יד עיקרים?

נושאים שונים

מממממ
נתן תודה: 30 פעמים
קיבל תודה: 53 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: יד עיקרים?

שליחה על ידי מממממ » 21 מאי 2020, 15:09

המכתבים האלו נדפסו בספר עיוני הלכות חלק ג' עמוד תריט.
הסיפור היה באלול תשס"ח

חסידיש
קיבל תודה: 1 פעמים

שליחה על ידי חסידיש » 21 מאי 2020, 15:27

נדיב לב כתב:
21 מאי 2020, 00:54
כנגד נכונות ההוספות יצאו חלק מנכדי האדמו"ר מביאלא, בטענה שהאדמו"ר אמר זאת רק בחג השבועות לא בקביעות ולא כנוסח.
לא הבנתי מה ההבדל אם הוא אמר את זה פעם בשנה או כל יום, הוויכוח הוא לא רלוונטי, מישהו יודע מה בדיוק ההבדל בין להוסיף דבר פעם אחת לבין להוסיף ולקבוע כנוסח?? גם בחסידות ביאלא זה נאמר כהוספה ולא כנוסח קבוע וכחלק מעיקרי האמונה, אלא דבר נוסף שאומרים אותו לחדד את האמונה אף בענין זה, כמו עוד עשרות ומאות דברים שצריך להאמין בהם... ולגוף הענין אפשר להסתכל בסידור שם הוא מביא מקורות מספרים קדמוניים שכתבו את יסודות האמונה שנכתבו שם, ראה לדוגמא בספה"ק צדקת הצדיק [אות קנד]: "כשם שצריך אדם להאמין בהשם יתברך, כך צריך אחר כך להאמין בעצמו". וכהנה רבות.

שמעיה
משתמש ותיק
נתן תודה: 405 פעמים
קיבל תודה: 407 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 21 מאי 2020, 17:51

נדיב לב כתב:
21 מאי 2020, 00:54
בסידור "חלקת יהושע" של חסידות ביאלא, הוסיפו הוספות מסוימות על נוסח ה"אני מאמין" [י"ג עיקרים] בשמו של אביו של האדמו"ר, רבי יחיאל יהושע מביאלא. הוספות אלו הם "אני מאמין באמונה שלימה כי כל התורה המצויה עתה בידינו הן תורת הרשב"י ותלמידיו ותורת הבעל שם טוב ותלמידיו היא התורה הנתונה למשה רבינו עליו השלום". הוספה דומה יש גם ב"אני מאמין שכל דברי נביאים אמת".

כנגד נכונות ההוספות יצאו חלק מנכדי האדמו"ר מביאלא, בטענה שהאדמו"ר אמר זאת רק בחג השבועות לא בקביעות ולא כנוסח. בעקבות הבעיות ההלכתיות שבהוספת הוספות לשלושה עשר העיקרים שברמב"ם יצאו גדולי הפוסקים. הרב משה יהודה לייב לנדא, רבה של בני ברק, יצא במכתב נגד הסידור והוספותיו, והתבטא במכתב זה כי בניגוד לכתוב בסידור כי התקנה היא "לדורות עקבתא דמשיחא", הדבר הינו "חוצפא יסגי" מסימניה של תקופת עקבתא דמשיחא.

לקריאתו זו הסכימו עוד מגדולי ישראל, והם סבורים כי ישנו בדבר פירצה הלכתית. בין גדולי ישראל אלו נמנים: הרב שמואל הלוי וואזנר - פסק במכתב מיוחד כי כל שינוי בנוסח המקובל הינו הרס הדת ואסור לפרסם את הסידור, הרב משה שטרנבוך פסק כי אסור להשהות את הסידור בבית עד שיציינו עליו כי יש בו טעות חמורה. כן פסקו נגד הסידור הרב ניסים קרליץ שיצא במכתב נגד הסידור, ואליו הצטרפו - בן דודו הרב חיים קנייבסקי, הרב ישראל חיים מנשה פרידמאן רבם של חסידי סאטמאר בויליאמסבורג, רבי אפרים פישל הרשקוביץ' מגדולי הפוסקים בארה"ב ורבם של חסידי צאנז-קלויזנבורג, ורבי מנחם מנדל שפרן. כמו כן התבטאו בע"פ נגד הסידור: האדמו"ר מויז'ניץ מונסי והאדמו"ר רבי חי יצחק טברסקי מרחמסטריבקא. [עיוני הלכות ח"ג].
לא הבנתי. גדולי ישראל הסבורים שאסור להוסיף על הי''ג עיקרים, מוסיפים בעצם עוד עיקר: אני מאמין רק בי''ג עיקרים אלו ואיני מאמין בעיקר נוסף. ואולי יש לחלק הואיל ואין אומרים זאת, או בגלל שזה עיקר שלילי ולא חיובי (ויש לדון בעיקר שלו לבדו ראוי להתפלל האם עיקר העיקר הוא על התפילה לה' או על שלילת התפילה לאחרים).

רוצה להתעלות
משתמש ותיק
נתן תודה: 31 פעמים
קיבל תודה: 84 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי רוצה להתעלות » 21 מאי 2020, 18:08

חסר דברים שאנו מאמינים שאינם בי"ג עיקרים?
כבר הביאו לעיל בדברי חולין, אך גם בדברי תורה כך הוא, כל פסק הלכה של רב, דעתו של הרב שזה דעת תורה וזה ניתן למשה מן השמיים.
ר' ברוך בער וודאי אחז שכל דברי ר' חיים אמת לאמיתה של תורה ללא שום יכולת לזוע מיניה.
כוונת הרמב"ם רק לומר שבי"ג עיקרים אלו שהם יסודי אמונתנו מי שלא מאמין הרי הוא מין ואפיקורס.

שמעיה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 21 מאי 2020, 18:09

נדיב לב כתב:
21 מאי 2020, 01:08
וחי בהם כתב:
21 מאי 2020, 01:08
נדיב לב כתב:
21 מאי 2020, 01:02
תסתכל במקור שצוטט בהודעה הראשונה, שם הם מזכירים את ר"י אלבו בספר העיקרים שהעמידם על שלושה או את רבי חסדאי קרשקש על ששה עיקרים, ומה שהבאת בשם החת"ס הוזכר כבר ברדב"ז.
אז מה הרעש הגדול על הסידור של ביאלא אם כל הי"ג עיקרים נתון במחלוקת?
אולי כל הבעיה היא שהוסיפו משהו חסידי?

בכל מקרה מי שמוסיף עיקר על י"ג עיקרים, מוכיח שאינו הולך במהלך של הרדב"ז והחת"ס, שאם לא כן מה הענין להוסיף? וחוזר חלילה, איך אפשר להוסיף עיקר י"ד כשהרמב"ם קבע י"ג עיקרים..

המחלוקת בין הרמב''ם והרדב''ז ועוד, היא מחלוקת על מניין העיקרים המחייב מבחינתם את כל בר ישראל. ומי שאינו מאמין באחד העיקרים של הרמב''ם, הרי להרמב''ם הוא מין ו/או אפיקורוס, או במילים אחרות: כופר בעיקר. וכן לבעל העיקרים וכל שאר מנסחי העיקרים לדורותיהם.
אך וודאי שכל אדם מאמין להרבה עניינים שאינם קשורים כלל לאפיקורסות וכפירה. כגון יש שמאמינים שרבין נרצח על ידי עמיר, ויש שמאמינים שעל ידי השב''כ, ויש שמאמינים שהנחיתה על הירח התרחשה, ויש כופרים בזה מכל וכל. ובתחום הקודש: יש שמאמינים שבעל הבשמים ראש הוא הוא רבינו הרא''ש ויש שכופרים בזה, יש שמאמינים שחתימת מהר''א מבעלזא על הקול קורא להצביע לאגודת ישראל מזויפת ויש שחולקים על זה נחרצות. 
הכלל, אמונות יש הרבה, אמונות מחייבות יש (לדעת הרמב''ם) י''ג. וכי אסור לי להוסיף על נוסח הי''ג עיקרים 'אני מאמין שיבשת אמריקה קיימת'? (ודו''ק. מדובר באמונה ולא ידיעה, כי לא הייתי שם מעולם.) אני הרי באמת מאמין, ולא רק מאמין, אלא באמונה שלמה ממש!
--------
שו''ר שקדמני קודמי. ותשו''ח לו.

רוצה להתעלות
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי רוצה להתעלות » 21 מאי 2020, 18:26

כנראה הכעס שיצא מהרבנים דלעיל [לא ראיתי את המכתבים] נגד עיקר מחודש זה, הוא שלא נוגעים בסידור ואף קינה על השואה לא התקבל להוסיף.
תארו לכם אם כל חסידות תוסיף עיקרים איך יראה.
בגור - אני מאמין באמונה שלמה שהרבה צודק ולא הגרש"א.
בויזני'ץ - ני מאמין שהרבה הוא הרבה..
בחבד כבר הוסיפו - יחי וכו'.
בברסלב גם יש.
וכו' וכו'.
ואף הליטאים לא חפים ממנה..

עוד 150 שנה כשמישהו יכפור באחד העיקרים החדשים ינדוהו שהרי הוא כופר במ"ז עיקרים.
וזה הרבנים דלעיל חששו.

נ.ב. סתם לא הבנתי איזה הוספה מוזרה, דברי הבעש"ט הם משה מפי הגבורה דבר שלא הוסיפו משום מה אף על המשניות והגמ'...

אבי חי
נתן תודה: 15 פעמים
קיבל תודה: 22 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אבי חי » 21 מאי 2020, 20:43

יש עוד משהו שמציק,
כשברשימה של הי"ג עיקרים נוסף משהו
שהשכן/חברותא/אח שלך מפקפק בו
ואתה מצווה ומקיים לאוהבו כמוך.

לא בטוח שזה הסיבה של התנגדות הרבנים,
וכמו שכבר ביארוה,
אבל לי זה מציק.

נ.ב. אני מקוה שגם האומרים/חושבים כנוסח זה
מקבלים שיש יהודים כשרים שלא מאמינים בו.
ועדיין זה מציק.

שמעיה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 21 מאי 2020, 21:43

רוצה להתעלות כתב:
21 מאי 2020, 18:26
כנראה הכעס שיצא מהרבנים דלעיל [לא ראיתי את המכתבים] נגד עיקר מחודש זה, הוא שלא נוגעים בסידור ואף קינה על השואה לא התקבל להוסיף.
תארו לכם אם כל חסידות תוסיף עיקרים איך יראה.
בגור - אני מאמין באמונה שלמה שהרבה צודק ולא הגרש"א.
בויזני'ץ - ני מאמין שהרבה הוא הרבה..
בחבד כבר הוסיפו - יחי וכו'.
בברסלב גם יש.
וכו' וכו'.
ואף הליטאים לא חפים ממנה..

עוד 150 שנה כשמישהו יכפור באחד העיקרים החדשים ינדוהו שהרי הוא כופר במ"ז עיקרים.
וזה הרבנים דלעיל חששו.

נ.ב. סתם לא הבנתי איזה הוספה מוזרה, דברי הבעש"ט הם משה מפי הגבורה דבר שלא הוסיפו משום מה אף על המשניות והגמ'...
הבנתי. ברגע שזה כך ולא איזו כפירה או משהו דומה, יש כאן וויכוח לגיטימי בין רבנים שונים, זכותו של כל אחד לחשוב בסברה אחרת.

אסף
משתמש ותיק
נתן תודה: 168 פעמים
קיבל תודה: 201 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אסף » 21 מאי 2020, 22:45

לא קראתי את כל האשכול (ויתכן שכבר קדמוני), אבל נראה פשוט שיש בעיה מהותית להוסיף על י"ג עיקרים שעוסקים ישירות במציאות השם, בהשגחה ובקשר עם הנבראים. ההוספה במקום הזה, ובהכרחיות הקיום של נברא בדרגה שוה למשה רבינו (שהוא היחיד שמופיע כיחיד נברא בתוך הי"ג עיקרים מחוץ לבורא, כמו שנתבאר ברמב"ם בהקדמה לפרק חלק בהבדל שבינו לבין שאר נביאים) גובלת בבעיה חמורה יותר של יסודות ידיעת השם, ואין כאן רק בעיה של שמא יבואו להוסיף וכן אין ענין לאמונה במציאותה של ארה"ב וכיו"ב.

קצר ולעניין
נתן תודה: 122 פעמים
קיבל תודה: 24 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי קצר ולעניין » 21 מאי 2020, 23:01

ב. זעירא כתב:
21 מאי 2020, 11:25
בוקר טוב!
אני לא יודע מה נזכרו עכשיו בפרשיה מעלת אבק זו,
ומה מטרתו של פותח האשכול.
נכון,
מישהו הדפיס סידור משונה עד מוזר ובו ליקט את כל מה ששמע מרבו אי פעם...
היו שסברו שיש בזה בעיה הלכתית,
והיו שלא,
מה עכשיו?

לילה טוב
ספר את זה
לאלו
שעד עכשיו מכחישים
את ההזיה הזו כלא קרתה מעולם

ב. זעירא
משתמש ותיק
נתן תודה: 458 פעמים
קיבל תודה: 139 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ב. זעירא » 21 מאי 2020, 23:03

לא רואה צורך צורך לענות.

למה זה תשאל לשמי
משתמש ותיק
נתן תודה: 198 פעמים
קיבל תודה: 83 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי למה זה תשאל לשמי » 21 מאי 2020, 23:11

שמעיה כתב:
21 מאי 2020, 18:09
הרי להרמב''ם הוא מין ו/או אפיקורוס, או במילים אחרות: כופר בעיקר. וכן לבעל העיקרים וכל שאר מנסחי העיקרים לדורותיהם.
רבינו שמעיה, ככל הידוע לי יש חילוק בין כופר או כופר בעיקר. הכופר לא מאמין באחד מעיקרי האמונה, והכופר בעיקר לא מאמין במציאותו יתברך.
אם אני טועה, אשמח שתעמידני על טעותי

רוצה להתעלות
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי רוצה להתעלות » 21 מאי 2020, 23:32

אסף כתב:
21 מאי 2020, 22:45
נברא בדרגה שוה למשה רבינו
ללא קשר לנושא - המאמין שיש עוד נברא בדרגת משה רבינו הרי הוא לא מאמין בפסוק "ולא קם כמשה וגו'".

נ.ב. הרמב"ם כותב שכל נברא יכול להגיע לדרגת משה ויש ליישב ודו"ק.

יראתי בפצותי
משתמש ותיק
נתן תודה: 36 פעמים
קיבל תודה: 45 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יראתי בפצותי » 21 מאי 2020, 23:51

אין כזה פסוק שאומר שא"א להיות כמשה, יש פסוק שאומר שא"א להיות נביא כמשה. כך שאין קושיא על הרמב"ם ואין צריך ליישב.

איכא מאן דאמר
נתן תודה: 32 פעמים
קיבל תודה: 25 פעמים
יצירת קשר:

אתפשטותא דמשה בכל דרא

שליחה על ידי איכא מאן דאמר » 22 מאי 2020, 00:02

רוצה להתעלות כתב:
21 מאי 2020, 23:32
ללא קשר לנושא - המאמין שיש עוד נברא בדרגת משה רבינו הרי הוא לא מאמין בפסוק "ולא קם כמשה וגו'".
למה להביא חצי ציטוט ולשאול שאלות
הפסוק המלא "ולא קם נביא עוד בישראל כמשה אשר ידעו ה' פנים אל פנים"
על כך אין ספק שלא קם אדם בכח נבואה שכזה
וכמו שאמרו ז"ל "אבל באומות העולם קם ומנו בלעם" ובוודאי מדובר שם רק על כח נבואי, ולא ח"ו על מדרגה רוחנית
על דרגתו של משה נאמר בזוהר הנ"ל ועוד שכן יש.

רוצה להתעלות
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי רוצה להתעלות » 22 מאי 2020, 00:10

יראתי בפצותי כתב:
21 מאי 2020, 23:51
אין כזה פסוק שאומר שא"א להיות כמשה, יש פסוק שאומר שא"א להיות נביא כמשה. כך שאין קושיא על הרמב"ם ואין צריך ליישב.

זאת כוונתי.

שמעיה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 22 מאי 2020, 10:56

למה זה תשאל לשמי כתב:
21 מאי 2020, 23:11
שמעיה כתב:
21 מאי 2020, 18:09
הרי להרמב''ם הוא מין ו/או אפיקורוס, או במילים אחרות: כופר בעיקר. וכן לבעל העיקרים וכל שאר מנסחי העיקרים לדורותיהם.
רבינו שמעיה, ככל הידוע לי יש חילוק בין כופר או כופר בעיקר. הכופר לא מאמין באחד מעיקרי האמונה, והכופר בעיקר לא מאמין במציאותו יתברך.
אם אני טועה, אשמח שתעמידני על טעותי

חושבני זו טעות. המונח כופר בעיקר משמש למי שכופר ב... עיקר. מהו עיקר? ניסח הרמב''ם י''ג עיקרים שהכופר אפילו באחד מהם, הוא כופר בעיקר.
כופר סתם יכול להיות מי שכופר בנחיתת האדם על הירח. (להבדיל מכויפר, שכוונתו מי שלא מתיישר להשקפה הצרופה...)

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה
  • גדר י"ג עיקרים
    על ידי אחד מן הגולה » 22 מאי 2020, 07:02 » ב בית המדרש
    28 תגובות
    218 צפיות
    הודעה אחרונה על ידי אבי חי
    24 מאי 2020, 08:45

חזור אל “בית המדרש”