עצות ללימוד לבד

שי גולד

משתמש רגיל
מחפש טיפים ועצות ללמוד לבד בלא חברותא
בלי להיגרר לחלומות וכדו'. תודה.

HaimL

משתמש ותיק
אם אתה לומד בביתך, ולמשך זמן קצוב, נסה, לדעתי (זה הולך להישמע מאוד משונה)
1.ללמוד בעמידה.
2. לקבוע לוח עם טושים מחיקים, ולצייר לעצמך מהלכים וטבלאות של שיטות ודעות שונות.
3. והעיקר, כמו שכתבו, ללמוד בקול ובשמחה, ולהסביר לעצמך כל דבר. הקב"ה כבר יודע את התורה (עם כל המעלה בזה שיושב ושונה כנגדו), אתה צריך לדאוג שגם אתה תדענה
4. אם אתה לומד בין 4 קירות, אל תחשוש להשתטות. תזמזם ותפזם ותשיר לעצמך דברים שלא ברורים, או שדורשים חזרה, והעיקר שזה יהיה מתוך רוב שמחה.

משונה, אבל נראה לי שזה יצלח.

יושב אוהלים

משתמש ותיק
בשלמא אמר:
ללמוד בקול בסגנון הגרי"ש
כאילו בחווית למידה עם חברותא
שמעתי מב"ב של הגריש"א זצ"ל שהיה אומר:
"אני לא ממליץ לאף אחד לנסות ללמוד בקביעות לבד בצורה שאני לומד. זה מאוד מאוד קשה בהתחלה, וזה לוקח הרבה מאוד זמן להתרגל לזה, וצריך כוחות מאוד חזקים לעמוד בזה שהיצה"ר לא יפריע לזה".

DS054

משתמש רגיל
אני יביא עצה שעוזרת לי ואולי גם לך זה יעזור:
לדוגמה, אם אני לומד עכשיו עמוד גמרא, אז קודם כל אני עובר על כל העמוד מלמעלה בלי להיכנס לפרטים יותר מדי אלא רק בשביל להבין את מהלך העניינים, ואז אני חוזר שוב ונכנס יותר לפרטים.
וכך בהתחלה אני לא חולם כי אני לא נותן פתח למחשבות ולחלומות, אלא פשוט עסוק בלהתקדם, ובפעם השניה למרות שאני כבר מתמקד בפרטים ואז יש פתח למחשבות וממילא לחלומות להיכנס, אבל כיוון שכבר למדתי את העמוד גמרא לפני זה מלמעלה אז ממילא קל לי להיות יותר ממוקד.
בהצלחה!

חייל של הרבי

משתמש ותיק
יושב אוהלים אמר:
בשלמא אמר:
ללמוד בקול בסגנון הגרי"ש
"אני לא ממליץ לאף אחד לנסות ללמוד בקביעות לבד בצורה שאני לומד. זה מאוד מאוד קשה בהתחלה, וזה לוקח הרבה מאוד זמן להתרגל לזה, וצריך כוחות מאוד חזקים לעמוד בזה שהיצה"ר לא יפריע לזה".

האם הכוונה לעצם זה שהוא למד לבד? או לשיטת הלימוד?
ואם זה הולך אף על שיטת הלימוד, אולי הכוונה לכך שהיה מקפיד לחזור על כל סוגיא מהשורש, לדוג' - 'הקב"ה ברא את העולם בשישה ימים, ובשביעי הוא שבת, וקידש את היום השביעי. וציווה בתורה לא לעשות בו מלאכה. ודרשו חז"ל שהכוונה לכל המלאכות שעשו במשכן. ואחת מהמלאכות האלה היא בורר. ונחלקו התנאים מהו האיסור... וכו' עד שמגיע למסקנה הסופית' (כך קראתי בספר 'גדולה שימושה' על ארחות חייו).
ואולי השיטה הזו, על אף המעלה הגדולה שוודאי יש בה, מ"מ אולי אינה הוראה לרבים?

יושב אוהלים

משתמש ותיק
חייל של הרבי אמר:
יושב אוהלים אמר:
בשלמא אמר:
ללמוד בקול בסגנון הגרי"ש

האם הכוונה לעצם זה שהוא למד לבד? או לשיטת הלימוד?
ואם זה הולך אף על שיטת הלימוד, אולי הכוונה לכך שהיה מקפיד לחזור על כל סוגיא מהשורש, לדוג' - 'הקב"ה ברא את העולם בשישה ימים, ובשביעי הוא שבת, וקידש את היום השביעי. וציווה בתורה לא לעשות בו מלאכה. ודרשו חז"ל שהכוונה לכל המלאכות שעשו במשכן. ואחת מהמלאכות האלה היא בורר. ונחלקו התנאים מהו האיסור... וכו' עד שמגיע למסקנה הסופית' (כך קראתי בספר 'גדולה שימושה' על ארחות חייו).
ואולי השיטה הזו, על אף המעלה הגדולה שוודאי יש בה, מ"מ אולי אינה הוראה לרבים?
אני הבנתי מזה שסיפר לי שהוא התכוון ללימוד לבד בלי שום חברותא, ועל הצורה שהוא למד כדי ל"השלים" את המחסור בחברותא, דהיינו שכאילו נשא ונתן עם עצמו, ו"שאל שאלות" והקשה קושיות" לעצמו כמדבר בלשון נוכח לחברותא דמיוני, ואח"כ הוא מסביר ל"חברותא" העצמי את התשובה על הקושיא שהקשה וכו' וכו'.

HaimL

משתמש ותיק
יושב אוהלים אמר:
חייל של הרבי אמר:
אני הבנתי מזה שסיפר לי שהוא התכוון ללימוד לבד בלי שום חברותא, ועל הצורה שהוא למד כדי ל"השלים" את המחסור בחברותא, דהיינו שכאילו נשא ונתן עם עצמו, ו"שאל שאלות" והקשה קושיות" לעצמו כמדבר בלשון נוכח לחברותא דמיוני, ואח"כ הוא מסביר ל"חברותא" העצמי את התשובה על הקושיא שהקשה וכו' וכו'.
ואיך אפשר ללמוד לבד בלי לעשות כך? אבל הקושי הוא בזה שהלומד לבד אין עליו שומר, בניגוד ללומד עם אדם

יושב אוהלים

משתמש ותיק
HaimL אמר:
איך אפשר ללמוד לבד בלי לעשות כך?
לכאורה זה גופא מה שבא הגריש"א ז"ל לומר.
שלא יבא אדם ויאמר "אני אסתדר ללמוד בקביעות גם ללא חברותא, וכדי שאצליח אאלמד בצורה שר' אלישיב למד"
"ז אמר שזה מאוד קשה, ומסתמא לא יעמוד בזה, כי צריך כוחות מאוד מאוד חזקים לעמוד בזה.

בן ראם

משתמש ותיק
אוסיף עוד עצה- לתחום הכל בזמן. אם אתה לומד בבקיאות- לנסות לתחום הספקים בזמן, או לפחות לעקוב אחרי הזמן שכל דבר לוקח לך. זו מן תחרות סמויה עם היכולות שלך. וגם בעיון, שם הדבר לא שייך- כדאי להגדיר כמה זמן אתה מייעד לכל דבר (אגב- נכון גם עם חברותא). יש קושיה? תגדיר מראש כמה זמן אתה מקדיש להגות בה. זה מונע בזבוז זמן וחלומות. ועצה בתוך עצה- כתוב לעצמך בסיום כל סדר כמה זמן למדת נטו. זה עושה פלאות.

ירמיה

משתמש ותיק
שלו' אמר:
כתיבת סכומים, וכן כל הערה אפילו 'קטנה' ביותר.
מועיל מאד. מניסיון. ומאז שהתחלתי לעשות כן זה הרבה יותר גישמאק מאשר עם חברותא.

שי גולד

משתמש רגיל
פותח הנושא
עקביא בן מהלל אומר אמר:
שי גולד אמר:
מחפש טיפים ועצות ללמוד לבד בלא חברותא
בלי להיגרר לחלומות וכדו'. תודה.

טיפ מספר 1
ללמוד עם חברותא
תודה.
אתה מסודר 24/7 עם חברותות?!
אני בכל אופן לא...