שאלות של בעלי תשובה: לבוש שחור לבן. מה עניינם? והאם כיום זה חיוב?

נושאים שונים

פותח הנושא
חוזר בתשובה
נתן תודה: 26 פעמים
קיבל תודה: 20 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

שאלות של בעלי תשובה: לבוש שחור לבן. מה עניינם? והאם כיום זה חיוב?

שליחה על ידי חוזר בתשובה » 06 ינואר 2019, 16:46

האם זה נועד להבדיל מהגוים או אלו שאינם שומרי תו"מ?
והרי גם גוים מכובדים מתלבשים כך.
והאם לא די בלבוש צנוע דיו או שונה בדרך אחרת. ובטח כשיש זקן ופיאות וציצית שמבדילים.

או האם הוא מיועד רק לכבד את לומדי התורה?
אם כך, האדם הפשוט לא חל עליו העניין הזה עד שיהיה תלמיד חכם.

ואחרי הכל, מדוע שכולם יתלבשו אותו דבר?
אני אציין, שראיתי בחובות הלבבות סיפור על מקום מיוחד שכולם שם התלבשו אותם בגדים כדי למנוע התנשאות של עשירים על עניים. אבל דווקא מוכח מזה שזו הנהגה נדירה ולא כולם עשו כך.

תודה לעונים!!

יאיר
משתמש ותיק
נתן תודה: 162 פעמים
קיבל תודה: 233 פעמים
יצירת קשר:

Re: שאלות של בעלי תשובה: לבוש שחור לבן. מה עניינם? והאם כיום זה חיוב?

שליחה על ידי יאיר » 06 ינואר 2019, 16:53

צריך בגדים מכובדים ובפשטות גם כובע, אבל שחור לבן בדוקא זה מהדברים האחרונים בהלכה (אם בכלל) ושאר הדברים יותר חשובים.

בר בי רב
משתמש ותיק
נתן תודה: 19 פעמים
קיבל תודה: 57 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בר בי רב » 06 ינואר 2019, 18:26

הרב זמיר כהן באחד מספריו דן להסביר את זה, ולענ"ד הטעם הוא משום שהם בגדים חשובים ומבדילים בין בני התורה ובין עמי הארץ והפוקרים, ונותנים לאדם לזכור בכל עת את מעמדו. והטעם שבחרו דווקא בבגדים אלו - אמנם לא היה כאן ישיבת מועצת שבחרו דווקא בזה, אלא בגדים אלו הם השתלשלות במשך הדורות, ובמשך הדורות הבינו שבגדים כגון אלו משדרים נכבדות ורצינות וחוסר קלות דעת.

יאיר
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יאיר » 06 ינואר 2019, 19:39

קיצוש"ע (הרב גאנצפריד) סימן ג': "דצבע שחור מורה על ענוה ושפלות וצניעות"
[ולבן כנראה מטעם טהרה וקדושה]

פותח הנושא
חוזר בתשובה
יצירת קשר:

שליחה על ידי חוזר בתשובה » 06 ינואר 2019, 23:11

מתגובותיכם אני מבין שאין כאן איזה חיוב אלא רק הנהגה טובה.

בר בי רב, בשלמא שצריך להיבדל מפוקרים, אבל מעמי ארצות למה? אלא אם אתה מתכוון שגם הם לבושים כמו פוקרים.
אבל אם כך, מה רע בבגד צנוע ומכובד כלשהו?

יצחק
משתמש ותיק
נתן תודה: 294 פעמים
קיבל תודה: 297 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יצחק » 06 ינואר 2019, 23:28

בספר הגדול ממינסק הוא מספר שהגדול היה לפעמים מתלונן על מצבו שהוא מחויב למעמד שלו והיה אומר הלואי שהכרטיס שלי יעלה בגורל (הוא היה משתתף בהגרלות כמו לוטו) ואז אוכל לפרוק עול הרבנות מעלי ואוכל ללבוש מה שאני רוצה..

הסיבה שלובשים בגדים מסוימים היא רק בשביל להתבדל מהרחוב, מי שרוצה לשמור מרחק בונה מחיצות ולכן זה חשוב לכל שומר תורה ומצוות ולא רק לתלמידי חכמים.

במבי
משתמש ותיק
נתן תודה: 271 פעמים
קיבל תודה: 160 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי במבי » 06 ינואר 2019, 23:37

צריך לזכור את הכתוב בשו"ע (הועתק משו"ע הרב נג-כא)

הָאוֹמֵר: "אֵינִי עוֹבֵר לִפְנֵי הַתֵּבָה מִפְּנֵי שֶׁבְּגָדַי צְבוּעִים, אוֹ מִפְּנֵי הַסַּנְדָּל שֶׁבְּרַגְלַי"– לֹא יֵרֵד בְּאוֹתוֹ הַתְּפִלָּה כְּלָל, לֹא בִּצְבוּעִים וְלֹא בִּלְבָנִים, וְלֹא בְּסַנְדָּל וְלֹא יָחֵף, מִפְּנֵי שֶׁדֶּרֶךְ הָאֶפִּיקוֹרְסִין לְהַקְפִּיד בְּכָךְ, וְחוֹשְׁשִׁין שֶׁמָּא אֶפִּיקוֹרְסוּת נִזְרְקָה בּוֹ. וְאַף עַל פִּי שֶׁנּוֹתֵן טַעַם לִדְבָרָיו וּמַרְאֶה פָּנִים שֶׁלִּכְבוֹד הַמָּקוֹם עוֹשֶׂה כֵן וְדֶרֶךְ עֲנָוָה הוּא אוֹחֵז לִלְבֹּשׁ לְבָנִים, מִכָּל מָקוֹם כֵּיוָן שֶׁהַצִּבּוּר מְבַקְּשִׁים מִמֶּנּוּ לְהִתְפַּלֵּל לָהֶם כָּךְ – אֵין רָאוּי לוֹ לִהְיוֹת סַרְבָן מִפְּנֵי דְּבָרִים אֵלּוּ, אִם לֹא שֶׁאֶפִּיקוֹרְסוּת נִזְרְקָה בּוֹ.

פשוט הציבור התרגל ללכת שחור\לבן להרגיש שווה בין שווים.

חגי פאהן
משתמש ותיק
נתן תודה: 88 פעמים
קיבל תודה: 86 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חגי פאהן » 07 ינואר 2019, 13:42

כשהלכתי עם כיפה סרוגה נשים דחפו אותי באוטובוס. וכשלבשתי כיפה שחורה - ראה זה פלא, אין דחיפות.

דרומאי
משתמש ותיק
נתן תודה: 366 פעמים
קיבל תודה: 221 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דרומאי » 07 ינואר 2019, 14:49

חגי פאהן כתב:כשהלכתי עם כיפה סרוגה נשים דחפו אותי באוטובוס. וכשלבשתי כיפה שחורה - ראה זה פלא, אין דחיפות.
איך אתה מסביר את זה? למה נשים דוחפות בכלל? ואם כן למה דוקא את מי שיש לו כיפה סרוגה?

אור זרוע
משתמש ותיק
נתן תודה: 212 פעמים
קיבל תודה: 279 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אור זרוע » 07 ינואר 2019, 15:01

דרומאי כתב:
חגי פאהן כתב:כשהלכתי עם כיפה סרוגה נשים דחפו אותי באוטובוס. וכשלבשתי כיפה שחורה - ראה זה פלא, אין דחיפות.
איך אתה מסביר את זה? למה נשים דוחפות בכלל? ואם כן למה דוקא את מי שיש לו כיפה סרוגה?
כנראה הבנת שהכיפה הסרוגה היא מסוג יארמולקה שנוהגים בה בני הישוב הישן בירושלים, כגון בתולדות אהרן, ומכאן שאלתך...

דרומאי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי דרומאי » 07 ינואר 2019, 15:02

אור זרוע כתב:
דרומאי כתב:
כנראה הבנת שהכיפה הסרוגה היא מסוג יארמולקה שנוהגים בה בני הישוב הישן בירושלים, כגון בתולדות אהרן, ומכאן שאלתך...
לא, לא הבנתי כך. לא ידוע לי על מנהג נשים לדחוף בעלי כיפה סרוגה.
במקומנו זה לא נהוג.

אור זרוע
משתמש ותיק
נתן תודה: 212 פעמים
קיבל תודה: 279 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אור זרוע » 07 ינואר 2019, 15:09

דרומאי כתב:לא, לא הבנתי כך. לא ידוע לי על מנהג נשים לדחוף בעלי כיפה סרוגה.
במקומנו זה לא נהוג.
הנשים לא דוחפות אלא נדחפות. ומשרואות אדם שניכר עליו שלא ניחא ליה, הן נזהרות טפי.

פותח הנושא
חוזר בתשובה
יצירת קשר:

שליחה על ידי חוזר בתשובה » 07 ינואר 2019, 18:12

יצחק כתב:בספר הגדול ממינסק הוא מספר שהגדול היה לפעמים מתלונן על מצבו שהוא מחויב למעמד שלו והיה אומר הלואי שהכרטיס שלי יעלה בגורל (הוא היה משתתף בהגרלות כמו לוטו) ואז אוכל לפרוק עול הרבנות מעלי ואוכל ללבוש מה שאני רוצה.."

הסיבה שלובשים בגדים מסוימים היא רק בשביל להתבדל מהרחוב, מי שרוצה לשמור מרחק בונה מחיצות ולכן זה חשוב לכל שומר תורה ומצוות ולא רק לתלמידי חכמים.
מעשה לסתור..
אתה אומר שזה לא רק לת"ח, אבל הרב אמר שבלי עול הרבנות יוכל ללבוש מה שירצה

יצחק
משתמש ותיק
נתן תודה: 294 פעמים
קיבל תודה: 297 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יצחק » 07 ינואר 2019, 22:42

חוזר בתשובה כתב:
יצחק כתב:בספר הגדול ממינסק הוא מספר שהגדול היה לפעמים מתלונן על מצבו שהוא מחויב למעמד שלו והיה אומר הלואי שהכרטיס שלי יעלה בגורל (הוא היה משתתף בהגרלות כמו לוטו) ואז אוכל לפרוק עול הרבנות מעלי ואוכל ללבוש מה שאני רוצה.."

מעשה לסתור..
אתה אומר שזה לא רק לת"ח, אבל הרב אמר שבלי עול הרבנות יוכל ללבוש מה שירצה
מעשה לבנות
הבאתי את הסיפור בשביל להוציא מהמחשבה שיש כאן משהו קדוש או שיש כאן ענין של לבוש "מכובד", יש כאן ענין פרקטי של היבדלות וכל דור לפי ענינו, הרב דיבר על לבוש מכובד לא על לבוש "חרדי", בזמנו לא היה דבר כזה.

פותח הנושא
חוזר בתשובה
יצירת קשר:

שליחה על ידי חוזר בתשובה » 07 ינואר 2019, 23:36

יצחק כתב:
חוזר בתשובה כתב:

הבאתי את הסיפור בשביל להוציא מהמחשבה שיש כאן משהו קדוש או שיש כאן ענין של לבוש "מכובד", יש כאן ענין פרקטי של היבדלות וכל דור לפי ענינו, הרב דיבר על לבוש מכובד לא על לבוש "חרדי", בזמנו לא היה דבר כזה.
אז לא הבנתי איך זה מוכח מהמעשה.
אני מבין שמן הסתם היה לבוש יהודי ולבוש גויי, ובנוסף- לבוש לת"ח. והרב רצה לעבור ללבוש יהודי פשוט.
אשמח להסבר

דרומאי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי דרומאי » 08 ינואר 2019, 00:20

אור זרוע כתב:
במקומנו זה לא נהוג.
הנשים לא דוחפות אלא נדחפות. ומשרואות אדם שניכר עליו שלא ניחא ליה, הן נזהרות טפי.
נשים צדקניות שלנו אינן נדחפות במקום אנשים. ואולי מיירי בנשים פרוצות קצת שניחא להו בהידחפות ומ''מ נרתעות בראותן כיפה שחורה.

חגי פאהן
משתמש ותיק
נתן תודה: 88 פעמים
קיבל תודה: 86 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חגי פאהן » 08 ינואר 2019, 13:20

דרומאי כתב:
אור זרוע כתב:
במקומנו זה לא נהוג.
נשים צדקניות שלנו אינן נדחפות במקום אנשים. ואולי מיירי בנשים פרוצות קצת שניחא להו בהידחפות ומ''מ נרתעות בראותן כיפה שחורה.
סליחה שלא הבהרתי את עצמי. ודאי שמדובר בנשים פרוצות, שמנסות להתקדם במסדרון האוטובוס ולא נזהרות.

סמל אישי של משתמש

דוד ריזל (הפרסומאי)
משתמש ותיק
נתן תודה: 167 פעמים
קיבל תודה: 197 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דוד ריזל (הפרסומאי) » 08 ינואר 2019, 13:48

עניין הלבוש הוא להגדיר לאיזה חברה אני משתייך.
סיפר לי יהודי חסידי שעוסק בקירוב, שפעם באמצע סמינר נזכר שצריך להתפלל מנחה ולא היה לו כובע וחליפה וביקש מחבר ליטאי שיסיע אותו ברכבו כדי להגיע לכובעו וחליפתו.
בדרך שאלו הנהג, אנחנו כבר סמוכים לשקיעה, לא עדיף לעמוד להתפלל כך בלי הכובע והחליפה.
אמר לו החסיד, כשהתחלתי לעבוד בקירוב קיבלתי על עצמי קבלה, שלמרות שאני מתערה עם חילוניים, תמיד אזכור שאני משתייך לרבי שלי ולתלמידיו. ולכן לכהפ"ח בתפילה אני משתדל להרגיש כאילו אני במחיצת מורי ורבי. שם כמובן לובשים כובע וחליפה.

יוספזון
משתמש ותיק
נתן תודה: 62 פעמים
קיבל תודה: 147 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 08 ינואר 2019, 15:00

להזכירכם הגמ' במסכת שבת: ר' יוחנן קרי למאני מכבדותיה.
ואף בנ"י במצרים אחד הדברים שהבדילם שהיו מצויינים שם היה בשם לשון 'ומלבוש'.
כי החיצוניות משפיע על הפנימיות.
יש אף לציין את דברי הגמ' 'הרואה שיצרו מתגבר עליו ילבש שחורים ויתעטף שחורים' וכו', וכדברי המפרשים, שזה יכניע את לבבו להתגבר על היצר.
ואף אזכיר את דברי הזוה"ק על הפסוק 'ותתפשהו בבגדו' שהסט"א כשרוצה להסית את האדם מדרך הישר, דבר ראשון הוא נוגע בבגדים, ומכאן הדרך קצרה לשאול.
לא ציינתי מקורות, אבל כל הדברים מגובים, אך לא היה לי זמן לחזור על זה.

פותח הנושא
חוזר בתשובה
יצירת קשר:

שליחה על ידי חוזר בתשובה » 09 ינואר 2019, 10:45

תודה על התגובה @יוספזון... כתבת דברים יפים
אז אני אשאל:
בהחלט חשוב להשתייך לחברה טובה, זה ודאי! אבל האם מאבותינו ועד יציאת מצרים כולם לבשו בדיוק אותו צבע? או רק סגנון צנוע כראוי ליהודים..
מהגמרא לגבי לבישת שחורים משמע שזה רק בשעה של התגברות היצר. והרי בארצות המזרח לא לבשו שחורים כלל

ועוד, אם העניין הוא השתייכות לחברה, אם כך גם הנשים יהיו בכלל.

תודה.

יאיר
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יאיר » 09 ינואר 2019, 14:02

בקיצור אין חובה ללכת כך אבל יש ענין בפרט בתפילה ובברכת המזון,

להתפלל עם בגדים מכובדים (חליפה) וכובע בראשו כמובא בהלכה.

[לפי הגר"ח קניבסקי שליט"א (ואולי עוד), אף עדיף תפילה עם כובע וחליפה מתפילה בציבור]

סמל אישי של משתמש

דוד ריזל (הפרסומאי)
משתמש ותיק
נתן תודה: 167 פעמים
קיבל תודה: 197 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דוד ריזל (הפרסומאי) » 09 ינואר 2019, 14:53

חוזר בתשובה כתב: בהחלט חשוב להשתייך לחברה טובה, זה ודאי!
1אבל האם מאבותינו ועד יציאת מצרים כולם לבשו בדיוק אותו צבע? או רק סגנון צנוע כראוי ליהודים..
2מהגמרא לגבי לבישת שחורים משמע שזה רק בשעה של התגברות היצר. והרי בארצות המזרח לא לבשו שחורים כלל

3ועוד, אם העניין הוא השתייכות לחברה, אם כך גם הנשים יהיו בכלל.

תודה.
אני אשיב את הנראה לעניות דעתי.
1. לא כולם לבשו אותם בגדים. אז לכן מותר לבחור להיות יהודי עצמאי ללא הצטרפות לשום חברה יהודית. נכון.
וניתן גם להצטרף לאחת הקבוצות החרדיות ולהזדהות עמם בלבוש מתוך כוונה להתערות בחברתם גם בדעות.
אגב, יש גם חברה של'בעלי תשובה' ו'דתיים' שחובשים כיפה זקן פאות, חוטי הציצית בחוץ. וזה ההשתייכות של קבוצה זו.

2. אז בארצות המזרח לא עשו את העניין הזה בדיוק, לעומת את בזוהר כתוב ללבוש בגדי לבן בשבת ובזה כן הקפידו יותר בארצות המזרח.

3. לנשים יש יותר מגוון של בחירה עצמאית בלבוש, אבל גם לחניכי 'בית יעקב' יש איזה מכנה משותף לסגנון לבוש, במאה שערים יש ממש סגנון אחיד, בפרט בתולדות אהרן.

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 113 פעמים
קיבל תודה: 385 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 09 ינואר 2019, 19:17

חוזר בתשובה כתב:האם זה נועד להבדיל מהגוים או אלו שאינם שומרי תו"מ?
והרי גם גוים מכובדים מתלבשים כך.
והאם לא די בלבוש צנוע דיו או שונה בדרך אחרת. ובטח כשיש זקן ופיאות וציצית שמבדילים.

או האם הוא מיועד רק לכבד את לומדי התורה?
אם כך, האדם הפשוט לא חל עליו העניין הזה עד שיהיה תלמיד חכם.

ואחרי הכל, מדוע שכולם יתלבשו אותו דבר?
אני אציין, שראיתי בחובות הלבבות סיפור על מקום מיוחד שכולם שם התלבשו אותם בגדים כדי למנוע התנשאות של עשירים על עניים. אבל דווקא מוכח מזה שזו הנהגה נדירה ולא כולם עשו כך.

תודה לעונים!!
זה שאלה חברתית שלא קשורה ליהדות כל כלל ועיקר. ישנם קבוצות רבות בעולם בהם נהוג להתלבש בסגנון מסויים, לעתים גם סגנונות מעניינים וססגוניים ביותר, והרעיון הוא להביע השתייכות קבוצתית.
בחברה החרדית התקבל בעשרות השנים האחרונות סגנון לבוש מסויים, כשבתוך החברה גם יש חילוק בין קבוצות שונות, וכל מי שמעוניין להצטרף לחברה החרדית בכלל או לקבוצה מסויימת עליו להתלבש בסגנון הלבוש הקבוצתי בכדי להחשב כחלק מהחברה. אין בלבוש כשלעצמו שום ערך, אך יש ערך בהצטרפות לציבור של יראי שמים ולומדי תורה, ואם הלבוש מסייע להצטרפות זאת הרי היא מבורכת.

סוקרטס האחר
נתן תודה: 4 פעמים
קיבל תודה: 1 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי סוקרטס האחר » 11 ינואר 2019, 02:50

חוזר בתשובה כתב:מתגובותיכם אני מבין שאין כאן איזה חיוב אלא רק הנהגה טובה.

בר בי רב, בשלמא שצריך להיבדל מפוקרים, אבל מעמי ארצות למה? אלא אם אתה מתכוון שגם הם לבושים כמו פוקרים.
אבל אם כך, מה רע בבגד צנוע ומכובד כלשהו?
לענ"ד כובע וחליפה זה סימן סוציולוגי שמשייך למגזר החרדי ואין זה מטעם ההלכה ( כלומר דיני השולחן ערוך)אולם קיימת שאלה האם ראוי ונכון ואפילו צריך להתנהג כמו הציבור ונחלק את זה לשתיים
אם זה היה סמל של היהודים כלו זה מה שהיה משייך סוציולוגית לעם היהודי זה ואם כן בעצם כשאתה לא לובש את הלבוש אתה פורש במובן מסוים מהעם ןזה כפורש מהעם היהודי וכידוע התורה ניתנה לבני ישראל (עיין כוזרי ומורה נבוכים) כלומר ניתנה לנו ,לנו לעם ישראל ואם מישהו ירצה להתגייר הוא יצטרך קודם כל להיכנס לעם על חדי הברית של העם שזה ברית מילה עוד לפני שהיה את התורה אל זה היה עוד כשהיינו עם בלי דת כלומר הוא לא מקבל עליו קודם כל את התורה, אלא הוא נכנס לעם היהודי ומי שנכנס לעם היהוד אז גם עליו חלה הברית (סליחה על הסטייה מהנושא) וכל זה מראה לנו את המיוחדות של עם ואולי נרחיב במושג עם קצת שכמו שלכל בן אדם יש חוויות אישיות ויש חוויות משפחתיות, ולא ראי זה כראי זה כלומר לא חולקים את זה באותו מקום יש חויות שלא שייכות לי אישי אלא לכל משפחתי כלומר חויה של מפחה ואם כן גם לעם יש דבר שרק עם יכול לקבל כלומר ברית אלוקים קובע רק אם עם כלומר בחלוקת החויה שלי בעם ולא כאדם אישי וזה הסיבה שכידוע(ןלמי שיש מקור שיכתו בבקשה)שסנהדרין יכולים להוציא אדם מעם ישראל כי סנהדרין אם היצוג של העם והקובעים
ונחזור לכובע וחליפה , יש הרבה יהודים בחו"ל חרדלניקים בארץ יראי שמים שאנים הולכים אם כובע וחליפה ואם כם זה לא לבוש שמגדיר יהודי דווקא אלא מגדיר ציבור מסוים בעם היהודי וכפי שאפשר לראוצ הציבור החרדי עובד על ידי התבדלות כמה שיותר ציבריות מוסכמות חברתיות כי רק ככב ציבור שיש לו מנהיגים יכול לשרוד ואם לא היה שום דבר בציבור כלומר שום סמל זה לר היה ציבור אלא סתם דת בלי ציבור חרדי שדבר כזה חייב בשביל תופעות וקשיי הזמן אייפונים וכו ואם כן בן אדם שרוצה להיכנס לציבור החרדי ועל ידי כך שבניו יהיו במוסדות מחויב במחויבות ציבורית ללבוש כובע וחליפה.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח