רמזים בסימני ליל הסדר


פותח הנושא
בר בי רב
משתמש ותיק
הודעות: 418
הצטרף: 07 מאי 2017, 12:08
מיקום: מודיעין עילית
נתן תודה: 19 פעמים
קיבל תודה: 64 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

רמזים בסימני ליל הסדר

שליחה על ידי בר בי רב » 22 אפריל 2019, 23:50

קטע מתוך מאמר שפורסם עכשיו מהרב ריחמ"א:
בס”ד עלה בדעתי, (ניסן תש”ע), כמה רמזים עלה סימני ליל הסדר, ותחילה וראש נכתוב את סימני ליל הסדר, אחד לאחד כסדרן ואלו הן:
קדש ורחץ כרפס יחץ מגיד רחצה מוציא מצה מרור כורך שולחן עורך צפון ברך הלל נרצה. סך הכל חמש עשרה סימנים יש בליל הסדר, והם כנגד שם י”ה. והנה בראש ובראשונה צריכים אנו לדעת ולקבל מוסר השכל, דבלא סימנים אין סדר, וזה מה שרצו להורות לנו חכמינו, דידע האדם שהרוצה שיהיה לו סדר, יעשה סימנים לכל דבר, דאין התורה נקנית אלא בסימנים.
קדש- בהיפוך אותיות הוא שק”ד, והרמז בזה דאדם הרוצה להגיע לידי קדושה צריך להיות שוקד על זאת דבלא שקידה לא יוכל להגיע לידי קדושה.
ורחץ- כמו כן הרוצה לזכות לקדושה צריך להיות רוחץ את גופו ולשומרו בנקיות, דאם לא שומרו בנקיות איך יכול לבוא לידי קדושה.
כרפס- אם נחלק במילה לשניים הוא כר-פס, והרמז שאת הכר שישן עליו יעבירו מעל ראשו וזהו “פס”, וימעט בעונג של שינה, ועל ידי זה יזכה לקדושה.
יחץ- היינו שתמיד ימעט באכילתו ואם נותנים לו לאכול אל יאכל הכל, אלא יחצה מזה ויאכל רק חצי, וע”י כך יזכה לקדושה, וזהו יחץ.
מגיד- הרמז בזה דהנה מגיד עולה בגיטריא ז”ן, שיהיה תמיד מגיד רק לה’ יתברך לבדו שהוא ז”ן, את כל מחסורו, ואל יבטח באף אדם שיפרנסו, ואם יחסר לו בראש ובראשונה, יגיד זאת לה’ יתברך שהוא זן ומפרנס, לכל והוא ידאג לו לכל מחסורו.
רחצה- הנה רחצה בהיפוך אותיות הוא החצר, שתמיד יהיה בחצר הידוע, והם בתי כנסיות ובתי מדרשות, שהם חצרות ה’, וילמד תורה ויתפלל לה’.
מוציא- הרמז שתמיד יהיה מוציא הוצאות מרובות בשביל לעשות ולקיים את המצוות בהידור רב, וזהו מוציא.
מצה- לצורך עצמו יאכל מאכל מועט כמו המצה, וימעט בהנאות. ועוד יש להוסיף רמז נוסף בזה דהנה מצה הוא לשון מריבה מחלוקת, והיינו שעל האדם לא לעשות מריבה או מחלוקת אם אף אדם ח”ו, וכל מחלוקת שיעשה יהיה אך ורק בליבון התורה, ולימודה.
מרור- הנה מרור עולה בגימטריא מו”ת, והרמז בזה דאין התורה מתקיימת אלא במי שממית עצמו באהלה של תורה. ואפילו אם ירגיש בתחילה מרירות גדולה במה שממית עצמו באהלה של תורה בסופו של דבר ירגיש את מתיקותה.
כורך- הנה אם נחלק את המילה לב’ הוא כו-רך, והרמז בזה, ש-“כו” עולה בגימטריא שם הוי”ה ברוך הוא, שהוא מתנהג עמנו ברכות וזו “רך”. והאדם צריך להדמות לבוראו, ואם כן גם הוא יהיה רך עם בני אדם ולא קשה.
שלחן עורך- הנה שולחן עורך עולה בגימטריא, ת”ר נ”ח כ”ו, והרמז בזה שתמיד יהיה האדם מחפש (תר) מנוחה (נח) לשם הוי”ה (כו), וזה על ידי שיתן לעניים ממה שאוכל, תהיה על ידי כן מנוחה לשם הויה ברוך הוא וברוך שמו. וע”י שיאכל לעניים ממה שיש לו בשולחנו, יזכה שתשרה השכינה ביתו, יהיה וצ”ר לנח”ש, והיינו דשלחן עורך עולה בגימטריא וצ”ר לנח”ש, והיינו שיצר הרע שהוא נח”ש צר לו במה שאדם מארח על שולחנו אורחים, שגדולה הכנסת אורחים יותר מהקבלת פני שכינה, וזה אינו רוצה הנחש, יצר הרע, שיזכה האדם שתשרה השכינה בביתו.
צפון- הנה צפון בהיפוך אותיות הוא נ”ץ- פ”ו, והרמז בזה שאדם שקם לתפילת הנץ, יזכה שכל הדינים יסורו מעליו, דפ”ו עולה אלהי”ם בגימטריא דהוא רמז למידת הדין.
ברך- ידוע ד-“ך” סופית עולה בגימטריא חמש מאות, ויחד עם ר”ב של ברך העולה הכל שבת, דידע האדם דשבת היא מקור הברכה, וככל שהאדם שומר את יום השבת זוכה ליותר ויותר ברכות והצלחות ושפע עד בלי די.
הלל- הלל עולה בגימטריא ה”ס, והרמז בזה דעל האדם לאחוז בפלך השתיקה, בבחינת הס מפניו כל הארץ, ואם רוצה להלל יהלל לה’, ד-“הלל” עולה בגימטריא שם אדנ”י.
נרצה- נרצה הוא נוטריקון של נר’ צ’ריך ה’דלקה, והרמז בזה שעל האדם להדליק את נשמתו שנקראת נ”ר, כמו שכתוב נר ה’ נשמת אדם, ואיך ידליק את הנר על ידי שירבה בענייני אור כעשיית מצוות ולימוד התורה, ואז ירצה ה’ את כל מעשיו. או יש לומר עוד שעל האדם לזכות את הרבים ולהדליק עוד נר של עוד יהודי, ואז כשיעשה זו יהיו מעשיו רצויים לפניו יתברך. ע”כ.

למאמר המלא:
https://sfarim.online/2019/04/22/%D7%A8 ... %93%D7%A8/ (ספרים אונליין)

 • נושאים דומים
  תגובות
  צפיות
  הודעה אחרונה
 • סגולה נפלאה לרפואה ליל הסדר!
  על ידי pkd » 17 אפריל 2019, 22:07 » ב פסח
  11 תגובות
  404 צפיות
  הודעה אחרונה על ידי שף ויתיב
  18 אפריל 2019, 15:49
 • מנהג הגרח"ק שליט"א בגביע של ליל הסדר
  על ידי מתחזק » 18 אפריל 2019, 12:28 » ב פסח
  5 תגובות
  279 צפיות
  הודעה אחרונה על ידי מתחזק
  18 אפריל 2019, 21:00
 • אם חובת אכילת ליל ט"ו בסוכה מחייב ברכה בפני עצמה
  על ידי בני תורה » 23 ספטמבר 2018, 11:59 » ב סוכות, שמחת תורה ושמיני עצרת
  3 תגובות
  193 צפיות
  הודעה אחרונה על ידי תלמיד צעיר
  25 ספטמבר 2018, 22:28
 • תוקף קדושת "ליל שימורים" במשנת התנא האלוקי 'רבי עקיבא בן יוסף'
  על ידי טעם ודעת » 03 אפריל 2019, 21:24 » ב פסח
  5 תגובות
  309 צפיות
  הודעה אחרונה על ידי טעם ודעת
  16 אפריל 2019, 19:52
 • ליל שימורים - גם ביו"ט שני של גליות?
  על ידי חוות דעת » 23 אפריל 2019, 08:18 » ב פסח
  7 תגובות
  249 צפיות
  הודעה אחרונה על ידי חוות דעת
  24 אפריל 2019, 02:51

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח