סוטה כ: מת מותר ליכנס למחנה לויה

נושאים שונים

פותח הנושא
אוריאל
משתמש ותיק
הודעות: 1267
הצטרף: 26 יוני 2017, 22:51
נתן תודה: 601 פעמים
קיבל תודה: 420 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

סוטה כ: מת מותר ליכנס למחנה לויה

שליחה על ידי אוריאל » 11 ספטמבר 2019, 00:03

מת מותר ליכנס למחנה לויה, ולא טמא מת בלבד אלא אפילו מת עצמו שנאמר ויקח משה את עצמות יוסף עמו - עמו במחיצתו (סוטה כ:).

משמע שעצמות יוסף היו כל העת עם משה, ואף שאצל משה שהיה משבט לוי היה כ"ז במחנה לוייה, אינו אסור כי מת מותר במחנה לויה. ולא הבנתי, כי לפ"ז משמע שמשה היה נטמא בטומאת מת, ואיך היה נכנס כל פעם אל אוהל מועד שהוא לכאורה מחנה שכינה, ושימש במשכן. ולכאו' צ"ל לפ"ז שאחרי שהוציא את עצמותיו מהנילוס לא היה נטמא עוד, ונטהר אז, ומה שאמרו עמו במחיצתו הכוונה במחנה שלו, או לידו ובפיקוחו, אבל לא עמו ממש.

ב. בגמרא הקשו מזה על מה שאמרו הוציאוה לסוטה שלא תטמא העזרה, דהלא טמא מת מותר להיות במחנה לויה ואפילו מת עצמו. והקשו שם בתוס' שאנץ שהרי מבואר בגמרא דגזרו חכמים על טמא מת שלא יכנס למחנה לויה, ואולי לכן אמרו שלא תטמא. ותירצו דהגם דיש איסור מדרבנן להכנס למחנה לויה טמא מת, מ"מ אם נכנס אינו צריך למהר לצאת, וכ"ה בבע"ק שאם נטמא שם כהן אינו צריך למהר לצאת אלא טובל שם ושב אל אחיו הכהנים.

וצ"ב, אם דין זה הוא כלל גדול בכל האיסורים דרבנן, שהאיסור הוא רק על תחילת הפעולה, אבל לאחר מכן אין חובה להפסיק. למשל, בכלאים שאסורין מדרבנן, גם נאמר שרק אסור ללבוש, אבל אם לבש אינו צריך להוריד?

ג. התוס' בפ"ק דיבמות תירצו, דמאחר וכתוב "הוציאוה הוציאוה" תרי זימני [כך היתה גרסתם. במשנה שלפנינו כתוב פעם אחת], משמע שהיה מן הצורך למהר להוציא אותה מאד, ואם היה זה מדרבנן לא היו חשים כ"כ. ולכאו' יל"ע בכוונתם מדוע הוא כן, והלא ידוע שחמורין דברי סופרים מדברי תורה.

ד. גם בעיקר הקושיא של תוס' ותוס' שאנץ יל"ע, דהלא כאן מדובר על האישה שאם תמות נמצא מת במחנה לויה, ומכיון שאסור מדרבנן, ראוי לעומדים שם לטרוח ולהוציא אותה [הגם שאחר שתמות הלא במתים חפשי, וא"כ מי יעבור באיסור? - אך מכיון שיש כזה איסור, צריכים העומדים להוציאה]. והלא אין שבות במקדש? [ובמ"א כאן הביאו כמה פרטי דינים בכלל זה].

  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח