שו"ת בר אילן פרוץ

חסידיש

משתמש רשום
שלום וברכה!
רציתי לשאול את חו"ר הפורום הנכבד, אם מישהו יודע הלכה פסוקה מה הדין לגבי מאגר תורני פרוץ, כגון שו"ת בר אילן, בגירסא ישנה שהיום לא מוכרים אותה, וכמדומה שאף לא משדרגים גירסה כזו, האם מותר להשתמש עם תוכנה כזו או לא?
[התשובות ששמעתי בשם רבנים, הוא שהרב פלוני לא ניח"ל בזה, והרב פלוני טוען שעדיף שלא.. אני רוצה לדעת את התשובה המדוקדקת, גם לפנים משורת הדין, אבל מה האמת וההלכה הפסוקה.]
תודה רבה!

שלום23

משתמש ותיק
חסידיש אמר:
שלום וברכה!
רציתי לשאול את חו"ר הפורום הנכבד, אם מישהו יודע הלכה פסוקה מה הדין לגבי מאגר תורני פרוץ, כגון שו"ת בר אילן, בגירסא ישנה שהיום לא מוכרים אותה, וכמדומה שאף לא משדרגים גירסה כזו, האם מותר להשתמש עם תוכנה כזו או לא?
[התשובות ששמעתי בשם רבנים, הוא שהרב פלוני לא ניח"ל בזה, והרב פלוני טוען שעדיף שלא.. אני רוצה לדעת את התשובה המדוקדקת, גם לפנים משורת הדין, אבל מה האמת וההלכה הפסוקה.]
תודה רבה!
תשאל את הרב שלך, ותכתוב לכולנו מה הוא פסק לך.

הרב שלי (שאלתי אותו בלי שידעתי האם הוא מתיר או אוסר) פסק שמותר.

אברהם משה

משתמש ותיק
חסידיש אמר:
שלום וברכה!
תודה רבה!
מענין שגם בר אילן עצמם באיסור שלהם לפני התקנת התכנה כותבים שזה איסור השגת גבול ולא איסור גזל ממש. 

פחמי

משתמש רגיל
יש לי תשובה קצת מעצבנת, אני ממליץ לעבור מיד לתגובה הבאה...
מבחינה הלכתית יש כל מיני פתרונות-ועל זאת שאלתך
לגבי תכנת בר אילן ספציפי מדובר בתוכנה מתקדמת ומדוייקת
שהמחיר שלה הוא פחות מאלף שקל!
למי שמשתמש בזה באופן סדיר זה סכום זניח יחסית
יש גבול כמה אפשר לקמב'ן ברשות התורה
אני מתנצל אם פגעתי במישהו-אבל יש לי היתר מרב ;(

חסידיש

משתמש רשום
פותח הנושא
פחמי אמר:

מסכים במליון אחוז...
אבל מי שמשתמש עם זה זעיר פה וזעיר שם, ויש לו תוכנית לקנות איזה יום כשיצטרך ולכשירווח... אבל היום זה לא נחוץ לו עד כדי כך, עדיין השאלה במקומה..

שלום23

משתמש ותיק
פחמי אמר:

במקום להיות צדיק על חשבונו, אולי תתרום לו כי "יש גבול כמה אפשר לקמב'ן ברשות התורה"

אני מתנצל אם פגעתי במישהו.

אחד התלמידים

משתמש ותיק
הבאתי כאן קונטרס עם הרבה מראה מקומות.
אאל"ט, הובא שם מלשון מכתב הרבנים שבר-אילן מפרסמים בעצמם, שאין איסור לאדם יחיד להעתיק לצורך עצמו.

פחמי

משתמש רגיל
אחד התלמידים אמר:
הבאתי כאן קונטרס עם הרבה מראה מקומות.
אאל"ט, הובא שם מלשון מכתב הרבנים שבר-אילן מפרסמים בעצמם, שאין איסור לאדם יחיד להעתיק לצורך עצמו.
זכויות יוצרים בר אילן.png
מבחינת בעלי שו"ת בר אילן אין שום רשות לאף אחד להעתיק!

פחמי

משתמש רגיל
חסידיש אמר:
אבל מי שמשתמש עם זה זעיר פה וזעיר שם, ויש לו תוכנית לקנות איזה יום כשיצטרך ולכשירווח... אבל היום זה לא נחוץ לו עד כדי כך, עדיין השאלה במקומה..
אכן, זוהי שאלה קלאסית של זכויות יוצרים

מתאהב על ידך

משתמש ותיק
כך מספר הרב סילמן (שמשתייך כידוע לצד השולל בעלות על קנין רוחני)
"השתמשתי בתוכנה הפרוצה שהביאו לי במשך כמה שבועות עד שהחלטתי שאכן אני מעונין בה בקביעות, ולאור זאת מיד הפסקתי להשתמש וקניתי את המקורי".
אאל"ט הנימוק הרשמי שלו היה מצד הסגת גבול.
וזה אפילו למשתמש יחיד, כי כל מי שצפוי היה לקנות הריהו מסיג גבולם בכך שעוקף ומשתמש בלי לשלם.

ששמואל

משתמש ותיק
יש מחלוקת הפוסקים בגדר קניין רוחני האם אדם יכול לאסור להשתמש בו ללא רשות או לא וכדלהלן.
לגבי רווח והפסד לכו"ע הזכויות שייכות לבעלים ואסור לגרום לו הפסד או להרויח ממה שעשה ועל כן לפרוץ תמורת תשלום אסור וכן אם מישהו לא יקנה כתוצאה מהשימוש בפרוץ (לכאורה) אין היתר להשתמש.
כל השאילה אם אני לא מתכונן לקנות וגם אם לא יהיה אפשרות להשיג בכל צורה אחרת, האם הבעלים יכולים לאסור עלי להשתמש מכיון שהוא המציא את זה או שלא ועל זה כאמור נחלקו הפוסקים.

לגבי השימוש בבר אילן בעבר שאלתי רב וקיבלתי ב' תשובות.
בשר ברמת כשרות של היתרים לא הייתי אוכל בשופו"א (ואולי אפי' מגעיל את הסיר...).
גם אם יש קולא להשתמש בתוכנה פרוצה, עדיין להשתמש בקולא כנ"ל בשביל תיירה זה לא מריח טוב (לבעלי חוש ריח...).

שאר לעמו

משתמש ותיק
היות וקיים לפי כל הפוסקים איסור השגת גבול, הרי הלומד בזה מצווה הבאה בעבירה היא. ומה יועיל ליום הדין לימוד תורה שכזה?
אף אחד לא התיר להעתיק. מותר להעתיק לצורך עצמו כשקנה את התכונה, אבל לא ע"מ להשתמש.

שלום23

משתמש ותיק
שאר לעמו אמר:
היות וקיים לפי כל הפוסקים איסור השגת גבול.
איך שייך להגיד דבר כזה??
אני יודע בידיעה גמורה שזה לא נכון, ויש רבנים שמתירים.

שאר לעמו

משתמש ותיק
'יש רבנים'.. נגיעה אישית מעוורת.
הרי הביאו פה לעיל https://www.tora-forum.co.il/viewtopic.php?p=167162#p167052 דעתם של גדולי הפוסקים בעולם היהודי.

בכדי להסיר את הנגיעות אביא סיפור בענין הלכתי אחר שיש בו מוסר השכל אמיתי.
ידידי שליט"א הקים גמ"ח גדול להלוואת כספים. אחד היזמים של הרעיון הציע שזה יהיה 'גמ"ח חברים', כלמר עדיפות לנותני הו"ק וכיו"ב (לפי המקובל 'להתיר').
ידידי לא רצה לקבל את הרעיון מבלי להתייעץ. עלה אל מרן הגריש"א זצ"ל ושטח לפניו את הצדדים לפה ולפה. השיבו הגריש"א למה אתה מחפש לקיים מצוות עם עבירות, אתה רוצה להקים גמ"ח תקים, אתה לא יכול אל תקים.. (גם הוא הכיר את ה'פתרונות', אבל זה המושכל ראשון של מי מחפש להיות צדיק ולא מחפש היתרים).
על משקל זה אני אומר: אני ערב לך שבשמים לא יתבעו אותך שלא למדת מספיק תורה בגלל שלא היה לך כסף לרכוש בר-אילן ולא השתמשת בתוכנה פרוצה! תורה היא קדושה, א"צ לחפש בשבילה היתרים!

אברהם משה

משתמש ותיק
שאר לעמו אמר:
אף אחד לא התיר להעתיק. מותר להעתיק לצורך עצמו כשקנה את התכונה, אבל לא ע"מ להשתמש.
איך שהבנתי מדבריכם,
אם קניתי בר אילן מקורי טבין ותקילין, אך אין לי כח וחישק (כמה פעמים שנדפק לי -התעקם/נשבר, לזכותם יאמר שהחליפו לי ללא תשלום) להכניס בכל פעם את האונקי,
האם מותר להשתמש תחת זה בבר אילן - אותה גרסה - פרוץ שאינו נצרך לאונקי?
לכאורה למה לא?

איש ווילנא

משתמש ותיק
שאר לעמו אמר:
יש רבנים'.. נגיעה אישית מעוורת.
הרי הביאו פה לעיל https://www.tora-forum.co.il/viewtopic. ... 62#p167052 דעתם של גדולי הפוסקים בעולם היהודי.

שם מדובר על לקנות ממי שסוחר בדיסק של אחרים
ובאמת בזה אין מי שחושב להתיר לסחור בדיסק בר אילן או בכל דיסק או ספר של אחר
וזה וודאי נחשב למסיג גבול
מה שיש דנים הוא על העתקה אישית ללא שיש משהו שסוחר בזה.

שאר לעמו

משתמש ותיק
אברהם משה אמר:
שאר לעמו אמר:
איך שהבנתי מדבריכם,
אם קניתי בר אילן מקורי טבין ותקילין, אך אין לי כח וחישק (כמה פעמים שנדפק לי -התעקם/נשבר, לזכותם יאמר שהחליפו לי ללא תשלום) להכניס בכל פעם את האונקי,
האם מותר להשתמש תחת זה בבר אילן - אותה גרסה - פרוץ שאינו נצרך לאונקי?
לכאורה למה לא?

פשוט שמותר. אינני רואה אפילו צד קלוש לאסור.
ובאמת אחרי שהיה פשוט לי ללא צל ספק כך. מאותה סיבה שהזכרת גם אני משתמש בבר אילן פרוץ המותקן לתוך המחשב -
אמנם כשנתנו לי פרוץ של מהדורה מעודכנת, הזדרזתי לרכוש את הגירסה התואמת מהחברה.
לא זו בלבד אלא שאמרתי זאת באזני המשווק הרישמי, שאני קונה את הגירסה החדשה בגלל שיש לי פרוץ זהה, ואני משתמש דוקא בפרוץ, כי הוא מותקן בתוך המחשב, אבל אני משלם על הגירסה המעודכנת. צחק - ולא השיבני..

אגב, מה שרבנים אמרו שלצורך עצמו אפשר להעתיק, פשוט שרק בכהאי גוונא אמרו, ולא מי שרוצה להעתיק לעצמו בלי לשלם. שמהיכי תיתי שיהיה מותר.

יעקב1

משתמש ותיק
פרוייקט השו"ת יתכן והוא שונה מכל הנידון של בעלות רוחנית וכו' כי הבעלים של התוכנה היא "אוניברסיטת בר אילן" ואולי זה ממשלתי ואין איסור גזל מקופת ההפקר וקצרתי במקום שהר"ל

ששמואל

משתמש ותיק
שאר לעמו אמר:
'יש רבנים'.. נגיעה אישית מעוורת.
הלו ??????
הגזמת !!!!!!
יש שתי ידיעות לעדכן אותך, יש רבנים שמתירים להעתיק לצורך עצמו למרות שהוא לא משלם כלום לבעלים.
וכן יש שאוסרים להעתיק למחשב למרות קניית המקורי (אז אל תדבר לנו על נגיעות) !!!!!
(ועי' מה שכתבתי למעלה את יסוד פלוגתתם)

פחמי

משתמש רגיל
יעקב1 אמר:
הבעלים של התוכנה היא "אוניברסיטת בר אילן" ואולי זה ממשלתי
העלת כאן נקודה חשובה
אבל קח בחשבון שבדיני ממונות
אנשים רצים להסתמך על ספק שמועה רחוקה
שאולי אפשר להתיר

שאר לעמו

משתמש ותיק
זה לא מוסד ממשלתי, אלא דירקטוריון פרטי.
מה זה "אולי זה ממשלתי" ??
ועל הצד שלא מותר לגנוב? ובמקום כזה מקצרים?

שאר לעמו

משתמש ותיק
ששמואל אמר:
שאר לעמו אמר:
'יש רבנים'.. נגיעה אישית מעוור
הלו ??????
הגזמת !!!!!!
יש שתי ידיעות לעדכן אותך, יש רבנים שמתירים להעתיק לצורך עצמו למרות שהוא לא משלם כלום לבעלים.
ראשית, כוונתי נגיעה של החברים באשכול הכותבים 'יש רבנים'..
מלבד זה גדולי הפוסקים הורו לאיסור. ואך נגיעה אישית היא למצא פתח כמו 'שאלתי רב שאמר שמותר'. מעשים שבכל יום המוכרים לכל הנמצא בדיני ממונות.

אולי תוכל לצטט מקורות של רבנים שפסקו שמותר להעתיק/לגנוב לצורך עצמו, במקום לרכוש? לא הסברים שלך, אלא פסקי דין.
אגב, הוראת ההיתר 'אני לא אקנה לעולם' - הינה אשליה הבאה מנגיעות; אתה יכול להשבע שאם לא יהיה לך בסופו של דבר - גם אז לא תקנה? וגם אז מהיכי תיתי שמותר, אחרי שגדולי הפוסקים אסרו בכל גווני.

עוד אבקשך, ידידי, לצטט מקורות עם נימוקים מדוע אדם שרכש תוכנה לא יכול להתקין אותה לתוך מחשבו, או להשתמש בתוכנה פרוצה של אותה גירסה, או גירסה ישנה ממנה.
(באופן כללי ראוי לשים לב שפסק הלכה ללא נימוק, כמוהו כקליפת השום, שבחילוף פרט הנראה כפעוט יכולה כל ההלכה להשתנות)

פחמי

משתמש רגיל
גילוי נאות
ביום מן הימים פגשתי את אחד העובדים בפרוייקט השו"ת
מבלי לדעת מראש שהוא עובד שם
ובתוך הדברים הוא סיפר לי על עבודתו שם
מאז שמרתי איתו על קשר - לא קשור לפרויקט השו"ת
אני אומר זאת מידיעה, שהמפסיד העיקרי של העתקות
זה אנחנו הלקוחות
כל מי שמשתמש עם זה שם לב שיש בזה עוד הרבה פיצ'ווק'ס שאפשר לשדרג
ובכלל לפי הרמה הגבוהה של זה הם יכולים להוסיף עוד חומר
הסיבה העיקרית שזה לא קורה
זה פשוט כי אין להם מספיק תמורה ביחס להשקעה שלהם
דהיינו פריצות וכו' למרות המחיר הזול יחסית
אני לא בא להקים קרן הצלה ולא בא לשכנע לקנות
אני גם לא נציג מכירות
בסך הכל
אם כל המשתמשים ישלמו על זה
גם השידרוגים יגיעו בהמשך
היי רגע...
לכל יועצי שיווק ומכירות אני לא הכתובת ואני חושב שזה גם לא הפורום המתאים לכך
כתבתי לתועלת הרוכשים ולאלו שבדרך לרכוש שלא ירגישו פראיירים 😉

יעקב1

משתמש ותיק
שאר לעמו אמר:
זה לא מוסד ממשלתי, אלא דירקטוריון פרטי.

מקור
זה פרט מאד חשוב כי אני יודע על הרבה שמשתמשים בגלל שזה ממשלתי

שאר לעמו

משתמש ותיק
הרוצה להעתיק שיביא מקור להכשיר את העבירה. לא אני צריך להביא מקור לכך שאוניברסיטה זה מוסד פרטי.
אגב, אוניברסיטאות הינן אכן מוסדות פרטיים בבעלות של עמותות וחבר נאמנים.

כולנו מכירים הרבה אנשים עם נגיעות ממוניות שמבקשים תירוצים.
(אינני שולל שמישהו נגוע יאשימני שיש לי מניות שם בפרוייטק השו"ת)

שאר לעמו

משתמש ותיק
איש ווילנא אמר:
שאר לעמו אמר:
יש רבנים'.. נגיעה אישית מעוורת.
הרי הביאו פה לעיל https://www.tora-forum.co.il/viewtopic. ... 62#p167052 דעתם של גדולי הפוסקים בעולם היהודי.

שם מדובר על לקנות ממי שסוחר בדיסק של אחרים
ובאמת בזה אין מי שחושב להתיר לסחור בדיסק בר אילן או בכל דיסק או ספר של אחר
וזה וודאי נחשב למסיג גבול
מה שיש דנים הוא על העתקה אישית ללא שיש משהו שסוחר בזה.
העתקה אישית חלף רכישה - זה מסחר לצורך עצמי. מה שונה דין דיסק אחד מדין מאה.

ששמואל

משתמש ותיק
שאר לעמו אמר:
ששמואל אמר:
שאר לעמו אמר:
'יש רבנים'.. נגיעה אישית מעוור
הלו ??????
הגזמת !!!!!!
ראשית, כוונתי נגיעה של החברים באשכול הכותבים 'יש רבנים'..
מלבד זה גדולי הפוסקים הורו לאיסור. ואך נגיעה אישית היא למצא פתח כמו 'שאלתי רב שאמר שמותר'. מעשים שבכל יום המוכרים לכל הנמצא בדיני ממונות.

אולי תוכל לצטט מקורות של רבנים שפסקו שמותר להעתיק/לגנוב לצורך עצמו, במקום לרכוש? לא הסברים שלך, אלא פסקי דין.
אגב, הוראת ההיתר 'אני לא אקנה לעולם' - הינה אשליה הבאה מנגיעות; אתה יכול להשבע שאם לא יהיה לך בסופו של דבר - גם אז לא תקנה? וגם אז מהיכי תיתי שמותר, אחרי שגדולי הפוסקים אסרו בכל גווני.

עוד אבקשך, ידידי, לצטט מקורות עם נימוקים מדוע אדם שרכש תוכנה לא יכול להתקין אותה לתוך מחשבו, או להשתמש בתוכנה פרוצה של אותה גירסה, או גירסה ישנה ממנה.
(באופן כללי ראוי לשים לב שפסק הלכה ללא נימוק, כמוהו כקליפת השום, שבחילוף פרט הנראה כפעוט יכולה כל ההלכה להשתנות)
בלי להתייחס לגוף הטענות,
להעתיק בלי לקנות שנראה לך שאסור - אתה תוקף כל מי שמעז לחשוב אחרת וטוען שזה נגיעות.
לקנות ולהעתיק שנראה לך שמותר - אסור לחשוב שאסור.
ולכן אני חוזר לראשית דבריי, הלו ???? הגזמת !!!!

שאר לעמו

משתמש ותיק
מבלי להתייחס לגוף הטענות אין כאן דיון ואין כאן אשכול.
סגנון מכובד מכבד את הפורום

דודי ברמץ

משתמש חדש
שאר לעמו אמר:
הרוצה להעתיק שיביא מקור להכשיר את העבירה. לא אני צריך להביא מקור לכך שאוניברסיטה זה מוסד פרטי.
אגב, אוניברסיטאות הינן אכן מוסדות פרטיים בבעלות של עמותות וחבר נאמנים.

כולנו מכירים הרבה אנשים עם נגיעות ממוניות שמבקשים תירוצים.
(אינני שולל שמישהו נגוע יאשימני שיש לי מניות שם בפרוייטק השו"ת)

זה תלוי בשאלה העקרונית האם יש בעלות על מידע.

שאר לעמו

משתמש ותיק
מסתמא כוונתך לגוף נידון האשכול, אם מותר להעתיק או לא.
כי כאן רק ציינתי שאוניברסיטה זה מוסד עם בעלים, וככל שיש קנין הוא קנין פרטי ולא ממשלתי.

חלק עליון תַחתִית