תורת רשב"י - כלי יעיל במיוחד לטיפול בנוער מתמודד  הרב יחיאל פליסקין

פותח הנושא
מתאהב על ידך
משתמש ותיק
נתן תודה: 297 פעמים
קיבל תודה: 115 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

תורת רשב"י - כלי יעיל במיוחד לטיפול בנוער מתמודד  הרב יחיאל פליסקין

שליחה על ידי מתאהב על ידך » 08 מאי 2020, 01:53

תורת רשב"י - כלי יעיל במיוחד לטיפול בנוער מתמודד  הרב יחיאל פליסקין בל"ג בעומר השנה לא נוכל להשתתף במדורות, וזה בדיוק הזמן לחגוג את היום עם הדבר האמיתי: הבנת המשמעות הפנימית של היום! שווה לקרוא עד הסוף, כי כך יהיה לכם ביד את הבסיס לכלי הטיפולי הכי יעיל והכי עוצמתי לטיפול בנוער מתמודד. הפתק שנשלח על ידי היונה מסופר בספר הזוהר, כי בתקופה בה התחבא רבי שמעון בר יוחאי במערה, התעוררה בבית המדרש שאלה חמורה, והחכמים לא מצאו תשובה. רצו הם לשאול את רשב"י, אך כמובן לא ידעו היכן הוא נמצא.  כתב רבי יוסי את השאלה על פתק, וקרא ליונה אחת ונתן את הפתק בפיה, ואמר 'שם קדוש', והיונה אכן הביאה את הפתק לרבי שמעון בר יוחאי. אך רשב"י לא ידע לענות על השאלה. באותה שעה הגיע אליו אליהו הנביא בשליחות הקב"ה, ורשב"י שאלו את שאלת החכמים: יש בתורה שתי פרשיות של 'קללות', האחת - בפרשת 'בחוקותי', והשניה - בפרשת 'כי תבא'. וקיבלו חכמים, שהקללות הראשונות - הם כנגד חורבן בית ראשון, והקללות השניות - כנגד חורבן בית שני.  והנה, בעוד שבקללות של 'בחוקותי', נכתב בסופם דברי תנחומים, כגון: ואף גם זאת בהיותם בארץ אויביהם לא מאסתים ולא געלתים לכלותם וגו', הרי שהקללות של 'כי תבא', פשוט מסתיימות בקללות, בלי מילה אחת של נחמה.  וממילא מזדעקת השאלה: מדוע לא כתב הקב"ה תנחומים בסוף הקללות 'שלנו', האם אכן אין סיכוי ותקווה לנו בגלות האחרונה? השיב אליהו הנביא לרשב"י: חס וחלילה! בתוך הקללות של פרשת כי תבא, רמוזות הבטחות ונחמות לישראל. משל למלך האוהב את בנו, שאף על פי שקללו והלקהו, בפנימיותו הוא אוהבו מאד. כך הקב"ה, אף על פי שקיללם לישראל, רמוזים בדבריו טובות גדולות. אחת הדוגמאות שהביא אליהו הנביא היא, הקללה של: 'והתמכרתם שם לעבדים ולשפחות ואין קונה', שפירושה על פי הפשט: כי יתקבצו האומות על ישראל, וימכרו אותם בשוק העבדים. אבל - מסביר אליהו הנביא - לא יהא כן! עם ישראל רק יחשבו שיימכרו, אך למעשה לא יימכרו כלל, ולכן כתוב 'והתמכרתם' ולא 'ונמכרתם', כי זה יקרה רק במחשבתם. וזהו שמסיים הפסוק: 'ואין קונה' ולא כתוב 'ולא יקנו' - כי אין במציאות מי שיכול לקנות את עם ישראל! (יהודים בגלות חושבים 'למכור עצמם' לאומות, ולהפוך להיות כמו צרפתים או אנגלים וכדו', אך לבסוף מתברר שיהודי תמיד נשאר יהודי. ואדרבה, דוקא מתוך השפל הרוחני, מתגלה העוצמה הפנימית של היהודי). כתב רבי שמעון את התשובה על פתק, ונתנו בפי היונה. עפה היונה אל רבי יוסי שהיה עומד במקומו וממתין ליונה, והוא נטל את הפתקה והביאה לבית המדרש (עפ"י זוהר חדש, פרשת כי תבא). עתה, הבה ונשים לב ליסוד האדיר העולה מהדברים:  בגלות האחרונה, מה שכתוב בפשט, מה שגלוי לעיניים - זה רק קללות, הכל נראה חשוך ואפל. אולם באמת, בתוך כל קללה טמונה ברכה עצומה, והתפקיד שלנו הוא לחפור ולמצוא בכל מצב של קללה שנקלענו אליו - כיצד דווקא מתוך המצב הביש הזה צצה ועולה איזו ברכה ייחודית עבורנו. עתה נבין מדוע נוהגים בל"ג בעומר להדליק מדורות בלילה, משום שזהו החידוש הגדול של רשב"י בספר הזוהר: הוא נוגע בכל הנקודות האפלות שבחיינו, ומגלה את נקודת האור שבהם, וכך הוא מאיר את חשכת הלילה באור יקרות. כיצד מועיל המבט של ספר הזוהר לנערים מתמודדים? מקווה שנהניתם מהדבר-תורה... אבל זה לא רק דבר תורה, אלא מה שכתבנו כאן, הוא הבסיס לשיטת הטיפול הכי טובה בנוער מתמודד – לגלות להם את האור הפנימי הטמון בכל מצב בחייהם!  בימים אלו אני עובד על מתנה מיוחדת עבורכם, והוא ספר 'פרקים מתורת ההתחזקות' - מהדורה ב', המבוסס כולו על עיקרון זה. הספר יהיה מיועד בעז"ה להורים, למחנכים, ואף לנוער המתמודד עצמו. נערים מתמודדים שלמדתי עמהם בקביעות תורה זו, ראו עליהם תוך זמן קצר שינויים עמוקים, ולאחר מספר שנים התהפכו לגמרי מרע לטוב, כי הם הבינו איך למצוא אור בכל חושך שאליו נקלעו. לדוגמא, מעשה בבחור שעזב כמעט את כל הדת, ואף התחיל ליפול לעולם הפשע ר"ל, ואני עסקתי עמו בלימוד תורת ההתחזקות, כשהוא מתחזק לאט לאט. לאחר כשנתיים מתחילת התהליך, יום אחד המתין הבחור בתור לקופת חולים, ולידו התיישב אדם חרדי, והחל להוכיח אותו אודות האייפון שהוא מחזיק. השיב לו הבחור: "אל תראה אותי ככה, אני שומר שבת, מניח תפילין, והולך לשיעורי תורה"... טען לו האיש: "כל עוד אתה מחזיק אייפון, כל המצוות שלך לא שוות". בשלב זה התקצף הבחור ואמר: "תתבייש לך! אם הייתי קצת פחות חזק בדת, והייתי מאמין לך, הייתי עכשיו מפסיק לשמור שבת ולהניח תפילין, על מצפונך, אבל ברוך ה' אני חזק בדת, ואני כן ימשיך לשמור שבת, וכן ימשיך להניח תפילין, כי אני יודע כמה הקב"ה שמח בזה!"... כששמעתי סיפור זה רוויתי נחת, משום שהוא הדגיש לי שוב עד כמה גישה 'סטנדרטית' יכולה להפיל נער כזה לבאר שחת, ואילו תורת ההתחזקות היא שמצילה אותו, וברוך ה' שהכנסתי לו את זה טוב בעצמות, שלא יבלבלו אותו כל מיני נשמות טובות.  והבשורה הנפלאה היא, שמאז עברו כשנתיים נוספות, וכיום הבחור הזה כבר חזר בתשובה שלמה, ונכנס ללמוד בישיבה, כשהוא מקפיד על קלה כבחמורה! שיהיה לכולנו ל"ג בעומר שמח, ונזכה לגלות את האור הנפלא הגנוז בכל יהודי, בכל מצב.          נהנים מהמסרים? העבירו אותם הלאה לקרובים וידידים והמליצו להם להצטרף לרשימה שלנו . נשלח מכתובת shtulimm@walla.comשולח: שתולים- להצליח עם המתבגריםכתובת השולח: דרוק 80 ירושליםהסרה מהרשימה | עדכון פרטים | דיווח דיוור לא מורשה רב מסר מערכת דיוור ודפי נחיתה 

• נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “ספירת העומר, ל"ג בעומר, חג השבועות”

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח