ברכת שהכל על תפוחי אדמה

נושאים שונים

פותח הנושא
מלמד להועיל
משתמש ותיק
נתן תודה: 252 פעמים
קיבל תודה: 166 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

ברכת שהכל על תפוחי אדמה

שליחה על ידי מלמד להועיל » 23 ספטמבר 2019, 20:34

לא ידעתי את זה עד היום, אבל נתברר לי היום יש כאלו שנוהגים לברך על תפוחי אדמה מבושלים ברכת שהכל, ושכן מנהג חסידי צאנז. מה הטעם בזה?

יהודה בן יעקב
נתן תודה: 6 פעמים
קיבל תודה: 10 פעמים
יצירת קשר:

Re: ברכת שהכל על תפוחי אדמה

שליחה על ידי יהודה בן יעקב » 23 ספטמבר 2019, 20:50

פסקי תשובות סימן רג הערה 5
מנהג ראפשיץ (עפ"י הגה"ק מראפשיץ זי"ע) צאנז ושינאווא וצאצאיהם ותלמידיהם, וכן נהגו המהר"ם א"ש זי"ע (רבו של הקיצוש"ע) כמובא בס' זכרון יהודה והישמח משה זי"ע (כמובא בהקדמה לסה"ק ישמח משה על נ"ך) וצאצאיו וביניהם גם הגה"ק מסטמאר זצ"ל, וכן מנהג קאמרנא עפ"י דברי הגה"ק מקאמרנא זי"ע בשלחן הטהור סי' ר"ד סעי' ג' ובאוצר החיים פ' וילך, וטעמם כפול שניים, חדא שחששו שתפו"א בכלל פטריות (דלהלן סי' ר"ד סעי' א') שגדלים משומן הארץ ומבלי להכות שרשים כשאר פירות האדמה, וראיה שגם כשמניחים תפו"א במקום לח לזמן ממושך יוצא ממנו תפו"א קטנים (כ"כ בהקדמה לישמח משה שם, ובליקוטי מהרי"ח ועוד, אמנם מש"כ מדברי הערוך ערך פטר שתרגם פטריות טארטאפ"ל והוא הקארטאפל שלנו, צ"ע דבזמן הערוך עדיין לא היה נמצא תפו"א, שהובא מיבשת אמריקה, ועיין מש"כ בסי' תר"ח הערה 13), ועוד דחששו לשיטות הראשונים שכל מידי דזיין וסועד הלב יש לברך בורא מיני מזונות (וכדלקמן סי' ר"ח סעי' ז' לענין אורז), ותפו"א אוכלים לשובע ומשביע מאד כעין דגן ואורז, ולכן מספק בירכו שהכל דעל כולם אם אמר שהכל נהיה בדברו יצא (שו"ת דברי יציב ח"א סי' פ"ב בשם הגה"ק מנאסויד זצ"ל שהסביר בכך את מנהג רבו הגה"ק מצאנז זי"ע, וע"ע בענין זה בשו"ת בצל החכמה ח"ו סי' פ"ג ושו"ת משנה הלכות ח"ו סי' ל"ט ומ').

סיני ועוקר
נתן תודה: 5 פעמים
קיבל תודה: 5 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי סיני ועוקר » 23 ספטמבר 2019, 22:18

ישנו ספר שכמדומה לי נקרא אוצר התשובות שבו שאל הגר"מ כץ מחיפה את השאלה הזו רבים מגדולי ישראל [כזכור לי גם את מרן הטייפלער זצ"ל] יועילו הרבנים להעלות כאן את הנדון שם.

יוסאברישמי
קיבל תודה: 1 פעמים

שליחה על ידי יוסאברישמי » 24 ספטמבר 2019, 08:03

כפי הזכור לי בספר של אימרות מרבי שלמה מזוויל תמה למה מברכים אדמה והרי אין בו שום ערך תזונתי והיה צריך לברך עליו שהכל.

יהודה בן יעקב
קיבל תודה: 10 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודה בן יעקב » 24 ספטמבר 2019, 08:48

יוסאברישמי כתב:
24 ספטמבר 2019, 08:03
כפי הזכור לי בספר של אימרות מרבי שלמה מזוויל תמה למה מברכים אדמה והרי אין בו שום ערך תזונתי והיה צריך לברך עליו שהכל.
קשה לשאול על זכרונות, בלי דברים ברורים. אך היכן נזכר בגמ' ובפוסקים שהתנאי לברכת בפה"א הוא "ערך תזונתי"??

יוסאברישמי
קיבל תודה: 1 פעמים

שליחה על ידי יוסאברישמי » 02 אוקטובר 2019, 00:10

תפוח אדמה ברכתו 'האדמה'. ויש שנהגו לברך עליו 'שהכל', מטעם כפול: הן משום שחששו כי דינו כפטריות, מחמת שגדֵל מכוח שומן הארץ, מבלי להכות שרשים כשאר הפירות, והן משום שחששו לדעת הראשונים הנ"ל שכל דבר המזין את הגוף כחמשת מיני דגן ברכתו 'מזונות', ומספק יש לברך 'שהכל'. ויש שדחה חשש זה שדינם כפטריות, משום שפטריות אינם משרישים כלל באדמה, ואילו תפוחי האדמה יש להם השרשה, (אלא שהיא שונה בטבעהּ מהשרשות אחרות). ויש מפוסקי זמננו שכתב שלמעשה אין לחשוש כלל למנהג זה, ויש לברך על תפוחי אדמה 'האדמה'. [ביאורים ומוספים דרשו, 35]

יהודי
משתמש ותיק
נתן תודה: 383 פעמים
קיבל תודה: 489 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 02 אוקטובר 2019, 00:27

יש חיבור של ת"ח גדול שהיה מתגורר בגבעת שאול בשם הגר" פרנקל זצ"ל (נפטר לפני בערך 10 שנים) שהיה ראש כולל בנדבורנא בו מבאר טעם אלו המברכים עליו שהכל. לצערי אינני זוכר את שמו הפרטי ואת שם הספר.

יעקב שלם
משתמש ותיק
נתן תודה: 229 פעמים
קיבל תודה: 193 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יעקב שלם » 05 אוקטובר 2019, 21:27

יהודי כתב:
02 אוקטובר 2019, 00:27
יש חיבור של ת"ח גדול שהיה מתגורר בגבעת שאול בשם הגר" פרנקל זצ"ל (נפטר לפני בערך 10 שנים) שהיה ראש כולל בנדבורנא בו מבאר טעם אלו המברכים עליו שהכל. לצערי אינני זוכר את שמו הפרטי ואת שם הספר.
שם הספר  הגדה של פסח לבית ראפשיץ   --אין באוצר החכמה--
העניין שבכרפס אוכלים תפוחי אדמה והתעורר הנידון מה לברך לכן זה נכנס להגדה
מראפשיץ נמשך המנהג לעוד חסידויות שהסתעפו ממנה

קוריוז מעניין סיפר לי בן משפחה של הרב פרנקל הנ"ל שפעם נפל לו תפוח אדמה למקום לח במטבח והוא הצמיח שרשים ותפוחי אדמה 
ומצא בזה ראיה למנהג אבותיו

הוא הראה זאת לרב אפרתי שליט"א שמאוד התפעל מזה ושאל חקלאים על כך 
ולא הכירו תופעה זו

אמונת אומן
משתמש ותיק
נתן תודה: 24 פעמים
קיבל תודה: 110 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 06 אוקטובר 2019, 03:52

זכור לי שמרן הסטייפלר כתב ע"ז תשובה מתפייטת, בעיירה קטנה גדלתי ותפוחי אדמה אכלתי, נגד המנהג לברך שהכל. משהו כזה... 

מלאך

שליחה על ידי מלאך » 06 אוקטובר 2019, 12:30

יעקב שלם כתב:
05 אוקטובר 2019, 21:27
יהודי כתב:
02 אוקטובר 2019, 00:27
שם הספר  הגדה של פסח לבית ראפשיץ   --אין באוצר החכמה--
העניין שבכרפס אוכלים תפוחי אדמה והתעורר הנידון מה לברך לכן זה נכנס להגדה
מראפשיץ נמשך המנהג לעוד חסידויות שהסתעפו ממנה

קוריוז מעניין סיפר לי בן משפחה של הרב פרנקל הנ"ל שפעם נפל לו תפוח אדמה למקום לח במטבח והוא הצמיח שרשים ותפוחי אדמה 
ומצא בזה ראיה למנהג אבותיו

הוא הראה זאת לרב אפרתי שליט"א שמאוד התפעל מזה ושאל חקלאים על כך 
ולא הכירו תופעה זו
בתור ילדים היינו מניחים תפו"א בצמר גפן רטוב, והיו יוצאים שורשים וכמין תפו"א קטנים.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח