לימוד סדר נשים בעולם הישיבות

כלפי ליא
נתן תודה: 148 פעמים
קיבל תודה: 459 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: לימוד סדר נשים בעולם הישיבות

שליחה על ידי כלפי ליא » 19 מאי 2019, 21:38

שמעיה כתב:
19 מאי 2019, 21:33
הנופל כתב:
19 מאי 2019, 21:29
הערה קטנה:
לפי החשבון בזמן המקדש
אישה כמעט לא היתה אוכלת בתרומה עקב טומאתה
וזאת מלבד המוזכר בגמ' שהיו לובשות בגדים שונים בימי נידותה
במציאות כזאת ברור שהיה ידוע לכולם ענין הטומאה
ואין זה חוסר צניעות אלא חיי תורה מושלמים
אני לא יודע בעקבות מה חל השינוי והגענו למצב כיום
אבל לא ברור שזו עליית הדורות...

אני לא מביע דעה לעצם העניין, רק מעיר:
כמובן שברגע שטומאת נידות קשורה לטהרות כנגעי מצורע, אין כל סיבה שהדיון בהלכות אלו יגרום להרהורים. מאחר וכיום אין כל סיבה לדון במחזור הדמים כי אם בנוגע להיתר אישה לבעלה - יש להבין את אלו הרוצים להרחיק כל מידע מן הצעירים בנושאים אלו.
ולגבי המכלול, צריך לבדוק. יתכן ובויקיפדיה יש לכלוך או מידע לא הולם צעירים, והם רוצים לסנן את זה.

איך מידע על טומאת אשה לבעלה יכול לגרום להרהורים? להוזים פתרונים.
אין ילד ובחור שלא לומד על דמי ולדות וכל הכרוך בזה, ואין בזה שום בעיה. ואין שום בחור ישיבה שחולם לדלג בפרק ד' וה' על מחלוקת רב ושמואל בקביעת וסתות כמו בקביעת שור מועד לדילוג.
רק קיצוניות יתר גורמת לחשוב שיש בזה בעיה של הרהורים.

ביקשתי ממישהו שמסונן בסינון אחר, שישלח לי את הערך על עונה בינונית, אין שם שום לכלוך ושום מידע לא הולם לצעירים.
זה פשוט חלק מקיצוניות יתר שקיימת רק ואך ורק בחוגים מאוד מסויימים שחושבים שחלק מהתורה זה לכלוך רח"ל ה' ישמרנו.

שמעיה
נתן תודה: 498 פעמים
קיבל תודה: 468 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 19 מאי 2019, 21:38

הנופל כתב:
19 מאי 2019, 21:36
שמעיה כתב:
מאחר וכיום אין כל סיבה לדון במחזור הדמים כי אם בנוגע להיתר אישה לבעלה - יש להבין את אלו הרוצים להרחיק כל מידע מן הצעירים בנושאים אלו.
לאור המתואר לעיל
נראה לך שהסתירו את ההרחקות מילדים?

צודק. לא שמתי לב למה שכתבת אודות הבגדים, אם כי איני בטוח שהוא מחמת ההרחקות.
בכל מקרה, ברור שסיבת הסייגים והגדרים הוא מחמת ירידת הדורות. אם כי, יתכן וניתן להבין את אלו הסבורים שאם לא יגדרו את הצעירים מללמוד עניינים אלו, ירידת הדורות תהיה בצורה הרבה יותר גרועה...

שמעיה
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 19 מאי 2019, 21:41

כלפי ליא כתב:
19 מאי 2019, 21:38
שמעיה כתב:
הנופל כתב:
19 מאי 2019, 21:29
הערה קטנה:
לפי החשבון בזמן המקדש
אישה כמעט לא היתה אוכלת בתרומה עקב טומאתה
וזאת מלבד המוזכר בגמ' שהיו לובשות בגדים שונים בימי נידותה
במציאות כזאת ברור שהיה ידוע לכולם ענין הטומאה
ואין זה חוסר צניעות אלא חיי תורה מושלמים
אני לא יודע בעקבות מה חל השינוי והגענו למצב כיום
אבל לא ברור שזו עליית הדורות...

אני לא מביע דעה לעצם העניין, רק מעיר:
כמובן שברגע שטומאת נידות קשורה לטהרות כנגעי מצורע, אין כל סיבה שהדיון בהלכות אלו יגרום להרהורים. מאחר וכיום אין כל סיבה לדון במחזור הדמים כי אם בנוגע להיתר אישה לבעלה - יש להבין את אלו הרוצים להרחיק כל מידע מן הצעירים בנושאים אלו.
ולגבי המכלול, צריך לבדוק. יתכן ובויקיפדיה יש לכלוך או מידע לא הולם צעירים, והם רוצים לסנן את זה.

אין ילד ובחור שלא לומד על דמי ולדות וכל הכרוך בזה, ואין בזה שום בעיה. ואין שום בחור ישיבה שחולם לדלג בפרק ד' וה' על מחלוקת רב ושמואל בקביעת וסתות כמו בקביעת שור מועד לדילוג.
רק קיצוניות יתר גורמת יכולים לחשוב שיש בזה בעיה של הרהורים.

ביקשתי ממישהו שמסונן בסינון אחר, שישלח לי את הערך על עונה בינונית, אין שם שום לכלוך ושום מידע לא הולם לצעירים.
זה פשוט חלק מקיצוניות הדעת שקיים רק ואך ורק בחוגים מאוד מסויימים שחושבים שחלק מהתורה זה לכלוך רח"ל ה' ישמרנו.
קביעות נחרצות כפי שיוצאות ממקלדתך, לא חביבים עלי. קיצוניות היתר הכי חמורה בעיניי היא אדם שכותב כך בלא לסייג שמדובר בדעתו האישית.
כדי להסביר לבחור מה זה טומאת אישה לבעלה, לכאורה הוא אמור להבין אודות קשר גופני מסוים בין המינים. באם נקבל בהבנה אנשים שאין רוצים שבחורם ידע על המושג הלזה קודם שיגיע למצב בו יוכל ליישמו בפועל, (כאשר גיל החיתון הצעיר אצלם מקל עליהם מלאכה זו), נוכל להסכים לגישתם לצנזר חלקים שונים מן התורה המעניקים ידע מעין זה. זה כמובן לא מהווה הכרזה על כך שאין קטעים אלו תורה, ואיני רואה בזה שום הזיה או טירוף, למרות שיתכן ואיני דוגל בעמדתם.
איני מכיר את הערך 'עונה בינונית', והעליתי אפשרות כלימוד זכות.

תיובתא
נתן תודה: 407 פעמים
קיבל תודה: 222 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי תיובתא » 19 מאי 2019, 21:47

זכורני שיש על נושא זה תשובה מפורשת באג"מ, ונוקט שניתן ללמוד ללא חשש עניינים אלו, והתורה משמרתו (אינו תחת ידי ואולי בהזדמנות אעלה את עיקרי הדברים).

אמנם נקודה שלא צוינה בדיון, היא שיש משנה (חגיגה ב א) שבה נכתב ש"אין דורשין בעריות בשלשה".
ובפיהמ"ש לרמב"ם כתב:
אומר שאסור לדרוש בסתרי עריות אא"כ הם השומעין פחות משלשה והטעם שלא יתעסק האחד להקשות על הרב והשנים להקשות זה עם זה ויטרדו מחשבתם ולא יבינו המשפט הישר בסתרי עריות. ומרוב תאות בני אדם בזה הענין יורו היתר לעצמן כשיפול ביניהן ספק מה ששמעו מן הרב והולכין להקל.
כלומר אכן עלולה לצמוח תקלה מלימוד נושאים אלו, אך לא בשעת הלימוד אלא אחריו. וזהו לימוד זכות על עדות שבהם נהגו שלא ללמוד נושאים אלו.

מבקש אמת
נתן תודה: 295 פעמים
קיבל תודה: 1096 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 19 מאי 2019, 21:53

שמעיה כתב:
הנופל כתב:
שמעיה כתב:
מאחר וכיום אין כל סיבה לדון במחזור הדמים כי אם בנוגע להיתר אישה לבעלה - יש להבין את אלו הרוצים להרחיק כל מידע מן הצעירים בנושאים אלו.
לאור המתואר לעיל

בכל מקרה, ברור שסיבת הסייגים והגדרים הוא מחמת ירידת הדורות. אם כי, יתכן וניתן להבין את אלו הסבורים שאם לא יגדרו את הצעירים מללמוד עניינים אלו, ירידת הדורות תהיה בצורה הרבה יותר גרועה...

אחרי עיון קל בפרק ג' בישעיהו ובעוד כמה מקומות בנביאים, ובגמ' שבת סב,ב, אני כבר לא כל כך בטוח שבהכרח יש ירידת הדורות בנושא זה...

שמעיה
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 19 מאי 2019, 21:56

מבקש אמת כתב:
19 מאי 2019, 21:53
שמעיה כתב:
הנופל כתב:

לאור המתואר לעיל

אחרי עיון קל בפרק ג' בישעיהו ובעוד כמה מקומות בנביאים, ובגמ' שבת סב,ב, אני כבר לא כל כך בטוח שבהכרח יש ירידת הדורות בנושא זה...

צודק.
אלא שבכל זאת דברי @הנופל שטען שלא מדובר בעליית הדורות, אינם נכונים לדעתי עניינית. כי להבנתי, אין מי שטוען שמדובר בעליית הדורות, ולכולי עלמא מדובר בסייג שנוסף עם השנים. 

שניאור
נתן תודה: 614 פעמים
קיבל תודה: 288 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שניאור » 10 יוני 2019, 13:04

מלמד להועיל כתב:
17 מאי 2019, 00:12
אגב, זה מעניין שמצד אחד בחסידות גור למשל אסור לבחורים ללמוד את הסוגיא דבע"ק בברכות, ומצד שני דוקא החסידים שמקפידים לא ללמוד את הסוגיות האלו, מדברים הרבה על עניני קדושה וכידוע כל ענין השובב"ים אצלם וכדומה [ונהרא נהרא ופשטיה]
זה לא קשור כלל, כי אצל הבחורים גם כשמדברים בשובבי"ם לא מדברים על ענייני קדושה כמו שאברכים מבינים אותם אלא באופן כללי על שמירת עיניים ותאוות אכילה (באופן כללי, אני לא מדבר ספציפי על חסידויות מסויימות)
ודרך אגב כל הנידון כאן הוא לא רלוונטי, כי מי שיודע אצל החסידים נמנעים מללמוד בסוגיות האלו רק משום שמנסים לשמור על הצעירים שלא יידעו ולא ידברו מעניינים שלא שייכים להם.

שניאור
יצירת קשר:

שליחה על ידי שניאור » 10 יוני 2019, 14:01

הנופל כתב:
בטח שהסתירו אני אף פעם לא זוכר את אבא שלי מוסר לאמי דבר לעיני הילדים כי נהגו כל הזמן בהרחקות

שניאור
יצירת קשר:

שליחה על ידי שניאור » 10 יוני 2019, 14:03

תיובתא כתב:
19 מאי 2019, 21:47
כלומר אכן עלולה לצמוח תקלה מלימוד נושאים אלו, אך לא בשעת הלימוד אלא אחריו. וזהו לימוד זכות על עדות שבהם נהגו שלא ללמוד נושאים אלו.
למה זה רק לימוד זכות אולי זה המקור להנהגות החסידים?

תיובתא
נתן תודה: 407 פעמים
קיבל תודה: 222 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי תיובתא » 16 יוני 2019, 19:57

שניאור כתב:
10 יוני 2019, 14:03
תיובתא כתב:
למה זה רק לימוד זכות אולי זה המקור להנהגות החסידים?
אולי.

דוידי חיים
נתן תודה: 30 פעמים
קיבל תודה: 11 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דוידי חיים » 15 ינואר 2020, 00:23

בספר פלא יועץ כתב להיזהר

אברהם העברי
נתן תודה: 18 פעמים
קיבל תודה: 187 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

שליחה על ידי אברהם העברי » 15 ינואר 2020, 00:46

זאת נחמתי כתב:
17 מאי 2019, 11:52
מן הענין להוסיף, שבזמנו שאלו את מרן הרב אלישיב(או שמא היה זה דיין אחר ) כיצד הוא מסוגל לשבת בדיני תורה ולשמוע ולדון בסיפורים מלאי סחי ומאוס כמיטב התוצרת של העולם המערבי המתירני.
והשיב על כך וכי אתה סבור שאני רואה מול עיני את פלוני או פלונית שעשו כך וכך ?
מה שאני רואה נגד עיני, זה תשובת הרשב"א נודע ביהודה רעק"א וכו'.
והן הן הדברים .

יהודי כתב:
17 מאי 2019, 12:01
בנקודה זו אני מסכים לרב @נושא למחשבה שזה אינו כשאר לימוד בישיבות, ובאמת לשמוע (והיום גם לראות חומר מצולם ר"ל) של כל תועבות העולם החופשי הוא נורא ממש, ורק גדולים ממש יכולים לעמוד בסרחון זה.
ברכות ד א
כך אמר דוד לפני הקב"ה רבונו של עולם לא חסיד אני? שכל מלכי מזרח ומערב יושבים אגודות אגודות בכבודם ואני ידי מלוכלכות בדם ובשפיר ובשליא כדי לטהר אשה לבעלה

יהודי רציני
נתן תודה: 65 פעמים
קיבל תודה: 129 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי רציני » 15 ינואר 2020, 08:49

מכל הנכתב באשכול זה לא מצאנו לאחד מגדו"י שחשש לדבר, והדברים פשוטים עד למאד וכמו שכתבו לעיל שע"י תורה תבלין לא יבוא מכשול,
ולטעמי הרעיון להימנע מלימוד סוגיות מסוימות מגוחך, וכי נדלג על פרשת וישב למשל בקריאת התורה כי יש ילדים או בחורים בבית הכנסת ומתוארת פרשת יהודה ותמר או יוסף ואשת פוטיפר וזו רק דוגמא אחת מני רבות, כך שאיני מצליח להשיג בדעתי טעם המדלגים או המצנזרים חלקים מהתורה (כגון מסכתות מהגמרא וחלקים מהשו"ע) בעוד חלקים אחרים שמה לעשות עפ"י הדין צריך לקרוא אותם בשבת ואין אפשר "לחתוך ולערוך" אז נעבאך הם קוראים...

כלפי ליא
נתן תודה: 148 פעמים
קיבל תודה: 459 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כלפי ליא » 15 ינואר 2020, 08:52

אתמול שמעתי שני אברכים צעירים חסידיים בשטיבל לומדים דף היומי, וכשהגיעו לגיחזי מלמד שתפס בהוד יפיה, זה היה ממש מביך שהם התחילו לדבר על זה. לבחורים ליטאים זה לא היה קורה.
אין גמרא נקיה מהדברים האלה, ונקטתי רק דוגמה קטנה, כל הזמן יש משהו, גם בחומש רש"י זה נמצא. אפשר לעצום לצעירים את העיניים, אבל זה לא יעזור מדאי הרבה.
אם רוצים לדלג על זה, צריכים לדלג על מאות מובאות בגמרא, וזה זוועה ו"עקירת התורה".
אם לחז"ל זה היה בסדר, ק"ו ובן בנו של ק"ו שזה טוב לנו גם לבחורי ישיבות, ושום נזק לא יכול לקרות מזה.

שומר שבת
נתן תודה: 26 פעמים
קיבל תודה: 15 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שומר שבת » 15 ינואר 2020, 09:11

אברהם העברי כתב:
15 ינואר 2020, 00:46
זאת נחמתי כתב:
17 מאי 2019, 11:52
מן הענין להוסיף, שבזמנו שאלו את מרן הרב אלישיב(או שמא היה זה דיין אחר ) כיצד הוא מסוגל לשבת בדיני תורה ולשמוע ולדון בסיפורים מלאי סחי ומאוס כמיטב התוצרת של העולם המערבי המתירני.
והשיב על כך וכי אתה סבור שאני רואה מול עיני את פלוני או פלונית שעשו כך וכך ?
מה שאני רואה נגד עיני, זה תשובת הרשב"א נודע ביהודה רעק"א וכו'.

והן הן הדברים .

יהודי כתב:
17 מאי 2019, 12:01
בנקודה זו אני מסכים לרב @נושא למחשבה שזה אינו כשאר לימוד בישיבות, ובאמת לשמוע (והיום גם לראות חומר מצולם ר"ל) של כל תועבות העולם החופשי הוא נורא ממש, ורק גדולים ממש יכולים לעמוד בסרחון זה.
ברכות ד א
כך אמר דוד לפני הקב"ה רבונו של עולם לא חסיד אני? שכל מלכי מזרח ומערב יושבים אגודות אגודות בכבודם ואני ידי מלוכלכות בדם ובשפיר ובשליא כדי לטהר אשה לבעלה
היה זה רבי שלמה שמשון קרליץ זצ"ל שהשיב כן במענה כמדומה להמשגיח ר' יחזקאל זצוק"ל.

הכהן
נתן תודה: 370 פעמים
קיבל תודה: 389 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הכהן » 15 ינואר 2020, 09:35

גם כשלומדים ברכות נתקלים בקטעים 'קטנטנים' כמו "איכא בינייהו תה"מ" (ריש מי שמתו).

סמל אישי של משתמש

יחיד ורבים
נתן תודה: 40 פעמים
קיבל תודה: 28 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יחיד ורבים » 23 אפריל 2020, 19:10

ראשית, אתייחס לעצם צורת הדיון באשכול זה, כאשר המגיבים הליטאיים לאורך כל הדרך שוללים כאן מכל וכל את זכות קיומה של העמדה הנגדית, ומזלזלים בה באופן מאד צורם.

ובכן, גם החילונים טוענים שהחרדים המפרידים מגזרית בין גברים לנשים - יותר רגישים לנושא, ואלמלא היו יותר חשופים למושגים - היו חוסכים בכך הרבה בעיות בעניינים אלו. גם הפורומים שלהם מלאים לעג וליצנות על החרדים, באותו סגנון שהליטאים כאן לועגים לחסידים.
אז תחילה, עצם הגישה של ללעוג לשני הסובר אחרת ממך, נובעת מהתנשאות וגאוה וממחשבה מאד שטחית ורדודה, ובעיקר - מתוך חוסר רצון מינימאלי לנסות להבין את הצד השני. ולעיתים - דוקא מתוך רצון לא להבין, עקב החשש שמא תיאלץ להודות כי הצד השני צודק. אבל האם ההתכחשות גורמת לעמדה שלך להיות יותר נכונה וצודקת?

תמהני עליכם - מה אתם סבורים? וכי לחסידים אין רבנים, מדריכים, מורי הוראה וכו' שיש להם דעה ברורה ועמדה מגובשת בנושא? האם רק אתם הליטאים גיבשתם עמדה ואילו כל השאר זה הבל הבלים?

ולגופו של ענין, דוקא התגובות שלכם מראות עד כמה צדקו החסידים בהתרחקותם מסוגיות אלו, ועכ"פ - ודאי שאין שום זכות לשלול את עמדתם.

ידועים דבריו של הגר"ח שמואלביץ (או ר' שלום שבדרון, אל תתפסו אותי על המילה) שסיפר כיצד נוכח לראות בשני פועלים הישובים על שפת בור ביוב, ונוגסים במזונם בתאבון רב כאשר הצחנה מדיפה למרחוק. כשהתפלא איך הם מסוגלים לאכול כך, הסבירו לו שזהו כוחו של ההסתגלות וההתרגלות הגורם להם לא להרגיש כלום (וכן ידוע על הפועלים המפנים את האשפה). אז אני שואל אתכם רבותי:אם םועלים אלו לא רגישים, נעבאך, לצחנה - זה אומר שאין צחנה? ואם הם מסכנים שהתרגלו לריח המזוויע - זה אומר שכל אחד אמור להתרגל לאכול על שפת בור ביוב מדיף צחנה נוראית?

לענייננו, כאשר אתם מצהירים שכבר התרגלתם ושוב אין לכם הרהורים, הרי זה דומה לאותו פועל אומלל וקשה-יום שהתרגל, נעבעך, להעביר את חייו על שפתותיהם של בורות ביוב מצחינים, ותסלחו לי על הביטוי.

כאשר האדם פרוץ ומגושם ושקוע בתאוות (עיין ערך חילונים), הוא אוטומטית מחפש אמצעים יותר גסים ומכוערים בכדי לבוא על סיפוקו, היות שהדברים הרגילים והעדינים כבר לא מעניינים אותו ואינם מגרים ומספקים אותו. החילונים הרי טוענים שככל שהאדם חשוף יותר - יצרו נרגע יותר. אך אלו שטויות במיץ, ולכל היותר הרי זה התכחשות למציאות ורימוי עצמי. שלא יספרו לי סיפורים. שמעתי כמה ווידוים מסמרי שיער על חרדים 'פתוחים' המספרים כיצד נראה חיי האישות אצלם, וזה פשוט מזעזע ומצמרר ומעורר גועל נפש. וממה זה נובע, מרוב שכבר התרגלו מינקות לכל המושגים והדרכים הכשרות המובאים בחז"ל ונפסקו בהלכה כבר לא מעניינים ולא מושכים אותם, עד שהם זקוקים להמציא דברים מגונים מתחת האדמה. זו הסיבה שהחילונים שטופים בזימה, שכן בת הזוג כבר לא מעניינת אותם, וכן הדבר אצל כל אלו שחשופים מגיל צעיר לכל המושגים שאינם שייכים ומתאימים אליהם. זו גם הסיבה שאנשים מתמכרים לאינטרנט ומחפשים שם דרכים והנאות חילופיות רח"ל, וד"ל.

בחור חסידי עדין וירא שמים, יודע שדברים אלו אינם קשורים אליו, ואין לו מה להתעניין בהם. יש אמנם דברים שכן נתקלים בהם פה ושם, כמושג של תשמיש המטה וטומאת נדה, אך הם לא מעלים בדעתם במה מדובר, ומבחינתם זה משהו שהיה נוגע בזמן שביהמ"ק היה קיים (מה שנכון נכון, הרי כל בית קדוש הוא ביהמ"ק מעט). כך הוא גם בכל הכרוך בלידה, שבחור חסידי מצוי אינו יודע כיצד היא מתרחשת, ומלמדים אותנו שלא כל דבר צריך לדעת, ואין צורך לספק את הסקרנות, ולכל דבר יש את הגיל המתאים וכו', שבזה מתלמדים לדחות סיפוקים ותאוות יצריות, שבדרך כלל תחילתם סקרנות.

[ומכאן תשובה למי שכתב:
 דרך אגב פרשת קדושים אתם קוראים??

וכן למי שכתב:
גם כשלומדים ברכות נתקלים בקטעים 'קטנטנים' כמו "איכא בינייהו תה"מ" (ריש מי שמתו).

וכן למי שכתב:
לטעמי הרעיון להימנע מלימוד סוגיות מסוימות מגוחך, וכי נדלג על פרשת וישב למשל בקריאת התורה כי יש ילדים או בחורים בבית הכנסת ומתוארת פרשת יהודה ותמר או יוסף ואשת פוטיפר וזו רק דוגמא אחת מני רבות, כך שאיני מצליח להשיג בדעתי טעם המדלגים או המצנזרים חלקים מהתורה (כגון מסכתות מהגמרא וחלקים מהשו"ע) בעוד חלקים אחרים שמה לעשות עפ"י הדין צריך לקרוא אותם בשבת ואין אפשר "לחתוך ולערוך" אז נעבאך הם קוראים...

וכן למי שכתב:

וכן למי שכתב
אתמול שמעתי שני אברכים צעירים חסידיים בשטיבל לומדים דף היומי, וכשהגיעו לגיחזי מלמד שתפס בהוד יפיה, זה היה ממש מביך שהם התחילו לדבר על זה. לבחורים ליטאים זה לא היה קורה.
אין גמרא נקיה מהדברים האלה, ונקטתי רק דוגמה קטנה, כל הזמן יש משהו, גם בחומש רש"י זה נמצא. אפשר לעצום לצעירים את העיניים, אבל זה לא יעזור מדאי הרבה.
אם רוצים לדלג על זה, צריכים לדלג על מאות מובאות בגמרא, וזה זוועה ו"עקירת התורה".
אם לחז"ל זה היה בסדר, ק"ו ובן בנו של ק"ו שזה טוב לנו גם לבחורי ישיבות, ושום נזק לא יכול לקרות מזה.
ואם כבר הזכרנו תגובה זו, דע לך שאין זו התנהגות נאותה להכפיש ציבורים שלמים וקהילות הקודש על רבניהם ומנהיגיהם בטענות של: "זוועה" ו"עקירת התורה"!

היה מישהו שכתב:
אדרבא ואדרבא, שמדברים על המושגים בגלוי כמו "האשה נקנית בביאה" וכן אם יבם קונה בע"כ, מדברים ע"ז שוב ושוב מכל הצדדים, הבחור והלומד מרגיש את כח התורה שהיא דנה על כל דבר ממבט מרומם כח הקנין ומה זה אישות
אתה רק לא מבין דבר אחד, שהחסידים כשלומדים מס' קידושין ואומרים 'האשה נקנית בביאה', הם פשוט לא מתחילים לשער מה זה ביאה. אשרינו מה טוב חלקינו!
]

ולכן מי שרחוק מזה, והמושג הוד יפיה קשה לו לעיכול, הרי זה מוכיח שהוא לא מגושם ואין לבו גס בכל נושא האישות, אלא נפשו נשארה עדינה וטהורה, ולכן הוא מחפש לנסח בעדינות באופן שיהיה נקי בלא הרהורים, ואדם כזה - בא על סיפוקו בצורה הכי עדינה ונקיה באמצעות הפת בסלו, ובשאר הזמן הוא נקי ושמור.

זהו בעצם העיקרון שמנחה אותנו לגבי טומאת נדה. תענוג תמידי אינו תענוג, ולכן כשיש תקופה בו האשה אסורה - היא חביבה לאחר מכן על בעלה ככלה בחופתה. כמו כן - אדם שאין לו בעיה עם שום מושג, והכל גלוי וחשוף לפניו, נאלץ לחפש דברים גסים בכדי לבוא על סיפוקו. לא כן אדם שהמושגים הבסיסיים עדיין עלולים לעורר אצלו בעיות והרהורים, הרי בשעת הצורך - הוא בא על סיפוקו באופן עדין עפ"י דת תורה, ובשאר הזמן הוא נשמר מהרהורים כמו כל אדם שמוטל עליו להישמר. והדברים מוכחים ומעוגנים במציאות, ולא יכחישם אלא מי שיכחיש את השמש בצהריים.

[ומכאן תשובה למי שכתב:
כשמקבלים את המושגים דרך לימוד. זה בצורה הכי טכנית. הכי קרה. ללא שום הרגשים ונסיונות ותאוות וכו'. זה גורם שגם אח"כ המבט לחיים מקבל פרופורציות. וד"ל
לדברינו - הרי ההיפך הגמור!
כמו כן, היה מישהו שכתב "שאלה כזו רק חסיד או חוזר בתשובה יכול לעלות".
מעֵבר לזלזול הבוטה במכלול קהלים וציבורים (דבר שעוד נעמוד עליו בהמשך) - אני לא מצליח להבין דבר מאד בסיסי: הרי בעלי התשובה הם אלו שהיו אמורים הכי פחות להתרגש מכאלו סוגיות, שהרי עולם המושגים שלהם הרבה יותר רחב וחשוף, וכיצד אתה טוען שהליטאים אינם מתרגשים מסוגיות כאלו מכיוון שהם לא סוגרים את הראש למושגים אלו? אתמהה.
  •  
זאת ועוד, ידוע עד כמה החמירו חז"ל בעוון המחשבה ובפרט בעוון החמור של הוצז"ל ואפילו טיפה אחת שאינה יורה כחץ (עיין נדה דף יג, ושו"ע אבהע"ז סי' כג-כה), ומקורו מן התורה "ונשמרת מכל דבר רע", וכל ספרי המוסר מלאים דברים נוראים וחריפים אשר תסמרנה שערות ראש, ודי אם נעתיק דברי ה'פלא יועץ' עד כמה יש להתרחק מחמישים שערי היתר כדי לא להיכשל חלילה אף בסרך קל של איסור, ואלו דבריו הבוערים כלפידים (ערך מחשבה): "ענוש יענש שגורם רעה לעצמו לבא לידי קרי והוצאת שז"ל, והוא חמור משפיכות דמים, והחמירו הרבה מאד בזוה"ק בעוון זה עד שכמעט אין לו תשובה ואין לו חלק לעוה"ב, תסמר שערת אנוש מראות חומר שבו, לך נא ראה בספר הקדוש ראשית חכמה פי"ו משער הקדושה ובספר סדר היום ושאר ספרי הקודש, וחרדת חרדה גדולה יותר מחרדת מות. הנה כי כן - לפי חומר שבו ראוי לאדם לעשות גדר לגדר ומשמרת למשמרת כדי לעמוד על המשמר שלא לבוא לידי מחשבות והרהורים רעים... ולפי חומר שבו ראוי להחמיר בכל ולאסור איסר על נפשו... וזה כלל גדול לינצל מכל חטא לברוח ממאה שערים של היתר כדי שלא ליכנס באחד של איסור, וכל שכן באיסור חמור כזה שעליו אמרו בזוה"ק שנאמר גורו לכם מפני חרב", עכ"ד, וסחור סחור אמרינן לנזירא, לכרמא לא תקרב.

העיסוק בעניינים אלו עלול להביא (במצבים מסויימים ולאנשים מסויימים) להרהורים כאלו ואחרים, חזקים יותר או חזקים פחות, בפרט בחורים שאין פת בסלם, ובמיוחד הליטאים שעוד מתחתנים מאוחר... אז מי יכול לקחת על עצמו את האחריות הזאת? ואם הליטאים מוכנים לקחת את האחריות על שכמם - כבר ניתן ללעוג לחסידים ולגדוליהם על כך שהם לא לוקחים סיכונים? וכי חסרים סוגיות בש"ס? למה להיכנס לספק ספיקא של איסור?

האם לא אמרו חכמינו "הרחק מן הכיעור והדומה לו", ו"לא יהיה נבל ברשות התורה", ואסרו להסתכל בבגדי צבעונין של אשה וכו' למרות החשש הרחוק. ואל יספרו לי סיפורים שתורה מגנא ומצלי מן ההרהור. הרי המציאות מוכיחה שהיצה"ר אינו נמוג מול הגמרא, ויוכיחו כמויות שיחות הסרק וה"המפסיק ממשנתו" הנערכות באמצע הלימוד...
היה מי שניסה "ללמד זכות" נעבעך, על החסידים המסכנים שזקוקים לעידוד וחיזוק.
...כלומר אכן עלולה לצמוח תקלה מלימוד נושאים אלו, אך לא בשעת הלימוד אלא אחריו. וזהו לימוד זכות על עדות שבהם נהגו שלא ללמוד נושאים אלו.
לפי האמור עד כה, וכי אנחנו צריכים ללימוד זכות שלכם?! סבורני שדווקא ההיפך הוא הנכון!
  •  
היה שהגיב כאן כי:
שאלה כזו רק חסיד או חוזר בתשובה יכול לעלות. מי שלמד סדר נשים עם כל אשפרך... כולל פתח פתוח וספק ספיקא מבין שבין תאווה ובין הנאה ומתיקות התורה המרחק גדול
וכאשר התקיפו אותו על דבריו, הוא כתב:
"לא שללתי חסידים או חוזרים בתשובה. רק ניסיתי להסביר מאיזה מקום מגיע כזו שאלה. משום שלעצמי אין כאן תחילת הערה או שאלה".
"נסינו לשבר את אזנו, שההנאה בלימוד סוגיא עולה על כולנה.. כפי שנכתב בהודעתי".
טרם ראיתי מימיי זלזול כה בוטה בציבורים וקהלים שלמים. זו גאוה גמורה! וכי רק אתה יש לך געשמאק בלימוד, ואילו כל החסידים והבעלי תשובות אין להם שום הנאה ומתיקות בלימוד?!

היה מי שכתב
אינני רוצה להתעסק בשאלה זו. יען ואין לי מושג איך שייך מכשול בלימוד תורה בפרט בסגנון הלומדות [שכלפי מגזר זה באה שאלתך] שחוץ מאשר חששות של חוסר כוונה בתפילה או קושי למנוע להרהר בהם במקומות המטונפים שאלו דווקא חששות אמת שאר החששות בעניני הרהור וכיו"ב לא נתפסות במוחי כדבר שיש בו ממש
אה, פלאי פלאים, ממש "לבי חלל בקרבי"! חוץ מבעיות של להרהר בדברי תורה במקומות האסורים אין לך שום מחשבות זרות! היצר הרע פשוט שכח ממך.. אנא, תגלה לי את הכתובת שלך, ואתן לך 'קוויטל' ו'פדיון'...

זהו גם המענה למי שכתב:
אני זכיתי ב"ה ללמוד מהנושאים הנ"ל הרבה ומעולם לא בא לי שום הרהור רע מלימוד שכזה.
ואם מישהו מחפש לחטוא הוא כבר מוצא מספיק סיבות...

וכן המענה למי שכתב:
גם אני משתומם על כך שיושבים כאן יהודים יקרים שלמדו בישיבות שלנו כל סדר נשים כמעט (ואפי' ספק הגמ' בקידושין כיצד ביאה קונה), ודבר לא קרה להם, ובכ"ז מתחילים לפלפל אם ראוי ללמוד זאת. אולי זו כוונת הדובר לעיל שזו שאלה של בעלי תשובה.
במחילה, לא הבנתי. יש כאן גילוי של רוח הקודש? או שמא נבואה מדברת מתוך גרונך? (ניתנה נבואה ל...), וכי מנין אתה יודע שלא קרה להם כלום?

ולשלושתכם - הנני מצטט את דבריו החריפים של הפלא יועץ (ערך מחשבה) בנושא זה, הכותב בנחרצות שאין שום היתר לומר: לי זה לא יפריע!
וז"ל: "ואף אם יאמר אדם שלבו חלל בקרבו ומידי הרהור יצא, עכ"פ מידי עבירה לא יצא, שעובר על דברי חכמים ומגרי יצה"ר בנפשיה, והם אמרו המקשה עצמו לדעת יהא בנדוי משום דמגרי יצה"ר בנפשיה, ולכן לו בכח יגבר איש לקיים דברי חכמים, ויוסיף גדר וסייג ומשמרת למשמרת לעצמו לפי מה שהוא אדם וכל המרבה לעמוד על המשמר הרי זה משובח".
  •  
היה מי שהגיב:
שמעתי פעם הבחנה שהליטאים לומדים בלומדעס' והבנת הדברים א"כ הנושא הוא שכלי שאינו נוגע למעשה, אלא גדרים באישות ומעשה אישות וכדו'. משא"כ חסידים שאינם לומדים בלומדעס' ובהבנה אלא יותר מעשי וציור קונקרטי ומציאותי כמו שלומדים שו"ע, א"כ ודאי שישפיע עליהם. ודו"ק.
ר' יהודי, אלו הבלים גמורים שאין בהם ממש... למדתי בישיבות חסידיות, לומדים שם את כל הלומדעס (אינני מדבר על גור), ושום "ציור מעשי קונטרקטי ומציאותי" ושאר גיבובי שטויות.
  •  
לגבי השתתפות בדיני תורה בעניינים שבכיעור וכו' (כפי שכתב אחד המגיבים: מן הענין להוסיף, שבזמנו שאלו את מרן הרב אלישיב (או שמא היה זה דיין אחר) כיצד הוא מסוגל לשבת בדיני תורה ולשמוע ולדון בסיפורים מלאי סחי ומאוס. והשיב על כך וכי אתה סבור שאני רואה מול עיני את פלוני או פלונית שעשו כך וכך ?מה שאני רואה נגד עיני, זה תשובת הרשב"א נודע ביהודה רעק"א וכו' והן הן הדברים- ראשית, לא הבאת שום מקור, שנית, אתה עצמך אינך יודע במי בדיוק המדובר והאם הוא בר סמכא, ושלישית: כבר היה לעולמים שדיינים עזבו את הבית דין עקב הסחי והמיאוס. הרה"ק ר' אהרן מבעלזא התבטא על אחיינו הרה"ק ר' יעקב יוסף מסקווירא כי הוא ירא שמים, היות שעזב את משרת הרבנות והדיינות אחר שהיה שם סיפור כזה (מובא בספר "בקדושה של מעלה", מתוך מכתבו של החסיד הנודע ר' משה בטלן).
צדיקים אלו כה חששו לטהרת נפשם ולעדינות נשמתם, עד שברחו מכל שמץ וכו' כמפני אש (כמובן אין זה מוריד כלום מהדיינים האחרים שכן ישבו בבי"ד, גדולי עולם וקדושי עליון, אלא בא להראות שיש דרך נוספת, ואסור לשלול שום צד).
  •  
היה אחד שכתב
מכל הנכתב באשכול זה לא מצאנו לאחד מגדו"י שחשש לדבר, והדברים פשוטים עד למאד וכמו שכתבו לעיל שע"י תורה תבלין לא יבוא מכשול
אז אוקיי, אצטט מכמה גדולי ישראל:
  1. ספר פלא יועץ (ערך מחשבה) "להיטהר מדיבורים המביאים לידי הרהורים, כדכתיב ונשמרת מכל דבר רע, שמלבד חומר איסור נבלות הפה כמו שכתוב במקומו, עוד בה שמביא עצמו לידי הרהור. אשר על כן - אפילו לדבר דברי תורה בדברים שבין איש לאשתו - הצנועים מושכים את ידיהם, ובפרט בפני רבים מעמי הארץ, וכל ערום יעשה בדעת וישקול בפלס עת לחשות ועת לדבר".
  2. ספר רחמי האב (אות יח): "תשמרו עצמיכם בניי מאוד מהרהורים רעים, ובפרט בימי הנעורים, כי המחשבה עושה רושם רח"ל. ומשבח אני מנהג פולין שמונעים את הבחורים מללמוד עניני נדה ואישות עד סמוך לחופה, אשרי חלקם. ותזכרו תמיד כי הקב"ה צופה ומביט מחשבותיכם, ואיך לא תתביישו לחשוב בדברים מכוערים".
  3. ספר ברכה שלמה (תרפ"ח, מערכת 'לימוד') "הזהיר למלמדים שלא ילמדו עם הבחורים במסכת נדה ומסכת כתובות עניני אישות וכדומה".
  4. עדותו של נח זבולוני בגליון 'כפר חב"ד': "נוסף לגדלותו בתורה, היה הרוגאצ'ובר צדיק וחסיד יסוד עולם. היו דברים שהקפיד עליהם בחומרת יתר. הוא היה נזהר שלא להסתכל בפני אישה, ואפילו היא פנויה... כן היה נוהג שלא לשוחח עם צעירים בדברי תורה הדנים בנושאים שבינו לבינה. צעיר שהיה נכנס אליו וחפץ לבוא בשיחת דברי תורה על נושאים הנ"ל, נשאל מיד אם הוא נשוי או שרוי בלא אישה".
  •  
היה אחד שכתב:
האלוקים עשה את האדם ישר והמה ביקשו חשבונות רבים, חחח... יבוא אדם בן דורינו ויגיד את זה ללמוד ואת זה לא? חחח... הלא שטות גמורה היא. לא צנוע? מי הוא ואיזהו שאמר מה צנוע ומה לא?? מי שאמר שלימוד השס הוא לימוד התורה.. אך אנו כנראה מדמים עצמינו ליותר חכמים... אידיוטים שכמותנו.
לא הבנתי, וכי הקולר תלוי בתורה"ק שאיננה צנועה ח"ו? הקולר תלוי רק בנו כאשר מחמת ירידת הדורות עלולים אנו להיכשל ח"ו.

אותו מגיב גם כותב:
מחילה אבל הדיון הזה נראה לי משונה ומוזר מאד. (בלשון המעטה). אני מתרעם על כביכול הדיון האם ללמוד את התורה הקדושה ,האם זה מתאים לנו או לא?
רק זה נראה לי המצאה של בני דורינו שהתורה יכולה להזיק לנו. ומחמת כבודם לא אשתמש בביטויים חריפים. כנגד אנו יודעים שכבר מגיל 4.5 אפשר ללמוד סוגיית פתח פתוח. זה תורה!!!!!!!!!!!!!
לא עיתון!!!!!!!
לידיעתך, ריבוי סימני הקריאה לא יהפכו את דבריך למנומסים יותר ולהגיוניים ונכונים יותר.

בן ברוך
נתן תודה: 9 פעמים
קיבל תודה: 7 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן ברוך » 23 אפריל 2020, 20:38

מעמד הר סיני היה לכולם לכל גיל התורה ניתנה לכולם מגיל 0 לפי הבנתו ועד גיל900 ועד בכלל

חכם באשי
נתן תודה: 33 פעמים
קיבל תודה: 213 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חכם באשי » 24 אפריל 2020, 08:15

יחיד ורבים כתב:
23 אפריל 2020, 19:10
לענייננו, כאשר אתם מצהירים שכבר התרגלתם ושוב אין לכם הרהורים, הרי זה דומה לאותו פועל אומלל וקשה-יום שהתרגל, נעבעך, להעביר את חייו על שפתותיהם של בורות ביוב מצחינים, ותסלחו לי על הביטוי.

אני מזועזע מהדברים הנוראים שכתבת. מי שלומד סדר נשים ואין לו הרהורים הוא כאותו פועל שיושב בביוב?!
חלק מהציטוטים שהבאת אינם מן הענין כמובן, הם מדברים על המדבר והמשוחח בהל' שבינו לבינה ודברים שבצנעה וכדומה. מה שלא קשור ישירות לסוגיות של סדר נשים, ברובם.
אגב, אחד מגדולי הפוסקים החסידיים בעל האשל אברהם מבוטשאטש, בספרו עזר מקודש אה"ע סי' כ"ג מסביר בפירוט מדוע אין כל חשש בזה ובכיוצא בזה.

אחד הבנים
נתן תודה: 97 פעמים
קיבל תודה: 150 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד הבנים » 24 אפריל 2020, 11:40

נושא למחשבה כתב:
16 מאי 2019, 22:08
זכור לי שהיה מאן דהוא ששאל מאחד מגדולי ישראל, אם יוכל לפרש לו מדוע בעולם הישיבות
לומדים הבחורים הצעירים סוגיות בסדר נשים, ובתוכם כלולים עניינים הנוגעים להל' צניעות, 
הרי לכאו' דבר זה רק מכניס לראשם יצה"ר מיותרים. 
אינני זוכר מה היתה תשובתו לכך,
ואמנם כידוע דברי חז"ל בראתי יצה"ר בראתי תורה תבלין,
כך שלימוד התורה בעיקר יסודו משמש ככלי שמוציא מן היצה"ר הזה.
והדברים ידועים, שכך גדולי ישראל מורים כעצה טובה לצאת מידי הרהורים רעים,
וזאת ע"י לימוד התורה בשמחה דייקא, שרק בכחה לבטל ולהוריד מן התאווה.

אמנם עדיין יש לחקור, האם בעת הלימוד בסוגיות אלו העוסקות בצניעות,
הרי שיש לעסוק ככל יתר הסוגיות שבש"ס, או שמא מעודף לחמוק ועכ"פ למהר את תלמודם
(בפרט לבחור צעיר שאינו קשור עדיין לפרשה) דאם כי ללא ספק שגם זאת תורה היא,
והכל בכלל הסגולה של תורה תבלין, אך שמא כל זה הוא בעת ובעונה שעוסקים 
בלימוד התורה בקדושה ובטהרה, אולם מאחר ויש יצר ש'מגליש' את הלומד מענין לענין,
ובקל מאד יוצאים לדבר בנושאים אחרים שאינם מעסק התורה, הרי שקיימת סכנה
מסויימת מן הלימוד הממושך באותם סוגיות. 

האם יש למאן דהו מקור או מחשבה בנושא זה,
הרי שישמחני למאד.
לא ראיתי את כל התגובות.
אתה שאלת על עולם הישיבות ואשיבך ממעשה מעולם הדיינות
שאלו להגרש"ש קרליץ כמדומני שהיה דיין ותיק
איך אינו "מתקלקל" מלשמוע טענות של בע"ד וגנבים ובכלל זה כמובן גם ד"ת שבינו לבינה וכו' וכו'.
והשיב כשאני שומע טענה איני חושב "הוא טען כו"כ" אלא "זה ש"ך וסמ"ע בסי' פלוני".
וה"ה בנידו"ד.
ובכלל, לא הידע הזה מכניס את היצה"ר המיותרים...
כנ"ל לא קראתי את כל התגובות ומסתמא העירו כבר טוב ממני.

אחד הבנים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד הבנים » 24 אפריל 2020, 11:46

שו"ר שהביאו את המעשה מהגרי"ש אך כאמור דומני שזה היה הגרשש"ק.
בגדול אני סבור כהרבנים ה"ליטאיים" באשכול
וכל מי שלמד בישיבות ליטאיות יודע שזה לא משפיע ולא כלום.
מה לומדים? סברות והגדרות.
לא יעזור להכחיש.
כשלמדתי בישיבה היה בחור גוראי אחד וכשלמדו כתובות הוא ישב במקומו ודילג לפי הענין.
אם זו הוראת רבו, יעשה כחפצו. אבל בשביל מה הגעת לישיבה ליטאית?

המכיר את מקומו
נתן תודה: 6 פעמים
קיבל תודה: 13 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי המכיר את מקומו » 24 אפריל 2020, 11:50

דומני שההשקפה הליטאית בענין הזה מושפעת מאד מן הערך העליון של לימוד התורה.
ומן הראוי שנדע אשר כתב בזה אדונינו מוהר"ח מוואלוזין בכתר ראש אות קל"ג, וז"ל:
"תשובה להנכשל בעוון קרי כמעט בפשע רח"ל, אמר הוא (הגר"ח) כשעוסק בתורה אין צריך לדאוג כלל, וכזה שאל מרבו הגר"א ז"ל והראה לו מאמר בתיקונים ובספרי מוסר המחמירים מאד בענין הזה שצריל לסבול יסורים קשים ומרורים כמוות, ואין תקנה כי אם במיתה ממש וכו', אבל בסוף המאמר נמצא דבר טוב למבין שכתב אבל אורייתא אורך ימים בימינה וכו' פירוש שמצלת מן המיתה וכו' והספרי מוסר לא הביאו זאת", עכ"ל

אחד הבנים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד הבנים » 24 אפריל 2020, 11:55

המכיר את מקומו כתב:
24 אפריל 2020, 11:50
והספרי מוסר לא הביאו זאת",
"ספרימוסר" היינו חסידות?
כמו שבריש נפה"ח כותב ספרי יראה?
ובכל אופן לגישה הכללית של יראה

יהודי אחד
נתן תודה: 391 פעמים
קיבל תודה: 84 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי אחד » 24 אפריל 2020, 11:55

יחיד ורבים כתב:
ראשית, אתייחס לעצם צורת הדיון באשכול זה, כאשר המגיבים הליטאיים לאורך כל הדרך שוללים כאן מכל וכל את זכות קיומה של העמדה הנגדית, ומזלזלים בה באופן מאד צורם.

ובכן, גם החילונים טוענים שהחרדים המפרידים מגזרית בין גברים לנשים - יותר רגישים לנושא, ואלמלא היו יותר חשופים למושגים - היו חוסכים בכך הרבה בעיות בעניינים אלו. גם הפורומים שלהם מלאים לעג וליצנות על החרדים, באותו סגנון שהליטאים כאן לועגים לחסידים.
אז תחילה, עצם הגישה של ללעוג לשני הסובר אחרת ממך, נובעת מהתנשאות וגאוה וממחשבה מאד שטחית ורדודה, ובעיקר - מתוך חוסר רצון מינימאלי לנסות להבין את הצד השני. ולעיתים - דוקא מתוך רצון לא להבין, עקב החשש שמא תיאלץ להודות כי הצד השני צודק. אבל האם ההתכחשות גורמת לעמדה שלך להיות יותר נכונה וצודקת?

תמהני עליכם - מה אתם סבורים? וכי לחסידים אין רבנים, מדריכים, מורי הוראה וכו' שיש להם דעה ברורה ועמדה מגובשת בנושא? האם רק אתם הליטאים גיבשתם עמדה ואילו כל השאר זה הבל הבלים?

ולגופו של ענין, דוקא התגובות שלכם מראות עד כמה צדקו החסידים בהתרחקותם מסוגיות אלו, ועכ"פ - ודאי שאין שום זכות לשלול את עמדתם.

ידועים דבריו של הגר"ח שמואלביץ (או ר' שלום שבדרון, אל תתפסו אותי על המילה) שסיפר כיצד נוכח לראות בשני פועלים הישובים על שפת בור ביוב, ונוגסים במזונם בתאבון רב כאשר הצחנה מדיפה למרחוק. כשהתפלא איך הם מסוגלים לאכול כך, הסבירו לו שזהו כוחו של ההסתגלות וההתרגלות הגורם להם לא להרגיש כלום (וכן ידוע על הפועלים המפנים את האשפה). אז אני שואל אתכם רבותי:אם םועלים אלו לא רגישים, נעבאך, לצחנה - זה אומר שאין צחנה? ואם הם מסכנים שהתרגלו לריח המזוויע - זה אומר שכל אחד אמור להתרגל לאכול על שפת בור ביוב מדיף צחנה נוראית?

כאשר האדם פרוץ ומגושם ושקוע בתאוות (עיין ערך חילונים), הוא אוטומטית מחפש אמצעים יותר גסים ומכוערים בכדי לבוא על סיפוקו המיני, היות שהדברים הרגילים והעדינים כבר לא מעניינים אותו ואינם מגרים ומספקים אותו. החילונים הרי טוענים שככל שהאדם חשוף יותר - יצרו המיני נרגע יותר. אך אלו שטויות במיץ, ולכל היותר הרי זה התכחשות למציאות ורימוי עצמי. שלא יספרו לי סיפורים. שמעתי כמה ווידוים מסמרי שיער על חרדים 'פתוחים' המספרים כיצד נראה חיי האישות אצלם, וזה פשוט מזעזע ומצמרר ומעורר גועל נפש. וממה זה נובע, מרוב שכבר התרגלו מינקות לכל המושגים והדרכים הכשרות המובאים בחז"ל ונפסקו בהלכה כבר לא מעניינים ולא מושכים אותם, עד שהם זקוקים להמציא דברים מגונים מתחת האדמה. זו הסיבה שהחילונים שטופים בזימה, שכן בת הזוג כבר לא מעניינת אותם, וכן הדבר אצל כל אלו שחשופים מגיל צעיר לכל המושגים שאינם שייכים ומתאימים אליהם.

בחור חסידי עדין וירא שמים, יודע שדברים אלו אינם קשורים אליו, ואין לו מה להתעניין בהם. יש אמנם דברים שכן נתקלים בהם פה ושם, כמושג של תשמיש המטה וטומאת נדה, אך הם לא מעלים בדעתם במה מדובר, ומבחינתם זה משהו שהיה נוגע בזמן שביהמ"ק היה קיים (מה שנכון נכון, הרי כל בית קדוש הוא ביהמ"ק מעט). כך הוא גם בכל הכרוך בלידה, שבחור חסידי מצוי אינו יודע כיצד היא מתרחשת, ומלמדים אותנו שלא כל דבר צריך לדעת, ואין צורך לספק את הסקרנות, ולכל דבר יש את הגיל המתאים וכו', שבזה מתלמדים לדחות סיפוקים ותאוות יצריות, שבדרך כלל תחילתם סקרנות.

[ומכאן תשובה למי שכתב:
 דרך אגב פרשת קדושים אתם קוראים??

וכן למי שכתב:

וכן למי שכתב:
לטעמי הרעיון להימנע מלימוד סוגיות מסוימות מגוחך, וכי נדלג על פרשת וישב למשל בקריאת התורה כי יש ילדים או בחורים בבית הכנסת ומתוארת פרשת יהודה ותמר או יוסף ואשת פוטיפר וזו רק דוגמא אחת מני רבות, כך שאיני מצליח להשיג בדעתי טעם המדלגים או המצנזרים חלקים מהתורה (כגון מסכתות מהגמרא וחלקים מהשו"ע) בעוד חלקים אחרים שמה לעשות עפ"י הדין צריך לקרוא אותם בשבת ואין אפשר "לחתוך ולערוך" אז נעבאך הם קוראים...

וכן למי שכתב:

וכן למי שכתב
אם רוצים לדלג על זה, צריכים לדלג על מאות מובאות בגמרא, וזה זוועה ו"עקירת התורה".
אגב, אתה שחצן מופרע שאינו מהסס להכפיש ציבורים שלמים וקהילות הקודש על רבניהם ומנהיגיהם בטענות של: "זוועה" ו"עקירת התורה". התבייש לך!

היה מישהו שכתב:
אדרבא ואדרבא, שמדברים על המושגים בגלוי כמו "האשה נקנית בביאה" וכן אם יבם קונה בע"כ, מדברים ע"ז שוב ושוב מכל הצדדים, הבחור והלומד מרגיש את כח התורה שהיא דנה על כל דבר ממבט מרומם כח הקנין ומה זה אישות
אתה רק לא מבין דבר אחד, שהחסידים כשלומדים מס' קידושין ואומרים 'האשה נקנית בביאה', הם פשוט לא מתחילים לשער מה זה ביאה. אשרינו מה טוב חלקינו!
]

ולכן מי שרחוק מזה, והמושג הוד יפיה קשה לו לעיכול, הרי זה מוכיח שהוא לא מגושם ואין לבו גס בכל נושא האישות, אלא נפשו נשארה עדינה וטהורה, ולכן הוא מחפש לנסח בעדינות באופן שיהיה נקי בלא הרהורים, ואדם כזה - בא על סיפוקו בצורה הכי עדינה ונקיה באמצעות הפת בסלו, ובשאר הזמן הוא נקי ושמור.

זהו בעצם העיקרון שמנחה אותנו לגבי טומאת נדה. תענוג תמידי אינו תענוג, ולכן כשיש תקופה בו האשה אסורה - היא חביבה לאחר מכן על בעלה ככלה בחופתה. כמו כן - אדם שאין לו בעיה עם שום מושג, והכל גלוי וחשוף לפניו, נאלץ לחפש דברים גסים בכדי לבוא על סיפוקו. לא כן אדם שהמושגים הבסיסיים עדיין עלולים לעורר אצלו בעיות והרהורים, הרי בשעת הצורך - הוא בא על סיפוקו באופן עדין עפ"י דת תורה, ובשאר הזמן הוא נשמר מהרהורים כמו כל אדם שמוטל עליו להישמר. והדברים מוכחים ומעוגנים במציאות, ולא יכחישם אלא מי שיכחיש את השמש בצהריים.

[ומכאן תשובה למי שכתב:
כשמקבלים את המושגים דרך לימוד. זה בצורה הכי טכנית. הכי קרה. ללא שום הרגשים ונסיונות ותאוות וכו'. זה גורם שגם אח"כ המבט לחיים מקבל פרופורציות. וד"ל
לדברינו - הרי ההיפך הגמור!
כמו כן, היה מישהו שכתב "שאלה כזו רק חסיד או חוזר בתשובה יכול לעלות".
מעֵבר לזלזול הבוטה במכלול קהלים וציבורים (דבר שעוד נעמוד עליו בהמשך) - אני לא מצליח להבין דבר מאד בסיסי: הרי בעלי התשובה הם אלו שהיו אמורים הכי פחות להתרגש מכאלו סוגיות, שהרי עולם המושגים שלהם הרבה יותר רחב וחשוף, וכיצד אתה טוען שהליטאים אינם מתרגשים מסוגיות כאלו מכיוון שהם לא סוגרים את הראש למושגים אלו? אתמהה.
  •  
זאת ועוד, ידוע עד כמה החמירו חז"ל בעוון המחשבה ובפרט בעוון החמור של הוצז"ל ואפילו טיפה אחת שאינה יורה כחץ (עיין נדה דף יג, ושו"ע אבהע"ז סי' כג-כה), ומקורו מן התורה "ונשמרת מכל דבר רע", וכל ספרי המוסר מלאים דברים נוראים וחריפים אשר תסמרנה שערות ראש, ודי אם נעתיק דברי ה'פלא יועץ' עד כמה יש להתרחק מחמישים שערי היתר כדי לא להיכשל חלילה אף בסרך קל של איסור, ואלו דבריו הבוערים כלפידים (ערך מחשבה): "ענוש יענש שגורם רעה לעצמו לבא לידי קרי והוצאת שז"ל, והוא חמור משפיכות דמים, והחמירו הרבה מאד בזוה"ק בעוון זה עד שכמעט אין לו תשובה ואין לו חלק לעוה"ב, תסמר שערת אנוש מראות חומר שבו, לך נא ראה בספר הקדוש ראשית חכמה פי"ו משער הקדושה ובספר סדר היום ושאר ספרי הקודש, וחרדת חרדה גדולה יותר מחרדת מות. הנה כי כן - לפי חומר שבו ראוי לאדם לעשות גדר לגדר ומשמרת למשמרת כדי לעמוד על המשמר שלא לבוא לידי מחשבות והרהורים רעים... ולפי חומר שבו ראוי להחמיר בכל ולאסור איסר על נפשו... וזה כלל גדול לינצל מכל חטא לברוח ממאה שערים של היתר כדי שלא ליכנס באחד של איסור, וכל שכן באיסור חמור כזה שעליו אמרו בזוה"ק שנאמר גורו לכם מפני חרב", עכ"ד, וסחור סחור אמרינן לנזירא, לכרמא לא תקרב.

העיסוק בעניינים אלו עלול להביא (במצבים מסויימים ולאנשים מסויימים) להרהורים כאלו ואחרים, חזקים יותר או חזקים פחות, בפרט בחורים שאין פת בסלם, ובמיוחד הליטאים שעוד מתחתנים מאוחר... אז מי יכול לקחת על עצמו את האחריות הזאת? ואם הליטאים מוכנים לקחת את האחריות על שכמם - כבר ניתן ללעוג לחסידים ולגדוליהם על כך שהם לא לוקחים סיכונים? וכי חסרים סוגיות בש"ס? למה להיכנס לספק ספיקא של איסור?

היה מי שניסה "ללמד זכות" נעבעך, על החסידים המסכנים שזקוקים לעידוד וחיזוק.
...כלומר אכן עלולה לצמוח תקלה מלימוד נושאים אלו, אך לא בשעת הלימוד אלא אחריו. וזהו לימוד זכות על עדות שבהם נהגו שלא ללמוד נושאים אלו.
לפי האמור עד כה, וכי אנחנו צריכים ללימוד זכות שלכם?! סבורני שדווקא ההיפך הוא הנכון!
  •  
היה שהגיב כאן כי:
שאלה כזו רק חסיד או חוזר בתשובה יכול לעלות. מי שלמד סדר נשים עם כל אשפרך... כולל פתח פתוח וספק ספיקא מבין שבין תאווה ובין הנאה ומתיקות התורה המרחק גדול
וכאשר התקיפו אותו על דבריו, הוא כתב:
"לא שללתי חסידים או חוזרים בתשובה. רק ניסיתי להסביר מאיזה מקום מגיע כזו שאלה. משום שלעצמי אין כאן תחילת הערה או שאלה".
"נסינו לשבר את אזנו, שההנאה בלימוד סוגיא עולה על כולנה.. כפי שנכתב בהודעתי".
טרם ראיתי מימיי זלזול כה בוטה בציבורים וקהלים שלמים. גאוותן שכמוך, רק אתה עם האף למעלה יש לך געשמאק בלימוד, ואילו כל החסידים והבעלי תשובות אין להם שום הנאה ומתיקות בלימוד?! - - - דל גאה, אינך ראוי לתגובה.

היה מי שכתב
אינני רוצה להתעסק בשאלה זו. יען ואין לי מושג איך שייך מכשול בלימוד תורה בפרט בסגנון הלומדות [שכלפי מגזר זה באה שאלתך] שחוץ מאשר חששות של חוסר כוונה בתפילה או קושי למנוע להרהר בהם במקומות המטונפים שאלו דווקא חששות אמת שאר החששות בעניני הרהור וכיו"ב לא נתפסות במוחי כדבר שיש בו ממש
אה, פלאי פלאים, ממש "לבי חלל בקרבי"! חוץ מבעיות של להרהר בדברי תורה במקומות האסורים אין לך שום מחשבות זרות! היצר הרע פשוט שכח ממך.. אנא, תגלה לי את הכתובת שלך, ואתן לך 'קוויטל' ו'פדיון'...

זהו גם המענה למי שכתב:
אני זכיתי ב"ה ללמוד מהנושאים הנ"ל הרבה ומעולם לא בא לי שום הרהור רע מלימוד שכזה.
ואם מישהו מחפש לחטוא הוא כבר מוצא מספיק סיבות...

וכן המענה למי שכתב:
גם אני משתומם על כך שיושבים כאן יהודים יקרים שלמדו בישיבות שלנו כל סדר נשים כמעט (ואפי' ספק הגמ' בקידושין כיצד ביאה קונה), ודבר לא קרה להם, ובכ"ז מתחילים לפלפל אם ראוי ללמוד זאת. אולי זו כוונת הדובר לעיל שזו שאלה של בעלי תשובה.
במחילה, לא הבנתי. יש כאן גילוי של רוח הקודש? או שמא נבואה מדברת מתוך גרונך? (ניתנה נבואה ל...), וכי מנין אתה יודע שלא קרה להם כלום?

ולשלושתכם - הנני מצטט את דבריו החריפים של הפלא יועץ (ערך מחשבה) בנושא זה, הכותב בנחרצות שאין שום היתר לומר: לי זה לא יפריע!
וז"ל: "ואף אם יאמר אדם שלבו חלל בקרבו ומידי הרהור יצא, עכ"פ מידי עבירה לא יצא, שעובר על דברי חכמים ומגרי יצה"ר בנפשיה, והם אמרו המקשה עצמו לדעת יהא בנדוי משום דמגרי יצה"ר בנפשיה, ולכן לו בכח יגבר איש לקיים דברי חכמים, ויוסיף גדר וסייג ומשמרת למשמרת לעצמו לפי מה שהוא אדם וכל המרבה לעמוד על המשמר הרי זה משובח".
  •  
היה מי שהגיב:
שמעתי פעם הבחנה שהליטאים לומדים בלומדעס' והבנת הדברים א"כ הנושא הוא שכלי שאינו נוגע למעשה, אלא גדרים באישות ומעשה אישות וכדו'. משא"כ חסידים שאינם לומדים בלומדעס' ובהבנה אלא יותר מעשי וציור קונקרטי ומציאותי כמו שלומדים שו"ע, א"כ ודאי שישפיע עליהם. ודו"ק.
ר' יהודי, אלו הבלים גמורים שאין בהם ממש... למדתי בישיבות חסידיות, לומדים שם את כל הלומדעס (אינני מדבר על גור), ושום "ציור מעשי קונטרקטי ומציאותי" ושאר גיבובי שטויות.
  •  
לגבי השתתפות בדיני תורה בעניינים שבכיעור וכו' (כפי שכתב אחד המגיבים: מן הענין להוסיף, שבזמנו שאלו את מרן הרב אלישיב (או שמא היה זה דיין אחר) כיצד הוא מסוגל לשבת בדיני תורה ולשמוע ולדון בסיפורים מלאי סחי ומאוס. והשיב על כך וכי אתה סבור שאני רואה מול עיני את פלוני או פלונית שעשו כך וכך ?מה שאני רואה נגד עיני, זה תשובת הרשב"א נודע ביהודה רעק"א וכו' והן הן הדברים- ראשית, לא הבאת שום מקור, שנית, אתה עצמך אינך יודע במי בדיוק המדובר והאם הוא בר סמכא, ושלישית: כבר היה לעולמים שדיינים עזבו את הבית דין עקב הסחי והמיאוס. הרה"ק ר' אהרן מבעלזא התבטא על אחיינו הרה"ק ר' יעקב יוסף מסקווירא כי הוא ירא שמים, היות שעזב את משרת הרבנות והדיינות אחר שהיה שם סיפור כזה (מובא בספר "בקדושה של מעלה", מתוך מכתבו של החסיד הנודע ר' משה בטלן).
צדיקים אלו כה חששו לטהרת נפשם ולעדינות נשמתם, עד שברחו מכל שמץ וכו' כמפני אש (כמובן אין זה מוריד כלום מהדיינים האחרים שכן ישבו בבי"ד, גדולי עולם וקדושי עליון, אלא בא להראות שיש דרך נוספת, ואסור לשלול שום צד).
  •  
היה אחד שכתב
מכל הנכתב באשכול זה לא מצאנו לאחד מגדו"י שחשש לדבר, והדברים פשוטים עד למאד וכמו שכתבו לעיל שע"י תורה תבלין לא יבוא מכשול
אז אוקיי, אצטט מכמה גדולי ישראל:
  1. ספר פלא יועץ (ערך מחשבה) "להיטהר מדיבורים המביאים לידי הרהורים, כדכתיב ונשמרת מכל דבר רע, שמלבד חומר איסור נבלות הפה כמו שכתוב במקומו, עוד בה שמביא עצמו לידי הרהור. אשר על כן - אפילו לדבר דברי תורה בדברים שבין איש לאשתו - הצנועים מושכים את ידיהם, ובפרט בפני רבים מעמי הארץ, וכל ערום יעשה בדעת וישקול בפלס עת לחשות ועת לדבר".
  2. ספר רחמי האב (אות יח): "תשמרו עצמיכם בניי מאוד מהרהורים רעים, ובפרט בימי הנעורים, כי המחשבה עושה רושם רח"ל. ומשבח אני מנהג פולין שמונעים את הבחורים מללמוד עניני נדה ואישות עד סמוך לחופה, אשרי חלקם. ותזכרו תמיד כי הקב"ה צופה ומביט מחשבותיכם, ואיך לא תתביישו לחשוב בדברים מכוערים".
  3. ספר ברכה שלמה (תרפ"ח, מערכת 'לימוד') "הזהיר למלמדים שלא ילמדו עם הבחורים במסכת נדה ומסכת כתובות עניני אישות וכדומה".
  4. עדותו של נח זבולוני בגליון 'כפר חב"ד': "נוסף לגדלותו בתורה, היה הרוגאצ'ובר צדיק וחסיד יסוד עולם. היו דברים שהקפיד עליהם בחומרת יתר. הוא היה נזהר שלא להסתכל בפני אישה, ואפילו היא פנויה... כן היה נוהג שלא לשוחח עם צעירים בדברי תורה הדנים בנושאים שבינו לבינה. צעיר שהיה נכנס אליו וחפץ לבוא בשיחת דברי תורה על נושאים הנ"ל, נשאל מיד אם הוא נשוי או שרוי בלא אישה".
  •  
היה אחד שהעיז והחציף פניו, וכתב:
האלוקים עשה את האדם ישר והמה ביקשו חשבונות רבים, חחח... יבוא אדם בן דורינו ויגיד את זה ללמוד ואת זה לא? חחח... הלא שטות גמורה היא. לא צנוע? מי הוא ואיזהו שאמר מה צנוע ומה לא?? מי שאמר שלימוד השס הוא לימוד התורה.. אך אנו כנראה מדמים עצמינו ליותר חכמים... אידיוטים שכמותנו.
אכן אידיוט גמור! מה לך פוער פיך נגד גדולי ישראל משאר החוגים שנמנעו מללמוד דברים כאלו. וכי הקולר תלוי בתורה"ק שאיננה צנועה ח"ו? הקולר תלוי רק בנו כאשר מחמת ירידת הדורות עלולים אנו להיכשל ח"ו.

אותו אידיוט גם כותב:
מחילה אבל הדיון הזה נראה לי משונה ומוזר מאד. (בלשון המעטה). אני מתרעם על כביכול הדיון האם ללמוד את התורה הקדושה ,האם זה מתאים לנו או לא?
רק זה נראה לי המצאה של בני דורינו שהתורה יכולה להזיק לנו. ומחמת כבודם לא אשתמש בביטויים חריפים. כנגד אנו יודעים שכבר מגיל 4.5 אפשר ללמוד סוגיית פתח פתוח. זה תורה!!!!!!!!!!!!!
לא עיתון!!!!!!!
לידיעתך, ריבוי סימני הקריאה לא יהפכו את דבריך למנומסים יותר ולהגיוניים ונכונים יותר.
  •  
אגב, ראו כאן
עד היכן התדרדרו הליטאים, בכל היחס הקר והמנוכר לענייני קדושה, ל"ע. לא רחוק שזה חלק מהמתירנות גם בלימוד הסוגיות וכו'.
תודה על חמש דקות של בידור
הודעה הכי מבדרת שקראתי בפורום הזה

על השורה האחרונה עפרא לפומך

יואל נהרי
נתן תודה: 279 פעמים
קיבל תודה: 349 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יואל נהרי » 24 אפריל 2020, 13:26

יחיד ורבים כתב:
עד היכן התדרדרו הליטאים, בכל היחס הקר והמנוכר לענייני קדושה, ל"ע. לא רחוק שזה חלק מהמתירנות גם בלימוד הסוגיות וכו'.

אתה משקיע בהודעה ארוכה ורוב מלל נגד ההעזה של הליטאים לדבר נגד ציבורים שלמים וגדו"י מהחוג השני כפי שאתה חוזר שוב ושוב, ובשורה האחרונה אתה מראה את פרצופך האמיתי ואת צביעותך כאשר אתה עושה אותו דבר אבל הפוך.

איש ווילנא
נתן תודה: 484 פעמים
קיבל תודה: 585 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 24 אפריל 2020, 13:34

תרגעו סך הכל פורום
מה אכפת לכם שאייזה חסיד ישמיץ כמה שרוצה את הלטאים
ומה אכפת לכם חסידים שאייזה לטווק ישמיץ בפורום כמה שרוצה את החסידים
בעולם האמיתי אין לזה השפעה
וזה לא מוסיף שום בירור אמיתי

מי שמרגיש טוב על ידי שמשמיץ את הצד השני
יכול להמשיך הכל בסדר

ובכלל אם היו מתווכחים כאן על עקרונות ואדואלגיות אמיתיות אני מבין
אבל כאן הויכוח הוא אייזה צד יותר נקי ואייזה צד יותר חוטא
מי שנהנה מהויכוח שיערב לו 

אחד הבנים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד הבנים » 24 אפריל 2020, 13:35

מילים כדרבונות.

מהרילניק
נתן תודה: 123 פעמים
קיבל תודה: 63 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מהרילניק » 24 אפריל 2020, 14:03

לא הבנתי למה אתם מעדיפים שבחורי ישיבות ידעו את זה מסרטים ולא מהגמ'
שמעתי בשם מדריך חתנים חסידי ש99 אחוז מהחתנים יודעים
ואין שום סיבה שידעו ויחשבו על זה רק מדברים שהם חוץ לביהמ"ד

מחשבות
נתן תודה: 106 פעמים
קיבל תודה: 183 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מחשבות » 24 אפריל 2020, 14:22

תיובתא כתב:
זכורני שיש על נושא זה תשובה מפורשת באג"מ, ונוקט שניתן ללמוד ללא חשש עניינים אלו, והתורה משמרתו (אינו תחת ידי ואולי בהזדמנות אעלה את עיקרי הדברים).

אמנם נקודה שלא צוינה בדיון, היא שיש משנה (חגיגה ב א) שבה נכתב ש"אין דורשין בעריות בשלשה".
ובפיהמ"ש לרמב"ם כתב:
אומר שאסור לדרוש בסתרי עריות אא"כ הם השומעין פחות משלשה והטעם שלא יתעסק האחד להקשות על הרב והשנים להקשות זה עם זה ויטרדו מחשבתם ולא יבינו המשפט הישר בסתרי עריות. ומרוב תאות בני אדם בזה הענין יורו היתר לעצמן כשיפול ביניהן ספק מה ששמעו מן הרב והולכין להקל.
פשוט תקראו שוב ותראו לבד
כוונת הרמב"ם פשוטה ולא צריך לזה פיהמ"ש
כי זה גמ' מפורשת ריש אין דורשין
החשש הוא שאדם יתיר עריות מסויימות להלכה ולמעשה
כי לא היה מרוכז בדברי הרב כי למדו שלושה ושניים למדו ביניהם
וכשיבוא לידו שאלה בגלל תאות בני אדם יורהו יצרו ששמע להיתר מרבו.
מכאן ועד מקור לחששות הרהור בלימוד או אחרי הלימוד
המרחק רב מאוד מאוד.
נ.ב. אחד ה"חכמים" כתב כאן כאילו שאצל ציבור הלומדים בלא צנזורה לתורה
קיימים בעיות רבות בקדושה שאצל הציבור שלא לומד זאת אין
והאריך בהסברי הבליו
ואני הקטן חושב שלא כל מי שצועק קדוש קדוש
ולא כל ציבור שצווח זאת מעל כל במה
בהכרח הוא הטהור והקדוש
ואולי גם קדושה וצניעות הולכת עם שתיקה וצניעות וד"ל....

סמל אישי של משתמש

יחיד ורבים
נתן תודה: 40 פעמים
קיבל תודה: 28 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יחיד ורבים » 24 אפריל 2020, 14:55

חברים יקרים, אתם צודקים!
נסחפתי בדבריי, ואני מאד מיצר על כך.
ניסיתי לעדן מעט את התגובה,
וכן מחקתי את השורות האחרונות.
רבותי, אני מבקש ממכם ברחמים: מי שציטט את שורותי האחרונות, או ציטט את כל התגובה בגירסתו הראשונה - נא ונא יראה למחוק זאת, ואודה לו על כך מאד!

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “נושאים בפיקוח [הודעות בפורום זה יפורסמו רק לאחר אישור]”

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אריה שאג | 1 אורח