עליית נשמה/מסע חוץ-גופי

נושאים שונים

פותח הנושא
בחור_צעיר
נתן תודה: 213 פעמים
קיבל תודה: 93 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

עליית נשמה/מסע חוץ-גופי

שליחה על ידי בחור_צעיר » 08 פברואר 2021, 21:13

האם יש התייחסות של גדולי ישראל לעליות נשמה או מסע חוץ-גופי?
אני לא מתכוון למה שהצדיקים עושים עם התיקונים בעולמות העליונים, אלא שיהודי פשוט מבצע יציאה מן הגוף באופן יזום להנאתו/סקרנותו/התפעמותו, ומטייל במימד רוחני ללא גופו הגשמי.
לכל הספקנים- ביצעתי זאת בעצמי טרם החזרה בתשובה ומאז לא.

השאלה האם יש בכך סכנה כלשהי, ויותר מדויק- האם יש התייחסות לכך לחיוב או לשלילה מגדולי ישראל או מרבנים שמתמחים בנושאים האלה?

מ אלישע
נתן תודה: 223 פעמים
קיבל תודה: 163 פעמים
יצירת קשר:

Re: עליית נשמה/מסע חוץ-גופי

שליחה על ידי מ אלישע » 08 פברואר 2021, 21:21

הגאון רבי הלל זקס זצ"ל דיבר על זה (נמצא בספר השיחות שהדפיסו שמות חלק ב')

צפתי
נתן תודה: 2 פעמים
קיבל תודה: 6 פעמים

שליחה על ידי צפתי » 08 פברואר 2021, 21:32

בחור_צעיר כתב:
08 פברואר 2021, 21:13
אני לא מתכוון למה שהצדיקים עושים עם התיקונים בעולמות העליונים, אלא שיהודי פשוט מבצע יציאה מן הגוף באופן יזום להנאתו/סקרנותו/התפעמותו, ומטייל במימד רוחני ללא גופו הגשמי.

השאלה האם יש בכך סכנה כלשהי, ויותר מדויק- האם יש התייחסות לכך לחיוב או לשלילה מגדולי ישראל או מרבנים שמתמחים בנושאים האלה?
מעולם לא שמעתי על כך.
מה זה בדיוק?

פותח הנושא
בחור_צעיר
יצירת קשר:

שליחה על ידי בחור_צעיר » 08 פברואר 2021, 21:34

מ אלישע כתב:
08 פברואר 2021, 21:21
הגאון רבי הלל זקס זצ"ל דיבר על זה (נמצא בספר השיחות שהדפיסו שמות חלק ב')

לא מצאתי ברשת

פינחס רוזנצוויג
נתן תודה: 189 פעמים
קיבל תודה: 201 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פינחס רוזנצוויג » 08 פברואר 2021, 21:44

וואללה,
אתה יוצא מהגוף להנאתך?
לאן אתה מגיע בטיול במימד הרוחני?
כלמר אתה נע עם הרוחניות בעולם הגשמי ימינה ושמאלה?
אתה יכול לעבור קירות?

יהודה יעקבזון
נתן תודה: 270 פעמים
קיבל תודה: 374 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודה יעקבזון » 08 פברואר 2021, 21:50

פינחס רוזנצוויג כתב:
08 פברואר 2021, 21:44
אתה רוצה שנאמין?

https://www.hamichlol.org.il/%D7%97%D7% ... 7%99%D7%AA

פינחס רוזנצוויג
יצירת קשר:

שליחה על ידי פינחס רוזנצוויג » 08 פברואר 2021, 22:10

ערבך ערבא צריך

להשיג
נתן תודה: 34 פעמים
קיבל תודה: 15 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי להשיג » 08 פברואר 2021, 22:11

בחור_צעיר כתב:
שמעתי עדות שהיה נראה כך אצל מרן הגראי"ל זצ"ל

פותח הנושא
בחור_צעיר
יצירת קשר:

שליחה על ידי בחור_צעיר » 08 פברואר 2021, 22:12

חוט כסף רוחני באדם
בתנאים מסוימים קיימת אפשרות של יציאת נפש האדם מתוך גופו מרצון, ושיבה אל הגוף מתוך בחירה לאחר שוטטות במרחקים שונים
הרב זמיר כהן|

מחקרים נרחבים שנערכו במקביל בארצות-הברית, ברית-המועצות (לשעבר), אנגליה ועוד, על ידי אחדים מן הידועים שבחוקרי הנפש בעולם, כגון פרופ' ק. רינג, ד''ר מאהל ועוד, העלו כי בתנאים מסוימים קיימת אפשרות של יציאת נפש האדם מתוך גופו מרצון, ושיבה אל הגוף מתוך בחירה לאחר שוטטות במרחקים שונים. (בניגוד לאנשים רבים שמתו מוות קליני, ולאחר שחזרו לחיים דווחו על חוויות מדהימות שחוו בשעת מותם, כאשר ה''אני'' האמיתי שלהם ריחף מעל גופם המונח על שולחן הניתוחים עליו ''נפטרו'' או על הכביש בו ''נהרגו''. ראה על כך בהרחבה ב''תשע תשובות ושאלה'' מסדרת ''תורה מן השמים'' פרק א'). מבין הדיווחים הרבים נצטט קטעים אחדים מתוך דיווח שהופיע בירחון ''האגודה לפאראפסיכולוגיה בישראל'' (גיליון מס' 6 עמ' 15-17) בכתבה שכותרתה:

(הנושא של האשכול מתחיל כאן)
''רזי מסע הנפש'' ''איילין גארט, המדיום הגדולה והמפורסמת ביותר בעולם, ומייסדת החברה למחקר פאראפסיכולוגי בארה''ב, השתתפה לפני שנים אחדות בניסוי, שנערך בניו-יורק בפיקוחו של הפאראפסיכולוג ד''ר מאהל. היה עליה להפריד את נשמתה מגופה (בדרך של מעין היפנוזה-עצמית), ו''להסיע'' את הנשמה לאיסלנד, לביתו של הפאראפסיכולוג האיסלנדי ד''ר סוונסון. כפי שנקבע מראש, היה על החוקר האיסלנדי לבצע בביתו, בשעה מוסכמת מראש, שורת פעולות הידועות לו בלבד. תפקידה של איילין גארט היה לנסות לראות פעולות אלו בעיני רוחה, ולמסור דו''ח מפורט עליהן לד''ר מאהל. המדיום ניתקה את נשמתה מגופה שבניו יורק, ויצאה ל''מסע טראנס אטלנטי'' לאיסלנד הרחוקה. היתה זו טיסת בזק שנמשכה שניות ספורות, אך הדבר לא הפריע לה להתרשם מהאזורים הסמוכים לנתיב ה''מסע''. היא חשה בקרירות הארקטית של איסלנד והריחה את ניחוח הפרחים המלבלבים בגינה שעל חוף הים, לפני שעברה דרך קירות ביתו של ד''ר סוונסון והגיעה לחדר, שבו היה הניסוי אמור להיערך. ד''ר סוונסון, שניחן אף הוא בסגולות של קליטה על חושית, הרגיש מיד בנוכחותה בחדר.

איילין גארט הבחינה בתחבושת הגדולה העוטפת את ראשו, ושמעה את דברי העידוד שאמר לה: ''יהיה זה ניסוי מוצלח, ללא ספק. ובכן, אנו מתחילים. התבונני, קודם-כל בחפצים שעל השולחן''. נשמתה של איילין בחנה את החפצים, ובו בזמן השמיע גופה בניו יורק תיאור מדוייק של המתרחש מעבר לאוקיינוס. קצרנית חרוצה, שהובאה למקום ביזמתו של ד''ר מאהל, רשמה בדייקנות כל מלה ומלה שנפלטה מפי המדיום. בהמשך הניסוי, שמעה איילין גארט את ד''ר סוונסון אומר לה: ''בבקשה ממך, התנצלי בשמי בפני עמיתי בניו-יורק על שנבצר ממני לבצע את תוכנית הניסוי כפי שקיוויתי. נפצעתי בראשי, כפי שאת רואה, ולא אוכל לעשות פעולות הדורשות מאמץ''. גם דיווח זה התקבל בניו יורק ונרשם בפרוטוקול- ד''ר סוונסון יצא למסדרון ופנה לעבר חדר עבודתו, כשאיילין גארט מתקדמת אחריו. עוד בטרם נכנס לחדר, כבר ידעה המדיום מה הוא עומד לעשות. ואמנם, ד''ר סוונסון נטל לידו את הספר שידעה כי ייקח, החזיק בו בצורה שאפשרה למדיום לראות את שמו, פתח אותו באקראי והחל לקרוא באלם. הפרק שקרא דן בתורת היחסות של איינשטיין, והמדיום לא התקשה לעמוד על פרט זה. היא אפילו ''שידרה'' לקצרנית בניו יורק קטעים שלמים מן הכתוב בספר, למרות שד''ר סוונסון באיסלנד הקפיד להפנות אליה רק את הכריכה החיצונית. ניסוי היסטורי זה נמשך כ15- דקות, ומיד בסיומו העתיקה הקצרנית את הפרוטוקול במכונת הכתיבה. ד''ר מאהל חתם את שמו בשולי המסמך, צירף את חתימותיהם של שאר הנוכחים, ושיגר בדחיפות את הגיליונות לאיסלנד לאישורו של ד''ר סוונסון. למחרת התקבל מד''ר סוונסון מברק המאשר, כי זמן-מה לפני הניסוי מעדו רגליו וראשו נחבל ונחבש. כעבור יום נוסף הגיע מאיסלנד מכתב מפורט, בו תיאר ד''ר סוונסון את מעשיו במועד שנקבע לניסוי. הפרטים שציין חפפו בצורה מדהימה את עדותה של המדיום איילין גארט.

ביאור ''קלאסי'' של מסע הנפש, מוצאים אנו בספרו האוטוביוגרפי של ההודי המפורסם פראמאהנסא יוגאנאנדה: ''…לפתע נעשה גופי דומם מחוסר-תנועה, כאילו הכה שורשים בקרקע. האוויר כמו נשאב מראותי במגנט ענקי. הנשמה והשכל השתחררו שלב שלב מכבליהם הגשמיים, ופרצו החוצה דרך נקבוביות העור. גופי כמו גווע ומת, אך יחד עם זאת חשתי עצמי ניעור לחיים חדשים. חושי לא היו מוגבלים עוד לגוף בלבד. הם הקיפו עולם ומלואו…גם שדה ראייתי התרחב לאין שיעור, ויכולתו לקלוט בסקירה אחת ערים, יבשות, את כדור הארץ כולו, מיליוני שמשות ברחבי היקום, גלאכסיות רחוקות…כעבור זמן קצר חזרתי לנשום באופן סדיר. הרגשתי, תוך אכזבה ודכדוך, כי שוב נתון אני בכבלי הגוף וכפוף למגבלות החומר''. מתיאור זה, הדומה להפליא לעדותו ההיסטורית של פרופסור יונג, ניתן להיווכח כי הנשמה, בהימצאה מחוץ לגוף, מסוגלת לקלוט חוויות בקנה-מידה קוסמי. ולא זו בלבד: ההתרשמות מחוויות אלו חזקה ועמוקה מכל התרשמות רגילה, הנקלטת בחמשת החושים. כך מצויות בידי החוקרים עדויות רבות של אנשים, שסיפרו בשובם מ''טיולים'' כאלה על צבעים נפלאים ובלתי מוכרים, שכמותם לא ראו קודם לכן. [לפי דיווחים של מדענים רוסים, ברוסיה הקומוניסטית נעשו נסיונות כאלה למטרות ריגול. התכנית המקורית, אשר נקטעה עם קריסת הקומוניזם, היתה לשלוח מרגלים רוסים אשר יעמדו בחדרם של מקבלי ההחלטות בארצות-הברית ויאזינו לדבריהם מבלי שייראו].

כדי להבין יותר את מהות התופעה, משתמשים החוקרים כדוגמא בעדותו של מר אורקהרט מטורונטו, קנדה. הנה דבריו: ''באחד מימי נובמבר 1961 שכבתי לנוח על הספה בחדרי. לפתע, בעודני שוכב בעיניים עצומות ובנפש רגועה, חשתי שאני מתחיל להתנפח כבלון. הרגשתי בעליל, שאני נוטש את גופי. כל אותה עת נמצאתי בהכרה מלאה ובדעה צלולה, וברור לי כי תהליך זה התרחש ללא כל כוונה מצידי. המצב החדש בו נמצאתי לא הדאיגני כלל, אם כי ידעתי שנשמתי מרחפת בחלל החדר בעוד גופי שוכב על הספה. תמרנתי תנועות שונות, הן בחדרי והן בחדרים סמוכים. בשלב מסוים אפילו יצאתי מחוץ לבית. התפלאתי להיווכח, כי למרות ששרר בחוץ קור עז, לא חשתי כלל בצינה. הרגשתי הייתה נפלאה. חשתי עצמי כאדם שיצא לחופשי מצינוק אפל, לאחר שנים רבות של מאסר. יותר מכל פרט אחר בחוויה זו, הפליאני מראהו של חוט מוכסף ארוך, שנמשך ממני וקישר אותי אל גופי שעל הספה. ידעתי, שכל עוד יישמר הקשר באמצעותו של חוט הכסף, לא יאונה לי כל רע. עם זאת הבינותי, כי ברגע שינותק חוט זה-יינתקו גם קשרי עם החיים… מחשבה זו על ניתוק אפשרי היא שדחפה אותי לשוב מהר ולהתמזג מחדש עם גופי''.

עדותו של מר אוקהרט סיפקה אסמכתה נוספת לחוקרים, המנסים זה עשרות שנים לגבש תמונה נכונה של הקשר, הקיים בין הנשמה לגוף. לדעת חוקרים אלה, אמנם מחוברת הנשמה לגוף במעין חוט, או מיתר שאינו נראה לעין הרגילה וצבעו כעין הכסף. ניתן להמשיל חוט זה, מבחינת תפקודו, לחבל הטבור הקושר את העובר לרחם אמו. עם הלידה ניתק חבל הטבור ובא הקץ לצורת החיים שידע הוולד עד לאותו רגע. במקביל לניתוק, נכנס הוולד לתקופה חדשה כיישות עצמאית, ושוב אין הוא תלוי במנגנון האורגני של אמו. הוא עדין בתפקיד שממלא חוט הכסף. כל עוד מקשר החוט את הנשמה לגוף-נמשכים החיים. אך, עם ניתוק החוט משתחררת הנשמה לחלוטין מן הגוף ועוברת לשלב קיום חדש. מהעדויות הרבות, שהצטברו במשך השנים בנושא זה, אנו מקבלים תמונה ברורה למדי של מבנה החוט המוכסף, ותכונותיו המיוחדות.

חוט, מסתבר, מצטיין בגמישותו הרבה, וקוטרו משתנה ביחס ישר לשינוי המרחק שבין הגוף לנשמה. ככל שהנשמה, בעת הפרדתה מהגוף, מתרחקת יותר מן האורגניזם -בה במידה קטן והולך קוטרו של החוט- ולהפך: ככל שהנשמה חוזרת ומתקרבת לגוף -בה במידה גדל והולך קוטר החוט. מכאן מובנת אחת הסכנות העיקריות הטמונות במסע הנפש: אם מתרחקת הנפש מהגוף מרחק רב מידי, יעשה קוטרו של החוט צר עד כדי חשש של הינתקות גמורה. רוב חוקרי הפאראפסיכולוגיה תמימי דעים, כי חוט הכסף הוא מעין ''מוליך חיות'' בין הגוף לנפש. החוקרים גם משוכנעים כי חוט מופלא זה הוא המאפשר ליוגים ולפאקירים לבצע את תרגיליהם המדהימים ביותר.

תופעות כמו קבורת אדם חי לתקופה ממושכת, או הסיגופים המחרידים שמטילים היוגים והפאקירים בגופם מבלי לחוש כאבים, מתאפשרות במצב של הפרדת הנשמה (ועמה, כמובן, התחושות) מהגוף. חוט הכסף, הממשיך לקשור את הנשמה המרחפת עם הגוף, הוא המעביר לאורגניזם את האנרגיה והחיות הדרושות לקיומו''. ובכן, אנשי המדע במאה-העשרים מבשרים לאנושות העולמית כי גילו תגלית חדישה ומעניינת הנוגעת למהות הפנימית של כל אחד מאיתנו: ''במימד הרוחני שלנו קיים כעין חוט כסף רוחני המקשר אותנו לחיים!''. אכן ידיעה מעניינת. אך האם גם לעם-ישראל הם גילו בכך דבר חדש? הנה פסוקים אחדים מתורת ישראל (קהלת פרק י''ב): ''וזכור את בוראך בימי בחרותיך (=גם בעודך צעיר זכור לציית לבוראך) עד אשר לא יבואו ימי הרעה והגיעו שנים אשר תאמר אין לי בהם חפץ (=אלה שנות הזקנה) וכו' עד אשר לא ירתק (=יחתך) חבל הכסף, וישוב העפר אל הארץ כשהיה (=כשם שהיה. שהגוף נברא מן העפר) והרוח תשוב אל האלהים אשר נתנה. הבל הבלים אמר הקהלת הכל הבל וכו' סוף דבר הכל נשמע, את האלהים ירא ואת מצוותיו שמור, כי זה כל האדם''.

בן זכאי
נתן תודה: 7 פעמים
קיבל תודה: 53 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן זכאי » 08 פברואר 2021, 22:25

אני עצמי שמעתי מאדם נאמן שסיפר לי שהוא עצמו היה עושה כן והסביר לי שזה נעשה ע"י הרפיה של הגוף ואך חלק מהנפש(?) יוצא החוצה ויכול ללכת מרחקים עד גבול מסוים

וחי בהם
נתן תודה: 223 פעמים
קיבל תודה: 330 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי וחי בהם » 08 פברואר 2021, 22:25

בחור_צעיר כתב:
08 פברואר 2021, 22:12
היא חשה בקרירות הארקטית של איסלנד
בחור_צעיר כתב:
08 פברואר 2021, 22:12
התפלאתי להיווכח, כי למרות ששרר בחוץ קור עז, לא חשתי כלל בצינה.
ויש ליישב בדוחק...

כמעיין המתגבר
נתן תודה: 1355 פעמים
קיבל תודה: 365 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כמעיין המתגבר » 08 פברואר 2021, 22:31

בחור_צעיר כתב:

אם אין כאן דרישה אל המתים, ואין כאן סכנה אז ודאי מותר.
אבל לפי מה שידוע לי זה סכנה גדולה כי לפעמים לא מצליחים לחזור.

ברסלבר (ליטאי לשעבר)
נתן תודה: 392 פעמים
קיבל תודה: 414 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 08 פברואר 2021, 23:06

בחור_צעיר כתב:

אם כן יש דבר כזה, (ואני לא אומר כך כי אני לא מבין בזה כלום) האם זה לא חושף את הנשמה לסכנה יתירה מצד המזיקים הרוחניים האורבים לה? (אלה הנבראים ע"י עוונות)
שהרי בתוך הגוף יש איזה קליפת הגנה מסויימת, ואמנם המזיקים מזיקים, אך ניתן לחיות את חיי היום יום בלי לחוש אותם כ"כ, מלבד במקרה שיש ריבוי גדול שלהם שאז זה יכול להתבטא בקשיים נפשיים* ועד כדי מחלת נפש. אבל מחוצה לו? במקרה כזה זה יהיה כמו לקפוץ מתוך הסיר ישר לתוך האש (הגדרה ששמעתי על התאבדות בגלל לחץ נפשי, לא זוכר ממי, אולי הרב פינקוס)

*כמובן שזה לא בלתי פתיר. יש לנו ב"ה תיקונים, לימוד התורה, אמירת תהילים, זוהר, תיקון הכללי תפילה והתבודדות ועוד ועוד.

מסיח לפי תומו
נתן תודה: 64 פעמים
קיבל תודה: 173 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מסיח לפי תומו » 08 פברואר 2021, 23:13

הרב בונקר מברסלב מדריך אנשים בתחום. יש עוד כמה.

שמעיה
נתן תודה: 598 פעמים
קיבל תודה: 581 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 09 פברואר 2021, 13:56

בחור_צעיר כתב:

אני עדיין ספקן, במחילה.
חוץ אם השתמשת בסמים פסיכדליים 

פינחס רוזנצוויג
יצירת קשר:

שליחה על ידי פינחס רוזנצוויג » 09 פברואר 2021, 14:17

שמעיה כתב:
09 פברואר 2021, 13:56
אני עדיין ספקן, במחילה.
אני, במחילה, לא ספקן.
השתמשת בסמים פסיכדליים

יהודה יעקבזון
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודה יעקבזון » 09 פברואר 2021, 15:08

שמעיה כתב:
09 פברואר 2021, 13:56
אני עדיין ספקן, במחילה.
[/quote]

אתה מסתפק אם 'הוא' חווה זאת או אם יש בכלל מושג כזה?

ישר א-ל
נתן תודה: 82 פעמים
קיבל תודה: 78 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ישר א-ל » 09 פברואר 2021, 16:11

ליקוטי הלכות הל' חדש הל' ד אות ח:

כי ישראל עם קדוש כל מי שמרגיש בעצמו שאינו קדוש כראוי הוא מכניע ומבטל את עצמו נגד ה' יתברך, ואינו רוצה לילך בגדולות ונפלאות ממנו להמשיך על עצמו רוח נבואה בחינת רוח הקודש, כי יודע שרחוק מזה, ואם ירצה להמשיך על עצמו בחינת מראות וחזיונות יוכל לקלקל יותר ויותר כאשר נכשלו בזה רבים מאד, רק הוא הולך בתמימות ומבקש מה' יתברך שיעזרו לצאת מפחיתותו ויזכה לקדש את עצמו כראוי, ואז אם יזכה ויהיה ראוי לזה לקבל רוח הקודש דרך הקדושה, ה' הטוב יעשה עמו כרצונו.

אברהם לוי
נתן תודה: 79 פעמים
קיבל תודה: 127 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברהם לוי » 09 פברואר 2021, 17:08

מסיח לפי תומו כתב:
08 פברואר 2021, 23:13
הרב בונקר מברסלב מדריך אנשים בתחום. יש עוד כמה.
יצא לי להציץ בקונטרסו (שמו: "יחודים ועליות כמוך"), ויש בו כמה שלבים, הראשון הוא איך לצאת מהגוף, כמו שעושים גם שאינם בני ברית.
אך הם משוטטים בכל מיני מחוזות כו', והוא נותן הנחיות איזה יחודים לעשות כדי לעלות מעולם לעולם, עד שיגיע למקום הרצוי.
וזה החילוק בין שתי השמות שבכותרת, שמסע חוץ גופי הוא בעולם התוהו, אך עליית נשמה הוא לעולמות העליונים באצילות.

בת עין
נתן תודה: 42 פעמים
קיבל תודה: 224 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בת עין » 09 פברואר 2021, 17:16

בספרי המקובל רבי אברהם אבולעפיה (בדורו של הרשב"א) מובאים הדרכות איך לעשות כן.

וכן בדברי מהרח"ו יש לשונות הנראים שעשה דברים שכאלה.

הם משתמשים בלשונות של 'לעורר הכח המדמה' וכדו', ולא ממש בלשון של יציאה מהגוף.

חזק וברוך
נתן תודה: 855 פעמים
קיבל תודה: 487 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חזק וברוך » 09 פברואר 2021, 18:10

אברהם לוי כתב:
09 פברואר 2021, 17:08
מישהו יצא לי להציץ בקונטרסו (שמו: "יחודים ועליות כמוך"),
אפשר להעלות לכאן?
תודה

אברהם לוי
נתן תודה: 79 פעמים
קיבל תודה: 127 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברהם לוי » 09 פברואר 2021, 19:13

אין לי את זה, רק ראיתי בהעברה בעלמא.
שמעתי שפורסם על ידי מתנגדיו להבאיש ריחו כאילו יש לו עסק בדברים הזויים.

שמש מרפא
נתן תודה: 61 פעמים
קיבל תודה: 97 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמש מרפא » 09 פברואר 2021, 19:51

בת עין כתב:
09 פברואר 2021, 17:16
המקובל רבי אברהם אבולעפיה (בדורו של הרשב"א)
והרשב"א שפך עליו כאש חמתו, ואף מברכו במילים "שם רשעים ירקב".

בת עין
יצירת קשר:

שליחה על ידי בת עין » 09 פברואר 2021, 19:53

שמש מרפא כתב:
09 פברואר 2021, 19:51
בת עין כתב:
והרשב"א מחרפו ומגדפו, ואף מברכו במילים "שם רשעים ירקב".

ומכל מקום גדולי המקובלים (כמו הרמ"ק) מרבים לצטטו ומביאים דבריו בכבוד רב.

שמש מרפא
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמש מרפא » 09 פברואר 2021, 19:55

בת עין כתב:
09 פברואר 2021, 19:53
שמש מרפא כתב:
בת עין כתב:

מביאים דבריו שלא בשמו, שלא בטוח שזה דבריו ולא העתקות.

ולגוש"ע יש לדעת שבדיוק על הדברים האלה ועל משיחיותו הרשב"א נלחם נגדו בחריפות, ויש לקחת דברים אלה בפרופורציות הראויות להם.

יהודה יעקבזון
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודה יעקבזון » 09 פברואר 2021, 19:59

שמש מרפא כתב:
בת עין כתב:

וכך כותב החיד"א עליו ב'שם הגדולים".

הוא ספר שחיבר הרב רבי אברהם אבואלעפיא בעיגול שם ע"ב וראיתיו על קלף כתב יד. ודע שהרשב"א בתשובותיו סימן תקמ"ח והרב היש"ר בספר מצרף לחכמה זלזלו בו כאחד הרקים ויותר. ברם קושטא קאמינא דחזיתה לרב גדול ממארי רזין [=ואולם אמת אני אומר שראיתי לרב גדול מבעלי הרזים] ובישראל גדול שמו ואחרי דבריו לא ישנו שהוא מקרב לס' הנזכר ותושע לו ימינו

שמש מרפא
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמש מרפא » 09 פברואר 2021, 20:03

יהודה יעקבזון כתב:
09 פברואר 2021, 19:59
שמש מרפא כתב:
בת עין כתב:

וכך כותב החיד"א עליו ב'שם הגדולים".

הוא ספר שחיבר הרב רבי אברהם אבואלעפיא בעיגול שם ע"ב וראיתיו על קלף כתב יד. ודע שהרשב"א בתשובותיו סימן תקמ"ח והרב היש"ר בספר מצרף לחכמה זלזלו בו כאחד הרקים ויותר. ברם קושטא קאמינא דחזיתה לרב גדול ממארי רזין ובישראל גדול שמו ואחרי דבריו לא ישנו שהוא מקרב לס' הנזכר ותושע לו ימינו

עיקר דברי כוונו לזה שהרשב"א נלחם בחריפות כזו נגד מי שעסק בדרים כאלה, בין השאר בגלל עיסוקיו אלה. וא"כ לפני שמביאים מזה ראיה, יש לדעת במה מדובר ומה הרקע.  לגבי אישיותו של ר"א אבולעפיה עצמו, זה דיון נפרד.

בת עין
יצירת קשר:

שליחה על ידי בת עין » 09 פברואר 2021, 20:25

שמש מרפא כתב:
09 פברואר 2021, 19:55
בת עין כתב:
09 פברואר 2021, 19:53
שמש מרפא כתב:

מביאים דבריו שלא בשמו, שלא בטוח שזה דבריו ולא העתקות.

ולגוש"ע יש לדעת שבדיוק על הדברים האלה ועל משיחיותו הרשב"א נלחם נגדו בחריפות, ויש לקחת דברים אלה בפרופורציות הראויות להם.

דיינו שרבי חיים ויטאל מביא את שיטותיו אלה (בעניין היציאה אל הכח המדמה) בספרו שערי קדושה,
על אופן השגת רוח הקודש.

וחבל להזכיר שוב ושוב את דברי הרשב"א אחר שנתקבלו דבריו בישראל, בפרט בדורות האחרונים (אפשר לעקוב אחר המובאות הרבות מספריו בדורות האחרונים).

יהודה יעקבזון
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודה יעקבזון » 09 פברואר 2021, 20:28

אנו גולשים [או מעפילים..] לנושא אחר, שלא שייך לדון בו, אם לא משיגים את עומק המושגים.

שמש מרפא
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמש מרפא » 09 פברואר 2021, 20:48

בת עין כתב:
09 פברואר 2021, 20:25
אחר שנתקבלו דבריו בישראל, בפרט בדורות האחרונים (אפשר לעקוב אחר המובאות הרבות מספריו בדורות האחרונים).
בחיפוש באצה"ח לא מצאתי ציטוטים רבים מדבריו, אלא בעיקר כאלה שדנו איך הביא מהרח"ו מדבריו. וידועים דברי הרמב"ם בשמונה פרקים אודות ציטוט מדברי אדם שלא בשמו בכדי לא לתת 'הכשר' לכל דבריו. וגם הרשב"א כתב שחלק מדבריו הם דברים אמיתיים, הלקוחים מספרי קבלה אחרים. (שוב, אין דברי על היחס אליו אלא על השענות על ספריו).

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 8 אורחים