שאלה בענין חישוב פלג המנחה

נושאים שונים

פותח הנושא
אשרי משכיל אל דל
הודעות: 45
הצטרף: 29 יולי 2016, 00:22
נתן תודה: 8 פעמים
קיבל תודה: 7 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

שאלה בענין חישוב פלג המנחה

שליחה על ידי אשרי משכיל אל דל » 23 אוגוסט 2019, 01:51

לכל המבינים בזמנים, התקשתי בדברי רבותינו הראשונים דלהלן:
הרשב"א (ברכות ב. ד"ה והקשו): "ופלג המנחה קודם ליציאת הכוכבים מהלך ארבעת מילים ושתות", ושתות מיל לפי חשבון 18 דקות הוא 3 דקות, וכן כתב המאירי בברכות (כו:) שבפלג המנחה או קצת לאחריו מתחיל גלגל השמש להסתתר מן העין, ואינה נראית לרוב בני אדם (כי משך שקיעת הגלגל היא 3 דקות). ע"ש. וכ"כ הרא"ה (ברכות פ"ד שם): מי"א שעות חסר רביע ולמעלה הוא מעט קודם שקיעת החמה. עכ"ל. וכן מפורש בעוד ראשונים רבים שפלג המנחה הוא קרוב מאוד לתחילת השקיעה (רמב"ן, ריטב"א, ברכות שם וב:). וכ"כ המנחת כהן ועוד, ששתות המיל קודם תחילת השקיעה הוא פלג המנחה.

וקשה, הרי אם מחשבים אנחנו את הפלג שהוא 10.75 מעלות השחר ועד צאת הכוכבים (ד' מיל בשתיהם כידוע, כי אחרת חצות יצא שלא באמצע ואכמ"ל), יוצא הרבה יותר מ-3 דקות קודם השקיעה.
ולפי חשבון הנשף בשוות, היום (כא אב) יוצא הפלג כ-19 דקות קודם השקיעה.
ולפי חשבון הנשף בזמניות, היום יוצא הפלג כ-15 דקות קודם השקיעה.
ואם נאמר שכוונתם על הימים הקצרים בשנה, דהיינו תקופת טבת, א"כ גם קשה, שרק לפי חשבון השוות יוצא כ-3.7 דקות הפלג. משא"כ לשיטת הזמניות, לעולם יוצא הרבה יותר,
והסיבה, כי הנשף לפי הזמניות הוא כעשירית מן היום אחרי השקיעה, והיינו יום מהנץ עד השקיעה, ואח"כ כשמוסיפים את הנשפים מחלקים לי"ב שעות היום, והיא שעה זמנית. נמצא שלעולם "שעה ורביע" יהיה גדול מ"עשירית היום".

אשמח מאוד לשמוע תשובה ענינית בנושא.

  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: MSN [Bot] | 2 אורחים