשביל להביא ראיות להשערתי, אבל אירע לי בעבר שזיהיתי כמה השתלשליות מעין אלו.
ואין כוונתי לשפע הסיפורים חסרי השחר שתופחים מעלון לעלון וממגיד למגיד מלאי ישועות פלאיות ושאר בדיות לקדם כל מיני אג'נדות למיניהם.

יש אגדה שבד''כ מסופרת ע''י נשים: אדם רואה את נתיב חייו, זוג עקבות לאורך הדרך ולצידו זוג עקבות של אביו, ואז הוא שם לב שבזמנים קשים יש רק זוג עקבות אחד, והוא שואל - אבי, למה עזבתני בזמנים הקשים? -לא עזבתיך, אלו פסיעותי, ואותך נשאתי על כפי... - משום מה הסיפור מצלצל לי ממקור גויי.
הרגשת הלב, וזה סך הכל משל, ואפשר שאני טועה.

ר' אברהם פריד לא בדק את המקור??

גבריאל פולארד
משתמש ותיק
נתן תודה: 893 פעמים
קיבל תודה: 277 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי גבריאל פולארד » 19 אפריל 2020, 08:12

פיילוט 0.4 כתב:
הרבה סיפורים נשתלשלו מאגדות ערביות ונוצריות ושאר סיפורי עם מארצות שנדדו בהם יהודים.
אין לי לא פנאי נפשי ולא פנאי בזמני [מלבד מה שאני נופש קמעה בין כתלי הפורום] בשביל להביא ראיות להשערתי, אבל אירע לי בעבר שזיהיתי כמה השתלשליות מעין אלו.
ואין כוונתי לשפע הסיפורים חסרי השחר שתופחים מעלון לעלון וממגיד למגיד מלאי ישועות פלאיות ושאר בדיות לקדם כל מיני אג'נדות למיניהם.

יש אגדה שבד''כ מסופרת ע''י נשים: אדם רואה את נתיב חייו, זוג עקבות לאורך הדרך ולצידו זוג עקבות של אביו, ואז הוא שם לב שבזמנים קשים יש רק זוג עקבות אחד, והוא שואל - אבי, למה עזבתני בזמנים הקשים? -לא עזבתיך, אלו פסיעותי, ואותך נשאתי על כפי... - משום מה הסיפור מצלצל לי ממקור גויי.
נכון לגמרי.
מקור הסיפור "עקבות בחול" (ששמו המקורי הוא העקבות של א...) הוא אדם בשם קנט בראון. הוא היה נוצרי לגמרי.

פיילוט 0.4
משתמש ותיק
נתן תודה: 187 פעמים
קיבל תודה: 132 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פיילוט 0.4 » 19 אפריל 2020, 10:47

עמנואל כתב:
19 אפריל 2020, 05:12
אני שמעתי מיהודי חוקר חושב, שטען כי האגדה על התגירותו של ה"גרף פוטוצקי" הינה אגדה שאין לה בסיס, ושהמקורות המצויים בגינה אינם הולמים מציאות היסטורית.
מה דעתכם?
(איני מבין בזה)

אותם ''מלומדים'' מטילים ספק גם בקיומו של רב בשם ''הבעל שם טוב''.
נו...

אחד מן הגולה
משתמש ותיק
נתן תודה: 30 פעמים
קיבל תודה: 118 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד מן הגולה » 19 אפריל 2020, 11:20

עמנואל כתב:
אני שמעתי מיהודי חוקר חושב, שטען כי האגדה על התגירותו של ה"גרף פוטוצקי" הינה אגדה שאין לה בסיס, ושהמקורות המצויים בגינה אינם הולמים מציאות היסטורית.
מה דעתכם?
(איני מבין בזה)
מקובלנו כי סיפור של הגר צדק היה מסופר תמיד ע"י הגרב"ד מקמניץ והח"ח זיע"א. כמו"כ הגרא"ז היה שר עד זקנותו שיר מיוחד שזימרו בישיבת וולאז'ין על המילים "אבל אנחנו עמך בני בריתך, בני אברהם אהובך, שנשבע לו בהר המוריה, זרע יצחק יחידו שנעקד ע"ג המזבח", שהיה מקובל שכך שר הגר צדק בעת שלקחוהו לעבר המקום להעלותו על המוקד.
עיקר סיפור הגר צדק מובא ברשומות של תלמיד הגר"א הג"ר מנחם מנדל משיקלוב ברשימותיו מירושלים.

פותח הנושא
איש ווילנא
משתמש ותיק
נתן תודה: 435 פעמים
קיבל תודה: 504 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 19 אפריל 2020, 11:21

אחד מן הגולה כתב:
19 אפריל 2020, 11:20
עיקר סיפור הגר צדק מובא ברשומות של תלמיד הגר"א הג"ר מנחם מנדל משיקלוב ברשימותיו מירושלים.

אייזה רשימות מדובר
אולי תוכל להסביר לי באייזה ספר אני רואה את הרשימות הללו

אחד מן הגולה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד מן הגולה » 19 אפריל 2020, 11:28

איש ווילנא כתב:
19 אפריל 2020, 11:21
אחד מן הגולה כתב:

אייזה רשימות מדובר
אולי תוכל להסביר לי באייזה ספר אני רואה את הרשימות הללו
לא ראיתי את הרשימות בפנים, כתבתי מתוך הזיכרון שראיתי בספר הגאון. זה עתה שבתי לעיין בזה, והוא בח"ג עמ' 1107, אך ראיתי שטעיתי ואינו ברשימות ר' מנדל עצמו, אלא מבוא שם שהוא ברשימות יוסף וולף יהודי מומר שהתעמת עם הג"ר מנדל ז"ל, ומזכיר שם בתוך הדברים כי ר' מנדל הזכיר את סיפורו של הגר צדק ממשפ' פוטוצקי שהועלה על המוקד עיי"ש.

לודאי
נתן תודה: 3 פעמים
קיבל תודה: 1 פעמים

שליחה על ידי לודאי » 19 אפריל 2020, 11:45

מענין לענין
למישהו יש מקור למה שמספרים בגן
שבקריעת ים סוף הענן החזיר את האבנים והחיצים למצרים
במקורותינו כתוב שהוא קיבל ולא הוזכר זריקתם חזרה
אולי התערבב ענין מלחמת אברהם עם המלכים
חיפשתי תוספת זו ולא מצאתיה

ההוא טייעא
קיבל תודה: 24 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ההוא טייעא » 19 אפריל 2020, 12:02

עמנואל כתב:
מה דעתכם?
(איני מבין בזה)
כמדומני שבקולמוס פעם כתב על זה מישהו בשם שמואל לבינזון והוא לא מכחיש הסיפור מכל וכל אלא משנה הרבה פרטים חשובים ביותר.

מהרילניק
משתמש ותיק
נתן תודה: 121 פעמים
קיבל תודה: 58 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מהרילניק » 19 אפריל 2020, 12:09

אחד מן הגולה כתב:
כמו"כ הגרא"ז היה שר עד זקנותו שיר מיוחד שזימרו בישיבת וולאז'ין על המילים "אבל אנחנו עמך בני בריתך, בני אברהם אהובך, שנשבע לו בהר המוריה, זרע יצחק יחידו שנעקד ע"ג המזבח", שהיה מקובל שכך שר הגר צדק בעת שלקחוהו לעבר המקום להעלותו על המוקד.
כמו"כ כולנו מנגנים ניגון כל נדרי שמקובל שהושר ע"י האנוסים בשעה שהובאו אל המוקד, ולכן וודאי וודאי שכך הווה.

ההוא טייעא
קיבל תודה: 24 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ההוא טייעא » 19 אפריל 2020, 12:11

עפר ואפר כתב:
19 אפריל 2020, 05:28

גם ר"י מונדשיין ז"ל, חלק גדול מפקפוקיו היה בגדר "לא נשמע לי".
(כמובן ישנם דברים שבאמת חשוב לדעתם ולסקלם, כמו מעשיית "שלא ניכשל" שכמדומני מונדשיין הראשון שמצא את מקורו, או מעשה 93 בנות בית יעקב שבאמת כבר שנים ארוכות שאינו מסופר, ור' צבי וולף זכרונו לברכה היה אומר בסמינר שאינו נכון, ורק שליימזליותה של עיריית ב"ב היא שלא שינו את שם הגן למשהו יותר נורמלי).

השחצנות והטיפשות של החוקרים, היא שהם חושבים שתוך כדי לשבת היום רגל על רגל באיזה אוניברסיטה, הם יכולים עם החומר המאוד חסר שלהם, ללמוד את הדמויות של לפני מאות עד אלפי שנים, ועד כדי להחליט מה היה מתאים ומה לא מתאים שיהיה. בשלמא לפעמים כשהם מקשים קושיות של אמת (שגם אותם אפשר ליישב, ורוב דחוקים אמת), אבל הרבה פעמים יש כאן פשוט הכרזה: פאסט נישט! סיפור כזה לא מתאים לדמויות הספיציפיות או הכלליות של אותה תקופה. מאיפה אתה יודע, חתיכת שחצן.

אני מצרף קובץ חביב שממחיש את העניין הזה.

תקופת הנחמניזם.pdf
דווקא הטיעונים של מודנשיין מבוססים מאד על פי רוב.

השחצנות של החוקרים דומה להפליא לכמה ישיבערשעס ולצערינו גם כמה אנשים עם חלוקה דרבנן שיושבים רגל על רגל באיזה שטיבל ועל פי סברות כריסם חולקים עם מומחים בנוגע לקורונה.

עמיקא וטמירא
נתן תודה: 6 פעמים
קיבל תודה: 20 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי עמיקא וטמירא » 19 אפריל 2020, 12:55

ישנו ניגון אצל חסידים רבים המקובל ש יעקב אבינו שר בעת שרעה את הצאן
מתי התחיל מסורת זו ומה הביא לכך?

פיילוט 0.4
משתמש ותיק
נתן תודה: 187 פעמים
קיבל תודה: 132 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פיילוט 0.4 » 19 אפריל 2020, 13:25

עפר ואפר כתב:
19 אפריל 2020, 05:28

אני מצרף קובץ חביב שממחיש את העניין הזה.

תקופת הנחמניזם.pdf

בהשראה:
מדבר שקר 1.pdf
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

עפר ואפר
משתמש ותיק
נתן תודה: 335 פעמים
קיבל תודה: 264 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי עפר ואפר » 19 אפריל 2020, 13:40

עמיקא וטמירא כתב:
19 אפריל 2020, 12:55
ישנו ניגון אצל חסידים רבים המקובל ש יעקב אבינו שר בעת שרעה את הצאן
מתי התחיל מסורת זו ומה הביא לכך?

זה כבר משהו אחר. אחד מצדיקי החסידות אמר שהוא היה בגלגול קודם אחת מכבשותיו של יאע"ה, והוא ניגן את הניגון (אם רצונך, הניגון נוגן ע"י ליפא שמעלצר באלבום "לעילא ולעילא")
רצונך קבל רצונך זלזל (רצונך תבין כוונה עמוקה) אבל אי"ז שייך לאשכול זה.

ספר וסופר
משתמש ותיק
נתן תודה: 203 פעמים
קיבל תודה: 382 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ספר וסופר » 19 אפריל 2020, 13:52

גבריאל פולארד כתב:
19 אפריל 2020, 08:12
פיילוט 0.4 כתב:

נכון לגמרי.
מקור הסיפור "עקבות בחול" (ששמו המקורי הוא העקבות של א...) הוא אדם בשם קנט בראון. הוא היה נוצרי לגמרי.
להבדיל בין הטמא ובין הטהור - - -

ז"ל רש"י פרשת בשלח עה"פ - ו
יבא עמלק וגו'
סמך פרשה זו למקרא זה, לומר תמיד אני ביניכם ומזומן לכל צרכיכם, ואתם אומרים (פסוק ז) היש ה' בקרבנו אם אין, חייכם שהכלב בא ונושך אתכם ואתם צועקים אלי ותדעון היכן אני.
משל לאדם שהרכיב בנו על כתפו ויצא לדרך, היה אותו הבן רואה חפץ ואומר, אבא טול חפץ זה ותן לי, והוא נותן לו, וכן שניה וכן שלישית, פגעו באדם אחד, אמר לו אותו הבן ראית את אבא, אמר לו אביו אינך יודע היכן אני, השליכו מעליו ובא הכלב ונשכו:
אמנם לא אותו דבר - אבל באזור...

אחד מן הגולה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד מן הגולה » 19 אפריל 2020, 14:09

בספר מאיר עיני ישראל, המלא בהמצאות כביכול על הח"ח זיע"א מסופר על גנב שפרץ לביתו של הח"ח וגנב את גביעו. ע"פ הסיפור הח"ח קם רדף אחריו תוך שהוא צוער "מחול לך מחול לך".
נכדו של הח"ח הג"ר הלל זקס ז"ל תמיד הוקשה על המעשה, והרי מה מועיל מחילה זו מאחר ובאיסורא אתא לידיה. הלך ושאל את אמו בת הח"ח שדרה עמו בבית בתקופה בה כביכול ארע הסיפור. לשמע הסיפור צחקה ואמרה שאכן פרץ גנב לביתו של הח"ח וגנב את גביעו, ואכן הח"ח רדף אחריו בנסיון להשיגו, ואולם מעולם לא צעק לו "מחול לך", אלא ניסה לתופסו וזעק עליו כי גנב הוא ותובע אותו לבי"ד.

חילך לאורייתא
משתמש ותיק
נתן תודה: 15 פעמים
קיבל תודה: 47 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חילך לאורייתא » 19 אפריל 2020, 15:27

אחד מן הגולה כתב:
19 אפריל 2020, 14:09
בספר מאיר עיני ישראל, המלא בהמצאות כביכול על הח"ח זיע"א מסופר על גנב שפרץ לביתו של הח"ח וגנב את גביעו. ע"פ הסיפור הח"ח קם רדף אחריו תוך שהוא צוער "מחול לך מחול לך".
נכדו של הח"ח הג"ר הלל זקס ז"ל תמיד הוקשה על המעשה, והרי מה מועיל מחילה זו מאחר ובאיסורא אתא לידיה. הלך ושאל את אמו בת הח"ח שדרה עמו בבית בתקופה בה כביכול ארע הסיפור. לשמע הסיפור צחקה ואמרה שאכן פרץ גנב לביתו של הח"ח וגנב את גביעו, ואכן הח"ח רדף אחריו בנסיון להשיגו, ואולם מעולם לא צעק לו "מחול לך", אלא ניסה לתופסו וזעק עליו כי גנב הוא ותובע אותו לבי"ד.
מלבד מעשה זה (שאף הוא מפי השמועה...) מנין לך שספר זה מלא בהמצאות
אין לי כעת את הספר תח"י אך זכורני שהוא מלא בראיונות עם גדול"י שסיפרו את הסיפורים

עמיקא וטמירא
יצירת קשר:

שליחה על ידי עמיקא וטמירא » 19 אפריל 2020, 16:10

אחד מן הגולה כתב:
ישנו תוס' בגמ'  שמחלק שייאוש מהני אף באיסורא אתי לידיה משא"כ הפקר 
איני זוכר היכן תוס' זה

פותח הנושא
איש ווילנא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 19 אפריל 2020, 16:11

אחד מן הגולה כתב:

השאלה אינה מובנת כי הקנאה לגזלן עצמו מהני 

הערשל
משתמש ותיק
נתן תודה: 20 פעמים
קיבל תודה: 28 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הערשל » 19 אפריל 2020, 16:21

איש ווילנא כתב:
19 אפריל 2020, 16:11
אמנם הלשון של מחילה צ"ב, דלכאו' צ"ל לך חזק וקני וכיו"ב, ואם מהני זה מדין יאוש דל"מ מאחר דאתא לידי' באיסורא.

פותח הנושא
איש ווילנא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 19 אפריל 2020, 16:35

הערשל כתב:
19 אפריל 2020, 16:21
איש ווילנא כתב:
19 אפריל 2020, 16:11
אמנם הלשון של מחילה צ"ב, דלכאו' צ"ל לך חזק וקני וכיו"ב, ואם מהני זה מדין יאוש דל"מ מאחר דאתא לידי' באיסורא.
וכי יש קפידא על הלשון 
ואם אומר לשון מחילה לא יועיל 

זאת מלבד שי"ל שהמספר לא הקפיד על הלשון 

מלבד זאת לא הבנתי נניח שהגזלן לא זכה בגזילה 
ועל כל פנים כל שהנגזל מוחל מכאן ולהבא אינו עובר באיסור 
כי על כל פנים מוחל לו ואינו תובע ממנו להחזיר את הגזילה 

כדי
נתן תודה: 31 פעמים
קיבל תודה: 32 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כדי » 19 אפריל 2020, 16:50

הסיפור על "שלמה שלמה שלמה שלמה שלמה" שרש''י דפק אצל ר' יהודה הלוי ובאותו הזמן נגנבה חליפה יקרה מביתם. סברו המשרתים שהעני הדופק הוא הגנב והכוהו מכות נמרצות והכריחוהו לשלם מחיר השמלה. או אז נטל רש''י קולמוסו וכתב על דלת הבית את המשפט הנ'''ל. כשהגיע ריה''ל לביתו שאל מיהו הכותב כי הבין שודאי אדם בעל חכמה הוא. וכששמע שהיה זה גנב השמלה ביקש מייד שילכו לחפשו ברחבי העיר. כאשר נמצא רש''י פיצהו ריה''ל על עגמת הנפש ושאלו מה כוונת הנכתב והשיב "מדוע שלמה שמלה שלמה שילם?"
כמדומה שאין לו כל מקור. ואני במקום ריה''ל אם הייתי רואה כתובת משונה כזו על הקיר הייתי שואל החסר משוגעים אני כאשר שאל אכיש מלך פלישתים.

עמיקא וטמירא
יצירת קשר:

שליחה על ידי עמיקא וטמירא » 19 אפריל 2020, 17:17

אחד מן הגולה כתב:
תוספות מסכת בבא קמא דף סו עמוד א
כיון דבאיסורא אתי לידיה - מכאן משמע שיאוש אין כהפקר גמור דא"כ אפי' בתר דאתא לידיה באיסורא יוכל לקנות מן ההפקר עכ"ל
אכן מה שכתב הרב איש ווילנא דמ"מ מחילה הוי לכאורה אה"נ 

הערשל
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי הערשל » 19 אפריל 2020, 17:18

איש ווילנא כתב:
19 אפריל 2020, 16:35
וכי יש קפידא על הלשון 
ואם אומר לשון מחילה לא יועיל
לכאו' צ"ל לשון הקנאה, דאל"ה אינו מקנה, וזכורני שהתוס' בריש חזקת הבתים כתבו על חזקה שאין עמה טענה שתולים שמחל, ור"ח מוואלזין כותב שצריך לשנות הגירסא ולומר שהקנה במקום שמחל,
ולכאו' אתה צודק שלא יעבור איסור מכאן ולהבא, אך אם יחזור ממחילתו יצטרך להשיב, וכן י"ל שהיורשים יוכלו לתבוע, (ואולי זו היתה התוכנית של ר' הלל).

פותח הנושא
איש ווילנא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 19 אפריל 2020, 17:19

הערשל כתב:
19 אפריל 2020, 17:18
(ואולי זו היתה התוכנית של ר' הלל).

ר' הלל הוא לא יורש. הוא בן של בת
האם לא היה לו המשך מבניו...

הערשל
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי הערשל » 19 אפריל 2020, 17:23

זה היה בנימא של בדיחותא.

הערשל
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי הערשל » 19 אפריל 2020, 17:28

וזה חוץ ממה שיתכן ואינו יכול להוכיח בב"ד את היותו צאצא ביולוגי של הח"ח, כי שמעתי (ממקורות שאינם מוסמכים כלל) שבפנקס הח"ק של ראדין כתוב שאמו של ר"ה היתה בת אשתו של הח"ח מנישואיה הקודמים.

אחד מן הגולה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד מן הגולה » 19 אפריל 2020, 20:34

כל מה דמהני יאוש ולך חזק וכו' אי"ז אלא כלפי הקניין, אבל עדיין עבר בזה על איסור גזל בעצם הלקיחה דבאיסורא אתי לידיה. ורק דע"י יאוש בטל בזה חובת ההשבה. [ואולי אילו רצה הח"ח שלא יהא עליו איסור כלל היה מבקש ממנו להחזיר לו הגביע ולאחמ"כ מקנה לו מחדש.] ואי"ז שייך לדברי התוס' שם וללשון זה או אחר.

לעניין מה שכתבתי על הספר בכלליותו, הוא מפי הגר"ה ששמעתי מעשה זה על הגביע כדוגמא לעוד סיפורים רבים שלפי דבריו בירר אצל אמו ועוד עד אשר הגיע למסק' זו לגבי הספר מאיר עיני ישראל. [כמובן אי"ז מכריח שכל סיפור שם לא היה ולא נברא, אלא שהוא מצריך בי' על כ"א מהסיפורים.]
[מאמר המוסגר לגבי שאלת הרב איש ווילנא, לא ידוע על עוד צאצאים שותו"מ מבניו האחרים של הח"ח אלא רק מבתו וחתנו הג"ר מנדל ז"ל, אמנם הגר"ה אינו היורש היחיד שכן היו לו אחים ואחיות. ויתכן כי יש לח"ח עוד יו"ח ברוסיה ומקומות אחרים שכידוע חלק מבניו של הח"ח נסחפו להשכלה והקומניזם עוד בחיי חיותו, ומאד יתכן כי חלק מילדיהם שרדו. וגם אם כן ככל הנראה הם עצמם כלל אינם יודעים שהם צאצאיו.]

אחד מן הגולה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד מן הגולה » 20 אפריל 2020, 00:48

הערשל כתב:
19 אפריל 2020, 17:28
וזה חוץ ממה שיתכן ואינו יכול להוכיח בב"ד את היותו צאצא ביולוגי של הח"ח, כי שמעתי (ממקורות שאינם מוסמכים כלל) שבפנקס הח"ק של ראדין כתוב שאמו של ר"ה היתה בת אשתו של הח"ח מנישואיה הקודמים.
אמו של ר"ה הייתה מאשתו השלישית של הח"ח שלא הייתה נשואה קודם לכן, ועל כן מקורות אלו אינם רק לא מוסמכים אלא אף שקרנים.
ידוע בזה שבטרם נישואיה עם הח"ח ביקשה הבטחה ממנו שיהיו לה ילדים יען כי חששה מפאת גילו של הח"ח שלא יוולדו להם ילדים, והיא הייתה צעירה יחסית. ואחר שהח"ח הבטיח אכן נולדה אמו של ר"ה.

יציבא בארעא
קיבל תודה: 3 פעמים

שליחה על ידי יציבא בארעא » 20 אפריל 2020, 01:17

אחד מן הגולה כתב:
20 אפריל 2020, 00:48
אמו של ר"ה הייתה מאשתו השלישית של הח"ח שלא הייתה נשואה קודם לכן, ועל כן מקורות אלו אינם רק לא מוסמכים אלא אף שקרנים.

לח"ח היה שתי נשים בלבד !!
ואכן לאשתו השניה היה שני בנות מנישואיה הקודמים , מלבד ביתו - אמו של הגר"ה זקס .

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “אקטואליה - פנימי”

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח