דוגמאות מעשיות לתשובה קלה וחכמה - עם משמעות חזקה ועצומה.

בן של רב

משתמש ותיק
ברשות כל הקהל הקדוש.

ידוע מאמר חז"ל "קשה עונשו של לבן מעונשו של תכלת".
ועל פי זה יסד רבי ישראל סלנטר באגרותיו את חידושו הנפלא שלכל אחד ואחד יש יכולת לשוב בתשובה על "הבחינות הקלות".
כלומר:
גם בתוך אותה עברה עצמה ואותו הרגל רע שהוא מתקשה להיפרד ממנו יש תועלת הרבה יותר גדולה להימנעות מאותם הפעמים והחלקים שקל לו יחסית להימנע, עיין שם.

חשבתי כעי"ז אולי כל אחד שירצה לסייע יביא דוגמאות פשוטות לדברים שבהם יש דרך קלה לתשובה קלה בבחינות הקלות:

אתן דוגמאות בודדות ותוסיפו כחכמתכם כל דוגמא שתעלה בדעתכם.
[גם אם זה בלי כל קשר לדוגמאות שלי]

1. יש הרבה עיקרי אמונה ויסודות חשובים באמונה שאין לאדם שום בעיה להסכים עמהם - אלא שהוא פשוט חשב לתומו אחרת כי לא היה לו מידע כזה או אחר.
הפתרון:
להכניס בסדר יומו לקרוא ספרים ולשמוע שיעורים מענינים מידי פעם בענינים אלו.
ולפעמים מצות תשובה היא פשוט לקנות ספר מוצלח ומענין - שלפי איך שהוא מכיר את עצמו הוא כבר ימצא זמן לקרוא בו בהמשך השנה.

2. על זה הדרך יש נושאים רבים ומגוונים שהאדם מסתמא יעשה את מה שצריך אם רק ידע בדיוק את הדינים ההשקפות וכו'
והפתרון הוא בסה"כ לחבר עצמו למידע זה או להכין לעצמו את הדרך לזה.
למשל:
להתחבר למקורות מידע בני זמנינו על נושאים אקטואליים.
נניח - הלכות שבת/שלום בית/חינוך ילדים/הבנת נפש הילד/בדיקת תולעים/השקפה/מידה כזו או אחרת/כל תחום אחר שנראה לו שיש איזה פער בינו לבין המידע ההלכתי/ההשקפתי/המעשי.

וכאמור מדובר באופן שמסתבר שע"י פעולות פשוטות כמו קניית ספר/הקלטות/מצגת/הרשמה לשיעורים/קורסים/סדנאות וכל כיו"ב
תתגבר אצלו המודעות וכך באופן טבעי יהיה לו משיכה לשפר דרכו.

3. אני מוכרח לציין דוגמא אישית שהיתה אצלי בנושא אחר אבל מאוד דומה לעקרון שהרבה פעמים תשובה זה משהו מעשי פרקטי ממוקד ויעיל.
ובכן:
באחת השנים קראתי בעלון הנפלא "אז נדברו" כמה דוגמאות של תשובה פרקטית קלה ועוצמתית (אולי מישהו ימצא את המאמר ההוא).
ואחת הדוגמאות שהיתה שם היתה שמי שיש לו קושי ללמוד ולהתרכז יתכן שהתשובה שלו היא פשוט לקום (גם אם זה ממש בערב יום כפור? כן! דוקא אז! במיוחד אז!) ולקבוע תור לנוירולוג שיבדוק איך לשדרג את יכולותיו.

והנה למרות שאהבתי את הגישה המעשית - קראתי את זה ברפרוף והמשכתי הלאה.
כי באמת לא עלה בדעתי שיש לזה קשר אלי.
אבל לאחר חצי שנה כשחבר שלי סיפר לי על שחייו השתנו ע"י שהתחיל לקחת קונצרטה (אחד התחליפים של ריטאלין) ואחרי עוד דחיפה שאכמ"ל פתאום שמתי לב שאולי אולי גם אני מתאמץ לחינם מעל ומעבר ליכולותי ומשיג הרבה פחות.
רק אז [באמצע ניסן התשע"ח] עשיתי את התשובה הלזו וקבעתי תור ודי מהר קיבלתי אישור וחיי השתנו לטובה ולברכה מאוד בס"ד.
וניתן לומר שזה היה אחד הדברים הכי רציניים בהתקדמות שלי בלימוד.

כל הקהל הקדוש הזה מוזמן להביא רעיונות מעשיים נוספים של תשובה חכמה יעילה וממוקדת.

חלק עליון תַחתִית