חיבור ושייכות ללימוד המוסר בדורינו

ענייני מוסר ומחשבה

פותח הנושא
לישועתך קויתי השם
משתמש ותיק
נתן תודה: 385 פעמים
קיבל תודה: 49 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

חיבור ושייכות ללימוד המוסר בדורינו

שליחה על ידי לישועתך קויתי השם » 18 מרץ 2020, 23:53

כולנו יודעים על חשיבות לימוד המוסר, אבל ספרי המוסר נכתבו לפני כמה וכמה דורות וזה לא כ"כ מדבר ישירות למצבינו, מה עושים? איך מתחברים ללימוד המוסר?

רוצה להתעלות
משתמש ותיק
נתן תודה: 31 פעמים
קיבל תודה: 84 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: לימוד המוסר

שליחה על ידי רוצה להתעלות » 19 מרץ 2020, 00:28

לישועתך קויתי השם כתב:
18 מרץ 2020, 23:53
כולנו יודעים על חשיבות לימוד המוסר, אבל ספרי המוסר נכתבו לפני כמה וכמה דורות וזה לא כ"כ מדבר ישירות למצבינו, מה עושים? איך מתחברים ללימוד המוסר?

יש המון ספרי מוסר ומחשבה של הדורות האחרונים היכולות לדבר ללבו של בן זמנינו.

מסורת אבותינו
נתן תודה: 25 פעמים
קיבל תודה: 47 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מסורת אבותינו » 19 מרץ 2020, 01:02

דרך הספרים והרבנים של הדור הזה, מתחברים לספרים של הדורות הקודמים.
והח"ח היה לומד הרבה ספר דברים. שזה מוסר ה' בני אל תשכח כפשוטו ממש. (ורבותי למדו ולימדו זאת עם הרמב"ן ונצי"ב).

הלמדן
קיבל תודה: 21 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הלמדן » 19 מרץ 2020, 01:24

תורת המוסר מתחלקת לשניים יש את דרך המחשבה שהיא לא השתנתה ולא תשתנה לעולם כיון שהיא הסתכלות רחבה על חיי התורה בעולם הזה ואם תפתח את ספרי הרמח"ל ובראשם את ספר מסילת ישרים ותלמד את זה כמו שלומדים גמ' תבין איך זה מלמד אותך דברים חשובים אף בימינו ואני יביא לך דוגמא ללימוד הספר כולם בקיאים בשורה הראשונה של ההקדמה שהיא " יסוד החסידות ושרש העבודה התמימה הוא שיתברר ויתאמת אצל האדם מה חובתו בעולמו ולמה צריך שישים מבטו ומגמתו בכל אשר הוא עמל כל ימי חייו" הנה בפשטות הרמח"ל בא לבאר מהו רוצה לעשות בספר שלפניו אך בא תנסה להבין מה הפירוש "יסוד החסידות" ושרש העבודה התמימה" מהו ההבדל בין חסידות לעבודה התמימה
ומדוע אם כן בחסידות זה יסוד ובעבודה התמימה זהו שורש
ומהו הפירוש של עבודה תמימה
וכן בהמשך תבאר לי מהו יתברר ויתאמת מה הראשון בירור של הדבר או לאמת אותו ומדוע צריך את שניהם 
וכן עוד הרבה שאלות כמו אלה וכשתתעמק בזה תבין אחרת את כל הספר ואת כל המשמעות של המדות שהוא מצווה עליהם 
הענין השני של המוסר הוא ה"דע לאן אתה הולך" וכן "ולפני מי אתה עתיד ליתן דין וחשבון" ונכון שהיום הוא פחות רלוונטי ולכן גם בעולם הישיבות עזבו אותו [ברובו] כיון שהיום צריך לעבוד יותר אם החיזוק של האמת הפנימית ורק אחרי שיש אמת פנימית בשביל לא ליפול משם צריך את ההפחדה או האהבה לחזק בשעות משבר 
לגבי השואל 
אם כוונתך שאין לך בסיפרי המוסר הדרכה נכונה לחיים אני ממליץ לך בזה ללכת לשמוע שיעורים ואני יכול להמליץ לך על כמה תדבר איתי בפרטי

משכנות יעקב
נתן תודה: 77 פעמים
קיבל תודה: 157 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי משכנות יעקב » 19 מרץ 2020, 01:43

הכי חסר ספרי מוסר נפלאים? ברוך השם יש מכל הסוגים, שאין מי שלא ימצא את הדור והסוג שמתאים לו, רק לפתוח.

HaimL
משתמש ותיק
נתן תודה: 1 פעמים
קיבל תודה: 311 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 19 מרץ 2020, 07:07

שאלת תם. מדוע צריך ללמוד מוסר בפ"ע.

מסורת אבותינו
יצירת קשר:

שליחה על ידי מסורת אבותינו » 19 מרץ 2020, 07:23

מה כוונתך בפני עצמו?

פותח הנושא
לישועתך קויתי השם
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי לישועתך קויתי השם » 19 מרץ 2020, 07:27

הלמדן כתב:
19 מרץ 2020, 01:24
אני יביא לך דוגמא ללימוד הספר כולם בקיאים בשורה הראשונה של ההקדמה שהיא " יסוד החסידות ושרש העבודה התמימה הוא שיתברר ויתאמת אצל האדם מה חובתו בעולמו ולמה צריך שישים מבטו ומגמתו בכל אשר הוא עמל כל ימי חייו" הנה בפשטות הרמח"ל בא לבאר מהו רוצה לעשות בספר שלפניו אך בא תנסה להבין מה הפירוש "יסוד החסידות" ושרש העבודה התמימה" מהו ההבדל בין חסידות לעבודה התמימה
עיקר מטרת לימוד המוסר, למיטב ידיעתי, זה לתכלית שמירת התורה, שעל ידי זה נקיים את המצוות כמו שצריך, ונמנע מלעשות עבירות, וכו' וכו'.
לא הבנתי איך זה יעזור לי להבין מה זה "חסידות"? מה זה "עבודה תמימה"? מה זה "יסוד"? ומה זה "שורש"? מה, עי"ז אני יפסיק לדבר לשה"ר? עי"ז אני ישמור יותר על העיניים?

HaimL
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 19 מרץ 2020, 07:27

מסורת אבותינו כתב:
19 מרץ 2020, 07:23
מה כוונתך בפני עצמו?
כלומר לא כחלק מלימוד ש"ס ופוסקים. אני מדבר כמובן על תלמידי חכמים שתורתם אומנותם, לא אנשים כמוני.

פותח הנושא
לישועתך קויתי השם
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי לישועתך קויתי השם » 19 מרץ 2020, 07:29

HaimL כתב:
19 מרץ 2020, 07:27
כלומר לא כחלק מלימוד ש"ס ופוסקים. אני מדבר כמובן על תלמידי חכמים שתורתם אומנותם, לא אנשים כמוני.
יש עניין בלימוד המוסר בפני עצמו, גם למי שאינו תמיד חכם, כי עי"ז יהיה לו יראת שמיים וישמור את התורה  כמו שצריך.

מסורת אבותינו
יצירת קשר:

שליחה על ידי מסורת אבותינו » 19 מרץ 2020, 07:32

HaimL כתב:
מסורת אבותינו כתב:
מה כוונתך בפני עצמו?

איני מבין את דבריך, המוסר של חז"ל אכן נמצא בש"ס כשם שהמוסר של שלמה המלך נמצא בכתובים
אבל המוסר של הראשונים והאחרונים כמעט לא נמצא בפוסקים אלא בחיבורים בפני עצמם.
ולמה כבודו מתכוון

HaimL
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 19 מרץ 2020, 07:34

לישועתך קויתי השם כתב:
19 מרץ 2020, 07:29
HaimL כתב:
יש עניין בלימוד המוסר בפני עצמו, גם למי שאינו תמיד חכם, כי עי"ז יהיה לו יראת שמיים וישמור את התורה  כמו שצריך.
פשיטא אני שאלתי בדיוק להיפוך. מה תועלת יש בלימוד מוסר בפ"ע לת"ח שממילא יודע את כל דברי חכמינו ז"ל מתוך האותיות הקטנות. 

פותח הנושא
לישועתך קויתי השם
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי לישועתך קויתי השם » 19 מרץ 2020, 07:36

HaimL כתב:
19 מרץ 2020, 07:34
פשיטא אני שאלתי בדיוק להיפוך. מה תועלת יש בלימוד מוסר בפ"ע לת"ח שממילא יודע את כל דברי חכמינו ז"ל מתוך האותיות הקטנות.
לימוד המוסר הוא לא רק למטרת "ידיעה", אלא למטרת הפנמה והשבה אל הלב, כמש"כ וידעת היום והשבות אל לבבך.

HaimL
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 19 מרץ 2020, 07:37

מסורת אבותינו כתב:
19 מרץ 2020, 07:32
HaimL כתב:
מסורת אבותינו כתב:
מה כוונתך בפני עצמו?
איני מבין את דבריך, המוסר של חז"ל אכן נמצא בש"ס כשם שהמוסר של שלמה המלך נמצא בכתובים
אבל המוסר של הראשונים והאחרונים כמעט לא נמצא בפוסקים אלא בחיבורים בפני עצמם.
ולמה כבודו מתכוון
אבל רוב מוסרי הראשונים והאחרונים נתייסדו על דברי החכמים. והתינח במי שאין לו ידיעה כלל בלימוד, או מי שיש לו ידיעה בלימוד ואין לו פנאי. אבל מי שהוא תלמיד חכם שעוסק בתורה, איזו תועלת נודעת לו מלימוד מוסר

HaimL
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 19 מרץ 2020, 07:40

לישועתך קויתי השם כתב:
19 מרץ 2020, 07:36
HaimL כתב:
לימוד המוסר הוא לא רק למטרת "ידיעה", אלא למטרת הפנמה והשבה אל הלב, כמש"כ וידעת היום והשבות אל לבבך.
אני אנסה להסביר את כוונת שאלתי. השאלה היא לא מדוע נתחברו ספרי מוסר ומהי התועלת הכללית שיש בהם, זה ידוע לכל.
השאלה שלי היא כזאת. אם אדם לומד ש"ס ופוסקים, כולל את האגדתות ודברי המוסר שבגמרא ואינו מתפעל מזה לתיקון המידות, אני רואה בזה טעם לפגם. וממילא, מה יועילו ספרי המוסר לת"ח כזה.

פותח הנושא
לישועתך קויתי השם
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי לישועתך קויתי השם » 19 מרץ 2020, 07:45

HaimL כתב:
19 מרץ 2020, 07:40
לישועתך קויתי השם כתב:
19 מרץ 2020, 07:36
HaimL כתב:
אני אנסה להסביר את כוונת שאלתי. השאלה היא לא מדוע נתחברו ספרי מוסר ומהי התועלת הכללית שיש בהם, זה ידוע לכל.
השאלה שלי היא כזאת. אם אדם לומד ש"ס ופוסקים, כולל את האגדתות ודברי המוסר שבגמרא ואינו מתפעל מזה לתיקון המידות, אני רואה בזה טעם לפגם. וממילא, מה יועילו ספרי המוסר לת"ח כזה.
ראשית בספרי מוסר יש גם "דברי מוסר" (המבוססים על דברי חז"ל), ויש הבדל גדול בין מאמר חז"ל סתם, למאמר חז"ל שנאמר ע"י ספר מוסר שמבארו ומוסיף יראה, וגם יש תועלת בשינון, מיקוד ותשומת לב למאמרים ספציפיים שזה נמצא רקה בלימוד במוסר בספרי מוסר.

נדיב לב
משתמש ותיק
נתן תודה: 181 פעמים
קיבל תודה: 742 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 11 מאי 2020, 01:12

לישועתך קויתי השם כתב:
18 מרץ 2020, 23:53

התנאי ללימוד מוסר הוא לקרוא בקול ובהתעוררות הרגש, וכפי שכתב ר' ישראל סלנטר שלימוד הדברים בשפתיים דולקות ובניגון מיוחד משפיע על האדם שלא כמו אדם שקורא וממלמל לעצמו בשקט.

@מנהל אפשר לצרף את האשכול לפורום בית המוסר

מחשבות
משתמש ותיק
נתן תודה: 106 פעמים
קיבל תודה: 180 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מחשבות » 11 מאי 2020, 03:26

הלמדן כתב:
19 מרץ 2020, 01:24
תורת המוסר מתחלקת לשניים יש את דרך המחשבה שהיא לא השתנתה ולא תשתנה לעולם כיון שהיא הסתכלות רחבה על חיי התורה בעולם הזה ואם תפתח את ספרי הרמח"ל ובראשם את ספר מסילת ישרים ותלמד את זה כמו שלומדים גמ' תבין איך זה מלמד אותך דברים חשובים אף בימינו ואני יביא לך דוגמא ללימוד הספר כולם בקיאים בשורה הראשונה של ההקדמה שהיא " יסוד החסידות ושרש העבודה התמימה הוא שיתברר ויתאמת אצל האדם מה חובתו בעולמו ולמה צריך שישים מבטו ומגמתו בכל אשר הוא עמל כל ימי חייו" הנה בפשטות הרמח"ל בא לבאר מהו רוצה לעשות בספר שלפניו אך בא תנסה להבין מה הפירוש "יסוד החסידות" ושרש העבודה התמימה" מהו ההבדל בין חסידות לעבודה התמימה
ומדוע אם כן בחסידות זה יסוד ובעבודה התמימה זהו שורש
ומהו הפירוש של עבודה תמימה
וכן בהמשך תבאר לי מהו יתברר ויתאמת מה הראשון בירור של הדבר או לאמת אותו ומדוע צריך את שניהם 
וכן עוד הרבה שאלות כמו אלה וכשתתעמק בזה תבין אחרת את כל הספר ואת כל המשמעות של המדות שהוא מצווה עליהם 
הענין השני של המוסר הוא ה"דע לאן אתה הולך" וכן "ולפני מי אתה עתיד ליתן דין וחשבון" ונכון שהיום הוא פחות רלוונטי ולכן גם בעולם הישיבות עזבו אותו [ברובו] כיון שהיום צריך לעבוד יותר אם החיזוק של האמת הפנימית ורק אחרי שיש אמת פנימית בשביל לא ליפול משם צריך את ההפחדה או האהבה לחזק בשעות משבר 
לגבי השואל 
אם כוונתך שאין לך בסיפרי המוסר הדרכה נכונה לחיים אני ממליץ לך בזה ללכת לשמוע שיעורים ואני יכול להמליץ לך על כמה תדבר איתי בפרטי
רוב מה שכתבת כמו מה זה יסוד ומהו שורש וכו'
מסופקני אם הרמח"ל אי פעם נתכוון לזה
ועוד יותר ספק אצלי אם יש בזה נפק"מ כלשהי
לי די פשוט שזה בזבוז זמן על שטויות ממש
וזה ליצנות מהתורה מהמוסר ומהשכל גם יחד,
וגם אם כדאי ללמוד מוסר לא זו הדרך ללמדה.
ובמקום דליעול ירקא וכו' ולמען האמת זה אף לא ירקא.
ולגי שיטת המוסר - בקול שפתיים דולקות וכו' וכו'
שיטה זו עברה מן העולם ונשארה בקצות המחנה
ואם אמנם נכנס לימוד המוסר הרי ששיטת המוסר לא נתקבלה
והאמת תורה דרכה שרוב גדו"י בכל הדורות לא תמכו בה.

נבשר
משתמש ותיק
נתן תודה: 442 פעמים
קיבל תודה: 486 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נבשר » 11 מאי 2020, 14:00

מחשבות כתב:
11 מאי 2020, 03:26
רוב מה שכתבת כמו מה זה יסוד ומהו שורש וכו'
מסופקני אם הרמח"ל אי פעם נתכוון לזה
ועוד יותר ספק אצלי אם יש בזה נפק"מ כלשהי
לי די פשוט שזה בזבוז זמן על שטויות ממש
וזה ליצנות מהתורה מהמוסר ומהשכל גם יחד,
וגם אם כדאי ללמוד מוסר לא זו הדרך ללמדה.
ובמקום דליעול ירקא וכו' ולמען האמת זה אף לא ירקא.
ולגי שיטת המוסר - בקול שפתיים דולקות וכו' וכו'
שיטה זו עברה מן העולם ונשארה בקצות המחנה
ואם אמנם נכנס לימוד המוסר הרי ששיטת המוסר לא נתקבלה
והאמת תורה דרכה שרוב גדו"י בכל הדורות לא תמכו בה.
כנראה שמעולם לא דרכה כף רגלך על מפתן בעל מוסר (לא משגיח בישיבה אלא בעל מוסר),
מה שכתב לדון על ההבדל בין יסוד ושורש, עיין בעלי שור חלק א' שמסביר בדיוק באופן שהוא כתב מה זה יסוד ומה זה שורש מה זה עבודה ומה זה חסידות. וכן שמעתי מר' דן סגל (שקיבל מבעלי מוסר) שכך לומד, הרב וולבה אמר ששאלו את ר' ירוחם איך ללמוד מוסר ואמר לו כמו שלומדים גמ' להבין. לא הכוונה בפלפול וחידוד, אלא בהבנה פשוטה של מה שהמחבר כתב.
מי שחושב שלרמח"ל היה זמן מיותר לכתוב דברים לא רלוונטים מזלזל ועושה ליצנות מרמח"ל. וידוע מה שאמר הגר"א שעד פרק י"א אין מילה אחת מיותרת. ואומרים שאחרי פרק י"א יש גי' אחרת לרמח"ל בגמ' לכך הגר"א אמר עד פרק י"א.

לגבי זה ששיטת המוסר אבדה מהעולם, לדעתי פחות קאי על השיטה אלא על האנשים שמעבירים אותה וזה כמעט אין אנשים שבקיאים בחכמה זו. ואני מסכים לאפשרות שכנראה שאבדה מהעולם שזה לא מה שהאוירה שיש בעולם. ובלא"ה אף אתה לא יכול לומר שעברה מן העולם מצד עצמה, אלא שלעולם היום זה לא מתאים.
לגב זה שלא נתקבלה זה שטות גדולה ושקר. היכן לא נתקבל אצל הת"ח שלא היה להם ישיבות. כל מי שהיה לו ישיבות הסכימו כולם שחייבים מוסר. מה קורה היום זה עוד נושא.

מחשבות
משתמש ותיק
נתן תודה: 106 פעמים
קיבל תודה: 180 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מחשבות » 11 מאי 2020, 14:09

הסכימו ללימוד המוסר לא לשיטת המוסר
וגם הסכמה ללימוד לא הייתה גורפת
ובסופו של דבר שיטת המוסר לא קיימת
לימוד המוסר - ללא קשר לשיטה - נתקבל.