פתיחת ישיבות "מוסר" שתכליתן עבודת המידות

ענייני מוסר ומחשבה

פותח הנושא
תלמיד חבר
נתן תודה: 9 פעמים
קיבל תודה: 13 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

פתיחת ישיבות "מוסר" שתכליתן עבודת המידות

שליחה על ידי תלמיד חבר » 12 מאי 2020, 13:04

מזה תקופה שאני חוקר ולומד את שיטת המוסר הישנה, ובראשה את אם ישיבות המוסר קלם. ועול לי כל פעם כשאני לומד וחוקר את השיטה, רעיון הצלה לעולם הישיבות של היום.
כל מי שמכיר ומסתובב קצת בעולם הישיבות של היום רואה ומבין שרבים הם הישיבות והבחורים אשר אינם מוצאים עצמם בלימוד התורה, (אני מדגיש אינני רוצה שתסטו מהנושא האם כל אדם חובה עליו וביכולתו לללמוד, אם תשימו לב אני מדבר על המציאות והצלתה לדעתי, ולא על חובת האדם.) כאדם שמבין קצת וגם מדיבור עם בחורים, אין ספק לכולנו שאותם בחורים אינם מרוצים ממה שהם עושים, הם אינם מרגישים שמשהוא מחובר בהם לתורה והם לא מרגישים בתורה משהוא שחשקה נפשם.
אין צורך אפי' לכתוב זאת שבחור שלא קרע את עצמו, (כמובן כל אחד לפום דרגתו.) אין לי חיבור לתורה וכאשר הוא נפנה לחיי נישואיו, הוא אינו משתנה הרבה בעניין.
אבל הדבר היותר מפחיד מזה שהוא לא ילמד, זה זה שהוא לא יהודי יר"ש.
ואני חושב ותמה, מילא בחורים שלא לומדים יש להם שלל תירוצים למיניהם. זה לא מתאים לי ללמוד, נולדתי להיות בעל חסד, וכוד'. נו.. האם זה נכון אינני יודע.
אבל אני מנסה להבין האם יש אדם, שיש לו הסבר ותירוץ מדוע הוא איננו עובד על "האדם" שבו, על המידות שלו.
זה ברור לכולנו, אין תירוץ!
ואני חושב, מה היה קורה אילו הייתה נפתחת "ישיבת המוסר", ישיבה שבה המוטיב העיקרי עליו יעבדו יהיה על לבנות אדם! אינני מדבר על דרגות בבניית האדם כמו שהיה בקלם, גם לא חצי מזה. אבל שיהיה משהוא כזה.
נכנס רגע לראשו של בחור מתקשה בלימוד היא איננו מרגיש חשק בכך, חשבתם מהי הסיבה.? אני חושב שהסיבה היא חוסר הצלחה במשך שנותיו הראשונות, מה שמציב בעיניו את התורה כמטרה שהוא לעולם אינו יכול לכבוש אותה, וממילא אין לו בה סיפוק.
אבל תחשבו לרגע על בחור שבעיניו האתגר משתנה פתאום, הוא אינו צריך לאתגר את עצמו בדבר שאין לו בו יכולת, (שוב הדגשה אינני רוצה לסטות מהנושא.) הוא מאתגר את עצמו בכוחות נפשו. הוא מאתגר את עצמו ביכולת שבירת הרצון, ביכולת לחשוב טוב על חברו, ביכולת לשמור על סדר בנפשו ובמעשיו, והאתגר הגדול מכולם, שכל מעשיו יהיו בחשבון!
האם אינכם חושבים שעבודה על אתגרים אלה יעזרו לו לצאת מהדישדוש הרוחני שהוא שרוי בו, האם אינכם חושבים שכאשר בחור כזה, שיצליח לעבוד על מידת עצלותו לא יהיה עוד סתם משהוא בעיני עצמו. אלא הוא יראה את עצמו כאדם בר מעלה, כאדם ששולט על עצמו.
רבותי עלינו להבין תנועת המוסר של פעם שירתה אמנם מטרות שונות, מטרות קדושות וטהורות לחלוטין. היא שירתה את מטרת הקב"ה. את המטרה שאנו צריכים ליישם בעולמינו זה.
אבל אין זה שולל שתנועה זו, ורעיון זה יכול לשרת מטרות שונות. שבמטרתם הסופית הם כן מגיעים לאותה מטרה נעלה.
המטרה הזו היא קודם כל להציל את עולם הישיבות שבחלקו הגדול מתחיל לדשדש מאחור. [/color
.

אחד הבנים
משתמש ותיק
נתן תודה: 73 פעמים
קיבל תודה: 133 פעמים
יצירת קשר:

Re: נקודה למחשבה "טור אישי" "המוסר" כהצלה לעולם הישיבות

שליחה על ידי אחד הבנים » 12 מאי 2020, 13:45

נדמה לי שיש ישיבות בדומה לזה, אולי משהו ברחובות בשם "חכמה ודעת" או משהו כזה, של הרב גרנדביץ [או דומה]
והן לא תרצה שלא יעסקו כלל בלימוד תורה, אלא שיהיה עיסוק מרכזי בעבודת האדם, וזה נראה לי קצת הישיבה הנל.
אם מישהו מכיר את הישיבה אולי יחכימנו.

שירת הלווים
נתן תודה: 40 פעמים
קיבל תודה: 12 פעמים
יצירת קשר:

Re: נקודה למחשבה "טור אישי" "המוסר" כהצלה לעולם הישיבות

שליחה על ידי שירת הלווים » 13 מאי 2020, 14:59

א אם ישיבות המוסר לא היתה קלעם
ב אפי' בזמן ההוא קלעם היתה ישיבה שהתאימה למתי מעט
ג לגופו של עניין אם נפריד לרגע את קלעם לגבי עצם הרעיון שלהחיות את שיטת המוסר כדי להציל את עולם הישיבות הוא טעות ביסודו ולא חלילה מתוך זילזול למוסר והבהיר את כוונתי אחת הסיבות המרכזיות לפשיטת הרגל של תנועת המוסר הוא שבעוד שבאירופה רק מי שחשקה נפשו בתורה ובמוסר והיתה בליבו אש בוערת באמת הלך לישיבה כל שכן לישיבה ששייכת לתנועת המוסר ברגע שהתרבו הישיבות וכל אחד היום הולך לישיבה ללא קשר לבחירה אישית ממילא הראשונה להיפגע היתה תנועת המוסר שדורשת רצון פנימי ושאיפה להיות נעלה ובתהליך איטי קרה כל מה שאתה מעלה של דישדוש או איך שלא תקרא לזה אבל המוסר הוא לא הפיתרון אלא סמל של התופעה

נדיב לב
משתמש ותיק
נתן תודה: 181 פעמים
קיבל תודה: 741 פעמים
יצירת קשר:

Re: פתיחת ישיבות "מוסר" שתכליתן עבודת המידות

שליחה על ידי נדיב לב » 14 מאי 2020, 22:53

ישנה ישיבה בצרפת ששמרה על ייחודיות נובהרדוק.

מחשבות
משתמש ותיק
נתן תודה: 106 פעמים
קיבל תודה: 180 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מחשבות » 15 מאי 2020, 00:37

כדאי שלא תשאל על מידת ההצלחה של אותה ישיבה
העדויות ששמעתי בעניין היו מזעזעות.

נדיב לב
משתמש ותיק
נתן תודה: 181 פעמים
קיבל תודה: 741 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 15 מאי 2020, 00:53

אתה האחרון שאשאל. אני מכיר מקרוב 3 בחורים שמצאו את דרכם חזרה לעולם התורה בזכות אותה ישיבה. אבל מה אתה יודע מלבד לכתוב בחוסר אחריות ולהוציא לעז.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “בית המוסר”

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח