גדולי ישראל שידעו נסתר

נושאים שונים

הראני
משתמש ותיק
נתן תודה: 30 פעמים
קיבל תודה: 30 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: גדולי ישראל שידעו נסתר

שליחה על ידי הראני » 11 אפריל 2018, 02:08

מי שידע לא סיפר ומי שסיפר לא ממש ידע את העומק שבזה, ודי לראות את כל המתעסקים בנסתר דדורינו, שחסר להם א"ב בהבנת הפשט, וכבר ידוע דברים בזה מאדונינו הגר"א.
דרך החסידות שונה בזה, אבל בכל דרכם שונה וזה עולם אחר לגמרי.

ערכים:

גבריאל פולארד
משתמש ותיק
נתן תודה: 562 פעמים
קיבל תודה: 180 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי גבריאל פולארד » 11 אפריל 2018, 09:41

הראני כתב: ודי לראות את כל המתעסקים בנסתר דדורינו
הכללה גסה וכלל לא מדויקת.
אני מכיר עשרות אברכים בכולל פוניבז' מכל העדות והסגנונות שעוסקים בזה, כמובן שרובם בצנעה.

באופן כללי לטעמי כל הנדון הזה מי עסק ומי הבין הוא די מיותר. אני אומר זאת מניסיון בשיחות עם כל מיני אנשים בתחום.
כי זה ברור באופן כללי שזה חלק שצריך להגיע אליו ככל חלקי התורה, ואם אתה לומד לשם שמים זה החלטה שלך אם לעשות את זה או לא, הרי בלאו הכי בהתחלה מדובר על להשקיע בזה זמן מועט, ולא צריך לקבל 'אישורים' לזה.
רק אם השאיפה שלך היא בעיקר להקרות "גדול", אז יש מקום לדון האם יכול לחול עלי שם "גדול" גם בלי זה, או שזה לעכובא. אז אומר לך [בצחוק כמובן] נהג כבר יש לך?
כמובן שאני לא מדבר על הרב @שלום עולם גופא, כי ע"פ הנראה הוא עוסק בתולדות גדולי ישראל. אבל רוב הויכוחים על זה שאני שמעתי, היו בשורש סביב הנקודה הזו. וחלקם אפילו הודו בפני שצדקתי באבחון שלי...

גם רוב אלו שכותבים על אחרים שהם ידעו קבלה אם הם עצמם אינם יודעים- אין בעדות זו שום דבר, שכן בכל נושא שבעולם אם אתה לא מבין בו כלום ותשמע מישהו מדבר עליו ברמה של מתחיל הוא ישמע לך גאון הגאונים [זה קרה לי שהסברתי לאחרים על משפט פיתגורס, או על דגש חזק בע' הפועל, והיו בטוחים שאני גאון הדור שמבין בשבע חכמות... וכן זה קורה לי כשאני רואה אשכולות בפורום נטפרי שמדברים על VPN וכל כיו"ב...].

משה הלוי-שחור
משתמש ותיק
נתן תודה: 84 פעמים
קיבל תודה: 86 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי משה הלוי-שחור » 11 אפריל 2018, 10:21

[\quote]מתוך ראיון שהתפרסם בעיתון מוסף שבת קודש פרשת טבת על מרן הרב שטיינמן זצוק"ל.
גם בלימוד תורת הנסתר לא הניח ידו, אם כי עשה זאת בהצנע. הכרנו כבר את תנועת היד הזריזה שלו, כאשר הרבנית פתחה את דלת הבית, והוא נצפה מטמין כלאחר יד ספר מסויים בארון. היה זה ספר הזוהר הקדוש, שאכן כרכיו מונחים בארונו הפרטי בלויים מרוב שימוש… כך גם ידענו על עיונו הרב בספרי יסוד בקבלה, כמו הספה"ק 'שערי אורה' להגר"י גיקאטיליא ועוד כהנה, וכאשר דיבר פעם על הספה"ק 'פרי עץ חיים' למהר"ח וויטאל שנמצא אצל רבינו, הגיב בביטול: "ס'איז גוט אז דער ספר זאל זיין און שטוב" (טוב שיהיה הספר הזה בבית), כאילו אין לו בו יד ושם…

ובהקשר לכך, אירע מעשה מעניין אחרי שאמר על ספר זה ש"טוב שישנו בבית": לקחתי זאת לפי תומי, וכשראיתי אותו בחנות קניתיהו, ומיהרתי לשיעור כשהספר בידי. כשנכנסתי שאלני רבינו: "מה זה?". אמרתי לו "פרי עץ חיים". שאלני: "למה אתה צריך את זה?", ואמרתי: "הרי ראש הישיבה אמר שטוב שיהיה בבית!". מיד שאלני: "כמה עלה לך?", וכשעניתי הסכום, הוציא את הכסף מכיסו, וביקש שאמכור לו את הספר (כנראה היה אכפת לו שהוצאתי כסף בגלל שאמר…), ואחרי זה כדי לפייסני אמר לי: "בא נלמד קצת בספר", ולמדנו כמה שורות כרבע שעה, יסודות בקבלה מיוחדים, שלא חלמנו עליהם, ואחרי רבע שעה אמר: "נו יוצא געווען- יצאנו ידי חובה".

(בהקשר לכך, הוסיף מקורבו הרב ישראל פרידמן הי"ו: "באחד הלילות הוצרכו להעביר שידור וידאו לארה"ב במסגרת 'לב לאחים', היו מעבירים השידור לעמק האלה עם צלחת לווין מבחוץ, דרך בי-טי וושינגטון, שהעביר זאת לתוככי האולם בלייקווד, וראש הישיבה השאיר דלת פתוחה שאוכל להכין הכבלים ולסדר זאת. לפתע אני פותח הדלת ומבחין במרן זצוק"ל שמסתובב בחדרו, ופניו אינן אותן פנים, והמאור שלו אינו אותו מאור, פאותיו היו פזורות ולא ראיתי מראה כזה בחיי. זו הייתה הפעם היחידה שראיתיו כפני אריה, ביקשתי מהצלם שהיה במקום שיכוון המצלמה שקט, ויצלם את המראה עם הספר שבו לומד, וזה היה אותו הספר שלמד אז בתורת הקבלה).

אך הוא הסתיר זאת תמיד באומרו, שמה שקוראים לה 'תורת הנסתר', לא רק כי זה נסתר מאיתנו, אלא שכל עיסוקה חייב להיות בנסתר. פעם התבטא, שמרן הגרי"ש אלישיב בקי בעניינים הגדולים הללו של הקבלה, ושאלתי מהיכן הראש ישיבה יודע זאת, ועשה פעולת ביטול עם היד והעביר השיחה. ופעם הגיע אדם עם ספר שקיבל מתנה ממרן הגרי"ש זצוק"ל, והיו בו הערות רבות בקבלה, ונוכחתי איך ראש הישיבה דן בכל פרט שנכתב שם, והיה נראה זקן ורגיל בו, ואולי משם ידע מרן אודות רעו, מרן הגרי"ש זצוק"ל.[/quote]
מי המרואיין?

משה הלוי-שחור
משתמש ותיק
נתן תודה: 84 פעמים
קיבל תודה: 86 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי משה הלוי-שחור » 11 אפריל 2018, 10:25

שלום עולם כתב:המחיקות חזרו...
כנראה שהשטויות חזרו...
תודה על העדכון למען ישמעו וי..פנימו!

הפקדתי שומרים
משתמש ותיק
נתן תודה: 180 פעמים
קיבל תודה: 722 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 11 אפריל 2018, 15:44

משה הלוי-שחור כתב:מתוך ראיון שהתפרסם בעיתון מוסף שבת קודש פרשת טבת על מרן הרב שטיינמן זצוק"ל.
מי המרואיין?
המרואיין הראשי - תלמידו המובהק הגרמ"י שניידר.

פותח הנושא
שלום עולם
משתמש ותיק
נתן תודה: 10 פעמים
קיבל תודה: 21 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שלום עולם » 11 אפריל 2018, 19:36

משה הלוי-שחור כתב:
שלום עולם כתב:המחיקות חזרו...
כנראה שהשטויות חזרו...
תודה על העדכון למען ישמעו וי..פנימו!
הודעה מתאימה מאוד לימי הספירה... (תלמידי ר"ע...)...

פותח הנושא
שלום עולם
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שלום עולם » 11 אפריל 2018, 19:53

כן טוב לא טוב - נסתר - ולמה - אם אף אחד לא מתכבד לפתוח אשכול בנושא זה כנראה אינו מעניין
ויכחים כן טוב או לא ואיך נראים ואם חסידות ענין אחר זה נושאים לאשכולות אחרים
והם לא מוסיפים לאשכול זה ולא כלום!

פותח הנושא
שלום עולם
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שלום עולם » 11 אפריל 2018, 19:53

לגבי הראי"ל מה שיצא לנו הוא שרא"ל התעסק בנסתר

אך מה שכתב כאן מאן דהו שהיה בקי בהכל בע"פ ולא הביא כלום ראיות לדבריו זה אי אפשר לדעת עד שיהיו הוכחות או מישהו נאמן שיעיד

אוריאל
משתמש ותיק
נתן תודה: 564 פעמים
קיבל תודה: 379 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אוריאל » 11 אפריל 2018, 20:11

אין לי הרבה מה להוסיף בענין, אך זאת אספר, שהייתי אצל מרן הגראי"ל זצ"ל בזמן שעשה סיום הש"ס את תלמידיו שומעי שיעורו [ואנכי הייתי חד מינייהו, אך לא זכיתי להשתתף באופן קבוע בשיעור], והיה הגראי"ל שרוי בחדוותא גדולה, ולאחר שאמר הקדיש ביקשוהו שיפתח במסכת ברכות, ופתח בדברים נפלאים מאד, וביאר את כל המשנה הראשונה של המסכת, חלקה עפ"י הקבלה וחלקה עפ"י הרמז, כפי שלא שמענוהו מעולם, ובזמנו העתקנו את הדברים, ובלי נדר אחפש ואעלה את הדברים בהמשך לטובת חברי הפורום.

פותח הנושא
שלום עולם
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שלום עולם » 11 אפריל 2018, 20:20

אוריאל כתב:אין לי הרבה מה להוסיף בענין, אך זאת אספר, שהייתי אצל מרן הגראי"ל זצ"ל בזמן שעשה סיום הש"ס את תלמידיו שומעי שיעורו [ואנכי הייתי חד מינייהו, אך לא זכיתי להשתתף באופן קבוע בשיעור], והיה הגראי"ל שרוי בחדוותא גדולה, ולאחר שאמר הקדיש ביקשוהו שיפתח במסכת ברכות, ופתח בדברים נפלאים מאד, וביאר את כל המשנה הראשונה של המסכת, חלקה עפ"י הקבלה וחלקה עפ"י הרמז, כפי שלא שמענוהו מעולם, ובזמנו העתקנו את הדברים, ובלי נדר אחפש ואעלה את הדברים בהמשך לטובת חברי הפורום.
אם יצא לנו מאשכול זה פרסום דברי תורה שעוד לא פורסמו והיה זה שכרנו
עכ"פ מתי נראה לך שזה יעלה?
וגם האם כתבו גם את חלקי הנסתר? א"כ הכותב גם מבין בזה או רק כתב מילה במילה?

אוריאל
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אוריאל » 11 אפריל 2018, 22:28

אני לא הייתי מקורב או תלמיד [זה ששמעתי ממנו קצת שיעורים לא הופך אותי לכזה], כך שאיני יודע אלו כתבים יש ממנו ואלו לא. למיטב ידיעתי עם שהיו לו כמה וכמה ת"ח מובהקים בסביבתו תדיר, לא היו שם כאלו ש"מבינים" בקבלה. הוא עצמו כמובן שהיה בקשר עם כמה גדולים בענינים אלו, כמו עם הגרי"א ויינטרויב וכן בדור הקודם עם רבי עובדיה הדאיה, אבל לא היה מי ממקורביו שיוכל באופן קבוע להרגיש או לכתוב בזה.
את המאמר שנאמר בזמנו בסיום הנ"ל, ידוע לי שהעתיקו מילה במילה. פניתי קודם לשנים משומעי לקחו שהיו במעמד בבקשה שימציאו לי את הדברים, ולכשאקבלם, אעלם ללא שהיות בל"נ.

עוד א'
נתן תודה: 8 פעמים
קיבל תודה: 9 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי עוד א' » 12 אפריל 2018, 00:00

שמעתי שהגר"ד לנדו אמר שמי שיש לו טעם בגלידה לא יתכן שיכול ללמוד קבלה
ואמר על עצמו שאף שאינו אוכל גלידה אבל הוא חושב שאם הוא יאכל יהיה לו טעם
[ויל"ד האם אפשר להוכיח מזה שכל מי שאוכל גלידה אינו לומד קבלה או שיש חולקים עליו בזה]

אלכס
משתמש ותיק
נתן תודה: 91 פעמים
קיבל תודה: 71 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אלכס » 12 אפריל 2018, 00:04

עוד א' כתב:[ויל"ד האם אפשר להוכיח מזה שכל מי שאוכל גלידה אינו לומד קבלה או שיש חולקים עליו בזה]
או שהם אוכלים אבל לא מרגישים טעם וצ"ע בכל זה

גבריאל פולארד
משתמש ותיק
נתן תודה: 562 פעמים
קיבל תודה: 180 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי גבריאל פולארד » 12 אפריל 2018, 00:13

עוד א' כתב:שמעתי שהגר"ד לנדו אמר שמי שיש לו טעם בגלידה לא יתכן שכול ללמוד קבלה
[ויל"ד האם אפשר להוכיח מזה שכל מי שאוכל גלידה אינו לומד קבלה או שיש חולקים עליו בזה]
ודאי שיש חולקים, ואין חולקים ואבאר דברי.
הדעה המקובלת על הרבה מהת"ח העוסקים בתחום כיום לגבי רוב ככל התנאים שמוזכרים בספרים, כולל התנאים שכתב מהרח"ו עצמו היא שבזמנינו אם נחכה לקיום כל התנאים כמעט לא ימצא מי שילמד, ולכן כל התנאים האלו הם בגדר שאיפה, ואדרבה העלייה ברוחניות תהיה בד בבד עם הלימוד.
ובפרט, שאם אותם יראי שמים שיראים לגשת אל מלאכת הקודש לא יעסקו, תשאר חכמה זו רק אצל אותם הטמאים והרשעים העוסקים בה שלא לש"ש [כמו שאנו רואים לצערנו]. לכן ודאי שהאמת עם הגרד"ל לענין השאיפה, ולענין הדרגה האמיתית של הלימוד, אבל לענין ההתחלה בהחלט חולקים עליו.

מה שכתבתי הוא ע"פ מה ששמעתי מתלמידֵי הגר"ש דבילצקי שליט"א וע"ע בהקדמת הוצאת מתוק מדבש לאוצ"ח.

וסליחה מפותח הנושא היקר הרב @שלום עולם שאנחנו גולשים לנושאים אחרים. אך כך היא דרכו של פורום לתורה...

הראני
משתמש ותיק
נתן תודה: 30 פעמים
קיבל תודה: 30 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הראני » 12 אפריל 2018, 00:53

גבריאל פולארד כתב:
אני מכיר עשרות אברכים בכולל פוניבז' מכל העדות והסגנונות שעוסקים בזה, כמובן שרובם בצנעה.

באופן כללי לטעמי כל הנדון הזה מי עסק ומי הבין הוא די מיותר. אני אומר זאת מניסיון בשיחות עם כל מיני אנשים בתחום.
כי זה ברור באופן כללי שזה חלק שצריך להגיע אליו ככל חלקי התורה, ואם אתה לומד לשם שמים זה החלטה שלך אם לעשות את זה או לא, הרי בלאו הכי בהתחלה מדובר על להשקיע בזה זמן מועט, ולא צריך לקבל 'אישורים' לזה.
רק אם השאיפה שלך היא בעיקר להקרות "גדול", אז יש מקום לדון האם יכול לחול עלי שם "גדול" גם בלי זה, או שזה לעכובא. אז אומר לך [בצחוק כמובן] נהג כבר יש לך?
כמובן שאני לא מדבר על הרב @שלום עולם גופא, כי ע"פ הנראה הוא עוסק בתולדות גדולי ישראל. אבל רוב הויכוחים על זה שאני שמעתי, היו בשורש סביב הנקודה הזו. וחלקם אפילו הודו בפני שצדקתי באבחון שלי...

גם רוב אלו שכותבים על אחרים שהם ידעו קבלה אם הם עצמם אינם יודעים- אין בעדות זו שום דבר, שכן בכל נושא שבעולם אם אתה לא מבין בו כלום ותשמע מישהו מדבר עליו ברמה של מתחיל הוא ישמע לך גאון הגאונים [זה קרה לי שהסברתי לאחרים על משפט פיתגורס, או על דגש חזק בע' הפועל, והיו בטוחים שאני גאון הדור שמבין בשבע חכמות... וכן זה קורה לי כשאני רואה אשכולות בפורום נטפרי שמדברים על VPN וכל כיו"ב...].
הכללה גסה ולא מדוייקת? ומה כתבת שיש עשרות אברכים שעוסקים בזה, נכון אני מאמין שזה כך, הלא זה חלק מחלקי התורה. אמנם אלו עוסקים בזה בצנעא ובצורה הראויה, דברי כמובן על המתעסקים עם הקבלה ועושים ממנה עסק, בד"כ הם שוטים, וקבלתם אינה קבלה כי אם לקיחה מן התורה קרדום לחפור בה, או לשם שעשוע בדברים שאינם מחייבים לכאו' ורעיונות הנותנים להם סיפוק משונה שאין להם בלימוד.

בנציון
משתמש ותיק
נתן תודה: 244 פעמים
קיבל תודה: 213 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בנציון » 12 אפריל 2018, 10:48

גבריאל פולארד כתב:
עוד א' כתב:שמעתי שהגר"ד לנדו אמר שמי שיש לו טעם בגלידה לא יתכן שכול ללמוד קבלה
ודאי שיש חולקים, ואין חולקים ואבאר דברי.
הדעה המקובלת על הרבה מהת"ח העוסקים בתחום כיום לגבי רוב ככל התנאים שמוזכרים בספרים, כולל התנאים שכתב מהרח"ו עצמו היא שבזמנינו אם נחכה לקיום כל התנאים כמעט לא ימצא מי שילמד, ולכן כל התנאים האלו הם בגדר שאיפה, ואדרבה העלייה ברוחניות תהיה בד בבד עם הלימוד.
ובפרט, שאם אותם יראי שמים שיראים לגשת אל מלאכת הקודש לא יעסקו, תשאר חכמה זו רק אצל אותם הטמאים והרשעים העוסקים בה שלא לש"ש [כמו שאנו רואים לצערנו]. לכן ודאי שהאמת עם הגרד"ל לענין השאיפה, ולענין הדרגה האמיתית של הלימוד, אבל לענין ההתחלה בהחלט חולקים עליו.

מה שכתבתי הוא ע"פ מה ששמעתי מתלמידֵי הגר"ש דבילצקי שליט"א וע"ע בהקדמת הוצאת מתוק מדבש לאוצ"ח.

וסליחה מפותח הנושא היקר הרב @שלום עולם שאנחנו גולשים לנושאים אחרים. אך כך היא דרכו של פורום לתורה...
יעוי' בהסכמת ר' יואל קלופט להוצאת דעת תבונות של הגאון רבי חיים פרידלנדר זצ"ל:
"וידעו נא שאף שנאמר ואת צנועים חכמה, וחכמת האמת לא נמסרה אלא למופלגים בגמרא ויראת ה' אוצרם, אבל כבר נדפס בשם ר' ישראל סלנטר זצ"ל שמשנת ת"ר ואילך הותר לגלות החכמה, ותרבה הדעת בישראל".

פותח הנושא
שלום עולם
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שלום עולם » 12 אפריל 2018, 19:03

גבריאל פולארד כתב:
מי היה מאמין לפני אך לפני שנים אחדות...וד"ל...

אוריאל
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אוריאל » 13 אפריל 2018, 01:16

זכור לי [ולא קשה כל כך למצוא] שע"ד הגמרא שבימות עקבתא דמשיח "האמת תהא נעדרת", כותב הבן איש חי בבן יהוידע שהכוונה היא לחכמת האמת שתהיה נלמדת בעדרים עדרים, ודבר זה נראה שבאמת הוכשר מאד בדורינו, ואם כי באיכות הלימוד בודאי הוא ירד פלאים [כמו גם בכל חלקי התורה, והוא כחלק מן האמור בגמרא שלא יימצא משנה אחת סדורה, וירידת הדורות האחרונים] מכל מקום אכן כמדומה שמעולם לא היו עדרים עדרים, וישיבות שלימות העוסקות בנסתר.

פותח הנושא
שלום עולם
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שלום עולם » 15 אפריל 2018, 00:24

על הש"ך ידוע משהו בנידון?

הפקדתי שומרים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 15 אפריל 2018, 00:29

שלום עולם כתב:על הש"ך ידוע משהו בנידון?
קודם שיעירו שהש"ך על התורה, מבוסס רבות על יסודי הקבלה ומכאן יסיקו את שיסיקו, נעיר שהש"ך עה"ת איננו מבעל הש"ך על השו"ע.

ואילו הש"ך על השו"ע, עם זאת שלא מזכיר שם כלל מחכמה זו.
אבל בדרוש קצר שכתב על ההגדה (עשר עמודים), הזכיר כמה וכמה פעמים ד' הזוהר ומתפלפל בהם רבות. אם נחליט שהקיף את כלל חכמת הסוד, ספק אם יש להסיק מכך.
ראוי להוסיף לשי' שחכמת הקבלה, אין ללמוד פחות מגיל ארבעים, הרי הש"ך נפטר, חופף לגיל זה.

בנציון
משתמש ותיק
נתן תודה: 244 פעמים
קיבל תודה: 213 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בנציון » 15 אפריל 2018, 11:34

אוריאל כתב:זכור לי [ולא קשה כל כך למצוא] שע"ד הגמרא שבימות עקבתא דמשיח "האמת תהא נעדרת", כותב הבן איש חי בבן יהוידע שהכוונה היא לחכמת האמת שתהיה נלמדת בעדרים עדרים, ודבר זה נראה שבאמת הוכשר מאד בדורינו, ואם כי באיכות הלימוד בודאי הוא ירד פלאים [כמו גם בכל חלקי התורה, והוא כחלק מן האמור בגמרא שלא יימצא משנה אחת סדורה, וירידת הדורות האחרונים] מכל מקום אכן כמדומה שמעולם לא היו עדרים עדרים, וישיבות שלימות העוסקות בנסתר.
כמדומני שלפי דברי הזוהר הידועים [ושעליהם כנראה התבסס ר' ישראל סלנטר שאמר שהיום הותר לגלות את החכמה לכל] שבשנת ת"ר יפתחו שערי החכמה, א"כ גם באיכות הוכשר בדורינו, וככל שמתקרבים לימות המשיח זה יותר עולה. שמעתי מתלמיד חכם גדול שהוא רואה שיש היום בלימוד הקבלה איכות והבנה הרבה יותר גדולה מאשר לפני עשרים שלושים שנה.

סבא
משתמש ותיק
נתן תודה: 511 פעמים
קיבל תודה: 689 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 15 אפריל 2018, 11:45

כדאי לשים לנגד עיננו דברי הש"ך עצמו [יו"ד רמ"ו ו]-
גם המקובלים ושאר האחרונים הפליגו בדבר שלא ללמוד חכמת הקבלה עד אחר שמילא כריסו מהש"ס ויש שכתבו שלא ללמוד קבלה עד שיהא בן ארבעים שנה כמ"ש בן ארבעים לבינה בשגם שצריך קדושה וטהרה וזריזות ונקיות לזה ורוב המתפרצים לעלות בחכמה זו קודם הזמן הראוי קומטו בלא עת כמ"ש כל זה בדברי חכמי האמת:

סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 15 אפריל 2018, 11:56

אגב בעניין הש"ך כתב הגר"ש אוירבך במכתב וז"ל מה שאני זוכר שהיה מקובל בזמן ילדותי והיה מפורסם [בין אלה שהיו מספרים זה, היה המקובל הגדול בזמנו כמעט ראש המקובלים הרב ר' שמעון לידר זללה"ה וחושבני שהגאון ר' איסר זלמן
זללה"ה אולי שמע זה ממנו] כפי שהיה מפורסם כנ"ל וכפי מה ששמעתי כך הם הדברים בשנת ת"ח נתגלה [בחלום אחד] לשלשה גדולי הדור ה"ה הגאון ר' יחיאל מיכל מרימענוב שהיה נחשב גדול הדור
ורבנו שמשון מאסתרפוליא ולהצעיר שבכולם אדונינו רשב"י הש"ך זללה"ה, אשר בהך שימסרו הנפש לבטל רוע הגזירה, ושלשת הגדולים הנ"ל נפגשו יחד, והצעיר שבהם רבנו הש"ך זיע"א ביקש מהם שהוא עוסק בחבור על חושן משפט אשר לדעתו צריך זה לכלל ישראל ולזה אינו יכול שהוא ימסור נפשו, וקבלו עליהם הגאון ר' יחיאל מיכל ור' שמשון שהם מוכנים למסור נפשם, וגם רבנו הש"ך זיע"א נפטר לאחר הרבה זמן מיד כשהיה קרוב לגמר חבורו על חושן משפט, וניכר שבסוף מקצר וכנראה [זה רק כמו שנראה לפנינו] מיהר לזכות ולגמור חיבורו, ואמנם הש"ך נדפס על חו"מ לאחר פטירתו זיע"א ע"י חתנו הגאון ר' מנחם מאניש זה מה ששמעתי והיה מפורסם בין אנשי שם ע"כ.

פותח הנושא
שלום עולם
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שלום עולם » 15 אפריל 2018, 13:35

סבא כתב:
גם המקובלים ושאר האחרונים הפליגו בדבר שלא ללמוד חכמת הקבלה עד אחר שמילא כריסו מהש"ס ויש שכתבו שלא ללמוד קבלה עד שיהא בן ארבעים שנה כמ"ש בן ארבעים לבינה בשגם שצריך קדושה וטהרה וזריזות ונקיות לזה ורוב המתפרצים לעלות בחכמה זו קודם הזמן הראוי קומטו בלא עת כמ"ש כל זה בדברי חכמי האמת:
אני לא מתעסק כן או לא צריך/מותר אלא מה היה ומי ידע ולמד והתעסק
אך אגב למשל הגר"א ועוד הרבה - קודם 40 ודו"ק
ואיני רוצה להכנס לנושא זה באשכול זה

סבא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 15 אפריל 2018, 14:54

שלום עולם כתב:
סבא כתב:
אני לא מתעסק כן או לא צריך/מותר אלא מה היה ומי ידע ולמד והתעסק
אך אגב למשל הגר"א ועוד הרבה - קודם 40 ודו"ק
ואיני רוצה להכנס לנושא זה באשכול זה
כמובן, אך כפי שכבר כתבו אם הש"ך עצמו היה כל כך חריף נגד ללמוד לפני ארבעים [קומטו בלא עת] לא מסתבר שהוא עבר על האזהרה הזאת.

הבוחן
משתמש ותיק
נתן תודה: 71 פעמים
קיבל תודה: 83 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הבוחן » 15 אפריל 2018, 16:48

אני שואל בסקרנות,
האם כלל ראשי הישיבות וגדולי הדור שבדורינו שיגיע אליהם בחור /אברך צעיר שמעונין ללמוד קבלה, מונעים ממנו/ מעודדים/ לא מתנגדים?

הפקדתי שומרים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 15 אפריל 2018, 17:21

הבוחן כתב:אני שואל בסקרנות,
האם כלל ראשי הישיבות וגדולי הדור שבדורינו שיגיע אליהם בחור /אברך צעיר שמעונין ללמוד קבלה, מונעים ממנו/ מעודדים/ לא מתנגדים?
נחדד את השאלה.
בחור צעיר כמו"כ אברך צעיר אין ספק, שהתשובה של רה"י וגדוה"ד -כשם שאם בחור ישיבה או אברך צעיר יעלה בדעתו להשים את עיקר לימודו במדרשים וכדו', ייעצו לו שלא יעשה כך, קודם שמילא כרסו בש"ס ובפוסקים, ומשכך בודאי גם לתורה הנז'.
השאלה הגדולה באברך ת"ח שמילא כרסו וכו' כך שאין לדחות אותו בטענה -קודם שאתה עולה בשלבי הסולם הגבוהים, תוודא שאתה מסוגל לזה.. מה דעתם בזה.

אני מעתיק סיפור בענין זה. גם אם א"א להסיק בהחלט לכאן או לכאן אבל רוח הדברים נוטה לצד אחד. באחריות הקורא.
"יהודי ת"ח מופלג בגיל מבוגר, סיפר לי" – משיח בפנינו הגר"י גנס – "שלפני עשרות שנים סיים את הש"ס בבלי וירושלמי, וידע אותם על בוריים. מאחר שבשלב זה עמד הת"ח בפני פרשת דרכים, ולא ידע בדיוק באלו חלקים בתורה כדאי שיישים עכשיו את כל עיונו, החליט לגשת אל מרן ה'קהילות יעקב' זצ"ל, ולהציג בפניו את השאלה ולבקש הדרכה".

"הסטייפלער בשומעו את השאלה, השיב שיהודי צריך לדעת את כל חלקי התורה, ולכן- לבד מהחזרה התמידית על הש"ס, צריך לעבור גם על שאר חלקי התורה שבע"פ. 'מרן זצ"ל עודדני מאד בדבריו, ויצאתי ממנו במצב של חיזוק גדול', מספר הת"ח.

"לפתע אני שומע שהסטייפלער קורא לי. סבתי אל אחוריי בחרדת קודש, ואמרתי בלבי שיתכן שמרן שכח את לימודי ה'קבלה', וכיוון שהייתי אז בערך בגיל ה-40, יתכן וזה מה שהוא מתכנן לומר לי עתה… נכנסתי שנית אל החדר, והקדמתי וכתבתי למרן (שסבל כידוע על חוש השמיעה), ש'מן הסתם הרב רוצה לעודדני בענין לימודי הקבלה'. הסטייפלער קרא את הפתק הקטן וחייך…

"'נכון. אני רוצה לדבר אתך על קבלה, אבל לא על לימודי קבלה, אלא על קבלה שהנך צריך לקבל על עצמך בהנהגה בבית, עם רעייתך. כאשר אדם יודע כבר את כל הש"ס, ומתקדם בדרך לידיעת חלקים נוספים בתורה, יתכן ובמצב כזה הוא עלול לשכוח את אשתו ולהתעלם מצרכיה, והוא ילמד וילמד ולא יעזור לה במאומה. ולכן הנך צריך לקבל על עצמך, שלמרות התמסרותך ללימוד תורה, לא תזניח את העזרה בבית!!!'…".
(מתוך 'שמחה בבית' פרקי הדרכה מהגאון רבי יצחק זילברשטיין שליט"א, בעריכת הרב משה מיכאל צורן)

פותח הנושא
שלום עולם
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שלום עולם » 16 אפריל 2018, 21:42

יתכן והשאלה היותר נכונה היתה האם מי לא ידע כי נראה שאין או כמעט לא...

אלדד הדני
נתן תודה: 7 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אלדד הדני » 17 אפריל 2018, 17:12

א. שמעתי מנכד של ר' חיים ברים זצ"ל, ששמע ממנו (כידוע שהיה מסתופף רבות בצל החזו"א) שבעת שהחזו"א היה עוסק בזוה"ק בלילות, היה אפשר להרגיש זאת בכל הגבעה ע"פ נעימתו המיוחדת בשעת הלימוד.

ב. יש לקחת בחשבון שמטבע הדברים לימוד זה הוא כשמו - לימוד נסתר, ועל כן אין להביא ראיה על גדולי ישראל שלא למדו זאת, ממה שאנו איננו יודעים עליהם שלמדו זאת, וכמאמחז"ל - לא ראינו אינה ראיה

הפקדתי שומרים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 17 אפריל 2018, 17:31

כתבת-"שבעת שהחזו"א היה עוסק בזוה"ק בלילות". אתה מניח בסיפור עובדה מוגמרת שהחזו"א לילה בלילה היה עוסק בתורה זו.
-מי החליט שעסק דווקא בספר הזוהר. אם הגרח"ב ראה במו עיניו, מדוע לא סיפר שראה את החזו"א עוסק בספר הזוהר.
מלבד זאת, עיסוק בספר הזוהר לא מלמד על היקף בכלל תורת הסוד.
לימוד נסתר הווי אומר שאין מדברים עליו בריש גלי ובפני כל אחד. אילו החזו"א היה מקיף תורה זה בכללה, מסתבר שהיה מתכתב לכל הפחות עם גדול אחר שעוסק בתורה הנ"ל, כמו שהתכתב במאות האיגרות. (כך שזה גם לא חורג מתורת הנסתר) המקורבים לכל הפחות היו צריכים לדעת ולא שברי עדויות. שגם הם לא מלמדות דבר לאשורו.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה
  • לשון נסתר כלשון כבוד
    על ידי אוריאל » 22 אוגוסט 2018, 04:19 » ב הלכה ומנהג
    10 תגובות
    289 צפיות
    הודעה אחרונה על ידי חגי פאהן
    26 ינואר 2019, 22:45
  • דוד הראובני ויחס גדולי ישראל אליו