מלתא דבדיחותא -במשנתם של גדולי ישראל

תולדות גדולי ישראל ודברי ימי עמינו

מענה לשון
נתן תודה: 58 פעמים
קיבל תודה: 149 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: מלתא דבדיחותא -במשנתם של גדולי ישראל

שליחה על ידי מענה לשון » 16 פברואר 2021, 20:23

קהילת לבוב נתנה עיניה בחזן ידוע וביקשה למנותו לשליח ציבור קבוע בבית הכנסת הגדול. אך החזן הגדול דרש שכר גבוה, לא לפי הישג ידה של הקהילה. נמנו ראשי הקהל וגמרו, להעלות את המס על שחיטת עופות במאה אחוז, כדי לממן את מינויו של החזן
הגיב על כך הגאון בעל "ישועות יעקב" הוא שאמר הכתוב : 'עוף השמים יוליך את הקול'..."

בעיר אחת היה חזן, שהצטיין בפיקחות, בידיעה בתורה ובעשירות. אמר לו הרב דמתא: "כל התכונות האמורות בחזן, היפוכו נאמרו בך. סתם חזן שוטה, אתה פיקח. סתם חזן עני ואביון, אתה עשיר. סתם חזן עם הארץ, אתה בר אוריין ויודע ספר. סתם חזן יודע להנעים ולסלסל בקולו, אתה אינך יודע...''

פרנסי הקהל מינו להם חזן, שלא הצטיין בקול נעים. לימים הלכו אותם פרנסים לעולמם, אך החזן נשאר על כנו והמשיך לצרום את אזני הקהל בקולו, שנשמע כאנחה צרודה.
נאנח בעל בית אחד ואמר : "הם הלכו למנוחות ואותנו עזבו לאנחות..."

בימיו של רבי פנחס בעל ה’הפלאה’ היה בפרנקפורט חזן אחד בעל קול ערב אך בעל גאווה, והוא דרש מהגבאים משכורת שווה למשכורת של הרב.
כעס אחד הגבאים ואמר: ראיתם יהודי זה? עושה מעשה זמרי, מעשה זמר בעלמא, ומבקש שכר כפנחס.

ערכים:

ב. זעירא
נתן תודה: 821 פעמים
קיבל תודה: 438 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ב. זעירא » 16 פברואר 2021, 20:38

הרב @מענה לשון, שים לב לכותרת האשכול, 'במשנתם של גדולי ישראל'.
לא שיש איזו בעיה בבדיחות שכתבת, פשוט לכל דבר יש את הכתובת שלו, בו"ה.

צדק צדק
נתן תודה: 10 פעמים
קיבל תודה: 59 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי צדק צדק » 16 פברואר 2021, 21:13

בענין חזן,
יום אחד הגיע לדור בעיירה חזן דגול ומפורסם,
מידי יום היו ניגשים אליו התושבים ומבקשים שיגש לעמוד,
לאחר תקופה ארוכה שלא הסכים לגשת, הפציר בו אחד התושבים, ושאלו מדוע אינו ניגש?
נענה ואמר, שהוא לא רוצה לאבד את הקול...
ומיד הסביר,,,
כעת יש קול בעיר שאני חזן גדול ומפורסם, אך לצערי הזקנתי, ברגע שאגש פעם אחת, הרי שאאבד את הקול, וכולם יבינו שאיני חזן....

אבי חי
נתן תודה: 383 פעמים
קיבל תודה: 1146 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אבי חי » 16 פברואר 2021, 21:36

מענה לשון כתב:
16 פברואר 2021, 20:15
בעל תשובה מתחיל להיקרא חרדי? כשהוא מתחיל לשוחח בחזרת הש"ץ
ח"ו. הוצש"ר.

יש"כ על שאר הבדיחות

נכד גדולים
קיבל תודה: 12 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נכד גדולים » 17 פברואר 2021, 00:36

אביאלי כתב:
09 ינואר 2019, 00:14
חזק וברוך. שמעתי מר שריה דבליצקי שלחזון איש היה חוש הומור....
פעם הגיע ר' יענקל ראדישקובער לחזו"א במרוצה ובהלה וטענתו בפיו 'הפוניבזערס ניסו להרעיל אותו' 
שאלו החזו"א ' כיצד היה מעשה'
ענה ששמו לו רעל בתה.
שאלו החזו"א: מה הניחו קודם הרעל או התה.
חשב וענה: תה.
חייך אליו החזו"א: הא קיי"ל תתאה גבר, ואין חשש.

נכד גדולים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נכד גדולים » 17 פברואר 2021, 00:47

מאן דהו כתב:
13 יוני 2019, 00:58
viewtopic.php?f=8&t=3971#p47211
יוסף יוסף כתב:
05 ינואר 2019, 23:43
ראיתי פעם בקובץ שו"ת מר' חיים
שאלה: מי שמגרד לו רגל ימין ורגל שמאל, האם יש עדיפות לרגל ימין
תשובה: ישפשפם זו בזו
מקור לפסק הגר"ח:
שנורר התדפק על דלתו של גביר ידוע בקמצנותו, וכשזה פתח את הדלת ראה את השנורר מחכך בחוזקה את גבו בקצה הפתח, צעק עליו: לא מצאת לך מקום יותר טוב להתגרד? קח לך 20 דולר ולך תקנה לך 'קראצער' להתגרד. השנורר חזר לשטיבל וסיפר לחבריו את סיפורו איך הצליח להוציא מקמצן פלוני 20 דולר. למחרת הלכו 2 חבריו אל ביתו של הגביר, וכשפתח ראה את שניהם מתחככים בקיר. גירשם האיש בבושת פנים. לשאלתם למה לפלוני נתת אתמול כסף לקנות 'קראצער' ולנו לא, ענה להם: מילא ההוא היה לבדו, איך יוכל להתחכך בגבו לבד, אבל אתם הרי שניים, צאו והתחככו זה בזה..
ובקיצור תשמעו מהמשפחה והמקורבים: אצל מרן שליט"א כששואלים קלוץ קשה מקבלים קלוץ תירוץ.
וכמעשה שהיה (אשתי שמעשה מבעלת העובדה] שאחד שהסתפק בענין קריאת שם לבנו ושאל על כמה שמות אם הם טובים, וענה לו הגר"ח כולם טובים. חזר ושאל איך לקרא. ענה לו את כולם. נלחץ האיש והלך לשאול את מרן הגראי"ל שטינמן זצ"ל וחייך שהגר"ח לא התכוין ברצינות.
[ההסבר שהשאלה אם השם טוב היא לענין אך השאלה השניה אחרי שהשמות טובים איך לקרא -אתה אביה ולא אני ולכן אינה במקומה.

קדמא ואזלא
נתן תודה: 579 פעמים
קיבל תודה: 611 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי קדמא ואזלא » 17 פברואר 2021, 01:02

נכד גדולים כתב:
17 פברואר 2021, 00:47
מאן דהו כתב:
13 יוני 2019, 00:58
viewtopic.php?f=8&t=3971#p47211
יוסף יוסף כתב:
05 ינואר 2019, 23:43
ראיתי פעם בקובץ שו"ת מר' חיים
שאלה: מי שמגרד לו רגל ימין ורגל שמאל, האם יש עדיפות לרגל ימין
תשובה: ישפשפם זו בזו
מקור לפסק הגר"ח:
שנורר התדפק על דלתו של גביר ידוע בקמצנותו, וכשזה פתח את הדלת ראה את השנורר מחכך בחוזקה את גבו בקצה הפתח, צעק עליו: לא מצאת לך מקום יותר טוב להתגרד? קח לך 20 דולר ולך תקנה לך 'קראצער' להתגרד. השנורר חזר לשטיבל וסיפר לחבריו את סיפורו איך הצליח להוציא מקמצן פלוני 20 דולר. למחרת הלכו 2 חבריו אל ביתו של הגביר, וכשפתח ראה את שניהם מתחככים בקיר. גירשם האיש בבושת פנים. לשאלתם למה לפלוני נתת אתמול כסף לקנות 'קראצער' ולנו לא, ענה להם: מילא ההוא היה לבדו, איך יוכל להתחכך בגבו לבד, אבל אתם הרי שניים, צאו והתחככו זה בזה..
ובקיצור תשמעו מהמשפחה והמקורבים: אצל מרן שליט"א כששואלים קלוץ קשה מקבלים קלוץ תירוץ.
וכמעשה שהיה (אשתי שמעשה מבעלת העובדה] שאחד שהסתפק בענין קריאת שם לבנו ושאל על כמה שמות אם הם טובים, וענה לו הגר"ח כולם טובים. חזר ושאל איך לקרא. ענה לו את כולם. נלחץ האיש והלך לשאול את מרן הגראי"ל שטינמן זצ"ל וחייך שהגר"ח לא התכוין ברצינות.
[ההסבר שהשאלה אם השם טוב היא לענין אך השאלה השניה אחרי שהשמות טובים איך לקרא -אתה אביה ולא אני ולכן אינה במקומה.

ואני שמעתי על 'ראש ישיבה' שנפל ברחוב, וביקש מעובר אורח: התוכל לעזור לנו לקום ? השיבו הלה: אולי תרימו אחד את השני.

מתאהב על ידך
נתן תודה: 793 פעמים
קיבל תודה: 610 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מתאהב על ידך » 17 פברואר 2021, 01:20

דרומאי כתב:
04 אוגוסט 2020, 21:46
למה זה תשאל לשמי כתב:
04 אוגוסט 2020, 19:10
אבי חי כתב:
04 אוגוסט 2020, 19:06

ייש"כ, מיירי בדייני בתי דין רבניים.
לא בטוח. כי בדיינות יש לדמות מילתא למילתא ולהבין לאיזה הלכה שייך המקרה הבא לפנינו, וזה לא עניין של יידע אלא יכולת דימוי שיש לטוען רבני כי על זה משלמים לו, ותפקידו של הדיין לראות מתי שקר דיבר או לא.

טוען רבני הביא לי פעם לקרוא את מה שכתב לבית הדין, והוכחתי לו שכל דבריו מופרכים מעיקרם והודה לדבריי, אבל זה לא עניין אותו והוא הגיש את טענותיו כמות שהן.

והוא ת''ח ויר''ש גדול. באמת! אלא ללמדך מה כחה של נגיעה.
שמעתי מאדם גדול אחד, שמה שאמרו חז"ל (עי' רא"ש פרק מקום שנהגו) על הלומד תורה ע"מ לקנטר שנח לו שנהפכה שלייתו על פניו, זהו ממש טוען רבני, ואמר לי על פלוני, שהרי כל ש"ך שלומד הוא חושב איך לקנטר ולנצח בזה את הבעל דין!

חוששני שגם וורט זה נכשל ב'לקנטר' (ואף אני נכשלתי אחריו...)
כי אליבא דאמת אי"ז לקנטר אלא לתועלת אישית. סוג של 'שלא לשמה'. 

וכמו מי שלומד בשביל להצליח במבחן ולהתקבל או לקבל... כך גם כאן הוא רוצה שדבריו ומעותיו יתקבלו.
אבל זה לאו דוקא בשביל לקנטר סתם, אלא כדי להצליח בעצמו לפרנס את משפחתו הגרעינית ואת בני ניניו. 

מבין ענין
נתן תודה: 376 פעמים
קיבל תודה: 190 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבין ענין » 17 פברואר 2021, 01:31

פעם היה חזן א' שסאנו שומעניה בענייני צניעות כו' וריננו אבתריה והרב הסירו מהיות חזן.
בא הלה בקובלנא לפניו - איך הרב מסירני ממשרתי, הרי בסוכות כשהייתי חזן ואמרתי בתפילתי משיב הרוח ומוריד הגשם - החל לרדת גשם!!
אמר לו הרב, כלל איני מתפלא, אנשים מסוגך בעבר גם הביאו מבול...

נכד גדולים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נכד גדולים » 17 פברואר 2021, 11:15

יוספזון כתב:
25 מאי 2020, 15:44
אברהם העברי כתב:
25 מאי 2020, 13:22
עפר ואפר כתב:
25 מאי 2020, 12:12
מבין הריסים ניכר שיש כאן קצת מן היחס החסידי לח"א (שלכאו' הוא שנא"ח ממש), ואכ"מ.
בוקר טוב אליהו
על סיפורי חייב אדם שמעת?
ולמה לדעתך זה שנא"ח? (לשיטתם כמובן - עפ"ל)
זה בס"ה חוסר בגרות של אנשים מסוימים שגם כיום מזלזלים בגדולי עולם שלחמו בהם לפני מאות שנים.
(ובעוד שאצל ליטאים אין ליטאי נורמלי שיזלזל באדמו"ר מלפני יותר מ50 שנה, אצל החסידים זה קצת שונה - העיקר שהם הנרדפים....)

ר' אברהם העברי... כנראה שלא ביקרת בפורום זה, זה כמה שנים לטובה...
ראית כאן זלזול בהגר"א ח"ו? או בתלמידיו? לעומת זאת, איזה ביטויים נוראיים נכתבו נגד בעל התניא זי"ע? ושאר גדולי החסידות?
ואני כחסיד, מעולם לא שמעתי על סיפורי 'חייב אדם', אולי תועיל בטובך לספר לנו על מה המדובר?
ואם מדברים על הרה"ק מסאטמאר זי"ע והליטאים. הנה סיפור מעניין, שמקומו מתאים יותר באשכול סמוך.
אחד מגדולי ראשי הישיבה טען בפני הרה"ק מסאטמאר זי"ע כי איך יתכן שהחסידים מתפללים להקב"ה שיעזור להם 'בזכות הרבי'? הראה לו הסאטמאר רב למראה מקום בפרק הפועלים ברש"י על סוגיא דר"א בר"ש שהספונאים התפללו להנצל בזכות ר' אלעזר, ואח"כ הביאו לו פדיון... עיי"ש.

הבלוג אין מטרתו להכנס למחלוקות ואף הסיפורים הקשורים למחלוקת אינם מובאים כהבעת צד אלא רק לצורך הסיפור או האימרה הפיקנטית. כאנשים בוגרים נהנים להתיחס לאמירות פיקנטיות גם שאינו בקהילה שבה חונכנו.
ולענין הדברי יואל לית מאן דפליג על גדלותו בתורה.

נכד גדולים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נכד גדולים » 17 פברואר 2021, 19:47

פולני כתב:
31 מאי 2020, 17:57
מאן דכר שמיה כתב:
31 מאי 2020, 15:52
שמעתי מדודי שיחי' בשם עד ראיה, שפ"א מרן הגרש"ז אויערבאך היה במקוה בע"ש, ובור הטבילה היה רותח. היה שם אחד מאחב"י הספרדים שלא הכיר את מרן, וכשיצא מהבור טפח למרן על השכם (צ'אפחה בלע"ז) באומרו 'נו איך המקוה, סבבה אה?' אמר לו מרן הגרש"ז 'סבבה סבבה'.

סיפור כ"כ אופייני להגרש"ז שידע להלוך כנגד רוחו של כל אחד,
סביר שלא ידע כלל מה הפירוש סבבה...
כאחד מגדולי הדור זי"ע שהגיע אליו גברתן בענין ירושה שמרן זי"ע התעסק עמה ואמר לו 'שהרב יגיד לי דוגרי' שאל מרן מה זה דוגרי? ענה לו בפנים. בהמשך מרן זי"ע זרקו מביתו 'אם לא תלך מכאן אתן לך עם המקל בדוגרי שלך.
(בכוונה לא כתבתי שם מרן שהעיקר הסיפור ולא בעל המעשה, וכן שלא יאמרו זלזול וכו')

עדין
נתן תודה: 70 פעמים
קיבל תודה: 49 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי עדין » 17 פברואר 2021, 19:59

כמעיין המתגבר כתב:
15 פברואר 2021, 23:17
.....
עגלון נכנס לרב אחד בבי''ד (איני זוכר את שם הרב) ואמר לו הרב אני כהן אני יכול לקחת גרושה, והרב אמר לו כן אתה יכול, ולאחר שיצא תמהו כל הרבנים הלא הוא איסור דאורייתא, וענה הרב שהוא הבין לעומק הענין שהיה איזה לץ שאמר לעגלון שבגלל שהוא כהן אסור לו לקחת גרושה בעגלה ועל זה היתה שאלתו.
עובדות והנהגות לבית בריסק חלק ב עמוד שכג.
סיפר מו"ר הגרמ"ד הלוי סאלאווייציק שליט"א
פעם ישב רבי אבאל"ה פאסוועלער זצ"ל מוילנא בחדר בית הדין נכנס עגלון יהודי כשכולו נסער השוט בידו ובהתרגשות גדולה שאל רבי כהן אני המותר לי לקחת גרושה ור' אבאל"ה משיבו בנחת תוך כדי דיבור מותר מותר.
האנשים אשר מסביב משתאים ותמהים היתכן שיתיר הרבי לכהן שישא גרושה הוא מבחין בפליאתם ואחרי שהעגלון יוצא מן החדר הריהו מפרש את שיחו הנה אין בדעת העגלון להתחתן עמה כלל וכלל אלא להסיעה בעגלה והוא שמע אי פעם מן האיסור שיש לכהן ליקח גרושה ועל כן בא לשאול.

דרכי העיון עמוד ריז
זכורני שראיתי סיפור על הגר"ז מווילנא (בספר שיחת חולין של ת"ח) שבא לפניו עגלון אחד ואמר אני כהן אם מותר לי לקחת גרושה וצחקו כולם לפניו עגלון אחד ואמר אני כהן אם מותר לי לקחת גרושה וצחקו כולם לפניו עגלון אחד ואמר אני כהן אם מותר לי לקחת גרושה וצחקו כולם.

נכד גדולים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נכד גדולים » 17 פברואר 2021, 20:21

HaimL כתב:
31 מאי 2020, 22:15
מאן דכר שמיה כתב:
31 מאי 2020, 22:11
חז"ל (נדרים דף י)תיקנו את כינויי נדרים (לפי שיטה א') כי כשאומרים לה' קרבן יתכן שלא יאמר קרבן ויוציא ש"ש לבטלה, ושמעתי ע"ד הצחות שלכן במענה על 'שלום עליכם' אומרים 'עליכם השלום', שהרי שלום זה משמותיו של הקב"ה, אז כשיהודי מקדים שלום לחבירו, והרי כל המקדים שלום לחבירו מאריכין לו ימיו ושנותיו(*דרוש מקור*), אז בוודאי שיוכל לסיים ב'עליכם'. משא"כ העונה יתכן שלא יאמר 'עליכם', לכן תיקנו שיאמר קודם 'עליכם' ואז 'שלום'.
בדיוק הרגע ציינתי בדיון אחר שאומרים עליכם שלום, ולא עליכם השלום.

בספר יד המאיר הנדפס לפני למעלה ממאה שנה העירו ע"ז בשם סבה של סבתי רבי מרדכי שכטר שו"ב זבלטוב
הקישור: https://hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?r ... 28&hilite=
היודעים יביאו תמונת הדף

אברהם העברי
נתן תודה: 22 פעמים
קיבל תודה: 471 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברהם העברי » 17 פברואר 2021, 23:29

נכד גדולים כתב:
17 פברואר 2021, 11:15
יוספזון כתב:
25 מאי 2020, 15:44
אברהם העברי כתב:
25 מאי 2020, 13:22

בוקר טוב אליהו
על סיפורי חייב אדם שמעת?
ולמה לדעתך זה שנא"ח? (לשיטתם כמובן - עפ"ל)
זה בס"ה חוסר בגרות של אנשים מסוימים שגם כיום מזלזלים בגדולי עולם שלחמו בהם לפני מאות שנים.
(ובעוד שאצל ליטאים אין ליטאי נורמלי שיזלזל באדמו"ר מלפני יותר מ50 שנה, אצל החסידים זה קצת שונה - העיקר שהם הנרדפים....)

ר' אברהם העברי... כנראה שלא ביקרת בפורום זה, זה כמה שנים לטובה...
ראית כאן זלזול בהגר"א ח"ו? או בתלמידיו? לעומת זאת, איזה ביטויים נוראיים נכתבו נגד בעל התניא זי"ע? ושאר גדולי החסידות?
ואני כחסיד, מעולם לא שמעתי על סיפורי 'חייב אדם', אולי תועיל בטובך לספר לנו על מה המדובר?
ואם מדברים על הרה"ק מסאטמאר זי"ע והליטאים. הנה סיפור מעניין, שמקומו מתאים יותר באשכול סמוך.
אחד מגדולי ראשי הישיבה טען בפני הרה"ק מסאטמאר זי"ע כי איך יתכן שהחסידים מתפללים להקב"ה שיעזור להם 'בזכות הרבי'? הראה לו הסאטמאר רב למראה מקום בפרק הפועלים ברש"י על סוגיא דר"א בר"ש שהספונאים התפללו להנצל בזכות ר' אלעזר, ואח"כ הביאו לו פדיון... עיי"ש.

הבלוג אין מטרתו להכנס למחלוקות ואף הסיפורים הקשורים למחלוקת אינם מובאים כהבעת צד אלא רק לצורך הסיפור או האימרה הפיקנטית. כאנשים בוגרים נהנים להתיחס לאמירות פיקנטיות גם שאינו בקהילה שבה חונכנו.
ולענין הדברי יואל לית מאן דפליג על גדלותו בתורה.
למה את ממחזר דברים בני כמעט שנה  ???
ומטיף מוסר על הכניסה לנושאים...
מעט מגוחך

כמעיין המתגבר
נתן תודה: 2235 פעמים
קיבל תודה: 828 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כמעיין המתגבר » 17 פברואר 2021, 23:58

אדמו''ר אחד שהתמנה אחר שאביו נפטר, שינה הרבה דברים בחסידות, וזה הכעיס את זקני החסידות, ובאו אליו משלחת ואמרו לו אביך לא היה עושה כך וכך תיהיה כמו אבא שלך, ואמר להם אני בדיוק כמו אבא שלי אבא שלי לא חיקה אף אחד גם אני לא מחקה אף אחד.

משה-הלוי
נתן תודה: 309 פעמים
קיבל תודה: 91 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי משה-הלוי » 18 פברואר 2021, 00:25

א' שלא היה לבוש 'משהו משהו' הגיע לר' איזל חריף
שאל אותו ר' איזל 'שמא אתה כהן או לוי?'
ענה הלא 'לא. למה?'
ענה לו ר' איזל 'כי ישראל אתה לא נראה.'

בן ראם
נתן תודה: 662 פעמים
קיבל תודה: 609 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן ראם » 18 פברואר 2021, 01:06

מענה לשון כתב:
14 פברואר 2021, 21:12
אחת הכתובות הייתה ביתו של האדמו"ר רבי יואל מסאטמר זצ"ל שהעמיד ביבשת ארה"ב אימפריה של צדקה
שמעתי שפעם אחד מחסידיו קנה לו עליה ב"יואל" (46) אלף דולר. וכשעלה הרבי לתורה ולידו עמד הגביר, הניח את ידו על הגביר ואמר לו- "באירופה קראו לי יויליש"...

תלמיד חכמים
נתן תודה: 21 פעמים
קיבל תודה: 33 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי תלמיד חכמים » 18 פברואר 2021, 01:36

מאן דכר שמיה כתב:
31 מאי 2020, 22:11
חז"ל (נדרים דף י)תיקנו את כינויי נדרים (לפי שיטה א') כי כשאומרים לה' קרבן יתכן שלא יאמר קרבן ויוציא ש"ש לבטלה, ושמעתי ע"ד הצחות שלכן במענה על 'שלום עליכם' אומרים 'עליכם השלום', שהרי שלום זה משמותיו של הקב"ה, אז כשיהודי מקדים שלום לחבירו, והרי כל המקדים שלום לחבירו מאריכין לו ימיו ושנותיו(*דרוש מקור*), אז בוודאי שיוכל לסיים ב'עליכם'. משא"כ העונה יתכן שלא יאמר 'עליכם', לכן תיקנו שיאמר קודם 'עליכם' ואז 'שלום'.

על דרך הצחות יש אומרים שיהודי הוא תמיד 'איפכא מסתברא' ולכן כאשר מישהו אומר לו שלום עליכם הוא עונה: לא, להיפך עליכם שלום..

שירת העשבים
נתן תודה: 46 פעמים
קיבל תודה: 96 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שירת העשבים » 18 פברואר 2021, 02:08

כשהי' הגאון רבי יהונתן אייבשיץ תינוק בין תינוקות של בית רבן שאלהו רבו:
התדע יהונתן מה היה שמו של מלך סדום?
ודאי השיב הילד לפי תומו, הלא נאמר בחומש "ברע מלך סדום".
הוסיף רבו והקשה:
הלא בפיטום הקטורת נאמר "מלח סדומית רבע" הרי ששמו היה רבע ולא ברע?
הציץ בו הילד במבט קונדסי והשיב מיד,
אמנם בתחילה היה שמו ברע, אבל עם הפיכת סדום ועמורה נהפך גם שמו של המלך מ"ברע" ל"רבע"...

נכד גדולים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נכד גדולים » 18 פברואר 2021, 12:08

חסידי קדמאי כתב:
02 אוגוסט 2020, 17:37
צבי500 כתב:
25 מאי 2020, 08:40
אומרים בשם הדברי יואל שאם גוי היה יודע השמחה שיש ליהודי ביום שיכולים לדלג על תחנון, היה מתגייר רק בגלל זה.
אמר לי יהודי חשוב שאמירת תחנון כמוה כקרית בעלזא בירושלים
45 דק' נסיעה מב"ב מתווכחים "כן יכנס לבעלזא" "לא יכנס לבעלזא", ואח"כ בעלזא לוקח 2 דק' בלבד, כך תחנון 45 דק' של שחרית מתווכחים "כן תחנון" "לא תחנון" וזה רק 2 דק'
בנוס"א: 40 דק' במתח כן יכנס לבעלזא או לא ו40 דק' במתח כן יאמרו תחנון או לא.

מה אדבר
קיבל תודה: 191 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מה אדבר » 18 פברואר 2021, 12:26

שומע ומוסיף כתב:
31 יולי 2020, 20:06
מספרים שבישיבת פוניבז' פעם היה קבוצת בחורים שהתחילו ללמוד זבחים. פנה להם הרב מפוניבז' ואמר: נרפים אתם נרפים על כן אתם אומרים נלכה נזבחה...

מאידך למדו פעם פסחים בישיבה, ובסיכומו של זמן שלא הלך כ''כ טוב, אמר הרב מפוניבז' "קרא עלי מועד - לשבור בחורי...".

שמעון הגאון
קיבל תודה: 2 פעמים

שליחה על ידי שמעון הגאון » 18 פברואר 2021, 12:54

הרה"ק מרופשיץ ראה פעם יהודי שברח באמצע עלינו לשבח
אמר לו הרה"ק מרופשיץ האם הינך יודע למה לא תיקנו לומר עלינו לשבח באמצע התפילה הרי זו תפילה חשובה כ"כ?
אלא שאם היו מתקנים זאת לאמצע התפילה יחשבו שכבר נגמרה התפילה ויצאו

דעתו יפה
נתן תודה: 23 פעמים
קיבל תודה: 23 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דעתו יפה » 18 פברואר 2021, 13:31

קדמא ואזלא כתב:
17 פברואר 2021, 01:02
נכד גדולים כתב:
17 פברואר 2021, 00:47

ואני שמעתי על 'ראש ישיבה' שנפל ברחוב, וביקש מעובר אורח: התוכל לעזור לנו לקום ? השיבו הלה: אולי תרימו אחד את השני.
שמעתי מא', על פ' האשה שנפלו במס' כתובות דלכאו' צ"ל האשה שנפלה. ותי דאשה זו היתה אשתו של ראש ישיבה זה ש'נפלו'.

סמל אישי של משתמש

יחיד ורבים
נתן תודה: 53 פעמים
קיבל תודה: 45 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יחיד ורבים » 19 פברואר 2021, 03:50

tkhvu כתב:
08 יולי 2020, 14:32
רוצה לעשות רק טוב כתב:
14 יוני 2020, 01:06
"מאן דכר שמיה" כתב: ↑03 יוני 2020, 10:10]
במעשה האשה השונמית אמר לה בעלה "מדוע את הולכת אליו היום לא חודש ולא שבת", ולכאורה קשה הרי לפי הכלל הידוע ש'תדיר ושאינו תדיר תדיר קודם' הרי היה צ"ל קודם 'לא שבת' ואח"כ 'לא חודש'? אלא שהלא חודש הוא יותר תדיר מהלא שבת.
בשם אומרו, כמדומה שאומרים זאת בשם ר' חיים בן מרן הגרי"ז.
ווארט זה שמעתי בימי בחרותי מפי הרב ר' חיים ז"ל בן מרן הגרי"ז זצוק"ל, בליל שבת פ' וירא (שבהפטרתו נמצאת הפסוק " מדוע את הולכת אליו היום לא-חודש ולא שבת).
ר' חיים בן הגרי"ז היה יושב בלילי שבתות בבית המדרש של חסידי סטמר בגאולה ירושלים שזה הי' אחד מהבתי כנסת היחידים אז שהיה שם חשמל כשר, והיה מדבר עם בחורי הישיבות בלימוד,וגם הי' אומר ווארטים גאוניים וחריפים בענייני הפרשה או בשאר עניינים, או שהיה מספר סיפורים מאביו הגרי"ז או מסבו הגר"ח זצ"ל, ולפעמים הי' אחד הבחורים אומר לו ששמע את הסיפור או את הווארט "קצת באופן אחר" והיה אומר את זה כפי שהוא שמעו, (וגם אם היה בזה אותה משמעות, אבל הרי בבריסק צריכים לדייק), היה צועק הר"ח "ניין! ניט אזוי זאגט מען דאס - נאר ווי איך האב געזאגט!!" (לא! לא ככה אומרים את זה, אלא כמו שאני אמרתי!!) - ואחרי זה כשבאו עוד בחורים לדבר אתו, היה חוזר ואומר להם את הסיפור או את הווארט שסיפר קודם לכן, והיה מוסיף, "ולא כמו שאחד אמר ... אלא ככה אומרים!".

(אינני יודע אם הוא חידש את הווארט הנ"ל, אבל ממנו שמעתיו)
ייתכן מאד שזכרוני מטעני אבל כמדומני שדבר זה נתפרסם גם משמו של הגאון ר' משה שמעון דיסקין זצוק"ל, וכעת חיפשתי במשמר הרש"ם, ולא מצאתיהו
הווארט גבי לא חודש ולא שבת שה"לא" יותר תדיר. כמובן הוא הבל מוחלט, כי מה יענה לוהיה מדי חודש בחדשו ומדי שבת בשבתו ביום שידובר בו. וכמובן שבת - הכונה לרגלים.

ראו ב"מאור ושמש" (שמות הפטרה לשבת ולר"ח)
"כדאיתא בשם הגאון מו"ה ישעיה פיק ז"ל על הגמרא דראש השנה (טז ב) מדוע את הלכת וגו' היום לא חדש ולא שבת (מלכים ב' ד כג), מכלל דחדש ושבת מבעיא ליה למיזל. דקשה, למה כתיב 'חדש' מקודם 'שבת', הא תדיר ושאינו תדיר וכו'; ומתרץ הוא ז"ל, דדבר שאינו שכיח - חדש, תדיר יותר משבת. ורצה לומר, שאמר לה לא חדש היום רצה לומר שלא חדש תדיר יותר משבת, כי חדש לא שכיח יותר משבת, על כן לענין שאינו שכיח - הוי ראש חדש תדיר יותר משבת, כי שבת שכיח יותר מראש חדש. כי הוא אמר לה 'מדוע את הולכת אליו היום לא חדש' שרצה לומר, כי אינו חדש היום, ולמה את הולכת אליו, ובדבר שאינו שכיח - יותר אינו שכיח ראש חדש משבת, על כן הקדים 'חדש' כאן", עיין עוד שם מה שמבאר לפי זה לגבי 'והיה מדי חודש בחדשו ומדי שבת בשבתו'.

מ אלישע
נתן תודה: 436 פעמים
קיבל תודה: 309 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מ אלישע » 19 פברואר 2021, 04:36

(כמדומה מסופר על הרבנית של רבי אלעזר רוקח בעל שמן רוקח)
רבי אלעזר רוקח היה זמן שהיה סגור בביתו. הגיעו הגבאים לשאול אם למנות פרנס חדש לקהילה. או להשאיר את הפרנס משנה שעברה.
הרבנית נכנסה לחדר הרב. ואמרה " אמר רבי אלעזר תברא, מי ששנה זו לא שנה זו"

שירת העשבים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שירת העשבים » 19 פברואר 2021, 14:38

גדול בתורה, שהיה גם עשיר מופלג, נשאל ע"י איש שררה:
"הלא אמרו חכמיכם "יאה עניותא לישראל" משמע העניות היא תכשיט נאה לישראל, מדוע איפה אינך קונה לעצמך תכשיט נאה זה"?
השיב לו הלה:
אמנם תכשיט נאה הוא זה, אבל אין דרכי לבזבז את כל ממוני על תכשיט אחד ויחיד...

סמל אישי של משתמש

יחיד ורבים
נתן תודה: 53 פעמים
קיבל תודה: 45 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יחיד ורבים » 21 פברואר 2021, 17:33

מומלץ לעיין בספרים "שיחת חולין של תלמידי חכמים", בהם מופיעים הרבה דברי צחות ומילתא דבדיחותא מגדולי ישראל (יש כמה מחברים וכמה מהדורות. בחיפוש במאגרים השונים כדאי להכניס רק את המילים "שיחת חולין")

שירת העשבים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שירת העשבים » 21 פברואר 2021, 17:43

שאלו החסידים את רבם:
המשיח מה יהיה חסיד או מתנגד?
השיב להם הרבי:
המשיח יהיה מתנגד, והא ראיה בימות המשיח לא יאמרו "ויצמח פורקניה ויקרב משיחיה..."

תחכמוני
קיבל תודה: 16 פעמים

שליחה על ידי תחכמוני » 21 פברואר 2021, 19:55

נכד גדולים כתב:
24 נובמבר 2020, 10:06
נפתולי כתב:
25 מאי 2020, 18:54
צבי500 כתב:
25 מאי 2020, 08:44

הקפיד ר' אברהם יהושע ולעג כדרכו על התלמיד: "הסבא סיפר שראה שאינם קבורים, ואתה אומר לי שראית שהם כן קבורים?"
העוקץ בסיפור הוא שבסוף כל אחד נהיה חסיד וטועה במה שהם טועים, כי גם ר' אברהם יהושע נהיה מאמין כ"כ חזק ומאבד את חוש הביקורת הבריסקאית כלפי מה שחשוב לו כמו כל חסיד שמאמין לרבו בעיניים עוורות. וד"ל

השפל באמת
נתן תודה: 155 פעמים
קיבל תודה: 202 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי השפל באמת » 21 פברואר 2021, 20:15

כמעיין המתגבר כתב:
17 פברואר 2021, 23:58
אדמו''ר אחד שהתמנה אחר שאביו נפטר, שינה הרבה דברים בחסידות, וזה הכעיס את זקני החסידות, ובאו אליו משלחת ואמרו לו אביך לא היה עושה כך וכך תיהיה כמו אבא שלך, ואמר להם אני בדיוק כמו אבא שלי אבא שלי לא חיקה אף אחד גם אני לא מחקה אף אחד.

למען הדיוק הבן היה הרה"ק רבי נח מלעכאוויטש זיעוכי"א והאב בלא הוא הרה"ק רבי מרדכי מלעכאוויטש תלמיד הרה"ק מקארלין

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “דעת דורות”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 4 אורחים