כבוד ספרי קודש בנתינתם לקטנים

נושאים שונים

פותח הנושא
שלו'
נתן תודה: 39 פעמים
קיבל תודה: 39 פעמים
סטטוס: לא מחובר

כבוד ספרי קודש בנתינתם לקטנים

שליחה על ידי שלו' » 06 מאי 2020, 12:56

בני הקטן נ"י [קרוב לשנתיים] מפעם לפעם חפץ בספרי קודש מהארון, ואף מוציאם, וכמובן נוהג בהם כפי שתינוק נוהג, מניחם במקום ובאופן לא מכובד וכו'. כמה שמונעים ממנו או גוערים בו וכדומה - לא עוזר, [יש ספרים בגובה שהוא יכול להגיע לבד].
נפשי בשאלתי, האם יש בזה בזיון התורה, וחייבים למנוע ממנו בכל מחיר, או שמא יש צד [מבוסס] להקל?
[אולי יש צד שהרי בעצם [עכ"פ בנידון דידן] הוא מודע לזה שקוראים לספרים אלה "תורה", ואולי יש בזה צד חיבוב התורה במה שנותנים לו לפותחם ומבהירים לו שזה "תורה" ו"קדוש", גם אם בסופו של דבר הוא מניח את הספר הפוך או על הרצפה.
האם יש ידיעה ברורה בנושא?

HaimL
נתן תודה: 1 פעמים
קיבל תודה: 412 פעמים
יצירת קשר:

Re: כבוד ספרי קודש בנתינתם לקטנים

שליחה על ידי HaimL » 06 מאי 2020, 13:13

קצת להעיר ממדרש שה"ש רבה 

אמר ר' יששכר: תינוק שקורא לְמשֶׁה מַשֶׁה, לְאַהֲרן אַהֲרַן, לְעֶפְרן עֶפְרַן. אמר הקדוש ברוך הוא: "וליגלוגו עלי אהבה"

ששמואל
נתן תודה: 60 פעמים
קיבל תודה: 87 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ששמואל » 06 מאי 2020, 13:26

אין לי ידיעה ברורה בנושא.
נתקלתי באותה בעיה ולאחר גערות תפסתי שהילד אינו יודע מה רוצים ממנו ולכן היה לי פתרון "גאוני" - המדפים בהישג ידו ריקים.
כמובן שזה לא מתאים לכל אחד בספריתו הוא.
המשנה ברורה כותב בהלכות ספר תורה (קמז סקכ"ט) ולא טוב הדבר שנוהגין באיזה מקומות למסרו לנער קטן אלא על כל פנים יש למוסרה לבן דעת.
ויש לחלק

לבי במערב
נתן תודה: 85 פעמים
קיבל תודה: 49 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי לבי במערב » 08 יולי 2020, 04:32

HaimL כתב:
06 מאי 2020, 13:13
שהש"ר פ"ב, ד.
המשך המדרש שם שייך טפי לנדו"ד:
אָמַר רַבִּי חוּנְיָא: לְשֶׁעָבַר אָדָם מַרְאֶה אִיקוֹנִין בְּאֶצְבָּעוֹ וְהָיָ' נִזּוֹק, וְעַכְשָׁיו אָדָם מַנִּיחַ יָדוֹ עַל הָאַזְכָּרָה כַּמָּה פְּעָמִים וְאֵינוֹ נִזּוֹק; וְלֹא עוֹד, אֶלָּא שֶׁאָמַר הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא - 'וְגוּדָלוֹ עָלַי אַהֲבָה'.
וְרַבָּנָן אָמְרֵי: אֲפִלּוּ הַתִּינוֹק מְדַלֵּג עַל הָאַזְכָּרָה כַּמָּה פְּעָמִים, וְאֵינוֹ נִזּוֹק; וְלֹא עוֹד, אֶלָּא אָמַר הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא - 'וְדִלּוּגוֹ עָלַי אַהֲבָה'.

ברל
נתן תודה: 19 פעמים
קיבל תודה: 129 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברל » 08 יולי 2020, 07:12

גם אנוכי מתמודד עם אחתה בעיה וכימדומני שאין בית שהיו ילדים אזור ה2-5 שאינו מתמודד עם זה אלא אם יש להם ויטינה גבוהה עם דלתות אבל ספריה רגילה אין אפשרות שזה לא יקרה. וחשבתי עם כל המשיכה שלהם זה מצד שהם רואים את אבא משתמש בזה ומנסים לחכות אותו אולי בעצם אין בזה בזיון כביכול זה דרכם ללמוד בספר ולהתקשר אליו. בני הקטן גם עןמד מול הספר מנגן את המנגינ של הלימוד שלי.

לבי במערב
נתן תודה: 85 פעמים
קיבל תודה: 49 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי לבי במערב » 08 יולי 2020, 08:01

כנ"ל, אדרבא - חביב לפני הקב"ה דלוגם וגלגולם, והלואי שנזכה לגרום נח"ר כמותם...

יעקב1
נתן תודה: 11 פעמים
קיבל תודה: 51 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יעקב1 » 08 יולי 2020, 10:56

עד ששואלים על ילד קטן אני לא רגוע לתת לילד בן 11 ספרים כי הוא מניחו במקום התורפה למשל משאיר ספר על שלחן שאוכלים ולא מחזיר לארון גם אחרי 100 פעמים שאני מזכיר ומשם הילדים הקטנים האחרים אוכלים ושותים ליד זה ונרטב ומתלכלך מלבן וחמאת בוטנים וכו'. או שמניחו על מטה ומשם התינוקות זורקים על הרצפה וכו'.
הכלל העולה אדם צריך לדאוג שלא יבואו ספרים לבזיון אך כמה צריכים למנוע בזיון שלא אני עשיתי יותר קל. וצריכים לחשוב כמה הייתי מתאמץ אם את הגביע הכסף החדש הוא גם היה מנסה לקחת ולזרוק על הרצפה

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] | 2 אורחים