הנהלת "פורום לתורה" מאחלת לכל חו"ר שנה טובה ומתוקה, שנת בריאות ושלווה. שימלא ה' לבנו משאלות טובות, וימלא משאלות לבנו לטובה. אכי"ר

רבי עקיבא קודם שנשא את רחל

נושאים שונים

פותח הנושא
אוריאל
הודעות: 1556
הצטרף: 26 יוני 2017, 22:51
נתן תודה: 717 פעמים
קיבל תודה: 509 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

רבי עקיבא קודם שנשא את רחל

שליחה על ידי אוריאל » 01 נובמבר 2018, 20:13

ידוע המעשה המסופר בגמרא בכתובות סב:
והנה מבואר שם שרחל ראתה שר"ע "צנוע ומעלי", ולכן רצתה להנשא לו. תוס' שם הקשו דהא אמר ר"ע כשהייתי ע"ה אמרתי אם יבוא ת"ח לידי אנשכנו כחמור, ותירצו תוס' שלא היה זה בשנאתו לתלמידי חכמים אלא שהיה סבור שת"ח מתגאים מחמת תורתן על עמי ארצות, ושונאים הם את עמי ארצות, ולכן התבטא כן על ת"ח.
ומסיימים תוס' בשם ר"ת: "אבל מכל מקום שומר מצוות היה".

והנה יש לדון לכאו' למה הוזקקו לומר שהיה שומר מצוות, ומנא להו הא. הלא מה שאמרו צנוע ומעלי משמע שהכוונה בעיקר למידותיו של ר"ע, שהיו לו מידות טובות, וכן כתב המהרש"א, ע"ש, ואמנם זה מובן מה שהקשו א"כ למה רצה לנשוך לת"ח ומובן גם תירוצם, אך לצורך מה הוסיפו שהיה שומר מצוות. וכנראה שתוס' למדו שאין מציאות כזו של "צנוע ומעלי" בלי שמירת מצוות, או שבלתי ייתכן שבכה"ג רחל היתה רוצה להנשא לו, או שא"כ היה היתה רחל אומרת לו שאחרי הנישואין ישמור הלכה, ואילו בגמרא מבואר רק שדברה איתו על לימוד תורה, ודו"ק.

ומכל מקום נשאלתי היום, לפי מה שאומר ר"ת שהיה שומר מצוות, מדוע כשהתירו לו חכמים אמר כלבא שבוע "אפילו פרק אחד אפילו הלכה אחת", והלא אם ר"ע היה שומר מצוות על כרחך שהיה יודע הלכה אחת, ובלתי אפשרי לשמור מצוות [ובודאי את רובם] בלא לדעת "הלכה אחת".

וחשבתי שאולי י"ל דאה"נ ודאי שהיה יודע הלכה, אבל כוונת כלבא שבוע אם היה ר"ע לומד הלכה אחת. כי אולי יש גם עמי ארצות שמקיימים מצוות, כגון שיודעים הלכה שצריך להניח תפילין, אבל עדיין עמי ארצות הם, ולא "למדו" את ההלכה הזו אלא יודעים אותה, ודו"ק.


יהודה1
הודעות: 1547
הצטרף: 30 אוגוסט 2018, 18:27
נתן תודה: 404 פעמים
קיבל תודה: 294 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: רבי עקיבא קודם שנשא את רחל

שליחה על ידי יהודה1 » 01 נובמבר 2018, 21:30

כנראה שומר מצוות של התוס' הכוונה שאינו שונא את התורה אלא אם ישמע שכך המצווה יקיים אותה. ואף שאינו יודע כלום עדיין יכול להיחשב שומר מצוות אם עושה מה שלמדוהו אבותיו, ומה שאמר אפילו הלכה אחת הכוונה שיודע את ההלכה כלשונה ולא רק שעושה על ידי הרגל. ומה שהוצרכו התוס' לזה ולא אמרו שהיה צנוע במידותיו הכוונה שמה שחשוב באמת הוא ירצה לקיים את התורה אבל אם נוהג במידות טובות משום טבעו ולא מקיים מצוות בוראו הרי אינו בעל מידות טובות שהרי אינו מכיר טובה למי שבראו.


טוב וחסד
הודעות: 145
הצטרף: 08 יולי 2018, 13:41
נתן תודה: 96 פעמים
קיבל תודה: 33 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: רבי עקיבא קודם שנשא את רחל

שליחה על ידי טוב וחסד » 05 נובמבר 2018, 11:24

מה יענו תוספות, לעדותו האישית של רבי עקיבא (פסחים דף מט, ע"ב): "כשהייתי עם הארץ אמרתי: מי יתן לי תלמיד חכם ואנשכנו כחמור. אמרו לו תלמידיו: רבי, אמור ככלב! - אמר להן: זה - נושך ושובר עצם, וזה - נושך ואינו שובר עצם"?!


יהודה1
הודעות: 1547
הצטרף: 30 אוגוסט 2018, 18:27
נתן תודה: 404 פעמים
קיבל תודה: 294 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: רבי עקיבא קודם שנשא את רחל

שליחה על ידי יהודה1 » 05 נובמבר 2018, 13:31

טוב וחסד כתב:מה יענו תוספות, לעדותו האישית של רבי עקיבא (פסחים דף מט, ע"ב): "כשהייתי עם הארץ אמרתי: מי יתן לי תלמיד חכם ואנשכנו כחמור. אמרו לו תלמידיו: רבי, אמור ככלב! - אמר להן: זה - נושך ושובר עצם, וזה - נושך ואינו שובר עצם"?!
כנראה שזה מחמת שנאתו לת"ח שעושים שאל כדין לפי דעתו.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 5 אורחים