בעל דירה שמסרב ליתן המפתח לדירה

נושאים שונים

פותח הנושא
שלום23
נתן תודה: 5 פעמים
קיבל תודה: 13 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

בעל דירה שמסרב ליתן המפתח לדירה

שליחה על ידי שלום23 » 20 מאי 2020, 18:01

דיון מעניין
חבר שלי מחו"ל חתם על דירה כאן בארץ לשנה והוא חזר לחו"ל לחג ונתקע שם בגלל הקורונה, הוא שאל לאחד מגדולי הפוסקים אם חייב לשלם, והוא אמר לו של"צ לשלם כשוכר, אלא לאחסון הריהוט שלו, ואם רוצה יכול להוציא הדברים שלו ולבטל החוזה, מכיון שנאנס.
הוא שילם לחודש ניסן ואייר לאיחסון, ועכשיו רצה להוציא את החפצים שלו מהדירה והוא הזמין חברה להוציא אבל בעל הדירה מסרב ליתן להם ליכנס בטענה שהוא מחזיק בריהוט כמשכון לחודשים הבאים עד סוף החוזה, והוא גם מרויח עי"ז שהוא המוחזק וגם הנתבע ויכול להחליט לאיזה ב"ד לילך, ע"כ הסיפור
השאלה הוא האם יש לו זכות למנוע כניסה מדירה שהשוכר שילם עבורו בחודש זה?
אני חשבתי (כמובן שאמרתי לו לשאול רב) שמכיון שזה שכור לו לחודש זה ונמנע הימנו הכניסה יכול לשלם לפורץ לפרוץ
והאם ע"י הוא נהיה מוחזק וכי כ"פ שיש לי דו"ד אם מישהוא אוכל לגנוב ממני חפץ כדי להיות מוחזק?
ובכלל האם יכול לתפוס משכן לחוב שעדיין ל"ח לשלם רק בחודש הבא?
וגם אם הוא מונע הכניסה לכאורה לא יתחייב לשלם לחדשים הבאים מכיון שלא יכול ליכנס לדירה וא"כ על מה יכול לתפוס משכו?
אשמח לשמוע דעת החברים דפה, לגבי הדיון וגם מה מומולץ לעשות

אחד התלמידים
משתמש ותיק
נתן תודה: 121 פעמים
קיבל תודה: 480 פעמים
יצירת קשר:

Re: בעל דירה שמסרב ליתן המפתח לדירה

שליחה על ידי אחד התלמידים » 20 מאי 2020, 23:04

יתכן שאם בעל הדירה סירב ליתן המפתח, יש להשוכר עוד עילה שלא לשלם. שהרי בעל הדירה מנע ממנו שימוש כשוכר של הדירה, דהיינו לכנס ולצאת מתי שהוא רוצה. נתברר שבעל הדירה שימש בדירה לאחסן הרהיטים עבור עצמו, כדי לתפוס אותם [שלא כדין כנ"ל] עבור תשלום שכירות שהוא רוצה לקבל, ולא בתורת שכירות עבור השוכר.

מלך שבא
משתמש ותיק
נתן תודה: 39 פעמים
קיבל תודה: 62 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מלך שבא » 21 מאי 2020, 00:06

שלום23 כתב:
20 מאי 2020, 18:01

חבר שלי מחו"ל חתם על דירה כאן בארץ לשנה והוא חזר לחו"ל לחג ונתקע שם בגלל הקורונה, הוא שאל לאחד מגדולי הפוסקים אם חייב לשלם, והוא אמר לו של"צ לשלם כשוכר, אלא לאחסון הריהוט שלו,
לא ידוע מי זה "מגדולי הפוסקים", מ"מ הפסק שלו אינו מובן כלל, השוכר חתם על חוזה, והחליט מרצונו החופשי לנסוע לחו"ל בידיעה שיתכן שלא יוכל לחזור, מהיכ"ת שיוכל שלא לקיים את החוזה?

יאיר אור
נתן תודה: 10 פעמים
קיבל תודה: 60 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יאיר אור » 21 מאי 2020, 00:23

• צריך לילך לבוררות כדרכה של תורה
  • באופן שלא היה משתמש כלל בדירה מחמת הקרונה הוא מחלוקת גדולה בפוסקים כיון שהוא מכת מדינה (אך כמובן שתלוי מה עיכב חזרתו וכו')
  • באופן שהיה צריך לשימוש בדירה לאיחסון רהיטיו לענ"ד אין מקום לפטור דסו"ס מממשיך להשתמש בדירה והריהו כדר עם בניו וחיתנם וכעת הוא לבדו.
  • תפישת הרהיטים אם היתה מועילה היה פוטר את השוכר כיון שמעת תפיסתם אינו משתמש בדירה ושוב חזר למחלוקת הפוסקים הנ"ל.
  • תפיסה בספיקא דדינא הוא מחלוקת ארוכה והש"ך חיבר ס' תקפו כהן על ענין זה ונטה שמועיל תפיסה.
  • איני רואה כיצד עשה תפישה כיון שלא עשה שום קנין ברהיטים להוציא מרשות השוכר.
  • ולכך חזר הדין כנ"ל שהשוכר ששכר הדירה לזמן ומשתמש בו ומ"ל משתמש בו לכל צרכיו ומ"ל משתמש בו למקצת צרכיו סו"ס המשיך להשתמש בו.
  • ועל מניעת המשכיר מהשוכר להשתמש במושכר, אזי מעת שהגיע השכור לארץ ורצה להכנס לדירה כל יום שמעכבו יצטרך לשלם לו/או לקזז מדמי השכירות של אותו יום כמבואר בחו"מ שי"ב ס"ב  ובנתיבות שם.
  • על כן אני לא רואה שמרויח המשכיר במעשיו מה שעשה עד עכשיו, וילכו שניהם יחדיו לבררות.

פותח הנושא
שלום23
יצירת קשר:

שליחה על ידי שלום23 » 21 מאי 2020, 00:52

מלך שבא כתב:
21 מאי 2020, 00:06
שלום23 כתב:

חבר שלי מחו"ל חתם על דירה כאן בארץ לשנה והוא חזר לחו"ל לחג ונתקע שם בגלל הקורונה, הוא שאל לאחד מגדולי הפוסקים אם חייב לשלם, והוא אמר לו של"צ לשלם כשוכר, אלא לאחסון הריהוט שלו,
לא ידוע מי זה "מגדולי הפוסקים", מ"מ הפסק שלו אינו מובן כלל, השוכר חתם על חוזה, והחליט מרצונו החופשי לנסוע לחו"ל בידיעה שיתכן שלא יוכל לחזור, מהיכ"ת שיוכל שלא לקיים את החוזה?
כבוד הרב @מלך שבא 
אני כן יודע מי הרב  ואני אומר שוב שהוא אחד מגדולי הפוסקים בחו"מ, אבל כדי שלא...........  אסביר קצת, הגעת עם שתי הנחות 
1)שהוא הלך מרצונו החפשי 2)בידיעה שיתכן שלא יחזור"
זה השורש לכל האי הבנה שלך, כי העובדות היה
1)הוא היה מוכרח לילך (לא משנה עכשיו למה אבל לא היה מרצונו החפשי)
2)הוא לא ידע שלא יוכל לחזור הוא חשב שיתנו לחזור רק יצטרכו בידוד 14 יום (אין לי ספק שאתה רוצה לקפוץ עכשיו ולהגיד כולם ידעו וכו' וכו' כדי להצדיק את עצמך, מ"מ העובדות כמש"כ),
ולכך יש כאן שתי סיבות שייפטר, והנידון שלי כאן בכלל לא היה לשאול את דעתך האם אתה מסכים לאחד מגדולי הפוסקים, ואגב רק שתדע שאני דיברתי היום עם עוד רב והוא ג"כ פסק כנ"ל

פותח הנושא
שלום23
יצירת קשר:

שליחה על ידי שלום23 » 21 מאי 2020, 01:06

יאיר אור כתב:
21 מאי 2020, 00:23
  • צריך לילך לבוררות כדרכה של תורה
  1. באופן שלא היה משתמש כלל בדירה מחמת הקרונה הוא מחלוקת גדולה בפוסקים כיון שהוא מכת מדינה (אך כמובן שתלוי מה עיכב חזרתו וכו')
  2. באופן שהיה צריך לשימוש בדירה לאיחסון רהיטיו לענ"ד אין מקום לפטור דסו"ס מממשיך להשתמש בדירה והריהו כדר עם בניו וחיתנם וכעת הוא לבדו.
  3. תפישת הרהיטים אם היתה מועילה היה פוטר את השוכר כיון שמעת תפיסתם אינו משתמש בדירה ושוב חזר למחלוקת הפוסקים הנ"ל.
  4. תפיסה בספיקא דדינא הוא מחלוקת ארוכה והש"ך חיבר ס' תקפו כהן על ענין זה ונטה שמועיל תפיסה.
  5. איני רואה כיצד עשה תפישה כיון שלא עשה שום קנין ברהיטים להוציא מרשות השוכר.
  6. ולכך חזר הדין כנ"ל שהשוכר ששכר הדירה לזמן ומשתמש בו ומ"ל משתמש בו לכל צרכיו ומ"ל משתמש בו למקצת צרכיו סו"ס המשיך להשתמש בו.
  7. ועל מניעת המשכיר מהשוכר להשתמש במושכר, אזי מעת שהגיע השכור לארץ ורצה להכנס לדירה כל יום שמעכבו יצטרך לשלם לו/או לקזז מדמי השכירות של אותו יום כמבואר בחו"מ שי"ב ס"ב  ובנתיבות שם.
  8. על כן אני לא רואה שמרויח המשכיר במעשיו מה שעשה עד עכשיו, וילכו שניהם יחדיו לבררות.
@יאיר אור 
תודה על התשובה המנומקת מאד נהנתי
לא הבנתי מש"כ במספר 2 הרי לגבי החוזה שנחתם "לגור" נאנס ורק צריך לשלם על מה שנהנה מהאחסון (בכל אופן אין אפשרות עכשיו להשכיר לאחרים)
במספר 3-6 לא הבנתי למה יוכל לתפוס עכשיו שאפי' לטענת המשכיר עכשיו בודאי אינו חייב כלום שהרי שילם לאייר רק בחודש הבא יהא חייב 
במספר 7 הדיון הוא האם עכשיו ששילם לו לחודש זה לדירה האם יש לו שום זכות לעכבו מליכנס

מלך שבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מלך שבא » 21 מאי 2020, 10:19

שלום23 כתב:
21 מאי 2020, 00:52
מלך שבא כתב:
שלום23 כתב:

... אסביר קצת, הגעת עם שתי הנחות
2)הוא לא ידע שלא יוכל לחזור הוא חשב שיתנו לחזור רק יצטרכו בידוד 14 יום (אין לי ספק שאתה רוצה לקפוץ עכשיו ולהגיד כולם ידעו וכו' וכו' כדי להצדיק את עצמך, מ"מ העובדות כמש"כ), ולכך יש כאן שתי סיבות שייפטר, ...
א. כל מה שכתבתי הוא רק לרווחא דמילתא, מאחר ואין כאן מכת מדינה כלל כיון שרוב שוכרי הדירות יכולים להשתמש בדירה כראוי. ולמשל שוכר שחלה והוכרח להתאשפז בביה"ח ודאי חייב בכל השכירות, ולכה"פ מועיל תפיסה בזה.
ב. גם אם יש מקום שמיועד רק לתושבי חו"ל, ומה שאינו יכול לחזור הוא מכת מדינה, מ"מ יציאתו מהדירה אינה אונס ואינה מכת מדינה, גם אם לאדם פרטי היתה סיבה שהכריחה אותו לצאת מהדירה זה לא פוטר אותו מקיום החוזה. [חוץ מזה, גם לשיטתך אין כאן "שתי סיבות שייפטר" אלא סיבה אחת שמתבססת על ב' הנחות]
[חוץ מזה יש לך גם טעות עובדתית, בכדור הארץ שלנו הם כולם ידעו בשלב מאד מוקדם שעלול להיות ביטול של הטיסות. אבל לא רואה ענין להתווכח כאן על זה.]

מלך שבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מלך שבא » 21 מאי 2020, 10:22

רנ אייזנשטיין - תשלום שכירות בתים בעידן הקורונה.pdf
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

פותח הנושא
שלום23
יצירת קשר:

שליחה על ידי שלום23 » 21 מאי 2020, 10:54

מלך שבא כתב:
21 מאי 2020, 10:19
שלום23 כתב:
21 מאי 2020, 00:52
מלך שבא כתב:

... אסביר קצת, הגעת עם שתי הנחות
2)הוא לא ידע שלא יוכל לחזור הוא חשב שיתנו לחזור רק יצטרכו בידוד 14 יום (אין לי ספק שאתה רוצה לקפוץ עכשיו ולהגיד כולם ידעו וכו' וכו' כדי להצדיק את עצמך, מ"מ העובדות כמש"כ), ולכך יש כאן שתי סיבות שייפטר, ...
א. כל מה שכתבתי הוא רק לרווחא דמילתא, מאחר ואין כאן מכת מדינה כלל כיון שרוב שוכרי הדירות יכולים להשתמש בדירה כראוי. ולמשל שוכר שחלה והוכרח להתאשפז בביה"ח ודאי חייב בכל השכירות, ולכה"פ מועיל תפיסה בזה.
ב. גם אם יש מקום שמיועד רק לתושבי חו"ל, ומה שאינו יכול לחזור הוא מכת מדינה, מ"מ יציאתו מהדירה אינה אונס ואינה מכת מדינה, גם אם לאדם פרטי היתה סיבה שהכריחה אותו לצאת מהדירה זה לא פוטר אותו מקיום החוזה. [חוץ מזה, גם לשיטתך אין כאן "שתי סיבות שייפטר" אלא סיבה אחת שמתבססת על ב' הנחות]
[חוץ מזה יש לך גם טעות עובדתית, בכדור הארץ שלנו הם כולם ידעו בשלב מאד מוקדם שעלול להיות ביטול של הטיסות. אבל לא רואה ענין להתווכח כאן על זה.]
אין לי עניין להתווכח איתך, אני פשוט מסביר את העובדות לאחרים
מדובר באיזור חוצנקי"ם מובהק והמחיר כפול מאיזורים אחרים רק בשביל הביקוש הזה, (ולך תדבר עם בעלי דירות שם שיגידו לך שאין ביקוש עכשיו)
לפי הרב שלנו 1)אפי' אם ידע שלא יוכל לחזור אם היה אנוס פרטילטוס לחו"ל ועי"ז להיות באונס של מכת מדינה חשוב אנוס של מכת מדינה
2)אם נסע בלי ידיעה ל"ח שהכניס א"ע לאונס,
אגב אתה יכול להגיד לי מאיזה תאריך בדיוק ידעו שעלול להיות ביטול טיסות מכל המדינות?

פותח הנושא
שלום23
יצירת קשר:

שליחה על ידי שלום23 » 21 מאי 2020, 11:03

מלך שבא כתב:

מ"מ הפסק שלו אינו מובן כלל, השוכר חתם על חוזה, והחליט מרצונו החופשי לנסוע לחו"ל בידיעה שיתכן שלא יוכל לחזור, מהיכ"ת שיוכל שלא לקיים את החוזה?

תודה רבה ל @מלך שבא שהעלה פסק של הרב אייזנשטיין שג"כ כתב שיכול לבטל החוזה וז"ל והרי יש יכולת ביד השוכר לבקש לבטל את החוזה אלא שהוא באמת לא היה מעוניין בכך, וממילא כל זמן שהשוכר לא מודיע על ביטול החוזה, הרי החוזה ממשיך

מלך שבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מלך שבא » 21 מאי 2020, 11:56

שלום23 כתב:
21 מאי 2020, 10:54
אין לי עניין להתווכח איתך, אני פשוט מסביר את העובדות לאחרים
מדובר באיזור חוצנקי"ם מובהק והמחיר כפול מאיזורים אחרים רק בשביל הביקוש הזה, (ולך תדבר עם בעלי דירות שם שיגידו לך שאין ביקוש עכשיו)
לפי הרב שלנו 1)אפי' אם ידע שלא יוכל לחזור אם היה אנוס פרטילטוס לחו"ל ועי"ז להיות באונס של מכת מדינה חשוב אנוס של מכת מדינה
2)אם נסע בלי ידיעה ל"ח שהכניס א"ע לאונס,
גם אני לא מתווכח אתך. אני מסביר את ההלכה לאחרים.
גם אם מחירי השכירות באזור ירדו [אינני בטוח בכלל שיש ירידה בצורה משמעותית, אע"פ שודאי קשה להשכיר], החוזה עדיין בתוקפו, כמפורש בשו"ע וכמו שהביא הר' אייזנשטיין. אם יש לך תשובה עניינית אשמח לשמוע.

שלום23 כתב:
21 מאי 2020, 10:54
אגב אתה יכול להגיד לי מאיזה תאריך בדיוק ידעו שעלול להיות ביטול טיסות מכל המדינות?
אחרי פורים כל מי ששכל בקדקדו הבין שרוב הסיכויים שסמוך לפסח לא יהיו טיסות, וכל מי שהיה חשוב לו לטוס עד פסח השתדל להקדים את טיסתו. גם לפני פורים היה כך אבל אין לי פנאי כעת לברר ממתי.

מלך שבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מלך שבא » 21 מאי 2020, 11:57

שלום23 כתב:
21 מאי 2020, 11:03
מלך שבא כתב:

מ"מ הפסק שלו אינו מובן כלל, השוכר חתם על חוזה, והחליט מרצונו החופשי לנסוע לחו"ל בידיעה שיתכן שלא יוכל לחזור, מהיכ"ת שיוכל שלא לקיים את החוזה?
תודה רבה ל @מלך שבא שהעלה פסק של הרב אייזנשטיין שג"כ כתב שיכול לבטל החוזה וז"ל והרי יש יכולת ביד השוכר לבקש לבטל את החוזה אלא שהוא באמת לא היה מעוניין בכך, וממילא כל זמן שהשוכר לא מודיע על ביטול החוזה, הרי החוזה ממשיך

יכול "לבקש" לבטל את החוזה. כמובן שהמשכיר אינו חייב להענות לבקשה. ומ"מ אם השוכר אינו מבקש הרי מוכח שהוא חפץ בהמשך השכירות, ופשוט.

אחד התלמידים
משתמש ותיק
נתן תודה: 121 פעמים
קיבל תודה: 480 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 21 מאי 2020, 20:19

הוראות והדרכות בענין תשלום שכר דירה במכת מדינה.png
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 3 אורחים