שאלת גביר: האם יש שכר למפרע

נושאים שונים

פותח הנושא
אלימלך
משתמש ותיק
מאמרים: 0
נתן תודה: 122 פעמים
קיבל תודה: 406 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

שאלת גביר: האם יש שכר למפרע

שליחה על ידי אלימלך » 15 ינואר 2020, 10:00

ב"ה דורנו התברך בהרבה עשירים נדיבי לב מכבדי תורה ואוהביה אשר ששים לתרום למען החזקת התורה.
קורה, שאדם המשיא את ביתו מבקש עזרה מהם.
והנה בד"כ הגבירים [בעיקר בוגרי ישיבות מלבד אלו שהם בגדר שנו ופירשו כמובן] יותר שמחים לתרום לאברכים אשר עניותם היא מחמת התמסרותם לתורה הקדושה מאשר לסתם עני שעניותו מפני שמזלו גרם לכך, ובפרט שע"י תרומתם גורמים שהאברך יוכל ללמוד מכאן ולהבא וכידוע שהצדקה המובחרת היא החזקת תורה.
ישנו גביר שנוהג לעזור לאברכי כולל מסוים כשבאים לחתן ילדיהם, ושואל: האם הוא יקבל שכר מהתורה שהאברך למד בכולל (אף אם בסוף לא יתרום), כי זה שהאברך ידע שיש אפשרות לקבל מהגביר היא זו שגרמה לו שיוכל ללמוד בלב שקט
[מדובר בשאלה תאורטית]

סמל אישי של משתמש

רחמים
משתמש ותיק
נתן תודה: 89 פעמים
קיבל תודה: 125 פעמים
יצירת קשר:

Re: שאלת גביר: האם יש שכר למפרע

שליחה על ידי רחמים » 20 ינואר 2020, 16:05

אלימלך כתב:
15 ינואר 2020, 10:00
שנו גביר שנוהג לעזור לאברכי כולל מסוים כשבאים לחתן ילדיהם, ושואל: האם הוא יקבל שכר מהתורה שהאברך למד בכולל (אף אם בסוף לא יתרום), כי זה שהאברך ידע שיש אפשרות לקבל מהגביר היא זו שגרמה לו שיוכל ללמוד בלב שקט
[מדובר בשאלה תאורטית]
למה לא? הרי אם יש עבירה של לפני עור לא תתן מכשול, כל שכן שיש מצווה אם גורם לשני ללמוד תורה בנחת.

יעקב1
נתן תודה: 10 פעמים
קיבל תודה: 32 פעמים
יצירת קשר:

Re: שאלת גביר: האם יש שכר למפרע

שליחה על ידי יעקב1 » 14 פברואר 2020, 09:59

אלימלך כתב:
15 ינואר 2020, 10:00
ב"ה דורנו התברך בהרבה עשירים נדיבי לב מכבדי תורה ואוהביה אשר ששים לתרום למען החזקת התורה.
קורה, שאדם המשיא את ביתו מבקש עזרה מהם.
והנה בד"כ הגבירים [בעיקר בוגרי ישיבות מלבד אלו שהם בגדר שנו ופירשו כמובן] יותר שמחים לתרום לאברכים אשר עניותם היא מחמת התמסרותם לתורה הקדושה מאשר לסתם עני שעניותו מפני שמזלו גרם לכך, ובפרט שע"י תרומתם גורמים שהאברך יוכל ללמוד מכאן ולהבא וכידוע שהצדקה המובחרת היא החזקת תורה.
ישנו גביר שנוהג לעזור לאברכי כולל מסוים כשבאים לחתן ילדיהם, ושואל: האם הוא יקבל שכר מהתורה שהאברך למד בכולל (אף אם בסוף לא יתרום), כי זה שהאברך ידע שיש אפשרות לקבל מהגביר היא זו שגרמה לו שיוכל ללמוד בלב שקט
[מדובר בשאלה תאורטית]
יכול להיות אבל זה לא כ"כ בסדר. כלומר זה כמו להגיד לאברך, אל תשקיע בפרנסה כלל וכלל כי אני מבטיחך שאני משלם לך בסוף השנה סכום 120000 ש"ח (בעצם 10000 לחודש). ולבסוף לא שילם לו וגם מתחילה בלב לא התחיב לשלם לו. אז האברך בגללו למד בהתמדה נוראה וגמר ש"ס פעמיים וכו'. האם יש למבטיח - שכר של לימוד התורה של האברך? יכול להיות אבל לא ככה עושים "תוירה" . יתכן שפה זה שונה כי מעולם לא אמר ולא הבטיח לשום אברך וגם האברך ידע שזה אפשרות בעלמא ובעיקר האברך סומך "אני עושה את שלי והקב"ה יעשה שלו" וממילא הגביר רק נתן הרגשת בטחון מסוימת לאברך לעזור לו להבין שיש לד' שלוחים הרבה. 

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot], יהודי | 3 אורחים