תעלומה!!! ז' מועדים - ז' משקים.

ערבה

משתמש ותיק
בימי בחרותי באחד מטיוליי בנחלי צפון ארצנו הקדושה פגשתי ביהודי יקר, לא הכרתיו אז, וגם היום, הדבר היחיד שאני זוכר מאותו אדם זו תעלומה שהציב בפני:

חנוכה  -  שמן
פורים  -  יין
פסח  -  טל
שבועות  -  חלב
ראש השנה  -  דבש
יוה"כ  -  דם 
סוכות  -  מים

סתם ולא פירש.

שירת העשבים

משתמש ותיק
ערבה אמר:
בימי בחרותי באחד מטיוליי בנחלי צפון ארצנו הקדושה פגשתי ביהודי יקר, לא הכרתיו אז, וגם היום, הדבר היחיד שאני זוכר מאותו אדם זו תעלומה שהציב בפני:

חנוכה  -  שמן
פורים  -  יין
פסח  -  טל
שבועות  -  חלב
ראש השנה  -  דבש
יוה"כ  -  דם 
סוכות  -  מים

סתם ולא פירש.
מה הקשר?

דבש לפי

משתמש ותיק
שירת העשבים אמר:
ערבה אמר:

חנוכה  -  שמן
פורים  -  יין
פסח  -  טל
שבועות  -  חלב
ראש השנה  -  דבש
יוה"כ  -  דם 
סוכות  -  מים

סתם ולא פירש.
מה הקשר?
מתחילים לשאול טל בפסח.

אברהם משה

משתמש ותיק
ערבה אמר:

חנוכה  -  שמן
פורים  -  יין
פסח  -  טל
שבועות  -  חלב
ראש השנה  -  דבש
יוה"כ  -  דם 
סוכות  -  מים

סתם ולא פירש.
רבי יהודה היה נותן בהם סימנים...
סימן אחד - י"ד שח"ט ד"ם
סימן שני - שמות המועדים לפי סדרם במעגל השנה, בכל חג רמוז בו המשקה שלו.
מ"מ זה לא היה גילוי אליהו.

דבש לפי

משתמש ותיק
אולי התעלומה היא מדוע אין משקה כנגד שמיני עצרת שהוא רגל בפני עצמו (ויש לתרץ שהוא רגל בפני עצמו רק לעניין פז"ר קש"ב, ומשקים אינם כלולים בזה).

ויש לבדוק אם אפשר לכוון את המשקים כנגד שבעה ימים טובים שיש מהתורה (דהיינו להוסיף לרשימה הנ"ל שביעי של פסח ושמיני עצרת ולהוריד את חנוכה ופורים), אלא שלכאורה גם סוכות וגם שביעי של פסח עניינם קשור למים ואיני רואה איך לקשר אחד מהם למשקה אחר.

נדיב לב

משתמש ותיק
דבש לפי אמר:
ויש לבדוק אם אפשר לכוון את המשקים כנגד שבעה ימים טובים שיש מהתורה (דהיינו להוסיף לרשימה הנ"ל שביעי של פסח ושמיני עצרת ולהוריד את חנוכה ופורים), אלא שלכאורה גם סוכות וגם שביעי של פסח עניינם קשור למים ואיני רואה איך לקשר אחד מהם למשקה אחר.

אתגר מענין. אפשר להוריד את פורים מהרשימה, ולהכניס את היין בשמיני עצרת שנתרבה ב'והיית אך שמח' ודרשו חז"ל בגמ' סוכה פסחים - לרבות יום טוב האחרון לשמחה ולהוציא יום טוב ראשון.

דבש לפי

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
דבש לפי אמר:

אתגר מענין. אפשר להוריד את פורים מהרשימה, ולהכניס את היין בשמיני עצרת שנתרבה ב'והיית אך שמח' ודרשו חז"ל בגמ' סוכה פסחים - לרבות יום טוב האחרון לשמחה ולהוציא יום טוב ראשון.
ויום טוב ראשון של סוכות שמביאים בו שמן יותר מכל המועדים יהיה כנגד השמן, ואע"פ שגם יין מביאים בו באותה כמות אבל היין כבר "תפוס" לשמיני עצרת. ושביעי של פסח הוא כנגד המים מפני קריעת ים סוף.

ערבה

משתמש ותיק
פותח הנושא
אברהם משה אמר:
ערבה אמר:

חנוכה  -  שמן
פורים  -  יין
פסח  -  טל
שבועות  -  חלב
ראש השנה  -  דבש
יוה"כ  -  דם 
סוכות  -  מים

סתם ולא פירש.
סימן אחד - י"ד שח"ט ד"ם

כנראה באמת שלא מדובר בגילוי אליהו, אך מי יודע...
אם זה כן היה גילוי אליהו זה היה הגילוי האחרון שלי.

נדיב לב

משתמש ותיק
ערבה אמר:
אברהם משה אמר:
ערבה אמר:

חנוכה  -  שמן
פורים  -  יין
פסח  -  טל
שבועות  -  חלב
ראש השנה  -  דבש
יוה"כ  -  דם 
סוכות  -  מים

סתם ולא פירש.
סימן אחד - י"ד שח"ט ד"ם

.

למה אחרון? תטייל שוב בנחלי הצפון כבימי בחרותך, אולי תפגוש בו שוב :)

בעל אוצר

משתמש ותיק
ערבה אמר:

חנוכה  -  שמן
פורים  -  יין
פסח  -  טל
שבועות  -  חלב
ראש השנה  -  דבש
יוה"כ  -  דם 
סוכות  -  מים

סתם ולא פירש.
היהודי הזה פגשני ג"כ ואמר לי שהוא חידש את זה שמו הרב א. ה. ממודיעין עילית.

נדיב לב

משתמש ותיק
בעל האוצר לאור הודעתך, אני תוהה לעצמי אם לא אותך פגש @ערבה בנחלי הצפון ושמע מה ששמע...

אבי חי

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
דבש לפי אמר:

כבר אמרו ז"ל חביבין דברי סופרים יותר מיינה של תורה...

יש"כ על הווארט

ערבה

משתמש ותיק
פותח הנושא
בעל אוצר אמר:
ערבה אמר:

חנוכה  -  שמן
פורים  -  יין
פסח  -  טל
שבועות  -  חלב
ראש השנה  -  דבש
יוה"כ  -  דם 
סוכות  -  מים

סתם ולא פירש.
היהודי הזה פגשני ג"כ ואמר לי שהוא חידש את זה שמו הרב א. ה. ממודיעין עילית.

לא ידעתי ש א.ליהו ה.נביא גר בק"ס.

לך הוא הסביר את הדברים?

פראנק

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
פראנק אמר:
ערבה אמר:
ראש השנה  -  דבש
מה הקשר? 

כבר שכחת מה שכתבת :)
https://tora-forum.co.il/viewtopic.php?f=26&t=6935&p=188869&hilit=%D7%AA%D7%A4%D7%95%D7%97+%D7%91%D7%93%D7%91%D7%A9#p188810

https://tora-forum.co.il/viewtopic.php?f=26&t=2967

אני זוכר היטב אבל יש לי עוד הודעה באשכול הזה שדלגת (הכה"ח)

כוונתי ששאר המשקים יש קשר מהותי להיום משא"כ דבש שאוכלים רק בגלל שסימנא מילטא 

נדיב לב

משתמש ותיק
פראנק אמר:
נדיב לב אמר:
פראנק אמר:

כבר שכחת מה שכתבת :)
https://tora-forum.co.il/viewtopic.php?f=26&t=6935&p=188869&hilit=%D7%AA%D7%A4%D7%95%D7%97+%D7%91%D7%93%D7%91%D7%A9#p188810

https://tora-forum.co.il/viewtopic.php?f=26&t=2967

אני זוכר היטב אבל יש לי עוד הודעה באשכול הזה שדלגת (הכה"ח)

כוונתי ששאר המשקים יש קשר מהותי להיום משא"כ דבש שאוכלים רק בגלל שסימנא מילתא 

אה, הבנתי למה הערת. פלפל חריף שכמוך... https://tora-forum.co.il/viewtopic.php?f=26&t=6935&p=188869&hilit=%D7%AA%D7%A4%D7%95%D7%97+%D7%91%D7%93%D7%91%D7%A9#p188412
אבל עדיין הביאו שם בשם הגאונים שכתבו אחרת https://tora-forum.co.il/viewtopic.php?f=26&t=6935&p=188869&hilit=תפוח+בדבש#p188433

ערבה

משתמש ותיק
פותח הנושא
במבי אמר:
ערבה אמר:
הרב @במבי, 
אולי לך יש רעיון?

ביארו את הכל יפה, חוץ מ"דם" שעוד לא הבנתי את הקשרו ליוה"כ
יו"כ עניינו הוא כפרה, בזמן הבית עיקר הכפרה הייתה באמצעות זריקת הדם בחוץ ובפנים.

למען האמת את עזרתך רציתי בעיקר במציאת רעיון שיסביר מה עניין הדמיון בין הדברים, איזה הקשר יש בין משקים שמכשירים לקבל טומאה למועדים, אולי משהו בכיוון שהמועדים מכשירים לסלק הטומאה ולקבל טהרה?!
בטוח תעשה זאת יותר טוב ממני.

ייש"כ

במבי

משתמש ותיק
ערבה אמר:
במבי אמר:
ערבה אמר:
הרב @במבי, 
אולי לך יש רעיון?

למען האמת את עזרתך רציתי בעיקר במציאת רעיון שיסביר מה עניין הדמיון בין הדברים, איזה הקשר יש בין משקים שמכשירים לקבל טומאה למועדים, אולי משהו בכיוון שהמועדים מכשירים לסלק הטומאה ולקבל טהרה?!

ייש"כ

דווקא א"ל שהמצווה ביוה"כ היא "תענו את נפשותיכם" והפסוק אומר "כִּ֥י הַדָּ֖ם ה֣וּא הַנָּ֑פֶש"

בעל אוצר

משתמש ותיק
יש שני ביאורים בראשונים (יעויין רמב"ן ריש תזריע ואור החיים שם) מה טעם ההכשר
או שזהו גמר מלאכה של הפרי.
או להיפך שע"י המשקה הפרי מתלכלך יותר ומקבל טומאה.
ויש לדון לשני הטעמים.

ערבה

משתמש ותיק
פותח הנושא
נדיב לב אמר:
ערבה אמר:
אברהם משה אמר:
סימן אחד - י"ד שח"ט ד"ם

.

למה אחרון? תטייל שוב בנחלי הצפון כבימי בחרותך, אולי תפגוש בו שוב :)

ניסיתי וזה לא עבד.

ערבה

משתמש ותיק
פותח הנושא
במבי אמר:
ערבה אמר:
במבי אמר:

ייש"כ

דווקא א"ל שהמצווה ביוה"כ היא "תענו את נפשותיכם" והפסוק אומר "כִּ֥י הַדָּ֖ם ה֣וּא הַנָּ֑פֶש"

ברכות יז.
 רַב שֵׁשֶׁת כִּי הֲוָה יָתֵיב בְּתַעֲנִיתָא, בָּתַר דִּמְצַלֵּי אָמַר הָכִי: ״רִבּוֹן הָעוֹלָמִים, גָּלוּי לְפָנֶיךָ בִּזְמַן שֶׁבֵּית הַמִּקְדָּשׁ קַיָּים, אָדָם חוֹטֵא — וּמַקְרִיב קָרְבָּן. וְאֵין מַקְרִיבִין מִמֶּנּוּ, אֶלָּא חֶלְבּוֹ וְדָמוֹ, וּמִתְכַּפֵּר לוֹ. וְעַכְשָׁיו יָשַׁבְתִּי בְּתַעֲנִית וְנִתְמַעֵט חֶלְבִּי וְדָמִי, יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ שֶׁיְּהֵא חֶלְבִּי וְדָמִי שֶׁנִּתְמַעֵט כְּאִילּוּ הִקְרַבְתִּיו לְפָנֶיךָ עַל גַּבֵּי הַמִּזְבֵּחַ, וְתִרְצֵנִי״.

חלק עליון תַחתִית