לימוד סדר נשים בעולם הישיבות

נושאים שונים

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 140 פעמים
קיבל תודה: 504 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: לימוד סדר נשים בעולם הישיבות

שליחה על ידי מבקש אמת » 17 מאי 2019, 08:17

נושא למחשבה כתב:
17 מאי 2019, 00:06
מכל מלמדי השכלתי כתב:
16 מאי 2019, 22:50
כשמקבלים את המושגים דרך לימוד. זה בצורה הכי טכנית. הכי קרה. ללא שום הרגשים ונסיונות ותאוות וכו'. זה גורם שגם אח"כ המבט לחיים מקבל פרופורציות. וד"ל
נהנתי מאד מן השקיפות שבדברים, יש דבורים בכיוון שונה אך קצת דומה, דיש הטוענים שאנשי חו"ל אשר יותר רגילים לפתיחות בעניינים אלו,
הרי שיש אצלם פחות נסיונות, משום שהם רואים את הדברים בפרופורציה אחרת לגמרי, ולא מרגישים כ"כ בבעתיות שבענין, ושעל כן הם לא נתקלים כ"כ בבעיה.
וכמדומני שגם פוסקים בהלכה הלכו בדרך זו, בערוה"ש דן בצידוד לקולא בענין אמירת ברכות בפני שער באשה ערוה, במקומות שהורגלו בזה למרות שהוא באיסור.
אך ברור שיש בזה כמה וכמה צדדים לאותה מטבע, הדבר נכון אך לא לגמרי, נכון שההרגל מקנה לאדם איזה שהוא יציבות בשטח,
אך היצה"ר הוא כנודע "לפתח חטאת רובץ", הוא לא מניח לשום אדם באשר הוא וגם לאותם ה"מתרגלים", ותמיד יש בידו לחדש את התאווה בצורות שונות וחדשניות להפליא,
היצר הזה הוא אחד הגאונים הגדולים שבתבל, לעולם אינו נותן לאדם להתרגל ולשקוט על משמרתו.

זה כתוב בכתר ראש להגר"ח מוולוז'ין, שאין לפרוש יותר מדאי כיון שאח"כ כשיסתכל יבער בו היצה"ר כאש. וזה דבר שרואים במציאות, שאלו שעושים מזה עסק וכל דבר אצלם נתפס כ"יצר הרע", הרי שבאמת זה מגביר אצלם את היצה"ר. ומי שלא עושה מזה ענין ותופס את זה כדבר רגיל וכטבע העולם, אזי היצה"ר אינו נתפס על כל דבר. הרבה מהנסיונות שיש לאנשים היום נגרמים דווקא בגלל הפשקוילים השונים שמשכנעים את הציבור שצורת לבוש כזו וכזו היא פרוצה ומגרה את היצר, ואז אותו קורא שאף פעם לא חשב על הענין פתאום מגלה שיצרו באמת מתגרה. ושמעתי זאת מכמה אנשים שחוו זאת על עצמם.
כמובן שמאידך גיסא אלו שמתירנים יותר מדי ומרשים לעצמם למתוח את הגבולות מסתכנים לא פחות ואף יותר. ולכן צריך לשים את הגדר במקום שפוי והגיוני כל אחד לפי טבעו. וכל ערום יעשה בדעת.

ערכים:

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 17 מאי 2019, 08:19

בן של רב כתב:
17 מאי 2019, 01:56
נבשר כתב:
17 מאי 2019, 01:46
כעין מה שאמר @ayedavid, א' - אדרבא ואדרבא שמדברים על המושגים בגלוי כמו "האשה נקנית בביאה" וכן אם יבם קונה בע"כ, מדברים ע"ז שוב ושוב מכל הצדדים, הבחור והלומד מרגיש את כח התורה שהיא דנה על כל דבר ממבט מרומם כח הקנין ומה זה אישות, הוא מאבד את דעתו שלו בהסתכלות על הדבר, אלא מתוך מבט תורני.
ב' - עוד יותר מורגש כח הקדושה בתורה שלכל מעשה יש הגדרה שכלית ומציאותית, היינו יציאה מתוך הגשמי הנמוך שמדמה כל דבר בלי הבחנה, ומסתכל רק בצורה חיצונית, אלא כמה עומק וקדושת התורה מונח באישות, והמשך לזרע אחיו, וכו', ואדרבא בתורה אין סתם, אלא כל דבר יש לו גבול. ובעוד עומק שזכה להבין בענינים אלו כך נתבטלו דמינותיו ושגיונתיו שכל כולם בלי שום שכל ומהלך כי התורה רפואה לעולם וזוהי קדושת התורה. וזה איירי במי שלומד, ומי שלא לומד בין כך חושב איך שבא לו.
ובכלל לדעתי זה נכלל "אין עומד על דברי תורה אא"כ נכשל בהן תחילה", שעליו לקלוט כיצד התורה מסתכלת על מעשינו ועולמינו, בכמה רוממות עליו להתרומם.
איזה נס שמישהו שם את האמת על השולחן. 
התורה היא רפואה למחלת המבט השטחי החיצוני הנוצרי!
שחושב שהכל הכל הוא רק רוחניות או רק שפלות. 
והתורה באה ואומרת יש לי תכנית לחבר גשם ורוח. 
תבצעו אותה ותהרהרו איך לעשותה. 

נ. ב. סיפר לי תלמיד של רבי יששכר מאיר שהוא היה לומד עם הבחורים שאינם מאורסים הרבה מהר"ל על עניני הזיווג! 
ובעצם בכך שהוא קבע הראשון את המבט - הוא מנע מהם לתת פרשנות נוצרית. 

ההשקפה הנוצרית לצערי חדרה מאד לתוכנו בהרבה ענינים שונים, והרבה אינם מודעים כלל לזה אלא חושבים שזה השקפה חרדית לעומת ד"לית. ואכמ"ל.

פותח הנושא
נושא למחשבה
נתן תודה: 39 פעמים
קיבל תודה: 59 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נושא למחשבה » 17 מאי 2019, 10:29

נהנתי עד למאוד מן התובנות היקרות שנאמרו, והדברים משמחים ומאירים לכל מבקש אמת.
והאמת שאני כבר מתחיל לחשוש, אולי לא היה כדאי לדון בנושא הזה,
וכפי שעוררו כמה, שדוקא עצם ההתמקדות והדיון סביב דבר שאינו בעייתי בעצם, הרי שזה גופא מעורר ומביא לידי בעיות,
תפילתי שהשי"ת ימחל בעדי, ושלא תצא חלילה תקלה ומכשול מכל הענין.

רק אסיים במעשה שהיה לפני שנים ומאוד נתרשמתי ממנו, ומעשה שהיה בבחור ישיבה [באיזור גיל 18] שעלה על איזה טרמפ
והנהג שהסיעו לא היה משומרי התו"מ, ושעל כן תוך כדי הנסיעה לא יפלא הדבר אם יפליגו גם בענייני ויכוח בדעות ודתות.
ואותו נהג שהיה כנראה פסיכולוג או "מחנך" במגזר החופשי, שאל את הבחור הנ"ל שאלה קנטרנית:
'תגיד לי, אתם שנוהגים לחנך את הילדים בהקפדה על הפרדה מלאה, תסביר לי איך אתם מצליחים בכלל לחיות כך בצורה בריאה?
הרי הצורה הכי טבעית של האדם הוא בלי הגבלות והפרדות, והחוקרים אומרים גם להיפך, שההגבלות רק גורמות לבעיות קשות יותר
לשיבושים בכל מערכת היחסים של הזוגיות הטבעית' וכו' וכו' כך הוא הרצה בפניו את כל "הגיגי" מוחו.
אני לא יודע מה ואיך אתם הייתם מגיבים לדברי קינטורים שכאלו, (אני אישית חושב שהייתי נכנס עמו לוויכוח שדבריו מסולפים וכו'
וכמובן שלא היה יוצא מהויכוח הזה שום תועלת ותוחלת. שאדרבה הנהג היה אף מרוצה להבעיר את אש המדורה ואת דעותיו בעצמותי)
אך הבחור ישיבה הצעיר הזה ממש הדהים אותי מן הפקחות הנפלאה שלו, תשובתו היתה כהלכה, והעמידה את הנהג הנאור על מקומו הראוי.
ואת"ד: 'תשמע, אתה צודק במאה אחוזים! ולא רק שהצדק עמך, אלא שגם הגמרא שואלת את שאלתך!'
הנהג לא יכל לכלוא את השתוממותו מן התשובה הכי לא צפויה בעולם, 'מה אמרת???'
אך הבחור לא נתן לו זמן להתמהמה במחשבה, ומיד שלף לו את דברי הגמ' (קידושין ל:) הידועה שעמה פתחתי את הנושא:
"בני, בראתי יצר הרע, ובראתי לו תורה תבלין. ואם אתם עוסקים בתורה, אין אתם נמסרים בידו", ע"כ. הרי שבאמת בלי לימוד התורה שלנו
הצדק היה עמך, ההפרדה היתה אולי עשויה להזיק לנו, אך השי"ת נתן לנו את לימוד התורה שהיא מבטלת את המחשבות הללו כליל,
סיים הבחור את דבריו: 'אני יודע שאתה לא מבין על מה אני מדבר, כי מעולם לא למדת דף גמרא... אנו שזכינו לכך מבינים היטב במה מדובר'.
זו תשובה של אדם גדול שרואה את התמונה בשלמותה, למה להכנס לתגרה המובילה למקומות בלתי רצויים,
ולא משנה אם יש בכלל שמץ של אמת בכל התאוריות של הנהג הלזה. וכבר אמרו 'תהיה חכם ואל תהיה צודק!'
התשובה הטובה ביותר, היא זו שתשאיר את השני אובד עצות בינו לבין עצמו,
וממקום שבא להביך את הבחור הצעיר'צ'יק, הרי שנמצא הוא נבוך ועוד איך...

פותח הנושא
נושא למחשבה
יצירת קשר:

שליחה על ידי נושא למחשבה » 17 מאי 2019, 10:40

מלמד להועיל כתב:
17 מאי 2019, 00:12
אגב, זה מעניין שמצד אחד בחסידות גור למשל אסור לבחורים ללמוד את הסוגיא דבע"ק בברכות, ומצד שני דוקא החסידים שמקפידים לא ללמוד את הסוגיות האלו, מדברים הרבה על עניני קדושה וכידוע כל ענין השובב"ים אצלם וכדומה [ונהרא נהרא ופשטיה]
כך, שאם באנו "להתעלם" מכל הענין הזה, דוקא בישיבות הליטאיות לא נהגו [כמעט] לדבר על ענינים אלו מחשש שזה יעורר את הענין, ורק בלימוד לא חשו לזה, מה גם יש מקום לומר שיש בזה את סגולת קדושת התורה, ואולי הכלל של שלוחי מצוה אינן נזוקין אמור גם בזה שאין לך שלוחי מצוה גדולים מאלו שלומדים התורה.
עוררו כאן הערה מעניינת מאד, ואשמח עם יוכלו אלו מן המשתתפים (החסידים והלטאיים כאחד) לסייע ולפרש מה דעת החסידות בנושא
חשבתי אולי להציע בזה, דהחסידות נוקטת שיש לחלק מתוך איזה אלטרנטיבה אנו יוצאים, דאם הלימוד הוא מתוך מאבק מלחמתי כנגד היצה"ר,
וזה הוא הנושא הבוער שעוסקים בו רבות מאנשי החסידות, הרי שבזה אין חשש שתצא מכשול, וכדרך אומרם (פסחים יא.) "הוא עצמו מחזר עליו לשורפו,
מיכל קאכיל מיניה?". אך כאשר יוצאים סתם ללימוד ההלכה של בעל קרי, ואל נכנסים לעורר את דבר האיסור שבדבר, הרי שחששו שמא תצא תקלה.
כמובן שזה להיפך מדברי דעת המתנגדים ור' חיים מוולאז'ין נלחם כנגד כיוון זה בכל תוקף, שאדרבה אין להכניס את עצמו למאבקים קשים, שמתוך כך 
יכנס בו היצר יותר ויותר ואף יגבר עליו, וכפי שביאר שהמחיש זאת בנו ר' יצחק מוולז'ין בענין מכת הצפרדעים, דאדרבה מתוך שהכו בהם יותר, הרי שבאו על מצרים
יותר ויותר צפרדעים.  עכ"פ כנודע שהחסידות לא סבורים כך, וכל איש בדרך רבותיו ילך.

דורדיא
משתמש ותיק
נתן תודה: 220 פעמים
קיבל תודה: 191 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דורדיא » 17 מאי 2019, 10:44

מחילה אבל הדיון הזה נראה לי משונה ומוזר מאד. (בלשון המעטה)

אני מתרעם על כביכול הדיון האם ללמוד את התורה הקדושה,
האם זה מתאים לנו או לא?

רק זה נראה לי המצאה של בני דורינו שהתורה יכולה להזיק לנו..
ומחמת כבודם לא אשתמש בביטויים חריפים כנגד 

אנו יודעים שכבר מגיל 4.5 אפשר ללמוד סוגיית פתח פתוח.
זה תורה!!!!!!!!!!!!!
לא עיתון!!!!!!!

אין לי שום בעיה בעצם הדיון
וזכותו של כל אחד לדון בכל עניין העולה על רוחו
וגם לי יש את הזכות לחשוב שזה דיון מוזר...

גוט שאבעס..

מולי
נתן תודה: 3 פעמים
קיבל תודה: 4 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מולי » 17 מאי 2019, 11:03

יעקב שלם כתב:
16 מאי 2019, 23:12
יוסף יצחק כתב:
16 מאי 2019, 22:50
שאלו להגרשז"א זצ"ל ואמר שעל ידי לימוד תורה לא יכול לבא לידי היזק (כמדומני בספר חכו ממתקים)

כך גם זכור לי בשם ר מיכאל יהודה לפקוביץ מובא בספר דרכי חיים שם מובא מהדרכותיו

כך שמעתי גם בשם הגר"ח קמיל זצוק"ל

יהודי
משתמש ותיק
נתן תודה: 376 פעמים
קיבל תודה: 457 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

שליחה על ידי יהודי » 17 מאי 2019, 11:42

גם אני משתומם על כך שיושבים כאן יהודים יקרים שלמדו בישיבות שלנו כל סדר נשים כמעט (ואפי' ספק הגמ' בקידושין כיצד ביאה קונה), ודבר לא קרה להם, ובכ"ז מתחילים לפלפל אם ראוי ללמוד זאת. אולי זו כוונת הדובר לעיל שזו שאלה של בעלי תשובה.

זאת נחמתי
נתן תודה: 5 פעמים
קיבל תודה: 7 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי זאת נחמתי » 17 מאי 2019, 11:52

מן הענין להוסיף, שבזמנו שאלו את מרן הרב אלישיב(או שמא היה זה דיין אחר ) כיצד הוא מסוגל לשבת בדיני תורה ולשמוע ולדון בסיפורים מלאי סחי ומאוס כמיטב התוצרת של העולם המערבי המתירני.
והשיב על כך וכי אתה סבור שאני רואה מול עיני את פלוני או פלונית שעשו כך וכך ?
מה שאני רואה נגד עיני, זה תשובת הרשב"א נודע ביהודה רעק"א וכו'.
והן הן הדברים .

פותח הנושא
נושא למחשבה
יצירת קשר:

שליחה על ידי נושא למחשבה » 17 מאי 2019, 11:57

עוררת נקודה נוספת שכמדומני שראויה להאמר רק ע"י גדול כהגריש"א וגדולי הפוסקים,
כמדומני שרבים אחרים צריכים להמנע מלהכנס לעיין בתוך התסביכים המופיעים בתוך השו"תים בענייני האה"ע.

יהודי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 17 מאי 2019, 12:01

בנקודה זו אני מסכים לרב @נושא למחשבה שזה אינו כשאר לימוד בישיבות, ובאמת לשמוע (והיום גם לראות חומר מצולם ר"ל) של כל תועבות העולם החופשי הוא נורא ממש, ורק גדולים ממש יכולים לעמוד בסרחון זה.

הנופל
נתן תודה: 55 פעמים
קיבל תודה: 45 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הנופל » 17 מאי 2019, 12:04

למה כל הדיון נסוב רק על עריות?
מה עם שאר העברות שכל הגמ' מלאה בהם?
זה כן ראוי להישמע? רציחות? רמאויות?
הרי דברים כאלו אמורים להשפיע לרעה
אלא מאי כשלומדים את הדברים כתורה הם לא מופיעים כרוע אלא כתיקון והפיכתו לטוב
וכל הלומד יעיד על כך

פותח הנושא
נושא למחשבה
יצירת קשר:

שליחה על ידי נושא למחשבה » 17 מאי 2019, 12:10

יש בזה מורכבות שצריך לעמוד עליה.
התורה הרי צוותה אותנו כמה וכמה פעמים להרוג נפש, וכגון במלחמת שבעת עממין,
אך ידוע כמדומה מהחינוך שיש צורך בהבטחה מיוחדת מהתורה שהאדם לא יתקלקל מחמת כן,
וזאת משום שיש מושג של 'הרגל', וחלילה כאשר מתעסקים בשפיכות דמים, הגם שזה למצוה, אך בלי הבטחה האדם נכנס להרגל של רציחה!
וכיו"ב בענין הרואה סוטה בקלקולה, מצינו שחז"ל מייעצים להזיר עצמו מן היין. ויתכן מאד שזה מפני החשש הנ"ל.
וידועים כיו"ב דברי הגרי"ז בענין הסכנה שטמונה בראית גילוליהם ושיקוציהם, למרות שהם גללים וכו', סכ"ס הענין רואה והסכנה מצויה.
יצילנו וישמרו השי"ת משגיאות וממכשלות, ושנתרגל כמו דברי הרבנים לראות את ההלכה של התורה שבכל ענין, ולא על מציאות העבירה

יצחק בל
נתן תודה: 29 פעמים
קיבל תודה: 4 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יצחק בל » 17 מאי 2019, 12:13

העניין קשור לחברה. נקודה.

באמונתו יחיה
נתן תודה: 49 פעמים
קיבל תודה: 29 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי באמונתו יחיה » 17 מאי 2019, 12:13

טעם ודעת כתב:
16 מאי 2019, 22:44
מצא וראה שבעולם הישיבות החסידיות ישנה 'משנה סדורה' לכל הנושא ולומדים מסכת כתובות ומדלגים היכן שצריך לדלג, אכן מסכת יבמות נדה בוודאי שאינה נלמדת.

מסכת יבמות כן נלמדת אף בישיבות החסידיות

פותח הנושא
נושא למחשבה
יצירת קשר:

שליחה על ידי נושא למחשבה » 17 מאי 2019, 12:16

האם יוכל מאן דהו לפרט בדיווח מבורר ועדכני מה היא גישת החסידים לפרשה הזו,
כ"כ הרבה שמועות לכאן ולכאן, אנא מאיש הישר והגון האם יוכל לפרוס לנו גישה אמתית.
כמובן שחלילה בלי ליווי של השמצות אשר מקלקלות את כל הענין מיסודו.

יהודי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 17 מאי 2019, 12:24

טעם ודעת כתב:
צא וראה שבעולם הישיבות החסידיות ישנה 'משנה סדורה' לכל הנושא ולומדים מסכת כתובות ומדלגים היכן שצריך לדלג, אכן מסכת יבמות נדה בוודאי שאינה נלמדת.
לא מבין את צורת התגובה, וכי לנו אין משנה סדורה? וכי מי הקים את עולם הישיבות אם לא מצוקי ארץ קדושי עליון?
אני מקווה שהכותב לא התכוין לדברי השטות וההבל שנשמעו מדבריו.  

בן של רב
משתמש ותיק
נתן תודה: 654 פעמים
קיבל תודה: 300 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן של רב » 17 מאי 2019, 14:20

אולי אם היה לנו יותר קשר לגמרא עצמה וגם טיפ טיפה אמון - לא היה בכלל מקום לדון?
מה שכתב @הנופל זה סטירת לחי לכל הדיון הזה.
וכדבריו כתוב במאמרי רבי ירוחם ממיר בהרחבה.

הנופל
יצירת קשר:

שליחה על ידי הנופל » 17 מאי 2019, 17:43

יש בנותן ענין:
ליקוטי מוהר''ן ח''א תורה ר''פ:
דַּע מִי שֶׁצָּרִיך לָדוּן לִפְנֵי דַּיָּנִים בְּדִין תּוֹרָה זֶה לוֹ ענֶשׁ וּנְקָמָה שֶׁהַתּוֹרָה נוֹקֶמֶת בּוֹ
כִּי בֶּאֱמֶת כָּל הַמַּשָּׂא וּמַתָּן הוּא תּוֹרָה
כִּי לְמָשָׁל הַדִּין הַמַּחֲלִיף פָּרָה בַּחֲמוֹר הוּא תּוֹרָה וּמִכָּל שֶׁכֵּן כְּשֶׁעוֹשִׂין הַדָּבָר בְּעַצְמוֹ הוּא בְּוַדַּאי תּוֹרָה
[וּכְמוֹ שֶׁמְּסַפְּרִין כָּל זֶה בְּשֵׁם הַבַּעַל שֵׁם טוֹב זִכְרוֹנוֹ לִבְרָכָה]
וְעַל כֵּן כְּשֶׁעוֹשִׂין מַשָּׂא וּמַתָּן צָרִיך שֶׁיְּקַשֵּׁר מַחֲשַׁבְתּוֹ רַק בְּהַתּוֹרָה וְהַדִּינִים הַמְלֻבָּשִׁים שָׁם
וּמִי שֶׁעוֹקֵר הַמַּשָּׂא וּמַתָּן מִן הַתּוֹרָה, וְנוֹפֵל אֶל הַמַּשָּׂא וּמַתָּן בְּעַצְמוֹ וְאֵינוֹ מְקַשֵּׁר מַחֲשַׁבְתּוֹ אֶל הַתּוֹרָה הַמְּלֻבָּשׁ שָׁם אֲזַי עָנְשׁוֹ,
שֶׁאַחַר כָּך הוּא צָרִיך לָדוּן בְּדִין תּוֹרָה וַאֲזַי צָרִיך לַחֲזר וּלְהָבִיא כָּל הַדְּבָרִים וְכָל הַמַּחֲשָׁבוֹת
וְכָל הָעֲסָקִים שֶׁהָיָה לוֹ בִּשְׁעַת הַמַּשָּׂא וּמַתָּן מִתְּחִלָּתוֹ וְעַד סוֹפוֹ
צָרִיך לְהָבִיא הַכּל אֶל הַתּוֹרָה דְּהַיְנוּ שֶׁצָּרִיך לַחֲזר וּלְסַפֵּר הַכּל לִפְנֵי הַדַּיָּנִים וְהֵם פּוֹסְקִים עַל זֶה דִּין תּוֹרָה
נִמְצָא שֶׁחָזַר וְנַעֲשֶׂה מִכָּל דִּבְרֵי הַמַּשָּׂא וּמַתָּן תּוֹרָה
וְהוּא לוֹ נְקָמָה שֶׁהַתּוֹרָה נוֹקֶמֶת בּוֹ עַל אֲשֶׁר עָקַר הַדִּינִים הַמְלֻבָּשִׁים בְּהַמַּשָּׂא וּמַתָּן מִן הַתּוֹרָה
וְנָפַל אֶל הַמַּשָּׂא וּמַתָּן בְּעַצְמוֹ כְּאִלּוּ אֵין שׁוּם תּוֹרָה בְּהַמַּשָּׂא וּמַתָּן
עַל כֵּן עָנְשׁוֹ שֶׁצָּרִיך לָבוֹא לִפְנֵי דִּין תּוֹרָה וַאֲזַי צָרִיך לְהָבִיא כָּל דִּבְרֵי הַמַּשָּׂא וּמַתָּן וְלַעֲשׂוֹת מֵהֶם תּוֹרָה
וַאֲזַי מַרְאִים לוֹ שֶׁכָּל הַמַּשָּׂא וּמַתָּן הוּא תּוֹרָה כִּי עַכְשָׁו נַעֲשֶׂה מֵהַכּל דִּין תּוֹרָה כַּנַּ''ל

הנופל
יצירת קשר:

שליחה על ידי הנופל » 17 מאי 2019, 18:08

דורדיא כתב:
17 מאי 2019, 10:44

זה תורה!!!!!!!!!!!!!
לא עיתון!!!!!!!
דעת חכמה ומוסר לר' ירוחם הלוי פרשת ויצא:
ר' ירוחם.png

אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 17 מאי 2019, 18:17

זאת נחמתי כתב:
17 מאי 2019, 11:52
מן הענין להוסיף, שבזמנו שאלו את מרן הרב אלישיב(או שמא היה זה דיין אחר ) כיצד הוא מסוגל לשבת בדיני תורה ולשמוע ולדון בסיפורים מלאי סחי ומאוס כמיטב התוצרת של העולם המערבי המתירני.
והן הן הדברים .

למיטב ידיעתי היצר הרע היה קיים בכמויות לא פחותות גם לפני עידן "העולם המערבי המתירני", ואם אינך מאמין עיין בתורה ובנביאים איך שמזכירים פעמים רבות את התועבות הגדולות שעשו העמים השונים, והקב"ה מזהירנו לא לעשות כמותם. גם בזמננו, העולם הערבי הכי שטוף בזימה מכל העולם, וההבדל הוא שבעולם המערבי לא צריך להסתיר את זה ואצל הערבים מסתירים. 

אינני בא ללמד זכות על העולם המערבי, אבל כדאי לדעת שמי שאשם הוא היצר הרע שבתוכנו ולא אף אחד אחר.

בן של רב
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן של רב » 18 מאי 2019, 23:38

הנופל כתב:
17 מאי 2019, 17:43
יש בנותן ענין:
ליקוטי מוהר''ן ח''א תורה ר''פ:
דַּע מִי שֶׁצָּרִיך לָדוּן לִפְנֵי דַּיָּנִים בְּדִין תּוֹרָה זֶה לוֹ ענֶשׁ וּנְקָמָה שֶׁהַתּוֹרָה נוֹקֶמֶת בּוֹ
כִּי בֶּאֱמֶת כָּל הַמַּשָּׂא וּמַתָּן הוּא תּוֹרָה
כִּי לְמָשָׁל הַדִּין הַמַּחֲלִיף פָּרָה בַּחֲמוֹר הוּא תּוֹרָה וּמִכָּל שֶׁכֵּן כְּשֶׁעוֹשִׂין הַדָּבָר בְּעַצְמוֹ הוּא בְּוַדַּאי תּוֹרָה
[וּכְמוֹ שֶׁמְּסַפְּרִין כָּל זֶה בְּשֵׁם הַבַּעַל שֵׁם טוֹב זִכְרוֹנוֹ לִבְרָכָה]
וְעַל כֵּן כְּשֶׁעוֹשִׂין מַשָּׂא וּמַתָּן צָרִיך שֶׁיְּקַשֵּׁר מַחֲשַׁבְתּוֹ רַק בְּהַתּוֹרָה וְהַדִּינִים הַמְלֻבָּשִׁים שָׁם
וּמִי שֶׁעוֹקֵר הַמַּשָּׂא וּמַתָּן מִן הַתּוֹרָה, וְנוֹפֵל אֶל הַמַּשָּׂא וּמַתָּן בְּעַצְמוֹ וְאֵינוֹ מְקַשֵּׁר מַחֲשַׁבְתּוֹ אֶל הַתּוֹרָה הַמְּלֻבָּשׁ שָׁם אֲזַי עָנְשׁוֹ,
שֶׁאַחַר כָּך הוּא צָרִיך לָדוּן בְּדִין תּוֹרָה וַאֲזַי צָרִיך לַחֲזר וּלְהָבִיא כָּל הַדְּבָרִים וְכָל הַמַּחֲשָׁבוֹת
וְכָל הָעֲסָקִים שֶׁהָיָה לוֹ בִּשְׁעַת הַמַּשָּׂא וּמַתָּן מִתְּחִלָּתוֹ וְעַד סוֹפוֹ
צָרִיך לְהָבִיא הַכּל אֶל הַתּוֹרָה דְּהַיְנוּ שֶׁצָּרִיך לַחֲזר וּלְסַפֵּר הַכּל לִפְנֵי הַדַּיָּנִים וְהֵם פּוֹסְקִים עַל זֶה דִּין תּוֹרָה
נִמְצָא שֶׁחָזַר וְנַעֲשֶׂה מִכָּל דִּבְרֵי הַמַּשָּׂא וּמַתָּן תּוֹרָה
וְהוּא לוֹ נְקָמָה שֶׁהַתּוֹרָה נוֹקֶמֶת בּוֹ עַל אֲשֶׁר עָקַר הַדִּינִים הַמְלֻבָּשִׁים בְּהַמַּשָּׂא וּמַתָּן מִן הַתּוֹרָה
וְנָפַל אֶל הַמַּשָּׂא וּמַתָּן בְּעַצְמוֹ כְּאִלּוּ אֵין שׁוּם תּוֹרָה בְּהַמַּשָּׂא וּמַתָּן
עַל כֵּן עָנְשׁוֹ שֶׁצָּרִיך לָבוֹא לִפְנֵי דִּין תּוֹרָה וַאֲזַי צָרִיך לְהָבִיא כָּל דִּבְרֵי הַמַּשָּׂא וּמַתָּן וְלַעֲשׂוֹת מֵהֶם תּוֹרָה
וַאֲזַי מַרְאִים לוֹ שֶׁכָּל הַמַּשָּׂא וּמַתָּן הוּא תּוֹרָה כִּי עַכְשָׁו נַעֲשֶׂה מֵהַכּל דִּין תּוֹרָה כַּנַּ''ל

למרות שאינני ברסלבר אני פשוט מופתע מהיופי של הרעיון. 

כעי"ז אמר פעם מרן הגרי"ג אידלשטיין שליט"א שהמובן הבסיסי של "ודברת בם ב.. וב... וב..." ואחז"ל: שלא יהא דיבורך אלא בדברי תורה
הוא לא רק במובן המקובל - להיות שקוע בסוגיא שבה הוא עסק בכולל (ואשר מפריעה לו להתנהל נכון על פי התורה כעת בבנק או במכולת או בויכוח עם...)

אלא עצם זה שבכל רגע נתון אתה מנסה לחיות את המציאות נכון ברוח התורה והראש עוסק ב"כיצד הדרך לקיים במחשבה דיבור ומעשה" = זה הפשט הפשוט שלא מסיחים דעת מתורה.

נ. ב. אין מי שזה לא 'בראש שלו' באחוזים כלשהם.
ולכן גם אנחנו הקטנים כיום >נחשבים שאף פעם לא מפסיקים מללמוד< והראיה שלכו"ע עדיין ל"צ ברכת התורה כל פעם מחדש. 

וזה פשר מש"כ תוס' בסוטה: "סתם ת"ח אינו הולך ד"א בלא תורה".

ואמנם ככל שהת"ח יודע עוד ועוד
ממילא הוא יותר חי רצון ה' בפועל במציאות ב% גדלים והולכים
וכך הוא יותר "ת"ח גדול". 

שמעיה
משתמש ותיק
נתן תודה: 216 פעמים
קיבל תודה: 219 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 19 מאי 2019, 11:30

דורדיא כתב:
17 מאי 2019, 10:44
מחילה אבל הדיון הזה נראה לי משונה ומוזר מאד. (בלשון המעטה)

אני מתרעם על כביכול הדיון האם ללמוד את התורה הקדושה,
האם זה מתאים לנו או לא?

זה תורה!!!!!!!!!!!!!
לא עיתון!!!!!!!

אין לי שום בעיה בעצם הדיון
וזכותו של כל אחד לדון בכל עניין העולה על רוחו
וגם לי יש את הזכות לחשוב שזה דיון מוזר...

גוט שאבעס..
אני ממש מודה לך. אתה מעלה את תרבון הדיון בפורום. תחת לצעוק מה מקובלנו מרבותינו וכדו', אתה מציב את דעתך האישית - בהדגשה על כך שמדובר בדעתך האישית, בנחרצות ותקיפות.
ממך ילמדו וכן יעשו!

דורדיא
משתמש ותיק
נתן תודה: 220 פעמים
קיבל תודה: 191 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דורדיא » 19 מאי 2019, 12:36

שמעיה כתב:
19 מאי 2019, 11:30
אני ממש מודה לך. אתה מעלה את תרבון הדיון בפורום. תחת לצעוק מה מקובלנו מרבותינו וכדו', אתה מציב את דעתך האישית - בהדגשה על כך שמדובר בדעתך האישית, בנחרצות ותקיפות.
ממך ילמדו וכן יעשו!

אפילו שכשאני חושב על זה זה קצת מוזר..

הרי בשביל מה קם הפורום?
בשביל שיהיה עוד במה שבה אוכל לצטט את עיתון הבית!!

ויש כל מיני שחושבים שזה בשביל שיהיה אפשר לדון בצורה קצת יותר בוגרת,
קצת יותר פתוחה.. עניינית..
מוזרים שכמותם..

בן של רב
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן של רב » 19 מאי 2019, 14:28

מבקש אמת כתב:
17 מאי 2019, 18:17
זאת נחמתי כתב:
17 מאי 2019, 11:52
והן הן הדברים .

למיטב ידיעתי היצר הרע היה קיים בכמויות לא פחותות גם לפני עידן "העולם המערבי המתירני", ואם אינך מאמין עיין בתורה ובנביאים איך שמזכירים פעמים רבות את התועבות הגדולות שעשו העמים השונים, והקב"ה מזהירנו לא לעשות כמותם. גם בזמננו, העולם הערבי הכי שטוף בזימה מכל העולם, וההבדל הוא שבעולם המערבי לא צריך להסתיר את זה ואצל הערבים מסתירים. 

אינני בא ללמד זכות על העולם המערבי, אבל כדאי לדעת שמי שאשם הוא היצר הרע שבתוכנו ולא אף אחד אחר.
אבל כשזה לא תורה זה איסור ניבול פה שהופכים לו 70 שנה טובות לרעה (חז"ל). 
ורק כשזה תורה - נאמר שהיא מגינה ומתקנת ושלא יצא ממנה נזק וכו'. 

אור זרוע
משתמש ותיק
נתן תודה: 215 פעמים
קיבל תודה: 280 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אור זרוע » 19 מאי 2019, 16:21

ראו עוד כאן דבריו הנוקבים של הרב @סבא.

שניאור
משתמש ותיק
נתן תודה: 156 פעמים
קיבל תודה: 82 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שניאור » 19 מאי 2019, 18:15

טעם ודעת כתב:
צא וראה שבעולם הישיבות החסידיות ישנה 'משנה סדורה' לכל הנושא ולומדים מסכת כתובות ומדלגים היכן שצריך לדלג, אכן מסכת יבמות נדה בוודאי שאינה נלמדת.
אני למדתי בישיבת טשעבין ולמדו אז גם יבמות כמובן עם דילוגים

כלפי ליא
משתמש ותיק
נתן תודה: 79 פעמים
קיבל תודה: 339 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כלפי ליא » 19 מאי 2019, 20:25

זעזע אותי לחלוטין אמש לראות שהערך "עונה בינונית" בויקיפדיה, שמסונן ע"י נטפרי בצורה אוטומטית למכלול, נמחק על ידם בטיעון:
בערך זה קיים תוכן בעייתי, בעייתיות זו מסווגת במכלול כ-צניעות/צניעות/נוער. הדף הועבר לטיפולם של עורכי אספקלריה
https://www.hamichlol.org.il/%D7%A2%D7% ... 7%99%D7%AA

זה עיוות גמור

הנופל
יצירת קשר:

שליחה על ידי הנופל » 19 מאי 2019, 21:29

הערה קטנה:
לפי החשבון בזמן המקדש
אישה כמעט לא היתה אוכלת בתרומה עקב טומאתה
וזאת מלבד המוזכר בגמ' שהיו לובשות בגדים שונים בימי נידותה
במציאות כזאת ברור שהיה ידוע לכולם ענין הטומאה
ואין זה חוסר צניעות אלא חיי תורה מושלמים
אני לא יודע בעקבות מה חל השינוי והגענו למצב כיום
אבל לא ברור שזו עליית הדורות...

שמעיה
משתמש ותיק
נתן תודה: 216 פעמים
קיבל תודה: 219 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 19 מאי 2019, 21:33

הנופל כתב:
19 מאי 2019, 21:29
הערה קטנה:
לפי החשבון בזמן המקדש
אישה כמעט לא היתה אוכלת בתרומה עקב טומאתה
וזאת מלבד המוזכר בגמ' שהיו לובשות בגדים שונים בימי נידותה
במציאות כזאת ברור שהיה ידוע לכולם ענין הטומאה
ואין זה חוסר צניעות אלא חיי תורה מושלמים
אני לא יודע בעקבות מה חל השינוי והגענו למצב כיום
אבל לא ברור שזו עליית הדורות...

אני לא מביע דעה לעצם העניין, רק מעיר:
כמובן שברגע שטומאת נידות קשורה לטהרות כנגעי מצורע, אין כל סיבה שהדיון בהלכות אלו יגרום להרהורים. מאחר וכיום אין כל סיבה לדון במחזור הדמים כי אם בנוגע להיתר אישה לבעלה - יש להבין את אלו הרוצים להרחיק כל מידע מן הצעירים בנושאים אלו.
ולגבי המכלול, צריך לבדוק. יתכן ובויקיפדיה יש לכלוך או מידע לא הולם צעירים, והם רוצים לסנן את זה.

הנופל
יצירת קשר:

שליחה על ידי הנופל » 19 מאי 2019, 21:36

שמעיה כתב:
19 מאי 2019, 21:33
מאחר וכיום אין כל סיבה לדון במחזור הדמים כי אם בנוגע להיתר אישה לבעלה - יש להבין את אלו הרוצים להרחיק כל מידע מן הצעירים בנושאים אלו.
לאור המתואר לעיל
נראה לך שהסתירו את ההרחקות מילדים?

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: יהודי, שניאור | 6 אורחים