סיפור על הרב שך עם רייכמן

תולדות גדולי ישראל ודברי ימי עמינו

פותח הנושא
יצחק
משתמש ותיק
נתן תודה: 417 פעמים
קיבל תודה: 375 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

סיפור על הרב שך עם רייכמן

שליחה על ידי יצחק » 19 מאי 2020, 13:52

לצורך הרצאה אני צריך פרטים מדויקים (אולי עם מקורות) של סיפור שהיה עם הרב שך ורייכמן (הנדיב המפורסם),
הרב שך אמר לו שבנוגע לעולם הבא אכן יש לו חלק גדול בזכות התרומות שלו לישיבות ולכוללים, אבל עולם הזה.. יש רק ללומדים תורה..

אחד הבנים
משתמש ותיק
נתן תודה: 74 פעמים
קיבל תודה: 133 פעמים
יצירת קשר:

Re: סיפור על הרב שך עם רייכמן

שליחה על ידי אחד הבנים » 19 מאי 2020, 14:02

אני דווקא הכרתי את הוורט הזה בשם הח"ח.

כרם
משתמש ותיק
נתן תודה: 38 פעמים
קיבל תודה: 122 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כרם » 19 מאי 2020, 14:03

אני הכרתי אותו בשם הג"ר אהרן קוטלר זצ"ל.

שאר לעמו
משתמש ותיק
נתן תודה: 483 פעמים
קיבל תודה: 953 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 19 מאי 2020, 14:14

הסיפור היה כזה כפי שסופר בשעתו סמוך לזה, כשביקר כמה ימים בבני ברק (בערך בתש"נ. והתארח אצל הרב אליהו רפול זצ"ל בביתו ברח' הרב דסלר. ר' משה זצ"ל היה איש מאוד פשטן בהליכותיו, כפי שראיתיו אז, הוא שוחח עם הרב שך אחרי שחרית).

אמרו שהרב שך אמר לו בחיבה ר' משה בעולם הבא שלך אני מקנא, אבל עולם הזה לי יש יותר..

(ולמי שלא יודע, באותה תקופה הוא העביר במזומן 100,000,000$ - סך אסטרונומי בימים ההם כשהדולר היה יקר מאוד, אולי בערך פי 4 משל היום, בחישוב האינפלציה וירידת שער הדולר, והרב שך היה הממונה על הסך, לחלקו למוסדות התורה והחינוך, כפי שראה לנכון).

אחד הבנים
משתמש ותיק
נתן תודה: 74 פעמים
קיבל תודה: 133 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד הבנים » 19 מאי 2020, 14:17

יצחק כתב:
19 מאי 2020, 13:52
לצורך הרצאה אני צריך פרטים מדויקים (אולי עם מקורות) של סיפור שהיה עם הרב שך ורייכמן (הנדיב המפורסם),
הרב שך אמר לו שבנוגע לעולם הבא אכן יש לו חלק גדול בזכות התרומות שלו לישיבות ולכוללים, אבל עולם הזה.. יש רק ללומדים תורה..

לגופו של מעשה, לא נדמה לי שאותו הגדול [יהיה מי שהיה] אמר לו שעוה"ז הוא רק ללומדי תורה ולא לתומכיה
דהא פשיטא שהחזקת תורה יש ע"ז שכר בעוה"ז ג"כ כמו שהאריך הח"ח בקו' עמלה ש"ת [עיין מה שאספו בקונטרס ת"ת לח"ח]
אלא עיקר המסר היה הבעת צער ותימהון על מי שחושב שבלי ללמוד יהיה לו משהו רק ע"י שיחזיק תורה,
וזה אמר לו ניחא עוה"ב אבל לא תוכל ליהנות בעוה"ז.
וכ"ז ע"ד הבעת צער ותימהון כנ"ל.
ואולי אה"נ לזה כוונתך?

וחי בהם
משתמש ותיק
נתן תודה: 88 פעמים
קיבל תודה: 159 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

שליחה על ידי וחי בהם » 19 מאי 2020, 14:22

כרם כתב:
19 מאי 2020, 14:03
גם אני קיבלתיו כך:
הגאון ר' אהרן קוטלר זצ"ל ראש ישיבת ליקווד, הגיע פעם לעשיר גדול לבקשו שיתרום עבור ישיבתו. ר' אהרן בהסברתו הנפלאה צייר לפני העשיר את המעלה הגדולה של מחזיקי תורה הנוטלים שכר לעוה"ב בלימוד התורה של בני הישיבה, והוסיף ששכרם יגדל עוד יותר משכר הלומדים. העשיר בשמעו זאת נענה ואמר: הנה ראש הישיבה ידוע בכישרונותיו העילויים וללא ספק אם יפנה לעולם המסחר יוכל בתוך תקופה קצרה להפוך לעשיר מופלג, א"כ למה לו לשבת על ספסל הישיבה הרי עדיף לו לעסוק במסחר ולהחזיק בכספו את לומדי הישיבה ואז יוגדל שכרו בהרבה. נענה לעומתו ר' אהרן: הן הן, אם אעשה כך יהיה לי אז יותר שכר בעוה"ב, אבל מהיכן אקח אז את תענוג העולם הזה שיש לי כעת בעת עמלי בתורה?!

מתאהב על ידך
משתמש ותיק
נתן תודה: 311 פעמים
קיבל תודה: 123 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מתאהב על ידך » 19 מאי 2020, 15:17

אני שמעתי מעד ראיה שרבי גרשון אידלשטיין אמר כעי"ז לגביר אחד בפני כולם בעיצומה של דרשתו במעמד חגיגי שהתקיים לכבוד הגביר בישיבת פוניבז'.

הוא הטעים והוכיח לו את הדברים בהרחבה, כדי להיות בטוח שאף בחור לא יקבל מהמעמד הזה שאיפות חדשות להיות עשיר כמו הגביר...

אחד מן הגולה
משתמש ותיק
נתן תודה: 30 פעמים
קיבל תודה: 119 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד מן הגולה » 19 מאי 2020, 15:44

וחי בהם כתב:
19 מאי 2020, 14:22
כרם כתב:
גם אני קיבלתיו כך:
הגאון ר' אהרן קוטלר זצ"ל ראש ישיבת ליקווד, הגיע פעם לעשיר גדול לבקשו שיתרום עבור ישיבתו. ר' אהרן בהסברתו הנפלאה צייר לפני העשיר את המעלה הגדולה של מחזיקי תורה הנוטלים שכר לעוה"ב בלימוד התורה של בני הישיבה, והוסיף ששכרם יגדל עוד יותר משכר הלומדים. העשיר בשמעו זאת נענה ואמר: הנה ראש הישיבה ידוע בכישרונותיו העילויים וללא ספק אם יפנה לעולם המסחר יוכל בתוך תקופה קצרה להפוך לעשיר מופלג, א"כ למה לו לשבת על ספסל הישיבה הרי עדיף לו לעסוק במסחר ולהחזיק בכספו את לומדי הישיבה ואז יוגדל שכרו בהרבה. נענה לעומתו ר' אהרן: הן הן, אם אעשה כך יהיה לי אז יותר שכר בעוה"ב, אבל מהיכן אקח אז את תענוג העולם הזה שיש לי כעת בעת עמלי בתורה?!
גם אני שמעתי את המעשה כך. ולא על הרב שך.

כרם
משתמש ותיק
נתן תודה: 38 פעמים
קיבל תודה: 122 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כרם » 19 מאי 2020, 16:01

וחי בהם כתב:
19 מאי 2020, 14:22
כרם כתב:
גם אני קיבלתיו כך:

אני שמעתיו כך:
בנו של אחד הגבירים מתומכי הישיבה, התבקש ע"י אביו לעזור לו בעסקיו על חשבון לימודו בישיבה, המשמעות היתה כי לאט לאט הוא נכנס לעולם המסחר ויוצא מעולם הישיבה. הג"ר אהרן קוטלר זצ"ל התאמץ לשמור על הבחור שלא ילך אחרי בקשת אביו. בדינר שהיה לטובת הישיבה הסביר הג"ר אהרן זצ"ל את מאמר חז"ל על הפסוק בצל החכמה בצל הכסף, ותאר את שכרו של המחזיק תורה בעולם הבא כישכר וזבולון. קם האב ואמר לו: אם כן יבוא בני לעסקי ויהיה שכרו כמו הלומדים. על זה השיב לו הג"ר אהרן זצ"ל: נכון שעולם הבא יש לתומכי תורה ומחזיקיה כלומדיה, אבל את העולם הזה של לומדי תורה אין להם!

אין חכמה
משתמש ותיק
נתן תודה: 21 פעמים
קיבל תודה: 54 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אין חכמה » 19 מאי 2020, 18:45

בגמ' מבואר שכל הנביאים לא נתנבאו אלא למהנה ת"ח מנכסיו ומשיא ביתו לת"ח אבל ת"ח עצמם עיןלא ראתה מבואר שגם בעולם הבא אין חלקם שווה

מאן דכר שמיה
נתן תודה: 18 פעמים
קיבל תודה: 19 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דכר שמיה » 24 מאי 2020, 00:11

לכאורה המקור לזה הוא מהמשנה באבות ו' ט' א"ר יוסי בן קסמא פ"א הייתי מהלך בדרך וכו' אמרתי לו וכו' איני דר אלא במקום תורה וכ"כ בספר תהילים ע"י דהע"ה טוב לי תורת פיך מאלפי זהב וכסף ולא עוד אלא שבשעת פטירתו של אדם אין מלוין לו וכו' אלא תורה ומעשים טובים בלבד כו'. ולכאורה לפי הטעם השני כן הי' יכול לילך עמו, והיה מעשירו ועושה בכסף מעשים טובים, אלא שהמעשים טובים זה רק בעוה"ב, בשעת מיתתו של אדם, אבל התורה זה גם בעוה"ז, טוב לי תורת פיך מאלפי זהב וכסף.

אין חכמה
משתמש ותיק
נתן תודה: 21 פעמים
קיבל תודה: 54 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אין חכמה » 24 מאי 2020, 00:38

מאן דכר שמיה כתב:
24 מאי 2020, 00:11
לכאורה המקור לזה הוא מהמשנה באבות ו' ט' א"ר יוסי בן קסמא פ"א הייתי מהלך בדרך וכו' אמרתי לו וכו' איני דר אלא במקום תורה וכ"כ בספר תהילים ע"י דהע"ה טוב לי תורת פיך מאלפי זהב וכסף ולא עוד אלא שבשעת פטירתו של אדם אין מלוין לו וכו' אלא תורה ומעשים טובים בלבד כו'. ולכאורה לפי הטעם השני כן הי' יכול לילך עמו, והיה מעשירו ועושה בכסף מעשים טובים, אלא שהמעשים טובים זה רק בעוה"ב, בשעת מיתתו של אדם, אבל התורה זה גם בעוה"ז, טוב לי תורת פיך מאלפי זהב וכסף.
במשנה משמע שהעניין הוא בשעת פטירתו אבל האמת היא שאפי'בעוה"ב אינו בדומה כמו שהבאתי לעיל

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “דעת דורות”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: המקשיב, חכם, יהי חסדך עלינו, למה זה תשאל לשמי, פיילוט 0.4 | 5 אורחים