ראב"ד ופירושו לתורת כהנים

תולדות גדולי ישראל ודברי ימי עמינו

פותח הנושא
יצחק פון ישיבה
נתן תודה: 10 פעמים
קיבל תודה: 8 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

ראב"ד ופירושו לתורת כהנים

שליחה על ידי יצחק פון ישיבה » 16 מרץ 2020, 22:22

שאלתי: מה ידוע לציבור על הפירוש המקובל היום לייחסו לראב"ד אם יש בזה מן האמת, כי אכן זהו ביאור מהראב"ד.
ב. כיון שיש מחלוקת בין החו"י שסובר שמח"ס זה אינו הראב"ד בעל ההשגות, ואילו החיד"א חולק עליו. אם יש למישהו ידע בזה יותר להוסיף על נושא זה. 

אחד התלמידים
משתמש ותיק
נתן תודה: 113 פעמים
קיבל תודה: 452 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: ראב"ד ופירושו לתורת כהנים

שליחה על ידי אחד התלמידים » 16 מרץ 2020, 22:31

במבוא של מכון אופק נוקטים כדבר פשוט שהוא להראב"ד בעל ההשגות. אפשר לראותו גם בכניסה כאורח, היות שזה בארבעים דפים הראשונים.

פותח הנושא
יצחק פון ישיבה
יצירת קשר:

שליחה על ידי יצחק פון ישיבה » 16 מרץ 2020, 23:12

אחד התלמידים כתב:
16 מרץ 2020, 22:31
במבוא של מכון אופק נוקטים כדבר פשוט שהוא להראב"ד בעל ההשגות. אפשר לראותו גם בכניסה כאורח, היות שזה בארבעים דפים הראשונים.
ולא הצלחתי לראותו אף שמנוי אני שם, כנראה שיש צורך בחבילה מיוחדת, ואודה למעלה הקובץ, שאני נדרש לו במסגרת ד"ת שכותב אני

אחד התלמידים
משתמש ותיק
נתן תודה: 113 פעמים
קיבל תודה: 452 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 16 מרץ 2020, 23:21

יצחק פון ישיבה כתב:
16 מרץ 2020, 23:12
אחד התלמידים כתב:
16 מרץ 2020, 22:31
ולא הצלחתי לראותו אף שמנוי אני שם, כנראה שיש צורך בחבילה מיוחדת, ואודה למעלה הקובץ, שאני נדרש לו במסגרת ד"ת שכותב אני

אני הצלחת למרות שנכנסתי כאורח. אולי משום שנכנסת כמנוי שיש לך אפשרות לראות כל הספר, ואין לך חבילת מכון אופק, הספר חסום אצלך. תצא ותכנס כאורח, ואז ארבעים דפים הראשונים יהיו פתוחים לך כמו לכל אורח אחר.

פותח הנושא
יצחק פון ישיבה
יצירת קשר:

שליחה על ידי יצחק פון ישיבה » 16 מרץ 2020, 23:54

כן, אבל יש שם עוד ספר בשם תורת כהנים עם פירוש המיוחס להראב"ד ולא ידענא מי הוא הצודק בזה. וכן בעניין השני שהזכרתי, שאלתי היא אם דבר שהובא בפירוש הראב"ד, ואילו בהלכותיו ברמב"ם סתם ולא פירש, אם סימן הוא שחזר בו וכדו' וכו'.

חדא
משתמש ותיק
נתן תודה: 7 פעמים
קיבל תודה: 81 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חדא » 17 מרץ 2020, 00:37

פשוט וברור שהפי' לתו"כ הוא לראב"ד.
[בניגוד לפירוש על הספרי שנדפס לאחרונה שאינו לראב"ד].
הנוגע למה שלא השיג, למרות שהאחרונים נחלקו אם יש לדייק מזה דעת הראב"ד
לפי כל החומר מפירושי הראב"ד וספריו שנדפסו בשנים האחרונות כנראה שצ"ל שאין להוכיח מכך כלום
אמנם יתכן שהראב"ד שינה דעתו עם השנים, כמו שמצינו בבעלי הנפש ועוד מספרי הראב"ד.

פותח הנושא
יצחק פון ישיבה
יצירת קשר:

שליחה על ידי יצחק פון ישיבה » 17 מרץ 2020, 11:44

הבה נעשה סדר:
פשוט וברור שהראב"ד חיבר ספר על תו"כ.
יש כאן עוד ג' שאלות:
א. איזה פירוש הוא לראב"ד [באוצר החכמה יש ב' פירושים שונים!, א' נקרא פי' הראב"ד, וא' המיוחס להראב"ד...].
ב. איזה ראב"ד חיבר את הפירוש, בחיד"א כתוב שהוא בעל ההשגות, ובחוו"י כתב שזה הראב"ד בעל האשכול.
ג. הוכחת החוו"י היא מכך שהראב"ד לא השיג על הרמב"ם בדבריו, על דבר שכתב בפירוש הראב"ד לתו"כ שלא כמבואר ברמב"ם.
זה מה שרצוני לברר, אם יש עוד תוספות דברים בזה למישהו אשמח לדעת.

מסורת אבותינו
נתן תודה: 21 פעמים
קיבל תודה: 42 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מסורת אבותינו » 18 מרץ 2020, 21:57

מה שהבאת באות ג' להוכיח מכך שלא השיג הראב"ד
אכן כמה אחרונים חשובים כתבו שמה שלא השיג הראב"ד ש"מ שהסכים לרמב"ם, וכנראה שהוכחה זו אוחזת כעיין זה.
לעומתם טען החזו"א שהראב"ד לא ראה חובה לעצמו שכל מקום שיש לו דעה הוא צריך לכתוב בהשגות, אלא כשאחז שחשוב להציג את הצד השני בגליון.
והנה היום בהגלות נגלות עוד דברים מהראב"ד כמו חידושי ב"ק, בא הרב סופר שליט"א ובאחד מספריו כתב מאמר ארוך להראות שיש עשרות רבות מאד של מקומות שהראב"ד היה לו דעה אחרת מהרמב"ם ולא כתבה בהשגות. ויתכן שאילו ראו האחרונים כל זאת היו חוזרים בהם, שאין דבר העומד בפני הראיות.
ועוד שגם אחרי שנגלה לנו כל הכת"י של הבעלי הנפש, שהוא עשוי כמה מהדורות, שלא היו לפני האחרונים, כמו שהאריך שם הרב בווקוולד שליט"א במבוא. ממילא חזינן שדרך הראב"ד שונה משאר הראשונים, והיה רגיל לפרש פירושים שונים, בכל מהדורה שלמד את הסוגיה שוב ושוב, וממילא גם אם מוצאים בפירושו לתו"כ שהוא לא כמו ההשגות, מי יימר שאינם תקופה אחרת כמו מהדורה בתרא. שזה בילדותו וזה בזקנותו, והכסף קונה את הזהב.

פותח הנושא
יצחק פון ישיבה
יצירת קשר:

שליחה על ידי יצחק פון ישיבה » 19 מרץ 2020, 14:07

א. אשמח אם תכתבו לי מראה מקום לחזו"א.
ב. מ"מ א"כ א"א לסמוך על דברי הראב"ד כ'פוסק', אלא כמפרש, וזה חידוש, כי כידוע לא סומכים על רש"י כפוסק לעומת הרי"ף למשל שמתייחסים אליו כפוסק.

וחי בהם
משתמש ותיק
נתן תודה: 32 פעמים
קיבל תודה: 60 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי וחי בהם » 19 מרץ 2020, 14:13

יצחק פון ישיבה כתב:
19 מרץ 2020, 14:07
א. אשמח אם תכתבו לי מראה מקום לחזו"א.
ב. מ"מ א"כ א"א לסמוך על דברי הראב"ד כ'פוסק', אלא כמפרש, וזה חידוש, כי כידוע לא סומכים על רש"י כפוסק לעומת הרי"ף למשל שמתייחסים אליו כפוסק.
בודאי סומכים על רש"י! מה שאומרים שרש"י הוא מפרש, היינו שלפעמים בוחר לפרש גמרא כשיטה אחת או כהו"א כדי להקל על הלומד, אבל במקום שבא לפסוק הלכה דעתו חשובה כשאר הפוסקים (אני לא נכנס כעת לכלל הב"י שלקח לו ג' עמודי הוראה).
ראה כעי"ז ביד מלאכי (כללי רש"י תוספות והרא"ש אות ב') ובשם הגדולים (מערכת גדולים ערך רש"י). ואוסיף עוד שלפעמים אף מפרש רש"י כשיטה שנדחתה בפירוש בגמ', ראה לדוגמא ברש"י פסחים (ל"ד. ד"ה הטבל) שפירש כשיטה שנדחתה להדיא בשבת (י"ז:). וכ"כ החזו"א (אגרות ח"ג אגרת טו) שרש"י לפעמים מפרש אליבא דחד או אליבא דהו"א.
ואגב הראב"ד הוא 'מפרש' יותר מ'משיג', והמאירי רגיל לכנותו 'גדולי המפרשים', אלא שאנו כמעט לא זכינו לחיבוריו לעומת השגותיו שזכינו להם.

חדא
משתמש ותיק
נתן תודה: 7 פעמים
קיבל תודה: 81 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חדא » 19 מרץ 2020, 23:59

כמדומני שאתה טועה. על התו"כ יש פירוש הראב"ד רק פירוש אחד ומחברו ידוע הוא הראב"ד הידוע.
יש על הספרי (לא על הספרא) פירוש המיוחס לראב"ד והוא באמת אינו לראב"ד כמו שהתברר.
בנוגע להשמטות מהשגות האריכו לבאר מה שכתבתי בתחילה שאין מזה ראיה.
רק מה שכתבו שדרכו של הראב"ד שונה משאר הראשונים אי"ז הגדרה נכונה
מצאנו כן אצל עוד הרבה ראשונים ובעצם אצל כ"א מרבותינו, זה ניכר ביותר גם בתוס' רי"ד (שכותב הרבה כל מה שכתבתי במהדורה קמא הבל וכדומה)
גם הרמב"ם חזר הרבה ממש"כ בפיה"מ מהדו"ק כמו שהתגלה בפיה"מ מהדו"ב
ועוד הרבה מרבותינו הראשונים והאחרונים ומודים דרבנן היינו שבחייהו.

אבר כיונה
משתמש ותיק
נתן תודה: 112 פעמים
קיבל תודה: 134 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אבר כיונה » 20 מרץ 2020, 00:10

מסורת אבותינו כתב:
18 מרץ 2020, 21:57
בא הרב סופר שליט"א ובאחד מספריו כתב מאמר ארוך להראות שיש עשרות רבות מאד של מקומות שהראב"ד היה לו דעה אחרת מהרמב"ם ולא כתבה בהשגות.
https://tablet.otzar.org/he/pages/?&pag ... ook=200378

פותח הנושא
יצחק פון ישיבה
יצירת קשר:

שליחה על ידי יצחק פון ישיבה » 20 מרץ 2020, 13:56

אני רוצה לסכם את מה שנראה מהשד"ח בעניין זה והמסתעף, ואשמח אם יוסיפו לי אור בעניינים אלו.
א. יש מחלוקת אם במקום שהראב"ד שתק מלהשיג על הרמב"ם אם חלק עליו או לא.
ב. דברי החת"ס שם שהקשה סתירה בין דברי הראב"ד בבעלי הנפש ודברי הראב"ד בהשגות, ושם כתב שאף שנאמר שאין זה מאותו מחבר מ"מ עדיין הדברים צריכים עיון, שלא מסתבר שפליגי, [ואגב, כל דבריו שם מבחינת יוחסין צ"ע גדול].
ג. כתב מחלוקת אם פסקינן כהראב"ד היכא דפליג על הרמב"ם או לא.

מה שנותר לברר אם השגול=ת הראב"ד נכתבו לפני שאר ספריו או לא, והנפק"מ היא לסוברים שפסקינן כוותיה, היכא שפליג על הרמב"ם, ויש סתירה בין א' מספריו להשגות. מה שידוע לי בשאלה זו לע"ע הוא שהראב"ד כתב השגותיו כשהיה זקן, וכדבריו שהראב"ד זקן והרמב"ם צעיר. אולם לא נתיישב לי הספק.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “דעת דורות”