עליה לציון הרשב"י כעת, ובכל עת


פותח הנושא
רוצה לדעת
משתמש ותיק
הודעות: 948
הצטרף: 10 אוקטובר 2018, 10:51
נתן תודה: 422 פעמים
קיבל תודה: 353 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

עליה לציון הרשב"י כעת, ובכל עת

שליחה על ידי רוצה לדעת » 12 מאי 2020, 00:29

כתב ביערות דבש ח"ב דרוש ז' וז"ל: אבל ידוע מ"ש ביבמות [דף צו ע"ב] אגורה באהלך עולמים, וכי אפשר לאדם להיות דר בב' עולמות, אלא שיאמרו דבר שמועה משמו בזה העולם ושפתותיו וכו', והיינו להבין מ"מ איך דר בב' עולמות, אבל כשאומרים דבר שמועה מפיו אז נשמת צדיק מתלבשת שם בלומדים ועומדת שם, עכ"ל. 
וכן בס' בעש"ט עה"ת פר' שלח מובא מס' ישמח לב לבעל המאור עינים בזה"ל: ויעלו בנגב ויבא ער חברון פירש רש"י שכלב הלך ונשתטח על קברי אבות ע"ש ובדורות האחרונים כשלומדים דברי שום תנא וחכם מדברי הקדמונים שהדבר ההוא הוא חיות ומוחין שלו והאדם הלומד ומדבר דבריו מדבק ומכניס חיות ומוחין שלו לתוך הדיבורים ונקרא אתדבקות רוחא ברוחא ולכך מחיה אותו שמכניס החיות בהדברים שלכך אמרו יבמות צ"ז ע"א שפתותיו דובבות בקבר ואפשר לומר כי זהו בחינת השתטחות על קברי צדיקים כי דיבורי הצדיק שם הוא קבור וטמון החיות שלו כאמור וזה הלומד בהכנסו עם החיות ומוחין שלו לתוך החיות ומוחין של הצדיק שטמן בדבריו, נקרא אתדבקות רוחא ברוחא ושפתותיו דובבות בקבר כנודע זה מדברי הבעל שם טוב נשמתו בגנזי מרומים ונקרא בחינה זו השתטחות על קברי הצדיקים שהן דבריהם שלומד ומזכיר היום הלומד ולכך מחיה מוחין של אותו הצדיק והבן, עכ"ל. הרי שכשלומד איזה ענין מדברי הצדיק הוא בחינה של השתטחות על קברו.
ועי' בס' חסידים אות רכ"ד שכ': וכל האומר דבר שמועה מפיהם הם מתפללים עליו שם ומליצים טובה עליו, עכ"ל. וע"ע פלא יועץ ערך דובב דג"כ מבואר כענין זה שכאשר לומד מדברי הצדיק הרי הוא ממליץ עליו טוב, והביא שגילו להב"י שהואיל וטרח הרבה בדברי הרמב"ם הוא הגין עליו כמובא במגיד מישרים פר' ויקהל.  

  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “ספירת העומר, ל"ג בעומר, חג השבועות”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אליעזר ג | 3 אורחים