האם הגראי"ל זצ"ל לא נישק את התפילין?

נושאים שונים

פותח הנושא
זקן ויושב בישיבה
נתן תודה: 8 פעמים
קיבל תודה: 13 פעמים
סטטוס: לא מחובר

האם הגראי"ל זצ"ל לא נישק את התפילין?

שליחה על ידי זקן ויושב בישיבה » 11 ינואר 2019, 12:22

סיפר לי אחד בשם בנו של הגראי"ל זצ"ל שהגראי"ל מעולם לא נישק את התפילין שלו וכן ציצית וכיו"ב.
הוא טוען בתוקף שזה מוסמך.
האם מישהו שמע על כך? ומה פשרו של דבר?

סמל אישי של משתמש

בר בי רב
נתן תודה: 9 פעמים
קיבל תודה: 21 פעמים
יצירת קשר:

Re: האם הגראי"ל זצ"ל לא נישק את התפילין?

שליחה על ידי בר בי רב » 11 ינואר 2019, 12:32

מה הקושיא?
הענין לנשק את המצוות מובא בפוסקים בהחלט. אבל מצינו אדם גדול שקיים את כל הענינים והמעלות וההידורים שיש? כל אדם גדול בוחר לעצמו את הדברים שחשוב לו לעבוד עליהם, והלואי שאני יזכה לקיים לכהפ"ח מה שאני מחוייב בתרי"ג מצוות.
בניית אתרים במחיר מוזל שלא הכרתם. בניית אתרי בסיס, כולל אחסון ודומיין, ותבנית מוכנת, במחיר זול שווה לכל נפש.
אתר https://moshesites.com | דוא"ל: moshe@moshesites.com

סיני ועוקר הרים
נתן תודה: 6 פעמים
קיבל תודה: 2 פעמים

שליחה על ידי סיני ועוקר הרים » 11 ינואר 2019, 12:34

הדברים מובאים וככה"נ נכונים.
ככלל, לא נישק בכל התפילה במקומות בהם נהגו כגו' אחר ברוך שאמר, גם לא משמש בתפילין במשך התפילה במקומות הנהוגים.

פותח הנושא
זקן ויושב בישיבה
נתן תודה: 8 פעמים
קיבל תודה: 13 פעמים

שליחה על ידי זקן ויושב בישיבה » 11 ינואר 2019, 12:37

בר בי רב כתב:מה הקושיא?
הענין לנשק את המצוות מובא בפוסקים בהחלט. אבל מצינו אדם גדול שקיים את כל הענינים והמעלות וההידורים שיש? כל אדם גדול בוחר לעצמו את הדברים שחשוב לו לעבוד עליהם, והלואי שאני יזכה לקיים לכהפ"ח מה שאני מחוייב בתרי"ג מצוות.
על מה צריך לעבוד בנישוק התפילין?

סיני ועוקר הרים

שליחה על ידי סיני ועוקר הרים » 11 ינואר 2019, 12:40

בר בי רב כתב:מה הקושיא?
אני מצאתי הרבה, לדוג' הגראי"ל זצ"ל

סמל אישי של משתמש

בר בי רב
נתן תודה: 9 פעמים
קיבל תודה: 21 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בר בי רב » 11 ינואר 2019, 13:15

.,
בניית אתרים במחיר מוזל שלא הכרתם. בניית אתרי בסיס, כולל אחסון ודומיין, ותבנית מוכנת, במחיר זול שווה לכל נפש.
אתר https://moshesites.com | דוא"ל: moshe@moshesites.com

יהודי
נתן תודה: 328 פעמים
קיבל תודה: 320 פעמים

שליחה על ידי יהודי » 11 ינואר 2019, 13:26

איך אפשר לדעת אם יותר מאחרים.

אמלתרא
נתן תודה: 1 פעמים
קיבל תודה: 11 פעמים

שליחה על ידי אמלתרא » 11 ינואר 2019, 20:51

אולי חשש לחיוב נט"י אם יגע ברוק שבפיו

סיני ועוקר הרים

שליחה על ידי סיני ועוקר הרים » 13 ינואר 2019, 00:02

אמלתרא כתב:אולי חשש לחיוב נט"י אם יגע ברוק שבפיו
מה כוונתך?

דרומאי
נתן תודה: 364 פעמים
קיבל תודה: 217 פעמים

שליחה על ידי דרומאי » 13 ינואר 2019, 00:25

זקן ויושב בישיבה כתב:סיפר לי אחד בשם בנו של הגראי"ל זצ"ל שהגראי"ל מעולם לא נישק את התפילין שלו וכן ציצית וכיו"ב.
לא מאמין. אולי לא נישק באמצע התפילה כנהוג, אך פשיטא שנישק התפילין בשעת הנחתן וחליצתן כדמפורש בשו''ע. (נדמה לי שראיתי בעצמי, אך אינני יכול להעיד בבירור)

האחד בא לגור
נתן תודה: 60 פעמים
קיבל תודה: 128 פעמים

שליחה על ידי האחד בא לגור » 13 ינואר 2019, 00:27

מהשערה בעלמא ...
ידוע שהרב מבריסק כשהגיע לארץ לא גחן לנשק עפרה, וכששאלוהו הרי הרמב"ם (הלכות מלכים) כתב מנהג גדולי החכמים לנשק את קרקע א"י, נענה הרב שהיא הנותנת, שמהרמב"ם משמע שדווקא גדולי החכמים ולא כל אחד עומד בדרגא זו, א"כ אולי גם בעניננו שלשון השו"ע מנהג החכמים לנשק התפילין , שמא סבר הגראי"ל בענוותנתו שאינו בכלל חכמים .
(יש לציין שיש מהראשונים שהביאו הלשון שיש שנהגו לנשק התפילין בלא להזכיר חכמים )

סיני ועוקר הרים

שליחה על ידי סיני ועוקר הרים » 13 ינואר 2019, 23:32

דרומאי כתב:
זקן ויושב בישיבה כתב:סיפר לי אחד בשם בנו של הגראי"ל זצ"ל שהגראי"ל מעולם לא נישק את התפילין שלו וכן ציצית וכיו"ב.
לא מאמין. אולי לא נישק באמצע התפילה כנהוג, אך פשיטא שנישק התפילין בשעת הנחתן וחליצתן כדמפורש בשו''ע. (נדמה לי שראיתי בעצמי, אך אינני יכול להעיד בבירור)
הרב גולדברג בספרו כן האמין וכך כתב. אגב, כמדומני שהוא היה מהיותר מקורבים לגראי"ל זצ"ל.
וביותר שהביא שם משמיה דהגר"מ גריינמן שהחזו"א נהג כך.

דרומאי

שליחה על ידי דרומאי » 13 ינואר 2019, 23:33

סיני ועוקר הרים כתב:
דרומאי כתב:
הרב גולדברג בספרו כן האמין וכך כתב. אגב, כמדומני שהוא היה מהיותר מקורבים לגראי"ל זצ"ל.
ואני לא מאמין, וגם הייתי מקורב אליו היטב.

סיני ועוקר הרים

שליחה על ידי סיני ועוקר הרים » 13 ינואר 2019, 23:36

ח"ו אין כוונתי לברר בפלס מידת הקירוב והריחוק, כוונתי שמשמע מדבריו שאומר כן מידיעה.
ובמיוחד בתוספת שהביא משמיה דהגר"מ זצ"ל

סיני ועוקר הרים

שליחה על ידי סיני ועוקר הרים » 13 ינואר 2019, 23:37

הדברים מובאים משם בנו הגר"ש שליט"א

דרומאי

שליחה על ידי דרומאי » 13 ינואר 2019, 23:41

סיני ועוקר הרים כתב:ח"ו אין כוונתי לברר בפלס מידת הקירוב והריחוק, כוונתי שמשמע מדבריו שאומר כן מידיעה.
אני לא עוסק במידת הריחוק והקירוב. אך בהכירי את הרב שטיינמן היטב, לא מתאים לי שזלזל בהלכה מפורשת בשו''ע. התירוץ שהובא לעיל על פי דברי הגרי''ז לענין נישוק עפר א''י אינו מניח את הדעת, לכה''פ את עניות דעתי.

בענין החזו''א לא ידעתי. אגב, ר' מאיר גריינמן הוא שליט''א מאד, ולא צריך לזצ''לו.

סיני ועוקר הרים

שליחה על ידי סיני ועוקר הרים » 13 ינואר 2019, 23:53

דרומאי כתב:
סיני ועוקר הרים כתב:ח"ו אין כוונתי לברר בפלס מידת הקירוב והריחוק, כוונתי שמשמע מדבריו שאומר כן מידיעה.
אני לא עוסק במידת הריחוק והקירוב. אך בהכירי את הרב שטיינמן היטב, לא מתאים לי שזלזל בהלכה מפורשת בשו''ע. התירוץ שהובא לעיל על פי דברי הגרי''ז לענין נישוק עפר א''י אינו מניח את הדעת.

צודק, ועמי תלין משוגתי, הנה קיבל סגולה לאריכות ימים בלא שביקש.
בנוגע לנישוק, בעל הקה"י זצ"ל לא נישק התפילין בלא נרתיקם לא כשהניחם ולא כשחלצם, מחמת קדושתם.
בנוגע למש"כ בשם הגר"מ, הרי שברשימות הגרח"ק שליט"א כתב שהחזו"א לא נישק.
ואגב, כידוע לי הגרח"ק לא מנשק. [אולי אחרי שכבר הניח ש"ר כן מנשק, ויש לבדוק]

מבקש אמת
נתן תודה: 36 פעמים
קיבל תודה: 142 פעמים

שליחה על ידי מבקש אמת » 14 ינואר 2019, 00:49

דרומאי כתב:
אני לא עוסק במידת הריחוק והקירוב. אך בהכירי את הרב שטיינמן היטב, לא מתאים לי שזלזל בהלכה מפורשת בשו''ע. התירוץ שהובא לעיל על פי דברי הגרי''ז לענין נישוק עפר א''י אינו מניח את הדעת, לכה''פ את עניות דעתי.

דומני שאי אפשר להגדיר זאת כהלכה מפורשת בשו"ע, היות והשו"ע רק כותב שמנהג החכמים לעשות כן, ואינו כותב שכך צריך או חובה לעשות.

אמנם אני מסכים שהתירוץ עפ"י דברי הגרי"ז אינו מניח את הדעת, היות ונישוק התפילין הוא דבר יותר סתמי נפוץ בקרב המון העם מאשר נישוק הקרקע, וכמו שנהוג לנשק ספר תורה וכדומה (ובאמת בכף החיים מובא שכל אדם יעשה זאת ואין בזה יוהרא). ומאחר וכך נהוג אצל כולם לעשות עדיין צ"ע למה לא נהג כן.

האחד בא לגור
נתן תודה: 60 פעמים
קיבל תודה: 128 פעמים

שליחה על ידי האחד בא לגור » 14 ינואר 2019, 01:01

מבקש אמת כתב:
אמנם אני מסכים שהתירוץ עפ"י דברי הגרי"ז אינו מניח את הדעת, היות ונישוק התפילין הוא דבר יותר סתמי נפוץ בקרב המון העם מאשר נישוק הקרקע, וכמו שנהוג לנשק ספר תורה וכדומה
זה לא ענין של יוהרא, אלא שאדם שלא אוחז בדרגא זו יש בזה טעם לפגם .

סיני ועוקר הרים

שליחה על ידי סיני ועוקר הרים » 14 ינואר 2019, 13:42

האחד בא לגור כתב:מהשערה בעלמא ...
ידוע שהרב מבריסק כשהגיע לארץ לא גחן לנשק עפרה, וכששאלוהו הרי הרמב"ם (הלכות מלכים) כתב מנהג גדולי החכמים לנשק את קרקע א"י, נענה הרב שהיא הנותנת, שמהרמב"ם משמע שדווקא גדולי החכמים ולא כל אחד עומד בדרגא זו, א"כ אולי גם בעניננו שלשון השו"ע מנהג החכמים לנשק התפילין , שמא סבר הגראי"ל בענוותנתו שאינו בכלל חכמים .
(יש לציין שיש מהראשונים שהביאו הלשון שיש שנהגו לנשק התפילין בלא להזכיר חכמים )
נראה שהעניין נתפשט אצלו על מקומות נרחבים יותר ולא דייקא באופנים שהוזכרו חכמים וכדו' , הגראי"ל לא משמש בתפילין במקומות המוזכרים ולא נישק התפילין במשך התפילה.
איני יודע אם קשור הדבר אך גם לא נישק הציצית אחר אמירת ברוך שאמר.

סיני ועוקר הרים

שליחה על ידי סיני ועוקר הרים » 14 ינואר 2019, 13:46

האחד בא לגור כתב:
מבקש אמת כתב:
אמנם אני מסכים שהתירוץ עפ"י דברי הגרי"ז אינו מניח את הדעת, היות ונישוק התפילין הוא דבר יותר סתמי נפוץ בקרב המון העם מאשר נישוק הקרקע, וכמו שנהוג לנשק ספר תורה וכדומה
זה לא ענין של יוהרא, אלא שאדם שלא אוחז בדרגא זו יש בזה טעם לפגם .
מנין שהוא לאו משום יוהרא?

חגי פאהן
נתן תודה: 59 פעמים
קיבל תודה: 57 פעמים

שליחה על ידי חגי פאהן » 17 ינואר 2019, 15:48

אולי הם אוחזים כרב נטרונאי גאון שהביא הב"י באו"ח כ"ד למרות שהסיק לא כמוהו, וז"ל:

כתב בעל העיטור, ואותם שמקבצים הציציות בשעת קריאת שמע וכו' — כתב בהגהות מיימון סוף פרק ג', במדרש שוחר טוב יש בהא ד"כל עצמותי תאמרנה" (תהלים לה י), אמר דוד לפני הקב"ה: אני משבחך בכל איברי וכו', עד ידי שמאלית בה אני קושר תפילין של יד, ובה אני אוחז ציצית בזמן קריאת שמע, בחזה אני משים הציצית כנגד לבי בזמן שאני קורא קריאת שמע, שנאמר: "והיו הדברים האלה וגו' על לבבך" (דברים ו ו), מכאן ראיה שמצוה לאחוז הציצית ביד שמאלית כנגד לבו בזמן קריאת שמע, עכ"ל. וגם המרדכי כתב בסוף פרק לולב הגזול בשם הירושלמי, דקטן שיודע לאחוז בציצית כשורה בשעת קריאת שמע מחנכין אותו בציצית, עד כאן.

כתב ה"ר דוד אבודרהם בדיני קריאת שמע בשם רב נטרונאי גאון, שהאוחז בציציותיו בידו כשהוא קורא את שמע יהירותא הוא, שכל דבר שאין האדם מחוייב בו ועושה אותו ברבים במדת חסידות וכל העם אינם עושים אותו, הוא מתחזי כיוהרא, עכ"ל. ועכשיו שנהגו בהם קצת בני אדם, תו לא מיחזי כיוהרא. וזה לשון ספר ארחות חיים: אמר רב נטרונאי גאון, האוחז בציציותיו בידו כשקורא את שמע יהירותא היא. וכן כתב נמי רב משה גאון. וביאר עוד, וכי מאחר שהתבונן בציציותיו בשעת עטיפתו ובירך עליהן, לאחר כך למה אוחזן בידו? אלא מעתה כשמגיע לוקשרתם צריך נמי לאחוז תפילין?! ואם תאמר, יאחוז, – וכשמגיע ל"וכתבתם" צריך לבא ולהניח ידו על מזוזתו?! הילכך העושה כך צריך ללמדו ולהשביעו שלא יעשה כן, עד כאן. והרב ר' יונה החסיד כתב: צריך לעיין בהם כשמגיע ל"וראיתם אותו", עד כאן לשון ארחות חיים. וכיון שאחר דברי הגאונים האלה הביא דברי הרב ר' יונה, נראה שכדבריו הוא תופס עיקר. ומה שהקשה הגאון: אם כן כשמגיע ל"וכתבתם" צריך לבא ולהניח ידו על מזוזתו, יש לומר שמצות שבגופו שאני, שהם מזומנות לפניו. ורבינו כתב בסוף סימן ס"א כדברי הרב ר' יונה ז"ל, וכן כתוב במנהיג: מנהג להגביה כנפי הטלית להראות הציצית באמרו "והיה לכם לציצית וראיתם אותו", לזכרון תרי"ג מצות. "לציצית", לשון "מציץ מן החרכים" (שיר השירים ב ט). וכתוב בסמ"ק: מצוה להסתכל בציצית, דכתיב "וראיתם אותו".
והריב"ש כתב בתשובותיו ח"ב סימן קכ"ז: שאלת, כי נהגת להסתכל בציצית בשעת קריאת שמע כשאתה מגיע ל"וראיתם אותו", מפני שראית כן לה"ר יונה בספר היראה, וגם בספר עמודי גולה מונה מצוה לעצמה להסתכל בציציות. ואמרת כי יש לועגים עליך, ונסמכים למה שמצאו תשובה לרב נטרונאי ז"ל שמלמדין למי שעושה כן שלא יעשנו, שאם כן כשמגיע ל"וקשרתם" נאמר שיאחז תפיליו, וכשמגיע ל"וכתבתם" נאמר שהוא צריך שיבא לביתו ויניח ידו על מקום המזוזה. תשובה. עם היות שנראה שאין ראוי שתמנה הראיה מצוה לעצמה כמו שכתוב בספר עמודי גולה, כי אין זה כי אם נתינת טעם למצוה כמו שאמרו רבותינו זכרונם לברכה (מנחות מג ב): "וראיתם אותו", ראיה מביאה לידי זכירה, זכירה מביאה לידי עשיה; וטעם המצוה אין ראוי שתמנה מצוה לעצמה, ושאר מוני המצות לא מנו הראיה מצוה לעצמה. אבל כיון שהראיה היא תכלית ראשון למצוה זו, כדי שיבא לתכלית האחרון שהוא קיום המצוה, – טוב וראוי להסתכל בציצית בשעת העטיפה כשמברך עליה, וכן אני נוהג. ואתה שנהגת להסתכל בה בשעת קריאת שמע כשאתה מגיע ל"וראיתם אותו", אל תניח מנהגך, כי מנהג יפה הוא וחבובי מצוה הוא, וכן היה נוהג מורי החסיד הרב רבי פרץ הכהן ז"ל. ומה שהקשו, שאם כן יעשו כן בתפילין? – יעשה ויעשה, שהרי חייב אדם למשמש בתפיליו בכל שעה, כדי שיהא זריז בהם, כדאמרינן בפרק קמא דשבת: חייב אדם למשמש בתפיליו בכל שעה, קל וחומר מציץ; ומה ציץ שאין בו אלא אזכרה אחת אמרה תורה (שמות כח לח): "והיה על מצחו תמיד", שלא יסיח דעתו ממנו; תפילין שיש בהן כמה אזכרות, על אחת כמה וכמה. ואם כשמגיע ל"וקשרתם אותם" ממשמש בהם, כל שכן שהוא מנהג יפה, והרב ר' יונה כן כתב בספר היראה גם בתפילין.
ומה שהקשו: יעשו כן במזוזה? – אינו ענין; שאם אמרו במה שהוא לבוש ומזומן לפניו, לא אמרו במה שהוא קבוע בכותל ואינו לפניו. ועוד, שבציצית הזכיר הכתוב הראיה כדי שיבא לידי זכירה; ובתפילין גם כן, שהמשמוש בהם מצוה, כדי שיהא זריז בהם, ואם עושה כן כשמזכיר "וקשרתם" משום חבוב מצוה – כל שכן שמפליא לעשות. אבל במזוזה אינו כן; ולכן אחוז במנהגך אל תרף, והמלעיגין עליך בזה – לא יפה הם עושים, עכ"ל.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה