הפרעת קשב וריכוז ללא היפראקטיביות

נושאים שונים

בן של רב
משתמש ותיק
נתן תודה: 640 פעמים
קיבל תודה: 295 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: הפרעת קשב וריכוז ללא היפראקטיביות

שליחה על ידי בן של רב » 05 יוני 2019, 01:42

מאן דהו כתב:
05 יוני 2019, 00:10
בהנחה שהריטלין מועיל ללמידה ובכלל זה לעסק התורה אני לא מוצא את דברי בן של רב נוטים מן האמת לגמרי [לא יודע מה דרגת החיוב אבל ודאי שיש בזה מעלה]
המבחן מאוד פשוט. 
אם נביא דוגמא של דבר חדש ונראה שהוא נתפס אצלנו כפחות חיוב, ומה שיותר ישן - המכוון לאותה מטרה בדיוק - נראה לנו יותר חיוב. 
או אז נדע שיש כאן טעות - שלא באשמתנו. 

הנה דוגמה:
הרי הריטאלין ה"מודרני" אמור לספק בדיוק את אותה תוצאה שאמורה להגיע מתוספת לתקציב הישיבות.
או מלימוד מקצוע בסמינר כדי להחזיק בית של תורה.
או משיחת מוסר על חשיבות הלימוד.
או מכיבוד ת"ח כדי שירצו ללכת בדרכם. (שערי תשובה לרבינו יונה)
או מכתיבת ספר שמסביר את הגמרא, או מכתיבת הגמרא ע"י חז"ל כדי להסביר את המשנה שמסבירה את החומש... 
או מבניית ישיבה שמוסיפה יישוב הדעת וחיבור של הבחור לתורה יותר מסתם ביהמ"ד. 
או משמחת תורה שמוסיפה רצון להתחבר ולבוא לשמוע קריאת התורה. 
​​​​​או מאמירת חבורה שמעודדת אותך לעיין ועוזרת לשומעים להבין. 
או אלף ואחת כיוצא בו. 

אלא מאי? על זה כבר נעשתה בצדק שטיפת מוח חיובית ועל זה עוד לא. 
אז מה הבעיה? הבה נשטפה נא שוב ושוב שהכל אותו דבר וחסל. 

​​​​​​

פותח הנושא
רוצה לעזור
נתן תודה: 2 פעמים
קיבל תודה: 7 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי רוצה לעזור » 05 יוני 2019, 14:30

וזה ממש כמו נתינת משקפיים לבעל ליקוי ראייה ונתינת מכשיר שמיעה למתקשה בשמיעה.

ושימו לב שמשקפיים בציבור לא מהווים לקות ברורה והדבר נורמלי בהחלט, אך מכשיר שמיעה שפחות רואים אנשים משתמשים איתו, אנשים מתייחסים אליו יותר בחשש, ואני מכיר משהו שנצרך מאדמאד למכשיר שמיעה אך בגלל מקובלות חברתית נמנע מכך.
אך ריטלין זה קצת שונה כי אף אחד לא יודע שאתה משתמש בו.

עניין
נתן תודה: 53 פעמים
קיבל תודה: 58 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי עניין » 06 יוני 2019, 05:57

מתוך עלון 'דברי שי"ח' של השבוע, מתוך קובץ גליונות פרשת נשא, וחג השבועות תשעט שהעלה הרב 'רוצה לדעת'

תגובה לנכתב שבוע שעבר: קיבלנו תגובות רבות על מה שהובא בטור זה בשבוע קודם, אודות לקיחת גלולות ’ריטלין’, כדרכו של עולם זה בונה וזה סותר, ז ה שואל וזה מתרץ. כאן אנו מודים לכל קוראינו החשובים שיחיו על עידודם התמידי. נבקש להבהיר: כי לבקשת רבים שאלנו שוב את רבינו שליט”א מה הוא הוא סבור על לקיחת גלולות אלו, וענה כי הכל לפי הענין , וכי כל אחד ישאל מומחה ויתייעץ עם המבין בדבר. [נוסיף, כי הגאון רבי גדליה הוניגסברג שליט”א מעיד עובדא שהיה ?עד לה: על שולחן רבינו עלתה שאלה לגבי הצעת שידוך, שהבחור נוטל גלולות ריטלין כדי שיוכל להשקיע עצמו בלימוד, והוא אכן בן עליה אמיתי ובן תורה מופלג, ורבינו הכריע שמכיון שאין כאן שו ם מחלה, רק לוקח תרופה לשיפור הריכוז, אין צריך השדכן לספר פרט זה להמדוברת]

פותח הנושא
רוצה לעזור
יצירת קשר:

שליחה על ידי רוצה לעזור » 01 אוגוסט 2019, 15:24

העתקתי כתבה שפורסמה בjdn

תמונה

לשמוע ללמוד וללמד: אל תזניחו את הטיפול בהפרעות קשבבחורים ואברכים רבים הסובלים מהפרעות קשב אינם מוצאים מענה בטיפול התרופתי שניתן להם בעבר? מהם הגורמים לכך? ואלו פתרונות יכולים לסייע להם?עולם התורה פורח ומשגשג במימדים חסרי תקדים. עשרות אלפי בחורי ישיבות ואברכים ממלאים את היכלי התורה וזוכים לשמוע, ללמוד וללמד. למרבה הצער, התיאור המלבב הזה אינו נחלת כולם. ישנם כאלו שעבורם כל יום הוא התמודדות מחדש, התמודדות שמלווה בקשיים, תסכולים וכאבי לב.
הגורם לכך ברור: הפרעת הקשב ממנה הם סובלים מקשה עליהם מאוד בכל מה שקשור לעמידה בסדר היום התובעני של הישיבה. הקושי המרכזי נוגע לשדה הלימודי בלבד, אולם האמת היא שהפרעת קשב פוגעת התחומים רבים נוספים, לרבות אכילה, שינה וקשרים חברתיים.
כך או כך, רבים מהבחורים הסובלים מהפרעת קשב מקבלים טיפול תרופתי שמסייע להם להתגבר על הקושי, אולם קורה לא אחת שהטיפול התרופתי כבר אינו מועיל להם, ו/או גורם להם לתופעות לוואי שבגללם הם מעדיפים לוותר עליו.
מה הם הגורמים לכך? באופן כללי טיפול בהפרעות קשב הוא "מתעדכן". במקרים רבים מאוד הכדור הראשוני שניתן יוצר בעיות שונות (חוסר השפעה, תופעות לוואי וכיו"ב) ואז המאבחן ממליץ על כדור אחר, ככה עד שנמצאת ההתאמה למטופל.
לעניינו, סביר מאוד להניח שבחורים שאובחנו בילדותם כסובלים מהפרעות קשב והותאם להם טיפול תרופתי, יזדקקו להתאמה של כדור אחר בעקבות השינוי הדרסטי בסדר יומם עם הגיעם לישיבה. בכל מקרה, שינוי משמעותי בהשפעת הכדורים מחייב מעקב והתאמה במידת הצורך.
ובהרחבה: הטיפולים התרופתיים הינם ממשפחת הסטימולנטים ונמצאו יעילים ומשפרים את הסימפטומים של הפרעת הקשב. בדר”כ המטופל יקבל בפעם הראשונה טיפול בתרופות ממשפחת המתילפנידאט כדוגמת ריטלין או קונצרטה . לעיתים המטופלים סובלים מתופעות לוואי כגון: כאבי בטן, כאבי ראש, עצבנות וחוסר בתיאבון. לרוב התופעות הללו ייעלמו בטווח של 3-4 שבועות, אך במידה והן נמשכות או שיעילות התרופה אינה מספקת, ניתן לבקש מהרופא לשנות את התרופה.
הקבוצת השנייה הן תרופות ממשפחת, דוגמת ויואנס, אטנט. לפעמים מטופל יכול להסתדר יותר טוב על תרופות ממשפחת האמפטמינים מאשר מתילפנדיאט ולהיפך. לכן יש מקום לבקש מהרופא לשנות את התרופה במידה והמטופל לא מסתדר איתה.
התרופות נבדלות ביניהן בעקר במשך הפעולה שלהן, וכן ישנם הבדלים מסוימים במנגנוני הפעילות שלהם. לפיכך, כשבאים להתאים את התרופה לילד או אדם מסויים יש בראש ובראשונה להתאים לפי מספר השעות בהן עליו להיות מאוזן ומרוכז. תרופות קצרות טווח כמו ריטלין ואטנט פועלות כ4-6 שעות. ריטלין LA היא תרופה שפועלת לטווח בינוני של כ8 שעות. פוקלין XR ואדרל XR פועלים כ 10 שעות . מבחינת התרופות הפועלות למשך פעולה ארוך ניתן למצוא את קונצרטה למשך כ- 12 שעות וויואנס שפועלת למשך 13-14 שעות. בהקשר עליו אנחנו מדברים, בחורים בגילאי העשרה הלומדים בישיבות, יש משמעות מכרעת למשך ההשפעה של הכדור אותו הם נוטלים, מאחר וסדר היום הישיבתי נמשך שעות ארוכות, כך שיתכן וכדור שהיה יעיל עבור ילד בתלמוד תורה (ריטלין LA, נניח) לא יספק לו מענה בישיבה, אז הוא יידרש לכדור עם השפעה ממושכת דוגמת ויואנס.
כאמור, לכל כדור יש גם את תופעות הלוואי שהוא גורם כך שנדרשים מעקב והתאמה רצופים בכל שלב להשגת תוצאה מקסימלית.
לסיכום, הפרעת קשב היא תופעה שמצריכה מעקב רציף, בפרט על רקע שינויים משמעותיים בסדר היום של המטופל. בכל מקרה של חוסר מענה בטיפול התרופתי הקיים חשוב לחזור לרופא המאבחן כדי שזה יתאים את הטיפול התרופתי המיטבי המתאים לנסיבות באותה נקודת זמן.

מאת ד"ר טלי וישנה

אמונת אומן
משתמש ותיק
נתן תודה: 18 פעמים
קיבל תודה: 57 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 01 אוגוסט 2019, 18:15

יש משהו שאני לא מבין.
איך אנשים שהם לא רגועים נותנים להם כדור שגורם לערנות, זה לא אמור להיות הפוך?

אריה14
קיבל תודה: 1 פעמים

שליחה על ידי אריה14 » 01 אוגוסט 2019, 19:17

מותר להשתמש בפורום כדאגה בלב איש?
כי זה מה שאני עומד לעשות עכשיו:

מאז שאני בישיבה הריכוז שלי חלש מאד, תמיד הייתי בורח מהשיעורים, וגם בישיבה גדולה על אף שהפסדתי שיעורים של גדולי תורה של הדור המפורסמים, אבל מה לעשות במקום להתבטל שעה לשמוע שיעור מבלי להבין הלכתי 'ללמוד' (הייתי מתרכז בשיעור בערך 5 דק' ואז עף במוחי מהעולם ועד סופו). הגעתי למצב שאני כמעט ולא מצליח ללמוד עיון וגם א"כ אך ורק עם חברותא ותמיד הוא היה מתחיל לקרוא והייתי שם לב שהוא קורא רק אחרי שהוא קרא כמה שורות, ואז אני שואל איפה אתה קורא בדיוק??? והיה צריך להתחיל שוב. כל החברותות התלוננו שאני תמיד כמה שורות אחוריהם ולא איתם... היו תקופות שלא מצאתי חברותא והייתי הולך לבית כנסת ובלי גוזמא לוקח ספר ח"ח וכדו' ומעתיק כמעט מילה מילה רק בשביל שאוכל לקרוא ולהבין ולהתרכז זו הייתה הצורה היחידה ללמוד! היו לי מחברות שלימות של העתקת ספרים כמעט מילה במילה בלי שום חידוש או הערה.
גם עם חברותות לא הלך לי קל ותמיד ההרגשה הייתה "הוא מהיר מידי בשבילי" על אף שזו לא האמת אלא "מרוכז יותר ממני" והראיה שכבר הייתי מבין משהו יכלתי להתווכח גם עם לומדים מצוינים. והרבה פעמים נפרדתי מחברותות מיוזמתי מחוסר אפשרות לשמור על הקצב.
מדחי אל דחי הייתי עובר מכולל לכולל במחשבה "אין פה חברותות מתאימות" ואולי בכולל החדש יהיה לך הצלחה ובכולל חדש ישחשק חדש. כל זה באמת היה נכון אבל לא החזיק יותר מחודש-חודש וחצי (וגם עכשיו אני שוקל רציני לעבור כולל).

יום אחד סיפר לי חבר שהוא לוקח ריטלין וזה מסייע לו מאד ואחרים סיפרו על אברכים שלקחו ונהיו מטובי האברכים בכולל!

עוד לפני שהספקתי לחשוב ע"ז למעשה מהחיידר העירו שבני משתולל ומפריע ולא לומד טוב וכו' וכו' לקחנו אותו לאבחון ואכן היה ברור שהוא נצרך לריטלין. הוא החל לקחת ריטלין ומאז נהפך לילד אחר מבחינת התנהגות ולימוד, עכשיו הוא אוהב מאד את הלימוד ומצליח באופן יוצא מן הכלל. שהלכתי לדבר עם הרבה מה המצב לא היה מה להגיד מעבר ל "הוא מצטיין הכיתה והכל בסדר" שאלתי אולי בכל זאת יש איזה בעיה קטנה או משהו והוא השיב "אתה רוצה שבכח אני אחפש?! הלואי שכל הכיתה היו כמוהו" שלמדתי איתו הוא היה זוכר את הגמ' כמעט בע"פ וכן את הפירוש. ממש הפלא והפלא, כדור קטן של 10 הקים אותו על הרגלים עד היום!

אבל אני הקטן והדל הלכתי לאבחון מוקסו ויצא להם שאין לי בעיית ריכוז רק אולי לא הכי הכי מרוכז אך וודאי אינו נצרך לתרופה. לקחתי את זה לנוירולוג והתשובה הייתה "אתה לא צריך ואם תקח זה רק יהרוס" והסביר שאלו שנצרכים חסר להם חומר מסוים במח והתרופה משלימה. אצלך יש אותה ואם תקח אז המח יפסיק לייצר כי הוא מקבל את זה מבחוץ ואתה גורם לתלות.
אבל לא הסתמכתי עליהם ו"גנבתי" לילדים שלי ריטלין... התוצאה הייתה שזה לא עזר כלל וכלל חוץ מלעשות כאב ראש קטן.
יום אחד לקחתי 10 ויום אחר 20 וכו' עד 40 ולא הועיל לי ולא כלום. יש לי יותר מילד אחד עם ריטלין מסוגים שונים ואף אחד לא עזר כלום על אף שניסתי כמה וכמה פעמים.
הנוירלוג אמר שזה משהו "ריגשי".

בקיצור כיום אני תלותי מאד מאד בחברותא והלימוד מבלעדיו דל וחלש ובחוסר ריכוז, אין מה לדבר ללמוד גמ' לבד רק קצת דברים פשוטים מאד כמו הלכות פסוקות שונה הלכות וכדו'
ריטלין לא עוזר ומקסימום יזיק. אני מקנא מאד קנאה עמוקה וכואבת באברכים העמלים בתורה בשמחה תמידית, מסכמים סוגיות באריכות מתווכחים בדעות הראשונים השונות וכו' וכו' ואני מקסימום יכול להגיד מה כתוב באיזה ספר פסקים...

מן השמים ירחמו על נפש המשתוקקת ללמוד ולעי' כאחד האדם אך תקוע עם ראש ללא ריכוז
אני כל הזמן משכנע את עצמי שהלימוד שלי הקליל והשטחי שווה בשמים ללימוד העמוק של חברי בני גילי כי כל אחד מה שהוא מסוגל. אך אין ספק שהדבר כרוך בקושי נפשי תמידי

איש פשוט מאד
נתן תודה: 24 פעמים
קיבל תודה: 21 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש פשוט מאד » 01 אוגוסט 2019, 20:20

משתתף מאד בצערך.
ישנו הגיון כמו שאמר הנוירולוג שזה יושב על משהו רגשי, דבר רגשי יכול מאד להפריע לריכוז בהרבה אופנים.
עצתי היא שתתקשר לעזר מציון יש להם מענה טלפוני לבעיות קש"ר, שם יתכן ותוכל לקבל סיוע והכוונה בנושא.(ישנו עוד מוקד די חדש אבל אני לא יודע מה טיבו).

כרם
משתמש ותיק
נתן תודה: 25 פעמים
קיבל תודה: 99 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כרם » 01 אוגוסט 2019, 21:47

פעם קבלתי עצה לזה, דוקא מחשמלאי.
חשמלאי הסביר לי שיש דבר שנקרא "זרם חילופין", ז.א. הזרם אינו רציף אלא בפעימות, רגע כן ורגע לא, אלא שכפי צפיפות הפעימות כך יראה הכוח של הזרם.
וכדוגמא. כאשר יש זרם השעון מראה על 100, כאשר אין זרם הוא מראה על 0, אם נחבר את הזרם ונפסיק אותו ושוב נחבר וחוזר חלילה, אם זה יהיה לאט-לאט הרי המחוג ירד ויעלה ושוב ירד ויעלה, אבל אם נצופף את הפעמים שהוא מחובר, יתייצב המחוג על 50 למשל, כי הוא לא מספיק לרדת בניתוק והוא כבר מקבל חיבור,והוא לא מצליח לעלות בחיבור כי הוא מנותק, וחוזר חלילה.
כך הוסבר לי, צריך לנהוג עם הריכוז. לא לנסות להתרכז שעה רצופה, רק 5 דקות, להתרכז 4 דקות ולהקדיש דקה 1 לסכם מה שהגעתי אליו, ולפרוח מהריכוז, לכמה פחות זמן, ולהתחיל מחדש ל-5 דקות, כך מתרגלים להתרכז הרבה פירורי-ריכוז, שנותנים תוצרת טובה.
בהצלחה.

פותח הנושא
רוצה לעזור
יצירת קשר:

שליחה על ידי רוצה לעזור » 01 אוגוסט 2019, 22:31

אריה14 כתב:
01 אוגוסט 2019, 19:17

מאז שאני בישיבה הריכוז שלי חלש מאד, תמיד הייתי בורח מהשיעורים, וגם בישיבה גדולה על אף שהפסדתי שיעורים של גדולי תורה של הדור המפורסמים, אבל מה לעשות במקום להתבטל שעה לשמוע שיעור מבלי להבין הלכתי 'ללמוד' (הייתי מתרכז בשיעור בערך 5 דק' ואז עף במוחי מהעולם ועד סופו). הגעתי למצב שאני כמעט ולא מצליח ללמוד עיון וגם א"כ אך ורק עם חברותא ותמיד הוא היה מתחיל לקרוא והייתי שם לב שהוא קורא רק אחרי שהוא קרא כמה שורות, ואז אני שואל איפה אתה קורא בדיוק??? והיה צריך להתחיל שוב. כל החברותות התלוננו שאני תמיד כמה שורות אחוריהם ולא איתם... היו תקופות שלא מצאתי חברותא והייתי הולך לבית כנסת ובלי גוזמא לוקח ספר ח"ח וכדו' ומעתיק כמעט מילה מילה רק בשביל שאוכל לקרוא ולהבין ולהתרכז זו הייתה הצורה היחידה ללמוד! היו לי מחברות שלימות של העתקת ספרים כמעט מילה במילה בלי שום חידוש או הערה.
גם עם חברותות לא הלך לי קל ותמיד ההרגשה הייתה "הוא מהיר מידי בשבילי" על אף שזו לא האמת אלא "מרוכז יותר ממני" והראיה שכבר הייתי מבין משהו יכלתי להתווכח גם עם לומדים מצוינים. והרבה פעמים נפרדתי מחברותות מיוזמתי מחוסר אפשרות לשמור על הקצב.
מדחי אל דחי הייתי עובר מכולל לכולל במחשבה "אין פה חברותות מתאימות" ואולי בכולל החדש יהיה לך הצלחה ובכולל חדש ישחשק חדש. כל זה באמת היה נכון אבל לא החזיק יותר מחודש-חודש וחצי (וגם עכשיו אני שוקל רציני לעבור כולל).

יום אחד סיפר לי חבר שהוא לוקח ריטלין וזה מסייע לו מאד ואחרים סיפרו על אברכים שלקחו ונהיו מטובי האברכים בכולל!

עוד לפני שהספקתי לחשוב ע"ז למעשה מהחיידר העירו שבני משתולל ומפריע ולא לומד טוב וכו' וכו' לקחנו אותו לאבחון ואכן היה ברור שהוא נצרך לריטלין. הוא החל לקחת ריטלין ומאז נהפך לילד אחר מבחינת התנהגות ולימוד, עכשיו הוא אוהב מאד את הלימוד ומצליח באופן יוצא מן הכלל. שהלכתי לדבר עם הרבה מה המצב לא היה מה להגיד מעבר ל "הוא מצטיין הכיתה והכל בסדר" שאלתי אולי בכל זאת יש איזה בעיה קטנה או משהו והוא השיב "אתה רוצה שבכח אני אחפש?! הלואי שכל הכיתה היו כמוהו" שלמדתי איתו הוא היה זוכר את הגמ' כמעט בע"פ וכן את הפירוש. ממש הפלא והפלא, כדור קטן של 10 הקים אותו על הרגלים עד היום!

אבל אני הקטן והדל הלכתי לאבחון מוקסו ויצא להם שאין לי בעיית ריכוז רק אולי לא הכי הכי מרוכז אך וודאי אינו נצרך לתרופה. לקחתי את זה לנוירולוג והתשובה הייתה "אתה לא צריך ואם תקח זה רק יהרוס" והסביר שאלו שנצרכים חסר להם חומר מסוים במח והתרופה משלימה. אצלך יש אותה ואם תקח אז המח יפסיק לייצר כי הוא מקבל את זה מבחוץ ואתה גורם לתלות.
אבל לא הסתמכתי עליהם ו"גנבתי" לילדים שלי ריטלין... התוצאה הייתה שזה לא עזר כלל וכלל חוץ מלעשות כאב ראש קטן.
יום אחד לקחתי 10 ויום אחר 20 וכו' עד 40 ולא הועיל לי ולא כלום. יש לי יותר מילד אחד עם ריטלין מסוגים שונים ואף אחד לא עזר כלום על אף שניסתי כמה וכמה פעמים.
הנוירלוג אמר שזה משהו "ריגשי".

בקיצור כיום אני תלותי מאד מאד בחברותא והלימוד מבלעדיו דל וחלש ובחוסר ריכוז, אין מה לדבר ללמוד גמ' לבד רק קצת דברים פשוטים מאד כמו הלכות פסוקות שונה הלכות וכדו'
ריטלין לא עוזר ומקסימום יזיק. אני מקנא מאד קנאה עמוקה וכואבת באברכים העמלים בתורה בשמחה תמידית, מסכמים סוגיות באריכות מתווכחים בדעות הראשונים השונות וכו' וכו' ואני מקסימום יכול להגיד מה כתוב באיזה ספר פסקים...

אני כל הזמן משכנע את עצמי שהלימוד שלי הקליל והשטחי שווה בשמים ללימוד העמוק של חברי בני גילי כי כל אחד מה שהוא מסוגל. אך אין ספק שהדבר כרוך בקושי נפשי תמידי

מעניין, כי לכ' איך שאתה מתאר את עצמך זהו בדיוק הגדרת חוסר קשב וריכוז לפי מה שהעתקי בהודעות הראשונות כדלקמן -

חוסר קשב
הקריטריונים: לפחות חמישה תסמינים מאלו שמופיעים למטה. התסמינים הופיעו למשך 6 חודשים לפחות, בצורה שמפריעה לתפקוד ולא תואמת את השלב ההתפתחותי.

התסמינים לחוסר קשב הם:
1. לעיתים קרובות מתקשה לשים לב לפרטים או מבצע שגיאות טיפשיות (במקום העבודה או בפעילויות אחרות).
2. לעיתים קרובות מתקשה בהחזקת קשב לאורך זמן.
3. לעיתים קרובות נראה שלא מקשיב למה שאומרים לו. 
4. לעיתים קרובות מתקשה לעקוב אחרי הוראות, נוטה "להימרח" במטלות.
5. לעיתים קרובות מתקשה בסדר ובארגון.
6. לעיתים קרובות נמנע או מסרב לבצע מטלות הדורשות ריכוז ומחשבה מתמשכים.
7. לעיתים קרובות נוטה לאבד חפצים הדרושים לפעולות ולמשימות שונות (ארנקים, טלפונים סלולריים, מפתחות, משקפיים ועוד).
8. לעיתים קרובות דעתו מוסחת בקלות.
9. לעיתים קרובות נוטה לשכחנות בפעילויות יומיומיות.

אני לא רופא, ומסתמא הנוירולוג, לא סתם מדבר שהרי זה המקצוע שלו. (המורשים לטפל בקשב וריכוז הם נוירולוגים ופסיכיטארים)

האם הגדרת לו בדיוק את בעיתך כמו שאתה כתבת אותה כאן?
לי הפסיכאטר אמר שלעיתים הבעיה נקבעת לא רק ע"פ המבחן אלא ע"פ נתונים נוספים !
ואולי הריטלין לא עזר כי ישנם תרופות רבות לטיפול בהפרעות קשב ואם ריטלין לא עוזר שהיא מקבוצת ה"מתילפנידאט" אולי תעזור תרופה מקבוצת האמפטמינים?

אריה14
קיבל תודה: 1 פעמים

שליחה על ידי אריה14 » 04 אוגוסט 2019, 00:17

רוצה לעזור כתב:
01 אוגוסט 2019, 22:31

ואולי הריטלין לא עזר כי ישנם תרופות רבות לטיפול בהפרעות קשב ואם ריטלין לא עוזר שהיא מקבוצת ה"מתילפנידאט" אולי תעזור תרופה מקבוצת האמפטמינים?

איך זה נקרא בשפה הפשוטה כלומר אם אני אגיד לרופא תן לי _____ איך השם המקובל? (כמו שלא אומרים לרופא תן לי מתילפנידאט אלא ריטלין. או שזה באמת נקרא ריטלין רק עם שם לווי נוסף?)

שמעיה
משתמש ותיק
נתן תודה: 214 פעמים
קיבל תודה: 217 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 04 אוגוסט 2019, 10:51

אריה14 כתב:

אני כל הזמן משכנע את עצמי שהלימוד שלי הקליל והשטחי שווה בשמים ללימוד העמוק של חברי בני גילי כי כל אחד מה שהוא מסוגל.
 אין ספק.
אריה14 כתב:
אך אין ספק שהדבר כרוך בקושי נפשי תמידי
ברור.

סמל אישי של משתמש

דוד ריזל (הפרסומאי)
משתמש ותיק
נתן תודה: 175 פעמים
קיבל תודה: 199 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דוד ריזל (הפרסומאי) » 04 אוגוסט 2019, 13:08

אריה14 כתב:

אני מציע:

בפן הרגשי
1. לחזק את הדימוי העצמי, ולמצוא הצלחות שיש לך בלימוד ובדברים נוספים, כל התקדמות והצלחה, לחשוב עליה ולספר למעגל הקרוב אליך.
2. להתרחק מחברים \ משפחה שמבקרים אותך, למצוא לך מעגל של תומכים שרק מעודדים ומעריכים אותך להתחבר אליהם יותר ויותר.

בפן הלימודי
1. ללמד לאחרים: צעירים \ מתקשים \ שיעור לבעלי בתים.
2. לכתוב ספר. להתכתב בדברי תורה, כאן בפורום, ועם תלמידי חכמים שמעריכים אותך. - כדאי לכתוב הכל במחשב, כך תוכל תמיד לחבר דברים, לפתח לשכלל, לשלוח לאחרים בכתב קריא.

פותח הנושא
רוצה לעזור
יצירת קשר:

שליחה על ידי רוצה לעזור » 04 אוגוסט 2019, 14:37

אריה14 כתב:
04 אוגוסט 2019, 00:17
רוצה לעזור כתב:
01 אוגוסט 2019, 22:31

איך זה נקרא בשפה הפשוטה כלומר אם אני אגיד לרופא תן לי _____ איך השם המקובל? (כמו שלא אומרים לרופא תן לי מתילפנידאט אלא ריטלין. או שזה באמת נקרא ריטלין רק עם שם לווי נוסף?)
מה שידוע לי זה 

אטנט - שמשפיע ל6 שעות (זהו שמו בארץ, בחו"ל שמו אדרל. ולאלוקים פתרונים מדוע עשו לו שינוי השם בארץ)

וויוונס - שמשפיע 12 שעות (ולי אמר הפס' שי"א שהוא קצת יותר חלש מהאטנט)

ובגלל שמאד יקר לקופות החולים לתת תרופה מקבוצה זו, הם חייבים לבדוק קודם האם קבוצת המתילפנידאט מתאימה, ורק אם נמצאת אי התאמה עקב תחושות לא נעימות וכדו' ההנהלה הראשית מאשרת תרופות אלה (ולעיתים הקופות מחמירות לנסות ב' תרופות מקבוצת המתיל.... עד שעוברים לאמפטמינים, כך שיכולים להתחיל עם ריטלין רגיל לעבור לריטלין la ואח"כ שוב פעם לנסות קונצרטה (שהיא גם מתיל... ומועילה ל12 שעות) ורק אז לעבור לאמפטמינים (נא לומר עם פה רפה כלומר f))

פותח הנושא
רוצה לעזור
יצירת קשר:

שליחה על ידי רוצה לעזור » 08 אוגוסט 2019, 23:36

מועתק מאתר הכללית כאן

כבר מאז שנות ה-90 של המאה הקודמת תרופות ממריצות (סטימולנטים) בכלל, והריטלין והאדרל (או בשמה בישראל - אטנט) בפרט, נחשבות לתרופות הטובות ביותר לטיפול בהפרעות קשב. מטרת הטיפול בתרופות הממריצות הוא לא "לתקן" או לשנות את האדם באופן קבוע, אלא להשיג איכות חיים טובה יותר בתחומים של החיים שבהם נתקלים בקשיים ובהפרעות תפקוד.
מאיפה צצה בכלל ריטלין?ריטלין, או בשם החומר הפעיל שלה מתילפנידט, היא התרופה הוותיקה ביותר לטיפול בהפרעת קשב. היא יוצרה לראשונה ב־1957 על־ידי יצרנית התרופות ציבה (Ciba Pharmaceutical Company). במקור היא פותחה כתרופה המיועדת לטיפול בעייפות כרונית, בדיכאון ובנרקולפסיה, וכן כתרופה המסייעת להתגבר על תופעות־הלוואי המרגיעות של תרופות אחרות.
 בניסיונות על חיות מעבדה שנעשו בזמנו בתרופה החדשה התגלה כי היא מעודדת שלווה, ריכוז וקשב טובים יותר. החוקרים המשיכו ופיתחו מהתרופה את החומר הפעיל מתילפנידט, שבו החל הטיפול בהיפראקטיביות כבר בשנות ה־50 של המאה ה־20.
 בשנות ה־60 התרופה אף שווקה תחת השם ריטוניק (Ritonic) במטרה לסייע בשיפור מצב־הרוח ולעורר חיות וחיוניות.
 בשנות ה-70 של המאה ה-20 התברר ממחקרים שונים, כי החומר מתילפנידט יעיל מאוד בטיפול בתסמינים השונים הקשורים בהפרעות קשב והתרופה, ששמה המסחרי הוחלף לריטלין, החלה להיות משווקת לטיפול בהפרעות אלה. ב־1980, לאחר שהמכון האמריקני הלאומי לבריאות הנפש הכיר בהפרעת קשב באופן רשמי, החל השימוש הגובר בריטלין לטיפול בהפרעת קשב.
​אז אמרו ש... (מיתוסים על הפרעת קשב)כל מיני אגדות אורבניות נקשרות בהפרעת קשב ובטיפול התרופתי - אבל מה האמת?
לא רק ריטליןהתרופה הממריצה השנייה המוכרת כיום להפרעת קשב היא אטנט (בחו"ל היא נקראת אדרל), או בשם החומר הפעיל שלה - תערובת של מלחי אמפטמינים. תרופה זו נוצרה לפני כ־30 שנה, אך החלה להירשם בארץ רק ב־2015 תחת השם המסחרי אטנט. מדובר בתרופה מקבילה לריטלין, כך שיש התאמה אישית לכל תרופה: המדינות בהן שתי התרופות רשומות, הרישום שלהן ושל נגזרותיהן באוכלוסיה נוטה להתחלק שווה בשווה.
 מי שהתרופות הממריצות לא מתאימות לו, יכול לקבל תרופות אחרות המוגדרות כ"קו שני" או "קו שלישי", והן כוללות אטומוקסטין. תרופות אחרות אינן ניתנות כמעט להפרעת קשב, אלא כתוספת ובמקרים מיוחדים בלבד.
מה התרופות הממריצות (ריטלין או אטנט) עושות תכל'ס במוח שלי?התרופות הממריצות פועלות על מערכת העצבים המרכזית, ובעוד שעל־פני השטח נדמה שהן "מרגיעות", למעשה, הן פועלות באופן הפוך, כלומר: מעוררות.
 מנגנון הפעולה הידוע של הממריצים מעלה את רמות המוליך העצבי דופמין במוח ובכך "מתקן" את ההפרעה בזרימת הדופמין, שאינה יציבה, ברשת הקשב, המקשרת בין אונות מוח ואזורי מוח אחרים - זרימה לא יציבה זו, הגורמת לפגיעה בתקשורת, היא, ככל הנראה, אחד הגורמים להפרעה בקשב.
 העלייה ברמות הדופמין מאפשרת למי שסובלים מהפרעה בקשב כמה דברים עיקריים:
1. שליטה עצמית גבוהה יותר.
2. יכולת לקשב מתמשך
3. שיפור בזיכרון בעבודה או בלימודים.
עד כמה התרופות האלו יעילות?ממחקרים עולה כי 85%-80% מהאנשים המטופלים בריטלין להפרעת קשב יזכו בשיפור משמעותי בפעילות־היתר וביכולות הקשב. בנוסף לכך צפוי שיפור מסוים בהתנהגות, ביחסים הבינאישיים ובביצועים הקוגניטיביים. גם אטנט משפיע על אחוז דומה של אנשים, אך יש אנשים המגיבים דווקא לתרופה אחת ולא לשנייה. בין שתיהן, כ־96% מהסובלים מהפרעת קשב יכולים לקבל טיפול תרופתי מתאים. 
תרופות להפרעות קשב מבוססות מתילפנידט (ריטלין)ריטלין "רגיל" (Ritalin, Methylphenidate Hydrochloride) 
 משפיעה עד ארבע שעות.
 כדורים במינון של 10 מיליגרם.
 התרופה נמצאת בסל הבריאות.
 ריטלין לשחרור איטי (Ritalin SR, Methylphenidate Hydrochloride) - תרופה ישנה יחסית, שעלולות להיות לה יותר תופעות לוואי מהתרופות האחרות. 
 פועלת כ־6 שעות.
 נמצאת בסל הבריאות.
 ריטלין לשחרור ארוך־טווח (Ritalin LA)
 פועלת כ־8 שעות.
 לילדים שמתקשים לבלוע תרופות ניתן לפתוח את הקפסולה ולפזר את הכדוריות שבתוכה על מעדן או על כל מזון צמיגי אחר. נחשבת לתרופה עם פחות תופעות לוואי. 
 נמצאת בארץ בארבעה מינונים: 10 ,20, 30 ו־40 מיליגרם.
 התרופה לא נמצאת בסל הבריאות. לקוחות כללית מושלם זכאים להשתתפות במחיר התרופה.
 קונצרטה (Concerta, Methylphenidate Extended Release tablets) - תרופה בעלת מנגנון פעולה מיוחד שגורם לשחרור מדורג ואיטי של הריטלין. הודות למנגנון הפעולה הזה נמשכת השפעת התרופה 12 שעות. קונצרטה נחשבת לתרופה עם פחות תופעות לוואי.
 קונצרטה נמצאת בארץ בארבעה מינונים: 18, 27, 36 ו־54 מיליגרם.
 התרופה לא נמצאת בסל הבריאות. לקוחות כללית מושלם זכאים להשתתפות במחיר הקונצרטה.
 פוקלין XR (Dexmethyhlphenidate) - תרופה המכילה את הנגזרת הפעילה של ריטלין הנחשבת עדינה יחסית מבחינת תופעות הלוואי.
 משך השפעתה: 9-8 שעות. 
 התרופה נמצאת בארץ בארבעה מינונים: 10,20, 30, 40 מיליגרם.
 פוקלין לא רשומה בארץ, אך ניתן להשיג אותה דרך כללית בהמלצת רופא מומחה ובהשתתפות של 50% ממחיר התרופה. 
 דייטרנה (Daytrana) – מדבקות המכילות מתילפנידט.
 המדבקות קיימות בארבעה גדלים - כל אחד מייצג מינון שונה. החומר נספג דרך העור אל מערכת הדם, ולכן למדבקה יש פחות תופעות לוואי בהשוואה לכדורי ריטלין.
 דייטרנה משפיעה למשך 12-10 שעות (עוד כשעתיים לאחר הסרתה). ניתן להסיר את המדבקה בכל עת  ובכך לשלוט על משך פעילותה. 
 החיסרון הגדול של דייטרנה: היא לא נמצאת בסל התרופות ולא רשומה בארץ - ולכן לא זמינה בכללית ומחירה יקר.
​נהיגה תחת השפעה של... הפרעת קשבהתרופות יכולות להציל לכם ולילדים שלכם את החיים
תרופות מבוססות אמפטמין (אטנט, ויואנס)אטנט (תערובת מליח אמפטמין - שמה המסחרי בחו"ל: Adderall) – יכולים להיעזר בה אנשים שסבלו מתופעות לוואי קשות בעקבות נטילת ריטלין על נגזרותיו השונות, או מי שתרופות אלו לא היו יעילות עבורם. אטנט משפיע למשך 6-5 שעות. ניתן לחצות את התרופה לשתיים או לחצות אותה למספר חלקים קטנים.
 התרופה נמצאת בארץ בשלושה מינונים: 10, 20 ו־30 מיליגרם.
 התרופה כלולה בסל הבריאות לילדים עד גיל 18 בלבד.
 מבוגרים מעל גיל 18 שזכאים להשתתפות במושלם, יכולים לרכוש אותה בהנחה שנקבעה במושלם.
 אטנט XR: קיימת במינונים של 10, 20 ו־30 מיליגרם המקבילים בהתאמה ל־5, 10 ו־15 אטנט "רגיל". בהתאם, ניתן לתת אטנט XR  במינון של עד 60 מ"ג ללא צורך בטופס מינון חריג. 
 התרופה עדיין לא נמצאת בכללית.
 ויואנס (Vyvanse) – נגזרת של אמפטמין שמשפיעה לזמן ארוך: כ־13 שעות אצל ילדים ולמשך כ־14 שעות אצל מבוגרים. היא נחשבת לתרופה עדינה יחסית מבחינת תופעות הלוואי.
 ויואנס ניתנת פעם ביום בלבד, בשעות הבוקר. יש לבלוע את הכמוסה בשלמותה , אך אם קיים קושי בבליעה, ניתן להמיס את הכמוסה ולערבב את התכולה שלה במיץ תפוזים, במים או ביוגורט,
 התרופה נמצאת בארץ בשלושה מינונים: 30, 50 ו־70 מיליגרם.
תרופות אחרותאטומוקסטין (סטרטרה - Atomic Strattera) - מדובר בתרופה בעלת מנגנון פעולה שונה מהתרופות הממריצות. יש ליטול אותה בכל יום באופן רצוף מבלי לעשות הפסקות כפי שמקובל לעיתים בתרופות ממריצות.
 השפעתה אינה מיידית: היא באה לידי ביטוי רק לאחר 4-2 שבועות, ולעיתים נדרש עוד פרק זמן זהה כדי שהיא תגיע למיצוי הפוטנציאל שלה. היא משפיעה במשך כל שעות היממה ותופעות הלוואי שלה קלות יותר - היא לא מדכאת שינה ולא מפריעה לתיאבון.
 סטרטרה נמצאת במינונים הבאים: 10, 18, 25 ,40, 60 ו־80 מיליגרם.
 התרופה לא כלולה בסל הבריאות, אך היא רשומה בארץ וזמינה במחיר מוזל בכל הקופות. כמו כן קיימת גרסה גנרית שלה בשם אטומיק.
מי רשאי לתת לי מרשם לריטלין או לתרופות אחרות לטיפול בהפרעות קשב?• רופאים שתחום התמחותם הוא נוירולוגיה או נוירולוגיה של הילד
 • רופאים שתחום התמחותם הוא פסיכיאטריה או פסיכיאטריה של הילד
 • רופאי ילדים עם מומחיות מיוחדת בהתפתחות הילד
 • רופאי ילדים אשר עברו הכשרה מיוחדת בתחום הפרעת הקשב
 • רופאי משפחה אשר עברו הכשרה מיוחדת בתחום הפרעת הקשב
ככה סתם?לא. רק לאחר שנערך אבחון מלא.
איך יודעים איזו תרופה לתת לי?הקריטריון העיקרי לבחירת סוג הריטלין הוא משך הפעולה הרצוי לנו. עם זאת, יש לציין שהדעה המקובלת כיום בקרב הרופאים היא כי רצוי להעניק טיפול שמשפיע במשך רוב שעות היום. הסיבה לכך היא שהפרעת קשב פוגעת בפעילויות יומיומיות רבות ולא רק בלימודים, כפי שנהוג היה לחשוב בעבר.
מה עושים אחרי שמקבלים את המרשם הראשוני?בהתאם להנחיות של הרופאים המומחים, יכולים רופאי הילדים או רופאי המשפחה להמשיך את הטיפול ולרשום את מרשמי ההמשך לתרופה.
שמעתי מחבר שריטלין זה מה-זה-סרטים. מלא תופעות לוואי מסוכנות...על אף שריטלין היא תרופה מוכרת יותר מ-50 שנה, שבמהלך השימוש בה נעשו אלפי מחקרים שהוכיחו את יעילותה ובטיחותה, הטיפול בה עדיין מלווה מיתוסים רבים, שמהווים מכשול בעבור אלה שעשויים להיטיב את מצבם בענק משימוש מושכל בה.
את יכולה לפרט קצת על המיתוסים לעומת המצב האמיתי?בהחלט.
 1. בניגוד לאגדות אורבניות, ריטלין אינו גורם להתמכרות.
 2. ריטלין ככלל אינו פוגע בתפקודי הגוף (תפקודי הכבד, הכליות וכדומה).
 3. ריטלין אינו מחמיר טיקים בדרך־כלל אלא ככל הנראה להפך -  גורם להפחתתם.
 4. ריטלין עשוי להיות יעיל גם בעבור מי שסובלים מדיכאון ומחרדה.
 5. ריטלין אינו פוגע בגדילה של ילדים ובני־נוער (וסך כל ההשפעה האפשרית על הצמיחה לגובה היא עד שני סנטימטרים - במקרים שהשפעה כזו קיימת).
 6. ריטלין אינו ידוע כגורם לתופעות־לוואי ארוכות־טווח.
 7. ריטלין הוא אחת התרופות הבטוחות והיעילות ביותר המצויות כיום.
רגע רגע, אין בכלל שום תופעות לוואי?לכל תרופה יש תופעות לוואי - גם לאקמול. כמו בשימוש בכל תרופה, חשוב לשים דברים בפרופורציות ולשקול תמיד את היתרונות (שיפור איכות החיים היומיומית) לעומת תופעות הלוואי.
על אילו תופעות־לוואי אנחנו מדברים פה?לריטלין מספר תופעות לוואי שכיחות, שניתן לצמצם אותן בהתאמה מיטבית של המינון, זמן הנטילה של התרופה במשך היום, או במעבר לתרופה שונה מאותה המשפחה.
 אלה תופעות־הלוואי השכיחות:
1. פגיעה בתיאבון ובשינה (על כן מומלץ ליטול את התרופה עם האוכל ולא לקחת אותה בשעות הערב).
2. ירידה במשקל.
3. עלייה ברגישות לגירויים.
4. עצבנות.
5. כאבי בטן.
6. כאבי ראש.
7. תחושה של דפיקות לב מהירות (אינה מלווה בשום פגיעה בתפקוד הלבבי).
אמא'לה...להירגע!
 כל אחת וכל אחד מושפעים מהתרופה באופן שונה: כן, יהיו אנשים שיסבלו מכל תופעות־הלוואי הנפוצות האפשריות (וניתן לשנות להם את המינון ובכך להפחית את הופעתן), ויהיו כאלה שלא יסבלו מאף תופעת־לוואי. הדרך היחידה לדעת בוודאות מהן ההשפעות של ריטלין או של כל תרופה אחרת להפרעת קשב, היא ליטול אותה ולהיות במעקב אחר תופעות־הלוואי לצד השינוי הרצוי של היכולת להיות קשוב.
אפשר להשתמש בריטלין במקרה של תסמונת טורט?בניגוד לעבר, כיום מקובל לטפל באמצעות ריטלין גם במי שסובלים מתסמונת טורט (תסמונת הגורמת לטיקים אי־רצוניים באיברי הגוף). לעיתים גורם הריטלין להופעת גל קצר של טיקים, אך הוא נעלם בהמשך, ולאחר מכן צפויה איכות החיים להשתפר משמעותית.

איך ממירים בין סוגי ריטלין לקבלת השפעה מיטבית?מתייעצים עם הרופא המטפל ומסתייעים בטבלאות שלהלן.
 יחידת המדידה הבסיסית היא 10 מיליגרם של ריטלין רגיל.
ריטלין
 ריטלין SR ​
 ריטלין LA
משך ההשפעה: 
4 שעות​
משך ההשפעה:
6 שעות​
 משך ההשפעה:
9-8 שעות​
יחידת הבסיס להשוואה: 10 מיליגרם

20 מיליגרם
ריטלין SR הם שווי ערך ל־8 מיליגרם של ריטלין רגיל​
20 מיליגרם ריטלין LA הם שווי ערך ל־8 מיליגרם ריטלין רגיל.
 30 מיליגרם ריטלין LA הם שווי ערך ל־12 מיליגרם ריטלין רגיל
 40 מיליגרם ריטלין LA הם שווי ערך ל־16 מיליגרם ריטלין רגיל​

ריטליןקונצרטה
פוקלין XR
משך ההשפעה: 4 שעות​
משך ההשפעה: 12 שעות
משך ההשפעה: 9-8 שעות​
יחידת הבסיס להשוואה: 10 מיליגרם​
18 מיליגרם קונצרטה הם שווי ערך ל־5 מיליגרם ריטלין רגיל
 36 מיליגרם קונצרטה הם שווי ערך ל־10 מיליגרם ריטלין רגיל
 54 מיליגרם קונצרטה הם שווי ערך ל־15 מיליגרם ריטלין רגיל
​10 מיליגרם פוקלין XR הם שווי ערך ל־8 מיליגרם ריטלין
 15 מיליגרם פוקלין XR הם שווי ערך ל־12 מיליגרם ריטלין רגיל
 20 מיליגרם פוקלין XR הם שווי ערך ל־17 מיליגרם ריטלין רגיל
 30 מיליגרם פוקלין XR הם שווי ערך ל־25-22 ריטלין רגיל.
​ 
ריטליןדייטרנה​​משך ההשפעה: 4 שעות​
משך ההשפעה: 10-9 שעות​
 יחידת הבסיס להשוואה: 10 מיליגרם​
10 מיליגרם דייטרנה הם שווי ערך ל־27.5 מיליגרם ריטלין רגיל
 15 מיליגרם דייטרנה הם שווי ערך ל־41.3 מיליגרם ריטלין רגיל
 20 מיליגרם דייטרנה הם שווי ערך ל־55 מיליגרם ריטלין רגיל
 30 מיליגרם דייטרנה הם שווי ערך ל־82.5 מיליגרם ריטלין רגיל
 ​

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות