הצילו!!!! איבד כל טעם בלימוד וקיום מצוות

ענייני חינוך הילדים ועוד

תלמיד מחכים
נתן תודה: 48 פעמים
קיבל תודה: 61 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: הצילו !! איבד כל טעם בלימוד וקיום מצוות

שליחה על ידי תלמיד מחכים » 07 אפריל 2021, 23:33

אברך כתב:
07 אפריל 2021, 23:32
נראה שמר שליט"א לא ראה היטב את דבריי. בעיקר כתבתי שהערבוב בין הבעת דעתך האישית בענין הדרך הנכונה לטיפול בענינים אלו, יחד עם הביקורת נגד גישות אחרות, מעיב על התועלת שיכולה לצאת מדבריך.

אני לא מתכוון למחוק את ההודעות שלי למרות שאני מאוד מכבד את דעתך, אך אני מבקש שלתועלת הנידון עצמו נוציא מפה את הדיון על הדיון ונתמקד רק בדיון עצמו, אני מתחנן על זה כי אני מעוניין שיכתבו פה הודעות הנוגעות לעניין זה בלבד

סנגורן של ישראל
נתן תודה: 866 פעמים
קיבל תודה: 249 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי סנגורן של ישראל » 07 אפריל 2021, 23:34

תלמיד מחכים כתב:
07 אפריל 2021, 23:33
אברך כתב:
נראה שמר שליט"א לא ראה היטב את דבריי. בעיקר כתבתי שהערבוב בין הבעת דעתך האישית בענין הדרך הנכונה לטיפול בענינים אלו, יחד עם הביקורת נגד גישות אחרות, מעיב על התועלת שיכולה לצאת מדבריך.
במלחמה יורים לכל הכיוונים גם אם יש בזה נזק
גם נזק למטרות הלוחם?

תלמיד מחכים
יצירת קשר:

שליחה על ידי תלמיד מחכים » 07 אפריל 2021, 23:53

חיפאי כתב:
07 אפריל 2021, 23:31
תלמיד מחכים כתב:
07 אפריל 2021, 23:02
חשוב לדעת שכל מי שמביע דעה בתחום [ולוקח אחריות על אנשים תלמידים וכיו"ב] בלי שיש לו את הידע המתאים בכל התחומים
אתה מכיר איזה בעל מקצוע שיודע לאבחן בנושא
שהוא בקי בהנ"ל
עדיין אין איש מקצוע שמאגד את כל הידע בצורה מקצועית, יש אחד שאסף הרבה חומר אם כי החומר לא מסודר לו מספיק ולא תמיד יש לו כח לענות לכולם, אשמח להתכתב איתך בצ'אט פרטי

בשובה ונחת
נתן תודה: 52 פעמים
קיבל תודה: 96 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בשובה ונחת » 08 אפריל 2021, 00:51

אברך כתב:
כתוספת להנ"ל:
זה שהרב @תלמיד מחכים פגש כל מיני פרופסורים בגרוש אין זה אומר שזו ליבת הבעיה כאן.
יתכן שהבעיה הרבה יותר גדולה.אך הפתרון הרבה יותר פשוט.
אבל גם אם אדם ילמד 10 שנים פסיכולוגיה ועוד 20 שנה פסיכיטריאה ועוד שבעים שנה פסיכודרמה ואם בגבורות שמונים שנה עוד איזה מקצוע, עדיין לא בטוח שהוא יודע משהו...
כבר פגשנו ברבים שהתמקצעו בכל המקצועות הנ"ל ולא תמיד הצליחו (בלשון המעטה, לפעמים קלקלו), ורבים שלא למדו /קראו עשרות שנים מחקרים ועיתונים מארה"ב ומצילים נפשות שנקלעו לתסבוכות נפשיות, בעצות של חכמינו ז"ל (או של חכמי הדורות) ואינם שוטים רשעים וגסי רוח...
מובן אשאיני שולל ח"ו הליכה לאיש מקצוע כשצריך ללכת [כדאי ומומלץ להתייעץ עם רב שמבין בתחום למי ללכת]. אבל לתלות בזה את כל ההצלחה/הכשלון כאילו זה חזות הכל, ובשביל להציל נפשות צריך לדעת מכל הלימודים הללו זה מופקע [בלי להכנס לזה שחלק מהשיטות הנ"ל שהוזכרו סותרות זו את זו, כיון שיש מהם שנקבעו ע"י סטטיסטיקה ויש ע"י נסיבות וכו', אבל לא אאריך בזה].

יושב בשבת תחכמוני
נתן תודה: 205 פעמים
קיבל תודה: 391 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב בשבת תחכמוני » 08 אפריל 2021, 01:15

בשובה ונחת כתב:
08 אפריל 2021, 00:51
אבל גם אם אדם ילמד 10 שנים פסיכולוגיה ועוד 20 שנה פסיכיטריאה ועוד שבעים שנה פסיכודרמה ואם בגבורות שמונים שנה עוד איזה מקצוע, עדיין לא בטוח שהוא יודע משהו...
כתוספת להנ"ל:
יש איזשהו הגיון בסיסי שנותן פורפורציה מסוימת בין הקלקול לתיקון. לאמר - קשה (לי האיש הפשוט) קצת להאמין, שאדם שמהלך בינותינו אנו הצליח להגיע לכזה עומק של חולי שרפואתו תהיה מורכבת כל כך שתדרוש לימוד וידע בכל כך הרבה מקצועות שלית מוחא סביל דא (מלבד מוחא של האי חד בדרא שזיכנו בביקור פתע), ולרפואה שהיא בבחינת מקום שאין ידו של אדם מגעת יש לחוש שגם למחלה אין ידו מגעת. בחינה מסוימת של 'אם אתה מאמין שאפשר לקלקל תאמין שאפשר לתקן'.
(ואגב, זה לא סותר לכך שגם לבעיה 'קטנה' יש השלכות רוחב על המון דברים והיא באה לידי ביטוי באלף ואחד מקומות, יתכן (שוב, יתכן לי, אני ממש לא איש מקצוע ויכול להיות שאני טועה לגמרי, ובכ"ז אני כן חושב שיש לי איזשהו הגיון בסיסי) שבהתאמה, כשהבעיה המקורית תאובחן ותתוקן - גם השלכות הרוחב שלה ימוגו אט אט <כאן אמנם סביר שתצטרך לעיתים תוספת>.

נתנאל_ב
נתן תודה: 238 פעמים
קיבל תודה: 123 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נתנאל_ב » 08 אפריל 2021, 01:19

לדעתי העצה לאברך הנ"ל הוא לא דברים עיוניים כמו ספרי פסיכולוגיה ותורת הנפש וכו'.
העצה שיעסוק בגמ"ח בגופו, בדברים לא שגרתיים.
כשאנשים יגידו לו תודה במאור פנים על דבר חריג שעשה בשבילם, יהיה לו הרבה יותר טעם בעבודת ה'.
וככל הנראה איירי במישהו שהוא נמצא בכולל ממש טוב שיש לו דרישות גבוהות, ושם אין רגילות שאנשים מפרגנים באמת זה לזה, כי יש שם תחרות, ולכן הוא לא מקבל שם את הכבוד הראוי על סברות שהוא אומר וכדומה.
שמעתי מראש ישיבה אחד שליט"א ששמע מהגראי"ל שטיינמן זצ"ל, שכל מה שאמרו שיהיה אדם זנב לאריות ולא ראש לשועלים זה רק פעם, אבל בדורנו עדיף להיות ראש לשועלים כי צריכים בדורנו הרבה כבוד לעודד את האדם.

חיפאי
נתן תודה: 65 פעמים
קיבל תודה: 9 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חיפאי » 08 אפריל 2021, 01:26

נתנאל_ב כתב:
08 אפריל 2021, 01:19
שכל מה שאמרו שיהיה אדם זנב לאריות ולא ראש לשועלים זה רק פעם,
וכעי"ז שמעתי מראש ישיבה אחד: שכתוב הוי זנב לאריות ולא הבוץ שדבוק על הזנב...

סמל אישי של משתמש

פיילוט 0.4
נתן תודה: 649 פעמים
קיבל תודה: 618 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פיילוט 0.4 » 08 אפריל 2021, 02:04

תלמיד מחכים כתב:

התשובה הטובה ביותר לשאלה זו מבוססת על ידע רחב מאוד [שאספתי] בפסיכולוגיה פסיכיאטריה נוירולוגיה ואנדוקרינולוגיה, זוהי התשובה המוסמכת ביותר והטובה ביותר אחרי ליווי מקרוב של עשרות בחורים שסובלים מתופעות דומות וכן משעות רבות של שיחה עם המומחים לעניינים אלו כמו גם קריאה של הרבה ספרות רפואית בעברית ובאנגלית והרבה מחקר אקדמי [אם יהיה ביקוש רציני אוכל לפרט בייתר פירוט]

חשוב לדעת שכל מי שמביע דעה בתחום [ולוקח אחריות על אנשים תלמידים וכיו"ב] בלי שיש לו את הידע המתאים בכל התחומים הרי הוא פושע שוטה רשע וגס רוח [וזה עדין משום שהוא הרבה יותר גרוע] גם מי שלמד פסיכולוגיה שבע שנים ולא למד פסיכאטריה לא יודע עדיין כלום [כן!! ממש כלום] ואפילו פסיכאטר שלמד עשר שנים [!] לא יודע כלום על מערכת ההורמונים ששיכת לתחום האנדוקרינולוגיה או על החלק שקשור עם מערכת העצבים בבטן שקשורה לגסטרולוגיה, ולכן כל תשובה שייתן אחד מהמומחים הנ"ל היא חלקית בלבד ויש לקחת אותה בעירבון מוגבל, אף אחד מהם לא יכול לעזור לגמרי ולמרות שלכל אחד מהם יש ראיה נכונה, זהו רק חלק מהתמונה ולא כל התמונה בכלל

מנסיון רב - אני חולק עליך
אני לא מתיימר להציג נסיון כשלך
אבל ביקרתי הרבה אצל פסיכולוגים פסיכיאטרים ונוירולגים מהשורה הראשונה
ולדעתי פסיכיאטר טוב כן יכול לאבחן ולשקלל את הנתונים הנ''ל
ולכל הפחות ידע לשלוח לבירור אצל נוירולוג או אנדוקרינולוג וכדו'

הכתובת היא כן פסיכיאטר. אבל פסיכיאטר מהשורה הראשונה.

נ.ב.
היום כל הרופאים עוברים כל הזמן השתלמויות ללא הפסקה בכל נושאי שחופף לתחומי העבודה שלהם
אני לא רוצה להשתמש בשפה הדרמטית שלך, אבל בהחלט הבל הוא לומר שמי שלמד פסיכולוגיה שבע שנים לא יודע כלום בפסיכיאטריה, וכנ''ל על פסיכיאטר שלא ידע כלום על מערכת ההורמונים. אני מוחה!

תלמיד מחכים
יצירת קשר:

שליחה על ידי תלמיד מחכים » 08 אפריל 2021, 12:09

פיילוט 0.4 כתב:
08 אפריל 2021, 02:04

נ.ב.
היום כל הרופאים עוברים כל הזמן השתלמויות ללא הפסקה בכל נושאי שחופף לתחומי העבודה שלהם
אני לא רוצה להשתמש בשפה הדרמטית שלך, אבל בהחלט הבל הוא לומר שמי שלמד פסיכולוגיה שבע שנים לא יודע כלום בפסיכיאטריה, וכנ''ל על פסיכיאטר שלא ידע כלום על מערכת ההורמונים. אני מוחה!

אני מסכים חלקית עם הדברים,
היות ואני יודע בוודאות שהם לא מספיק מודעים לבעיות שמערכת ההורמונים יכולה לייצר לכן כתבתי את הדברים, אגב כתבתי את הדברים בצורה חריפה ובוטה כדי לגרום לאנשים לחשוב ולדעת כמה העניין רציני, ולפחות שיילכו לאיש מקצוע ידעו כמה העניין גדול ויבדקו יחקרו וישאלו,

אם אתה היית מכיר אנשים שקיבלו שתים עשרה [!] תרופות נגד דיכאון כשלא היה לו שום דיכאון אלא בעיה קטנה בבלוטת התריס [כמו במחקר ענק שהתבצע בארה"ב] לא היית ממהר לתת לפסיכאטרים את כל הקרדיט!!

האמת היא שמעולם לא ראינו פסיכיאטר שריפא איש !!!
הם גם לא מתיימרים לעשות זאת, הם חשובים מאוד ונצרכים מאוד ולפעמים זה ממש פיקוח נפש אך מכאן עד לרפואה שלימה אין כלום, זה בכלל לא המקצוע שלהם, יש מיעוט קטן מאוד של פסיכאטרים בארץ שמנסה לרפא על ידי הסתכלות כוללנית על כל חלקי הבעיה, כולי האי ואולי !

דרבמדיקר
נתן תודה: 88 פעמים
קיבל תודה: 82 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דרבמדיקר » 08 אפריל 2021, 12:14

תלמיד מחכים כתב:
07 אפריל 2021, 23:04
אגב אני חייב לציין שבדרך כלל אנשים שמאבדים טעם בלימוד לגמרי מאבדים גם טעם בהנאות עולם הזה משום שהיכולת להתרכז וללמוד תלויה במערכת ההנאה של הגוף [בתרופות לקשב וריכוז כגון ריטאלין וכיו"ב מכניסים סירוטונין כדי להגביר את יכולת ההנאה !!! בלי יכולת להינות מגלידה אי אפשר להתרכז בלימוד כלל,

ומצאתי כן גם במדרש איכה רבה שעם ישראל גלה לבבל כדי לאכול תמרים ולעסוק בתורה "לפי שמיני מתיקה מרגילים הלשון לתורה" והוא מפורש כמו שנתבאר שעל ידי הנאה מדברי מתיקה מתחזק הסירוטונין וממילא מתחזק יכולת הריכוז

ויש על זה מאמר ארוך מאוד בפחד יצחק[ שבועות ]שהנאה מתלמוד תורה הוא מעכב בהבנה שאי אפשר להבין בכלל בלי הנאה עיין שם ותרווה הרבה נחת

דרך אגב שמעתי שזה הולך גם הפוך שאדם שיש לו יותר תחושת הנאה/יצר כך גם אהבת התורה ומתיקות התורה יותר חזקה אצלו

פותח הנושא
אקשן דקדושה
נתן תודה: 185 פעמים
קיבל תודה: 120 פעמים
יצירת קשר:

Re: הצילו!!!! איבד כל טעם בלימוד וקיום מצוות

שליחה על ידי אקשן דקדושה » 08 אפריל 2021, 12:17

הרב @תלמיד מחכים שליט"א, דבריך דברי טעם, ונכונים מאד, במקרים המצויים מאד בינינו.
אלא שאין זה שייך לגמרי לנד"ד. ולע"ע איני מאריך ועוד חזל"מ.

תלמיד מחכים
יצירת קשר:

שליחה על ידי תלמיד מחכים » 08 אפריל 2021, 12:22

דרבמדיקר כתב:
08 אפריל 2021, 12:14
תלמיד מחכים כתב:
אגב אני חייב לציין שבדרך כלל אנשים שמאבדים טעם בלימוד לגמרי מאבדים גם טעם בהנאות עולם הזה משום שהיכולת להתרכז וללמוד תלויה במערכת ההנאה של הגוף [בתרופות לקשב וריכוז כגון ריטאלין וכיו"ב מכניסים סירוטונין כדי להגביר את יכולת ההנאה !!! בלי יכולת להינות מגלידה אי אפשר להתרכז בלימוד כלל,

ומצאתי כן גם במדרש איכה רבה שעם ישראל גלה לבבל כדי לאכול תמרים ולעסוק בתורה "לפי שמיני מתיקה מרגילים הלשון לתורה" והוא מפורש כמו שנתבאר שעל ידי הנאה מדברי מתיקה מתחזק הסירוטונין וממילא מתחזק יכולת הריכוז

ויש על זה מאמר ארוך מאוד בפחד יצחק[ שבועות ]שהנאה מתלמוד תורה הוא מעכב בהבנה שאי אפשר להבין בכלל בלי הנאה עיין שם ותרווה הרבה נחת

דרך אגב שמעתי שזה הולך גם הפוך שאדם שיש לו יותר תחושת הנאה/יצר כך גם אהבת התורה ומתיקות התורה יותר חזקה אצלו
אמת לאמיתה של תורה, כך מבואר בתיקני זוהר שרצו לבטל את יצרא דעריות ואמרו ע"ז חז"ל דאם יתבטל יצר עריות יתבטל חדוותא דשמעתתא !!! ,
כמו כן ברמב"ם בהלכות איסורי ביאה שהתורה היא יעלת אהבים וכו', כמו כן בגמרא אם רעב שונאך האכילהו לחמה של תורה דהנאת התורה והנאת היצר יש להם מקור משותף ויש עוד הרבה להאריך

כרם
נתן תודה: 49 פעמים
קיבל תודה: 211 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כרם » 08 אפריל 2021, 12:51

המשך המו"מ הוא כאן:

viewtopic.php?f=194&t=19077

ישר א-ל
נתן תודה: 82 פעמים
קיבל תודה: 78 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ישר א-ל » 08 אפריל 2021, 12:54

תלמיד מחכים כתב:
07 אפריל 2021, 22:51
חשוב לדעת שכל מי שמביע דעה בתחום [ולוקח אחריות על אנשים תלמידים וכיו"ב] בלי שיש לו את הידע המתאים בכל התחומים הרי הוא פושע שוטה רשע וגס רוח

ואולי ואולי גם לתחום הרוחני יש מה להגיד, ומי שאין לו מספיק הבנה דיה אז הוא גם כנ"ל??

תלמיד מחכים
יצירת קשר:

שליחה על ידי תלמיד מחכים » 08 אפריל 2021, 13:11

ישר א-ל כתב:
08 אפריל 2021, 12:54
תלמיד מחכים כתב:
חשוב לדעת שכל מי שמביע דעה בתחום [ולוקח אחריות על אנשים תלמידים וכיו"ב] בלי שיש לו את הידע המתאים בכל התחומים הרי הוא פושע שוטה רשע וגס רוח

ואולי ואולי גם לתחום הרוחני יש מה להגיד, ומי שאין לו מספיק הבנה דיה אז הוא גם כנ"ל??
אולי אולי ניתנה הרשות לרופא וכו'??

הסיבה לנחרצות הגדולה שלי היא כדי להדגיש לאנשים כמה שזה עניין רציני ונדרש לבעלי מקצוע, כמובן שכמו כל דבר בחיים יש גם עניין רוחני, אך בדיוק כמו בניתוח גופני שום רב בעולם לא יפתור מניתוח בגלל אורות רוחניים כך גם בסוגיא דידן 

ישר א-ל
יצירת קשר:

שליחה על ידי ישר א-ל » 08 אפריל 2021, 13:57

תלמיד מחכים כתב:
08 אפריל 2021, 13:11
ישר א-ל כתב:
08 אפריל 2021, 12:54
תלמיד מחכים כתב:

אולי אולי ניתנה הרשות לרופא וכו'??

הסיבה לנחרצות הגדולה שלי היא כדי להדגיש לאנשים כמה שזה עניין רציני ונדרש לבעלי מקצוע, כמובן שכמו כל דבר בחיים יש גם עניין רוחני, אך בדיוק כמו בניתוח גופני שום רב בעולם לא יפתור מניתוח בגלל אורות רוחניים כך גם בסוגיא דידן 

מסכים איתך שזה עניין לבעלי מקצוע, אבל באותה מידה שאתה מבין שכאבי ראש לא פותרים רק אצל רופא אף אוזן גרון או מומחה יותר רק מותר בצורה הכי פשוטה לברר באם נשוא הבעיה ישן לאחרונה בצורה סדירה, וכנ"ל בעוד שלל בעיות. כמו כן לבעיות נפשיות וכו'.

ולעצם העניין, אין מה להשוות בעיות נפשיות לבעיות גופניות, אני חושב שזה דבר מובן מאליו.

זאת מלבד שהמדע בבעיות הנפשיות, לדעתי הענייה (כשאני מתבונן בזה מרחוק, ללא הכרת הנושא לעומק) ניתן להגדיר אותו יותר כמדע בדיוני

תלמיד מחכים
יצירת קשר:

שליחה על ידי תלמיד מחכים » 08 אפריל 2021, 14:08

ישר א-ל כתב:
08 אפריל 2021, 13:57
זאת מלבד שהמדע בבעיות הנפשיות, לדעתי הענייה (כשאני מתבונן בזה מרחוק, ללא הכרת הנושא לעומק) ניתן להגדיר אותו יותר כמדע בדיוני

חס וחלילה !! , נכון שיש להם ידע מאוד חלקי אך לפעמים הוא ממש נוגע בפיקוח נפש, יש מקרים שאני ייחלל יום כיפור שחל בשבת כדי לקחת אנשים לפסיכיאטר

סמל אישי של משתמש

פיילוט 0.4
יצירת קשר:

שליחה על ידי פיילוט 0.4 » 08 אפריל 2021, 14:13

תלמיד מחכים כתב:
08 אפריל 2021, 12:09
פיילוט 0.4 כתב:
08 אפריל 2021, 02:04

נ.ב.

אני מסכים חלקית עם הדברים,
היות ואני יודע בוודאות שהם לא מספיק מודעים לבעיות שמערכת ההורמונים יכולה לייצר לכן כתבתי את הדברים, אגב כתבתי את הדברים בצורה חריפה ובוטה כדי לגרום לאנשים לחשוב ולדעת כמה העניין רציני, ולפחות שיילכו לאיש מקצוע ידעו כמה העניין גדול ויבדקו יחקרו וישאלו,

אם אתה היית מכיר אנשים שקיבלו שתים עשרה [!] תרופות נגד דיכאון כשלא היה לו שום דיכאון אלא בעיה קטנה בבלוטת התריס [כמו במחקר ענק שהתבצע בארה"ב] לא היית ממהר לתת לפסיכאטרים את כל הקרדיט!!

האמת היא שמעולם לא ראינו פסיכיאטר שריפא איש !!!
הם גם לא מתיימרים לעשות זאת, הם חשובים מאוד ונצרכים מאוד ולפעמים זה ממש פיקוח נפש אך מכאן עד לרפואה שלימה אין כלום, זה בכלל לא המקצוע שלהם, יש מיעוט קטן מאוד של פסיכאטרים בארץ שמנסה לרפא על ידי הסתכלות כוללנית על כל חלקי הבעיה, כולי האי ואולי !
הדגשתי - פסיכיאטר מהשורה הראשונה.
פסיכיאטר של קופ''ח או ארגון חסד כל שהוא שנכנסים אליו לרבע שעה פעם בחודשיים יכול אולי [אם הוא מומחה ובעל עין חדה] להתאים תרופות ואולי לא.
אבל פסיכיאטר פרטי שמקבל חצי משכורת של אברך לביקור של 50 דק' כן אמור לתת מענה.
חשוב מאד לקבל המלצות מאנשים שמבינים, כי יש פסיכיאטרים שעם כל הכסף שהם לוקחים הם רואים את המטופל במבט מקומי ומצומצם, והמשמעות של היא בעיקר או אך ורק כדורים לאיזון וכדו'. ויש שרואים את המקרה כולו במבט רחב אופקים, ויחד עם הכדורים הם מפנים לבירור היכן שצריך.
כעת אני מלווה מקרה שמטופל ע''י פסיכיאטר כזה שנמצא בקשר רציף עם הנוירולוג ורופא משפחה כפי הצורך, כשמעלה טובה יש לו שהוא גם מטפל בC.B.T. וב''ה הוא מניע לתוצאות נפלאות.
תחום הנפש נפתל מידי, ומידי לא מדע מדויק, מכדי שיהיה ניתן לדון בו בפרטים בפרהסיא. וע''כ לא אאריך יותר בדברי בתחום.
רק זאת: חשוב מאד ללכת למטפל איכותי ולקבל המלצות מאנשים שמבינים ומכאלה שהתנסו.

נ.ב. יש תרופות פסיכיאטריות שגוררות עם השימוש בהן בעיה בבלוטת התריס, כך שלא מוכרח שקדמה הבעיה הנ''ל לדכאון.
כמו כן בד''כ תת פעילות של בלוטת התריס מתבטאת במגוון תחומים נוספים שצדים את עין הרופא.

ישר א-ל
יצירת קשר:

שליחה על ידי ישר א-ל » 08 אפריל 2021, 14:28

תלמיד מחכים כתב:
08 אפריל 2021, 14:08
ישר א-ל כתב:

חס וחלילה !! , נכון שיש להם ידע מאוד חלקי אך לפעמים הוא ממש נוגע בפיקוח נפש, יש מקרים שאני ייחלל יום כיפור שחל בשבת כדי לקחת אנשים לפסיכיאטר
צודק בהחלט, אבל עדיין בכללותו אפשר להגדירו כך, זה שפסיכיאטר יכול לעזור וגם צריך לפנות אליו במקרים מסויימים - אין חולק, אבל האם הוא ודומיו הם ורק הם הכתובת האידיאלית לכל בעיה? על זה אני חולק

סמל אישי של משתמש

פיילוט 0.4
יצירת קשר:

שליחה על ידי פיילוט 0.4 » 08 אפריל 2021, 14:33

תלמיד מחכים כתב:
ישר א-ל כתב:

ר' @ישר א-ל!
הכרתי בעצמי מקרים שפוסקים התירו ענינים חמורים על סמך חוו''ד של פסיכיאטר, החל מאכילה ביום כיפור, נסיעה בשבת, ואני יודע גם על מקרה של הפלה. 
אני שותף להרגשה שלך שפסיכיאטריה היא לא כמו אורטופדיה, אבל מכאן ועד מדע בדיוני...

אכן הם לחלוטין לא הכתובת לכל בעיה. ולפעמים נגרם רק נזק למטופל שמבין שמצבו חמור עד כדי ללכת - שומו שמיים - לפסיכיאטר!

ישר א-ל
יצירת קשר:

שליחה על ידי ישר א-ל » 08 אפריל 2021, 14:45

פיילוט 0.4 כתב:
08 אפריל 2021, 14:33
תלמיד מחכים כתב:
ישר א-ל כתב:

ר' @ישר א-ל!
הכרתי בעצמי מקרים שפוסקים התירו ענינים חמורים על סמך חוו''ד של פסיכיאטר, החל מאכילה ביום כיפור, נסיעה בשבת, ואני יודע גם על מקרה של הפלה. 
אני שותף להרגשה שלך שפסיכיאטריה היא לא כמו אורטופדיה, אבל מכאן ועד מדע בדיוני...

אכן הם לחלוטין לא הכתובת לכל בעיה. ולפעמים נגרם רק נזק למטופל שמבין שמצבו חמור עד כדי ללכת - שומו שמיים - לפסיכיאטר!

שוב פעם, אני מסכים לכל מילה.

לא חלקתי על אף דבר שאמרו כאן, הערתי היא שלהתייחס לכל בעיה כאילו פתרונה הוא אך ורק בשדה הזה זו טעות.

א. כמו שאתה מבין שמי שלא מבין בפסיכולוגיה ופסיכיאטריה (וכל שום וחניכה שהזכירו כאן) זהו פשע שהוא יבצע מהלכים נפשיים.
באותה מידה מותר להבין שמי שלא מבין את מהלכי הנפש הישראלית הרוחנית זהו פשע שיבצע מהלכים בנוגע אליה.

ב. דוגמא פשוטה להבנה, כאשר בחור מגיע ואומר שמזה תקופה ארוכה הוא מרגיש שממון נפשי וכו', אני חושב שהשאלה ההתחלתית אמורה להיות האם הוא פתח דף גמרא לאחרונה?
ובהמשך היכן הוא הסתובב לאחרונה ובמה הוא צפה?
וכמו כן ניתן עוד לברר בעוד תחומים עמוקים ועוד ועוד.
ולעומת זאת באם נעביר את כל המחלקה הזאת למגרש הפסיכולוגיה וכו' - לשאלות האלו אין כמעט מקום.

כל זה ביחס להערתי הראשונה.

בנוגע להגדרה המקוממת שזהו מדע בדיוני, אני לא חושב שיש בכל הדברים הנ"ל לסתור את זה, גם אם נאמר שיש בכוחו של המדע לזהות תהליכים נפשיים מתוך נסיון שהצטבר, או בצורה פיזיולוגית, כל זה לא נותן לו עדיין את הכוחות לרפאות באמת, לכל היותר זה נותן לו את האבחון של הבעיה וזהוי הבעיה שנוצרה - ולא הגורמים היוצרים אותה שרק דרכם ניתן להגיע לרפיו אמיתי ולמנוע את הישנות הבעיה.

עכשיו סתם שאלה, כמה אחוזים מתוך ההחלטות שמתקבלות בחדריהם של הנ"ל הם בגדר מידע וכמה אחוזים הם בגדר הסתברות, וכמה הם בגדר השערה?
עכשיו תשווה את האחוזים האלו למדע ברפואה הגופנית...

תלמיד מחכים
יצירת קשר:

שליחה על ידי תלמיד מחכים » 08 אפריל 2021, 14:45

פיילוט 0.4 כתב:
08 אפריל 2021, 14:13
נ.ב. יש תרופות פסיכיאטריות שגוררות עם השימוש בהן בעיה בבלוטת התריס, כך שלא מוכרח שקדמה הבעיה הנ''ל לדכאון.
כמו כן בד''כ תת פעילות של בלוטת התריס מתבטאת במגוון תחומים נוספים שצדים את עין הרופא.

לא התכוונתי להיכנס לתוצאות הניסוי המפורט [זה לא אתר לניסויים רפואיים] אך כדאי שתדע שהניסוי היה שלאחר שנתנו תרופות נוגדי דיכאון [12 סוגים !!] נתנו תרופות לבלוטת התריס ועזר לדיכאון הרבה יותר מכל התרופות, עכשיו הכל מובן?

סמל אישי של משתמש

פיילוט 0.4
יצירת קשר:

שליחה על ידי פיילוט 0.4 » 08 אפריל 2021, 22:02

תלמיד מחכים כתב:

אני ממליץ מאוד לקרוא את ספרו של ד"ר אריק ברוורמן בשם איזון המוח בהוצאת פוקוס כדי להבין במה מדובר 

הערת אגב:
משום מה היה לי את הרושם שהוצאת פוקוס היא הוצאה מגמתית מאד עם מטרות ברורות שמאד מאד מזכירות את מתנגדי החיסונים הפופולריים בעת הזו.
הרבה ספרים יוצאים נגד התפיסות הקלאסיות במדעהרפואה ומציגים עמדות ממש מנוגדות לכל מה שקבלנו מהרופאים.
אני לא בא לומר שזה מכריח שזה שקר, אבל הגישה הזו שהנה גילינו את האמת, והרפואה הטבעית ואחיותיה הן הבשורה, והרפואה הרגילה היא אוסף אינטרסים כלכליים של חברות התרופות וכו', זו גישה שגורמת לך לפקפק בכל התיאוריות שנדפסות בספרי ההוצאה.
אני חושב שגם מי שלא פגש או קרא מספריהם יוכל להתרשם מאתר ההוצאה בדומה להרגשתי.

מצו''ב כריכת ספר לדוגמא:
ספר לדוגמא.jpg

ולכן אני שולל את ה''ממליץ מאד'' הנ''ל.
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

תלמיד מחכים
יצירת קשר:

שליחה על ידי תלמיד מחכים » 09 אפריל 2021, 13:30

פיילוט 0.4 כתב:
08 אפריל 2021, 22:02
הערת אגב:
משום מה היה לי את הרושם שהוצאת פוקוס היא הוצאה מגמתית מאד עם מטרות ברורות שמאד מאד מזכירות את מתנגדי החיסונים הפופולריים בעת הזו.
הרבה ספרים יוצאים נגד התפיסות הקלאסיות במדעהרפואה ומציגים עמדות ממש מנוגדות לכל מה שקבלנו מהרופאים.
אני לא בא לומר שזה מכריח שזה שקר, אבל הגישה הזו שהנה גילינו את האמת, והרפואה הטבעית ואחיותיה הן הבשורה, והרפואה הרגילה היא אוסף אינטרסים כלכליים של חברות התרופות וכו', זו גישה שגורמת לך לפקפק בכל התיאוריות שנדפסות בספרי ההוצאה.
אני חושב שגם מי שלא פגש או קרא מספריהם יוכל להתרשם מאתר ההוצאה בדומה להרגשתי.

יש אמת רבה בטענה שלך על הוצאת הספרים הנ"ל אבל אסור להיות שיטחי ואסור לעשות הכללות בשום פנים ואופן:

משל למה הדבר דומה:
אם בכביש אחד נסעו הרבה משוגעים אין זה אומר שכל הנוסעים משוגעים, בפרט שהספר נכתב על ידי רופא מוסמך וחוקר מח במשך למעלה משלושים שנה באוני', הרוב המוחלט של הרעיונות שלו הם רעיונות מקובלים ומוסכמים בכל עולם הרפואה, באותה מידה הייתי יכול להמליץ לך להסתכל בספריית המחקרים של משרד הבריאות האמריקאי שהוא מוסמך לכל הדיעות

זה שהוצאת פוקוס אוהבת שיגעונות לא אומר שכל הספרים שהיא מדפיסה הם שיגעונות, צריך להבין שהם רק עוסקים בתרגום של ספרים מאנגלית כך שטיב הספר לא קשור כלל לטיב המתרגם והמדפיס

במבי
נתן תודה: 843 פעמים
קיבל תודה: 1112 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי במבי » 09 אפריל 2021, 15:03

דרבמדיקר כתב:
תלמיד מחכים כתב:

חז"ל אמרו שאלמלא יצה"ר לא היה חדוותא שמעתא

במבי כתב:
22 אוקטובר 2020, 13:46
ומובא בשם ר' יצחק דמן עכו דמי שלא חשק לאשה הוא דומה לחמור ופחות ממנו והטעם כי מן המורגש צריך שיבין העבודה האלוקית (ראשית חכמה, שער האהבה סוף פרק ד')

רק שצדיקים ה' מגלגל שלא יארע חטא תחת ידם, ועיין בסיפור הנורא המובא בסוף התנא דבי אליהו.

במבי
נתן תודה: 843 פעמים
קיבל תודה: 1112 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי במבי » 09 אפריל 2021, 15:08

חיפאי כתב:
08 אפריל 2021, 01:26
נתנאל_ב כתב:
שכל מה שאמרו שיהיה אדם זנב לאריות ולא ראש לשועלים זה רק פעם,  אבל בדורנו עדיף להיות ראש לשועלים כי צריכים בדורנו הרבה כבוד לעודד את האדם.

במבי כתב:
17 יוני 2020, 23:21
הדוגמא הכי בסיסית זה דמא בן נתינא

אך כל הגמרות מביאות "מתלא אמר" המשל זה פתגמים עממיים שלאו דווקא מקורם מהיהדות ואביא דוגמא אחת כתוב בירושלמי סנהדרין (באיזור דף כג.) מתלא אמר הוי ראש לשועלים ולא זנב לאריות ומביא שם אחד מהמפרשים שהכוונה למה שאמר האימפרטור הגדול יוליוס קיסר שעדיף להיות הראשון בכפר ולא השני ברומי.

כמעיין המתגבר
נתן תודה: 1355 פעמים
קיבל תודה: 365 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כמעיין המתגבר » 09 אפריל 2021, 15:21

חיפאי כתב:
08 אפריל 2021, 01:26
נתנאל_ב כתב:
שכל מה שאמרו שיהיה אדם זנב לאריות ולא ראש לשועלים זה רק פעם,
אריסטו אמר היה ראש בכפר ולא זוטר בעיר.
וכמדומני שזה לא חולק כלל על חז''ל, כי חז''ל דיברו בענין של הולך אל חכמים יחכם ורועה כסילים ירוע.

דעתו יפה
נתן תודה: 21 פעמים
קיבל תודה: 15 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דעתו יפה » 09 אפריל 2021, 17:31

אקשן דקדושה כתב:
29 דצמבר 2020, 01:29
אברך צעיר, לענין וכשרוני. איבד לחלוטין טעם בלימוד ובתפילה ובכל עבודת השם.
כרגע מצבו הוא שהוא לומד, אך אין לו כל סיפוק מזה.
מדלג על תפילות, מתנסה בנסיונות ועומד בהם בדר"כ אך אין לו שום סיפוק וחיות מזה, ושום מניע להמשיך בזה.

כמובן שיקפצו כאן תומכי שיטות למיניהם ויציעו את מרכולתם לכן הנני להבהיר:
א. הוא לומד גם בעיון למדני הדק היטב וכו' וגם בבקיאות בהספק דפים רבים וכו'.
ב. יש לו יד ורגל גם בתורת המוסר וגם בחסידות ומחשבה וכו'

אין לי הרבה הבנה בתחום אבל בכל זאת נראה לי שהוא סובל מניתוק רגשי שנובע מעומס רגשי כבד.

לדעתי הכתובת היא פסיכולוג, אבל מכיון שכבר קדמו בהצעה זו כמה חכמים והפנו אותו לפסיכולוג לא-יוצלח, ואחריו למומחה בשיטת 'בין-לילה', ואחריו לחכם חרשים ויועץ לחשים, וכו' וכו' אשר ע"כ יצא מיודענו מיואש וחסר אימון בין מבעלי תעודות ממוסגרות ובין מבעלי בטחון עצמי וכושר שיווק מוכח.
הוא מוכן לתת צ'אנס אחרון לפני שקיעה בתהומות היאוש והדיכאון.
הבו עצה הלום.

אני מכיר אחד כזה שהגיע לאדמו"ר מאמשינוב שליט"א. והאדמו"ר הציע שיתכן שהוא חווה איזו שהיא אכזבה גדולה בחייו בתקופה שקדמה למשבר. כדאי לנסות לחקור על כך.

סמל אישי של משתמש

למה זה תשאל לשמי
נתן תודה: 632 פעמים
קיבל תודה: 994 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי למה זה תשאל לשמי » 10 אפריל 2021, 21:29

דרבמדיקר כתב:
תלמיד מחכים כתב:

הזוהר אומר שזה גורם ל'חדוותא דשמעתתא'. https://he.wikisource.org/wiki/%D7%96%D ... %97_%D7%90
בכותרת מ'דרש הנעלם'

עמיקא וטמירא
נתן תודה: 11 פעמים
קיבל תודה: 34 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי עמיקא וטמירא » 17 אפריל 2021, 21:13

כבוד הרב תלמיד מחכים!
כמה שנים כבודו למד כל המקצועות המוצעות לעיל?

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “ואת עמלנו - אלו הבנים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 0 אורחים