אתרוגים מורכבים

פותח הנושא
יצחק
משתמש ותיק
נתן תודה: 301 פעמים
קיבל תודה: 302 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

אתרוגים מורכבים

שליחה על ידי יצחק » 25 ספטמבר 2018, 22:34

לפו"ר לא הבנתי איך יתכן שאתרוג מורכב יהיה בעל תכונות משותפות לשני המינים, הרי ברור שהתכונות של האתרוג צריכות להיות כמו של הענף הרוכב, ממש כמו כל תא ביולוגי שמשכפל את עצמו כך האתרוג שגדל על גבי הענף הרוכב חייב להיות אתרוג גמור אפילו שהוא מורכב ע"ג מין אחר, ואמנם יתכן שיהיו לו חמרים והזנה טובה יותר אבל הוא בעצמו חייב להיות אתרוג.
אח"כ בדקתי בויקי' וראיתי שכנראה צדקתי בעיקרי הדברים שהאתרוג הוא בטבעו כמו המין של הרוכב ולא מהמין של הבסיס שעליו הורכב.
אבל הם כתבו שם שהנידון בפוסקים בנוגע לאתרוגים מורכבים הוא רק מחמת הדין של "בטלה ילדה בזקינה" שמזה מוכח שהמין העיקרי הוא הבסיס ולא הרוכב (לא בדקתי את המקורות לראות שזה כל הנידון, אבל למשל זכור לי שהבית אפרים דן באריכות בדיני כלאים האם מורכב הוא שני מינים או מין שלישי וכו').

ובעצם כאילו יש כאן סתירה שמצד הדין של "בטלה ילדה בזקינה" רואים שהבסיס עיקר ומצד המציאות שהאתרוג הוא המין של הרוכב רואים שהעיקר הוא הרוכב, וזה מה שהוליד את הנידון ההלכתי של אתרוגים מורכבים.

אבל לכאורה נראה מסברא שאין כאן שום סתירה כי כאשר באים לדון על כללות האילן - הנטיעה - בזה יש את החידוש שבטלה ילדה בזקינה כי אין כאן "נטיעה" חדשה ולכן לענין ערלה זה נחשב האילן הישן, אבל כאשר אנו דנים על פרי מסוים איזה מין הוא ודאי שאם מבחינה גנטית הוא נוצר מאתרוג אז גם הוא אתרוג (ולא מסתבר לדמות לפרה שילדה כמין חמור וכיו"ב, כי שם מדובר בדברים חריגים משא"כ כאן מדובר בדבר רגיל בטבע).

ערכים:

סמל אישי של משתמש

מכל מלמדי השכלתי
משתמש ותיק
נתן תודה: 176 פעמים
קיבל תודה: 286 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: אתרוגים מורכבים

שליחה על ידי מכל מלמדי השכלתי » 25 ספטמבר 2018, 23:01

אין לי הבנה בתורת ההרכבות וכיוצ"ב.
אך רפרפתי בספר חדש שיצא לאור בשם "האתרוג" בהוצאת מוסד הרב קוק. ונראה לי מתאים שיכתבו שם בנושא.
בהצלחה.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח