למה אנשים לא מוכנים לקבל שיש שני צדדים?

ענייני מוסר ומחשבה

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. בתודה מראש.
נתן תודה: 20302 פעמים
קיבל תודה: 13451 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: למה אנשים לא מוכנים לקבל שיש שני צדדים?

שליחה על ידי לבי במערב » 27 יוני 2021, 04:10

לבי במערב כתב:
25 יוני 2021, 00:57
[כ"ז מן הזכרון בלבד. אי"ה אנסה לאמת הפרטים בהמשך, בל"נ].
מעדות שהתפרסמה ב-Jem (תמלול חפשי מאנגלית):
התפללנו מעריב. משהו לא הי' בסדר, אני חושב שהיתה לו בעי'; הוא התפלל שמו"ע ובכה.
המנין הסתיים, הקדיש האחרון נאמר, הרבי הרים את סדורו והתכונן לעזוב - והאיש הזה מתפלל. הוא בוכה, ואינו רואה שום דבר...
הרבי הרים את הסדור ועמד שם - הסתכלתי על שעוני, איני יודע מדוע - במשך שבע דקות, עד שהוא סיים 'עושה שלום', ואז הוא (הרבי) יצא.
הרבי עמד שם והביט בו בזמן שהוא סיים להתפלל - עם הסידור בידיו, הי' זה כבר אחרי הקדיש - במשך שבע דקות; ואז הסתובב, נישק את המזוזה ויצא.
הוא (אברהם ז"ל) לא ידע כלל ממה שהתרחש, סיפרתי לו על כך לאחר מכן...

משיב כהלכה
נתן תודה: 1094 פעמים
קיבל תודה: 1287 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

שליחה על ידי משיב כהלכה » 27 יוני 2021, 10:47

נדיב לב כתב:
27 יוני 2021, 01:28
]בל נשכח שהגדרה הזו היא חרב פיפיות - לשני הצדדים...

היא לא יכולה להיות, כי אנשים שיש להם את מה שהם רוצים, אין להם שום סיבה לצעוק על אף אחד שיהיה לו פאה, אינטרנט, אייפון, או לא יודע מה. לכל היותר תמצא אותם מתגוננים מול התקפות. אבל למה שיהיה אכפת להם מהאחר, אם טוב להם בעצמם.

יושב אוהלים
נתן תודה: 1333 פעמים
קיבל תודה: 4041 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 27 יוני 2021, 11:26

משיב כהלכה כתב:
27 יוני 2021, 10:47
כי אנשים שיש להם את מה שהם רוצים, אין להם שום סיבה לצעוק על אף אחד שיהיה לו פאה, אינטרנט, אייפון, או לא יודע מה.
א. ומה אם אלה שמרגישים חובה לצעוק שחייבים להתיר אייפונים מוגנים וכו', ושכל חורבן הדור תלוי באוסרי האייפונים והפאות ומהמעוררים על הצניעות למיניהם?
האם להם כן יש מה שהם רוצים? וכי להם טוב בעצמם??

ב.
משיב כהלכה כתב:
למה שיהיה אכפת להם מהאחר, אם טוב להם בעצמם.
ברור שאיכפת להם מהקב"ה וגם טובת אחרים איכפת להם, וזה גופא המעלה שלהם, שלא מספיק להם שיהיה להם טוב, הם דואגים גם לאחרים, ולא חושבים רק על הטוב של עצמם.

ג. וכי על כל גדולי הדורות שעוררו על אנשי דורם שהתנהגו שלא כהוגן יש עליהם את הקושיא "למה שיהיה אכפת להם מהאחר, אם טוב להם בעצמם."? אתמהה.

ראשון לציון
קיבל תודה: 201 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ראשון לציון » 27 יוני 2021, 11:32

לגבי הסיפור מ-770

היו הרבה כאלה סיפורים בשנים שבהם הרבי התפלל ב'זאל הקטן' הנמצא למעלה.

הרבי היה נוהג לשבת בחזרת הש"ץ, וקרה כמה פעמים שהגיעו אורחים ליטאיים או מחוגים אחרים והאריכו בתפלה בתוך ד' אמותיו וממילא לא יכול היה לשבת ונשאר לעמוד.

משיב כהלכה
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 27 יוני 2021, 15:39

יושב אוהלים כתב:
27 יוני 2021, 11:26
משיב כהלכה כתב:
ברור שאיכפת להם מהקב"ה וגם טובת אחרים איכפת להם, וזה גופא המעלה שלהם, שלא מספיק להם שיהיה להם טוב, הם דואגים גם לאחרים, ולא חושבים רק על הטוב של עצמם

התגובה נובעת מחוסר הבנה, אני דיברתי על כל אלה שיושבים ושותקים, ולא עורכים מסע תעמולה אדיר של מודעות רחוב, כנסים, הרצאות, דיסקים, חוברות, עלונים, ספרים ואנשים שיעמדו עם שלטים בצמתים, כדי שנשים ילכו עם פאות או כדי שאנשים יגלשו באינטרנט.

וזה כי טוב להם עם הפאות, ועם האינטרנט, ולא חסר להם כלום, ומשכך לא אכפת להם מהאחר.

ולגבי מה שכתבת לאידך גיסא, מתוך חוסר הבנה של תגובתי, ברור שאפשר להיתמם ולטעון שמדובר באנשים שאכפת להם מהקב"ה, וכו' וכו', רק הלב יודע אם לעקל אם לעקלקלות.... והרבה פעמים פוגשים את האנשים האלה בבית דין (או יותר גרוע, בבית משפט) רבים על סכום כסף פעוט, ורואים גם בעניינים רוחניים אחרים את חוסר האכפתיות שלהם (קמפיין על לשון הרע, למשל, מי מהם אירגן? בדקת פעם מי עומד מאחרי הקמפיין הידוע "לשון הרע לא מדבר אלי" או מאחרי ארגון "משמרת השלום", ומי מעורר על נושאים שבין אדם לחבירו כמו "איש לרעהו"?)

משיב כהלכה
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 27 יוני 2021, 15:44

יושב אוהלים כתב:
וכי על כל גדולי הדורות שעוררו על אנשי דורם שהתנהגו שלא כהוגן יש עליהם את הקושיא "למה שיהיה אכפת להם מהאחר, אם טוב להם בעצמם."?

גדולי הדורות שעוררו על אנשי דורם, עוררו על הרבה מאוד עניינים. ולא הקדישו את חייהם לעורר על ענין מסויים, בוודאי שלא בספרים וחוברות ועלונים וכנסים והרצאות ופרסים כספיים ושלטים בצמתים, ועוד כהנה וכהנה.

כל השוואה בין גדולי הדור לבין אנשים כאלה היא השוואה מגוחכת.

יושב אוהלים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 27 יוני 2021, 15:52

משיב כהלכה כתב:
27 יוני 2021, 15:39
יושב אוהלים כתב:
משיב כהלכה כתב:
ברור שאיכפת להם מהקב"ה וגם טובת אחרים איכפת להם, וזה גופא המעלה שלהם, שלא מספיק להם שיהיה להם טוב, הם דואגים גם לאחרים, ולא חושבים רק על הטוב של עצמם

התגובה נובעת מחוסר הבנה, אני דיברתי על כל אלה שיושבים ושותקים,
וזה כי טוב להם עם הפאות, ועם האינטרנט, ולא חסר להם כלום, ומשכך לא אכפת להם מהאחר.

גם אני דיברתי על אלה בדיוק, תיארת בדיוק את מצבם ושיטת חייהם, שכיון שטוב להם עם הפאות שלהם ועם האינטרנט שלהם ועם האייפונים הכאילו מוגנים שלהם, ולדעתם לא חסר להם כלום, לא איכפת להםשום דבר אחר ולכן אין להם ענין לחשוב על אף אחד אחר, אלא אך ורק לי טוב, ושלום עלי נפשי, ולא איכפת לי מאחרים כלל וכלל ...

ממש הפלא ופלא!

יושב אוהלים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 27 יוני 2021, 15:57

משיב כהלכה כתב:
27 יוני 2021, 15:44
יושב אוהלים כתב:
וכי על כל גדולי הדורות שעוררו על אנשי דורם שהתנהגו שלא כהוגן יש עליהם את הקושיא "למה שיהיה אכפת להם מהאחר, אם טוב להם בעצמם."?

גדולי הדורות שעוררו על אנשי דורם, עוררו על הרבה מאוד עניינים. ולא הקדישו את חייהם לעורר על ענין מסויים, בוודאי שלא בספרים וחוברות ועלונים וכנסים והרצאות ופרסים כספיים ושלטים בצמתים, ועוד כהנה וכהנה.
אדרבה אם שיטתך נכונה שמי שטוב לו בעצמו לא איכפת לו מה שעושים אחרים, א"כ אדרבה מי שמעורר על הרבה עניינים, וכ"ש מי שעורר על "הרבה מאוד" עניינים על כרחך שבודאי הוא עוד יותר לא מרגיש טוב לעצמו.

משיב כהלכה
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 27 יוני 2021, 16:02

יושב אוהלים כתב:
27 יוני 2021, 15:52
לא איכפת להם שום דבר אחר ולכן אין להם ענין לחשוב על אף אחד אחר, אלא אך ורק לי טוב, ושלום עלי נפשי, ולא איכפת לי מאחרים כלל וכלל ...

בוודאי שאכפת להם מאחרים, ולכן הם עושים הרבה דברים לטובת הכלל (רמזתי לך כששאלתי אם אתה יודע מי הרים את הקמפיין האדיר 'לשון הרע לא מדבר אלי').

אבל הם לא צועקים, לא יורדים לחייו של אף אחד, לא מביישים אותו במודעות רחוב ובעלונים וחוברות ולא מכנים אותו בשמות גנאי ומאחלים לו גיהנום, וכו' וכו'. את זה עושה רק מי שחסר לו, כנ"ל.

יושב אוהלים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 27 יוני 2021, 16:08

משיב כהלכה כתב:
27 יוני 2021, 16:02
הם לא צועקים
וכי מוכיחי הדורות לא צעקו???
משיב כהלכה כתב:
לא יורדים לחייו של אף אחד
וכי הגדולים שצעקו נגד פירצות בכשרות לא "ירדו לחייהם" של הקצבים שמכרו לעם ישראל נבילות וטריפות"?
משיב כהלכה כתב:
לא מביישים אותו במודעות רחוב ובעלונים וחוברות ולא מכנים אותו בשמות גנאי ומאחלים לו גיהנום, וכו' וכו'.
כנראה שישבת כל ימיך בבית המדרש ולא לא ראית מכתבים חריפים מאוד של גדולי הדור שכתבו דברים נוראיים על הפורצים גדרי ישראל.

משיב כהלכה
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 27 יוני 2021, 16:09

יושב אוהלים כתב:
27 יוני 2021, 15:57
אדרבה אם שיטתך נכונה שמי שטוב לו בעצמו לא איכפת לו מה שעושים אחרים, א"כ אדרבה מי שמעורר על הרבה עניינים, וכ"ש מי שעורר על "הרבה מאוד" עניינים על כרחך שבודאי הוא עוד יותר לא מרגיש טוב לעצמו

תתבונן שוב ותראה שטעית.

יושב אוהלים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 27 יוני 2021, 16:12

משיב כהלכה כתב:
27 יוני 2021, 16:09
יושב אוהלים כתב:
27 יוני 2021, 15:57
אדרבה אם שיטתך נכונה שמי שטוב לו בעצמו לא איכפת לו מה שעושים אחרים, א"כ אדרבה מי שמעורר על הרבה עניינים, וכ"ש מי שעורר על "הרבה מאוד" עניינים על כרחך שבודאי הוא עוד יותר לא מרגיש טוב לעצמו

תתבונן שוב ותראה שטעית.

וואי זה ממממממש תשובה נפלאה! ניצחתני ניצחתני ניצחתני!.

משיב כהלכה
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 27 יוני 2021, 16:13

יושב אוהלים כתב:
27 יוני 2021, 16:08
וכי הגדולים שצעקו נגד פירצות בכשרות לא "ירדו לחייהם" של הקצבים שמכרו לעם ישראל נבילות וטריפות"?
כנראה שישבת כל ימיך בבית המדרש ולא לא ראית מכתבים חריפים מאוד של גדולי הדור שכתבו דברים נוראיים על הפורצים גדרי ישראל

שוב, ההשוואה בין גדולי הדור שיוצאים במכתבים על כל פרצה, מתוקף תפקידם כמנהיגים, לבין אנשים שכל חייהם צועקים על דבר אחד ויחיד, היא השוואה מגוחכת לחלוטין, ואין צורך אפילו להסביר מדוע.

גם ההשוואה בין פאות, שזהו ענין שבמחלוקת, יש אוסרים ויש מתירים, וגם אינטרנט וגם סלולרי מוגן / מסונן, שגדולי הדור התירוהו במכתביהם - לבין נבילות וטריפות, היא השוואה מגוחכת לחלוטין.

הרי נושא האשכול הזה הוא לא דבר שלכולי עלמא אסור, אלא דבר שיש לו "שני צדדים", וצד אחד מנסה בכל כוחו לכפות את דעתו על הצד השני, על רבניו ופוסקיו.

יושב אוהלים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 27 יוני 2021, 16:23

משיב כהלכה כתב:
27 יוני 2021, 16:13
יושב אוהלים כתב:
27 יוני 2021, 16:08
כנראה שישבת כל ימיך בבית המדרש ולא לא ראית מכתבים חריפים מאוד של גדולי הדור שכתבו דברים נוראיים על הפורצים גדרי ישראל

שוב, ההשוואה בין גדולי הדור שיוצאים במכתבים על כל פרצה, מתוקף תפקידם כמנהיגים, לבין אנשים שכל חייהם צועקים על דבר אחד ויחיד, היא השוואה מגוחכת לחלוטין, ואין צורך אפילו להסביר מדוע.

גם ההשוואה בין פאות, שזהו ענין שבמחלוקת, יש אוסרים ויש מתירים, וגם אינטרנט וגם סלולרי מוגן / מסונן, שגדולי הדור התירוהו במכתביהם - לבין נבילות וטריפות, היא השוואה מגוחכת לחלוטין.

הרי נושא האשכול הזה הוא לא דבר שלכולי עלמא אסור, אלא דבר שיש לו "שני צדדים", וצד אחד מנסה בכל כוחו לכפות את דעתו על הצד השני, על רבניו ופוסקיו.

מגוחכת מגוכחת מגוחכת זה התשובה המנצחת שעונה על כל טענה.

וכי רק מי ש"תפקידו" להיות מנהיג הדור אמור להיות איכפת לו מדברים נוראיים שקורים?
וכל השאר צריכים לשתוק ולומר שלום עלי נפשי וטוב לי בחיים שלי ולא איכפת לי מאחרים?

"התירוה גדולי הדור במכתביהם" - עיין ערך פסל בבל שהתירו גדולי הדור להשתחות לו. השאלה הוא על כל אחד - אם הוא מתעקש להיות מאלה שאומרים - "יש לי רב שמתיר -שלום עלי נפשי. או שואף ליותר.
הרי מדברים לא על דבר שלכולי עלמא מותר, אלא דבר שיש לו "שני צדדים", וצד אחד מנסה בכל כוחו להשתיק את הצד השני, על רבניו ופוסקיו שאוסרים, ומעוררים נגד זה.

משיב כהלכה
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 27 יוני 2021, 16:39

גם גדולי הדור המעוררים על פרצות למיניהם, לא מקדישים לכך זמן מעבר לכתיבת מכתב וגילוי דעתם בנושא. ושוב, אין מה להשוות למסע התעמולה האדיר שמתנהל בכל מיני עניינים.

ומי ש"אכפת לו" - המציאות הוכיחה שלא אכפת לו מעניינים רבים אחרים. אז מה שאכפת לו, זה בגלל שחסר לו בעצמו.

אם כבודו משווה את גדולי הדור שהתירו לפסל בבל שהתירו להשתחוות לו, כבר אין לי הרבה מה להוסיף על זה... זה בדיוק המדובר באשכול על שני צדדים. ולהזכיר שכבודו כותב את הדברים באינטרנט, תוך שהוא סומך על הרב שמתיר ולא שואף ליותר (הרב המחמיר הוא "לשאוף ליותר" והמיקל הוא פסל בבל. אין הלכה פסוקה, אין שו"ע).

גם ניסיון להעתיק ולהדביק את דבריי, נראה תמוה. איזה צד מנסה בכל כוחו להשתיק את הצד השני?

לאידך גיסא יש פסטיבל שלם של מודעות רחוב, כנסים, הרצאות, דיסקים, חוברות, עלונים, ספרים, אפילו מממנים אנשים שיעמדו עם שלטים בצמתים, במשמרות. עם רמקולים.

איפה ראית את כל הדברים האלה מצידם של אלו הרוצים "להתיר אייפונים"?

גם באינטרנט, אתרים שלמים, כתבות ממומנות, אשכולות שנפתחים עם מאות תגובות (אין לי מושג מי נכנס לקרוא בהם), מה יש לאידך גיסא? איזה תגובה של איזה מגיב שניסה להתגונן ולהסביר שפלאפון מוגן הוא טוב גם אליבא דגדולי הדור, ולמעשה אין בו שום איסור הלכתי?

הדברים אמורים גם לגבי אינטרנט וגם לגבי פאות וגם לגבי אייפונים, והמסקנה המתבקשת היא אחת. אנשים צועקים על מה שחסר להם. והצועקים הם תמיד לצד שאוסר פאות, אוסר אינטרנט, אוסר אייפונים.

יושב אוהלים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 27 יוני 2021, 16:57

משיב כהלכה כתב:
27 יוני 2021, 16:39
גם גדולי הדור המעוררים על פרצות למיניהם, לא מקדישים לכך זמן מעבר לכתיבת מכתב וגילוי דעתם בנושא. ושוב, אין מה להשוות למסע התעמולה האדיר שמתנהל בכל מיני עניינים.
אין לי ענין להתווכח עם מציאות, היו הרבה גדולים שעשו הרבה יותר מכתיבת מכתב וגילוי דעת. ממש מסרו את כוחם וזמנם לתקן פרצות הדור.

ומי ש"אכפת לו" - המציאות הוכיחה שלא אכפת לו מעניינים רבים אחרים. אז מה שאכפת לו, זה בגלל שחסר לו בעצמו.
המציאות הוכיחה שהיו הרבה רבנים שעבדו חזק מאוד על פירצה מסויימת וזה לא אומר שלא איכפת להם מדברים אחרים אלא שהשקיעו כוחותם בזה.

אם כבודו משווה את גדולי הדור שהתירו לפסל בבל שהתירו להשתחוות לו, כבר אין לי הרבה מה להוסיף על זה... זה בדיוק המדובר באשכול על שני צדדים. ולהזכיר שכבודו כותב את הדברים באינטרנט, תוך שהוא סומך על הרב שמתיר ולא שואף ליותר (הרב המחמיר הוא "לשאוף ליותר" והמיקל הוא פסל בבל. אין הלכה פסוקה, אין שו"ע).
אני מעולם לא התקוממתי נגד מי שאוסר להשתמש באינטרנט, אני לא אומר "יש לי רב שמתיר לי, והיתכן שאתה מעורר צד אחר, זה מחריב את הדור, ואתה אשם הכל הצרות בגלל שאתה מנסה לאסור.

גם ניסיון להעתיק ולהדביק את דבריי, נראה תמוה. איזה צד מנסה בכל כוחו להשתיק את הצד השני?

איזה צד?? הצד שבכל פעם שעולה בפורום או בעלון או במודעה וכו' מילה לעורר נגד פאות/אינטרנט/ואיפונים הקדושים הוא מתקומם ומלגלג ורק דברי שנאה ובלע נגד המעוררים.

לאידך גיסא יש פסטיבל שלם של מודעות רחוב, כנסים, הרצאות, דיסקים, חוברות, עלונים, ספרים, אפילו מממנים אנשים שיעמדו עם שלטים בצמתים, במשמרות. עם רמקולים.

איפה ראית את כל הדברים האלה מצידם של אלו הרוצים "להתיר אייפונים"?

וכי מי שכואב לו יותר ואיכפת לו יותר ולכן עושה כל מה שרק יכול ואינו חושב לא על טירחא ולא על "מה יאמרו" וכ"ש וקל וחומר שאינו אומר שלום עלי נפשי, וטוב לי ולא איכפת לי מהנעשה אצל אחרים ורק אני חשוב, זה סימן לחיסרון??

משיב כהלכה
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 27 יוני 2021, 17:06

יושב אוהלים כתב:
27 יוני 2021, 16:57
המציאות הוכיחה שהיו הרבה רבנים שעבדו חזק מאוד על פירצה מסויימת וזה לא אומר שלא איכפת להם מדברים אחרים

טענו בחיטים והודה לו בשעורים? אינני מדבר על שום רב, הציבור יודע היטב על מי אני מדבר, מי עומד מאחרי התעמולה בכל העניינים שציינתי. אף רב אינו עורך תעמולה, ובוודאי שלא עושה את כל הדברים שציינתי לעיל.

יושב אוהלים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 27 יוני 2021, 17:18

משיב כהלכה כתב:
27 יוני 2021, 17:06
יושב אוהלים כתב:
המציאות הוכיחה שהיו הרבה רבנים שעבדו חזק מאוד על פירצה מסויימת וזה לא אומר שלא איכפת להם מדברים אחרים

טענו בחיטים והודה לו בשעורים? אינני מדבר על שום רב, הציבור יודע היטב על מי אני מדבר, מי עומד מאחרי התעמולה בכל העניינים שציינתי. אף רב אינו עורך תעמולה, ובוודאי שלא עושה את כל הדברים שציינתי לעיל.

נכון שאתה לא מדבר על שום רב כי הרבה רבנים צעקו ועוררו ומיחו נגד דברים מסויימים, וזה מפריך את הטענה שלך שאם מוחה נגד רק משהו מסויים זה סימן שהוא לא אמיתי.
ולכן בחרת להתעלם מרבנים ולדבר אך ורק נגד מי שהוא לא רב, כאילו זה שהוא לא מנהיג הדור אוסר לו להעיר על דברים כואבים.

משיב כהלכה
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 27 יוני 2021, 17:21

יושב אוהלים כתב:
איזה צד?? הצד שבכל פעם שעולה בפורום או בעלון או במודעה וכו' מילה לעורר נגד פאות/אינטרנט/ואיפונים הקדושים הוא מתקומם ומלגלג ורק דברי שנאה ובלע נגד המעוררים

כאמור לעיל, בקושי התגוננות, ובקושי באינטרנט. קח את כל הפרסומים נגד אינטרנט ונגד פלאפונים מוגנים, עשרות אשכולות שנפתחו, והשווה אותם לתגובות בודדות שנכתבו פה ושם, בקול ענות חלושה, וניסו להעמיד את האמת על תילה.

בפורום אוצה"ח ישנו פורום שלם עם עשרות אשכולות, המוקדש אך ורק לנושא הזה (דהיינו צבועים הגולשים באינטרנט ומטיפים נגד האינטרנט מתוך יר"ש מרובה ודאגה לזולת) והוא ננעל כי יש כאלה שפשוט לא הפסיקו לדבר על הנושא!

מה יש מזה בעולם האמיתי? ספרים בעד אינטרנט או בעד פלאפונים מוגנים, אין. גם לא חוברות. גם לא עלונים. גם לא כנסים, ולא הרצאות, ולא שלטי חוצות, ולא מודעות רחוב. פשוט כלום.

ובענין הפאות - הספרים הבודדים שיצאו לאור לצד ההיתר, כולם מתוך התגוננות נגד הפרסומים האדירים במשך עשרות שנים (וכנ"ל: עלונים, חוברות, ספרים, מודעות, פשקווילים ברצפה, כנסים, הרצאות, שלטי חוצות, הגרלות עם פרסים, קווי טלפון...), גם הם לא זמינים בכל בית כנסת ובית מדרש. פשוט דאגו להשמיד אותם ולהעלים אותם... אפילו אם ח"ו מתפרסם מאמר להתיר באיזה חוברת, דאגו להשמיד את החוברת (ע"ע קובץ אליבא דהלכתא).

אז מי צועק כל היום וכל הלילה, כי חסר לו?

ומי בקושי מגיב בקול ענות חלושה?

שלא לדבר על שנאה וקנאה, ודברי בלע... שזה מצוי אך ורק אצל האוסרים. גם כנראה מתוך יר"ש טהורה.

יושב אוהלים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 27 יוני 2021, 17:26

משיב כהלכה כתב:
27 יוני 2021, 17:21
אז מי צועק כל היום וכל הלילה, כי חסר לו?
מי שאיכפת לו ולכן הוא לא יושב ושותק ואינו אומר אמר שלום עלי נפשי,וטוב לי לעצמי ולא איכפת לי ולא מעניין אותי מאחרים.

משיב כהלכה כתב:
ומי בקושי מגיב בקול ענות חלושה?
אולי מי שלא באמת איכפת לו מאחרים, וחושב לעצמו "טוב לי לעצמי" ומה לי לדאוג על אחרים.

משיב כהלכה כתב:
שלא לדבר על שנאה וקנאה, ודברי בלע... שזה מצוי אך ורק אצל האוסרים. גם כנראה מתוך יר"ש טהורה.
אני מעדיף לא לצטט מה שכבר ציטטתי במקום אחר בפרטי - ודי למבין.

משיב כהלכה
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 27 יוני 2021, 17:35

יושב אוהלים כתב:
27 יוני 2021, 17:18
נכון שאתה לא מדבר על שום רב כי הרבה רבנים צעקו ועוררו ומיחו נגד דברים מסויימים, וזה מפריך את הטענה שלך שאם מוחה נגד רק משהו מסויים זה סימן שהוא לא אמיתי.
ולכן בחרת להתעלם מרבנים ולדבר אך ורק נגד מי שהוא לא רב, כאילו זה שהוא לא מנהיג הדור אוסר לו להעיר על דברים כואבים

לא, אין שום קשר. הרבה רבנים מחו על עניינים מסויימים, אבל אף אחד לא תלה מודעות, פירסם עשרות ספרים וחוברות, עמד ברחוב עם שלטי חוצות, ערך הגרלות, הקים קווים טלפוניים, וכל זה בגלל משהו שהוא בכלל ענין שבמחלוקת, אלו אוסרים ואלו מתירים...

והעניינים הנ"ל, קשה לקרוא להם אפילו "ענין שבמחלוקת". פאות, רוב הפוסקים מתירים. אינטרנט וסלולרי מסונן, לית מאן דפליג שאין בזה שום עבירה, וגם בזה רוב גדולי הדור התירו, רק מיעוט דמיעוט יצאו נגד.

סמל אישי של משתמש

ברסלבר (ליטאי לשעבר)
נתן תודה: 969 פעמים
קיבל תודה: 1235 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 27 יוני 2021, 17:39

הלכתי לא מזמן בגאולה, ראיתי את האנשים המסתובבים עם רמקולים ושלטים "החייים מאושרים רק בלי אינטרנט וסרטים" מסתובבים על המדרכה וצועקים על העוברים ושבים.
לא יודע להסביר בדיוק למה, אבל כלל לא קיבלתי את הרושם שחייהם של הצועקים האלה מאושרים.
התחשק לי לרגע לדבר עם אחד מהם, ולהציע לו את דברי מוהר"ן בתורה ח' תניינא "תקעו - תוכחה" על "מי שיודע להוכיח", ועל כך שתוכחה שאינה כראוי גורמת "להבאיש ריח הנשמות", ולהיפך (דהיינו שכדי לזכות מישהו ולעוררו לתשובה צריך לראות ולהראות את הנקודות הטובות שלו ולא להיפך).
אבל אז ניגש אליו איזה נער סקרן, (לבוש מודרני קצת, כמנהג בני הישיבות הליטאים) ושאל אותו אם משלמים לו על זה וכמה.
האיש התפרץ עליו, ועם הרמקול שבידו שאג עליו לעיני העוברים ושבים: " אתה אומר את זה כי יש לך אייפון! אה?! אני רואה עליך את זה. רואים על הפנים שלך שאתה פגום כולך!!" וכך המשיך להלבין את פניו ברבים, על סמך מסקנתו הנמהרת.
אז ברחתי ממנו, שלא יתלבש גם עלי, שמא יראה ברוח קדשו את כל פגמי ויתחיל להוכיח אותי ברבים.

נצבים וילך
נתן תודה: 113 פעמים
קיבל תודה: 59 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נצבים וילך » 27 יוני 2021, 17:55

חריף ובקי כתב:
24 יוני 2021, 22:37
ככל שאדם מתקיף יותר צד שני סימן שהוא לא בטוח כל צרכו בצד שלו,
והביטחון שלו מתקיים רק בהתקפה
משל נאה שמעתי פעם, היו שני ילדים שהצעיר מביניהם היה גבה קומה מעט יותר מרעהו הגדול. פעם אחת חפר המבוגר יותר גומא קטנה והכניס לתוכה את רעהו הצעיר, באמרו שאין זה מן הדין שהקטן יהיה גבוה והגדול יהיה נמוך. אדם פקח שראה את המעשה פנה אליו ואמר, אם רצונך להיות גבוה, עלה על שולחן והגבה את עצמך. אל נא תגביה את עצמך על ידי שתנמיך את זולתך.

יושב אוהלים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 27 יוני 2021, 17:59

ברסלבר (ליטאי לשעבר) כתב:
27 יוני 2021, 17:39
כדי לזכות מישהו ולעוררו לתשובה צריך לראות ולהראות את הנקודות הטובות שלו ולא להיפך)
וכי כל המוכיחים שהזכירו דברים שעושים לא טוב, לא עשאו כהוגן לדעתך? אתמהה.

סמל אישי של משתמש

ברסלבר (ליטאי לשעבר)
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 27 יוני 2021, 18:05

דברים אלה של הליקוטי מוהר"ן, מיוסדים על דברי רבי עקיבא, שתמה אם יש בדור מי שיודע להוכיח.
כך ששאלה זו תשאל גם עליו.

ומי שרוצה שתוכחתו תפעל - צריך להוכיח באופן הנכון.

רק שלא כל המוכיחים מטרתם באמת לקרב את אותו אחד שמוכיחים אותו. לפעמים יש סיבות אחרות.
רבנים ששמדברים על פרצה - בדרך כלל מכוונים את דבריהם כלפי מי שאינו פרוץ בזה, שיזהר לא להיות כמותם.
ובאמת רואים שאותם הפרוצים אינם מושפעים מהם, בדרך כלל.

יושב אוהלים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 27 יוני 2021, 18:14

27 יוני 2021, 18:05
דברים אלה של הליקוטי מוהר"ן, מיוסדים על דברי רבי עקיבא, שתמה אם יש בדור מי שיודע להוכיח.

רבנים שמדברים על פרצה - בדרך כלל מכוונים את דבריהם כלפי מי שאינו פרוץ בזה, שיזהר לא להיות כמותם.
כשגדולי המשגיחים בישיבות דברו על מה הבחורים צריכים לתקן, וכמה נורא זה ביטול תורה ולשה"ר ושמירת העיניים וכו' וכו' דיברו בעיקר לבחורים הטובים והמתמידים שבישיבתם ולאלה שהכי שומרים את לשונם ועיניהם, שלא יפלו ? אני מצטער לומר שממש לא נראה לי כך.
וכי גם הם עשו שלא כהוגן?

סמל אישי של משתמש

ברסלבר (ליטאי לשעבר)
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 27 יוני 2021, 18:15

הנה תקציר הדברים הנוגעים למעשה מחלק קטן מהדברים (ליקוטי עצות, תוכחה), ובו תמצא מענה לשאלתך:

[כ]. אַף עַל פִּי שֶׁתּוֹכָחָה הוּא דָּבָר גָּדוֹל, וּמֻטָּל עַל כָּל אֶחָד מִיִּשְׂרָאֵל לְהוֹכִיחַ אֶת חֲבֵרוֹ כְּשֶׁרוֹאֶה בּוֹ שֶׁאֵינוֹ מִתְנַהֵג כַּשּׁוּרָה, אַף עַל פִּי כֵן לַאו כָּל אָדָם רָאוּי לְהוֹכִיחַ. כִּי עַל־יְדֵי תּוֹכָחָה שֶׁל מִי שֶׁאֵינוֹ רָאוּי לְהוֹכִיחַ, לֹא דַּי שֶׁאֵינוֹ מוֹעִיל בְּתוֹכַחְתּוֹ, אַף גַּם הוּא מַבְאִישׁ רֵיחַ שֶׁל אֵלּוּ הַנְּשָׁמוֹת הַשּׁוֹמְעִים תּוֹכַחְתּוֹ, וְעַל־יְדֵי זֶה הוּא מַחֲלִישׁ אֶת נִשְׁמָתָם וּמַפְסִיק הַשֶּׁפַע מִכָּל הָעוֹלָמוֹת הַתְּלוּיִים בָּהֶם. כִּי אִי אֶפְשָׁר לְהוֹכִיחַ אֶת יִשְׂרָאֵל עַל עֲווֹנוֹתֵיהֶם, כִּי אִם מִי שֶׁיָּכוֹל לְהוֹסִיף וְלִתֵּן רֵיחַ טוֹב בְּהַנְּשָׁמוֹת עַל־יְדֵי שֶׁהוּא מוֹכִיחָם, שֶׁזֶּה אִי אֶפְשָׁר כִּי אִם כְּשֶׁזּוֹכֶה לִבְחִינַת הַקּוֹל הַמַּשְׁקֶה אֶת הַגַּן עֵדֶן, שֶׁמִּשָּׁם גְּדֵלִים כָּל הָרֵיחוֹת וְכָל הַיִּרְאוֹת שֶׁהוּא קוֹל הַשִּׁיר שֶׁיִּתְעַר לֶעָתִיד וְכוּ' (עַיֵּן בִּפְנִים בְּלִקּוּטֵי תִּנְיָנָא סִימָן ח'): (לק"ת סי' ח' אות א')

אַתָּה הַמְעַיֵּן, אַל יְבַהֲלוּךָ רַעְיוֹנֶיךָ, כִּי לְמַעְלָה הִזְהִיר הַרְבֵּה, שֶׁיְּדַבֵּר כָּל אֶחָד עִם חֲבֵרוֹ בְּיִרְאַת שָׁמַיִם, וּבֵאֵר בְּפֵרוּשׁ שֶׁכָּל אָדָם צָרִיךְ לַעֲסֹק בָּזֶה, כְּמוֹ שֶׁמְּבֹאָר לְעֵיל בְּאוֹת י"ז, וְכָאן אָמַר שֶׁאֵין כָּל אָדָם רָאוּי לְהוֹכִיחַ. אַךְ הָעִנְיָן מְבֹאָר הֵיטֵב לְמִי שֶׁמֵּבִין הֵיטֵב פֵּרוּשׁ הַדְּבָרִים בִּפְשִׁיטוּת. כִּי לְדַבֵּר עִם חֲבֵרוֹ בְּיִרְאַת שָׁמַיִם, לְדַבֵּר אֶחָד עִם חֲבֵרוֹ בְּכָל יוֹם מֵהַתַּכְלִית וּמַה יִּהְיֶה הַסּוֹף מֵאִתָּנוּ וְכוּ' זֶה צָרִיךְ בְּוַדַּאי כָּל אָדָם לְקַיֵּם, אֲפִלּוּ אָדָם פָּשׁוּט לְגַמְרֵי כַּנַּ"ל. אֲבָל תּוֹכָחָה שֶׁהִזְהִיר כָּאן הוּא עִנְיָן אַחֵר לְגַמְרֵי, כִּי הוּא כְּשֶׁמּוֹכִיחַ אֶת הָאָדָם וּמַזְכִּיר לוֹ עֲווֹנוֹתָיו, שֶׁאוֹמֵר לוֹ: "לָמָה עָשִׂיתָ עֲבֵרָה פְּלוֹנִית אוֹ מַעֲשֶׂה הָרָעָה הַזֹּאת חַ"ו", וְזֶה צָרִיךְ הָאָדָם לִזָּהֵר שֶׁלֹּא לְהַזְכִּיר מַעֲשִׂים רָעִים שֶׁלָּהֶם, כִּי יָכוֹל לְהַחֲלִישׁ נִשְׁמָתָם עַל־יְדֵי זֶה, עַל־יְדֵי שֶׁמְּעוֹרֵר הָרֵיחַ רַע עַל־יְדֵי שֶׁמַּזְכִּיר עֲווֹנוֹתֵיהֶם. וְזֶה עִקַּר הַפֵּרוּשׁ שֶׁל תּוֹכָחָה, כְּמוֹ שֶׁמָּצִינוּ בְּרַשִׁ"י עַל פָּסוּק "דִּבְרֵי קֹהֶלֶת" שֶׁכָּתַב: "כָּל מָקוֹם שֶׁמָּצִינוּ דְּבָרִים אֵינוֹ אֶלָּא דִּבְרֵי תּוֹכָחָה" וְכוּ' גַּם כָּתַב בְּפָרָשַׁת דְּבָרִים שֶׁכֵּן מָצִינוּ בְּכַמָּה צַדִּיקִים שֶׁלֹּא הוֹכִיחוּ אֶלָּא סָמוּךְ לַמִּיתָה וְכוּ' וְכֵן מֹשֶׁה וְכוּ'. וְהִנֵּה, לִכְאוֹרָה, הַדָּבָר תָּמוּהַּ, כִּי הֲלֹא מֹשֶׁה בְּוַדַּאי הוֹכִיחַ וְאָמַר מוּסָר לְיִשְׂרָאֵל הַרְבֵּה מִקֹּדֶם, שֶׁהִזְהִיר אוֹתָם מְאֹד לִשְׁמֹר אֶת דִּבְרֵי הַתּוֹרָה. אַךְ עִקַּר פֵּרוּשׁ תּוֹכָחָה הִיא, מַה שֶּׁהִזְכִּיר עֲווֹנוֹתֵיהֶם, כְּמוֹ שֶׁכָּתוּב שָׁם "בַּמִּדְבָּר בָּעֲרָבָה" וְכוּ', וּפֵרֵשׁ רַשִׁ"י שֶׁהֵם הַמְּקוֹמוֹת שֶׁהִכְעִיסוּ וְכוּ'. וְזֶהוּ עִקַּר שֵׁם תּוֹכָחָה, וְתוֹכָחָה כָּזֹאת לֹא הוֹכִיחָם כִּי אִם סָמוּךְ לַמִּיתָה, אַף עַל פִּי שֶׁהוּא הָיָה מוֹכִיחָם בִּבְחִינַת הַקּוֹל הַנַּ"ל, שֶׁעַל־יְדֵי זֶה הָיָה מְעוֹרֵר רֵיחַ טוֹב, כְּמוֹ שֶׁכָּתוּב בִּפְנִים, אַף עַל פִּי כֵן לֹא הוֹכִיחָם לְהַזְכִּיר עֲווֹנוֹתֵיהֶם כִּי אִם אָז. וְעַיֵּן עוֹד מִזֶּה בְּמָקוֹם אַחֵר:

התורה הארוכה המלאה http://rabenubook.com/%d7%9c%d7%99%d7%a ... 90-%d7%97/

סמל אישי של משתמש

ברסלבר (ליטאי לשעבר)
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 27 יוני 2021, 18:20

יושב אוהלים כתב:
27 יוני 2021, 18:14

רבנים שמדברים על פרצה - בדרך כלל מכוונים את דבריהם כלפי מי שאינו פרוץ בזה, שיזהר לא להיות כמותם.
כשגדולי המשגיחים בישיבות דברו על מה הבחורים צריכים לתקן, וכמה נורא זה ביטול תורה ולשה"ר ושמירת העיניים וכו' וכו' דיברו בעיקר לבחורים הטובים והמתמידים שבישיבתם ולאלה שהכי שומרים את לשונם ועיניהם, שלא יפלו ? אני מצטער לומר שממש לא נראה לי כך.
וכי גם הם עשו שלא כהוגן?
הם לא צועקים עליהם "אתם כל היום מדברים לשון הרע"
הם רק באופן כללי מדברים מחומרת האיסור.

יושב אוהלים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 27 יוני 2021, 18:23

27 יוני 2021, 18:20
יושב אוהלים כתב:
27 יוני 2021, 18:14

וכי גם הם עשו שלא כהוגן?
הם לא צועקים עליהם "אתם כל היום מדברים לשון הרע"
הם רק באופן כללי מדברים מחומרת האיסור.

אני מדבר על מחאה נגד מעשים רעים ועברות שעושים לא "סתם שיחה על נושא מסויים ועל חומרתו" - ולא משנה אם הם אומרים "כל היום" או לא,

סמל אישי של משתמש

ברסלבר (ליטאי לשעבר)
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 27 יוני 2021, 18:28

כשמדברים עליהם עצמם - צריכים להזכיר הטוב שבהם. למשל - כמה ראוי לבחורי ישיבה צדיקים ותלמידי חכמים כאלה להזהר בדברים אלה.
ואכן ראיתי ראש ישיבה שמכניס לבחורים שלו שהם ישיבה מצויינת העילית שבעילית, ולכן הם צריכים להשמר ולהזהר, כראוי לבחורים כה מעולים.

אני לא אומר שכולנו מושלמים ועומדים בזה, אבל כך משמע מהדברים שהבאתי. שאם מזכירים לאדם עוונותיו, לא די שזה לא פועל - זה מזיק.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “בית המוסר”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 5 אורחים