הנהלת "פורום לתורה" מאחלת לכל חו"ר שנה טובה ומתוקה, שנת בריאות ושלווה. שימלא ה' לבנו משאלות טובות, וימלא משאלות לבנו לטובה. אכי"ר

מה שהולך להתגלות בימים הנוראים. הרב יחיאל פליסקין

ענייני חינוך הילדים ועוד

פותח הנושא
מתאהב על ידך
נתן תודה: 438 פעמים
קיבל תודה: 194 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

מה שהולך להתגלות בימים הנוראים. הרב יחיאל פליסקין

שליחה על ידי מתאהב על ידך » 15 ספטמבר 2020, 23:12

תמונה מה שהולך להתגלות בימים הנוראים
הרב יחיאל פליסקין

לפני עשרים שנה, ביום הכיפורים שנת תש"ס, נגזר עלי לשהות כל יום הכיפורים בבית החולים הדסה עין כרם, לאחר שאחד מילדי לא חש בטוב.
לא קל היה להיכנס לאוירה המיוחדת של יום הכיפורים בבית החולים, אולם השתדלתי לעשות מה שיכלתי. ודווקא במוצאי יום הכיפורים קרה משהו שריגש אותי מאד.
 כאשר המתנתי לקבל 'טופס שחרור' מבית החולים, ישבה לא רחוק ממני אשה חילונית, שלא היתה לבושה בצניעות, ושמעתי אותה אומרת בטלפון שהיא עדיין לא שברה את הצום, מרוב מתח, משום שהיא מצפה לתשובה האם אמא שלה חולה במחלה ל"ע.
 כמה מרגש הדבר, לראות אשה שנראית כל כך רחוקה מהיהדות, ובכל זאת היא צמה ביום הכיפורים!

בראש השנה ויום הכיפורים מתגלה היופי הפנימי של עם ישראל. גם היהודים הרחוקים מגלים את החלק הטוב שבהם, בימים קדושים אלו.
 כמבואר במדרש על הפסוק שְׁחוֹרָה אֲנִי וְנָאוָה (שיר השירים א, ה), שחורה כל ימות השנה, ונאוה ביום הכפורים (ילקוט שמעוני סי' תתקפב, עי"ש).
 וביאר מרן הגרא"מ שך זצ"ל: הפסוק מגלה לן שעם ישראל בעצמותן ובמהותן הם נאוה, וקדושים וטהורים הם, אלא, ליכלוך חיצוני הוא שמנוול אותן, ולכן אפשר שיטהרו ויתרחצו מעוונותם וישובו לזהרם (הקדמה לאבי עזרי, עי"ש).

הקב"ה שלח להם תפילין
 גם בקרב הנוער המתמודד, יש גילויים של אור בימים הנוראים. כמעט כולם צמים ביום כיפור, רובם גם מתפללים הרבה או קצת בימים הנוראים, ויש אפילו כאלו שמקבלים על עצמם 'קבלות' לכבוד השנה החדשה. כמו אותם שני בחורים מתלמידי ישיבתנו, שקיבלו על עצמם בראש השנה שעבר, להניח תפילין כל יום ויום.
 וכאשר שאלתי אותם אי-שם במהלך השנה, בשבת אחים גם יחד, מה שלום ה'קבלות' של ראש השנה, השיבו השנים כי הם שומרים על הקבלה שלהם בחירוף נפש, וגם רואים סיעתא דשמיא מיוחדת.
 יום אחד, כך סיפרו, היינו בעיר מודיעין, ושמנו לב שהשקיעה מתקרבת, ותפילין עוד לא הנחנו... עשינו חשבון שעד שנגיע למודיעין עילית, כבר יהיה מאוחר מדי. ובכל זאת נעמדנו בתחנת האוטובוס, בתור השתדלות, כשאנו מלאי תפילה ותקווה. לפתע הגיע לתחנה אברך אחד, שהיה מוכר לנו קצת, ושאלנו אותו אם 'במקרה' יש לו תפילין. להפתעתנו הוא השיב כן! התברר, שהוא חזר כעת מחו"ל, והגיע ברכבת מנתב"ג למודיעין, וכעת הוא ממתין לאוטובוס ממודיעין לקרית ספר, ובתיק שלו יש תפילין! מיד הנחנו אותם בשמחה עצומה.
 לשמע הדברים התרגשתי, וקראתי אל כל הבחורים: תראו איך הקב"ה אוהב אתכם, הנערים המתמודדים, ואיך הוא מעריך את הקבלות שלכם, כן, אתם, חשובים לו מאד מאד...

אבל יש כמה מחסומים שחוסמים אותנו מלהעריך את הטוב הזה
 חסם 1: האם הנקודה היהודית קיימת גם אצל חרדים?
 יש כאלו שמאמינים ברעיון 'הנקודה היהודית' רק לגבי חילונים, כמו 'ארז מדימונה' שמניח תפילין או 'אורה מקרית שמונה' המדליקה נרות שבת, שזה בוודאי מראה על הנקודה היהודית שבהם, אבל לא לגבי נערים או נערות שנולדו בבית חרדי. כביכול אם הניצוץ היהודי לא הצליח למנוע את התדרדרותם, משמע שהוא לא קיים...
 ולכן הבה נשנן לעצמנו את האמת הפשוטה, שהנקודה היהודית חיה ובוערת גם בקרב ילדינו המתמודדים, ואותם מצוות שהם כן מצליחים לקיים, הם ביטויים של אותה נקודה יהודית.
  חסם 2: האם המחמאה מגיעה ל'ראש השנה' או לבן שלנו...
 מעשה בבחור מתמודד, שחודשים ארוכים לא הלך לבית הכנסת וכמעט שלא התפלל. הוריו היו מלאי ביקורת כלפיו.
 והנה הגיע יום ראש השנה, והבחור לבש חליפה וטלית, הלך לבית הכנסת והתפלל במשך כמה שעות. כאשר שמעתי על כך, צהלתי ואמרתי להורים: "תראו איזו התקדמות, הנה האור שבנשמתו בוקע ועולה. נו, תנו לו מחמאה!".
 אך האב דחה את דברי ב'סברא': "אין כאן ראיה, שהרי מדובר על ראש השנה, ו'יומא הוא דקא גרים' (-היום הוא שגורם), אין כאן שום הוכחה על התקדמות מצידו!"...
 כמה חבל אם זו הגישה.
 חסם 3: המקסימליסטיות שהורסת
 יש כאלו שסבורים שאם לא מקיימים את כל המצוות באותה רמה, זה לא שווה כלום.
 מעשה שהיה פעם בראש השנה, שסיפר אחד המסובים על שולחנו של רבי שלמה זלמן אויערבאך זצ"ל, על תלמיד חכם פלוני שראה את אחד המתפללים מתרגש ביותר בעת ברכת התקיעות, ואמר לו: "וכי בברכת אשר יצר וכד' הנך גם כן מתעורר כל כך? ומהי עדיפותה של ברכת שופר, הלא חיובם שוה, ולמה זה נרעשת בברכה זו דוקא?".
 כשמוע רבי שלמה זלמן את הדבר, נזדעזע ואמר בסערת רוח: "היאך מלאו לבו של אותו תלמיד חכם לצנן התעוררותו של אדם בזמן נעלה כזה?". ולא נתקררה דעתו זמן רב ממאורע זה.
 ובהזדמנות אחרת כאשר שמע רבינו מפי תלמידו הערה דומה, הוכיחו רבינו שאין זה נכון כלל, ובודאי מדרכי דקדוק ההלכה הוא להזהר לפעמים בדבר מסוים יותר מבחברו, כפי נטיית והרגשת הלב (עפ"י הליכות שלמה ח"ב פ"ב).
 חסם 4: תערובת טוב ברע
 לפעמים הטוב והרע כל כך מעורבים זה בזה, שלא קל להבחין בטוב.
 הכרתי בחור מתמודד, שלא היה שומר שבת, אך היה צם בכל הצומות. שאלתי אותו מה הפשט בזה, והשיב לי: פשוט מאד, שבת קשה לי לשמור, אבל צומות זה קל לי, אני פשוט לא אוכל וזהו.
 באחת השנים, לאחר תשעה באב שחל במוצאי שבת, סיפר לי הבחור הזה כך: בשבת של ערב תשעה באב, הייתי בטבריה, ולקראת סוף השבת, נוכחתי לראות שאין לי שום אוכל לסעודה המפסקת. ובכן, קניתי בעיצומה של השבת שווארמה, ואכלתי את זה לסעודה המפסקת.
 ומיד הוסיף ושאל אותי: "נכון אני משוגע שעשיתי את זה? חיללתי שבת בשביל תשעה באב?". אמרתי לו: "אתה לא משוגע, יש כאן גילוי נפלא של קדושה מהנשמה שלך".
 שימו לב, לא אמרתי לו שהוא עשה מעשה נכון, אולם הראיתי לו את נקודת האור שהתגלתה מתוך המעשה.

הורים יקרים!
 הרבה אור הולך להתגלות בימים נוראים הבעל"ט! הכינו עצמכם לראות את האור, לקבל אותו, ולשמוח בו, ונכתב ונחתם כולנו לשנה טובה ומתוקה. 

תמונה נהנים מהמסרים?
 העבירו אותם הלאה לקרובים וידידים
 והמליצו להם להצטרף לרשימה שלנו
 ע"י שליחת בקשה למייל זה - shtulim10@walla.com 

תמונה תמונה

chaim
נתן תודה: 24 פעמים
קיבל תודה: 44 פעמים
סטטוס: לא מחובר

Re: מה שהולך להתגלות בימים הנוראים. הרב יחיאל פליסקין

שליחה על ידי chaim » 16 ספטמבר 2020, 17:49

אנשים רואים היוצא דופן והדבר חידוש של כל אחד
כאשר מדובר על נער שמגיע מבית חרדי ונופל - הרי מה שנופל הוא הנושא המרכזי והחידוש ולכן אין אנשים חושבים על נקודה קטנה של נפש אלוקית, שהרי הדבר מעורר תמוה עצומה, כי הרי חשבנו וציפינו הרבה יותר מאשר גילוי קטנה, ולכן בעיקר רואים את מה שבידים הוא ממעט את האור רח"ל, משא"כ נער חילוני שמתעורר בתוכו גילוי אלוקית הרי זה תגלית ודבר חידוש ומתבוננים בזה.
גם שמי שהוא בדרך לרדת רח"ל אי אפשר לדעת לאן שהוא יגיע עד שלא יהיה שום התגלות הנפש כידוע, ולהיפוך מי שהוא בדרך לעלות ג"כ אי אפשר לדעת כמה שהוא יגיע

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “ואת עמלנו - אלו הבנים”

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח