תורת הנפש באספקלריא המאירה של תורתינו הקדושה

נושאים שונים

פותח הנושא
מבקש אמונה
נתן תודה: 5 פעמים
קיבל תודה: 10 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

תורת הנפש באספקלריא המאירה של תורתינו הקדושה

שליחה על ידי מבקש אמונה » 27 אוגוסט 2017, 15:13

מאוד אמשח אם משיהו יכול להפנות אותי לספר או מאמר מרבותינו הקדמונים ז"ל המדברים ארוכות ועמוקות במורכבויות של הנפש ומידותיה. יש המון וורטים ורעיונות, אבל יגעתי ולא מצאתי ספר שעושה מזה נושא שלם ומחקר מקיף ומעמיק, על דרך הספרות התורנית של ימינו.
מה שמעניין אותי בעיקר הוא לחקור ולהבין לעומק את פנימיות האנוכיות של הנפש - האגוצנטריות הקיומית של האדם [כמאמר חז"ל שאדם גאה על כולם], מהיכן שורשו, ולאן פניו מעודות, וכו' וכו'. לי אישית יש הרבה מראה מקומות ועיונים ותובנות שהערוני אליהם מן השמים ת"ל בדרכי בחיפוש האמת וביקוש אמנה, אבל אין בה כדי לרוות צמאוני ליקוב את ההר ולרדת לעומק העניין ולהביאו לתיקון מושלם.

מוטי
משתמש ותיק
נתן תודה: 76 פעמים
קיבל תודה: 105 פעמים
יצירת קשר:

Re: תורת הנפש באספקלריא המאירה של תורתינו הקדושה

שליחה על ידי מוטי » 27 אוגוסט 2017, 17:01

יש את הספר תורת הנפש של הרב וולף. נמצא באוצר

פותח הנושא
מבקש אמונה
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמונה » 27 אוגוסט 2017, 18:00

תודה. אבל.. עברת פעם על הספר? אני כבר ראיתי אותו ודפדפתי... נראה שזה לא הכיוון. אני רוצה ספר שנכתב בסגנונן של רבותינו הראשונים ולהבדיל החוקרים והפילוסופים הקדומים, שדבריהם נכתבו יותר בצורת מחקר, מתוך מו"מ שאלה ותשובה וראיות וסברות חותכות. ספרים אחרים שנכתבו בצורה של 'ככה זה, קבלו דעתי' אינם מעניינים אותי. אני לא לומד את זה כדי לקבל תואר... אלא בכדי להבין ולהורות ולהוסיף לקח כמבין דבר מתוך דבר..... [למשל, כמו שהלימוד בפירושי הראשונים להש"ס שונה לגמרי מתורתם של אחרונים, כי דברי הראשונים הם כגחלי אש, ובמילים ספורות תופסים את עצם הנקודה, משא"כ רבותינו האחרונים שהעיקר הוא לפרש באריכות את חיצוניות העניין והשלכותיה למעשה, ולמרות שיש בזה יותר תענוג ו'גישמאק', מ"נ קשה לבנות עליה כי קשה לתפוס השורש. וכן לעניננו, אני בטוח שתורת הנפש ותיקון המידות הוא סוגיא שלימה לא פחות מתלמוד בבלי, וחייב להיות ספרות חשובה מדורות הקודמים].
בכל אופן, יישר כח

יעבץ
משתמש ותיק
נתן תודה: 414 פעמים
קיבל תודה: 408 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יעבץ » 27 אוגוסט 2017, 22:47

הספר שאתה מחפש כנראה מחכה לך שתכתוב אותו...
כתבת שזכית בס"ד לחזקור את ה'אני' שבנפש - דברים בסגנון זה כתבת באשכול סמוך ומזה נראה שאכן מצאת סימוכין רבים לעניין בדברי חז"ל והראשונים. אבל לא נראה לי שתמצא דברים מפורשים ממש כי רבותינו הראשונים לא דברו בסגנון כזה כלל.
בכל מקרה ספר יקר ולא מפורסם הוא 'בן המלך והנזיר' (נמצא באוצר). ובטוחני שתוכל לדלות ממנו חכמה רבה בתהלוכות בני אדם.

אלימלך
משתמש ותיק
נתן תודה: 122 פעמים
קיבל תודה: 406 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אלימלך » 28 אוגוסט 2017, 14:16

ישנם ספרים דוגמת תיקון מידות הנפש לר' שלמה אבן גבירול אבל אינני חושב שהם מיוסדים ע"פ הקבלה.
ספר שהוא בסגנון שאולי אתה מתכוון אליו הוא 'עלי שור'.
[ודרך אגב צריך להיזהר לא לערבב בין הרגשת האני שהיא מגיעה רק מיסוד האש\המרה האדומה לבין מציאות האני שהיא הרוח]

פותח הנושא
מבקש אמונה
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמונה » 29 אוגוסט 2017, 14:17

אלימלך כתב:[ודרך אגב צריך להיזהר לא לערבב בין הרגשת האני שהיא מגיעה רק מיסוד האש\המרה האדומה לבין מציאות האני שהיא הרוח]
מעניין אותי מאפוא אתה לוקח את השפה ואת ההגדרות האלו. גם 'אריך' כתב בזגנון הזה באשכול הסמוך ע"ש הגר"מ שפירא. גם אתה משם? יודע אם הדברים כתובים וניתנים להשיג לציבור הרחב?
נ.ב. [אני מכיר שפה כזאת מהרב שווארץ [בעמ"ח בלבבי משכן אבנה].

יוסף בן יוסף
נתן תודה: 82 פעמים
קיבל תודה: 23 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוסף בן יוסף » 31 אוגוסט 2017, 14:43

חובות הלבבות בשער עבודת האלוקים ויחוד המעשה מתעסק הרבה בכך.

מרן קודש קודשים
קיבל תודה: 3 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מרן קודש קודשים » 07 ספטמבר 2017, 17:18

האתר של ד"ר מרים אדהאן, פסיכולוגית שומרת מצוות: http://www.miriamadahan.com/index.aspx?id=2660
הרצאה של ד"ר מרים אדהאן: http://ashira.co.il/3289.html

ישא ברכה
קיבל תודה: 9 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ישא ברכה » 10 יולי 2018, 17:55

בעז"ה

אתה צודק שאין ספר בתורת ישראל שבנה את כל תורת הנפש היהודית מתחילה ועד סוף, אבל יש ספרים שעוסקים בתחומים מסוימים מכוחות הנפש.
ספר קהלת עוסק בחיפוש האדם אחר האושר, אפשרויות האושר והמסתעף. ספר משלי מתיחס לכמה מידות שבין האדם לנפשו ובין האדם לזולתו. במסכת אבות גם יש כמה וכמה יסודות בתורת הנפש. ספר תיקון המידות וספר הפנינים. הרמב"ם בשמונה פרקים וקצת בהל' דעות. משלי עם פירוש הגר"א, וכן יש את הפירוש הקצר של הגר"א על שבעים כוחות הנפש (נמצא בפי' לישעיהו).

אין ספק שהפסיכולגיה המודרנית הגדירה ניתחה והרחיבה את המושגים, וגם ניסתה להגדיר את שורשי המידות. בתורה יש פחות התיחסות לשורשי המידות אלא יש התיחסות לתוצאות והחלק המעשי ופחות לשורשים. (ואכן צריך לנסח את יסודות הנפש עפ"י היהדות. כשנקודת המוצא היא שיש בורא לעולם שברא את כל הנמצאים מאין, וכל הנושא הוא לדעת מה הוא ברא. ההכרה שהאדם מורכב מטוב ורע, מכח בחירה, ועוד כהנה וכהנה, כל אלו יכולים ליצור תבנית שונה מהי נפש האדם).

כתבת על ענין האגוצנטריות, לא נראה שתמצא על זה הרבה, או שזה בכלל החמדה והגאווה, או שזה תופעה נפשית חריגה ולא מצויה, סוג של מחלת נפש דמיונית (מצב שהאדם מתעלם מהמציאות מול עיניו).

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 3 אורחים